תשובה: "יש לנו חובה מוסרית לגבות חברות בתקופות קשות" - חיפושי גז ונפט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תשובה: "יש לנו חובה מוסרית לגבות חברות בתקופות קשות"

"על מנת לייצא את הגז יש להקים מתקני תשתית משמעותיים, שעלותם עלולה לעלות יותר מ-15 מיליארד דולר" ■ "כבר היום מדינות באסיה ובאירופה מגלות עניין ומוכנות להשקיע במתקני LNG ובצנרת, בלבד שיובטחו להן כמויות משמעותיות"

51תגובות

"לאנרגיה בעידן הזה קיימת חשיבות מכרעת בעולם, בהשפעה על כלכלת ישראל, חוסנה ומעמדה. מדינת ישראל היום היא מדינה עצמאית באנרגיה תוצרת כחול-לבן. יש לה יכולת לספק את צרכה לאורך שנים ולייצא כמויות משמעותיות" -כך אמר היום יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקבכנס אנרגיה כמנוף לשיתוף פעולה אזורי במכללה האקדמית נתניה. "עד לא מזמן חשבנו לעצמנו, איך יתכן שבכל המדינות השכנות יש גז, נפט בכמויות בלי סוף ולנו אין. בזכות האמונה, העקשנות, החזון ההתמדה והחלום קדחנו וקדחנו והמשכנו לחפש במעמקי הים, ותודה לאל, הגענו אל הנחלה".

"השקענו סכומים גדולים בתקופה לא קלה של משבר כלכלי על מנת ליישם את מדיניות משרד האנרגיה, לפיה בשנתיים הקרובות אנחנו מחויבים לקדוח מספר קידוחים במיליארדי שקלים. יש צורך בהקמת תשתיות משמעותיות, לרבות מתקן קבלה וטיפול בגז בצפון הארץ. הפיתוח יאפשר הגדלת הכנסות המדינה, יצירת מקומות עבודה וביסוס כוחנו בעולם. על מנת לייצא את הגז יש צורך להקים מתקני תשתית משמעותיים, שעלותם עלולה להיות יותר מ-15 מיליארד דולר. כבר היום מדינות באסיה ובאירופה מגלות עניין ומוכנות להשקיע במתקני LNG ובצנרת, בלבד שיובטחו להן כמויות משמעותיות. נמצאות איתנו משלחות מירדן, מיוון ומעוד מדינות. חובתנו לשתף פעולה עם מדינות האזור. זאת ועוד, מדובר במנוף כלכלי וגם מנוף לקידום האזור כדי לחזק את האזור שלנו".

יצחק תשובה
דודו בכר

"ידידי שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו - אתה האיש, איש עשייה וחזון. משרה בטחון ורוח אצל היזמים בישראל. אתה מכיר בחשיבות היצוא להקמת התשתיות בישראל. סייעת ותמכת בתעשיית הגז הטבעי לאורך דרכה, על כך מגיעה לך תודה בשם כולנו.
ידידיי, ח"כ בן אליעזר, גנרל אבו רשיד, יפתח רון טל, נשיא מכללת נתניה, ד"ר אפרים סנה, וכל העוסקים במלאכה. ברצוני להודות לכם מקרב לב על שכיבדתם אותנו בנוכחותכם".

"אנו נמצאים במהפכה בתחום האנרגיה בישראל. אין לי שום ספק שתקופה זו תירשם בספר דברי הימים בהיסטוריה של מדינת ישראל, בה הפכנו למעצמת אנרגיה כחול-לבן. על תקופה זו ידברו רבות, ואני גאה להיות שותף עמכם במעמד זה. משנות החמישים ועד היום קדחו בישראל מאות קידוחים, בהם השקיעו מיליארדי שקלים. קידוחים אלו היו עקרים. למרות הקשיים, לא הרמנו ידיים ולא התייאשנו. הצלחנו לשכנע את חברת נובל אנרג'י להשקיע בישראל, ועל כך מגיעה לה תודה והערכה. תגליות הגז יביאו לצמיחה אדירה לישראל. מדובר באנרגיה זולה ונקייה, שתקטין את הזיהום הסביבתי. ניתן יהיה להוזיל את מחירי החשמל והמים, והמדינה תהנה מתמלוגים. תגליות הגז יהפכו את ישראל לשחקן בינלאומי בתחום האנרגיה. אנו צריכים להיות גאים בכך. לפני מספר ימים חתמנו על הסכם היסטורי עם חברת החשמל, שיספק לה אנרגיה למשך 15 שנה".

"משמעות הסכם זה הוזלה עתידית במחירי החשמל, שכן ייצור בגז זול משמעותית מייצור בסולר. לכולנו מטרה משותפת אחת – להמשיך את התנופה בעשייה והפיתוח. כדי שנוכל למצות את הפוטנציאל, צריך להשקיע בתשתיות. הקמת מערך ייצוא יעודד את הקמת התשתיות ויביא להמשך פיתוח משאבי הגז.

"כשמחזיקים חברות רבות ועוסקים בתחומים רבים, לא כל החברות מצליחות באותה מידה. כשם שלא כל קידוח מתגלה כתגלית, כך גם בהשקעות אחרות אין ביטחון מלא להצלחה. יש השקעות שמצליחות יותר וכאלה שפחות וכאלה שנכשלות. זה חלק בלתי נפרד מהעשייה. הדבר החשוב ביותר הוא לא להרים ידיים ולהיכנע, גם כשקשה. יש לנו חובה מוסרית לגבות חברות שנמצאות בתקופות קשות ולסייע ולעזור להן לשקם את עצמן. כך הנגתי בעבר, כך אנהג גם בעתיד, ואני לא מכיר דרך אחרת".

"כשהייתי ילד בן 12, הייתי חייב לצאת לעבוד כדי לסייע בפרנסת המשפחה וכדי לשרוד. גדלתי בתנאים קשים, אבל תמיד הייתי גאה ושמח לב. עבדתי בימים ולמדתי בלילות. לא ויתרתי ולא הרמתי ידיים למרות הקשיים והמכשולים. אני יודע מה זה לרצות משהו כשאין לך יכולת לעמוד בנטל הכלכלי של זה. כך חייתי חלק גדול מחיי - וכשהגעתי למה שהגעתי, אני מרגיש מחוייב לסייע לאחרים. אני פונה לסטודנטים. אם אני הגעתי למה שהגעתי, אתם יכולים הרבה יותר ממני. לכם יש פוטנציאל אדיר. תאמינו בעצמכם, ואם תרצו, אין זו אגדה".

"מעל במה זו, אני מתחייב בפניכם להמשיך להשקיע במדינת ישראל. זו המדינה היחידה שיש לנו. אין לנו מדינה אחרת. אנו נפתח אותה, נבנה אותה, נשמור על חוסנה למענינו ולמען הדורות הבאים. נמשיך ונקדם פרויקטים כלכליים וחברתיים. היום אנו מציינים את פתיחת המגמה בחדשה במכללה. בכוונתי להמשיך במסורת של מענק מלגות בתחום".

"במעמד זה אני מתפלל לאלוהים, שיברך אותנו בהמשכיות, הצלחה, שגשוג, שלום ואמת בינינו ובין שכנינו. שנמשיך לבנות בארץ ישראל את עתידנו להמשך הדורות. תודה וחג חירות שמח".

רון טל: "ישראל תגיע לראשונה לעצמאות אנרגטית"

יפתח רון טל אמר בכנס כי "אני שמח שאני יכול להיות בכנס עם תשובה. בשנתיים האחרונות הייתי מנוע מכך, כי היינו במו"מ מתיש. בסופו של דבר נחתם ההסכם, שהוא ציון דרך, מרכיב יסוד ביכולתנו לממש את המהפיכה שנרמז כאן עליה - מהפיכת הגז.

"ישראל תגיע לראשונה לעצמאות אנרגטית, לשליטה בכל מקורות האנרגיה שלה לצורך חשמל, שזה התשתית החיונית בכלכלה של מדינה. יש היום מקורות אנרגיה מהם ניתן להפיק חשמל, בבעלותה של מדינת ישראל, כך שיספיקו לעתיד ככל שהוא נראה לעין. את זה חייבים לנצל. זו מהפכה דרמטית בכלכלה של מדינה. הדבר המיוחד במהפכה הוא שהיא מאפשרת לממש מהפכה נוספת - מהפיכה ירוקה".

"העולם למעשה מקדם וחסר סבלנות יותר ויותר לזיהום הסביבה. כתוצאה מכך, מתפתחות אנרגיות ירוקות, וגם במדינת ישראל מתקיים פיתוח כזה, בין אם זה אנרגיה פוטוולטאית, תרמו סולארית או רוח. אבל המהפכה הירוקה תגיע באמת כאשר נספק חשמל מבוסס על גז. נוריד בעשרות אחוזים את זיהום הסביבה. נוכל להגיע למצב בו מייצרים חשמל באמצעות גז בלא פחות מ-80% מהחשמל, תוך 3-4 שנים. הדבר הזה יביא לשינוי מאוד דרמטי במחיר שנשלם על החשמל, ובניקיון של החשמל".

"צריך גם לדבר על יתרות. לא ניתן להסתמך על צינור אחד המוביל את הגז מהים ליבשה. נצטרך לפחות ארבעה כאלה. כשהצגתי את הנושא בממשלה, אמר רה"מ שבגלל הבננות בחוף דור אין לנו את הגז בישראל, שהיה יכול לחסוך 10 מיליארד שקל. צריך ללמוד מהעבר על מנת לתקן את העתיד. צריך לפתח לפחות עוד מאגר אחד או שניים, כדי שיהיו מספר ספקים. צריך גם לפתח מאגרים לחירום בים וביבשה, חלקם גם תפעוליים. אין לנו היום מאגרי גז תפעוליים, רק את מה שזורם בצינור, וזה אינו מספק".

"לצד המהלך הזה, כדי לממש את המהפכה, נדרשים גם להשלים את הרפורמה בחברת החשמל ולממש את התחרות בייצור החשמל. עם זאת, היום הוא יום חג. אני מברך את המכללה שפותחת את דלתותיה למחקר ולימוד בנושאי אנרגיה, ומקווה שזה יהיה חלק מתהליך כולל שבסופו מממש את מהפכת האנרגיה והגז במדינת ישראל".

פואד בן אליעזר: "אסור לנו להסתמך על מקורות אנרגיה מוגבלים"

פואד בן אליעזר אמר כי: "כשהייתי שר אנרגיה, הפכנו את העולם בניסיון למצוא גז טבעי לישראל. סיכמנו פחות או יותר עם גזפרום שברוסיה, ועיבוד תכנית ליבוא גז מחוף טורקיה בשלושה צינורות שיגיעו לאזור אשקלון וחיפה, וכן אספקת גז טבעי. אנחנו נמצאים היום כבר במצב אחר, ואסור לשכוח את אותה תקופה. דיברנו אז על הקמת מתקן LNG שיקלוט את הגז שנקנה בעולם ויאגור אותו באזור אילת".

"גילוי הגז הטבעי ב-1999 פתחו דף חדש בספר ההסטוריה של מדינת ישראל. הפכנו מעצמת אנרגיה של ממש. ואם המיפוי הימי לא מטעה אותי, אני חושב שאנחנו רק בתחילתה של דרך. מאורעות אלה, ואלה לאחר מכן, היחסים שהדרדרו עם טורקיה וההפיכה במצרים, לימדו אותי מספר מסקנות חשובות, שברצוני לשתף אתכם:

"ראשית, אסור לנו להסתמך על מקורות אנרגיה מוגבלים. לא של נפט, לא של גז טבעי, ולא של אנרגיה מתחדשת. מדינה חפצת חיים חייבת לפעול במספר ערוצים שיבטיחו את עצמאותה האנרגטית. לא רק עצמאות - אלא גם יתירות אנרגטית. לא ניתן להסתפק רק בגז, וצריך יותר מנקודת קליטה אחת לגז מהים. זה אומר להמשיך לחפש נפט ביבשה, ולבדוק את משאב פצלי השמן האדיר, כפי שעושים גם בירדן. זה אומר גם לקדם את האנגריה הסולארית, ולפתח טכנולוגיות קלינטק".

"משרד האנרגיה, יחד עם הממשלה כולה צריכים להבין שזו משימה לאומית. צריך להפוך כל אבן כדי להלחם בכל בירוקרט ולהסיר כל מכשול בפני מקורות אנרגיה חדשים. מספיק יהיה בטיל אחד למקום אסטרגטי, כדי לזהם ולשתק מדינה שלמה. עצה נוספת היא להתמיד בגיוון מקורות האנרגיה. ב-2007 עמד מחיר חבית הנפט על 57 דולר. בעת האחרונה, האמיר המחיר עד 140 דולר. גם מחירי הגז הטבעי נמצאים בעלייה מתמדת".

"על רקע נתונים אלה, יותר ויותר מדינות הבינו את הכורח בגיוון מקורות האנרגיה. הדבר נכון פי כמה במדינה כמו ישראל, בשל המצב הגיאופוליטי הבעייתי שלנו, ובשל העובדה כי החלק הארי של הנפט בעולם נמצא במדינות ערב".

"בתקופה כזו, כשהצד הישראלי והפלסטיני נואשו מהשלום, ועל רקע אי היציבות אצל שכנותינו, זה הזמן לצאת במיזמים כלכליים חוצי גבולות. הבצורת לא פוסחת על שכם בדרכה לתל אביב, וים המלח מתייבש בצד הישראלי והצד הירדני. מדינת ישראל צריכה לחפש כמה שיותר מיזמים חוצי גבולות חדשים. לכן תמכתי במוביל השלום שהיה מוביל מים מהים האדום לים המלח, תוך כדי התפלת מיליארד קוב מים בשנה".

השר לנדאו: "אחת הסיבות שאין לנו גז היום, הם מעשי ידי הפוליטיקה הפנימית שלנו"

השר עוזי לנדאו הציג שקף עם מפת מזרח הים התיכון ואמר: "אנחנו רואים פה את האגן המזרחי של הים התיכון. בתוכו, על פי כתב העת הגיאולוגי המוביל בארה"ב, נמצאים כ-122 TCF גז. המספר מקביל ל-3500 BCM. ההערכה היא שלנו יש מתוך זה כ-40%, 1400 BCM. מתוך זה, מצאנו משהו. בשקף הזה רואים מספר שדות והחיבורים שלהם. שדה ים תטיס, הראשון, עדיין מפיק. יש לידו את שדה נועה, שכרגע עושים מאמץ להפיק ממנו, על מנת לגשר על הפער עד תמר. יש שדה אור שכרגע לא מפותח. יש את מאגרי תמר, דלית ולויייתן. בתמר יש כ-250 BCM, ובלוויתן כפול מזה. מה שמוכח עד עכשיו זה מה שיש בתמר, שדה לוויתן עדיין לא הוכר כתגלית, אבל נניח שיש לנו כ- 750 BCM, כחצי מהפוטנציאל שלנו. רואים גם את הבלוקים שקפריסין מציעה ליזמים שלה. רואים את הגבול בינינו לבין הקפריסאים. בכחול ישנה צנרת קרקעית רגילה, מים תטיס לאשדוד ולאורך החוף. יש חלק מאשדוד מזרחה ודרומה לכיוון רמת חובב ומישור רותם. קטע אחד בלי יתירות. כרגע עובדים על חיבור תמר לים תטיס ולישראל. מדוע כך ולא לחוף הצפוני? ניסינו לעשות זאת, אך זה נתקל במועצה הארצית לתכנון ובנייה. שם, במסע רעשני וחריף שחלקו נבע מאנשים שגרים בסמוך למקום נחיתת הגז".

"אי אפשר להבין משרדי ממשלה ומועצה ארצית שמכופפת ראש. כשזה נפל ברוב של 1 או שניים, היינו צריכים לבחור אם להמשיך באופן זה, או להתחיל בפרוייקט אחר – חיבור מתמר לים תטיס. אם היינו הולכים למועצה הארצית ומעבירים את ההחלטה, היינו נגררים לבית המשפט. זה היה לוקח כמה שנים. אני זוכר את אותה החלטה להקים בית סוהר פרטי, ומשהושלם בית הסוהר פסק נגדו בית המשפט. אי אפשר לבסס את משק האנרגיה על אי ודאות כזו.

"לו היינו מביאים את הגז לישראל בהחלטה מוסכמת, היה לנו היום גז. אחת הסיבות שאין לנו גז היום, הם מעשי ידי הפוליטיקה הפנימית שלנו. את המסע הזה עוד לא סיימנו.

"מדינת ישראל איננה מעצמת גז. אנחנו לא קטאר ולא גזפרום. יש מקום לייצוא. אבל לא נוכל להתחרות בענקים. המשק הזה מתפתח באופן חסר תקדים. מדינת ישראל מתכוונת לייצור של 40% חשמל בגז. את זה עושים למרות הבעיות הסטטוטוריות הקשות. עד שמצאו את תמר, היתה יחידה ממשלתית של 4 אנשים. המשחק היום הוא שצריך להתמחות בזירה עולמית. יש לפנינו את החברות שמובילות. יש מונופול במשק הזה. הוא נובע לא רק מכך שהחברות האלה גילו את השדות ראשונים, אלא כי נחתמים חוזים ל- 15-20 שנה. כאשר הם נחתמים, יתקשו הספקים הבאים למצוא לקוחות. אני מדבר על חח"י, החברה לישראל וכו'".

"היתה חברה מסויימת, EMG, שסיפקה לישראל עד 40% מכמות הגז של ישראל. חשיבותה היתה לא רק ביטוי להסכם השלום, אלא גם זו שנתנה תחרות מחירים במשק הישראלי. הוא הביא גם למחירי גז נמוכים. החברה יצאה מהתחרות והותירה שחקן אחד, אנשי דלק, נובל והשותפים. פה צריך לשים לב שכשאנחנו רצים ומקימים ועדת ששינסקי לא בזמן, מתרחשים עיכובים. כשהתחילו את העבודה, ביקשתי מהאוצר לדחות אותה בשנה שנתיים, שהרי התועלות ממנה תגיע רק עוד כמה שנים. כשהתחילה הוועדה, הסתיימו כל המו"מ בין השחקנים. החברה המצרית יצאה. התוצאה היא שהמו"מ תקע את המשק, ותחושת הלב שלי היא שאלמלא ששינסקי, היו מגיעים למחירים יותר נמוכים".

"יש לי עוד כעס לא קטן. כדי לקדם את ששינסקי, התחיל מסע נגד הטייקונים. משרד האוצר שם לעצמו אוייבים חדשים לטפל בהם, ואלו הם אנשי היוזמה החופשית. היום אנו שומעים שמצטערים לכך. צריך לדאוג לתחרות, זה תפקידו של הרגולטור. אבל צריך לתת לשוק להתפתח. קוראים היום בעיתונים שההון בורח. זוכה פרס הנובל אומן אמר שששינסקי היתה טעות קשה. היום מי שבא ומתלונן על האווירה שנוצרה נגד יזמים ומשקיעים, יפשפש נא בהתנהגותו".

"יש עוד שחקנים בשוק. אבל הם צריכים להחליט, והיה וימצאו גז, למי ימכרו אותו. אנחנו מתחבטים בתחרות, איך מביאים תחרות לשוק הזה על מנת להביא למחיר גז כלכלי".

"ישנה סוגייה כלכלית, מה יעשה בגז. יש תפיסה של לשמור את הגז לעשרות שנים, 60-70 שנה. אחרים אומרים, אם זה שוכב באדמה, מה יצא לנו מזה? בוא נייצא עכשיו את כל מה שאפשר ונשתמש ברווחים כדי לפתח את המשק. נקודת העבודה היא, ביטחון אנרגטי - זו אבטחת אספקה אמינה ורצופה של גז למשק. יכולות להיות תקלות לא מעטות. בים, התקלות מסובכות יותר. הפעם הראשונה שמתחילים לחוש מה זה כשאין גז, זה כשנפסקת אספקת הגז ממצרים. לקח לנו חצי שנה להרגיש את זה, כי עשינו תרגיל עם חח"י חצי שנה לפני זה, לראות מה קורה אם אין גז. לכן מתוכנננות מערכות נוספות. צינור נוסף בציר צפון דרום, ואחד נוסף ממזרח למערב. אנחנו מתכננים את צינורות הגז כך שיוכלו להתחבר לשכנינו אם נתבקש.

"יש בעיות משילות. יש תקלות בים תטיס בשל שאיבה מוגברת. מדוע? פנינו למשרד הגנת הסביבה וביקשנו להגביר שימוש בדלקים אחרים. התשובה שקיבלנו זה 'לא מעניין אותנו כלום, אתם משתמשים בכל כמות הגז שיש'. מול אנשי חח"י עומד צו אישי נגד שימוש בסולר ומזוט מעבר למה שנקבע. לכן יש לנו בעיות במאגר. יש גם את תחנה D באשקלון, שהייתה צריכה לעבוד ב- 2008. היא לא קמה. לו היתה קמה היום, היתה כבר מכסה את עלותה נגד תוספת המחיר שישראל משלמת על מחיר החשמל, והאוויר היה הרבה יותר נקי. התחנה היתה פועלת עם הסולקנים המתקדמים ביותר. אני נותן את הדוגמאות האלה כאן. צריכים לדאוג לסביבה, אבל לקבל החלטות שקולות.
גם עם האוצר לא תמיד היו לנו חיים קלים. תהיה לנו בצורת חשמל בקיץ. ניסינו לקדם תכנית חירום במשק החירום, והאוצר לא נתן לנו.

"יהיה צורך לייצא גז, והוא יצטרך להקפיד על שמירה על צרכי המשק. היצוא לא יוכל להיות חסר הבחנה. הוא יצטרך להבטיח אספקה ל-25 שנה. צריך לתמרץ חיפוש שדות חדשים. יש כרגע ועדה של מנכ"לים ומומחים מן הממשלה, בראשות שאול צמח מנכ"ל משרדי. הם יתנו תשובות למודל היצוא, שהוא הבסיס להמשך החיפושים. לפיכך, היצוא הוא המפתח להגדלת התחרות. נפעל בכל הכח כדי שיהיה מתקן קליטה אחד גדול בחוף, ואחריו שני, שגוף ציבורי אחראי עליו, כדי להימנע מתלות בקבוצה אחת. יצוא יהיה מחופי הארץ. יוקם מתקן LNG לאורך אחת החופים".

"מה עושים בגז? חשמל, ותעשיות שונות עתירות אנרגיה. נרצה לנגיע גם להגיע לאזורים עם מפעלים בינוניים ביכולתם. שוק התחבורה גם חשוב. עם הגז ניתן לייצר שלושה תחליפים לדלק לתחבורה. GTL, CNG ומתנול, שהוא גם חומר גלם לתעשייה. נחסוך מיליארדים בשנה מההחלפה. נגיע גם לתעשייה כימית, שמשתמשת בגז טבעי כחומר גלם, ונגיע גם לבתים. אני מקווה שנגיע לכך בלי סובסידיות ממשלתיות. הממשלה צריכה לסייע על מנת להתגבר על כשל שוק.

"אנו נעמיד את הגז לרשות שכנינו, הרשות הפלשתינאית וירדן, במחיר סביר ובאורח אמין. לא יפוצצו את הצינור הזה כפי שזה קורה לירדן (הפיצוצים במצרים שיבשו גם את האספקה לירדן, א"ט). ישנם גם מגעים עם קפריסין. בחודש הקרוב תהיה פגישה משולשת עם השרים ביוון וקפריסין, כדי לראות איך מקדמים את מערכות היחסים בתחום האנרגיה. עם קפריסין מקדמים זאת היזמים יותר מהממשלה. היזמים הפרטיים מקדימים את הממשלה באופן ניכר. זה הדחף הגדול של השוק. גילוי הגז קפץ עלינו בהפתעה - ונצטרך להתמודד עם האתגרים האלה".

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם