אקשטיין: "העסקת זרים בסיעוד - רק להשגחה של 24 שעות ביממה" - כללי - TheMarker

אקשטיין: "העסקת זרים בסיעוד - רק להשגחה של 24 שעות ביממה"

המשנה לנגיד: ב-13 השנים האחרונות גדל מספר העובדים הזרים בסיעוד פי ששה

>> העסקת עובד זר בתחום הסיעוד תתאפשר רק כאשר המטופל זקוק לטיפול 24 שעות ביממה - כך קובע צוות כלכלנים בראשות המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, בדו"ח משלים בסוגיית העסקת עובדים זרים בישראל.

במקביל, ממליצה הוועדה להעניק הטבות לישראלים המוכנים לעבוד בסיעוד, להקנות לתחום הזה מעמד של עבודה מועדפת ולבנות מערך תמריצים שיעודד אוכלוסיות שבהן שיעור הבלתי מועסקים גבוה במיוחד - כמו למשל חרדים וערבים - לעסוק בסיעוד.

צוות הכלכלנים השלים באחרונה את הכנתו של דו"ח בסוגיית העסקת עובדים זרים בישראל, המהווה השלמה לדו"ח הוועדה הממשלתית שאקשטיין עומד בראשה. המלצות הדו"ח ישמשו בסיס למדיניות הממשלה בסוגיית העבודה הזרה בישראל. הדו"ח יוצג לראשונה בפורום קיסריה שיתקיים בנצרת ב-16-17 ביוני 2010 ויעסוק במדיניות התעסוקה בישראל.

מנתונים שיוצגו בפורום עולה כי מספר העובדים הזרים בהיתר המועסקים בסיעוד ביתי בקשישים ובמוגבלים גדל מ-1996 פי ששה, ומספרם הגיע ל-49,690 ב-2009. הנתונים גם מצביעים על כך שב-96' היוו עובדי הסיעוד הזרים 10% מכלל העובדים הזרים בישראל, וב-2009 גדל שיעורם ל-50%. 57% מהעובדים מגיעים מהפיליפינים, 20% מנפאל, 15% ממזרח אירופה ו-10% מהודו.

הסיבה לגידול החד במועסקים הזרים בסיעוד, על פי הדו"ח, קשורה לכך שניתן להעסיק בישראל עובדים זרים בסיעוד ביתי בעלות נמוכה בהרבה מהעסקת ישראלים, או מעלות החזקתם של המטופלים במוסדות סיעודיים.

הדו"ח מצא כי הגידול במספר העובדים הזרים בענף הסיעוד מהיר יותר מהגידול באוכלוסיית הקשישים בישראל, ומזהיר כי אם לא יינקטו צעדים מידיים להתמודדות עם התופעה, מספרם יוכפל במהלך 15 השנים הבאות - כך שב-2025 יגיע המספר ל-108 אלף, כלומר מטפל זר לכל קשיש חמישי בישראל.

המטרה: לוותר על תיווך של חברות כוח אדם

הדו"ח קובע כי להעסקה הגדלה והולכת של זרים בסיעוד השפעה שלילית על התעסוקה והשכר של הישראלים המועסקים בתחום זה, בשל הלחצים הבאים מכיוונים שונים במשק לאפשר העסקת מטפלים זרים גם במוסדות סיעודיים ובמשרות חלקיות. עוד ממליצים חברי הוועדה על הקמת מנגנון להבאת עובדי סיעוד באמצעות ארגונים בינלאומיים, או באמצעות הסכמים עם מדינות המוצא והקמה של נציגות ישראלית בהן שתפקח על אופן שכירתם - ללא תיווך של חברות כוח אדם הגובות מכל עובד עמלות בסך 3,000-10,000 דולר, ושהכנסותיהן מסתכמות ב-250 מיליון דולר בשנה.

בסוגיית העובדים הזרים בחקלאות, קובע הדו"ח כי שיעור היתרי העבודה בישראל גבוה מהנהוג במדינות מערביות אחרות, וכי שיעור המועסקים הזרים מכלל המועסקים בענף עולה בהרבה על שיעורם באותן מדינות, (למעט ארה"ב בה יש עובדים לא חוקיים רבים, ואוסטרליה בה מועסקים בחקלאות מטיילים). לפי הדו"ח, עלה שיעורם של העובדים בחקלאות מכלל העובדים הזרים מ-23% ב-1996 ל-32% ב-2009.

הדו"ח מציע לדבוק במתווה שאושר בממשלה, שלפיו יצומצם מספר המועסקים הזרים בחקלאות ב-1,500 מדי שנה עד ל-18,500 ב-2015, אז תיבחן אפשרות לצמצום נוסף. בנוסף, הוועדה ממליצה ליצור מתווה להעסקת עובדים זרים עונתיים שיחליפו את העובדים הקבועים. מהניסיון של מדינות שנהוגה בהן העסקה עונתית נרחבת, התברר כי היא עונה על צרכי עבודה זמנית ששוק העבודה המקומי אינו מסוגל לספק.

TheMarker Online on Facebook

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
10
מאיר
 • 14:17
 • 07.06.10

רק אתמול קיבלנו מכתב ממנכ"ל משען האוסר על לינת המטפלת של הסבתא הפרטית שלנו ( 87 ) . סבתא ב. כבר מתגוררת 17 שנה במשען , צלולה לחלוטין , אך זקוקה לעזרה צמודה . אז מה עושים ? מקשיבים לחוק החדש "רק ל 24 שעות" או למנכ"ל "אסור בלילה . המנכ"ל כמובן מעוניין שהסבתא שלנו תפנה את הדירה שמושכרת על חוזה ישן מלפני 17 שנה , ותעבור לחוזה חדש רב ממון בסיעודי , הרופא טוען שאין צורך בסיעודי , רק במטפלת צמודה , וההוא מבנק ישראל בכלל מפנטז על ישראלי....חה חה חה . ואני אומר לכם שלא צריך לחפש רחוק את הקשר בין ההון לשלטון , הוא ממש כאן אצלנו במשען תל אביב . כמאמר הפתגם " אל תשליכנו לעת זקנה " אבל תמורת עוד 1000 דולר לסיעודי , נשקול את העניין מחדש ...

09
אזרח
 • 09:15
 • 07.06.10

מדוע המידנה לא מקירה בהוצאות של ילדי הקישישים שמטופלים בבית

08
החוקר
 • 09:23
 • 07.06.10

אז אולי אקשטיין ישיג לעצמו מטפל ישראלי (רצוי ערבי או חרדי להקטנת ההשתתפות הנמוכה שלהם בעבודה...) יש לאפריים קישון פיליטון נפלא על עובד בלשכת העבודה שמגיע היום וצריך לפטר אותו אישית, מציע לאקשטיין לראות את זה שנית.

07
סוף סוף
 • 09:36
 • 07.06.10

הטיפול הסיעודי לא נולד עם בוא העובדים הזרים, ולולא בואם היה נמצא פתרון אחר. כך גם בחקלאות ובבניין. אלא מה, המדינה היתה נאלצת להשקיע מחשבה ואולי גם תקציב בפתרון, והאזרחים היו נדרשים להתכונן כלכלית לשינוי החד בתוחלת החיים (במקרה של הטיפול הסיעודי), ובמשתמע ממנו. נזקו של ה"פקק" שהשתמשנו בו במשך ארבעים שנה - של עבודת עבדים: תושבי השטחים, לבנון וכעת פועלים מיובאים - רב מתועלתו. במקום שנשלם שקל לעובד מקומי, אנו משלמים שמונים אגורות לחברת כח האדם, ועוד חמישים אגורות לדמי אבטלה וקצבאות. את זה חייבים לתקן, שכן זה משפיע לא רק על ההוצאה שלנו, אלא גם על ההכנסות: מתוך שמונים האגורות המדוברות, חמישים עוברות לארצות הים במקום לצריכה מקומית.

06
עדינה
 • 08:56
 • 07.06.10

מי שחושב שישראלי יכול באופיו ותכונותיו לטפל בחמלה ובמסירות בהוריו הזקנים ובו - בזקנתו - טועה ומטעה. אקשטיין מצטיין בדיבורים האלימים שלו נגד אוכלוסיית המטפלים הסיעודים הזרים. אולי הוא, כעובד בנק ישראל, יוכל להרשות לעצמו להעסיק מטפלים ישראלים.

05
אז קמה עוד וועדה
 • 09:06
 • 07.06.10
04
צדוק
 • 09:09
 • 07.06.10

אף מטפל ישראלי לא מוכן להיות מטפל סיעודי לקשישים ( להחליף חיתולים, לנקות מצועה ועוד ועוד)אנחנו מפונקים וכל ישראלי רוצה לעבוד במשרד ממוזג. במחלקות סיעודיות שאלוהים ישמור, שם זה רק עניו של כסף חוץ מזה כלום. למה לא לאשר להורים שלנו להשאר בבית ,במקום הטבעי שלהם. מטפלת ישראלית שטיפלה באבי זל' הודיע לי כבר מהיום הראשון שזה וזה וזה הי לא מוכנה לעשות אבל תאבון לכסף ברוך השם היה לה. חברה זה בסדר להיות מפונקים אבל רק לא להיות צבועים. אחד שיודע

03
מיש
 • 08:27
 • 07.06.10

מי שרוצה לכמה שעות שיקח ישראלים

02
נציג העבדים
 • 08:35
 • 07.06.10
01
זוהר
 • 08:54
 • 07.06.10

מי שחושב שישראלי יעבוד 24 שעות בטיפול בסיעודי (רוב הזקנים ישנים בלילה עם כדור או בלעדיו) אפילו בשכר יותר גבוה מהזרים - טועה ומטעה בכוונה, עד כדי נזק בלתי הפיך לאוכלוסיה הבוגרת בישראל. אקשטיין עושה זאת כל הזמן!

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות