הסוד הכי שמור בישראל: כל אחד יכול להיות נגיד בנק ישראל - חדשות - TheMarker

הסוד הכי שמור בישראל: כל אחד יכול להיות נגיד בנק ישראל

בחוק בנק ישראל אין פירוט של תנאי הסף הנדרשים לתפקיד

ב–30 ביוני אמור נגיד בנק ישראל בשמונה השנים האחרונות, פרופ' סטנלי פישר, לפרוש מתפקידו. פישר, מהנגידים החזקים והמשפיעים בתולדות ישראל, משאיר אחריו בנק ישראל מאורגן ומסודר, חוק בנק חדש ומורשת ענקית, שממחישה את חשיבות תפקיד הנגיד בכלכלת ישראל. ללא ספק, בשמונה השנים האחרונות היה פישר האיש החזק בכלכלה הישראלית, והציפייה היא כי גם ממשיכו יהיה כזה.

יש למישהו מושג מי צפוי להיות ממשיכו של פישר? אנחנו מודים ומתוודים: לנו אין. כלומר, גם אנחנו שמענו את כל השמועות בנוגע למועמדים האפשריים - פרופ' מנואל טרכטנברג, פרופ' אבי בן בסט, פרופ' ליאו ליידרמן, ד"ר קרנית פלוג - אבל פרט לבורסת השמות הזו, לא שמענו דבר. אפילו לגבי הדרך שבה נבחר הנגיד, אם בכלל, אין לנו מושג קלוש.

ולא משום שלא התעניינּו - להפך. העניין הרב שלנו גילה לנו כי בחוק בנק ישראל החדש נקבעו כללים מפורטים לגבי עבודת בנק ישראל, למשל בנוגע למינוי הוועדה המוניטרית של הבנק - זו שמקבלת את החלטת הריבית עם נגיד בנק ישראל, שלו יש קול כפול בה - כיצד היא תמונה, מי ייבחר לשבת בה, מהם כישורי הסף כדי להיכלל בה ועוד. אבל בכל הקשור למי שעומד בראש הפירמידה, הנגיד עצמו, החוק שותק.

אין בחוק בנק ישראל פירוט של תנאי הסף הנדרשים לשם מינוי לכהונת הנגיד, או התייחסות משמעותית אחרת לגבי מינויו. בסעיף 6 לחוק נכתב כי "הנגיד ימונה בידי נשיא המדינה, לפי המלצת הממשלה". זהו. זו ההתייחסות היחידה בספר החוקים הישראלי לדרך מינויו של האיש שמנהל בפועל את כלכלת ישראל.

סטנלי פישר
מי יחליף את סטנלי פישר?
צילום: בלומברג

אז איך באמת נבחר נגיד בנק ישראל? התשובה המוסמכת שקיבלנו ממשרד האוצר היא כי "המועמד ייקבע בעקבות שיחות בין ראש הממשלה לשר האוצר". שימו לב כי חוק בנק ישראל לא הסמיך את שני האישים האלה לדון במינוי הנגיד. למעשה, החוק הרחיק את מינוי בנק ישראל ממשרד האוצר באופן מפורש - לכן נקבע כי הנשיא הוא הממנה פורמלית, כדי למנוע אפילו מראית עין של תלות של הבנק המרכזי באוצר. עם זאת, תכל'ס, בשטח, נגיד בנק ישראל נבחר בידי שני אלה - ובידיהם בלבד.

השאלה המרתקת היא איך שני האישים האלה בוחרים את המועמד המתאים לנגיד. על כך שורר מעטה כבד של חשאיות. ידוע שלפני שמונה שנים, כאשר הממשלה חיפשה נגיד שיחליף את דוד קליין, מונה צוות משותף למשרד האוצר ולמשרד ראש הממשלה, בראשותם של מנכ"לי המשרדים דאז, יוסי בכר ואילן כהן. השניים, עם צוות עוזרים, נהפכו למעין ועדת איתור לא פורמלית, שסרקה שמות של מועמדים אפשריים - עד ששר האוצר דאז, בנימין נתניהו, שלף את השם המנצח, סטנלי פישר.

בכהונתו כשר אוצר, אם כך, נתניהו הנהיג עבודת מטה מסודרת לחיפוש מועמד לנגיד. לעומת זאת, בכהונתו כראש ממשלה, עבודת המטה - אפילו הלא פורמלית - ככל הנראה התאיידה. כל שאלותינו לגבי פרוצדורת הבחירה והאם הוקם צוות חיפוש כלשהו, נענו בשתיקה - גם מצד משרד האוצר וגם מצד משרד ראש הממשלה.

ככל הידוע לנו, לפיכך, אין כיום כל צוות איתור, רשמי או לא רשמי. האיוש של התפקיד הבכיר והרגיש ביותר בכלכלת ישראל מתנהל בארבע עיניים, בין ראש הממשלה לשר האוצר, בחשאיות מוחלטת - ועם מעט מאוד היוועצות, אם בכלל.

החשאיות הזאת מעוררת שאלות כבדות. אחת השאלות שהתעוררה היא מדוע פרופ' דני צידון, המשנה לבנק לאומי וראש חטיבת שוקי ההון בבנק, אינו מוזכר כמועמד לנגיד. הוא היה מועמד לפני שמונה שנים. מאחר שהבחירה נערכת בארבע עיניים בלבד, יש רק שמועות מדוע שמות מסוימים נכללים או לא נכללים בבורסת השמות. לגבי דני צידון, השמועות גרסו שהיותו בנקאי בכיר פסל אותו לתפקיד - בבחינת לא נאה שנגיד בנק ישראל יהיה קשור בטבורו לאחד הבנקים הגדולים. עם השמועה הזאת עוד אפשר לחיות בשלום, הגם שלא חייבים להסכים עמה. מטרידה הרבה יותר היא השמועה כי שמו של צידון נפסל על הסף מאחר שהוא מזוהה כאיש שמאל קיצוני. באותה מידה, מטרידה השמועה כי גם מועמדותו של טרכטנברג ירדה מעל הפרק, בשל הפופולריות הציבוריות שלו והחשש של נתניהו כי מינויו לנגיד עשוי לשמש לטרכטנברג כמקפצה פוליטית.

אנחנו חייבים להודות: אין לנו מושג אם לשמועות הללו יש רגליים - רק שני אנשים יודעים מה האמת. אבל עצם קיומן של שמועות כאלה צריך להדיר שינה מעיני אזרחי ישראל. גם מחשש שמא יש בהן גרעין של אמת, והבחירה של נגיד בנק ישראל מושפעת משיקולים זרים ולא משיקולים ענייניים, וגם מחשש כי פרוצדורת הבחירה היא כל כך לקויה, עד שהיא מאפשרת לשמועות כאלה להיוולד.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
27
מייק
 • 08:20
 • 04.06.13

ממשיך דרכו של פיששר.
שידעו כל מקבלי ההחלטות שזה לא יעבור בציבור הרחב.

25
פיגס
 • 04:29
 • 04.06.13

24
שמאלן ממש קיצוני
 • 02:19
 • 04.06.13


לא נראה לך בעייתי שנגיד הבנק יהיה מי שמילא משרה בכירה ביותר בבנק גדול?
איך זה לא נראה בעייתי?

23
כתבה מוזרה ממתי הארץ במה לשמועות
 • 00:19
 • 04.06.13

הכתבה הזאת מאוד מוזרה אם כותבים על נושא עקרוני של דרך מינוי נגיד אין צורך להכנס לשמות מועמדים הרי כידוע כל כתבה או אמרה שיש מרוץ לנגידות צריכה להבדק שבעתיים כך שלהזכיר שמועה שאחד פופלרי ושני שמאל קיצוני זה ממש לא הוגן ומדוע הכתבת לא צינה עוד שמועות על עוד מועמדים אני מניח שיש שמועות גם עליהם בקיצור הםפעם הארץ פישלתם וחבל כי בדרך כלל העתון לא עוסק במר שמועתי

22
כלכלן
 • 21:37
 • 03.06.13

כל מה שצריך זה כישרון כתיבה נטיה לשמאל ושנאה לדת.

19
דנידג
 • 20:49
 • 03.06.13

אז ככה.. לפי תיפקודנו היום , מזה שנים בתחום ״הכלכלה״ ,החינוך ,רווחת העם ,מערכת הבריאות, הקטסטורפלית ומבלי לראות את האור בקצה המנהרה״ ומה יהיה עתיד ילדנו מה יהיה עם הזאטוטים שהולכים וגודלים ה רצון שלנו ההורים המדינה לגדל את ילדנו לתפארת מדינת ישראל ״רצון לחוד - ועוני לחוד״ ועוד אומרים לנו ׳הלווחשים בסתר ׳ הילדים הם עתיד המדינה שתאפשר להמשיך ולהתקיים לדורות .׳׳הכן. ..בספריי הלימוד האקדמי מופיע שם ובאותיות גדולות מה החשיבות לוהכלים הנדרשים כדי להקים את דור המחר המושכל יותר הבריא יותר לחיזוקה של המדינה ולקיומה לדורות . ממה שאנו רואים היום אנו אזרחיי ישראל וממה שמרגישים על בשרנו ובריאותנו ״לא דובים ולא יער״ ועתה לשאלה הגדולה : האם צריך שכדי לבוא ולנהל את המדינה וכלכלתה צריך שיהיה אדם בעל תואר לכלכלה (במקרה הנדון מחפשים ״מומלה לכלכלה״ אז ככה ..שלא מהסיבה י רמת ההתנהלות המיהולית בתחום הכלכלה ״וגרורותיה״ הפוגעים בכל כיס ואשר הביאה הפילה רבים מהציבור בישראל לבתי תמחוי שקמו במשך השנים כפיטריות ללאחר הגשם אך לדאבוננו ווצערינו ה ציבור בישראל ממשיכים בתי התמחוי לצמוח ״גם בקיץ - ולא רק בחורף, ״ ועוד ביתר שאת בתקופתנו הנוכחית ! ולכן ולאור פני המצוקות והאי התנהלות ׳הקלוקלת בלשון המעטה׳ אני מסכם ומצהיר בזאת שלא צריך לחפש ״מומחה בכלכלה גם לא ״נגיד ״ מספיקה תעודה אקדמית בתואר ראשון ועם יועצים מסביבו ״ראינו והרגשנו על בשרנו לאן הובילו אתנו אזרחי ישראל .. ״ה-מו-מ-ח-י-ם לכלכלה !!!

17
א.
 • 16:16
 • 03.06.13

אם הנגיד הוא חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, ואם ישנם תנאי סף לחברות בוועדה זו, האין זה גורר כי הנגיד עצמו מחוייב בתנאים הללו?

15
אבי
 • 16:09
 • 03.06.13

רק להזכיר לכלום שביבי הוא שהציע לפרופ פישר את התפקיד בעודו מכהן כשר אוצר, ואעפ"כ פישר היה לאחד הנגידים המשפיעים והמוצלחים שמידנת ישראל ידעה אז מה פתאום כעשיו כולם נזכרים שאסור לשר האוצר להתערב בבחירת הנגיד?

12
הוא
 • 13:23
 • 03.06.13

אם קריטריונים כאלה , מוצע עצמי מועמד ראוי להוביל כלכלה בריאה

11
רבקה
 • 12:47
 • 03.06.13

כמו לפיד שמעוניין בלי תעודת בגרות
כל אחד יכול להיות מנכ"ל טבע- גם לא מחוייב בחוק תעודת בגרות או יושר מהמשטרה

ממש "הלם"

10
נגיד
 • 12:42
 • 03.06.13

לא עושה כלום

06
כל אחד יעשה
 • 12:13
 • 03.06.13

שרק יודע להוריד ריבית

04
אוהד
 • 12:07
 • 03.06.13

לאחרונה בחרת נושאים מעניינים יותר לכתיבה, תמשיכי כך.

03
עו"ד נפתלי גור אריה
 • 12:04
 • 03.06.13

למירב ארלוזורוב : סוף סוף , סוף סוף , מישהו נוגע באתרוג הזה - נגיד בנק ישראל. אני כות ב וכותב אך איש לא מרים את הכפפה. ובכן , מדוע אתם לא חושפים את אשר ידוע לכל כי : סטנלי פישר ידע כל העת על המתרחש בבנקים בפרשת דנקנר ושתק . ולא סתם שתק אלא פיזר מצגי שוא מטעים שהיו מצגי כז. כי המערכת הבנקאית יציבה . כי דירוג האשראי גבוה. כי אין חשש ליציבות הבנקים כי אין לאפשר ירידת מחירי הדירות על מנת לא לפגוע ביציבות הבנקים. והנה אנו עדים לנוראה שבהתרחשויות מאז פרשת ויסות המניות וועדת ביססקי , כיצד לווה אחד - נוחי דנקנר באמצעות אשכול חברות - מחזיק בגרוננ את המערכת הבנקאית כולה וכיום אנו רואים כיצד לווה אחד גרם להפסדי ענק לבנקים לאומי , הפועלים , מזרחי , דיסקונט. מי במערכת הבנקאית יתן את הדין ומדוע אתם שותקים ? למה הנגיד הטעה ביודעין את אזרחי ישראל במשך זמן רב כל כך ? בנוסף , הנגיד ידע כל העת ידע ושתק , כי מתהווה גירעון עצום במאזן המדינה אך במקום להתריע ולהזהיר הוא פיזר מצגי שוא מטעים שהם מצגי כזב. כי המשק חזק , כי הכלכלה יציבה , כי מצבנו טוב יותר מזה של מדינות אירופה . מדוע אתם לא דורשים להעמיד לדין את נגיד בנק ישראל באשמה של הפרת אמונים לאזרחי מדינת ישראל ? מדוע אתם לא מייחסים לנגיד בנק ישראל את ההאשמה כי בדוחות הבנק לא רשם אמת ולא גילה לא את מצבם המסוכן של הבנקים ולא את מצבו המסוכן של מאזן התשלומים והמאזן בכלל של ממשלת ישראל כלומר את התהוותו של הגירעון הענק ? וזאת ההאשמה של רישום כוזב במסמכי תאגיד ? למה ?

02
בני
 • 10:43
 • 03.06.13

יום יגיע ותדעו...

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות