101 משפיעים לטובה - האנשים שהופכים את ישראל למקום טוב יותר - כללי - TheMarker

101 משפיעים לטובה - האנשים שהופכים את ישראל למקום טוב יותר

אנשי עסקים ומשפט, כלכלנים ומשרתי ציבור, חוקרים ויזמים, פילנתרופים ואנשי מגזר שלישי ■ מגזין TheMarker מציג את האנשים שמשפיעים לטובה על הכלכלה והחברה בישראל

כבר 10 שנים שרשימת 100 המשפיעים של מגזין TheMarker מציגה את האנשים הכי חזקים במדינה, את אלו שיכולים לנצל את משאביה לטובתם, את האישים שעושים הכי הרבה לביתם. קולו של האזרח הפשוט כמעט שלא נשמע בה. השנה בחרו עורכי TheMarker להציג רשימה שונה - רשימת 101 האנשים שמשפיעים לטובה על הכלכלה והחברה בישראל.

לסיקור המלא של רשימת 101 משפיעים לטובה - גיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות מתנה של מגזין TheMarker מלאו את פרטיכם או חייגו
1-700-700-250
שם משפחה: שם פרטי:
טלפון:

במקום להציג את הטייקונים - השנה מתמקדת הרשימה באנשי חינוך, חוקרים ופעילים במגזר השלישי. במקום להתמקד במושחתים - מציגה הרשימה אנשי ממשל שטובת המדינה עומדת לנגד עיניהם. במקום להאיר בזרקורים את הפינות האפלות בשלטון, מאירה הרשימה באור יקרות דווקא את אלו שכפיהם נקיות.

אנשי עסקים ומשפט, כלכלנים ומשרתי ציבור, חוקרים ויזמים, פילנתרופים ואנשי מגזר שלישי - מגזין TheMarker מציג את 101 אנשים שהופכים את ישראל למקום שיותר טוב לחיות בו. הצצה לרשימה שהושקה אמש באירוע רב-משתתפים בפארק מדרון יפו בתל אביב.

video platform video management video solutions video playerאורני פטרושקה

אורני פטרושקה עשה היסטוריה בשנת 2000: עסקת כרומטיס, שבמסגרתה רכשה לוסנט את החברה שהקים תמורת כ-4.5 מיליארד דולר, היתה האקזיט הגדול ביותר בתולדות הכלכלה הישראלית. מאז המשיך פטרושקה בעסקיו. בין השאר הקים ב-2005 עם שותפו, רפי גידרון, את קרן פרסיד המתמקדת בסטארט אפים של אנרגיה חלופית - אבל במקביל הוא מקדיש לעשייה חברתית כשליש מזמנו.

בתחום העשייה החברתית משתדל פטרושקה לעסוק בנושאים שיש בהם מינוף גבוה ופופולריות נמוכה. במלים אחרות: הוא מעוניין פחות בפעולות צדקה מקומיות שיש להן השפעה מיידית, ויותר במיזמים שיש להם השפעה לטווח ארוך על החברה.

"ב-DNA אני יזם", הוא אומר, "תמיד יזמתי דברים. אני מאמין שאפשר לעזור לאדם ספציפי הנמצא במצוקה אבל זו פעילות נקודתית. לא פחות מכך חשובה הרמה המערכתית".

אחת הפעולות הראשונות של פטרושקה בכיוון הזה היתה ב-2000, כשסייע לאיציק דבש, גם הוא איש עסקים ויזם חברתי, להקים את תוכנית עתידים לשירות הציבורי. התוכנית הכניסה צעירים מצטיינים מהפריפריה למסלול לימודים לתואר ראשון ולתואר נוסף בניהול ציבורי בתמורה לחתימת קבע בשירות הציבורי. כל זאת במטרה כפולה: גם לקדם צעירים מוכשרים מהפריפריה וגם לתרום לשיפור איכות הניהול במגזר הציבורי. כעבור שנתיים היה פטרושקה מעורב ביוזמת המפקד הלאומי של עמי איילון וסרי נוסייבה. הוא תרם לפרויקט סכומים נכבדים וכיום מכהן כיו"ר המפקד. לדבריו, אחת מתוצאות פעילותו זו היא החשיפה למצוקתם של ערביי ישראל.רות חשין

גם השנה תחלק רות חשין, נשיאת קרן ירושלים ב-44 השנים האחרונות, כ-30 מיליון דולר למוסדות תרבות וחינוך בירושלים. בשנותיה כמנהלת הקרן עשתה חשין כל שביכולתה כדי להפוך את ירושלים למקום שטוב לחיות בו. היא ניתבה את כספי הקרן ללא פחות מ-2,000 מוסדות שונים, בהם גן החיות התנ"כי, מוזיאון המדע, מוזיאון עיר דוד להיסטוריה של ירושלים, תיאטרון החאן הירושלמי, בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה ע"ש סם שפיגל ומועדון הצוללת הצהובה. מעוררת השראה: השכילה להימנע מפרויקטים מגלומניים, ובמקום זה פיזרה היטב את הכסף.יהודית רקנאטי

למעמד המיוחד שיהודית רקנאטי זוכה לו בקרב הפילנתרופים בישראל היא הגיעה לא רק בגלל המקצוענות והמעורבות שהיא מגלה בפעילותה, אלא גם בשל בחירתה להתמקד בכמה מטרות כדי לחולל שינוי, במקום לחלק תרומות ספורדיות לארגונים רבים. את עיקר פעילותה מבצעת רקנאטי באמצעות הקרן הפילנתרופית גנדיר (שמה הוא צירוף שמות בני משפחתה ) שהקימה ב-2004. הקרן מחלקת מיליון עד שני מיליון דולר בשנה למטרות המיועדות לחיזוק החברה הישראלית במספר תחומים מצומצם יחסית: צעירים, תנועות נוער, ומרכז שיתופים התומך בארגונים חברתיים. כך תומכת הקרן בקהילות שח"ף (מודל של התיישבות קבע של צעירים בפריפריה למען חיזוקה ), וכן מסייעת לצעירים בוגרי פנימיות בתקופה שלאחר סיום לימודיהם באמצעות פרויקט גשר לעצמאות.

ב-1998 הקימה יחד עם ד"ר יוסי הדר ז"ל את עמותת נט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי ), ומאז היא תומכת בה ומשמשת בהתנדבות יו"ר במשרה מלאה.אבנר סטפק

לפני כמה שנים קרא אבנר סטפק, סגן יו"ר בית ההשקעות מיטב, בלוג של חולה סרטן שחלם לפרסם ספר. סטפק השאיר לו טוקבק שהזמין אותו ליצור עמו קשר. הוא מימן את הוצאתו לאור של ספר המבוסס על הבלוג, שמחברו הספיק לראותו בכריכה לפני שנפטר. יש בכך כדי להעיד על אופיו של סטפק. למען הסר ספק, יודגש כי הוא אינו המקור לסיפור.

המקרה הזה חריג מעט על רקע פעילותו הקבועה של סטפק בחברה האזרחית. רוב פעילותו אינה מתמקדת במעשי צדקה אלא ביצירת תשתית לטווח ארוך ותמיכה בעמותות המחויבות לשינוי חברתי. בפעילותו הפילנתרופית מתמקד סטפק בפיתוח תחום התשתית, ובניגוד לחלק מאנשי הדור הצעיר בעולם העסקים אינו מסתפק בחתימה על צ'קים. הוא חבר בוועד המנהל של כמה עמותות, ובמקביל מלמד את יסודות שוק ההון בבית ספר. עם הארגונים שהוא מעורב בניהולם נמנים עמותת אלי"ע (אגודה לקידום קטינים עיוורים ולקויי ראייה ), וחברת מידות המדרגת עמותות ומספקת בסיס מידע על יעילותן.אמל אלסנע אלחג'וג'

אמל אלסנע נולדה בלקיה כבת החמישית במספר. לדבריה, מבחינתם של הוריה זו היתה כמעט טרגדיה. לאמה היה ברור שהאב, שקיווה לבן זכר לאחר ארבע בנות, יישא אישה אחרת. אבל הוא דווקא הציע הזדמנות אחרונה וקרא לילדה אמל (תקווה ), כאות לבנים. ואכן, אחריה נולדו חמישה בנים, אבל היא נשארה עם טעם האכזבה. בגיל חמש, מכיוון שלא היו לה אחים בוגרים, נשלחה לרעות את הצאן לבדה. "למדתי לקחת אחריות, והבנתי שעל כל דבר שמגיע לגברים באופן טבעי אני איאלץ להילחם", היא מספרת. 20 שנה לאחר מכן נלחמה אלסנע על הזכות לצאת ללימודים לתואר שני בפיתוח קהילתי באוניברסיטת מקגיל בקנדה. עם שובה לישראל הקימה את אג'יק, המרכז הערבי־יהודי לשוויון, העצמה ושיתוף. "אל תדברו אתי על דו קיום", היא מתעקשת, "המטרה שלנו היא לייצר שותפות אמיתית חברתית, סביבתית וכלכלית". בין השאר פועלת אג'יק להעצמה כלכלית של הנשים בקהילה הבדואית מבלי שזו תפגע במרקם החיים השבטי ובמנהגים המסורתיים.

בין הפרויקטים שהיא מפעילה: הכשרת אמהות חד הוריות לניהול עסקים קטנים בתחום המסעדנות, תוכנית הכשרה לעיצוב וייצור תכשיטים ולעיצוב אופנה, וגם יוזמות לא שגרתיות ומקוריות כמו קורס תקליטניות.ניתאי שרייבר

הורים לפעוטות, משפחות במצבי סיכון, בעלי מוגבלויות, קשישים מהקווקז ובני הקהילה האתיופית - כל אלה נהנים משירותיה של עמותת גוונים הפועלת בשדרות. ניתאי שרייבר, חבר הקיבוץ העירוני מגוון, הקים את העמותה לפני 16 שנה כחלק ממהפכה חברתית שאותה מחוללים בעיר הוא וחבריו. העמותה, שכיום מנהל אותה גם ברק ביתנון, מפעילה בעיר עשרות פרויקטים חברתיים - בהם מרכז לאיתור בעיות התפתחות בגיל הרך; תוכניות עזרה לילדים ולנוער בסיכון גבוה; מועדון הנמצא בשכונה של עולים מחבר העמים ומסייע לצעירים בקשיים לחזק את זהותם ולסייע להם להיקלט; ומרכז שמקשר בין צעירים בעיר לבין מעסיקים ומוסדות השכלה.

ההתחלה, לפני 23 שנים, היתה צנועה. שרייבר, יליד קיבוץ נירים ששירת בצבא בסיירת שלדג, הגיע לשדרות כחלק מקבוצה של שישה חברים שבאו להקים קיבוץ עירוני. חברי הקהילה התגוררו בדירות צפופות בבלוק דיור ציבורי וניהלו משק משותף. המטרה היתה לבנות שותפות של ממש עם אלה שנזנחו בשולי ישראל, לא כשנת שירות או שהות זמנית, אלא כהתיישבות לכל דבר. זה לא עבר בלי חשדנות מצד התושבים, שנשאו משקעים כלפי המונח קיבוץ. במשך הזמן רכשו החברים מגרשים בעיר ובנו את בתיהם. היום החשדנות היא היסטוריה, אבל הקרב על שדרות עדיין רחוק מלהסתיים.

למרות כל הקשיים שנחתו עליה גילתה שדרות חוסן מפתיע, בין היתר בזכות תחושת קהילתיות חזקה שקיימת בה. אחת הסיבות לכך, גם אם לא היחידה, היא פעולתן של קהילות שיתופיות חזקות כמו הקיבוץ העירוני שבו חבר ניתאי, והגרעין התורני הגדול שבעיר, שפיתחו שירותים קהילתיים רבים ודומיננטיים. סוד ההצלחה הוא בכך שגוונים מציבה את שדרות במרכז ולא את עצמה. כך היא מצליחה לרתום גם גורמים נוספים בעיר לשיתוף פעולה.ראל גודמן

לאחרי שני תפקידי ניהול בתעשיית המזון הרגיש ראל גודמן שהגיע הזמן לשינוי בחייו. מפגש עם אנשי קרן ספרא וקרן רש"י פתח לו את הדלת למיזם חדש: קרן פרטית שתסייע ליזמים צעירים בגילאי 20־35 על פי מודל בינלאומי שפותח בבריטניה תחת חסותו של הנסיך מוויילס. מטרת הקרן היא לסייע לצעירים חסרי ניסיון וגב כלכלי להקים עסק פרטי מצליח ובר קיימא. בארבע שנות פעילותה נענתה הקרן לכ־20% מכלל הפניות שקיבלה, וסייעה להקמת 640 עסקים חדשים.

סוד ההצלחה של הקרן אינו נובע מהמימון, אלא מהחבילה השלמה שמקבל ממנה היזם: סבסוד תוכניות עסקיות, פגישות ייעוץ עם מומחים ומנטור מהעולם העסקי. מועדון המנטורים שהקימו גודמן ואנשיו כולל 200 אנשי עסקים. יחד הם מרימים את היזמים הצעירים שנפלו פעמים רבות בין הכיסאות ומכניסים את המושג מנטורינג עסקי לשיח הישראלי.עדינה בר שלום

בשנה הבאה ייצאו מהמכללה החרדית בירושלים אל שוק העבודה כ-250 גברים ונשים צעירים מהמגזר החרדי. הגברים יהיו בעלי השכלה אקדמית בכלכלה ולוגיסטיקה, בעבודה סוציאלית, בייעוץ חינוכי, במדעי המחשב ותקשורת ובמדע המדינה. כשליש מהם השלימו במהלך הלימודים שירות אזרחי או צבאי. הם יצטרפו ל־350 נשים חרדיות בוגרות המכללה, שהן בעלות תואר אוניברסיטאי לכל דבר ועניין במקצועות הפסיכולוגיה, הייעוץ החינוכי, מדעי החברה, קלינאות תקשורת ומדעי המעבדה הרפואית, וכבר מועסקות במשק.

מי שאחראית לכך היא עדינה בר שלום, שסיפור חייה יכול היה לפרנס כמה שיעורים בחוג לספרות עברית - כזה עדיין אין במכללה - ואולי אף לרשום פרק חדש בתולדות היישוב החרדי בארץ הקודש. עדינה בר שלום (בשנות ה־60 לחייה + שלושה ילדים ) היא בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף.

בניגוד למוסדות אחרים הפונים לציבור החרדי ואינם מציעים תואר המקנה פרנסה טובה בעולם התעסוקה, בר שלום מציבה רף גבוה וחד משמעי שלפיו על תנאי הקבלה להיות זהים לאלה של האוניברסיטאות. כלומר, לא האוניברסיטאות יתפשרו למען החרדים, אלא החרדים יתאמצו כדי לעמוד בתנאי הקבלה המלאים של האקדמיה. בתמורה יקבלו תעודה אקדמית לכל דבר, בדיוק כמו בוגריהן החילוניים של המוסדות, וכך יוכלו למצוא תעסוקה בשכר גבוה.

בשנה הראשונה להקמת המכללה נתקלה בר שלום בקשיים רבים, בעיקר בשל התנגדות הרבנים האשכנזים. הלחץ היה רב, הפשקווילים ברחובות ארסיים ומאיימים, אך אביה הגיע מדי חודש לחזקה. גם כיום היא מסבירה כי אביה הוא התומך הכי נלהב בפעילותה, וגם מסגירה את המודל שלה להקמת המכללה: "אבא שלי, שתמך מההתחלה, הוא דמות מעוררת השראה. דרכו היתה קשה מאוד אבל הוא דבק בה אף כי הפסקים שלו לא היו בקונסנזוס. אני עושה אותו דבר. לא הייתי מקימה את המכללה בלי לקבל את האישור. עד היום הוא מבקר כל שנה שלוש פעמים ומוסר שיעור בפני הבנות".

בר שלום: "אם התוכניות יעלו יפה, בעזרת השם, יהיה מספר הבוגרים השנתי בעוד חמש שנים כ-1,000, ובמכללה נערכים לקבל אישור מהמועצה להשכלה גבוהה כגוף עצמאי".

עימאד תלחמי

יש מאה סיבות, אולי יותר, מדוע ערביי ישראל לא מנצלים את הפוטנציאל הכלכלי המלא שלהם במשק. אבל גם אם תבלו יום שלם עם עימאד תלחמי, מייסד ומנכ"ל חברת באבקום, ומי שהיה שנים ארוכות אחד המנהלים הבכירים בחברת הטקסטיל דלתא, ספק אם תשמעו ממנו משהו על כל הבעיות האלה, כי תלחמי הוא יזם אופטימי. את הקשיים, המכשלות ורגעי הייאוש הנוראיים שיש לכל יזם ומנכ"ל לא תמצאו בשיחות איתו ועם העובדים שלו.

באבקום, סטארט אפ שהוקם לפני שנתיים בתפן שבגליל, הוא עסק קטן. פחות מ-500 עובדים מועסקים היום בחברה, שרוצה לספק שירותי קול סנטר ופיתוח תוכנות לשוק הישראלי באמצעות עובדים שהם בעיקר מקרב ערביי ישראל. לסטארט אפ הקטן הזה יש שאיפות אדירות שמעוררות השראה ואופטימיות בקרב כל מי שמאמין שהעלאת שיעור ההשתתפות בעבודה של ערביי ישראל היא אחת הדרכים העיקריות להזניק את המשק הישראלי קדימה.

השורה הראשונה בחזון של תלחמי היא "מדלתא לבאבקום: מתעשייה מתכווצות לשירותים מתפתחים". הוא התחיל במרכז שירות הלקוחות, אבל את הפוטנציאל הגדול ביותר הוא רואה בתחום התוכנה. מה שמרשים ומעורר השראה אצל תלחמי הוא האווירה והאתוס בבאבקום. לא תמצאו שם שום דבר שמדבר על הקשיים האוביקטיווים שעומדים בפני החברה. ההיפך: החזון שגיבשו תלחמי וצוות המקימים של החברה מזכיר חברה אמריקאית גדולה: להיות הכי טובים בכל דבר.

כששואלים אותו אם אין בו חרטה על כך שהעדיף ניהול של סטארט אפ קטן בגליל על פני ההזדמנות להיות מנכ"ל דלתא, ולנהל חברת ענק של 700 מיליון דולר, הוא צוחק. "מעולם לא היה לי טוב יותר", אומר היזם ששואף להיות מודל והשראה לבני מיעוטים בכל העולם, ולהראות שהם יכולים לבנות עסקים בינלאומיים ולהצליח לא פחות מבני הרוב בארצם.עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
61
עובד מנוצל
 • 17:31
 • 23.07.12

עם כל הכבוד לפועלכם , אני אמור להתקשר לעשרות לקוחות החברה בה אני עובד
ולשנורר את אגורותיהם לטובתכם. אני חושב שלא הייתם צריכם לגרום לחברתי לאנוס אותי לעשות זאת !!!

60
עידן בינשטוק
 • 15:06
 • 15.09.10

לפי דעתי ההפחתה של השכר לימוד יכול להציע לעוד אוכלוסיות חלשות (אמהות חד הוריות נשים שעבדו כל חייהן ועוד דוגמאות נוספות) אני המאמין שלי זה לתת לכל אחד הזדמנות שווה כיס לכל מי שי שלו פוטנציאל שכלית אבל אין לו אפשרות כלכלית

59
אורית
 • 23:49
 • 17.09.10
58
דימונה
 • 17:23
 • 10.09.10

ראש עיריית דימונה ממשיך לכבוש פסגות! איזו גאווה לעיר!

57
טניה
 • 20:06
 • 10.09.10

לכל רשימה יש להוסיף רשימה של אומנים שמשפיעים על חיינו-סופרים, משוררים,מלחינים של מוסיקה הקלאסית. מוסיקה בת זמנינו, הרכבים של מוסיקה בת זמנינו, עורכי תכניות רדיו, אומני גיאז, במאים ועורכים סרטים מבטיחים, ציירים, פסלים מבטיחים, אנשי עיצוב כו'.

56
איזון בתקשורת
 • 14:23
 • 11.09.10

כל הזכויות שמורות (C).

55
משה
 • 10:44
 • 09.09.10

יש גם דברים טובים בארץ ואני מקווה שהם יתרמו יותר לנזקקים חג שמיח

54
דני מתל אביב
 • 15:59
 • 10.09.10

לו ירבו כמוהו וכמו הסטארט-אפ החברתי שלו המשלב פעילות חברתית חשובה מהמעלה הראשונה עם פן עסקי המאפשר לתת לעןבדים שכר ראוי עם תנאים הולמים ו.... בית. כל הכבוד. דני

52
עם תקווה בלב.
 • 15:11
 • 08.09.10

איננו יכולים כבר לשאת את השלילי,איינו יכולים להיות כל הזמן בביצה הזו. תודה לך גיא רולניק על היוזמה הנהדרת להביא אנשי מופת שכאלה. זה תפקידה של העיתונות לעלות מעלה אנשים ראויים. שימחת את ליבי לשנה זו.

50
מבין משהו
 • 23:30
 • 07.09.10

תודה לאל שנפטרנו מעולם המעיק של הנוחי דנקנרים למיניהם.

 •  
  מס בולים
  • 11:11
  • 08.09.10

  נו, אז זה פרסם ספר (שבשבילו זה סכום כמו שאני ואתה היינו קונים פחית קולה) וההוא העסיק כמה נשים חרדיות (בלי לציין שזה במקום הודים או סינים). על זה מגיע כל הכבוד? זאת רק תעודת עניות, עלה תאנה לאליטה שמחזיקה ברוב משאבי הכלכלה.

49
פאטמה
 • 13:10
 • 07.09.10

אמל אלסאנע כל הכבוד לך. השקעת הרבה למען החברה הבדואית...תודה רבה מכל הלב

48
אדם שמכיר
 • 21:47
 • 06.09.10

עברתי על הרשימה והערה לדה מרקר, בתור אדם שמכיר את ליאון רקנאטי ופועלו רב השנים בנושאים חברתיים ובנושאי חינוך , אני ממש לא מבין איך אדם גדול כזה שמשקיע את הנשמה, הזמן וכן גם המון כסף, אדם צנוע ונעים הליכות שעשה למען החברה והקהילה הרבה לפני שזה הפך לאופנה ועדין משקיע את רוב זמנו ביזמות ופרויקטים למען החברה והקהילה בישראל, איך אדם כזה לא מוצא מקום של כבוד , לא סתם מקום, מקום של כבוד ברשימה. חבל, באמת חבל שאנשים לא יודעים מה התרומה של האיש הענק הזה. עורכי דה מרקר אותי אכזבתם.

 •  
  מבין
  • 00:09
  • 07.09.10

  אולי היה הגיון בטענה שלך אבל נדמה לי שקצת קשה היה להעניק לו פרס כזה אחרי ההתנהלות העסקית הכושלת ומביכה שלו. למחוק אג"ח בהיקפי ענק בצד ימין ולתרום מיד שמאל, זה כנראה לא סיבה מספיק טובה כדי להכלל ברשימת המשפיעים לטובה, ואתה יודע מה? טוב שכך!

 •  
  מבין יותר
  • 20:26
  • 07.09.10

  אני גם מכיר את האיש. עשרות שנים שהאיש תורם לחינוך מכיסו וזמנו, יוזם ומעורב בעשרות פרויקטים חינוכיים,תתעניין קצת אצל שרי חינוך ומערכת החינוך, מה אתה מקשקש??ומה הקשר לעסקת גמול?אם היית באמת "מבין", היית מבין כמה התגובה שלך רדודה ולא במקומה.

47
דן
 • 07:26
 • 07.09.10

ותורמים מליונים. רושמים חברות באיי התעלה וכו' על מנת לא לשלם מיליארדים מיסים ואז תורמים כמה מיליונים והופכים לנדבנים

46
Yoav
 • 20:54
 • 06.09.10

An inspiring article. If you keep this up I will consider paying for a subscription. This is what I want to teach my kids. This is how Israelies should model their lives.

45
ג'יוואן
 • 19:47
 • 06.09.10

קראתי פעם מחקר שהוכיח שבמקום שיש בו אוירה של הפרת כללים ועבריינות, יגדל משמעותית מספר הפרות החוק. זה נשמע לכאורה טריויאלי, ובכל זאת המובהקות היתה מפתיעה. רק לשם דוגמא, החוקרים שם הציבו פח אשפה ברחוב שקירותיו נקיים, ולאחר מכן כיסו את הקירות בגרפיטי (והוסיפו של שאסור לצייר על הקירות או משהו כזה). בתקופה שהקירות היו מכוסים גרפיטי, כמות האשפה שנזרקה סביב הפח ולא לתוכו גדלה פי הרבה (אני לא זוכר את המספרים). בשורה התחתונה, בסביבה שבה יש תחושה שממילא כולם עוברים על החוק, יש נטיה גם לאנשים נורמטיבים לעגל פינות ולעבור על החוק. כשהעיתונות לא מפסיקה לייצר אוירה של "כולם פה מושחתים", היא בעצם מכסה את הקירות בגרפיטי. התוצאה הטבעית תהיה שיותר אנשים יבחרו "לעשות לביתם" בדרכים ישרות יותר או פחות. הקדשת פחות תשומת לב למי שעושה דברים עקום (ואני לא אומר שאין צורך לחשוף ולדווח, פשוט אין צורך לעשות את זה כמו מכורים לדרמה), ויותר תשומת לב לכל אלה שבונים, ומצמיחים ותורמים, תיצור הרבה יותר מוטיבציה בקרב אלה שרוצים לשפר ולתרום. כך שאפשר מבחינתי להוסיף את עורך דה מרקר, או מי שיזם את הפרוייקט העיתונאי הכלכך חשוב הזה לרשימת המשפיעים לטובה. כל הכבוד לדה מרקר - באמת באמת חשוב!

43
Nehama kuperstein
 • 18:16
 • 06.09.10

רציתי להגיד שאני מכירה עוד כמה אישים ואישות שהיו יכולים להביא את הרשימה מ-101 ל-110 ...לעומת זאת אני חושבת שיש רשימה ענקית של אנשים ונשים במדינה שלנו שמשפיעים לרעה על חיינו כאן. לכן למען האיזון אולי כדאי לערוך את הרשימה הנגדית 101 האנשים המשפיעים לרעה על חיינו שבראשה עומד שר הפנים אלי בן ישי ודומיו כל הנהגים והנהגות שמצפצפים על חוקי התנועה...כל התולעים שאוכלות על חשבוננו ויורקות בלי בושה על אנשים יצרניים...בטוחה שאפשר למצוא עוד... ומכיוון שלדעתי הפכה מדינתנו למינה שבה נמצאו רק 101 אנשים טובים אני מציעה לקחת את כל 101הצדיקים לבנות להם תיבה כמו לנוח ולהטביע את כל היתר...סתם חגשמח

42
גרר הפועלים
 • 19:20
 • 06.09.10

מהאנשים המדהים שהיה לי העונג להכיר...דוגמא ומופת - השילוב שבין נתינה, צניעות, אהבת בריות ורצון לקדם חלשים....מי ויתן וירבו כמותו

39
רונן
 • 12:21
 • 06.09.10

לפחות לא טייקונים שמוכרים לנו מזון מזיק (כמו חומוס ללא חומוס) ומכסים את מצפונם ב"תרומה לקהילה" (מתוך כספי הקהילה).

38
אזרח במדינת ישראל
 • 13:14
 • 06.09.10
37
אחד שזוכר
 • 10:55
 • 06.09.10

הוא לא עשה ולו דבר אחד למען החברה אלא למען כותרות עיתון ומניפולציות לשם התקדמות פוליטית במדמנת הסטודנטים. אין כל הצדקה לכלול אותו ברשימת ה100 משפיעים לטובה, הוא עסקן פוליטי חסר כל אמירה אמיתית.

36
מורשמת מרשימות
 • 10:54
 • 06.09.10

מייצגת בכבוד את הראי של החברה הישראלית.

35
 • 11:27
 • 06.09.10

אכן הישג מרשים. תוכנית עתידים-רעיון חביב אבל מי שמכיר הביצוע לא מרשים במיוחד. המפקד הלאומי - מה זה?? מישהו זוכר/יודע??

33
עמירה , תגובה ל -מס' 8 "אודי"
 • 08:05
 • 06.09.10

שיפסיקו להתיפיף כל המלעיזים נגד דבריך. שיפנימו כל "רודפי השלום" למיניהם שאנחנו חיים במדינת ישראל ולא בשוויץ. הערך הראשון לחיינו כאן הוא הבטחון ואת זה מקיים צבא חזק ומתוחכם שבראשו עומד מנהיג משימתי והחלטי שמבצע היטב את כל המוטל עליו והרבה מעבר לכך. אדם שממוקד בתפקידו ללא כל פוזות , שמתרחק מאור הזרקורים ומכל "משחק" של יחסי ציבור. הוא בתפקידו ובאישיותו בהחלט ראוי להיות ממוקם בראש הטבלה הנ"ל. באיחולי שנה טובה, שנת שלום ובטחון.

32
 • 08:31
 • 06.09.10

ולא כל מיני טייקונים שממררים את חיינו עם אפס תחרות ומצד שני תורמים ומשחקים אותה עוזרים לחברה. לוקחים 100 שקל מכיס ימין שלנו ומחזירים 2 שקלים לכיס שמאל.

31
כוכב נולד 9
 • 00:45
 • 06.09.10
30
huck
 • 08:04
 • 06.09.10

אחרי כתבה שכזו. כל הכבוד, גם זה מה שמעניין אותנו, לא רק מושחתים, בצע כסף וריקבון. ישראל היא גם, ואולי יותר, האנשים האלה.

29
שמאלני חברתי
 • 07:22
 • 06.09.10

לא במקרה הרשימה הזו מורכבת הרבה יותר מאנשי שמאל - הימנים יודעים להתחזות לפטריוטיים עד הירח, אבל בסוף היום מי שתורם ועוזר לחברה הישראלית פי כמה והימנים להבדיל עם ארנק סגור במקרה הטוב ויורדים למיאמי במקרה הרע. למעט הכיפות הסרוגות כל הימין הישראלי הוא בכיין סדרתי צבוע ולא יותר מזה. אנשים כמוני עושים יותר מילואים מכם ועוזרים לחלשים פי כמה.

28
דנה
 • 08:39
 • 06.09.10
27
פו הדב
 • 05:56
 • 06.09.10

לא ידעתי שביתו של הרבובדיה היא שמאלנית עד כדי כך אתה קיצוני שלא מוכן לראות את הטוב שבדבר

26
רמי
 • 06:16
 • 06.09.10

למרות שכרגיל העיתונות בפיגור של כמה פאזות אחרי הציבור שכבר מזמן מאס בהערצת כל מה ששלילי ורמיסת כל מה שחיובי ,ביחוד שלגישה הזו יש השפעה קשה ונוראה גם על חיי הרגע והשיגרה שלנו, אנשי עסקים טובים המתבססים על יצירתיות ושירות טוב לא נזקקים לפעילות הטפלה והטפילה שמאפיינת את האנשים ה"חשובים" בכלכלה הישראלית וכל כך חבל שמהם יש לנו כל כך מעט כי לא רק שאין שום סתירה בין תפישות פחות אגוצנטריות לעסקים טובים אלא שההפך הוא הנכון והלוואי שהאתר הזה ימשיך להאיר גם את הכיוונים האלה למרות שנראה שאין לא ממש ברירה אם הוא רוצה להישאר רלוונטי בזמנים הבאים עלינו לטובה.

25
tr
 • 07:39
 • 06.09.10
24
תומר
 • 08:34
 • 06.09.10

זו הכתבה המלאה?- מי הם השאר?

23
קרן
 • 07:24
 • 06.09.10

ואני מקוה שדה מארקר יקחו אותה מעכשיו באופן קבוע ולא כפרוייקט חד פעמי. זה מעניין הרבה יותר מרשימות העשירים או המשפיעים העשירים שחלקם מאכלסים את בתי הכלא וחלקם סתם רומסים את הציבור באמצעות הקונצרנים שלהם.

22
דוד
 • 01:39
 • 06.09.10

הגיע הזמן לפרגן למי שעושה טוב לכולם, ולא לכתוב על "רשימת הצעירים הכי עשירים" או "המנהלים הכי מוכשרים" - זה סתם גורם להאדרה של האנשים הלא נכונים. ותכניסו פנימה את איתמר כהן (אופנן).

21
שרון
 • 05:44
 • 06.09.10

לפי הסיפורים הבן נשמע בחור נפלא ונראה שבאמת אשה משכמה ומעלה גידלה אותו. עצוב וכואב

20
אייל
 • 01:16
 • 06.09.10

סוף סוף עיתונות חיובית. אפשר ורצוי כל שבוע.

18
17
יובל
 • 00:29
 • 06.09.10

סוף סוף מעלים על נס את האנשים הטובים באמצע הדרך. זוהי עיתונות טובה הפועלת לעולם טוב יותר. אתם תראו שיהיה רייטנג גם לידיעות בנושא זה !!

16
תענוג
 • 00:37
 • 06.09.10

אני מכיר חלק ניכר מהשמות שנזכרים כאן וכל אחד מהם ראוי מאוד לתואר שקיבל. איזה כיף לקרוא סוף סוף על מעשים טובים של אנשים ולא כל היום על הרע בחברה הישראלית. יש אנשים טובים כאן. נקודה.

15
Eliaz
 • 00:37
 • 06.09.10

Positive initiative that may -see Buffet project for Billionares donations. inspire others to do more

14
עבודה שטחית
 • 00:24
 • 06.09.10

אין פה שום מסר, כי בין כך כמעט כולם מוכרים, ולא נעשה חריש עמוק לחפש משהו חדש

13
מאיר
 • 00:09
 • 06.09.10

חייב להעיד שקרן שמש משנה חיים של צעירים בפריפריה, בזכות הצוות שלהם שמעניק ליווי אישי ומקצועי הצלחתי לא רק להקים עסק מצליח אלא גם להעסיק עובדים נוספים שלך תדע איך הם היו מוצאים פה תעסוקה. כל הכבוד לדה מרקר על הבחירה, יפה

12
אמיתי
 • 00:01
 • 06.09.10

נמאס כבר לראות בעיתונים את משפחות העשירים בעלי הצוארון הלבן , שעושים למען עצמם יותר מאשר לאחרים. צבועים ולא אמיתיים.

11
עמיר
 • 23:36
 • 05.09.10

זו בשבילנו שיש גם אנשים שאכפת להם להפוך את המדינה הזו למשהו יותר טוב. באותו הקשר אני ממליץ על האתר הזה שעוסק גם כן ברצון להפוך את המקום הזה ליותר טוב ע"י שיפור אישי של כל אחד: http://isuccess.co.il שנה טובה!

10
 • 23:19
 • 05.09.10
09
ניר
 • 23:35
 • 05.09.10

מספיק דשים בכל הצרות, הרבה מעבר לפרופורציה. סוף סוף אנשים מעוררי השראה מקבלים ציון לשבח והופכים לנשואי הערצה. כל הכבוד לכל אחד ואחד ברשימה, וגם לכותבי הכתבה.

08
אודי
 • 23:05
 • 05.09.10

הרמטכ"ל הנוכחי הוא אדם גדול, לוחם אמיץ, ביצועיסט מעולה ומנהיג משכמו ומעלה.

07
יאיר
 • 22:33
 • 05.09.10

לא צריך לחפש את הרע בכל דבר.יש בישראל אנשים טובים ,מוסריים וערכיים. לא צריך להתמקד ברע.

05
תומך
 • 22:00
 • 05.09.10

כל הכבוד לכם על החדשנות בחשיבה ועל הסטת המיקוד מעשיית כסף והשפעה כוחנית לעשיית רווחה ותרומה לחברה ולסביבה..צעד קטן ונכון בכיוון שכולם צריכים להתיישר..יישר כוח!!

04
כל יכול
 • 21:35
 • 05.09.10

מי שמכיר את גיל וינש מייסד חברת כל יכול שמקימה מוקדים טלפוניים שבהם עובדים בעלי מוגבלויות בלבד, יודע שהוא המעסיק הגדול ביותר בארץ של בעלי מוגבלויות וראוי לזכות לכל הפחות בפרס ישראל!

03
ולא כמו הכאילו טיקונים שמבקשים הסדרי חוב
 • 21:05
 • 05.09.10
02
קילי
 • 21:54
 • 05.09.10

אחד מהם. יש בישראל אישי ציבור טובים, ולפעמים אנחנו שוכחים את זה. ריספקט לדמרקר על הפרוייקט. עושה טעם טוב

01
אליפסה
 • 21:45
 • 05.09.10

המשיכו בכיוון זה גם בשנים הבאות.

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות