רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פרשת פסגות - אז ידעו או לא?

בפסגות אומרים כי לא היה להם מושג על הפעולות בחשבון

תגובות

>> ידעו או לא ידעו? ארבעה ימים לאחר שרשות ני"ע חשפה את החשדות למניפולציה בשערי ניירות הערך בפסגות, התמונה מתחילה להתבהר, אבל מי שמחכה לשורה התחתונה יצטרך להתאזר בהרבה סבלנות.

החקירה תימשך עוד חודשים רבים ולאחר מכן יעברו חודשים עד שהפרקליטות תחליט מה לעשות בממצאים. עיקר המאמץ של אגף החקירות ברשות מתמקד מעתה בביסוס התשתית הפלילית של פעילות המסחר של שני החשודים המרכזיים, דוד אדרי ושי בן דוד. זו צריכה, מבחינת הרשות, לכלול גם את ההשפעה הטכנית על שערי ניירות הערך - ולא פחות חשוב מכך, גם את מרכיבי התכנון והכוונה לעבור על החוק. ואולם בנוסף למעשי ה"הארד-קור" של החשודים - מלים שבהן משתמשים ברשות - יבקשו החוקרים לבדוק מעגלים נוספים בפסגות, לרבות ההנהלה הבכירה, ולגלות אם ידעה על הפעילות של אדרי ובן דוד, האם העלימה עין ואיפשרה אותה, ואם כן - האם יש בכך היבטים פליליים.

בשוק ההון הרימו גבות לנוכח סמיכות הזמנים בין ההחלטה של פסגות לסגור את הפעילות הרווחית של החשבון העצמי (הנוסטרו) לפני חודש, לבין מועד חשיפת החקירה. ברשות מדווחים כי אדרי ובן דוד נמצאים במעקב זה חצי שנה, אבל גם אומרים שהחקירה התבצעה בחשאי, וכי להערכתם הנהלת פסגות לא ידעה עליה דבר, עד לפני כשבועיים. בהנהלת פסגות אומרים כי לא ידעו על החקירה, וכי ההחלטה על הפרדת פעילות הנוסטרו מפעילות חדר המסחר של הלקוחות, ולאחריה ההחלטה לסגור את הפעילות ולהיפרד מאדרי ובן דוד, נבעה רק מרצון ארוך טווח למנוע ניגודי אינטרסים.

מה כן ידעו מנהלי פסגות? הם ידעו שפעילות הנוסטרו מייצרת לחברה רווחים נאים, וכי היא נעשית בסכומים גדולים מאוד: בעזרת נטילת אשראי הגיעו לעתים הפוזיציות של חשבון הנוסטרו ליותר מ-2 מיליארד שקל. בהנהלת החברה ידעו שאדרי הוא סוחר ותיק בעל ניסיון רב, שכבר הרוויח הרבה כסף. בהנהלת החברה ידעו כי השניים מתמחים במסחר באג"ח ממשלתיות וקונצרניות, שהם משתתפים במכרזי ההנפקות וההחלפות של משרד האוצר, ושהם נוהגים לבנות אסטרטגיות של "לונג" ו"שורט" בסכומים ניכרים. בנוסף, ידעו בחברה כי פעילות הנוסטרו היא בעלת פוטנציאל לניגוד אינטרסים - עובדה שסגרו אותה.

ואולם בחברה נשבעו השבוע כי הבקרה על פעילות של סוחרי הנוסטרו בוצעה על בסיס חישובי הסיכונים והחשיפות להפסד מצרפי - ולא על בסיס בדיקת הוראות המסחר הבודדות של הסוחרים, או הדרך שבה בוצעו. בחברה פעלה ועדה שתפקידה היה לפקח על פעילות חשבון הנוסטרו, שבראשה עמד היו"ר אריק שטיינברג, אך היא התמקדה בתמונה הגדולה - החשיפה הפיננסית של התיק כולו - ולא נכנסה לפרטים.

המנכ"ל רועי ורמוס, על רקע התמקדותו בניהול כספי הלקוחות בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, לא היה חבר בוועדה. האם בהנהלת פסגות ידעו על שיטות המסחר הפליליות של אדרי ובן דוד? ברשות ני"ע אומרים: "אנחנו לא יודעים, נבדוק בעתיד". בינתיים הם לא זימנו את ורמוס או שטיינברג לענות על שאלות. ובהנהלת פסגות אומרים: "לא היה לנו מושג, ואפילו לא ברור לנו אם בכלל נעשו מעשים בלתי חוקיים".

בפסגות מתוסכלים על העובדה שדווקא הוא - שהחליט לסגור את פעילות החיתום שלו, להפעיל את רמות הבקרה המתקדמות בענף ובין היחידים שסגר את פעילות הנוסטרו - מוצא עצמו מעורב בחשד להרצת ניירות ערך. זו פגיעה כואבת במוניטין חברה, שהובילה בשנה האחרונה שורת מאבקים קשים נגד טייקונים שביקשו לא להחזיר חובות, נגד עסקות בעלי עניין ונגד מנהלים ובעלי שליטה שביקשו חבילות שכר מוגזמות עבור עצמם ובני משפחותיהם.

למרות החקירה ועד שיתבהר עד כמה היתה פעילותם של אדרי ובן דוד פלילית, נחושים בפסגות להמשיך במדיניות ששמה את שיקולי העמיתים מעל גורמים אחרים. ואילו בכירים בשוק ההון אמרו השבוע כי לא פחות מרצון לתפוס עבריינים על חם, מבקשת הרשות בעזרת החקירה להעביר מסר לכל בתי ההשקעות: תיזהרו עם הפעילות בנוסטרו ועם ההרצות, אנחנו פוקחים עין - ותראו מה יכול לקרות לכם אם תתפסו.

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם