"בקצב הנוכחי, ייקח למזרחים 99 שנה להגיע לשוויון מוחלט" - חדשות - TheMarker

תחושה או אפליה? // "בקצב הנוכחי, ייקח למזרחים 99 שנה להגיע לשוויון מוחלט"

דור חדש של מזרחים מתעורר בימים אלה ומנסה לפקוח את עיני הישראלים למציאות שאפליה וקיפוח הם חלק בלתי נפרד ממנה ■ הם צעירים משכילים ומצליחים, שבמבט לאחור מבינים שהתגברו על מכשולים שלא עמדו בפני חבריהם האשכנזים

 שום דבר בהיסטוריה של רויטל מדר לא יכול להעיד על קיפוח מכל סוג שהוא. היא נולדה בתל אביב לפני 31 שנה, למשפחה שנהנתה משנים של רווחה יחסית; סיימה תיכון במגמת קולנוע; ולומדת כיום לתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. ובכל זאת, היא מרגישה שהקיפוח היה שם תמיד - תחושה מטרידה שבפניה עומדות פחות אפשרויות מאשר חבריה, מכיוון שהיא מזרחית - בת להורים יוצאי תוניסיה.

"אני יכולה להגיד את זה היום, בדיעבד, אחרי שבמשך שנים היה איזה נסיון מצדי שלא להכיר במזרחיות שלי בתור פקטור", היא אומרת. "היום אני יודעת שאי אפשר היה שלא לשים לב לזה שאני לומדת בבלפור או בעירוני א' והכסף נמצא במקום מסוים מאוד. למדתי במגמת קולנוע, ואפשר היה לספור על יד אחת כמה מזרחים היינו. כולם מדברים על אפליית הפריפריה, אבל אני יכולה לומר שגם בתוך תל אביב, התנאים הראשוניים הם שונים. יש הון תרבותי שהוא חזק יותר מכל הון פיננסי. קחי לדוגמה את כל ה'ילדים של'. הסיכוי שלך להיות ילד של פוליטיקאי או אמן מוערך גדול יותר אם אתה אשכנזי, והדבר הזה ניכר. הוא ניכר גם ברמה של הדברים שנחשפים אליהם בתור ילדים. לדברים שאליהם נחשפתי בבית לא היה ערך".

אולי הבעיה היתה בבית, שלא שם דגש על תרבות ורוח?

"זה לא שבבית שלי לא היתה תרבות. הבעיה היא שהתרבות שהיתה בבית שלי לא נחשבת תרבות. הערכים שאמא שלי יכולה לתת לתרבות ההגמונית הם אוכל, חום ופתיחות, וחוץ מזה כלום. לאף אחד מהדברים שאפיינו את התרבות שלנו לא היה ערך. למשל, ההורים שלי, כמו תוניסאים רבים, היו צורפים. האם אי פעם דובר על התרבות העניפה של הצורפים של יהדות תוניס? כשיש תרבות מסוימת מאוד ששולטת, אז לכאורה את לא נחשפת לאחרת. הרגשתי את זה גם באקדמיה. את מתנהלת במרחב שבו אין לך שום ייצוג של עצמך. זה כמובן נוגע גם לתקשורת. אנחנו לא נחשפות לייצוג מזרחי על כל הסקאלה. מזרחי אינטלקטואל - זה לא משהו שאנחנו רואות אותו. ככל שאת מתקדמת את רואה באופן ברור יותר שאת לבד".

מדר היא חלק מקבוצה הולכת וגדלה של בני הדור השני והשלישי ליוצאי יהדות המזרח, שמרגישים שהקיפוח העדתי לא נגמר בדור הראשון של העולים ששוכנו במעברות ונשלחו לפריפריה הרחוקה, אלא ממשיך גם כיום, עם בניהם ונכדיהם. מבחינתם הגיע הזמן לחולל מהפכה שתמחק את ההגמוניה הבלעדית של האשכנזים בישראל ותפתח את מוקדי הכוח לעוד ועוד מזרחים.

סוכני המהפכה הזאת לא נשארו מאחור. להיפך, הם דווקא הצליחו בחיים: התברגו לעמדות בכירות, התערו בחברה, חלקם אפילו התחתנו עם אשכנזים. ועדיין הם בטוחים שהאפליה קיימת, שהמזרחים מקופחים וממודרים מכל מוקדי הכוח. חמושים בנתונים מדאיגים הם דורשים צדק חברתי ושוויון הזדמנויות - לא כקורבנות קיפוח, אלא כשווים בין שווים.

מימין: רויטל מדר, יפעת ביטון ומירב אלוש־לברון. "המזרחים לא פיתחו הגדרה עצמית נפרדת"
מימין: רויטל מדר, יפעת ביטון ומירב אלוש־לברון. "המזרחים לא פיתחו הגדרה עצמית נפרדת"
צילום: אייל טואג

"כאשר בוחנים את הנתונים שמודדים את הפערים בתחומים שונים, אפשר לזהות באופן כללי שיפור במעמד של מזרחים, כמו גם במיצוב החברתי והכלכלי של קבוצות אחרות בחברה הישראלית", אומרת ד"ר מירב אלוש־לברון, חוקרת תרבות ופעילה חברתית, חברת מועצת הרשות השנייה לטלויזיה וחברה חדשה בהנהלת האגודה לזכויות האזרח. ואולם, היא מוסיפה, "השוואה בין המעמד של מזרחים למעמדם של אשכנזים מעלה שבכל המדדים של מוביליות חברתית, מזרחים עדיין מופלים. במבחן התוצאה האפליה היא גלויה, אף שהיא מוכחשת כל הזמן. היא נראית לעין ומגובה במחקרים ובבדיקות סטטיסטיות.

"אם למשל אנחנו יודעים שלאשכנזים סיכוי גבוה יותר למצוא תעסוקה מלמזרחים - ואגב, נעשה מחקר בנושא הזה, אז השיטות של האפליה פה אולי מוסוות, אבל התוצאה שלהן גלויה ובוטה. האפליה מוסווית במובן הזה שהיא לא תמיד מופעלת באופן ישיר על מזרחי שמגיע לראיון עבודה, אבל היא מתקיימת מעצם השליטה הכמעט מוחלטת של אשכנזים במרכזי הכוח, בהנהלות של מוסדות ציבוריים וכלכליים, באקדמיה, במשפט, בתקשורת ובמוסדות התרבות. הנתונים על הפערים מוכיחים שהאליטה האשכנזית נוהגת לשמר את הכוח שלה ואת הדומיננטיות שלה, מקרבת אליה את מי שדומה לה ושייך לשבט שלה, ונוהגת להרחיק את מי שלא. אין דרך אחרת להסביר את הפער המתמשך".

זה מחלחל לדור שני ושלישי?

"כל הנתונים מראים שהפער בין האשכנזים למזרחים נשמר גם בדור השני והשלישי, כמו ההבדלים בשיעור מקבלי תעודות הבגרות. עם זאת, הסוגיה מורכבת, כי אין לנו אפשרות לבדוק את כל הנתונים הכלכליים־חברתיים באמצעות באמצעות הגדרה של ארץ מוצא. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כבר לא מספקת נתונים כאלה. ואולם הרבה מהסקרים שמתפרסמים היום כוללים אזור מגורים. אנחנו יודעים שכ–80% מאוכלוסיית ערי הפיתוח הם מזרחים, ולכן קל יחסית להסיק מהמחקרים על אזורי המגורים".

אי אפשר לקבל נתונים לפי פילוג עדתי?

"לא, וזאת חלק מהבעיה. דרשנו למשל מהוועדה למינוי שופטים נתונים על עדתיות, ונענינו בסירוב".

"אין קיפוח, צאו מזה"

בניגוד לעמדות הנחרצות שמציגים נציגי המהפכה החדשה, לא מעט ילדים של בני עדות המזרח, ובהם כותבת שורות אלה, מרגישים שהשיח על הקיפוח העדתי שייך לעבר.

ואני לא לבד. בשנים האחרונות פרצו רבים מבני הדור השני לעדות המזרח את גבולות הפריפריה והעדתיות ונהפכו לחלק אינטגרלי מהחברה הישראלית. חלקם אף הצליחו להתברג לעמדות בכירות בשוק ההון, בפוליטיקה העירונית והארצית, באקדמיה ובתקשורת. הם רכשו השכלה, התקדמו בסולם הקריירה והשתלבו היטב בתרבות הישראלית. "מי שרצה להצליח, מי שהתחנך על ערכים של חריצות, יוזמה וביטחון עצמי ולא שמע בבית שדפקו אותו, לא מרגיש ככה", אומרת נורית ‏(שם בדוי‏), בת לאם ואב ילידי מרוקו. "מעולם לא נחשפתי לאמירות גזעניות. אני נשואה לבן דור שני ליוצאי פולין, מרגישה ישראלית וכך גם ילדי, יש לי שני תארים והקריירה שלי בנסיקה".

"אני יכול להבין את תחושת הקיפוח של אנשי הפריפריה", אומר יוסי ‏(שם בדוי‏), בן להורים יוצאי עיראק ולבנון. "אבל באופן אישי לא הרגשתי מעולם קיפוח על בסיס עדתי, הן כילד והן כבוגר. הסוגיה העדתית לא היתה אישיו. אמנם גדלתי בחולון ובראשון לציון ולא בפריפריה הרחוקה, אבל לאורך הדרך הרגשתי שהיו לי בדיוק אותן הזדמנויות כמו לחברי האשכנזים. הקיפוח אולי קיים במקומות מסוימים, אבל תחושת הקיפוח מועברת בין הדורות. אם ההורה מתחפר בתחושת הקיפוח, מעביר אותה לילדיו ולא עושה דבר כדי להוציא אותם מהמצב הזה, אז הקיפוח עובר הלאה, לדור הבא. אם אתה עושה דברים שיקדמו אותך, תוכל לפרוץ קדימה. זה נכון במיוחד בישראל, שכן בצבא אין משמעות למוצא".

יהיה מי שיגיד שאתה מדבר כך כי התערית בתרבות האשכנזית השלטת ואימצת אותה: אתה נראה אשכנזי והתחתנת עם אשכנזייה.

"אני מרגיש שהתעריתי בתרבות הישראלית, הצברית. למוצא של אשתי לא היתה משמעות בבחירתה. עד שהתחתנתי יצאתי עם נשים מעדות רבות. ולא מדובר רק בי. יש לי חברים רבים שמוצאם מזרחי, עם שמות כמו אלפסי וסויסה, וכולם הצליחו להתברג לעמדות בכירות. אני מאמין שמי שרוצה להצליח ומתאמץ בשביל זה, יצליח. אז צאו מזה".

על כך עונה אלוש־לברון: "גם אם יש כאלה שהגיעו לעמדות בכירות, עדיין, אחרי כל כך הרבה שנים, אין שוויון בהזדמנויות. יש תחושה שכשאתה מצליח, אתה צריך להתנצל על זה. אין לי ריב עם מזרחים שמרגישים שהם לא חוו אפליה ואני גם לא רוצה להיכנס לוויכוח על התת־מודע. אני כן נוטה לראות בזה אסטרטגיה של הישרדות, ובתוך האפליה המבנית שקיימת אני אפילו יכולה להבין ולקבל את זה עד לרמה מסוימת.

"אני מפסיקה לקבל את זה כאשר אותם מזרחים שטוענים להיעדר אפליה לא מתמודדים עם הנתונים הקשים על פערים בין מזרחים לאשכנזים בכל המדדים. הם הרי לא סבורים שמזרחים מוכשרים פחות מבחינה גנטית, או שההורים שלהם לא רוצים בהצלחת ילדיהם, נכון? שהרי אז הם ייפלו בעצמם למלכודת השיח הגזעני. אז מהו ההסבר שלהם לממצאים החד־משמעיים בדבר תת־הייצוג, ההדרה ממרכזי כוח, הפערים בהכנסות ובהישגים בחינוך או האפליה על רקע אתני בכניסה למועדונים, שכבר הגיעה לבית המשפט? חוויות סובייקטיביות אינן מבטלות את הרלוונטיות של טיעון האפליה או את ההכרה במזרחים כקבוצה.

"מזרחים תמיד הוכלו בתוך האתוס הלאומי, אבל באותו זמן גם הודרו ממנו וסומנו כאחרים. המצב הזה, של הכלה והדרה בו זמנית מן התרבות, מן הנרטיב המכונן, החוויה של להיות גם שייך וגם לא לגמרי שייך, אחראי לפיצול בזהות המזרחית. התגובה הפופולרית ביותר לחוויה של הפיצול הזה היא הצורה של הכחשה עצמית, שמביאה לניסיון קדחתני ואובססיבי להיטמע בכל מחיר, להתערבב באופן כזה שלא יזהו אף סימן היכר מזרחי או פריפריאלי שלך ואז גם להכריז שכולנו ישראלים".

באופן אישי, הרגשת אפליה כמזרחית?

"לאורך השנים הפנמתי היטב את הנרטיב ההגמוני: כולנו עם אחד, שבתוכו יש האדרה של קבוצות מיעוט מסוימות באוכלוסייה היהודית. כך נקבע מי בפנים ומי בחוץ. המזרחים מאמצים את הנרטיב של האשכנזים ומתערים בהם, אבל הרבה פעמים מזכירים להם את זה. במבט לאחור, לא נהניתי משוויון הזדמנויות באף תחום שלקחתי בו חלק בחיים הבוגרים שלי. הייתי צריכה להשלים פערים גדולים בגלל האפליה במשאבים בחינוך במקום שממנו הגעתי. באשקלון, שם למדתי, גם אם תקחי את הכיתה הכי טובה, לא תוכלי להשוות את כמות הידע ואיכות ההוראה לאלה שקיבלו החברים האשכנזים שלי במרכז הארץ.

"ולא רק זה, למי שבא מהפריפריה אין רשתות חברתיות. אין לך למי להתקשר כדי לבקש עזרה. את לא יכולה להתקשר לחבר של אבא. בנוסף, פעמים רבות הרגשתי שאני מסומנת. כשהגעתי לצמתים חדשים, כחלק מהתפתחות המקצועית שלי, חשתי שאני מוצגת כאחרת. השאלות האופייניות: 'מה זה אלוש', 'את לא נראית', או 'מה ההורים עושים?' חשבתי תמיד מה אני צריכה לשדרג או להסתיר בעברי.

"גם כיום, בתור חברת מועצת הרשות השנייה, אני יכולה להעיד מי האנשים שמאיישים את כל המועצות התרבותיות למיניהן. תרבות היא משמעותית מאוד, וחשוב לבדוק מי המנהלים והמנכ"לים של המוזיאונים והתיאטראות בישראל. לא תמצאי שם מזרחים".

את מרגישה שזה עלול לעבור לילדייך?

"אני חולקת את חיי עם בן זוג אשכנזי, ובשלב זה של חייהם ילדי חווים את המזרחיות שלהם בעיקר באמצעות המעורבות הציבורית והאקדמית שלי. הם כבר רגישים מאוד לכל עוולה חברתית ולכל שיח גזעני או סטריאוטיפי שהם נתקלים בו. ברור שהם לא יחושו הדרה ולא יסומנו כאחרים, משתי סיבות עיקריות: אחת, הם בעלי חזות אשכנזית לחלוטין, ובחברה הישראלית הגזענית, לצבע יש השפעה בסימון של האחר. סיבה שנייה ומהותית היא שהם חיים במציאות חברתית וכלכלית אחרת, ונהנים מפריווילגיות שבני ובנות גילם בפריפריה יכולים רק לחלום עליהן. אבל חשוב להדגיש שהנישואין הבין־עדתיים לא צמצמו את הפער בין מזרחים ואשכנזים, בעיקר מאחר שהם מתרחשים בדרך כלל בין בני זוג ממעמד חברתי דומה".

לטענות דומות לאלה של יוסי, עונה ד"ר יפעת ביטון, מומחית לשוויון מהמכללה למינהל ויו"ר מרכז תמורה למניעת אפליה, כי "נדמה שאין תקדים לתחום שבו יש הכחשה של הפליה על בסיס טענות אנטי־מדעיות וסובייקטיביות כמו 'אני לא הרגשתי את זה' או 'אני לא מאמין בזה'. הנתונים הקיימים, המתעדים את האפליה כמעט בכל רובד של מוביליות חברתית, אחרי עשורים של היעדר נתונים, הם הנתון המדעי החשוב היחיד. נתונים אלה מעידים על נחיתות שיטתית, ולכן אי אפשר לפטור אותם בטענות כמו 'זה הכל חינוך מבית', שמהן משתמעת התפישה הגזענית שלמזרחים לא חשוב החינוך".

לדברי ביטון, בתחומים שבהם אין נתונים, הוכחת טענת האפליה קשה במיוחד. "כך זה בעולם שממנו אני באה, עולם המשפט. בעולם הזה לאפליה פנים רבות, שדרשו חקירה עצמאית וצלילה אל תוך המספרים המדכאים: שופט מזרחי אחד בבית המשפט העליון, מעט יותר במחוזי ועוד קצת יותר בשלום; רשימות מועמדים לשפיטה שבאופן שיטתי לא זיהינו בהם יותר מ–20% ממוצא מזרחי; בתי כלא המלאים ברוב מכריע של אחינו ואחיותינו; סגל הוראה למשפטים עם ייצוג מגוחך של 6% ועוד נתונים מובהקים מעין אלה ש מעולם לא נחקרו באופן שיטתי, ונחשבים בלתי רלוונטיים לשאלת הלגיטימיות של המשפט. המשפט גם מסרב באופן כמעט מוחלט לעסוק בסוגייה - לא בתכני הלימוד, לא בתכני פסקי הדין ולא בוועדה למינוי שופטים".

ביטון מוסיפה עוד כי הסיבות להכחשה רבות, והבולטת שבהן היא היכולת להידמות לקבוצה ההגמונית. ככל שמזרחי יכול להתנהל בהתאם לקודים של "ישראליות", כלומר קודים של מה שמוכר כ"השתכנזות", כך הוא יסבול פחות ממאפייני האפליה.

"רוצים שנסתום 
את הפה"

התחושות שעליהן מדברות מדר ואלוש־לברון מקבלות ביטוי גם בנתונים שנאספו לאורך השנים על הפערים בין מזרחים ואשכנזים. על פי נתונים של מרכז אדוה, למשל, ייצוגם של המזרחים בשוק העבודה הניהולי־אקדמי מסתכם ב–29% בלבד, לעומת 54% לאשכנזים. בשוק עבודות הצווארון הכחול, לעומת זאת, 38% הם מזרחים לעומת 21% אשכנזים ‏(ב–2007–2009‏). עוד עולה מנתונים שנאספו במרכז כי שיעור העוני אצל מזרחים גדול כמעט פי שלושה לעומת אשכנזים.

ניסוי על אפליה בשוק העבודה בישראל על רקע מוצא אתני ומגדר, שערכה דורית ששון ב–2006, גילה כי לאשכנזים סיכוי גדול יותר ב–34% לקבל זימון לראיון עבודה מאשר למזרחים. על פי מרכז אדוה, בקרב המובטלים בישראל בולט ייצוג יתר למזרחים ‏(7.5% מהם מובטלים‏) - פי חמישה מייצוגם של אשכנזים ‏(רק 1.5% מהם מובטלים‏).

גם ד"ר הני זובידה מהחוג למדעי מדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל, עורך הבלוג "ביקורת ולא בהכרח בונה", מרגיש מקופח. אלא שאצלו, לדבריו, זה בעיקר בגלל שהוא מתעקש לדבר על זה. באחד הפוסטים שלו כתב: "אם רק הייתי סותם את הפה החיים שלי היו הרבה יותר קלים. אם רק הייתי סותם את הפה הייתי מקבל מלא כיבודים... אבל אני הני זובידה ‏(בעצם: זבדה‏), יליד בגדד, שעדיין לא מבין איך כולם מסתכלים על המצב אבל לא רואים... הרוב לא מוכן לראות את הדיכוי, הגזענות והשנאה כשזה מגיע לחלק מהקבוצות כאן, בעיקר למזרחים. כי חלק נרחב מאתנו נהנה לקרוא למזרחים 'ברברים, ערסים ופרחות', כמו גם 'פשיסטים וגזענים'. וכשאתם מזמינים אותנו להרצות בפניכם ואנו אומרים את אשר על לבנו, זה מרתיח אתכם... ואתם מצקצקים בלשון '‏(אוי‏) - כל השנים הוא קיבל כל כך הרבה כיבודים והוא עדיין מרגיש מקופח'. כי אתם רוצים שנסתום את הפה".

במה מתבטא הקיפוח שאתה מדבר עליו?

"קחי למשל את הייצוג הסימבולי. מתי ראית מזרחי מנחה את המשדר המרכזי של החדשות? גל גבאי ורינה מצליח נמצאות שם, אבל הפנים הם של יונית לוי. בכנסת, יש שלושה שרים מזרחים בסך הכל. רוצה עוד? כמה מרצים מזרחים יש באוניברסיטאות הציבוריות תל אביב, בן גוריון, בר אילן, העברית והטכניון? 6.2% מכלל המרצים. מה זה אומר? או שהמזרחים מפגרים וארבעה דורות לא הספיקו לנו בשביל להכניס אנשים למערכת האקדמית, או שהמערכת לא מאפשרת לנו להכניס דור שלישי או רביעי אפילו.

"לא רק זה, נעשו בדיקות בנוגע לקצב סגירת הפערים בחינוך בין מזרחים ואשכנזים. גילו שאמנם הקצב גדל, אבל שבקצב הנוכחי של סגירת הפערים, נכון ל–2009, ייקח למזרחים 99 שנה להגיע לשוויון מוחלט. את מבינה מה המשמעות? הסבים של הילדים האלה, שיקבלו חינוך זהה לזה של האשכנזים ויגיעו לאותם הישגים - עדיין לא נולדו. ולעומת זאת, לכי לבתי הכלא ותראי ש–90% מהאסירים שם הם מזרחים. או שיש לנו גן מיוחד שהופך אותנו לעבריינים, או שמשהו במערכת דפוק".

למזרחים אין חלק בזה? הם לא תרמו לתחושת הקיפוח? הבחירה בש"ס כמפלגה המזרחית המייצגת היא לא בעייתית?

"זאת שאלת מיליון הדולר: האם המזרחים אשמים. תסתכלי על מערכת החינוך הגרועה שבפריפריה, תסתכלי על כל תוכניות המשטרה שבהן העבריינים הם תמיד מזרחים, פרסומות שבהן רואים משפחה בלונדינית שמחה. לגבי ש"ס, היא לא מייצגת אותי. אני חילוני, וחוץ מזה הפכו את השיח שלנו ללא רלוונטי.

"במחקר שערכה אשתי, החוקרת אביבה זלצר־זובידה, היא בדקה את צמצום הפערים בקרב עולים שונים וגילתה שהעולים מחבר העמים הצליחו להדביק בתוך עשור וחצי את המזרחים - שנמצאים בארץ מאז שנות ה–50. הם הצליחו לשפר משמעותית את מצבם האובייקטיבי והסובייקטיבי, והשתוו למזרחים".

אוהד זובידה, בנו בן ה–15 של זובידה, פחות מרגיש את הקיפוח. "כשרק רואים אותי בטוחים שאני ערס בגלל צבע העור שלי, אבל כשאני מתחיל לדבר רואים שיש פה מישהו חכם שיודע על מה הוא מדבר", הוא אומר.

אך בניגוד לאוהד, חשים לא מעט בני הדור השלישי והרביעי למזרחים שהם מופלים לרעה, וכי אין להם ייצוג במוקדי הכוח. כך עולה גם מעבודת הדוקטורט של ד"ר יפעת בן חי שגב, שבדקה את האופן שבו מתייחס הדור השני והשלישי של יוצאי עדות המזרח לייצוגם בטלוויזיה. העבודה, שבוצעה ב–2009, מעלה תמונה עגומה בהיבט החברתי ומראה שתחושות הקיפוח עברו מהדור הראשון לזה שאחריו. "הסיבה לכך שחילקתי את העבודה שלי לפי דורות היא כי חשבתי שבני הדור השני או השלישי להגירה אינם חווים אותן תחושות זעם וקיפוח שחוו ההורים שלהם", אומרת בן חי. "אך ממצאי המחקר, שנערך בפתח תקוה, מראים שכל המזרחים, בלי קשר לדור, התייחסו למדיה כאתר של שליטה, כמכשיר בידי ההגמוניה האשכנזית, שנועד לבסס את השליטה שלה במדיום הפוליטי, הכלכלי והחברתי. המדיה מבחינתם היא הממסד, שכמובן נשלט על ידי אשכנזים".

לא נמצא כל הבדל בין דור ראשון ושלישי למשל?

"היו הבדלים קלים מבחינת השיח. הדור הראשון, שכולו נולד באסיה ואפריקה, גילה ניכור מוחלט למוסדות המדינה בכללותם וגם לתקשורת. הם העלו תחושות עמוקות של זעם ועלבון קשה מאוד. לדור הזה, לפי תפישתי, אין מזור. אין שום דרך לשנות את התחושות הללו. הדור השני והשלישי אופיין יותר באמביוולנטיות. בני הדורות האלה, כך נראה, מרגישים קרועים. מצד אחד הם רוצים להשתלב בבון־טון האשכנזי המוביל ובהתאם גם סיגלו לעצמם מנהגים אשכנזיים, אבל גם מרגישים שהם רוצים לתת מקום למורשת המזרחית שלהם".

סוכני השינוי

האם השינוי נראה בפתח, בעקבות המחאה החברתית וההתעוררות הכללית בעקבותיה? לא בטוח. מחאת הפנתרים השחורים, למשל, רק העמיקה את תחושת הזרות בין העדות, ועל ש"ס נאמר לא פעם שהיא מקבעת את אי השוויון ואת תחושות הקיפוח והקורבנות יותר מאשר פועלת לצמצומם.

יש גם נתונים מעודדים: לפני כחודשיים התפרסם דו"ח אדוה על מעמד הביניים הישראלי שגילה כי הפערים העדתיים בכל הנוגע לרמות הכנסה הצטמצמו משמעותית בשנים האחרונות. על פי הדו"ח, ב–2010 השתייכו 45.3% מהמזרחים בני הדור השני בישראל לרובד הגבוה של ההכנסה בישראל ‏(לעומת 25% ב–1992‏), בעוד ש–54.7% מהאשכנזים השתייכו לו.

עם זאת, בדו"ח צוין כי "בדיקה של רכוש לפי מוצא עשויה להצביע על פער גדול יותר בין אשכנזים דור שני למזרחים דור שני, בשל הפער הגדול מאוד בין קבוצות המוצא בדור הראשון - ייצוג יתר למזרחים ברובד הנמוך וריכוז של אשכנזים ברובד הגבוה".

"סוכני השינוי הם הדור השני והשלישי של המזרחים", אומרת אלוש־לברון. "הם לא רק הצליחו בקנה מידה כזה או אחר, אלא הגיעו ממקום ביקורתי ויש להם מה להגיד על הממסד. הם מאיימים על השיח שלפיו כולנו עם אחד. הדור החדש של מזרחים ומזרחיות פועל בתוך החברה האזרחית עם תודעה ביקורתית מפותחת ביחס למבני הכוח בה, למקורות שלהם ולמלאכה החברתית והפוליטית שצריך לקדם. דבר אחד ברור: תהיה תוכנית לשיפור הייצוג של מזרחים, כיוון שזה קריטי לצמצום הפער וגם חיוני לריפוי של המתח האתני במדינה הזו".

למה זה לא נעשה עד היום?

"היתה הכחשה גדולה של הקונפליקט. המזרחים לא פיתחו הגדרה עצמית נפרדת".

הגדרת הבעיה תביא את הפתרון?

"לא. במקביל, חייב לבוא שינוי בגבולות המוניציפליים של מדינת ישראל. אי אפשר להסתפק בדיון על חלוקת הכנסות מחודשת כפי שמציע למשל ההסכם הקואליציוני עם מפלגת יש עתיד תחת הסעיף פריפריה, שזה לכשלעצמו עורר בי צחוק יובשני. הנהגה מזרחית חדשה, זו שמגיעה מן המטרופולין וזו שתבוא מהפריפריה, לא תתייחס אל עיירות הפיתוח כסרח עודף של הסכם קואליציוני ולא תמקם אותן אי שם תחת סעיף קטן בהסכם. הפריפריה היא מרכז ההוויה הפוליטית שלנו ולא משנה בכלל היכן אנחנו מתגוררים כיום.

"מה זאת אומרת שהממשלה תבחן את הנושא? בוחנים כבר שנים רבות ושום דבר לא יצא עד עכשיו מהבחינות הללו. חוץ מזה, לקרקע יש משמעות שהיא מעבר להנאה מארנונה. החלוקה הגיאוגרפית הזו היא אחד המקורות ההיסטוריים המרכזיים לעוול שנעשה כלפי הפריפריה וצריך יהיה להתמודד אתה באומץ וביושר, ולא להתרגש מכל מיני ריפמנים למיניהם שמסתובבים במרחב הישראלי המשותף לכולנו כבעלי הבית של קרקעות המדינה" ‏(הכוונה לשמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, שתקף את שר הרווחה החדש מאיר כהן, שהציע לשנות את חלוקת רווחי הארנונה בנגב‏).

"אין ספק שהקיפוח עדיין כאן", מוסיפה מדר. "בשבוע שעבר הושבעה ממשלה ויש בה שלושה שרים מזרחים בלבד, פחות אפילו ממספר הנשים. יש עוד הרבה עבודה כדי לשנות את המצב. צריך להתחיל בהכרה שאין שוויון. השיח המזרחי, בדומה לשיח הפמיניסטי, נדחק הצדה בביטול ברוב המקרים. אחר כך האשכנזים ייאלצו לפנות את הכיסא. זה לא יקרה מהר, אבל זה בלתי נמנע.

"כל דור שהוא דור שנאבק עושה שינוי. להגיד לך שאני אופטימית? לא. השנאה והפחד מהערבי הם משהו שאי אפשר לנתק אותו מהסיפור הזה. אני ערבייה יהודייה, ולהרבה אנשים קשה עם היכולת לחבר בין ערביות ויהדות. לא מזמן אמרה לי מישהי שהפחד הגדול של האשכנזים הוא שבמדינה דו־לאומית, התרבות הערבית תהיה שלטת".

ביטון מאמינה כי קיימים כלים שונים לתיקון האפליה, והמשפט הוא אחד החשובים שבהם: "איסורים ברורים על אפליה על רקע מוצא עדתי במסגרות שונות הם דבר פשוט ומינימלי, שלא נעשה עד כה. מסגרות להעדפה מתקנת, כמו אלה שנקבעו לקבוצות מוחלשות אחרות כנשים וכערבים, מתבקשות אף הן כדי לבצע שיקום חברתי של הפערים האמורים. למשפט יכול להיות גם כוח רב בחלוקה מחדש צודקת, שוויונית והוגנת של משאבים לאומיים כמו קרקעות ושטחי שיפוט. המשפט מתמהמה ללא כל הצדקה בהפעלת כלים לטובת יצירת חברה שוויונית יותר שתיטיב עם כולנו. ייתכן שרק קבוצה פוליטית עם עמדה ברורה בדבר מטרה שכזו תצליח להביא לשינוי המשפטי והחברתי המיוחל", היא מסכמת.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
196
מזרחית
 • 08:47
 • 30.06.14

חבורה של בכיינים. אתם בעצם בוכים שלהורים שלכם לא היה מספיק כסף. אז מה? ברור לי שנקודת הפתיחה שלי לא זהה למי שגר בתל אביב אבל גם לחברים האשכנזים והרוסים שלי יש את אותה נקודת פתיחה בדיוק וחלקם על אף צבע עורם מפגרים אחריי. לי היה קשה, לילדים שלי (כההי עור למקרה שתהיתם) יהיה קל יותר. הם יכירו את ארץ מוצאם ובאותה נימה יבינו שאנחנו ישראלים ואין שום קשר בינינו לבין הגויים שחיים בארצות המוצא. אתם עושים עוול נוראי בחיבור בין ערבים-מזרחים-שמאלנות ופמיניזם.
שלכם
ימנית, מתנחלת, יהודיה ומזרחית שהתקדמה בחיים גם בלי לבכות ובלי אבא עם קשרים.

195
ואם זה לא מוצא חן בעינכם עיזבו אותנו
 • 07:16
 • 09.02.14

194
המזרחיים קיבלו קדחת בצלחת
 • 07:13
 • 09.02.14

193
בין האשכנזים לבין המזרחיים
 • 07:12
 • 09.02.14

192
שלמה כהן
 • 14:52
 • 18.08.13

כולם מתעלמים משתי נקודות חשובות שהן. 1. הלבן נחשב תמיד , כאן ובכל העולם , ליותר יפה, יותר יצוגי, יותר מכובד, יותר משכיל ובהכרח גם יותר שווה. צריך אנשים מאד נאורים כדי שיתעלמו מהסטיגמה הזו המושרשת בלב כולנו. 2. המזרחים עצמם לוקים בסטראוטיפ שהזכרתי ולראיה, מעולם לא נבחר מזרחי לתפקיד בכיר של ראש ממשלה וכדומה או שמועמד מזרחי שהיה בדרכו לפסגה , הפסיד בסופו של דבר ללא מזרחי וזו אשמתם של המזרחים בלבד שכנראה עדיין לוקים בהערכה עצמית נמוכה שרכשו עם השנים.

 •  
  מזרחי משכיל
  • 09:27
  • 01.04.14

  קודם כל אוויל, מי קבע שלבן נחשב יותר? זאת תודעה שכמובן הלבנים הביאו. אם היה לדוג' שלטון נאצי של שחורים זה היה הפוך- אתה מדבר מתוך שטיפת מוח. דבר שני, כמו שאתה אמרת הלבן כרגע שולט ולכן מי ששולט לא ירשה בחיים שמזרחי שהוא לא כמוהו יבחר לעמדות מפתח כמו רשות ממשלה. המדינה צריכה לסייע ולתת העדפה מתקנת- עובדה לא תראה אשכנזים בעיירות פיתוח צריך לקדם יותר את החינוך ביישובים שיש בהם יותר מזרחים ובכך להכניס יותר לאקדמיה. ההתחלה היא בכך שצריך להודות בעובדה (וזאת עובדה עד כמה שלא נוכח לכם איתה) שיש כאן אי שוויון ומזרחים הם קבוצה. ד"א "נאורים" כמו אהרן ברק, שמדמים אותם "ללוחמי הצדק והשווין" אינם מבחינים בעצמם בהבדל וכנראה אפילו גזענות שוכנת בהם- ראה את כתבתו של קלמן ליבסקינד על כך.

191
ייקית טהורה מגזע הארי
 • 22:53
 • 08.08.13

כל הג'יפים והווילות שלכם הם מהרנטות...

189
מזרחים תתחילו לחשוב
 • 13:00
 • 15.05.13

העושק רק הולך וגדל, תחת שלטון ערבי נחיה יותר טוב.

188
יוסי
 • 12:59
 • 18.04.13

אני חושב שבתור ערסים וערסיות עילגות ועילגים תמיד יהיו לכם ריגשי נחיתות אל מול האשכנזים. אנחנו קלטנו בצורה מושלמת את יהודי רוסיה בשעה שבזתם להם-ריגשי נחיתות לעד תחושו.

187
זעקי ארץ אהובה
 • 12:46
 • 06.04.13

הכל תלוי במזרחים - אם לא ימליכו על עצמם את ביברמן ולפיד מחד ,ומאידך את הש"סניקים שדואגים רק לעצמם .

184
אני
 • 11:07
 • 03.04.13

יש נטיה להציג כאילו אן חתונה בין עדות וכו אנחנו לא חרדים היום השם סוויסה לא ממש יכול להעיד כמו גם שוורץ. איזו חזות אשכנזית? אפשר חשוב שכולנו בלונדינים כחולי עיניים-מספיק כבר. לא כולנו שולטים בעמדות כוח, עשירים מצפון תל אביב גם אני גדלתי בפריפריה ואין שום הבדל בין השגיי לבין ההשגים של חברותיי וחבריי מכל העדות..... או בעצם הישראליות.
זה ממש מגוחך התארים והתמונות שלכן עם כל הכתבה שכתובה למטה

183
שירה
 • 17:35
 • 01.04.13

מה שכן אני יכולה להגיד זה שדווקא חברותיי האשכנזיות העירו את עיניי לגביי האפליה שקיימת וכמה שאנשים יכחישו זה לא יעזור כי היא קיימת.
עצם זה שלא למדתי בשיעורי ההיסטוריה שלי על יהודי תימן ולמדתי בעיקר על פולנים ועל השואה (שלא תבינו לא נכון זה מאד חשוב לדעת מה היה בשואה)אבל זה מראה כמה יש אפליה אפילו בחינוך שלנו.
כי אני ידעתי יותר מה עבר על הסבא והסבתא של החברים שלי מאשר על הסבא והסבתא שלי עד שהתבגרתי קצת ופתחתי את עיני.
יש אפליה היא קיימת זה שאם האפליה הזאת הרבה מהמזרחיים מצליחים להגיע לאקדמיה או לעבודות נחשבות זה רק אומר משהו לזכותנו :) נכון אנחנו נעבוד כנראה קשה יותר לפחות כל עוד זה קיים אבל יגיע היום שיהיה באמת שיוויון אמיתי עד אז אני מקווה במקומות עבודה ובמוסדות חינוך אנשים ינסו להתעלם מהעדה ולהתרכז ביכולות של כל אדם ואדם באשר הוא ללא הבדל של גזע מין וכו'...

182
ב.
 • 16:47
 • 01.04.13

זה שיונית לוי מגישה את החדשות ואילו הכתבות המזרחיות הן רק כתבות, ממש לא הוכחה.

180
קובי
 • 09:44
 • 31.03.13

המזרחיים השכילו לבחור מקצועות בהם התשלום ללא קבלות מה שגורם לעיוות הסטטית ולהצגתם כעננים- בעוד המציאות הפוכה

179
סטטיסטיקאית
 • 13:38
 • 30.03.13

זרקתם פה הרבה נתונים על תת-ייצוג (לכאורה) של מזרחים בפורומים שונים. כדי לדעת אם הנתון משקף ייצוג טוב או לא, צריך לדעת מהו שיעור המזרחים בכלל האוכלוסיה ואז להשוות אותו לנתונים שהצגתם. זה די חסר תוחלת לכתוב "יש רק 20% מועמדים לשפיטה ממוצא מזרחי" כאשר הקוראים לא יודעים אם יש יותר או פחות מ-20% מזרחים באוכלוסיה. קצת חסר מקצועיות.

178
סטטיסטיקאית
 • 13:38
 • 30.03.13

זרקתם פה הרבה נתונים על תת-ייצוג (לכאורה) של מזרחים בפורומים שונים. כדי לדעת אם הנתון משקף ייצוג טוב או לא, צריך לדעת מהו שיעור המזרחים בכלל האוכלוסיה ואז להשוות אותו לנתונים שהצגתם. זה די חסר תוחלת לכתוב "יש רק 20% מועמדים לשפיטה ממוצא מזרחי" כאשר הקוראים לא יודעים אם יש יותר או פחות מ-20% מזרחים באוכלוסיה. קצת חסר מקצועיות.

177
סטטיסטיקאית
 • 13:38
 • 30.03.13

זרקתם פה הרבה נתונים על תת-ייצוג (לכאורה) של מזרחים בפורומים שונים. כדי לדעת אם הנתון משקף ייצוג טוב או לא, צריך לדעת מהו שיעור המזרחים בכלל האוכלוסיה ואז להשוות אותו לנתונים שהצגתם. זה די חסר תוחלת לכתוב "יש רק 20% מועמדים לשפיטה ממוצא מזרחי" כאשר הקוראים לא יודעים אם יש יותר או פחות מ-20% מזרחים באוכלוסיה. קצת חסר מקצועיות.

176
סטטיסטיקאית
 • 13:38
 • 30.03.13

זרקתם פה הרבה נתונים על תת-ייצוג (לכאורה) של מזרחים בפורומים שונים. כדי לדעת אם הנתון משקף ייצוג טוב או לא, צריך לדעת מהו שיעור המזרחים בכלל האוכלוסיה ואז להשוות אותו לנתונים שהצגתם. זה די חסר תוחלת לכתוב "יש רק 20% מועמדים לשפיטה ממוצא מזרחי" כאשר הקוראים לא יודעים אם יש יותר או פחות מ-20% מזרחים באוכלוסיה. קצת חסר מקצועיות.

175
ימית
 • 13:05
 • 30.03.13

כל דיון בנושא מזרחים מול אשכנזים מתעלם באופן שיטתי מכך שיש הרבה מאוד אנשים בישראל שהם גם מזרחים וגם אשכנזים. בניגוד לחלוקה מגדרית (אין הרבה אנשים שלא מגדירים עצמם או כגבר או כאישה), החלוקה פה היא לא דיכוטומית. ברגע שמדברים על ייצוג הולם של מזרחים יש לבחון מהו אחוז המזרחים באוכלוסיה ואז עולה השאלה - "מיהו מזרחי"? האם מי שהוא חצי מזרחי נחשב? מי ששלושת-רבעים מזררחי? מי שרבע?? שוב - מתעלמים מה"מעורבבים". אני מצפה מכל מי שמתיימר לבוא בטענות או דדרישות בשם השוויון - לא להתעלם, ולהכניס גם את המעורבבים לסטטיסטיקה, באופן הולם.

174
ימית
 • 13:05
 • 30.03.13

כל דיון בנושא מזרחים מול אשכנזים מתעלם באופן שיטתי מכך שיש הרבה מאוד אנשים בישראל שהם גם מזרחים וגם אשכנזים. בניגוד לחלוקה מגדרית (אין הרבה אנשים שלא מגדירים עצמם או כגבר או כאישה), החלוקה פה היא לא דיכוטומית. ברגע שמדברים על ייצוג הולם של מזרחים יש לבחון מהו אחוז המזרחים באוכלוסיה ואז עולה השאלה - "מיהו מזרחי"? האם מי שהוא חצי מזרחי נחשב? מי ששלושת-רבעים מזררחי? מי שרבע?? שוב - מתעלמים מה"מעורבבים". אני מצפה מכל מי שמתיימר לבוא בטענות או דדרישות בשם השוויון - לא להתעלם, ולהכניס גם את המעורבבים לסטטיסטיקה, באופן הולם.

173
פלוני
 • 12:55
 • 30.03.13

פרנקים זה קריאת גנאי למזרחיים לא לאשכנזים אם אתה מנסה להעליב תלמד קללות נורמליות שכן בהקשר אלינו האשכנזים אבל לא את קללות העם הרגילות שכל ילד בכיתה ו׳ מכיר!

172
אתה צודק
 • 12:54
 • 30.03.13

אתה כתבת דברים מרשימים כל הכבוד כל מילה בסלע!

171
הי חבריה
 • 04:23
 • 30.03.13

אתם פגעתם במדינה אתם אויבי מדינה ויודעים למה? כאתם פה! עם אזרחות ישראלית תעריכו את המעמד יש לנו מדינה מדהימה ואם שימו לב להיסטוריה ב 50 שנה האחרונות רק אבל רק!!!!! אשכנזים מקבלים תארי כבוד רציניים לא בררה.... אז די!!!!!

170
יוסי
 • 04:20
 • 30.03.13

לא אוהבים אתכם יא פרנקים!!

169
מזרחים צאו מפה
 • 04:18
 • 30.03.13

שהיא תסבסד למי שכתוב פרץ שמהפרץ וכל מיני השמות שלכם הערבים למינהם שהם גם לצערי יהודים וצאו מפה. רק שלא יקראו לזה בריחת מוחות כזה לא יכול להיקרא כך. מקסימום מקסימום בריחת אזרחים חחחח

168
יובל גרוינבך
 • 04:16
 • 30.03.13

אהבתי!

167
מזרחים ואשכנזים תקראו אם מתאפשר
 • 04:12
 • 30.03.13

תשקיעו בתרבות!!לא בקללות ומוסיקה מחפירה אין בעיה עם מזרחית אבל אותנטית אני בעל דוקטורט בהיסטורית כלי נגינה ואכן אני אוהב מוסיקה מזרחית של פעם ערבית אסלית כמו שאומרים כזה מנגינה פשוט טהורה! אבל היום ויסכימו איתי 89 אחוז שכן זה מקפיץ ומשמח ובלי זה החתונות שלנו האשכנזים נראות כמו לוויות אבל זה נשמע זוועה כאילו הזמר צרוד בוכה וחתול נמחץ על ידי משאית בו זמנית עם שבירת כלי נגינה ברגליים,זה נושא של המוסיקה בנוגע לתרבות זה מושרש אצלכם בקוד ה DNA יקח זמן אבל זה לא אומר שהזמן מאוחר ויש כאלה שיותר קל להם מאשכנזים אפילו זה תלויב אדם אבל מספר בעיות הקשב והריכוז אצל המזרחים והבעיות הגנטיות השונות הוא על סף של 49 אחוז יותר מיוצאי אירופה מה שקראתם פה בזלזול רבה והגועל נפש ״ילדי השואה״ האידיוט שכתב שבזכות האשכנזים אתם פה הוא די צודק תקראו ותשכילו על הארגונים השונים שהביאו את סבכם ואת סבתכם לפה ותבינו אבל נקווה לטוב וחג שמח הכל תלוי באדם וכרגע זה נראה לי שלא 99 שנה איזה מין אדם עשה את הסטטיסטיקה?? בטח שלא פיזיקאי תאורטי או מתמטיקאי בטח עובד סוציאלי או כתבת שיצא לה כתבה אומנם מרשימה ומפורטת אבל הבסיס נתונים דל בשביל שנבין זאת וכנראה שבאמת עוד דור ושליש נדע אז עוד דבר גם אני הייתי בכיר בצבא ובארגונים ממלכתיים כאלה ואחרים ואני חייב לומר הבני מיעוטים תראו להם ערבים למה הם טובים במה שהם עושים למרות שהמוח היהודי לא משנה מאיפה מוצאו אפילו בקיבינימיני יותר טהור ובריא ואני יענה כהם מאוחדים אז אני אומנם אשכנזי אבל יש לי ארוסה שעוד חודש אנו מתחתנים ונחשו היא תימניה ואני מת עליה בואו נחיה בשלום ונביס את אויבנו כאלפי שנים ניסו להשמיד אותנו אני מדבר על כלל היהודים לא משנה מאיפה מאז יציאת מצרים ואפילו לפני ועד השואה ועד אחמדינגאד בואו נתאחד ונתן בראש לאויבנו

165
אדוארד
 • 01:28
 • 29.03.13

איזה עולי אשכנז?? אנחנו פה לפניך בלי הסבים שלנו לא היינו מביאים אותך באוניות מהחור שהגעתם ממנו! ותגידו תודה על זה כאתם פה עכשיו במדינה מדהימה ואם תנצלו אותה טוב תרוויחו רק פשוט תשימו תקיפוח מאחור ומבחינתי תצבעו תגוף עם צבעי אקריליק של ציור בצבע לבן וזהו צאו לחופשי הרגתם אותנו!!

164
לוץ
 • 01:25
 • 29.03.13

לא אוהב בכלל אתכם אתם הורסים תמדינה פרנקים! שוורצע חייה!!!

 •  
  שלום
  • 18:08
  • 29.03.13

  לא אוהב אותנו ואנחנו חיות שחורות תסתכל סביבך מי לובש שטרמיל מי לובש שחורים מכף רגל ועד ראש למי יש פאות עד מתחת לאוזניים מי גורב גרביים שחורות עד מעל הברכיים מי מתלבש כמו טליבנים מיהפך את אלוהים עזר כנגדו בהסגת דברים שלא מגיעים לו מי הפך אתהילודה לשחרור ממיסים ומשרות צבאי במילואים מי נהנה מכל מטעמי מדינה זו אתם ילדי נצולי השואה הדתיים ולנו אתם קוראים פרנקים היהדות שלי היא לא היהדות שלכם ואתם לא אחים שלי אני בז לכם ואיני רוצה בקירבתכם ואם אתה המגיב חילוני או דתי הייתי מאושר אם בתעודת הזהות שמנפיקה מדינת ישראל היה סעיף שמבדיל אותי בזהות ממך ומדומים לך

163
אנונימי
 • 01:22
 • 29.03.13

תראו איזה כתבה ענקית!! מפריע לכם? תתנהגו בהתאם תפסיקו לקרוא לאשכנזים קוטג׳ ושטויות כאלה ואחרות והאשכנזים למינהם די גם אבל בתכלס האשכנזים צודקים לכו ללמוד נגינה,ספרות,שפות,די לרחם על עצמכם! אם תמשיכו לרחם עליכם אף אחד לא ירחם עליכם וזו עובדה!! ואז מה שימשיך לקרות שתסתובבו בקבוצות במקום להתחיל להתחבר עם תרבויות אחרות גם אתם וגם אנחנו אוכלים דג אז הנה פסח כמה פעמים שמעתי איכס גפילטע פיש ולמה שמים גזר כטחנתם את האמא של הדג. לא מיותר? גם אתם אוהבים דגים והנה אנחנו לא אוהבים חריימה מה עשיתם לדג הרסתם תטעם. אפשר לשחת הכל בצורה שלילים וחיובית השאלה מה אתם בוחרים! כנל האשכנזים

162
די כב ר לילל!
 • 22:26
 • 28.03.13

רק אחת נכנסה - כל השאר לא - אפשר לחשוב שלכל האשכנזיות קל, או בכלל לאשכנזים - ורק לכם, המקופחים השחורים/עדתיים קשה.
החיים קשים. אין קיצורי דרך - גם לא לי, כשאכנזיה, מעיר מרכזית, עם הורים ממוצעים שכירים, בפנסיה.
איך הסתדרתי - עבדתי קשה!! למדתי קשה!! חינכתי היטב את הילדים - ולקחתי אחריות על עצמי בעצמי.
די כבר ליבב - די עם הקיפוח - כבר כמעט אין ילדים מזרחיים - כולם מעורבבים - אז די די די!!!!!!!!!!

161
אחיי המזרחים
 • 10:46
 • 28.03.13

כתבה חשובה שככל שמזרחים יקראו אותה, ויתעורר בקרבם רגש מזרחי, היא עשתה את שלה. תודה לנשים היקרות הללו שעושות עבודת קודש במאבק המזרחי לשוויון. ד"ר יפעת ביטון היא משפטנית מצטיינת שמאמריה מהווים תרומה שאין כדוגמתה לשיח המזרחי בתוך מערכת המשפט. ד"ר אלוש יודעת מהי אפליה, ומסבירה אותה יפה, כך שאני רגוע שעם אנשים כמותן, המאבק לא ידעך. אנשים כמו רויטל מדר, ראויים להערכה על המסע האישי- למרות חיי הנוחות המובטחים לקומץ המזרחים שהצליחו- ובלבד שישתקו ויוותרו על טענות קיפוח- היא התחברה לזהותה המזרחית, דבר שהיא עתידה לשלם עליו מחיר בכל יום ויום.
אנו חיים במדינה שלא אוהבת אותנו, לא מעריכה אותנו, מזלזלת בצייה שלנו לשוויון ולהיפך, דואגת להכשיל אותנו ולפגוע בסיכוי שלנו להצליח. בסוף גם מאשימים אותנו בכישלון שהונחת עלינו.
איש מלבדנו לא ידאג לנו, ובעלי הכוח לא יוותרו עליו- הם עמלים על שימור הפערים- כך מובטח שילדיהם תמיד יקבלו יותר מילדנו.
וברוח החג- שלח את עמי- שנזכה להשתחרר מהדיכוי ולחיות במדינה שאוהבת אותנו ודואגת לנו- זה תפקידנו להפוך אותה לכזאת.

 •  
  יהודה מצליח
  • 01:00
  • 02.04.13

  התייחסותך מטופשת.
  מה עצם ההפרדה הזאת בין מזרחיים לאשכנזים?
  ראה בצה"ל כיצד הדבר לא קיים כי גם אין הפרדה כל שהיא מתחילת הדרך בנושא וכל הכבוד לצה"ל שלא נותן כלל לנושא להשפיע עליו מכל כיוון.
  באזרחות - רב אשכנזי ואחד כזה ספרדי , עבור מה?
  מדוע לא ניתן לקבוע רב ראשי לשיראל שמאחד את כולם, יגבש תפיסה מאוחדת ואחידה לדורות קדימה.
  אבל המזרחיים כמו גם האשכנזים אוהבים את ההפרדה באופן מטופש לשמירת הגחלת ?
  זהו נגמר - צריך לבנות מדינה !!

159
זה שנע לי כמו אויאויאוי
 • 03:15
 • 28.03.13

זה נשמע לי כמו אויאויאוי, אין לי פרוטקציה!

הורי עלו לכאן בשנות השלושים שלהם, שניהם אקדמאים-תואר שני, עבדו שנתיים במפעל, עבודת כפיים, עד שלמדו את השפה. לא הכירו כאן אף אחד ובטח שלא היו פרוטקציות...

158
יוסי
 • 20:32
 • 27.03.13

תראה לי כתב אחד מזרחי בעיתון הזה יהיה להם ערבי אתיופי רוסי להיות פוליטקלי קורקט כוכב אירופאים יד שניה בגלל זה בעטו בהם החוצה חומר של נבלות מתנשאים  

157
לינקולן
 • 17:55
 • 27.03.13

ואצל הפרסים והעירקים יותר מכל

156
אבולוציה
 • 15:25
 • 27.03.13

155
שון
 • 14:41
 • 27.03.13

והשאלה היא כיצד, התברגה העליה הרוסית כל כך יפה לא רק בפוליטיקה אלא גם במדע ובכל מקום בארץ.
רמז, חינוך והשכלה.
לא יתכן לאחר 60 שנה להמשיך ליילל על אפליה מופלים באמת הם האתיופיים כולל על ידי המזרחיים את זה גם מומלץ לחקור כיצד בני עדות המזרח מדירים את העליה האתיופית.

מספיק עם יללות האפליה.

153
מנסות להנציח
 • 12:33
 • 27.03.13

די נמאס מהבכיינות , היום הכל פתוח לכולם , מי שמשקיע מתקדם - יש כאלו שהמקצוע שלהם זה ללבות את רגש הקיפוח שלא קיים . אכלו לי שתו לי

152
מזרחי לא גאה
 • 09:49
 • 27.03.13

במשפחתי 5 אחים ו-2 ההורים
כולם אקדמאים וכולם מרוויחים מעל הממוצע במשק
חלקם אף כפול או פי שלוש ויותר

פשוט לא לימדו אותנו לבכות אף פעם אלא ללמוד ולעבוד קשה

151
ידידיה כהן
 • 09:35
 • 27.03.13

אנחנו עלי התאנה של השחיתות...אנחנו שותקים כשהעוול נעשה, השופטת ורדה אלשיך שקובעת גורלות של רבים מהעסקים מי לשבט ומי לחסד - רק לאחרונה נתפסה מזייפת פרוטוקול של משפט שנעשה בפניה, ואנחנו שתקנו. שר המשפטים לשעבר נאמן בעליו של משרד עורכי הדין מהגדולים במדינה - שעורכי דינו מופיעים ויופיעו לפני השופטת אלשיך, זה אותו נאמן שאיים על עורך הדין שהתלונן על הזיוף, ולא פיטר א - פרשת הרפז, סער, בדיחה ליד מערך זיוף המשפט בפני אלשיך.
אנחנו שתקנו כשורדה אלשיך VARDA ALSHECH הובילה לסגירת פיקנטי, בשמם של בעלי ההון, יצרני המזון ורשתות השיווק שהקימו קרטל לחיסולה של פיקנטי, כאשר בראש הובילה אסם, שחששה כי חטיף הבוטנים, הבסלי של פיקנטי עומד לעשות מהפך ולנצח עסקית את הבמבה ,ביסלי של אסם.
אנחנו שתקנו כשהשופטת ורדה אלשיך VARDA ALSHECH הודתה שקיבלה תדרוך מחוץ לדיון שמקורו בהאזנת סתר לא חוקית וסירבה לומר איך הגיע אליה אותו מידע מהאזנת הסתר. את התמורה שאנו יודעים קיבלה משפחת אלשיך בהמשך וכיום בעלה יוסף בן ה-77 שנים דירקטור באסם.
אנחנו שתקנו, ובעקבות נפילת פיקנטי - יצרני המזון העלו את מחירי המזון - ואנחנו שותקים ומשלמים את המחיר כ24000₪ לשנה יותר על מזון, פי שניים מהעולם בגלל מעשיה של אלשיך VARDA ALSHECH .
אנחנו שתקנו כשאלשיך גרמה להרס פיקנטי ולמעלה מ-1000 עובדי פיקנטי פוטרו ואנחנו המשכנו לשתוק והיום משלמים מחיר כבד מאוד!
אנחנו עלי התאנה של השיטה, חובה לקרוא את שירו של נימלר:
שיר מחאה ידוע של נימלר כנגד שיתוף הפעולה וכנגד השתיקה של הרוב הדומם הינו:

"לא הרמתי את קולי
בגרמניה לקחו הנאצים תחילה את הקומוניסטים,
אני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי קומוניסט,
ואז הם לקחו את היהודים,
ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי יהודי,
ואז הם לקחו את חברי האגודים המקצועיים,
ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי חבר אגוד מקצועי,
ואז הם לקחו את הקתולים,
ואני לא הרמתי את קולי, כי הייתי פרוטסטנטי,
ואז הם לקחו אותי,
אך באותה עת כבר לא נותר אף אחד שירים את קולו למעני."
אצטט את דברי אוטו קוונגל – דמותו הספרותית של אוטו המפל כפי שהונצחה בספרו המדהים של הנס פאלאדה “לבד בברלין” “לא, את זה לא תבין. לא משנה אם אחד נלחם או עשרת אלפים, כאשר האחד מבין שעליו להילחם, הוא נלחם, בין אם יש לוחמים נוספים לצדו ובין אם לאו. אני הייתי חייב להילחם והייתי ממשיך ועושה זאת.”

150
סמיילי
 • 09:08
 • 27.03.13

ולישראל יש דמוי רע ומצורע. בדיוק כמו רוסיה
לכן אם תשימו לב ליברמן מולנר רוזנשטיין וגרגורי לרנר יודעים לחייך קטן שמחביא זדון גדול.

147
שלומי
 • 02:21
 • 27.03.13

ואף מילה על הסיפא...
כותבת יקרה, את מנסה לבדר את עצמך, או שמא את פסבדון להגמוניה?

146
ממן
 • 01:29
 • 27.03.13

לכו ללמוד ועבוד הכל בסדר

145
אשכנזי
 • 23:36
 • 26.03.13

שיסתיימו בדרישה למיחזור ולפריסת החוב לעוד 99 שנה. תגידו מה שתגידו, יש הבדל משמעותי בין אשכנזים ומזרחים. אני נתקל בזה יום יום בעבודה או בכל מקום שאני נצרך בשירותו של בעל תפקיד. אם מדובר במזרחי אני יודע שהחיים שלי הולכים להיות קשים ככל שדרגתו גבוהה יותר. אגב, רוצים לדעת מה זה אפליה ופרוטקציה? לכו לנמל אשדוד או לוועדים הגדולים או לתשלובת נגדי צה"ל.

144
אלירם
 • 23:01
 • 26.03.13

זה נכון שיש שליטה לאנשים שבאו מאירופה על אדמות ומשאבים הרבה מעבר למה שיש לאנשים שבאו לכאן מארצות ערב והאיסלאם. וזה נכון שהם מקדמים את הדומים להם וחוסמים את השונים מהם. אבל לטבע חוקים משלו והזהויות משתנות.

עוד 99 שנה כול היהודים יחזרו להיות מזרחיים תיכוניים כשהיו לפני צאתם לגלות.

141
ליאור
 • 19:56
 • 26.03.13

כדאי לדייק בהגדרות. ספרדים - יוצאי מערב אירופה, דוברי ספרדית-לאדינו ברובם, בעלי תרבות שונה לחלוטין, רבים בעלי השכלה אקדמית מערבית. עדות המזרח - עלו ממדינות ערב, דוברי ערבית, תרבות שונה לחלוטין. בקיצור: "ספרדים" ו"עדות המזרח" אלה לא מילים נרדפות.

140
עיראקי למהדרין
 • 19:50
 • 26.03.13

השפה האשכנזית היא גזענית ורעה כי באתם ממקומות רעים .
זה נכון שאתה מנסה הפרד ומשול בתוך המזרחיים ,זה לא ילך לך ,כי אנחנו כבר מכירים את ה DNA שלך .

137
הגיעו לכאן וגנבו הכל. ועוד מאשימים את המזרחיים שהגיעו תמימים ונאיביים
 • 19:09
 • 26.03.13

135
אשכנזי
 • 18:53
 • 26.03.13

תפוצת יהודי אסיה היא המשובחת ביותר שעלתה לכאן. העיראקים והחלבים הם כנראה העדות הכי משכילות והכי מוערכות בארץ. כנ"ל התימנים והפרסים.

הבעיה היא בעיקר ביוצאי מרוקו - מתנהגים כחיות אדם. אלימים, גסים, ברבארים והכי גרוע שהם מודעים לזה וגאים בזה "אני מרוקאי, תזהר ממני...".

יוצאי מרוקו תפתחו את העיניים וצאו מהבועה שלכם. במקום להתלונן על חוסר ההצלחה תתחילו לעבוד על עצמכם. צאו מהבכיינות ותכניסו קצת תרבות.

133
שלום
 • 18:33
 • 26.03.13

כ 4 לקהילה שמנתה כ 400 אלף ,אבל אף אחד לא מישראל כולם למדו בצרפת ומשם לעולם ואני מדבר על יהודים ,לא כאלה שסיפחו אותם לאחר הזכייה .
הסרט הכי מצליח שנעשה השנה בצרפת וגרף שימו לב כ 750 מיליון דולר ברחבי העולם של נקש וטולדנו ושלא נדבר על בתי האופנה הגדולים של דיור ולנווין טולדנו ואלבז ויועץ שר האוצר שהוא יהודי ,אז למה שם זה כן מצליח ופה כל עגלון נהיה לי ד"ר באונ' שמגדלות פרזיטים ומאחזי עיניים שכן 65 שנה ואין אף זוכה אחד לרפואה בפיזיקה ,תחשבו על זה שוב .

131
אני
 • 17:46
 • 26.03.13

כמה אינטלקטואלים ערבים יש בעולם?
תת התרבות המזרחית גוררת את המדינה למטנ והם ממשיכים להתבכיין,
היום כמעט הכל מקום שומעים רק סילסולים ומוזיקה ערבית ועדיין
לא משנה כמה התרבות שלנו מתדרדרת לתרבות הערבית של המזרחים הם טוענים לקיפוח.

129
גדעון
 • 17:35
 • 26.03.13

ובסך הכל אין כל חדש במאמר הזה.
יש לי הרבה מה לכתוב ומה לאמר בנושא, אבל אציין רק נקודה אחת.
אין כאן אשמה של המערכת או אפלייה מכוונת. הסיבה היא ארצות המוצא של אותם אנשים ממוצא אירופאי או ממוצא מזרחי.
היהודים שהגיעו לכאן מארצות אירופה באו לכאן כאשר המנטליות ותפיסת העולם האירופאית הייתה מושרשת בהם עמוק , וזה חשיבות ההשכלה,חשיבות הקידום העצמי וחשיבות הצורך בלהשקיע מאמץ על מנת לקדם את עצמם.
היהודים שבאו מארצות ערב באו לכאן עם מנטליות של מדינות אילו, אין השקעה של האנשים בחינוך או בלימודים , לימודים זה לא הדבר החשוב ביותר, אין שם השקעה בתרבות או בכתיבת ספרים, (לדוגמא, מספר הכותרים וספרים במצרים נמוך מאשר בישראל למרות שאוכלוסיית מצרים גדולה פי עשר מאשר אוכלוסיית ישראל) זו תפיסת העולם של המזרחיים.
אין כאן רצון להאשים או לפגוע. זה המצב. בגלל ההבדלים הגדולים בהשקעה העצמית, יש פערים בייצוג בעמדות בכירות , באקדמיה , ובמקבלי פרס ישראל.
יקח הרבה זמן עד אשר האנשים ממוצא מזרחי ישנו את המנטליות שלהם ואז הפערים יעלמו.
לסיכום, מאותה סיבה שמדינות אירופה מתקדמות ומצליחות ביחס למדינות צפון אפריקה וארצות ערב, יש פערים בין ישראלים ממוצא אשכנזי למוצא מזרחי.

128
ברג
 • 16:53
 • 26.03.13

כל הטוקבקים המרושעים מלמדים שהאפליה פה. בועטת בכל הכוח. חג חירות שמח לכולם

126
חנווני
 • 14:26
 • 26.03.13

להתחתן עם אשכנזי.

לא מאמינים, תבדקו למי המתראיינות נשואות.

124
וקנין שלום
 • 14:19
 • 26.03.13

אנחנו המזרחים הפליטים ששינו את מולדתם מפאת זאת שהוריהם העלו אותם ארצה בשנות החמישים ללא יכולתם להתנגד לשינוי זה בחייהם אנחנו אלה שצריכים לדרוש את נזקי הקיפוח שנגרמו לנו ע"י מוסדות המדינה אל לנו לחשוש לילדי האשכנזים ולתגובתם אנחנו חייבים לדרוש פצויים כספיים על אובדן השכלה שנמנעה מאיתנו .חלק נפגע יותר לצערנו ילדים פליטים הגיעו לאכלס את בתי הסוהר.תוך התבגרותם.כל הילדים הפליטים משנות החמישים חייבים להתארגן ולדרוש את הפיצויים הכספיים המגיעים להם בזכות ולא בחסד אם תפרסמו את תגובתי או לא לא תמנעו בבוא היום מילדים פליטים לקבל את זכותם הכספית על הנזק שנגרם להם .

122
מזמן אמרתי ממש מזמן צריך לשים קץ למשטר האשכנזי המדושן והשבע ויפה שעה אחת קודם אחרת תהיה פה ממש מלחמה לכן אני קורא לאחיי המזרחיים לשנס מותניים לרתום את כול המזרחיים למאבק להקים גוף פוליטי חזק שיניח על סדר היום את כול הקיפוח והבעיות לרוץ לכנסת שם לקבל נתח מהכוח ולפשפיע בכדי לשנות את המצב הבלתי נסבל שהמזרחים נמצאים בו היום המזרחיים הם העבדים והאשכנזים המדושנים מגובי התקשורת ושטיפת מוח צוחקים עלנו ראו דוגמא לפיד בלי תעודת בגרות!!! שר האוצר!!!! היתכן כדבר הזה האים מזרחי היה מגיע למעמד כזה היום? בודאי שלא היו לועגים לו מצאו שיטה האשכנזים ללעוג להשפיל המזרחיים כאילו הם מלכים הרי הם באירופה היו בחצר האחורית של הגויים מי הם לעזאזל ?מי הם?צריך להעיף אותם לכול הרוחות לתפוס את מוקדי הכוח ולחלק את הכוח שווה בשווה בצורה עניינית וללא משוא פנים הכול בדרך חוקית בבחירות אבל עלנו להקים היום את התנועה מפלגה למען עתיד המזרחיים בישראל
נחום
 • 14:16
 • 26.03.13

121
יוני
 • 13:40
 • 26.03.13

נכון שהיתה אפליה קשה כלפי מזרחיים בעבר, אבל הסיפור הזה לא קיים כבר 30 שנה. מי שטוען שיש היום אפליה משתמש בכך כתירוץ לחוסר מוטיבציה ובטלנות. המזרחיים לא פחת מוכשרים ועובדה שמזרחי שלוקח עצמו בידיים מגיע להישגים. חבל שהמחברות נוברות בנושא לא רלבנטי ובאופן הזה מייצרות גזענות במקום למחוק אותה.

120
פניני - מזרחי
 • 13:24
 • 26.03.13

המרוקאים האומללים האלה כמו ילדים שבגיל 60 עדיין מאשימים את הוריהם (עליהם השלום)בכל העוולות ואי ההצלחה שלהם. ובכן: GET A LIFE!!!

119
רון
 • 13:19
 • 26.03.13

כואב לי הלב לקרא את הכתבה. כמה שנאה , כמה עיוורון מכל הכוונים.
מתי נפסיק עם כל השטויות ונתרכז בדברים החשובים
כולנו הגענו לעולם הזה לפרק זמן קצוב , לא כדאי לתעל את כל האנרגיה לדברים חשובים שיעשו טוב ,,, ?
אלו הרגעים שאני שמח שקמתי ועזבתי לארץ אחרת למרות הגעגועים למשפחה והחברים ... חג שמח

118
מרוקאי אסלי
 • 13:19
 • 26.03.13

המשפחה שלי ממרוקו, כולם מלומדים עם תארים מתקדמים ומדורגים גבוה מאד בכל מקומות העבודה שהגענו אליהם.
אף פעם לא הרגשתי שהפלו אותי לעומת אשכנזי. להיפך אני יודע על מקרים שהפלו אשכנזים לעומתי למשל בקבלת מלגה לאוניברסיטה. חברי האשכנזי שהוריו במצב כלכלי פחות ממשפחתי לא הצליח לקבל אפילו מלגה אחת בעוד שאני קיבלתי 2 מלגות.
הבעייה היא שהאשכנזים עסוקים בלקדם את עצמם ולא נשאר להם זמן לבכות. אז אף אחד לא שומע אותם.

116
יוסי
 • 12:40
 • 26.03.13

בעוד פחות מ-99 שנים תתקיים פה מדינה ים תיכונית זהה באופיה ,תרבותה ,כלכלתה ועוד למדינות המקיפות אותנו . במדינה זו לספרדים יהיה רוב והם יחיו באושר לצד שכניהם.

113
אין מקום לספק
 • 10:11
 • 26.03.13

לכל ידידי האשכנזים -- בואו ונראה אתכם בעוד דור --

כמות ההגירה אל מחוץ לישראל היא עצומה - מיותר לציין שרוב המהגרים הם מזרחיים שחיים יותר טוב מאכבר אשכנזים שחיים בארץ ..

אתם מבינים ? המזרחי המטומטם למד לשים ז.... על מי שלא שלא מקבל אותו וללכת למקום בו יקבלו אותו בזרועות פתוחות ..מקום בו צבע העור הכהה הוא שונה בצורה ייחודית וחיובית ...

בוא ונראה לאן התמ"ג שלכם יגיע ללא דור המזרחים שגלה וגולה ויגלה מהארץ עקב האפליה ונדבר עוד 20 שנה שלכסף והמעמד שאתם כל כך מנסים לשמור לעצמכם -לא יהיה ערך חברים ..

בהצלחה ...

תימני שיודע :)

112
קיפוח זה בראש
 • 09:42
 • 26.03.13

109
אפי
 • 07:52
 • 26.03.13

הוצאת הרבה אנרגיה, הבאת רציונליות לתקוף מימד רגשי, בקיצור דבר לא יעזור ה-ddt של הורי האשכנזים כלל בושם, תן להם ליילל.

107
שערוריה
 • 04:24
 • 26.03.13

20% מזוכי פרס נובל עד היום היו יהודים אשכנזים, בעוד הם מהווים פחות מ-0.2% מאוכלוסית העולם.
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Judaism/nobels.html

בושה !!
אני בטוח שיש פה אפליה מכוות, זה לא יכול להיות.....

ולמתקשים - זה היה בציניות.

106
החתול שמיל
 • 03:57
 • 26.03.13

כשרציתי להתקבל לאוניברסיטה, שלחתי את תוצאות הפסיכומטרי והבגרות שלי.
הם הכניסו את זה למחשב, וקבעו שהתקבלתי.
לא היה להם מושג מאיזה עדה אני (השם מעוברת).

כשהלכתי לעשות פסיכומטרי, הושיבו אותי בכיתה ונתנו לי טפסי מבחן.
אחר כך בדקו אותם בלי לדעת את השם שלי, ונתנו לי ציון.
(ויגידו המזרחים - אבל זה מבחן שמותאם לאשכנזים...
קישקוש - זה מבחן שמותאם לחשיבה לוגית, חשיבה מתמטית וידע באנגלית. נכון שיש את זכירת המילים בעברית שלדעתי מיותרת, אבל זה רק 20% או משהו כזה)

כשלמדתי באוניברסיטה, המרצים בקושי ידעו מי אני, הציונים לא ניתנו על סמך מוצא.

המקום היחיד שהמוצא (יותר נכון הקשרים) שיחק תפקיד, זה בקבלה לעבודה הראשונה, שם מכר הכניס אותי, אבל עבדתי שם רק שנה אחת בערך.
אחר כך זה כבר הלך על סמך הניסיון והצלחה בריאיונות העבודה.

בקיצור, ההבדלים הם כנראה בבית, בספרים שקוראים (או לא), בצורת החשיבה שמנחילים (או לא), בסגנון הדיבור, בדגש ששמים על הצלחה אקדמית, בגיבורי התרבות, וכו'.

היום אני מעסיק, וממש לא איכפת לי מה המוצא, הצבע, המין או הגובה.
אני רוצה עובדים מוכשרים, זריזים, ישרים ואמינים.
תנו לי כאלה ואני מבסוט.

 •  
  סטטיסטיקה
  • 12:19
  • 26.03.13

  למה לא סיפרת לנו מה קרה עד לקבלה לאוניברסיטה?
  וכמה נשרו בדרך?
  ומה קורה בפריפריה, הם מקבלים אותם התנאים וההזדמנויות כמוך? אם כן - תשאל את עצמך ברצינות אם לא תעבור עם ילדיך לדימונה או ירוחם או בית שאן. למה לא? אחרי הכל, לדעתך, הכל תלוי בכישורים.
  מה, לא?
  ידידי - גם אני עברתי את המסלול שעברת. וחשבתי שהכל תלוי בכישורים.
  שטויות.
  ודאי שאם אתה מוכשר אתה תצליח.
  אבל אם אתה בינוני וגר בפריפריה - לא תקבל את ההזדמנויות.

105
דוקטורנט
 • 03:52
 • 26.03.13

בחברה האשכנזית, בהכללה, יש יותר דגש על השכלה אקדמית והורים מקרינים ציפיות לילדים שלהם שהם צריכים להצליח בלימודים.

לא סתם החנון הסטריאוטיפי הוא אשכנזי. גם מחוץ לסטריאוטיפ, רובם באמת כאלה.

אותו החנון מסיים תיכון, ממשיך לאוניברסיטה (לא מכללה), מסיים תואר ראשון בהצטיינות יתרה וממשיך לדוקטורט.

וככה, חברים, באים "פרופסורים" לעולם.

ולאחיי המזרחיים - אם תצפו מהילדים שלכם באמת ללמוד ולהצליח בלימודים (לא רק "לרכוש השכלה" במובן המכללתי של העניין), הם עשויים לעשות זאת.103
אריה
 • 02:23
 • 26.03.13

הבעיה מתחילה מרגשי הנחיתות ובהתאם מדרגים את המשרות המסמלות קיפוח. תבדקו כמה שחקני כדורגל אשכנזים יש- בהרבה מדינות זאת המשרה המכובדת ביותר.

101
Zalman
 • 23:49
 • 25.03.13

העשירון העליון המוכשר האינטליגנטי ובעל היכולות היגר לצרפת, קנדה ודרום אמריקה. לכן בממוצע מנת המישכל והיכולות של אילו שהיגיעו לארץ נמוכות יותר. זה יקח עוד הרבה דורות להתגבר על הסלקציה הזאת

100
Danny
 • 23:42
 • 25.03.13

חברי המזרחים האנטליגנטים מסכימים לכך שבזכות האירופאים אנחנו לא נמצאים במצב של סוריה, מצריים, טוניסיה ולוב או עירק. והם יודעים שעליהם לאמץ את התרבות והמנטליות המערבית אם הם חפצים בקידמה.

99
עירקי
 • 23:30
 • 25.03.13

בכיינות זה לא מקצוע משתלם.הרבה אנרגיה מבוזבזת בלי שום הכנסה,מי שממש אוהב להתבכיין צריך לדאוג במקביל לתחביב הזה למקצוע מכניס אחר.

98
ספרדי
 • 22:18
 • 25.03.13

מספיק לראות פה את התגובות כדי להבין כמה עמוקה היא סלידתם מהון אפריקאים. והצפון אפריקאים, שבצרפת זכו להיות בפסגת האליטה האינטלקטואלית- בארץ נאבקים בגזענות ואפליה ללא מעצורים. יוצאי פולין, שבקרב יוצאי גרמניה, נחשבו תמיד גסים וחסרי תרבות, מצאו פתאום עדה שמעליה החלו לחוש התנשאות. הם סילפו את ההיסטוריה כאילו את הארץ בנו יוצאי אשכנז( לידיעת הקוראים: העלייה האמיתית הראשונה של עובדים אמיתיים הם העדה התימנית, ובניגוד ל׳עליית׳ הביל״ויים שמנתה 6! אנשים שלאחר זמן קצר, החלה לחזר על דלתות האיכרים לקבלת עזרה, התימנים עבדו את האדמה בשמחה). הצפון אפריקאים הולידו מקרב עדתם 2 זוכי פרס נובל לפיסיקה וזוכה פרס נובל לרפואה ( כמה הולידו יוצאי פולין) וזאת אף על פי שיהודי פולין מנו פי 3 מיהודי צפון אפריקה.

97
עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!
יואב
 • 19:53
 • 25.03.13

עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!

96
יקיר
 • 18:52
 • 25.03.13

בנתיים שמי שבאמת מופלה לרעה בחברה הישראלית זה האתיופים-תחשבו לצורך העניין על אתיופי שמסיים לימודי משפטים-ושמעתי על כמה כאלה-אתם מתארים לעצמיכם עם איזה סטריאוטיפים הם נאלצים להתמודד? כל שאר טענות הקיפוח לגבי עדות אחרות זה בכיינות לשמה, היום למשל במוזיקה הישראלית הזמרים הים תיכונים עושים בוכטות של כסף בלי להניד עפעף וזה רק דוגמא אחת, בקיצור יש כאלה שהפכו את הבכיינות שלנם למקצוע

95
שמעון בן-חור
 • 18:40
 • 25.03.13

המחאה החברתית שפרצה לאחרונה היא בעצם מחאה עדתית מוסוות שהתיקשורת העדיפה להציג אותה כך והמחאה העדיתית תמשך לפרוץ לה מידי פעם בכל מיני צורות מוסוות עד אשר תהיה הגדרה עצמית נפרדת למזרחיים

93
עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!
יואב
 • 18:33
 • 25.03.13

עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!

92
עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!
יואב
 • 18:21
 • 25.03.13

עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!

91
עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!
יואב
 • 18:21
 • 25.03.13

עכשיו בואו נעשה תרגיל מחשבתי ...עצמו עיניים , וחישבו איך המקום הזה היה נראה עם הצפון אפריקאים היו בונים את המדינה ומוסדותיה ....נשמע ניסוי מעניין , עכשיו תורידו את הקיבוצים ועליות מהעליה הראשונה עד החמישית ותמשיכו לחשוב ...כמובן תוך עצימת עיניים , עכשיו תראו את ארצות ערב מה קרה איתם ב 70 שנים האחרונות , כמה אוניברסיטאות ומכוני ויצמן הם בנו ....מעניין , וביטוח לאומי לכולם שיש בכל מדינות ערב כמובן , בציניות !!! בקיצור יש יהודים מארצות ערב שהעלו על הנס השכלה כמו יהדות עירק ואירן , ויש את הצפון אפריקאים ,מרוקו , אלג'יר , תוניסיה שהיו אומני תכשיטים ועבודות אומנות בידיים , אך ללא השכלה רחבה ובטח שלא על תיכונית ואקדמאית , ויותר חמור ללא תרבות של השכלה ,שהם למעשה יהודים ערבים , בדיוק כפי שלערבים יש בעיות הסתגלות באירופה ....כן זאת האמת , אגלה לכם סוד , שסבי הגיע לארץ הוא הגיע רק עם גופיה ושעזב את הקיבוץ יצא משם רק עם גופיה .לא בכי ולא נהי , אלא חשיבה חיובית איך להתקדם ולקדם את הדור הבא . מה שיפה בכתבה שהאשכנזים לא רק אשמים שהביאו את המזרחיים הם גם אשמים שרב האוכלוסיית בתי הכלא מאוכלסת ביוצאי צפון אפריקה ולא עירק ואירן תבדקו את זה ...והופ הפתעה !!!, ערבים זה מנטליות של כולם חייבים לי , אני דפוק ואני העביר את זה מדור לדור , אז ידידי המזרחיים אתפ פה בגלל האשכנזים שבאו בעליות הראשונה עד החמישית ובנו פה מוסדות, אתם פה כי היהודים האשכנזים עשו הכל שתעלו לארץ , כן המדינה אפילו שילמה בכסף שהתקבל מגרמניה בפיצויים בכדי לשחד את המנהיגי ארצות צפון אפריקה בכדי בתוכלו להגיע הנה ....עכשיו חישבו רגע ידידי מה היה קורה אם הייתם נישארים בצפון אפריקה ? המוסדות היחידים שבאמת בניתם זה ש"ס וזה אומר ממש לא מעט עליכם כקבוצה ...ואתם קבוצה , עשו כנסו למרצדסים , הב.מ.וו האודי והפורשים שלכם תסעו בקולי קולות של מוזיקה בערבית שזה שלכם , תצעקו , תקללו , תרמו , תגנבו ...וכמובן לא לשכוח לזרוק את הליכלוך על הריצפה ...."למה מי יגיד לי משהוא "ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם לא אשמים , זה האשכנזים הטמבלים אשמים בהכל . דרך אגב אחת הבעיות של הערבים ככלל זה חוסר היכולת להסתכל במראה בכנות ולקחת אחריות על עצמי , הצעתי לכם לכו ללמוד לא מהאשכנזים שהביאו אתכם הנה , לכו ללמוד מהעירקים והאירנים , תראו היכן הם , ואם הם ישמשו לכם כדוגמא אז דיינו !!! ולגב' ביטון , ראינו איך את דיברת בתכנית של לונדון וקירשנבאום , כיצד את שאת כל כך מקופחת נהית ד"ר ? האם מלגות הן ? וממי המלגות ? וכיצד נהיית מרצה במכללה למנהל ? כי הפלו אותך ? וכיצד נהיית ראש משהוא ...כי הפלו אותך ? גב' , אם היו מפלים אותך לא היה לך כלום , לא בית , לא השכלה , לא מעמד , לא תפקיד ...כן כן , עכשיו חישבי רגע מה היה קורה למקום הזה עם של האשכזים "הרעים" היו נוסעים מפה ....נראה שהיה לך טוב , והאמת שזה יקרה , זה רק עניין של זמן , ישראל עוד מספר קטן של דורות תהפוך למדינה יהודית עם מנטליות ערבית , אנו רואים את האלימות את תרבות השופוני . בקיצור ברור שאת רוצה לקדם את הקיטוב הרי משם את מרוויחה את לחמך , אבל נתונים ניתן לסלף בקלות כולנו יודעים איך עושים מחקרים ואיך ניתן לנתח אותם ב SPSS . עכשיו חישבי שוב מה היה קורה עם יהודי צפון אפריקה היו מנסים לבנות פה מדינה ....קחי נשימה עמוקה , המציאות פתאום ניראית אחרת ממה שאת מציירת , גב' קיפחוני !!!

90
גילבוע
 • 17:41
 • 25.03.13

כולל אלה שחתומות על מאמר הגזענות הזה. גזענות צריכה להיות אסורה על פי חוק וגם כתבה כזו מסיתה לגזענות וצריכה להיות אסורה על פי חוק.
כשאומרים שישראל היא אחת המדינות הגזעניות בעולם, מתכוונים גם לאנשים האלה שעושים את הגזענות למקצוע שלהם, ומטפטפים את הרעל שלהם בתקשורת.

 •  
  שלום
  • 15:39
  • 26.03.13

  אני אמנם כפי שאתה מכנה אותי ערבי יהודי ואני גאה במוצאי האם גם אתה גאה במוצאך הגרמני אשכנזי שגר בוילה שבמכירת אני יכול לפתור את בעיית המגורים של משפחות רבות בלי מספרים

88
Speed Limit
 • 16:46
 • 25.03.13

משום שאילו הייתי משתמש בשמי האמיתי איש לא היה מתיחס לדברי ברצינות עקב מזרחיותו של שמי

86
יוסי
 • 16:25
 • 25.03.13

לבחורה שדיברה לא שונה ממך נלחם על כל צעד בדרך לגדולה יושב במקום טוב אבל רואה בדיוק מה שאת רואה לא מאמין בפיצול עם אבל לא מאמין גם בליצנים כמו יאיר לפיד שאומר שהוא ישראלי כמוני

85
אחד שמבין
 • 16:18
 • 25.03.13

בקיצור תזיזו אותם מעמדות המפתח בתקשורת מהשאר הם מתחילים לזוז ועוד עשר שנים הם חזרה בגרמניה אירופאים עאלק

84
בוזגלו מוהנדש מאוני' ת"א
 • 16:03
 • 25.03.13

ואם הדודה הטובה לא הייתה עוזרת לי הייתי נשאר בלי עבודה , כל המקומות שהייתי ,המראיינים היו אשכנזים , אחד אמר לי מה אתה "מרוקני " , חחחח יעני ריק

אפסססססס

83
אורלינג
 • 15:53
 • 25.03.13

מנגד, אני גם לא יכול להתעלם מהצביטה הצורמת שמעוררת התשובה המאד ישירה וכנה של המרואיינת המזרחית כשהיא נשאלת (כשאלה ראשונה, לא פחות) אם יתכן שהבעיה היתה בבית, שלא שם דגש על תרבות ורוח; תשובתה המיידית והמאד גלויה: "הערכים שאמא שלי יכולה לתת לתרבות ההגמונית הם אוכל, חום ופתיחות, וחוץ מזה כלום". הייתי צריך לחזור ולקרוא את הרפליקה הקשה הזאת כדי להתלבט, התלבטות שעדיין מנקרת בי, אם זה נאמר עם אירוניה או שמא בהכרה תהומית בכך שהוריה באמת גילמו ומגלמים את ה-ineptitude המוחלט, האבסולוטי הזה בקוניונקטורה של המודרנה הישראלית, מבלי לנקוט שמץ של ביקורת גלויה מצדה גל על עצם ההיקף המצומצם עד-זרא של ערכי תרבות שכביכול מייצגים לדבריה את דור המדבר. כן, מותר לצפות שאדם משכיל ומודע ישלים את המשפט הזה ויאמר "הערכים שאמא שלי יכולה לתת לתרבות ההגמונית הם אוכל, חום ופתיחות, וחוץ מזה כלום, ואני כבת שלה מלאת שליחות לפעול לכך שבתים מזרחיים אחרים בישראל יצעו גם מוסיקה ושירה עברית, מעורבות מתמדת באקטואליה וערכי נימוס של העולם הרחב". אלה אינם פיצ'רים "אשכנזיים". הם חלק ממכלול שתורם להכרה ותודעה ישראלית ("הגמונית", לפי הדוברת), שלא לומר מעצבים חברה מערבית שבה לא משנה אם ההורים שלך היו רוכלי שרוכים בזמושץ או צורפים במגרב, אתה מצופה להתנהג כבן-אדם. עיסוק (ביקורתי) בתרבות נעדר רכיב מסוים של יושרה כשהוא שומט את ההבנה כלפי הצורך הקולקטיווי בתנאים של אומה מתעצבת שפניה, בכיוון הכללי, למערב.
מלבד כל זה, אני חדור יראה וגאווה כלפי המוחות והכוחות המבריקים האלה שיוצאים (לא מהיום, יש לומר) לתקן את החברה שלנו ברוח המגילה והשאיפה לביטולן של אפליות עדתיות. גם אם אני לא שלם עם בחירות רטוריות שמשתמע מהן כביכול טמפרמנט של ביטול "ההגמוניה האשכנזית" כמעין מטרה נשאפת, בשעה שהמטרה צריכה להיות שילובם המוחלט של כל האזרחים במדינה ברוח הקודקס העברי/מערבי שלה, ולא, חלילה, רגרסיה לעבר "ביטול הגמוניות" שמשמעותו חברה שבטית שהיחידים שיוכלו לעכל אותה, ודי בקלות, הם אויביה החיצוניים.
קדימה שוויון!!!

81
ב
 • 15:48
 • 25.03.13

צריך להודות בעובדות יש אליטות במדינת ישראל- כן הן אליטות ליברליות, שמאלניות ששולטות בתקשורת ומתרכזות בתל אביב. למה? ככה. בכל מדינה יש אליטות והן גרות בעיר המרכזית ורובן או שמרניות או ליברליות. נכון שהם גם אשכנזים אבל מה לעשות. אשכנזים שבאים עם הערכה לתרבות העולם המערבי וידע בו לא מגיעים ככ מקובעים כמו המזרחים עם ההערות הפטטיות שלהם שכבר בצבא אתה שומע על מוסיקה קלאסית ואירופה וכמה שזה לא מעניין אותם ומעדיפים למחוא כפיים בחתונות. בכלל מה הפרחיאדה שנוצרה כאן בעשרים-שלושים שנה האחרונות תרמה לחברה הישראלית? כל שיר ישראלי עשו "מזרחי" בטלויזיה כדי מה.. לאנוס את התרבות הישראלית הצברית שתישמע "ממזורחת". יש לי ביקורת על שני הצדדים אבל בגדול אני טוען את זה בצורה מאד פשוטה אסור לדבר במונחים האלה יותר של מזרחים ואשכנזים אפשר לדבר על פערי אליטה ומעמדות והשכלה ופריפריה אבל המציאות שהיום תושב דימונה נדפק לא כי הוא מזרחי אלה כי הוא תושב דימונה ובזה צריך לדון. חוצמזה מזרחים יש כבר בכל מקום לרבות משרדי הממשלה, הצבא, הכנסת, הנשיאות, הרמטכלות ומשרד הביטחון. אין מה לעשות אף אחד לא ימנה פרופסור מזרחי באונ' אם אין דוקטורנטים מזרחים. צריך לדחוף את מי שחלש קדימה כדי לתת שוויון הזדמניות. ודבר אחרון ברוח הדברים הקודמים - אני חצי מזרחי חצי אשכנזי ונתפס בד"כ בכל מקום שאני הולך כההפך ממי שאני מדבר איתו (כי אני גם לבן וגם עם שיער שחור) והיחס כמילת גנאי למונח אשכנזי הרבה יותר וולגרית, אמוציונאלית ודוחה היום בחברה הישראלית מאשר למזרחי. מזרחי זה בון טון היום. וחבל כי תדמית המזרחי שבון טון היא רדודה ודוחה. את מרבית ההשכלה שלי והאהבה למוסיקה קלאסית ותרבות קיבלתי דווקא מהצד המזרחי. למה ? כי הם החזיקו מעצמם בני תרבות גם כשהם היו במצריים ולא חשבו שהם ערבים. לעומת זאת האשכנזים אצלי דווקא יותר פשוטים.

 •  
  בוזגלו
  • 16:06
  • 25.03.13

  אותם , אתם העשכנזים אנטישימים את הערבים את מקבלים מלקקים להם , אבל את המזרחים ?? לא הם ערסים חחח והכי מצחיק שערסים הם הכי ערבייים שיש
  ערבים מבינים רק כח מזרחים מבינים את זה , הם מבינים שכל מחווה מצידך רק תתפס אצלהם כחולשה .......ערבים לא יכולים להיות בשלום עם אף אחד , זה מלחמה או מוות , ההורמון הגברי שלהם גבוה כל כך שגרם להם לבטל את האופציה של שלום

77
דור
 • 15:21
 • 25.03.13

או עם עובד יכול לתרום לחברה יותר בדרג ניהולי אין סיבה שהמעסיק לא יעלה אותו בדרגה.

76
ר.ל
 • 15:09
 • 25.03.13

אשת אחי הייתה מרוקאית,בעלה של ביתי מזרחי, החברה של נכדי
מזרחית כולם זכו בהשכלה אקדמאית. לא שמעתי מהם ומבני משפחתם שיש להם תחושת הפליה בגלל מוצאם ואני משוכנע שמרבית בני עדות המזרח מרגישים כמוהם.

75
אריפוטר
 • 15:09
 • 25.03.13

להכניס לאולמפידה הבאה מקצה בכיינות. אני בטוח שהמזרחים יביאו לנו הרבה כבוד עם זכיה במקום הראשון

74
אריאל
 • 15:08
 • 25.03.13

באמת הרבה זמן עבר מאז ההתבייכנות האחרונה של המזרחים, בערך שניה ורבע.

73
אדרי
 • 15:06
 • 25.03.13

כשאתה גדל במקום כמו דימונה, שאף ממשלה לא השקיעה בו יותר מדיי בכמה העשורים האחרונים, ואנשים מסביבך לא מגיעים לעמדות המפתח (בהשכלה, בעבודה וכו') אז גם אתה לא שואף יותר מדיי, והעולם שלך צר ויש מעט הזדמנויות. בגלל שרוב האנשים הגרים בדימונה (או בפריפריה בכלל) הם מזרחיים, אז הם סובלים מהקיפוח של הפריפריה. למדינה פשוט נוח לזרוק אותם באיזה חור ולשכוח.. זה מעגל שקשה מאוד לצאת ממנו. המדינה עושה את זה לכל העולים מכל העדות, יש שכונה של אתיופים, ושכונה של רוסים ושכונה של מזרחים (וכנ"ל לגבי בתי ספר, וכיתות ,ותנועות נוער וכו') וההפרדה הזאת היא שמובילה לנתונים המעוותים.

 •  
  Lapidos
  • 00:13
  • 26.03.13

  כאשר יוסי שריד הייה שר החינוך הוא נתן עדיפות לעיירות הפיתוח והזרים הרבה כסף לחינוך בעיירות. כל ראשי עיירות הפיתוח הודו שזו הייתה התקופה הטובה ביותר של מערכת החינוך בעיירות הפיתוח. מה עשו אזרחי העיירות בבחירות הבאות, האם הם בחרו במפלגתו של יוסי שריד ב``מרץ``. בוודאי שלא, כי ``מרץ`` שמאלנית. בקיצור תושבי עיירות הפיתוח ירו לעצמם ברגליים, והם ממשיכים לעשות זאת עד עצם היום הזה.

72
ד"ר ק.
 • 14:53
 • 25.03.13

אז על מה יהיה לכם להתלונן?

71
לי אליהו
 • 14:47
 • 25.03.13

ספרדים הם אנשים שעם היכולות שלהם היו אמורים להגיע הרבה יותר רחוק.
הבעיה מורכבת משתי סיבות:
1.באמת יש לספרדים דמיונות.
2. באמת יש אפלייה.
האפליה נמצא אצל כל אחד מאתנו שכשרואה אשכנזי נותן יותר כבוד.

70
אשכנזי
 • 14:09
 • 25.03.13

הרוב המוחלט של האשכנזים הם ממורמרים, דיכאוניים או סתם רכרוכיים רואי שחורות.

69
נדב
 • 14:06
 • 25.03.13

לרוב החברים שלי ממוצא אשכנזי יש משפחות מבוססות שיכולות לאפשר לילד חינוך מתאים ואיכותי, תמיכה בזמן הלימודים האקדמאים (תמיכה משמעותית), עזרה במציאת עבודה לאחר מכן בעזרת קשרים משפחתיים, ועוד לא דיברנו על עזרה בקניית דירה/השכרה..
בסופו של דבר כל אלו הם מכשולים שאומנם אפשר להתגבר על חלקם, וישנם כאלו שכן מצליחים, הם עדיין יחסית בודדים לעומת השאר שנשאר מאחור, נאלץ לחזור לפריפריה כי יותר זול שם לחיות, אבל מצד שני שוב החינוך לא במצב טוב, היצא העבודות קטן יותר וכך גם המשכורות והמעגל חוזר חלילה..

אז אני יכול לקבל את זה שאין אפלייה ישירה וברורה כמו שאולי הייתה פעם, אבל עדיין אין שיוויון הזדמנויות אמיתי שיצמצם את הפערים ולא ימשיך להנציח אותם.

 •  
  Lapidos
  • 00:31
  • 26.03.13

  ברור שמי שנולד למשפחה עם כסף יש יתרון ולכן אף פעם לא יהייה שיוויון מלא בין כל האזרחים במדינה. אבל אני ראיתי גם הרבה אשכנזים, נערים יתומים, שעלו לאחר השואה חסרי כל ללא השכלה. אבל הם לקחו אחריות על החיים שלהם, הלכו לעבוד בעבודות כפיים קשות וחסכו כל פרוטה על מנת לאפשר השכלה לילדיהם. גם אני כמו אשכנזים רבים אחרים אמנם זכיתי להשכלה, אבל לא קבלתי סיוע כספי כאשר הקמתי משפחה. עבדתי הרבה שנים בתעשיית ההיטק. דרך אגב לא ראיתי שם אפליה כלפי מרוקאים, וגם הם לא הרגישו מופלים.

68
רון
 • 14:03
 • 25.03.13

יש בעולם לא מעט אנשים שבכדי להצדיק את הקיום שלהם, מנציחים בעיה שלא ממש קיימת. זה קורא אצל הפמניסטיות כמו מירב מיכאלי (מה היא עשתה בכלל בחיים שלה שהיא חברת כנסת?), זה קורה אצל הנשים האלו בכתבה כאן, זה קורה אצל החרדים (אשכנזים ומזרחיים כאחד) וזה קורה באופן ברור אצל דיקטטורים המנציחים מצב חירום לאומי.

67
אחד מזרחי
 • 13:59
 • 25.03.13

כאשר הייתי בתיכון (לפני קצת יותר מעשור), בית הספר שלח לארה"ב, למחנה קיץ, קבוצת תלמידים לשיח עם פלסטינים (זה היה בשיא האופוריה שלפני האינתיפאדה השנייה).
בית הספר ערך מן סדרת ראיונות לבחור מי מבין התלמידים יזכה לטיול חלומי בארה"ב, כמובן שכולם רצו.

קבוצה מסוימת נבחרה, ולטענת בית הספר השיקול היה רמת האנגלית, ציונים טובים וכו'...

תלמיד אחד קם, תלמיד אחד שראה את המציאות כפי שהיא, תלמיד אחד שצעק המלך הוא עירום, הוא אמר-
"המורה, למה כל התלמידים שנבחרו אשכנזים?"
המורה לא ענה לו, לא היה לו מה לומר.

בתור יליד שנות ה 80, ברור לי שהאפלייה העדתית ירדה משמעותית לעומת מה שההורים שלי וסבא/סבתא שלי עברו, אבל זה עדיין קיים.

66
מזרחי
 • 13:50
 • 25.03.13

מי שלומד ועובד מצליח

65
יהונתן
 • 13:48
 • 25.03.13

1. יש קיפוח בעיקר בפירמות רו"ח ועו"ד בשבילם מזרחי זה טיפש ופושע (מוגדר "שחור").
2. לגבי האקדמיה, אכן יש בזה משהו שלוקח זמן עד שההשכלה מוטמעת אצל עדות ספרד, משום שכדי להיות מרצה באוניברסיטה סביר להניח שגם הוריך היו משכילים (לפחות תואר שני) ולכן יקח עוד זמן לפחות עוד דור עד שנראה מזרחיים בצמרת האקדמיה.

64
יהונתן
 • 13:48
 • 25.03.13

1. יש קיפוח בעיקר בפירמות רו"ח ועו"ד בשבילם מזרחי זה טיפש ופושע (מוגדר "שחור").
2. לגבי האקדמיה, אכן יש בזה משהו שלוקח זמן עד שההשכלה מוטמעת אצל עדות ספרד, משום שכדי להיות מרצה באוניברסיטה סביר להניח שגם הוריך היו משכילים (לפחות תואר שני) ולכן יקח עוד זמן לפחות עוד דור עד שנראה מזרחיים בצמרת האקדמיה.

63
מני
 • 13:31
 • 25.03.13

המשותף לכולם הוא היצר לריב ועדיין יש כאלו עם ריגשי נחיתות בלתי יאמנו. בכול פעם שמישהו לא מקודם או לא מצ'ופר כמו שהיה רוצה יש שטף מחאה דוחה. בעוד שאם אשכנזי לא מקודם, לא עושים מזה עניין. תאוות הקידום והיוהרה טבועה בהם בצורה מפחידה.

62
אפי
 • 13:28
 • 25.03.13

הלוואי שהאתיופים של היום יקבלו הזדמנויות כמו שקיבל העירקי הבכיין מעוז - שתחת השלטון הקפיטליסטי שלו המעמד הנמוך נרמס...

הכי קל לבכות אכלו לי שתו לי ולהאשים אחרים

61
מאיר
 • 13:19
 • 25.03.13

גזענית אלימה, כנראה שיש בעלי אינטרסים פוליטיים הנמצלים את תמימותם של האתיופים. חבל.

60
אחד העם
 • 13:16
 • 25.03.13

ערבים ואתיופים!! ולא יהודים מזרחיים (דרך אגב, מרוקו היא 2000 ק"מ מערבה למוסקבה). למרות נסיונכן להציג את עצמכן כערביות יהודיות, שנאת הערבים החזקה ביותר נמצאת בציבור שלכם. האמת שיש מקום אחד שבו יהדות ה"מזרח" באמת מופלית בצורה ממוסדת , וזה בבתי הספר החרדיים, אבל אותם אין לש"ס אומץ להתקיף.

58
שלומית
 • 13:15
 • 25.03.13

חריצותו, ענוות רוחו ואהבת האדם שבו. לא היית חושבת להתחתן עם אף אחד שמדבר ומתנהג כמותכן ואולי זו התשובה לתחושתכן, הבעיה היא אצלכן בנות.

57
מאיר
 • 13:08
 • 25.03.13

אז יש כל מיני אנשים שחושבים שהצלחתי (או רציתי?) לשמר את מורשת הסבא-רבא שלי, שהיה עגלון מבריסק, יותר מאשר טוניסאית שהצליחה לשמר מורשת של צורפים. אבל זה שטויות, משום שהיא לא למדה צורפות, ובעצמה לא חשבה ולא חושבת שצריך לשמר מורשת כזאת. גם אני לא בדיוק מתרפק על זכרונות של מבריח אנשים וסחורות עם עגלה וסוס במזרח אירופה.
מי שבא מבית שהיו בו ספרים, שנחשף לתרבויות ולשפות ולרעיונות ולתחומים שונים, מגדיל את סיכויו להצליח בעולם המודרני. אף אחד לא אהב סינים בארה״ב, עד לסוף מלחה״ע ה-2 היתה חקיקה אנטי סינית בארה״ב, והם הצליחו יפה מאד, ולאחר כמה דורות יש להם יצוג מרשים באקדמיה האמריקנית. השחורים וההיספנים מיוצגים הרבה פחות, ואי אפשר לומר שלבנים האמריקנים אהבו את הסינים יותר. אלא שהתרבות הסינית היא תרבות של עבודה קשה, תכנון, חיסכון, וחינוך.
במקום לבכות על מה שלא נשתמר, עדיף לנסות להבין מי הצליחו, ומדוע.

56
בת כלאיים
 • 13:04
 • 25.03.13

יותר קל להתגבר על הפליה מאשר על רגשי נחיתות וזעם. מי שמחליטים לנצח מנצחים הכל בראש.

53
מזרחי
 • 12:51
 • 25.03.13

בתערוכה של הורדוס היה מדהים .התחושה שלי שאני הייתי המזרחי היחיד בין מאות האנשים שגדשו את המוזיאון. אני מאמין (וגם מחקרים מוכיחים) שהאפליה של שנות ה50 נותנת את אותותיה עד ימינו אנו.כל האליטה הכלכלית,מדעית,משפטית,תרבותית היא אשכנזית.זוהי תעודת עניות לציונות ולמדינת ישראל .

52
אושרת
 • 12:48
 • 25.03.13

והחינוך שעליהם גדלתי.
לידיעתכן, בדרום אפריקה שבה באמת היו אפרטהייד, אפליה וקיפוח יש כיום פתיחות והתערבות בשלבים. השלורים מגדירים זאת כ:"התפייסנו" וזו הגדרה יפה למי שהיה באמת מקופח וזכה להכרה. מי שלא מצליח ונשאר בסחי הרפש והפשע, מאשים כמובן את הלבנים בכשלונותיו.
אני לא יודע על איזה קיפוח בדחוק את מדברת, היות וכיום יש אפליה וקיפוח מתוכנן של אשכנזים (אבל עדיין קיימת השאיפה להתחתן איתם כסטטוס הצלחה), והמנטליות? היא כנראה הייתה אצל רבים ותשאר ערבית למרבה הצער.

51
אבי - מתנגד למחאה
 • 12:42
 • 25.03.13

מייללים, מקללים, חונים על המדרכות, הגבר מכה את אשתו, הילדים מגיעים מלוכלכים לבית הספר, הישגיהם בלימודים נמוכים והמשטרה מבקרת בביתם על בסיס קבוע.
חל שיפור רב מאז ילדותי ועדיין רגשות הקיפוח טבועים באופיים. מתי כבר יבינו המזרחיים שגורלם בידם, ראו מקרה נשיא ארצות הברית אשר הגיע למעמדו הרם למרות מוצאו והרקע הקשה בו גדל.

49
חוני המעגל פינות
 • 12:33
 • 25.03.13

אתחיל מהסוף (או שבעצם זו ההתחלה). ארצות המערב מתקדמות יותר מארצות המזרח.
יהודים היו גם במזרח וגם במערב, הם לא הסיבה להבדל.
המערב מתקדם יותר מבחינה מדעית ותכנולוגית כמו גם במדעי הרוח.
מכאן ההבדלים המהותיים בעושר המערבי לעומת המזרחי.
כיוצא דופן המעיד על ההבדל אפשר לראות במדינות הנפט העשירות בכסף ועניות בערכי רוח. ביום שהתלות בנפט שלהן יחדל או יקטן באופן משמעותי גם עושרן הכלכלי יעלם.
עכשיו השאלה היא מה רוצות הלוחמות בקיפוח להשיג, ישראל בעלת תרבות מזרחית או מערבית.
ומשהו בעניין עיירות הפיתוח (או הקיפוח כפי שהן רוצות להבליט).
קיימות עיירות במרכז הארץ שיושבו בעולי ארצות המזרח (אור יהודה, יהוד, ראש העין, קרית עקרון, יבנה וכו' שבשום מקרה אינן פריפריה שקצב ההתקדמות שלהן לעומת התקדמות הישובים בהן היתה אוכלוסיה יוצאת אירופה היתה איטית בהרבה. כלומר, לא הפריפריה היתה ההבדל. השינוי בא שעה שאוכלוסית דור שני, מערבית, מזרחית, מעורבת, התחילה להגר אליהן ורמתן הסוציואקונומית עלתה פלאים.
עניין נוסף הוא טענת האפליה עצמה. אין ולא היתה מעולם החלטה פוליטית ברמה ממשלתית או מפלגתית להפלות לרעה את יוצאי ארצות המזרח, ההפך הוא הנכון. מתוך הכרה בפערים הקיימים בנקודת ההתחלה נתקבלו אין ספור החלטות שנעודו להפלות לטובה את יוצאי ארצות אלו.
אפליה ככל שנתקלים בה נובעת מהתנהגות הציבור בארץ.
בימי הקמת המדינה בנוסף לפער הראשוני בין התרבויות בני הישוב הותיק יכלו לתקשר באמצעות היידיש בקלות רבה יותר ועל רקע תרבותי זהה פחות או יותר עם עולי ארצות אירופה ויצרו כמובן את תחושת הקיפוח שהתישבה מצויין עם אי ההסכמה לקבל את הפערים בתרבויות.
לכך צריך להוסיף את הצד הפוליטי שאותו ידעה לנצל האפוזיציה באותו זמן, מפלגת חרות, שקיבעה אצל יוצאי ארצות המזרח את תחושת ההפליה ושהפערים הקיימים אינם בנקודת ההתחלה אלא רק ואך ורק בהתנהגות השלטון.
אלא שהשלטון הרע ההוא כבר אינו בשלטון מאז שנת 1979 אבל הטענות נגדו כאילו הוא קיים ורק צריך להחליפו עדיין התזה המרכזית בטענת הקיפוח.
ובכלל, מבחינה פוליטית קיימות היום רק שתי מפלגות המזהות עצמן עם ארצות מוצא. ישראל ביתנו וש"ס. מצא את ההבדלים.

47
44
דן
 • 12:07
 • 25.03.13

יש כאן בכיינים מקצועיים ששומעים רק אותם בכל מקום! די! נמאס כבר לשמוע על הקיפוח. זהו מיחזור של ויכוחים שכבר אבד עליהם הקלח. כבר עברנו את שנות החמישים! כל לוזר שבמקרה הוא ממוצא מזרחי מחפש לו את מי להאשים... הבת שלי נשואה למזרחי והמזל הטוב הוא שעוד דור אחד או שניים כבר לא יידעו מיהו מזרחי ומיהו אשכנזי!...

43
פםפם
 • 12:04
 • 25.03.13

למרות שיש מי שמנסה להכחיש האפליה קיימת מובנת בחינוך ןבבידול. ההבדל מהעליה הרוסית הוא שהם הגיעו במסה גדולה והם חיים בקבוצה הומוגנית דיי סגורה וחברתית הם כאילו לא יצאו מרוסיה מעולם .כל החיים שלהם יכולים להתנהל בנפרד או במקביל.הם לא נדרשו להיטמע או להשתנות

40
חמוד
 • 11:40
 • 25.03.13

ובכל הפרסומות בטלוויזיה, בעיתונים ואפילו על דברים שאמא קונה בסופר כל הילדים בלונדיניים עם איניים כחולות. מוזר, בכיתה שלי יש גם בלונדיניים וגם שחרחרים. למה בפרסומות לא?

38
נמאס בכיינים
 • 11:36
 • 25.03.13

36
דודו
 • 11:34
 • 25.03.13

כל עלייה שהגיעה לארץ סבלה מקיפוח וזה כולל רומנים עירקים, רוסים ומי לא בעצם. אף אחד מהם לא קיבל כפית מזהב בפה וישר קפץ להיות רמטכ"ל מנכ"ל או מיליונר, אבל אחרי דור כבר אפשר לראות אותם כשווים בין שווים הכל תלוי בכמה הייתה להם המוטיבציה לצאת ולהתקדם.
קבוצת הבנות הקוטריות הזאת שזו לא הפעם הראשונה שאני קורא כתבה/מאמר/מחקר שלהן על אותו נושא טחון ולא רלוונטי כבר המאיסה את עצמה על כולנו ובצדק.

35
חשבון פשוט
 • 11:29
 • 25.03.13

משפחה אשכנזית היא בת 2-3 ילדים
בעוד משפחה מזרחית היא בת 4-5 ילדים המשאבים המושקעים בכל ילד שונים מהותית וכך גם חלקו בירושה. נורא פשוט. משאבים מתורגמים להשכלה ומשם למוביליות חברתית.

32
סמי
 • 11:20
 • 25.03.13

הון סימבולי מיי אס, תארי רוח לעוסים . העתק-הדבק של לימודי מגדר ונפיחה.

שום מחקר רציני, שום הפניית מבט פנימה, שום נתונים מספריים (בחייאת רבאק? מבקשים דוגמאות ואתם מדברים על יעקוב איילון ורינת גבאי? בשביל זה נתנו לך מילגה לאוניברסיטה?)

והקלישאה הכי לעוסה - "הם משכילים, רהוטים ובלה בלה חרטטנים. דור חדש של .. בלה בלה"
כמו שסבתא שלי אומרת - איבכי עליקום יא בכיינים מקצועיים עם דיפלומה

31
יוסי
 • 11:16
 • 25.03.13

להשאיר רת פח הזבל וארון הנעליים מחוץ לדלת, לא לזרוק זבל בשקית לפח, אלא רצוי ברחוב, לאכול ארוחות שלמות בסופרים כאילו בדרך אגב,ולרמות ולגנוב איפה שרק אפשר, והכי הכי חשוב, לבכות כול הזמן.
העליות האשכנזיות חיו עם מה שיש או אין, קנו ספרים במקום אוכל ורעבו כדי לתת השכלה ותרבות.
עד היום אני רואה את המטפלות המזרחיות בהפסקות מדברות רק על אוכל, קניות וסקס, השילוש הקדוש של המזרחיים. מנטליות ערבית אין מה לעשות, אבל באו הצרפתים, מרוקאים משודרגים והראו שיש גם מזרחיים אחרים, תודה לאל.

30
אוסישקין
 • 11:12
 • 25.03.13

יותר מחצי מהאוכלוסיה היא דם מעורב
אז להם זה לוקח 49.5 שנים?

די כבר עם השטויות המפגרות האלה
אי אפשר כבר להבדיל בין העדות בדור החדש
ההבדל היחיד הוא בראש של אלה שמחשיבים עצמם מקופחים

 •  
  איתי כהן
  • 12:49
  • 25.03.13

  אני חצי-חצי, זוגתי חצי-חצי, אין לי בכלל מושג וגם לא אכפת לי מה המוצא של חבריי לעבודה
  הגזענות העדתית נמצאת בשוליים לגמרי ( אולי בעיירות פיתוח קשות) וכמובן אצל החרדים ( הכי פשוט לראות את מיעוט החתונות בין ש"סניקים לליטאים, אם זה קיים בכלל)

29
שלי
 • 11:12
 • 25.03.13

האתיופים המסכנים לרפש הזה כדי שתהיה לם הצדקה.
יש פה כמה דורות של רמה נמוכה שתשאר תמיד נמוכה בלי קשר למוצ א. נקודה. ותאשים כמובן את כול העולם ומי שרק אפשר.
האמת, המזרחים המצליחים היגרו לאירופה והנמושות לארץ בלית ברירה. מי שמוכשר הצליח ובגדול, משפחות שלמות של 13 ילדים מוכשרים ויותר הצליחו והתקדמו להפליא וכול הכבוד להם. יש תמיד את הלוזרים שמחפשים את מי להאשים בכשלונם ובתחושת הנחיתות שלהם.
בהצלחה למוכשרים מכול העליות ומכול העדות וחג שמח

28
צדיק
 • 10:54
 • 25.03.13

קיפוח זה סטייט אוף מיינד. אם תשקיעו את האנרגיות בצמיחה במקום במרמור תשתחררו. אין קיפוח יש תרבות מקופחים..

24
איתי כהן
 • 10:37
 • 25.03.13

בחיי שזו בכיינות מקצועית, מי שבוחר להרגיש מסכן - ירגיש מקופח ( והחכמים כמו גברת ביטון יעשו מזה קריירה

20
מירי
 • 10:19
 • 25.03.13

לא נתנו לי שום יחס מיוחד. תפסיקו כבר עם השטויות... אתם הגזענים. גם בתוך התונסאים יש נחמדים ויש שלא. היברים שלי שעברו לארהב הכי מצליחים

16
בן ליוצאי עירק
 • 09:59
 • 25.03.13

אז אני מצאתי את הפתרון שלי לסיטואציה הזו: אני סוחר עצמאית בשוק ההון העולמי (בעיקר סחורות, מטבע חוץ )
והיום בגיל 49 אני לא זקוק לשום פרוטקציה, ראיונות עבודה משפילים,
חנפנות, וכל ההשפלה הזו שאתה מרגיש שאתה לא באמת זוכה לקידום ולהכרה למרות שאתה מצטיין עשרות מונים מאחרים. עובדתית.
אני מציע לכל מי שמרגיש כמו שאני הרגשתי בזמנו, לחפש את הנישה שלו ולהתמקצע בה, וההצלחה תבוא מבטיח לכם.
היום, ההון העצמי שלי והידע הפיננסי שלי מאפיל על כל ההשגים החומריים והלימודיים של כל בני כיתתי האשכנזים המוצלחים ביותר בוודאי הפחות כשרוניים.

15
מקופחחחחחחחחחת
 • 09:59
 • 25.03.13

ביטון אלוש ואמסלם מתפרנסות משינאת אשכנזים

14
דנה
 • 09:47
 • 25.03.13

אימי ניצולת שואה ואבי גדל במעברה, תמיד חיינו בצימצום תוך השקעה בחינוך והגענו להישגים אך ורק בעבודה קשה ביותר
לא מתלוננים ומצאס לי מהמזרחים, פשוט נמאס
מה לעשות? שלהגיע ממדינות ערב זה נחיתות ? של מעמד האישה, של הון תרבותי וכו'

12
גזען מצוי
 • 09:33
 • 25.03.13

לתחושתי, הלא מבוססת מחקרית, סובייקטיבית וכו' יש רוב מוחלט לתחושת הקיפוח בקרב יוצאי צפון אפריקה (מרוקאים טוניסאים טריפוליטאים וכו') לעומת לדוגמא העיראקים.
לא שהם לא צודקים, אבל יש רושם הרבה פעמים שהם נהנים להתבוסס בתחושת הקיפוח.

10
יגאל
 • 09:30
 • 25.03.13

אחת הכותרות שתראו מידי שנה לפני פסח בתקשורת
לכאורה כותרת תמימה
אבל אם תחשבו עליה תבינו את העומק של השליטה של האשכנזים בתרפקשורת
למרות שאחוז קטן בעם אוכל את המאכל הזה שהם האשכנזים אתם תראו כותרות כאילו
ולמה, ההוכחה לכך שהם שולטים בתקשורת כי זהו עולמם
זו רק דוגמא בזעיר אנפין
שימו לב לשמות המשפחה בכתבות בתקראו
שימו לב לבחירה של מגישים וכותבים
תראו את ארץ נהדרת ותבינו, איך המזרחי מיוצג שם,
אם היה ייצוג למזרחי הייתם רואים בתקשורת פחות שינאה לדת יותר אהבה לארץ אבותינו, מה לעשות וזה באמת נכון, המזרחים יותר קרובים לדת ויש להם כבוד לדת, וזו הסיבה לכך שהם משתייכים לצד הימני
כשאתה בורח מהדת השכינה בורחת ממך
לפחות אצל המתנחלים יש את זה,
תחשבו על זה

09
צולי
 • 09:24
 • 25.03.13

העיריות, קופות החולים, הנמלים ,רשות שדות התעופה, ההסתדרות, שם הם שולטים וכמעט לא תמצאו שם אשכנזי אחד לרפואה .ובמגזר הפרטי רובם סוחרים עתירי ממון (הפרסים והעירקים מחזיקים פה את כל הדירות במדינה)
כבר עכשיו האשכנזים מאחור

08
רגש הנחיתות המזרחי מעוור לכם את המציאות
 • 09:23
 • 25.03.13

נתונים מראים בבירור קיפוח פריפריה בלי קשר עדתי. תתחילו לעבוד על זה, בלי ליילל על מזרחיות

07
...
 • 09:20
 • 25.03.13

אירופה - אז מיהו יהודי ? אגב כשהייתי בפולין ראיתי שמדובר בכלל באוכל של הפולנים" הגויים"
ומה השאר אוכל מרוקאי, אוכל עירקי אורל טריפולטאי טוניסאי - הם לא יהודים הם ערבים

06
אילן
 • 09:17
 • 25.03.13

מגיע לי ככה ומגיע לי ככה. ואם רוסים הגיעו בלי כלום ולפי מחקרים שלכם תוך 15 שנים השתוו למזרחים זה כנראה בגלל השכלה (שאתם מסרבים לרכוש) ועבודה קשה (שאתם מסרבים לבצע). במקום להסתכל במראה ולשאול מה עשינו לא בסדר אתם שוב בוכים. בחיי שלא שמעתי בתקשורת רוסים בוכים שמגיע להם. גם לא המנקות עם תואר שני. ״המדינה גזענית כי לא מספרים בה על התרבות העשירה של הצורפים מתוניס״. נו באמת.

04
שי פירון
 • 09:09
 • 25.03.13

תסתכלו סביבכם . אשכנזים בינונים מנהלים מזרחים מצטיינים . אבל זה קורה מול כל האוכלוסיות "הלא אשכנזיות" האחרות . גם מול ערבים וגם מול אתיופים ובעצם כל מי שהוא "שחור" . ככה זה .

03
מאיר
 • 09:08
 • 25.03.13

02
ניסים
 • 08:55
 • 25.03.13

המזרחים צוברים עוד וועוד כוח ועמדות מפתח (בממשל ובשירותים בעיקר) ומביאים איתם נורמול ותרבות של מדינות ערב.
תוך עשור לא יישאר פה כלום. תראו כמה היום מצב יותר גרוע מלפני 10 שנים (עת האשכנזים היו אלה שקלקלו) ותבינו איפה נהיה עוד עשור

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות