נא להכיר, יו"ר הוועד החדש - קובי תורן - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נא להכיר, יו"ר הוועד החדש - קובי תורן

מנכ"ל חדש למשרד הביטחון - יעקב תורן. בתפקידו הקודם היה מנכ"ל רפא"ל, ולפני כן יו"ר משותף של חברת אל-אופ.

תורן עוד לא הספיק לחמם את כסאו וכבר נשלח השבוע לחזית האמיתית, הקשה ביותר של מערכת הביטחון - המערכה על התקציב הנערכת מדי שנה במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר בירושלים.

עיתוי הקרב, יודע כל גנרל, חשוב יותר לעתים מהתחמושת שיש לך; ועיתוי הקרב על תקציב 2006 ו-2007 אינו נוח במיוחד למערכת הביטחון: לאחר שארה"ב מחצה למוות את הנכונות או היכולת של רוב מדינות ערב מסביבנו להשמיע קולות מלחמה, דעכו בשנה האחרונה גם האינתיפאדה והטרור הפלשתיני. החזית היחידה שנותרה היא האיראנית, וכאן כלל לא ברור האם הקרב הזה הוא בכלל שלנו או של המעצמה היחידה שנותרה באזור - ארה"ב.

אבל אנשי מערכת הביטחון שלנו לא יוותרו - והשבוע הם התחילו להפגיז את כלי התקשורת בארטילריה כבדה של מלל, מספרים ונתונים.

ירדנו לשדה הקרב, לראיון שערך רזי ברקאי בגלי צה"ל עם קובי תורן רגע לפני ישיבת הממשלה ביום שלישי השבוע, כדי לתת פרשנות חיה בגוף הראיון לתעמולה הצבאית החדשה-ישנה:

קובי תורן: צריך לזכור שמ-2002 אנחנו במצטבר בירידה מתמדת של 17 מיליארד שקל בתקציב הביטחון.

המציאות מאחורי ערפל הקרב: בחמש השנים האחרונות נותר תקציב הביטחון ברמה קבועה של 42 מיליארד שקל, אף שבאותה תקופה צבא עיראק - היחיד שאיים ישירות על ישראל בעשור האחרון - חוסל סופית על ידי 150 אלף חיילים אמריקאים.

קובי תורן: מתוך 34 מיליארד שקל - 4 מיליארד שקל זה בכלל גמלאות לפורשים.

פרשנות: 34 מיליארד שקל? איך 42 נהפכו 34? כמובן, תורן מתעלם מהסיוע האמריקאי.

לגבי 4 מיליארד שקל של הגמלאות - תורן מדייק. רק שהוא שכח להזכיר לרזי ברקאי ולמאזינים מדוע הסכום הזה כה גדול: משום שבמערכת הביטחון יש תנאי פנסיה שלא קיימים בשום מקום אחר במשק - לא בסקטור הציבורי ולא בסקטור הפרטי.

חבילות הפנסיה של פורשי מערכת הביטחון עולות למשלם המסים כחצי מיליון דולר עד מיליון דולר; בשעה שרוב אזרחי ישראל צריכים לעבוד עד גיל 67 כדי לקבל פנסיה, פורשי מערכת הביטחון צוברים את זכויות הפנסיה המלאות שלהם עד גיל 42. השינויים שנעשו בתחום זה חלים רק על אנשים שהצטרפו למערכת בשנים האחרונות.

כל אנשי מערכת הביטחון נהנים מפנסיה תקציבית - כלומר הם אינם מפרישים שקל אחד משכרם, כמו שאר אזרחי מדינת ישראל, לפנסיה באופן שוטף. התוצאה היא שהמחויבות של המדינה לפנסיה עתידית במערכת הביטחון עלתה מאז 92' ועד היום מ-20 ל-100 מיליארד שקל. מדוע בחרנו ב-92' - נסביר בהמשך.

קובי תורן: עכשיו יש לנו שני אגפים שמטפלים במאות אלפי נכים... 3.6 מיליארד שקל. כל שנה. זה הכל תקציב רווחה פר-אקסלנס.

פרשנות: תורן שוב מדייק במספרים, אבל שוכח לספר לרזי ולמאזינים לאן הולך בשנים האחרונות רוב הכסף מתקציב אגף השיקום - לנכי צה"ל שהשתתפו במערכות ישראל? לחיילים אמיצים שהקריבו את בריאותם הגופנית למען האזרחים? כמובן שלא - אגף השיקום של משרד הביטחון נהפך אגף רווחה וסיעוד של כל מערכת הביטחון. רוב התקציבים החדשים של האגף מופנים בשנים האחרונות לעובדי מערכת הביטחון שנפצעו בעורף, במרכז, בדרכם למשרד או ממנו. יש עוד עשרות אלפי נפגעים במשק מדי שנה - אבל רק במערכת הביטחון זוכים הנפגעים לתנאים מיוחדים.

קובי תורן: אנחנו מחזיקים תעשיות שלמות באזורי הפיתוח ותעשיות ביטחוניות, יוצרים תעסוקה וביטחון סוציאלי בכל רחבי המדינה.

פרשנות: הנה בא מנכ"ל חדש למשרד הביטחון ומוציא את המרצע מן השק - לא מדובר במשרד הביטחון, אלא במשרד העבודה והרווחה, התעשייה והאוצר. הם חדלו להתמקד בשמירה על ביטחון המדינה ונהפכו למשרד המופקד על תעסוקה ורווחה לכל עובדי מערכת הביטחון.

בכך חושף תורן את הסוד הצבאי השמור ביותר בישראל: ראשי מערכת הביטחון חדלו מזמן לראות עצמם כמי שמספקים שירות של ביטחון לאזרחי המדינה, והם רואים עצמם כמדינה בפני עצמה שצריכה לדאוג לרווחה של עובדיה - עובדי מערכת הביטחון. קובי תורן הוא לא מנכ"ל משרד הביטחון. הוא בעיקר יו"ר הוועד של עובדי משרד הביטחון, צה"ל, השב"כ והמוסד.

קובי תורן: אומרים לי - אתם המשרד היחיד שמסוגל לבצע משהו ברמה הלאומית.

פרשנות: שוב, הוא צודק תורן. משרד הביטחון הוא באמת היחיד שמסוגל להרים הרבה פרויקטים, וזה לא מקרה. זה המשרד היחיד שיש לו תקציבים בלתי נגמרים ופוטר עצמו לעתים קרובות מחובת המכרזים.

קחו למשל את גדר ההפרדה. כאשר הגדר יצאה לדרך לפני 5 שנים, דובר על עלות של 500-300 מיליון שקל. המשימה הופקדה בידי משרד הביטחון. 6.5 מיליארד שקל כבר נקברו בגדר והאומדן המעודכן לעלות הכוללת של הגדר הוא 10 מיליארד שקל. כאשר אתם נוסעים בכביש ורואים מימינכם ומשמאלכם רכבי פאר או ג'יפים נאים, תהרהרו לעתים בשאלה האם מדובר במתעשרי היי-טק או בקבלנים שקיבלו ממשרד הביטחון עבודות בגדר ההפרדה.

קובי תורן: אנחנו הגענו ממש לנקודת שבר. עכשיו זה פגיעה, פגיעה ממש חמורה.

פרשנות: ד"ר שמואל גורדון, מומחה בתחום תקציבי מערכת הביטחון, הציג שלשום בכנס שדרות עבודה על העוצמה הצבאית של צה"ל. מהעבודה עולה שמאז 92' - אז הכריזו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל כי הפער בין העוצמה הצבאית של ישראל לזאת של מדינות ערב הוא ברמה מספקת - התרחב הפער לטובת ישראל פי ארבעה בערך.

לפי חישובי גורדון, ניתן לקצץ כ-3.5 מיליארד שקל מבסיס התקציב של צה"ל מדי שנה, ולשמור על הפער הגדול בין העוצמה הצבאית של ישראל למדינות ערב. החישובים של גורדון אינם לוקחים בחשבון את בורות השומן והשחיתות הגדולים שיש במערכת הביטחון, ושניתן לקצץ אותם מבלי לפגוע כהוא זה, ולעתים רק לחזק את העוצמה הצבאית.

קובי תורן: תראה, תמיד אפשר למצוא איזו נקודה להיטפל אליה (בתשובה לשאלה על משלחת הרכש בניו יורק).

פרשנות: זהו, בקליפת אגוז, שורש המחלה החמורה שפשתה במערכת הביטחון. מערכת הביטחון מוציאה מדי שנה 180 מיליון שקל על משלחות רכש שניתן לקצץ את כוח האדם שלהן בחצי או יותר, שנחשבות במערכת בעיקר כצ'ופר לחברים או לכאלה שלא קיבלו קידום - וזה ידוע לכל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#