המכרז לרכבת העמק עוכב בשל חריגה של 700 מיליון שקל בתקציב - כללי - TheMarker

המכרז לרכבת העמק עוכב בשל חריגה של 700 מיליון שקל בתקציב

החריגה התקציבית נפתרה דרך קיצוץ בקו עכו-כרמיאל - והמכרז הראשון בפרויקט יפורסם היום

>> הפרויקט לחידוש מסילת רכבת העמק ההיסטורית בין חיפה, עפולה ובית שאן יוצא היום לדרך, בהשקעה כוללת של כ-4.1 מיליארד שקל. החברה הלאומית לדרכים (מעצ החדשה), שקיבלה לידיה את ביצוע הפרויקט במקום חברת רכבת ישראל, תפרסם היום את המכרז הראשון להנחת מסילת ברזל באורך 6.5 ק"מ, בין כפר ברוך שליד מגדל העמק לבין נחל עדשים הסמוך לעפולה.

ל-TheMarker נודע כי פרסום המכרז התעכב בשבועות האחרונים לאחר שהתברר כי עלות הפרויקט, שנאמדה תחילה בכ-3.4 מיליארד שקל, חורגת בכ-700 מיליון שקל מהאומדן המקורי שהכינה חברת רכבת ישראל. התברר שהאומדן לא כלל את עלות ביצוע ההפרדות המפלסיות הנדרשות לאורך התוואי. משום החריגה, סירב משרד האוצר להוציא את הפרויקט לביצוע - ודרש כי החריגה תקוזז מתקציב פרויקטים תחבורתיים אחרים שנכללים בתוכנית "נתיבי ישראל" שאישרה הממשלה לפני כשנה. זאת, כדי שלא לפרוץ את מסגרת התקציב שאושרה לתוכנית: 27.5 מיליארד שקל למשך עשור.

הפתרון לחריגה התקציבית הושג לבסוף בזכות שינוי תכנוני שבוצע בפרויקט המקביל להנחת מסילת רכבת בין עכו לכרמיאל, בעלות מקורית של כ-3.5 מיליארד שקל. גילוי קברים בתוואי הרכבת המתוכנן גרם לשינוי הפרויקט, ולבסוף הוחלט כי יוקם גשר רכבת באזור גבעת אחיהוד, במקום הנחת המסילה לאורך הכבישים באזור והקמת הפרדות מפלסיות נדרשות. שינוי תכנוני זה חסך סכום דומה לזה של החריגה בפרויקט המקביל, וכך התאפשרה הוצאתו לביצוע של קו רכבת העמק.

המכרז שיפורסם היום הוא הראשון מבין 12 מכרזים שיפורסמו בשנה וחצי הקרובה, במטרה להביא את פרויקט מסילת העמק לכדי סיום כבר ב-2016. חמישה מהמכרזים יהיו להנחת מקטעי המסילה (באורך כולל של 60 ק"מ), והמכרזים הנוספים יפורסמו להקמת תחנות הרכבת שלאורכה. לאורך המסילה יוקמו בשלב הראשון חמש תחנות רכבת, מתוך שמונה תחנות המתוכננות על תוואי הקו: תחנה נוספת בלב המפרץ, כפר יהושע, כפר ברוך, תחנת עפולה ותחנת בית שאן. בנוסף יוקמו גשרים באורך כולל של כ-4 ק"מ, ותיכרה מנהרה באורך קילומטר אחד, שתחילתה בתחנת עפולה.

מסילת העמק תעבור בחלקה בסמוך לתוואי מסילת העמק ההיסטורית. תוואי המסילה הנוכחי יתפצל מזרחה מתחנת לב המפרץ שליד צומת הצ'ק פוסט, ויעבור בגשר מעל שדרות ההסתדרות לכיוון יגור ואזור צומת העמקים. הקו ימשיך לאזור צומת התשבי לאורכו של עמק יזרעאל, עד עפולה ומשם ישירות לבית שאן. בעתיד, מקווים במשרד התחבורה, תמשיך המסילה לגשר שייח' חוסיין ותתחבר לקו הרכבת של ירדן. את המגעים מול הירדנים ינהל, לטענת המשרד, היו"ר הנכנס של חברת נמלי ישראל, ראש המוסד היוצא מאיר דגן.

"הירדנים מעוניינים להעביר ברכבת מטעני יצוא ויבוא ירדניים לאירופה, דרך נמל חיפה", אמר שר התחבורה ישראל כץ. מנכ"ל מעצ, שי ברס, הוסיף כי המסילה תיצור מסלול באורך כ-60 ק"מ, המיועד לנסיעת רכבות נוסעים ומשא עד למהירות של 160 קמ"ש. "השלמתה של מסילת העמק תאפשר תנועה מהירה של נוסעים ותנועת מטענים מנמל חיפה", אמר ברס.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
03
רואה חשבון
  • 17:50
  • 07.03.11

האמיתית

02
משיח
  • 08:14
  • 07.03.11

תנו לסינים את כל הפרוייקט ותראו איך צריך לעבוד. למה לפרק את הפרוייקט להרבה מקטעים? החברות הגדולות יאבדו עניין!

01
ש.א. טבריה
  • 10:01
  • 07.03.11

מה עם המסילה לטבריה???? מה עם מסילה לאורך וואדי ערה???? רק הקו בין עפולה לחדרה ומשם לת"א יעביר יוממים לרכבת ואולי יביא להחזר השקעה מסויים. בכל אופן כל הכבוד לנתניהו רק הוא עושה ולא מדבר. התכנון הזה קיים עשרות שנים ולא עושים כלום.

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות