רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סגירת הפרצות בהעלמות מס של חשבונות בנק לא מדווחים

סוף עידן הסודיות בבנקים וסגירת פרצות של העלמות מס לאור גיבוש הסכם בין משרד האוצר לבין משרד האוצר האמריקאי להעמקת האכיפה של דיני המס בישראל ובארה"ב ודיווחים על חשבונות בנק של אמריקאים בישראל ושל ישראלים בארה"ב. החלטה זו הינה המשך של החלטת ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה שקיבלה תוקף על ידי ממשלת ישראל במרס השנה

אין ספק כי להודעתה של רשות המסים מהימים האחרונים, לפיה משרד האוצר גיבש "הסכם שבמהות" עם מקבילו האמריקאי ליישום הוראות ה- FATCA לשיפור אכיפת המס, יש השלכות רוחב שיאפשרו לממשלת ארה"ב לנקוט בצעדים משפטיים נגד ישראלים שהעלימו מס או רכשו נכסי נדל"ן ולא דיווחו.

ההסכם מסדיר העברת מידע לרשויות המס בארצות הברית באמצעות רשות המסים בישראל, אשר תקבל את המידע מהגופים הפיננסיים בישראל. המידע שיימסר יכלול פרטים אודות חשבונות פיננסיים המוחזקים בישראל בידי אזרחי ארצות הברית או בידי בעלי Green Card או בידי תושבי ארצות הברית או בידי ישות משפטית שיש בה לאמריקאים החזקה מהותית. עוד סוכם, כי בהמשך תהיה אפשרות שרשות המס האמריקאית תדווח על הכנסות בחשבונות של ישראלים בארה"ב.

נבהיר, כי בהתאם להוראות ה-FATCA, על כל גוף פיננסי מחוץ לארצות הברית להתקשר בהסכם מיוחד עם רשות המסים האמריקאית, לפיו יתחייב לבצע בדיקה לבעלי חשבונות המוחזקים אצלו. המידע יועבר לרשויות המס האמריקאיות אחת לשנה. כמו כן, יתחייב הגוף הפיננסי להעביר מידע על חשבונות בנק שבעליהם סירבו לשתף פעולה ועל סך ערכם. גוף פיננסי שלא יציית להוראות החוק יהיה כפוף לסנקציה של ניכוי במקור בשיעור של 30% מכל תשלום ממקור הכנסה אמריקאי.

עוד ציינה רשות המסים במסגרת ההודעה, כי יישום ההסכם, אשר עליו כבר חתמו 28 מדינות, עלול להביא לידיעת רשויות המס בארצות הברית מידע על קיומם של נכסים פיננסיים של תושבי ישראל, שהנם אזרחי ארה"ב, שיתכן שעד היום רשויות המס בארצות הברית לא היו מודעים כלל לקיומם ואף עלול להביא לנקיטת הליכים משפטיים בארצות הברית כנגד תושבי ישראל, בהתאם לדין בארצות הברית.

המשנה לממונה על הכנסות המדינה, שעמדה בראש צוות המו"מ, פרידה ישראלי, הבהירה כי: "הסכם שבמהות מעניק לישראל מעמד של מדינה שיש לה הסכם חתום עם ארצות הברית. ההסכמות שהתקבלו עם משרד האוצר האמריקאי יקלו על הגופים הפיננסים הנדרשים לספק את המידע אודות חשבונות של אמריקאים בישראל".

בנוסף, לאחרונה אישרה הוועדה לעניינים פיסקליים של ארגון ה-OECD את נוסח הצהרת השרים של המדינות החברות בארגון לגבי קיום חילופי מידע אוטומטיים. כל המדינות החברות בארגון ה- OECD, למעט ישראל, כבר חתמו על אמנה לעניין זה. ישראל עתידה לחתום על האמנה בקרוב, לאחר השלמת הליכי החקיקה שיאפשרו את כניסתה לתוקף בישראל.

לפי האמנה, יש לחייב את המוסדות הפיננסיים לברר את פרטיהם של בעלי הזכויות בחשבונות המופקדים אצלם.

לאור האמור, ברור עתה כי שיתוף הפעולה בין רשות המסים בישראל לבין רשויות המס במדינות אחרות בכלל ובארצות הברית בפרט הולך ומתהדק, דבר המגביר את חשיבותו של הליך הגילוי מרצון המאפשר לנישום לגלות מידע אודותיו לרשות המסים בישראל תוך נטרול חשיפה פלילית.

ככל שלנישום חשבונות בנק ו/או כספים בלתי מדווחים כחוק , הרי שכדאי לו לשקול נקיטת הליך של גילוי מרצון, ויפה שעה אחת קודם

עו"ד אלי דורון הוא שותף מייסד במשרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, צדרבוים, המתמחה במיסוי ומיסוי בינלאומי, ועו"ד עמית כהן נמנה עם צוות עורכי הדין במשרד.

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#