"כל הצעה להגברת התחרות במשק שלא תחול על הבנקים - מיותרת" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"כל הצעה להגברת התחרות במשק שלא תחול על הבנקים - מיותרת"

ח"כ אמנון כהן מקדם הצעה למאבק בקבוצות הריכוז, במקום הצעת החוק של רונית קן

>> ח"כ אמנון כהן (ש"ס), חבר ועדת הכספים, טוען שהסכמתה של הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן להעניק הקלות לענפי הבנקאות והביטוח מהצעת החוק שהיא מקדמת לחיזוק התחרות במשק - מסרסת את ההצעה. כהן מקדם עתה הצעת חוק פרטית שהגיש בעניין, שאינה מחריגה אף גוף מתחולת החוק.

לפי הצעת החוק הפרטית שהגיש, ושהתקבלה בקריאה טרומית במליאת הכנסת בסוף אפריל, רשות ההגבלים תקבל סמכויות שיאפשרו לה להורות על הגברת התחרות בתחומים ריכוזיים במשק - כמו בנקים, סלולר, ביטוח, דלק וגז. חברות בתחומים אלה מוגדרות גם כיום בחוק ההגבלים "קבוצות ריכוז", אך לממונה על ההגבלים אין סמכויות ביצוע משמעותיות מולן.

הצעת החוק של כהן קובעת, בין השאר, כי הממונה יהיה רשאי להורות לחברי קבוצות הריכוז על צעדים שעליהם לנקוט כדי למנוע חשש לפגיעה בציבור או בתחרות, ואף ליצור תנאים להגברת התחרות. כמו כן מוצע לאפשר לממונה להורות לבעלי החברות על מכירת אחזקות ולקבוע מועד למכירתן.

הצעת החוק שהגיש כהן נוסחה על פי המלצות ועדה ציבורית שבראשה עמד ראש רשות ני"ע זוהר גושן, ושנהנתה מתמיכתה של קן. הממשלה התנתה את תמיכתה בהצעת החוק בכך שהמשך קידומה ייעשה בתיאום עמה.

עם זאת לפני חודשיים, כשהממשלה הגישה הצעת חוק ממשלתית בעניין לוועדת השרים לחקיקה, התברר שקן הגיעה לפשרות עם הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ואגף הפיקוח על שוק ההון באוצר, לפיהן היא תוכל לפעול רק אם הם יקבעו שאין בכך סכנה ליציבות הבנקים וחברות הביטוח. עוד הסכימה קן שתוכל להפעיל את סמכותה רק על מנת למנוע תחרות ואילו כל פעולה שמטרתה לקדם תחרות נוספת תחייב הסכמה מוקדמת של הרגולטור בתחום. כהן זועם על הפשרות וטוען שפירושן סירוס החוק. לדבריו, במקרה זה מוטב שהצעת החוק לא תחוקק כלל.

לקבוע מנגנוני התייעצות עם הרגולטורים

"בתחילת יולי קיימתי דיון בהצעת החוק בוועדת הכלכלה, והחלטנו שאם הממשלה לא תקדם את הצעת החוק הממשלתית, הוועדה תקדם את הצעת החוק הפרטית", אומר כהן בראיון ל-TheMarker. "בוועדת השרים לחקיקה כנראה הלחיצו את קן, והיא העניקה הקלות למפקח על הבנקים ולממונה על הביטוח. לאחר שהוחלט להחריג את הבנקים וחברות הביטוח - יועלו דרישות להחרגה גם מקרב גופים אחרים, כמו חברות התקשורת.

"היועצת המשפטית של משרד התקשורת נגה רובינשטיין הציגה את ההתנגדויות של המשרד בנושא החלתה של הצעת החוק הפרטית על חברות התקשורת, שאינה מחריגה אותן. אם נתחיל להחריג חברות מהחוק נגרום לכך שהחוק יסורס", אמר כהן.

מה הצעדים שבכוונתך לנקוט?

"ראשית אבקש לקדם את הצעת החוק הפרטית שהגשתי בתחילת אוקטובר. במקביל, אפנה לשר המשפטים יעקב נאמן ואל שר האוצר יובל שטייניץ בדרישה שלא להחריג אף גוף ואף רגולטור מהחוק. אני מוכן לכך שהממונה על ההגבלים תיידע את הרגולטורים האחרים בדבר פעילות שהיא מתכוונת לנקוט. אני גם מוכן לכך שהממונה תשמע את עמדתם של המפקח על הבנקים המופקד על יציבות הבנקים או את הממונה על שוק ההון והביטוח על מנת למנוע פגיעה ביציבות של גופים אלה. אבל לא ניתן להם זכות וטו. לכל היותר נקבע מנגנון התייעצות בין הממונה על ההגבלים לבין הרגולטורים".

רונית קן נכנעה ללחצי הרגולטורים?

"היא הסכימה לדרישות של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ושר האוצר שטייניץ. לדעתי קן היתה צריכה לעמוד על שלה ולא להסכים לדרישות שלהם. אני הודעתי לה שאתמוך בה באש ובמים ואחזק אותה כדי שלא תצטרך להתפשר".

האם הטייקונים לחצו על הרגולטורים לסרס את הצעת החוק, ואלה התכופפו בפניהם?

"איני יודע מי לחץ על מי. התוצאה הסופית היא שהבנקים וחברות הביטוח הוחרגו מהחוק, בניגוד לסיכום עמי. ברגע שנכנעים ללחצים, לא עשינו כלום - אלא להיפך. החוק הממשלתי המתגבש הוא מיותר ועדיף שלא לחוקקו".

"ראש הממשלה צריך להיות מעורב"

אתה ער לכך שהממשלה עשויה להתנגד להצעותיך?

"כחבר בקואליציה אני צריך לתאם את העמדות שלי עם הממשלה, ואני מקווה שנמצא את הנוסחה המתאימה. ייתכן שאבקש להכניס הסתייגות בהצעת החוק הממשלתית שתבטא את עמדתי הנחרצת שלפיה אף גוף לא יוחרג מהצעת החוק. אני שואף לכך שנמצא את הנוסחים המתאימים כדי שייצא חוק טוב. אין פה מצב של כיפופי ידיים. אני מוביל את החוק הזה כבר חמש שנים כדי להילחם בקבוצות הריכוז ובריכוזיות במשק".

האם לנוכח התגברות הריכוזיות במשק וחולשת הרגולטורים יש להקים במהרה ועדה ציבורית ממשלתית לבחינת הריכוזיות?

"הריכוזיות במשק הישראלי היא גבוהה, בעייתית ולא בריאה. מספר משפחות ומספר חברות שולטות במשק. הן ממליכות ראשי ממשלה ושרים. מדובר פה במצב בלתי סביר ובלתי תקין שעבר את כל הגבולות. על הממשלה לטפל בבעיה הזו ובמהירות. אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים בהקדם את הוועדה להגבלת הריכוזיות במשק".

בינתיים הקמת הוועדה מתעכבת ובין משרדי ראש הממשלה לאוצר קיימים חילוקי דעות.

"הוויכוח ביניהם מתמקד בעיקר בסוגיה של מי יעמוד בראש הוועדה. לדעתי צריך להקים את הוועדה במשרד ראש הממשלה ובראשה יכהן נציג המשרד. ראש הממשלה צריך להיות מעורב בעבודת הוועדה. אם הוועדה לא תוקם עד תחילת אוקטובר, כפי שהחלטנו בוועדת הכספים, הוועדה תקדם הצעת חוק פרטית משלה. נדרוש שבוועדה הציבורית יכהנו גם נציגי ציבור ואקדמיה, כדי שתהיה בה ראייה כוללת של כל המשק, ולא רק של הרגולטורים".

רשות ההגבלים: הצעת החוק מאפשרת לטפל בתחרות גם בשוקי הבנקים והביטוח

ברשות ההגבלים העסקיים סבורים כי הצעת החוק שגובשה ברשות וקיבלה את אישור הממשלה מספקת, אינה חוצה את הקווים האדומים שסומנו ברשות לקראת הדיון עליה, ומאפשרת שמירה על איזון נכון בין טיפול בבעיות תחרות ליציבותם של גופים פיננסיים. בתגובה לטענותיו של ח"כ אמנון כהן, לפיהן הסכמתה של הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן להחרגת הבנקים וחברות הביטוח מתחולת החוק מסרסת אותו, נמסר כי ההצהרה אינה מדויקת בלשון המעטה.

"השינויים שנעשו בהצעת החוק במהלך השיחות עם נציגי בנק ישראל ומשרד האוצר הם מידתיים", נמסר מרשות ההגבלים. "השינויים נותנים מענה לשאלת יציבות גופים פיננסיים, והצעת החוק מאפשרת טיפול בבעיות תחרות גם בשווקים אלה, כמו גם בכל תחום אחר שבו יימצאו בעיות תחרות, ושבהם הרשות תמצא לנכון לפעול".

הצעתו של כהן מבוססת על הצעת החוק המקורית של רשות ההגבלים העסקיים. ברשות נערכו למאבק על יישום החקיקה וסימנו מראש קווים אדומים. בשיחות עם הרגולטורים מתחומי הביטוח, הבנקאות, התקשורת, התשתיות והאנרגיה נדחו דרישות להתנות את כל צעדי הרשות להגבלת התחרות בשווקים אלה בהסכמה עם הרגולטור הרלוונטי, והסכימו להגביל רק את הצעדים לקידום תחרות חדשה. בנוסף, ההצעה של הרשות מאפשרת לרגולטורים בשוקי הבנקים והביטוח זכות וטו אך ורק במקרים של סכנה ליציבות הבנקים וחברות הביטוח, תוך שהם יודעים כי יהיה עליהם לנמק את התנגדותם.

ברשות ההגבלים העסקיים נערכים למאבק קשה בכנסת לאישור הצעת החוק. ההערכות הן, כי כל הגופים שעלולים להיפגע ממגוון תחומי הפעילות במשק יפעילו לוביסטים לשינוי החוק.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#