רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד תשפיע תקיפה בסוריה על הכיס שלכם?

המתיחות בין ארצות הברית לסוריה מתקרבת לשיאה, ואיתה ההשפעות האפשריות על הכיס שלכם. בין המושפעים האפשריים: מחיר הנפט , שער הדולר העולמי, אבל גם הלירה הטורקית.

הידיעות אודות המתקפה הכימית שבוצעה בסוריה כנגד אזרחים החלו מגיעות למערב בשבוע שעבר. הן מכריחות את ארצות הברית ונשיאה ברק אובמה להתייחס לסוגיה ולשקול ברצינות לנקוט בפעולה צבאית, לראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים, ולאחר שהצליחו להתחמק ממנה זמן רב. על פי ההערכה של מומחים צבאיים, התקיפה יכולה להתבצע באמצעות טילי שיוט או מטוסי תקיפה. גם פעולה קרקעית באה בחשבון, אם כי רוב הפרשנים מעריכים כי הסיכוי לקיומה של פעולה קרקעית נמוך עד אפסי בשל החשש מאבידות בנפש, מהעלות הכבדה, ומהסתבכות עמוקה של ארצות הברית בבוץ הסורי.

למתקפה אפשרית שכזו, שתתבצע בדרך זו או אחרת, יש גם השלכות כלכליות משמעותיות. אחת מהם היא על מחיר הנפט. לדברי משה שלום, מנהל מחלקת המחקר של FXCM ישראל מחיר הנפט בהחלט יכול לזנק: " כל מה שקורה באזור המזרח התיכון באופן כללי מכניס אלמנטים של סיכון באזור . מתיחות בסוריה תשפיע על מחיר חבית נפט מסוג ברנט שכן הנפט מועבר באמצעות תעלת סואץ . הרגישות הגבוהה ביותר שלה נובעת מהיותה צוואר הבקבוק שממנו מעבירים את הנפט מהמפרץ הפרסי , מהיצואניות הגדולות ובהם סעודיה והאמירויות לשווקים האירופיים, ומתיחות באזור עלולה להשפיע עליה".

קובי פלר לעומתו, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management בישראל מציין כי מחירי הנפט עלו בחודשיים האחרונים על רקע ביקושים עונתיים בארה"ב כמו גם על רקע עלייה חדה מהצפוי של 17% בייבוא הנפט לסין ביולי השנה לעומת יולי אשתקד. לדבריו "להפרעות אספקה מסוריה צפויות השלכות קצרות טווח אם בכלל על מחירי הנפט בעולם לאור חלקה הקטן יחסית של סוריה בשוק הנפט העולמי. ב- 2010 ייצרה סוריה 385 אלף חביות וייצאה כרבע מכך בעיקר לאירופה, כשלא בלתי סביר כי חלק מיכולת ההפקה נפגעה בשנות הלחימה. סה"כ להערכתנו מחירי הנפט יגיעו לשיא ברבעון הנוכחי ורק הפתעה מעלה מכיוון הביקושים בסין ישמרו את מחירו הנוכחי. זאת לאור העובדה כי ההיצע מכיוון קנדה בעיקר צפוי לגדול כמו גם תחליפי נפט כגז, שיתפסו נתח גדל יותר במשוואת הביקוש וההיצע וימנעו את המחירים מלהמשיך ולעלות בשנת 2014 ". פלר מציע להמתין ל-- 10 בספטמבר אז יתפרסם דו"ח סוכנות האנרגיה EIA האמריקאית לגבי הערכות טווח קצר בארה"ב ויומיים לאחר מכן לדו"ח סוכנות האנרגיה הבינ"ל. דו"חות אלו יאפשרו לבחון שוב את משוואת הביקוש וההיצע .

dreamstime

ללמוד מהניסיון בלוב

יונתן כץ כלכלן ואסטרטג מאקרו בלידר שוקי הון סבור כי מחירי הנפט לא צפויים לעלות באופן דרמטי אם ארה"ב תתקוף את סוריה: "תתכן עלייה זמנית במחירי הנפט עם תחילת הפעולה, אך לא מעבר לזה. אנו מניחים שארה"ב תתקוף מהאוויר בלבד, כפי שעשו כוחות NATO מול לוב. כל עוד שלא מדובר בהסתבכות כלל אזורית או מעורבות של ישראל, מחירי הנפט לא צפויים לעלות בשיעור חד ותוך מספר ימים יחזירו לרמתם לפני הפעולה".

ואכן, התערבות נאט"ו בלוב, בדומה לתקיפה האמריקאית אם תתרחש, הייתה התערבות מערבית בנעשה במדינה ערבית. כפי שניתן לראות בגרף המצורף, תחילת המהומות בלוב באמצע אוקטובר הביאו לעלייה חדה במחיר הנפט, שחצתה לראשונה, מזה שנתיים, את רף ה-100 והעפילה לשיא של 114.9 בסוף אפריל. "עצם העובדה שהאביב הערבי זלג לראשונה למדינה שהיא שחקנית נפט גדולה עורר חשש גדול בשווקים אז" מסביר יוחאי שוויגר ממחלקת המחקר של FXCM , "אולם בסוף מרץ הודיעו המעצמות על איסור טיסה מעל לוב, ולמעשה הכרזת מלחמה והתערבות בפועל. דווקא אז התחלנו לראות ירידה הדרגתית במחיר הנפט. הכף החלה לנטות לטובת המורדים ובשווקים אולי הרגישו בטוחים יותר שהתערבות המעצמות ישיבו את השליטה במאגרי הנפט לידיים "ידידותיות". יחד עם זאת, הוא מציע לזכור כי יש הבדל: "לוב היא יצרנית נפט משמעותית, בניגוד לסוריה".
 

מחיר הנפט מסוג ברנט על רקע ההתקוממות בלוב וההתערבות של נאט"ו, בחיתוך שני תאריכים נבחרים

בינתיים בדולר: מגמת התחזקות

הנפט אינו הגורם היחיד שעלול להיות מושפע מתקיפה אמריקאית בסוריה. אחד הנעלמים הגדולים הוא מה יקרה לשקל, ובמיוחד מה יקרה ליחס המטבעות שקל-דולר. ישראל אומנם אינה צד במשחק, בוודאי לא ישיר, אולם הדולר נמצא כיום במגמת התחזקות ברחבי העולם ומשבר גיאופוליטי צפוי לחזק אותו עוד יותר: " אם הדולר עולה זה ישפיע על הדולר-שקל שכן הדולר העולמי יתחזק על חשבון השקל שייחלש. מעבר לכך, נראה שאין קשר ישיר בין מה שקורה בסוריה לבין מה שקורה אצלנו. אנחנו גם לא יודעים לקבוע האם זה טוב או רע שאמריקה תתקוף. האם זה שאסד נשאר בשלטון, בלי קשר לעניין המוסרי, טוב לישראל? המחליף שלו הם ככל הנראה הג'יהדיסטים, והם עוד פחות יציבים וטובים לישראל. אסד לפחות היה יציב".

שחקן נוסף שצפוי להיות מושפע מהסלמת המתיחות בסוריה היא הלירה הטורקית: " הלירה הטורקית תיחלש כי היא קרובה לסוריה וזה מכניס ויברציות לשוק. לכן מי שמחזיק דולר טורקי ימכור לירה ויקנה דולר והדבר יחזק את הדולר עוד יותר" מסביר שלום.

עוד במדור "חדר העסקאות"

 

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#