פרשת פסגות - אז ידעו או לא? - שוק ההון - TheMarker

פרשת פסגות - אז ידעו או לא?

בפסגות אומרים כי לא היה להם מושג על הפעולות בחשבון

>> ידעו או לא ידעו? ארבעה ימים לאחר שרשות ני"ע חשפה את החשדות למניפולציה בשערי ניירות הערך בפסגות, התמונה מתחילה להתבהר, אבל מי שמחכה לשורה התחתונה יצטרך להתאזר בהרבה סבלנות.

החקירה תימשך עוד חודשים רבים ולאחר מכן יעברו חודשים עד שהפרקליטות תחליט מה לעשות בממצאים. עיקר המאמץ של אגף החקירות ברשות מתמקד מעתה בביסוס התשתית הפלילית של פעילות המסחר של שני החשודים המרכזיים, דוד אדרי ושי בן דוד. זו צריכה, מבחינת הרשות, לכלול גם את ההשפעה הטכנית על שערי ניירות הערך - ולא פחות חשוב מכך, גם את מרכיבי התכנון והכוונה לעבור על החוק. ואולם בנוסף למעשי ה"הארד-קור" של החשודים - מלים שבהן משתמשים ברשות - יבקשו החוקרים לבדוק מעגלים נוספים בפסגות, לרבות ההנהלה הבכירה, ולגלות אם ידעה על הפעילות של אדרי ובן דוד, האם העלימה עין ואיפשרה אותה, ואם כן - האם יש בכך היבטים פליליים.

בשוק ההון הרימו גבות לנוכח סמיכות הזמנים בין ההחלטה של פסגות לסגור את הפעילות הרווחית של החשבון העצמי (הנוסטרו) לפני חודש, לבין מועד חשיפת החקירה. ברשות מדווחים כי אדרי ובן דוד נמצאים במעקב זה חצי שנה, אבל גם אומרים שהחקירה התבצעה בחשאי, וכי להערכתם הנהלת פסגות לא ידעה עליה דבר, עד לפני כשבועיים. בהנהלת פסגות אומרים כי לא ידעו על החקירה, וכי ההחלטה על הפרדת פעילות הנוסטרו מפעילות חדר המסחר של הלקוחות, ולאחריה ההחלטה לסגור את הפעילות ולהיפרד מאדרי ובן דוד, נבעה רק מרצון ארוך טווח למנוע ניגודי אינטרסים.

מה כן ידעו מנהלי פסגות? הם ידעו שפעילות הנוסטרו מייצרת לחברה רווחים נאים, וכי היא נעשית בסכומים גדולים מאוד: בעזרת נטילת אשראי הגיעו לעתים הפוזיציות של חשבון הנוסטרו ליותר מ-2 מיליארד שקל. בהנהלת החברה ידעו שאדרי הוא סוחר ותיק בעל ניסיון רב, שכבר הרוויח הרבה כסף. בהנהלת החברה ידעו כי השניים מתמחים במסחר באג"ח ממשלתיות וקונצרניות, שהם משתתפים במכרזי ההנפקות וההחלפות של משרד האוצר, ושהם נוהגים לבנות אסטרטגיות של "לונג" ו"שורט" בסכומים ניכרים. בנוסף, ידעו בחברה כי פעילות הנוסטרו היא בעלת פוטנציאל לניגוד אינטרסים - עובדה שסגרו אותה.

ואולם בחברה נשבעו השבוע כי הבקרה על פעילות של סוחרי הנוסטרו בוצעה על בסיס חישובי הסיכונים והחשיפות להפסד מצרפי - ולא על בסיס בדיקת הוראות המסחר הבודדות של הסוחרים, או הדרך שבה בוצעו. בחברה פעלה ועדה שתפקידה היה לפקח על פעילות חשבון הנוסטרו, שבראשה עמד היו"ר אריק שטיינברג, אך היא התמקדה בתמונה הגדולה - החשיפה הפיננסית של התיק כולו - ולא נכנסה לפרטים.

המנכ"ל רועי ורמוס, על רקע התמקדותו בניהול כספי הלקוחות בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, לא היה חבר בוועדה. האם בהנהלת פסגות ידעו על שיטות המסחר הפליליות של אדרי ובן דוד? ברשות ני"ע אומרים: "אנחנו לא יודעים, נבדוק בעתיד". בינתיים הם לא זימנו את ורמוס או שטיינברג לענות על שאלות. ובהנהלת פסגות אומרים: "לא היה לנו מושג, ואפילו לא ברור לנו אם בכלל נעשו מעשים בלתי חוקיים".

בפסגות מתוסכלים על העובדה שדווקא הוא - שהחליט לסגור את פעילות החיתום שלו, להפעיל את רמות הבקרה המתקדמות בענף ובין היחידים שסגר את פעילות הנוסטרו - מוצא עצמו מעורב בחשד להרצת ניירות ערך. זו פגיעה כואבת במוניטין חברה, שהובילה בשנה האחרונה שורת מאבקים קשים נגד טייקונים שביקשו לא להחזיר חובות, נגד עסקות בעלי עניין ונגד מנהלים ובעלי שליטה שביקשו חבילות שכר מוגזמות עבור עצמם ובני משפחותיהם.

למרות החקירה ועד שיתבהר עד כמה היתה פעילותם של אדרי ובן דוד פלילית, נחושים בפסגות להמשיך במדיניות ששמה את שיקולי העמיתים מעל גורמים אחרים. ואילו בכירים בשוק ההון אמרו השבוע כי לא פחות מרצון לתפוס עבריינים על חם, מבקשת הרשות בעזרת החקירה להעביר מסר לכל בתי ההשקעות: תיזהרו עם הפעילות בנוסטרו ועם ההרצות, אנחנו פוקחים עין - ותראו מה יכול לקרות לכם אם תתפסו.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
12
מיקי
 • 17:00
 • 06.02.10

לא קל להוכיח.לכן צריך לבדוק "מי הנהנה"לשלוף אותם היישר לתא של המושחתים ובא לציון "גואל רצון"

11
 • 00:11
 • 06.02.10

לא מכבר פורסם בתקשורת כי רשות ני"ע חושדת בח"כ חיים כץ מהליכוד ואנשים נוספים כי רכשו מניות "ישראמקו" בסמוך לגילוי שדה הגז "תמר". ח"כ כץ טען כי רכש את המניות מזמן. מישהו יודע מה חדש בעניין זה?

10
מהשוק
 • 00:57
 • 06.02.10

אין לי ספק שורמוס ידע גם על פרשות החיתום שלו וגם על פרשת הנוסטרו מבעוד מועד. הוא סגר את שתיהן בלחץ החקירות ולא משום סיבה אחרת. מעניין באמת שהבחור לא מדבר על ניגוד העניינים של הברוקראז' שגדול פי 5 מניגוד העניינים בנוסטרו וההחיתום ביחד. קשקשן צמרת. ככל שהם מתממים יותר וככל שדה מרקר ממשיך לגבות אותם במאמרים תומכים כך אני יותר משוכנע שורמוס צריך ללכת הביתה.

09
מויישה יודע הכל
 • 09:13
 • 06.02.10

ידעו ועוד איך ידעו! רק לא ידעו שיתפסו מהר יחסית. בנו על הטבע הישראלי של המריחה והסיכוי שגילוי "הרצון הטוב" בסגירת הפעילות מחשבון הנוסטרו, יסיר מגבם את רשות ניירות הערך. טעו! ואפילו טעו בגדול!! ועכשיו שישלמו על תאוות הבצע, מהיו"ר (המסומן כאשם העיקרי) דרך המנכ"ל וכלה במבצעי הפעולות. לבנות כתב הגנה לורמוס כאילו, היה עסוק בטיפול וטיפוח כספי העמיתים, זו אחיזת עיניים וכתב הגנה רעוע. ורמוס בנוסף לפעילות הנוסטרו המפוקפקת, ניהל וקידם מדיניות חסרת אחריות של "מתן בגלוי" מכספי העמיתים לכיסי הטייקונים וללא כל בטוחה מוצקה. כל ניסיון להסיר אחריות מכתפי הורמוס בטענת "לא ידעתי" היא בלשון המעטה לעג לשכל הישר של כולנו. ושורמוס ישלם!!

07
Q
 • 18:42
 • 05.02.10

תנו להם כסף, נתקו להם את הטלפון, נתקו אותם מהברוקראז' (הפקודות של הגופים המוסדיים שעוברים דרכם) ונראה אותם מרוויחים כאלו סכומים ... גאונים עאלק. והמנהלים מתחבאים מאחורי "ניהול סיכונים" דמיקולו. בטח כל בוקר מגישים להם דוחו"ת VAR. היו צריכים לשנות את זה לדוחו"ת כסת"ח. צריך להיות גאון גדול כדי לדעת שתיק שאין בו סיכון גם לא יהיה בו רווח ? אלא אם הרווח מושג בדרכים "אחרות" ?

06
עמית
 • 19:40
 • 05.02.10

איך יכולים בפסגות לומר כי הם סגרו את הנוסטרו משיקולים טהורים בכדי למנוע ניגוד אינטרסים ? הפעילות שהכי בולטת בניגוד אינטרסים היא פעילות הברוקראז' ואני לא רואה כל כוונה שלהם או של כל גוף אחר המנהל כספי ציבור לסגור אותה. פשוט בזיון צריך דחוף ועדת בכר ב' להפרדה מוחלטת של ניהול כספים וברוקראז'

05
שולי
 • 10:13
 • 05.02.10

זה לא חדש כבר 50 שנה הקרנות קונות ומוכרות מהנוסטרו לתיקים רק שעכשו יש תימני עקשן ברשות המושחתת שלא נות להם לעשות כרצונם חזק ואמץ

04
יחימוביץ
 • 11:00
 • 05.02.10

תמיד זה הש.ג מחליט להריץ ניירות על דעת עצמו... כנס בקצינים גושן הסירחון נמצא שם

03
משה
 • 12:32
 • 05.02.10

להגיד שבפסגות לא ידעו על מה שקורה בנוסטרו זה יותר גרוע מלדעת ולהתעלם. איפה הניהול כאן? איפה האחריות? מיליארדי שקלים ממונפים עוברים ממקום למקום וההנהלה הבכירה בפסגות לא שואלת שאלות? לא בודקת? לא קובעת מדיניות? אני מקווה שאת כספי הציבור הם מנהלים בצורה שונה............

02
חלם
 • 13:51
 • 05.02.10

כשאין הרבה רווחים כולם יודעים כי בודקים למה אין. כשיש רווחים חריגים כולם יודעים שרווחים חריגים נוצרים מפעולות חריגות ואז נזהרים ומקפידים "לא לדעת" כי יודעים שמשהו מסריח

01
naftul
 • 10:12
 • 05.02.10

נראה כאילו לכותב יש סנטימנט קל לפסגות לורמוס יש אחריות כוללת הוא לא יכל להתחמק בלא ידעתי

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות