רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גם הלומי קרב יכולים לתבוע זכויות נכות

סיפורם של הלומי הקרב סמוי מן העין בדרך כלל, ומשכך גם ההכרה בצרכיהם וסבלם נדחקת לשולי השיח הציבורי. על משרד הביטחון לשפר את מערך השיקום והתמיכה שלו בהלומי קרב ובמשפחותיהם

ההיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל רצופה מלחמות וקרבות, ורבים מן האנשים שלקחו חלק באותם קרבות נותרו פגועים ונכים לשארית חייהם. מערכת הביטחון אמנם נמצאת בתהליך מתמיד של התקדמות ושיפור באופן הטיפול באותם נפגעים, אך קיימת קבוצה אחת שבאופן קבוע נותרת מאחור ולא מקבלת את היחס המגיע לה מצד המדינה. מדובר בנכי צה"ל שנכותם איננה נראית במבט ראשון שכן הם הלומי קרב או סובלים מלקויות נפשיות.

סיפורם של הלומי הקרב סמוי מן העין בדרך כלל, ומשכך גם ההכרה בצרכיהם וסבלם נדחקת לשולי השיח הציבורי. בעיה זו החלה עוד בעשורים הראשונים לקום המדינה, אז כמעט ולא הייתה הכרה בהלומי קרב כבעלי נכות, והמודעות לתופעה הייתה נמוכה ביותר, אם לא אפסית. הלומי הקרב בעצמם לא תמיד ידעו כי הם סובלים מבעיה רפואית לכל עניין ודבר, ולא ידעו לקשר בין הקושי שלהם לתפקד בחיי היום יום ובין האירועים שעברו במסגרת שירותם הצבאי.
גם כיום, כאשר המודעות לתופעה בהחלט עלתה בקרב הציבור, רבים מהלומי הקרב מתביישים להודות בבעיה בפני קרוביהם ולבקש עזרה מקצועית, וזאת בניגוד מוחלט לבעלי נכות פיזית, שבדרך כלל חשים כי הסובבים אותם רוחשים להם כבוד והערכה ונותנים להם תמיכה רבה, שהרי הם נפגעו בשעה שהגנו על המדינה.

לבסוף, כאשר הנכה אוזר אומץ להגיש תביעה להכרת זכות לקצין התגמולים, המסלול המשפטי כולל את הפנייתו של הנכה ע"י קצין התגמולים לרופא מומחה אשר יקבע האם קיים קשר סיבתי בין הפגימה הנפשית לבין תנאי שירותו הצבאי. אם קבע המומחה כי קיים קשר סיבתי ואם קיבל קצין התגמולים עמדה זו, ישלח קצין התגמולים את הנכה לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי נכותו, ולאחר מכן תצא החלטת קצין התגמולים בגין תביעה שהוגשה. להחלטת הוועדה הרפואית משמעויות קריטיות כיוון שזו תקבע את היקף הזכויות שיקבל הנכה. האם יקבל הנכה קצבה חד פעמית, ללא זכויות נלוות וללא טיפול רפואי (במקרה של קביעת נכות בשיעור של 10%-19%) או שמא הנכה יקבל קצבה לכל החיים וכן טיפול רפואי (במקרה של קביעת נכות של 20% ומעלה). לגובה הנכות הנקבעת, המזכה בתגמול חודשי, יש השלכות ישירות על היקף הזכויות להן יהיה זכאי הנכה. הליך רווי בירוקרטיה זה נמשך לא פחות משנה, אשר במהלכה זכאי הנכה לטיפול רפואי עד לקבלת החלטה בעניינו.

אולם, אם קצין התגמולים קובע כי אין קשר בין מחלתו הנפשית של הנכה לבין תנאי שירותו ודוחה את תביעה, יכול הנכה להגיש ערעור לוועדת הערעורים בבית משפט השלום בתוך 30 יום. את הליך הערעור עדיף לנהל בליווי עורך דין המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון. בראש הרכב ועדת הערעורים יושב שופט ועימו יושבים שני חברים, אחד מהם לפחות יהיה רופא.

במסגרת הליכי הערעור יגיש הנכה לוועדת הערעורים, בין היתר, חוות דעת רפואית מטעמו הקובעת קשר סיבתי רפואי בין מחלתו לבין תנאי שירותו. בסיומו של ההליך ועדת הערעורים תקבע אם היא מקבלת את הערעור מטעמו של הנכה או דוחה אותו. יש לציין כי בכל התקופה שבה מתנהל ההליך המשפטי בפני ועדת הערעורים, יקבל הנכה טיפול רפואי ע"ח משהב"ט עד להחלטה חלוטה בעניינו.

הלומי הקרב סובלים ממגוון רחב של תופעות המקשות עליהם את התפקוד היום יומי בעבודה, בלימודים, במשפחה ובכל תחומי החיים. ניתן בהחלט לומר כי בנוסף למחיר שמשלמים הלומי הקרב בעצמם בשל הפגיעה הקשה בנפש, גם משפחותיהם משלמות מחיר כבד מאוד. המדינה איננה מסייעת להן מספיק ואיננה מספקת את התמיכה והליווי הדרושים להן. אמנם אגף השיקום בהחלט שיפר גם את המעגלים התומכים במשפחות, אולם, אין התייחסות מספקת בהוראות אגף השיקום בעניין זה ולכן, בפועל התמיכה המקצועית והכלכלית לא מספיקה ולא מגיעה ליעדה.

נדמה אף, שמשרד הביטחון מצמצם את הזכויות המשפטיות של הלומי הקרב, ובעיקר לצעירים שביניהם. ככל שגילו של הלום הקרב צעיר יותר, כך באגף השיקום ישנו רצון "לדחוף" את הנכה לשיקום מהיר ולחזרה מהירה למסלול החיים הרגיל. גישה זו מבוססת על חשיבה נכונה, לפיה יש לעשות את כל שאפשר על מנת לאפשר להלום הקרב לחיות חיים מלאים, עצמאיים ומאושרים. עם זאת, גישה זו לא תמיד מתאימה לכל אחד. מה שמתאים וטוב להלום קרב אחד וכישוריו, לא בהכרח מתאים לאחר. נדמה כי המערכת אינה מתאימה לטיפול פרטני אשר מתחשב בחולשותיו, מעלותיו, אישיותו ומקרהו האישי של הלום הקרב. לעתים הרצון לדחוק בנכה לחזור למסלול החיים הרגיל, לא מיטיב עמו ואף עשוי לטעת בו רגשות קשים וחוסר אמון במערכת האמונה על הטיפול בו והדאגה לו.

יש כיום מקום לשינוי חשיבה כולל במערך השיקום של הלומי קרב, ובפרט ביחס להלומי קרב צעירים שאינם זוכים למענה הולם בשיקומם מבחינה נפשית, חברתית וכלכלית. בכל הקשור לשיקומם פעמים רבות ישנה אטימות וחוסר הבנה למצבם של הלומי הקרב. נדמה שנכי צה''ל אלה, בשונה מאלה שפציעתם היא פיזית ונראית לעין, נתפשים כנכים סוג ב' של משרד הביטחון.

השיקום של הלומי הקרב הוא אפשרי. מדובר באוכלוסיה איכותית אשר שירתה את המדינה ונתנה לה את כל שהיה לה.

יש להקצות תקציבים שיאפשרו תהליך אבחון, שיקום וטיפול פרטני בכל הלום קרב. יש להעניק להלום הקרב יחס חם ואוהב ותחושה כנה כי המערכת שבשמה יצא לקרב, אם בעורף כאזרח בקו העימות או אם כחייל, דואגת לצרכיו, מטפלת בו ומקדמת את שיקומו. הלום הקרב זקוק לאוזן קשבת. אגף השיקום והביטוח הלאומי צריכים להשקיע יותר זמן בהקשבה להלומי הקרב למען בניית מערכת שיקום פרסונאלית אשר תעניק טיפול הולם, מקיף וממצה, ועם זאת פרטני ואישי להלום הקרב הספציפי על פי כישוריו, מבנה אישיותו וחומרת פגיעתו. טיפול מסוג זה יחזיר יותר הלומי קרב למעגל העבודה ולמסלול החיים הרגיל ויהפוך אותנו לחברה מוסרית יותר אשר דואגת לפרטיה. טיפול מסוג זה יספק לפגועי נפש ומשפחותיהם אוזן קשבת ועזרה בכל מכשול בו הם נתקלים בחיי היום יום. לא יתכן כי מערכת הביטחון תשאיר את נפגעיה ומשפחותיהם ללא העזרה והתמיכה לה הם ראויים וזכאים.

עו"ד מרב וייס-קרטיה מתמחה בייצוג נכי צה"ל ומשפחות שכולות. שותפה מייסדת במשרד שרון, וייס-קרטיה.


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#