אגד יפעיל את הרכבת הקלה בירושלים וישלם 45 מיליון שקל - כללי - TheMarker

אגד יפעיל את הרכבת הקלה בירושלים וישלם 45 מיליון שקל

הקואופרטיב חטף את העסקה לדן וחתם עם ואוליה הצרפתית על רכישת 5% מהפרויקט ו-80% מחברת ההפעלה

>> דרמה בענף התחבורה: קואופרטיב אגד סיכם אתמול על רכישת חלקה של חברת ואוליה (Veolia) הצרפתית בפרויקט הרכבת הקלה בירושלים תמורת כ-45 מיליון שקל - כך נודע ל-TheMarker. זאת, במקום חברת התחבורה הציבורית המתחרה דן - שסיכמה עקרונית עם ואוליה על עסקה דומה לפני שנה בדיוק - אך זו לא יצאה אל הפועל.

מדובר בהסכם עקרונות ראשון לרכישת 5% ממניות זכיינית הפרויקט סיטי-פס וכן 80% ממניות חברת ההפעלה של הפרויקט, שבבעלותה המלאה של ואוליה, בניהולו של ארנון פישביין. העברת המניות תבוצע בהדרגה במשך חמש שנים מיום הפעלת הפרויקט. זאת, משום שתנאי המכרז מחייבים כי מפעיל הרכבת הקלה יהיה בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בתפעול רכבות קלות. כמו כן, כוללת העסקה מנגנון להגדלת התמורה הכספית שתשלם אגד לוואוליה, בהתאם לגידול בהכנסות העתידיות של הפרויקט.

אישור העסקה טעון את אישור מוסדות המדינה מכיוון שמדובר בפרויקט זכייני (B.O.T), וכן את אישור יתר חברות זכיינית הפרויקט. ואולם, האיום העיקרי על מימוש העסקה מגיע מכיוונה של הממונה על ההגבלים העסקיים. זאת, מאחר שאגד מפעיל בלעדית את מערך התחבורה הציבורית בירושלים.

לפני כעשור, בחנה ואוליה את צירוף אגד לחברת ההפעלה של הפרויקט - ואולם נסוגה מכוונה זו לאחר שנרמז לה כי המהלך לא יאושר. זאת, מחשש להיווצרות מונופול אזורי על התחבורה הציבורית בבירה.

כפי שנחשף ב-TheMarker לפני כשנה, החליטה ואוליה, מפעילת הרכבת הקלה, לעזוב את הפרויקט ולמכור את מניותיה בזכיינית. זאת, לפי הערכות, כתוצאה מלחצים פוליטיים שהופעלו על ואוליה במדינות אירופה, כדי שתמשוך את ידיה מהפרויקט בירושלים. ואוליה פנתה אז לאגד ולדן בהצעה להחליפה כמפעילת הפרויקט לכשיסתיים. שותפות זכיינית סיטי-פס כיום הן: אשטרום (27.5%), הראל (20%), אלסטום (20%), פולאר השקעות (17.5%), קרן תשתיות ישראל (10%) וואוליה (5%).

מלחמת טריטוריה עם דן

חתימת העסקה בין ואוליה לאגד מהווה סטירת לחי קשה לחברת התחבורה הציבורית דן. זאת, לאחר שרק לפני שנה סיכמו ואוליה ודן על עסקה זהה - שלא יצאה לבסוף אל הפועל. דן סיכמה על רכישת מניות ואוליה בפרויקט ובחברת ההפעלה תמורת כ-15 מיליון דולר. ואולם, בעקבות הפרסום נפתחה "מלחמת טריטוריה" בין החברות. זאת, מאחר שגם אגד ניהל עם ואוליה משא ומתן מקביל לרכישת המניות והופתע לגלות כי דן הועדפה על פניו, מבלי שידע בכלל על קיומו של משא ומתן מקביל. כמו כן, יש לציין כי אגד מחזיק ב-20% ממניות קבוצת MTS, זכיינית פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, המאיימת על עתידה העסקי של דן. בעקבות הפיכת ההחלטה של ואוליה כעת, עשויה דן לפנות לערכאות על מנת לעצור את מימוש העסקה.

העיר ירושלים מהווה את ליבת פעילותו העסקית של אגד, שממילא צפויה לספוג פגיעה קשה עם הפעלת הרכבת הקלה בעיר בתוך פחות משנה. לצד קו הרכבת הקלה בעיר, קיבל אגד לפני כמה חודשים בלא מכרז קו הסעת המונים נוסף - ציר חברון - שעתיד ליהפך בעוד כמה חודשים למסלול B.R.T (אוטובוסים רבי קיבולת). קו זה וקו הרכבת הקלה בעיר יהיו אחראים ל-64% מהתנועה בתחבורה הציבורית בירושלים.

אגד ניצבת בצומת דרכים קריטי עבור עתידה העסקי גם נוכח השלמת פרויקט קו הרכבת המהיר לירושלים שצפוי להיפתח ב-2017 וכן נוכח המשך הליך הוצאת קווי הקואופרטיב למכרזים. בין היתר, צפוי אגד לאבד נתח מהותי מפעילותו בצפון בעוד כשנה, לאחר השלמת המכרז להפעלת שלושת קווי המטרונית בחיפה - מכרז בו זכתה דן. בנוסף, עתיד אגד לאבד נתח מפעילותו גם באזור השרון, בעקבות הוצאת הפעילות למכרז של B.R.T בעוד כשנה.

במסגרת השלב השני ברפורמה בתחבורה הציבורית, סיכמו בחודש יוני אגד ומשרד האוצר על הוצאת 17% נוספים מנפח פעילותו של אגד לידי חברות התחבורה הציבורית הפרטיות עד 2015. זאת, כשאגד לא יורשה להתמודד במכרזים להפעלת קווי אוטובוסים. לפיכך, ייוותר אגד בסוף ההליך עם נתח של כ-35%-40% בשוק תחבורה הציבורית בישראל. תמורת הסכמתו לכך, יתוקן הסכם הסובסידיה עליו חתום אגד מול המדינה עד 2015 - באופן שיגדיל את הכנסותיו העתידיות מן הפדיון בסכום של כ-600 מיליון שקל. זאת, לצד התחייבות אגד להתייעלות בסך 50 מיליון שקל בשנה.

כאמור, מחזיק אגד גם ב-20% ממניות זכיינית פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. זיכיון הקבוצה לביצוע הפרויקט בוטל באחרונה בידי המדינה בשל הפרתו לכאורה בידי MTS. לפני כשבוע נחשף כי MTS הגישה תביעת פיצויים נגד המדינה בהיקף של 2-5.5 מיליארד שקל.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
06
בעד תחרות
  • 18:46
  • 15.10.10

התחרות באזור ירושלים הסתיימה לפני שהתחילה? אגד ירושלים היא מונופול מטורף של רווחים עצומים בחסות סובסידיה ממשלתית. איפה האחוזים שאגד התחייב להבעיר באזור ירושלים? רכז תחבורה התחלף ואגד משתולל? רק רונית קן מסוגלת לעצור את הביזיון.

05
פיליפ פרבו
  • 22:27
  • 15.10.10

הרי הכשלים ההנדסיים מסכני המשתמשים מעולם לא תוקנו.

03
עוזי
  • 15:00
  • 15.10.10

חשבנו וקיוינו שהרכבת הקלה תפתור בעיות תחבורה הכל יהיה בידי אגד הרי אגד לא יוכללארגן ולתאם את הנסיעה מהשכונות לרכבת ובחזרה אין מה לדאוג הבלגן ימשיך לחגוג

02
נעם
  • 16:39
  • 15.10.10

אין חיה כזו

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות