המדינה הקפיאה מענקים להעסקת מדענים חוזרים ועולים - כללי - TheMarker

המדינה הקפיאה מענקים להעסקת מדענים חוזרים ועולים

משרד האוצר החליט לגבש מתווה חדש לתוכנית שסייעה בשנה שעברה ל-308 מדענים חוזרים ועולים

>> הממשלה החליטה להילחם בתופעת בריחת המוחות וייחסה למהלך חשיבות גבוהה - אך באחרונה החליטה להקפיא את התוכנית המיועדת לסייע לקליטה תעסוקתית של מדענים עולים ותושבים חוזרים, בשל מחלוקת על אופי תקצוב התוכנית. זאת, לאחר שמשרד האוצר ביקש לגבש מתווה חדש לתוכנית - והחליט שלא לקבל אליה מדענים נוספים בינתיים.

במסגרת התוכנית שהוקפאה, השתתף משרד הקליטה במימון העסקתם של מדענים במחקר ופיתוח במגזר העסקי והציבורי, כולל אוניברסיטאות, בתי חולים ומכוני מחקר. התוכנית נועדה לעודד מדענים לחזור לישראל או לעלות אליה, ולהבטיח להם מקום עבודה בתחום המחקר והפיתוח במשכורת שנקבעה מראש. ב-2010 ניתן בתוכנית, המכונה תוכנית שפירא, סיוע בסך 15.7 מיליון שקל להעסקה של 308 מדענים, מהם 184 היו "מוחות חוזרים" - מדענים שעזבו את ישראל בעבר וחזרו לעבוד בה, והשאר מדענים עולים. המימון ניתן למעסיקים של עולים או תושבים חוזרים שהוגדרו כמדענים ועוסקים במחקר ופיתוח בגין עבודה שמתבצעת רק בישראל כחלק מהוצאות השכר של העובדים. על המעסיקים הוטל להשלים את יתרת המשכורת. הסיוע ניתן למשך שלוש שנים והשתנה בהתאם להשכלת המדען ואופי העבודה. בעבור עובד בעל תואר שני קיבל מעסיק מימון של 48 אלף שקל עבור השנה הראשונה ו-18 אלף שקל עבור השנה השלישית, ועבור עובד בעל תואר רביעי קיבל מימון של 80,400 שקל בשנה הראשונה ו-30 אלף שקל בשנה השלישית. בנוסף, התוכנית העניקה מלגות מחקר למדענים. כ-10 מיליון שקל מתקציב התוכנית יועדו לסיוע למעסיקים ו-5 מיליון שקל יועדו למלגות מחקר. במשרד האוצר מדגישים כי תקציב התוכנית לא קוצץ.

"איבדתי את מקום העבודה שלי בגלל ההחלטה הזאת", אומרת חוקרת בעלת תואר שלישי, שהיתה אמורה להיקלט החודשים הקרובים במקום עבודה בתחום המחקר לאחר שחזרה לישראל בתום שהות בת כמה שנים בארה"ב. "לחוקרים שחוזרים לישראל יש הרגשה שהמדינה יורקת לנו בפרצוף ודוחפת אותנו לזרועות מדינות אחרות, ששמחות לקלוט חוקרים צעירים ומתגמלות אותם בהתאם. אני מוצאת את עצמי מתחננת על נפשי כדי לקבל שכר רעב, וזה מתסכל מאוד, וכמובן מעלה ספקות לגבי החזרה לישראל - המדינה שבה אני רוצה לגדל את הילדים שלי". לדברי החוקרת, ההחלטה משפיעה גם על עמיתיה שחזרו לישראל ועל אלה שמתלבטים אם לחזור אליה.

בשנים האחרונת הגביר משרד לקליטת עלייה את מאמציו להחזרת תושבים חוזרים, ובהם מדענים, כחלק מהגשמת חזון השבת המוחות. למדענים עולים וחוזרים הובטחו ייעוץ, ליווי והכוונה אישית בקליטה ובמציאת מקום עבודה, יצירת קשר עם מעסיקים פוטנציאלים והשתתפות במימון הוצאות העסקה - שכעת הוקפאה. "אתם עתודת המוחות שתבטיח את מקומה של מדינת ישראל בחזית המדע העולמית", נכתב באתר המשרד כפנייה למדענים.

מהמשרד לקליטת העלייה נמסר כי תקציב התוכנית הוקפא "לאור דרישת משרד האוצר, עד לסיום המחלוקת בנושא בין משרד האוצר למשרד לקליטת עלייה". עוד נמסר מהמשרד כי "קליטת מדענים, בין אם עולים או תושבים חוזרים, אמורה להיות במקום גבוה בסדר העדיפויות של המדינה, כאשר בעת הזו ישנו צורך דחוף בביצור החוסן הכלכלי של המשק הישראלי. המשרד לקליטת העלייה מביע תקווה זהירה כי לאחר הדיונים עם משרד האוצר המחלוקת תסתיים, וכי מדענים המגיעים לישראל יוכלו לקבל את הסיוע עבור פועלם".

המשרד מציע תוכניות נוספות עבור קליטת מדענים, אך אלה מיועדות לשלב מאוחר יותר בקליטתם, ומשולבות בתוכנית לקליטות מדענים עולים (קמ"ע). בנוסף, התוכנית הרב-שנתית של המועצה להשכלה גבוהה משתפת פעולה עם המשרד במאמצים להחזרת מוחות לישראל במסגרת הקמת מרכזי המצוינות באוניברסיטאות, שבהם אמורים להיקלט בשש השנים הקרובות כ-300 מדענים חוזרים - מספר דומה למדענים שנקלטו בתוכנית של משרד הקליטה בשנה אחת בלבד.

ממשרד האוצר נמסר כי "במסגרת תקציב 2011-2012 התקבלה החלטת ממשלה שקבעה כי ועדה בראשות מנכ"ל משרד הקליטה תדון במתווה חדש לתוכנית עבור מדענים חדשים. בהתאם להחלטה, לא ייקלטו מדענים חדשים לתוכנית עד לגיבוש המתווה כאמור". במשרד מדגישים כי החלטת הממשלה מתייחסת למדענים חדשים בלבד, ולא למדענים שהחלו כבר את מסלול התוכנית וממשיכים אותה במתווה הקיים.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
03
מושיקו
  • 00:02
  • 26.02.11

עכשיו לא יהיה תקציב לשנה הבאה ואני תקוע בלי עבודה. בארה"ב היתה לי עבודה ביד ובכ"ז חזרתי. אז ביבי, מוח אחד חזר אבל הוא יושב בבית ומחפש עבודה בארה"ב, האם אתה תחזיר לי את הכסף על המכולה? על כרטיס הטיסה? להתראות

02
אלכס
  • 09:21
  • 24.02.11

מי שהצליח לצאת מהחור הזה לא צריך לחזור. עוד 15 -20 שנה לא תהיה פה מדינה. לא בגלל ערבים, בגלל חרדים וקיצונים שכבר עכשיו השתלטו על המדינה. אין פה עתיד והכל שקר. מי שיעזוב את מקומו בחו"ל ימצא את עצמו ברחוב. חבל שזה ככה אבל זו המציאת במדינת עולם שלישית זאת איפה תקציבי ענק הולכים לפרזיתים ומעט לצורכי עתיד...האחרון שיכבה את האור!

01
משקיע גז
  • 14:58
  • 24.02.11

ובכל הזדמנות שאפשר תתקע סכין בגב. זה לקח חשוב שלמדו המשקיעים וזה תקף לכל תחום שקשור למדינה.

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות