חברות התעשייה הרב-לאומיות מישראל בולמות ההתרחבות בחו"ל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברות התעשייה הרב-לאומיות מישראל בולמות ההתרחבות בחו"ל

ברבעון הנוכחי צפויה ההתרחבות של חברות רב-לאומיות להיעצר ובחברות מקומיות אף צפויים פיטורים

תגובות

ההאטה בכלכלה העולמית משפיעה על חברות ישראליות רב-לאומיות המחזיקות מפעלים במדינות אחרות, שמקפיאות כמעט את התרחבותן. כך עולה ממדד חברות התעשייה הרב-לאומיות, שנערך על ידי המחלקה למחקר כלכלי באגף הכלכלה של התאחדות התעשיינים, בראשות רובי גינל. המדד מבוסס על שקלול דיווחים ותחזיות של 48 חברות תעשייה ישראליות שמקיימות פעילות יצרנית בחו"ל.

המדד משקף ממוצע משוקלל של שלושה אינדיקטורים: תפוקה (40%), השקעות (35%) ומועסקים (25%). כאשר ערך המדד נמצא מעל 100, הדבר מעיד על מגמת התרחבות בפעילות בחו"ל של החברות, ואילו כאשר ערך המדד נמצא מתחת לקו ה-100, הדבר מעיד על צמצום הפעילות. כאשר ערך המדד הינו 100 - לא חל שינוי בהתרחבות, בהשוואה לרבעון הקודם.

המדד לרבעון האחרון של השנה הגיע לשפל של שנתיים, והסתכם ב-101.5 נקודות, המשקפות הערכה לרמת פעילות נמוכה ביותר, כמעט קיפאון. זאת לאחר התרחבות מהירה וממושכת בפעילותם של המפעלים הישראליים בחו"ל מאז סוף 2009, עם ההתאוששות מהמשבר הכלכלי האחרון (ממוצע של 108.4 נקודות).

יצוא
בז רטנר

ההאטה הצפויה ברבעון האחרון של השנה, משקפת הערכה להאטה חדה בקצב גידול ההשקעות בחו"ל, לצד הערכה להאטה נוספת בקצב צמיחת תפוקתן של החברות וכמעט קיפאון במצבת העובדים במפעלים בחו"ל.

האטה ניכרת צפויה גם בקצב גידול השקעותיהן של החברות במפעליהן בחו"ל: מדד ההשקעות במפעלים בחו"ל צנח בכ-5.5 נקודות, וצפוי להסתכם ברבעון האחרון של השנה ב-102.1 נקודות, המשקף הערכה לגידול מתון בהשקעות, זאת לאחר מדד של 107.6 נקודות ברבעון השלישי של 2011.

במקביל, צופות חברות התעשייה הרב-לאומיות האטה נוספת בקצב עליית התפוקה בחו"ל: מדד התפוקה בחו"ל צפוי להגיע ברבעון האחרון של השנה ל-101.4 נקודות, המשקף הערכה לצמיחה מתונה ביותר, זאת לאחר מדד של 104.3 נקודות ברבעון השלישי של השנה, ולאחר רצף של מדדים המצביעים על צמיחה מהירה במפעלים בחו"ל, שרשמו מדד ממוצע של 115.5 נקודות מהרבעון השני של 2010 ועד לרבעון השני של 2011. למרות קצב הגידול המתון לרבעון הרביעי, מדד זה משקף הערכה לצמיחה, לעומת קיפאון צפוי בתפוקת התעשייה המקומית, שרשמה מדד של 100.2.

על רקע ההערכה להאטה בתפוקה, צופות חברות התעשייה הרב-לאומיות האטה בקצב קליטת העובדים, עד לכדי קיפאון. ברבעון האחרון של 2011, מדד התעסוקה בחו"ל צפוי להיות 100.7 נקודות בלבד, זאת לאחר מדד של 102.8 נקודות ברבעון השלישי. למרות ההאטה, מדד זה צפוי להיות גבוה ממדד התעסוקה בקרב החברות שאינן מקיימות פעילות יצרנית בחו"ל, שצופות צמצום במצבת העובדים בסוף השנה. בעבור חברות אלה, הגיע המדד ל-98.4 נקודות.

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם