פיינל מציגה: איך מרוויחים 700 מיליון שקל בשנה בלי לקוחות או מוצרים? - שוק ההון - TheMarker

פיינל מציגה: איך מרוויחים 700 מיליון שקל בשנה בלי לקוחות או מוצרים?

באמצעות נוסחאות ותוכנות שפיתחה, מנהלת חברת פיינל מהרצליה מסחר ממוחשב בתדירות גבוהה - שמניב לה כמיליון דולר ביום ■ החברה רשומה בחו"ל, מבנה השליטה חסוי ובכיריה גזרו על עצמם שתיקה, אך חשיפת TheMarker מגלה: החברה הקטנה שהקימו בוגרי יחידות טכנולוגיות של הצבא בדרכה להפוך לאחת החברות הרווחיות בישראל

>> חברת פיינל (Final) מהרצליה מקפידה מאוד על סודיות, וכמעט אינה מוכרת בישראל. עם זאת, החברה, שעוסקת במסחר בתדירות גבוהה בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, צפויה להרוויח השנה כ-700 מיליון שקל - ולהפוך לאחת החברות הרווחיות בישראל.

הצפי השנתי מבוסס על רווחי החברה במחצית הראשונה של השנה. אם פיינל תעמוד בצפי זה, יהיה מדובר ברווחים של קרוב למיליון דולר בכל יום מסחר. עם זאת, ייתכן שרווחי פיינל היו יוצאי דופן כתוצאה מהתנודתיות הגדולה בשווקים ב-2009, והם יקטנו במידה שהתנודתיות תתמתן במחצית השנייה של השנה. בין בעלי עניין בחברה התנהלו, ואולי עדיין מתנהלים, מגעים למכירת מניות מאחד לשני או לגורם חיצוני. לפי מגעים אלה, שוויה של החברה בעסקה כזו עשוי להגיע לכ-2.5 מיליארד שקל. אך גם ללא מכירת אחזקות, בכל חודש הופכים בעלי המניות של פיינל לאמידים יותר ויותר. במחצית הראשונה של השנה היתה פיינל מכונת מזומנים: באופן יוצא דופן כשמדובר בחברות עסקיות, היא מחלקת את רווחיה לבעלי המניות על בסיס שוטף, ולפי הערכות רושמת החברה שיעור נמוך מאוד של ימי הפסדים.

איך זה עובד?

אף שהיא מתמקדת בשוקי ההון, פיינל לא נראית כמו בית השקעות: היא מעסיקה כ-80 עובדים, בעיקר במשרדיה באזור התעשייה הרצליה פיתוח. למעשה, מדובר בחברת היי-טק לכל דבר: רוב עובדיה הם בעלי רקע טכני, ו-60 מהם עובדים במחלקת המחקר והפיתוח, שמנוהלת על ידי גדעון בר סיני, בעל תואר במתמטיקה ומחשבים ובעברו בכיר בקומברס.

עם זאת, פיינל שונה מרוב חברות ההיי-טק: אין לה לקוחות, אין לה ספקים - והיא אינה מייצרת דבר. בעזרת נוסחאות ותוכנות מחשב שפיתחה, ועל בסיס הון של החברה בלבד, סוחרת פיינל בבורסות המניות והנגזרים בעולם בתדירות גבוהה מאוד - אלפי עסקות בשעה - במטרה למצוא הפרשי מחיר קטנים בשווקים ולנצל אותם לשם עשיית רווחים. החברה אינה פועלת בשוק הישראלי, ומבצעת את כל פעילות הסחר הממוכן שלה בבורסות מעבר לים.

תחום המסחר הפיננסי האלגוריתמי התפתח מאוד בשנים האחרונות, אך מספר השחקנים בענף בעולם עדיין נמוך. לפי הערכות של חברת מחקר בינלאומית, כיום מתמחים כמה עשרות קרנות וגופים גדולים במסחר ממוכן ובמסחר בתדירות גבוהה (HFT: High Frequency Trading). עם זאת, למרות היקפם המצומצם, סוחרי האלגורתימים אחראים כיום ליותר מ-70% ממחזורי העסקות בבורסות של ארה"ב.

מהי השיטה של פיינל וכיצד מייצרת החברה את רווחיה יוצאי הדופן? זהו הסוד השמור ביותר של החברה, ואנשיה מסרבים אפילו לנהל שיחה כללית בנושא. "הפחד הגדול של כל החברות הללו הוא שמישהו יבין מה הן עושות, וחס ושלום ישכפל את השיטה", אומר פעיל בענף. עם זאת, מקורבים לחברה מדגישים כי לפיינל אין נוסחה אחת ושיטה אחת: 60 עובדי אגף המחקר של החברה מעדכנים מדי יום את הנוסחאות והאלגוריתמים שבעזרתם פועלת החברה בשווקים, ומתאימים אותם לתנאים ולהזדמנויות המסחר שנפתחות ונסגרות.

חברות מסחר אלגוריתמי, חברות HFT וחברות המתמחות בארביטראז' סטטיסטי (Stat Arb) פועלות באופן דומה: הן משלבות אלמנטים של עשיית שוק ושל קנייה ורכישה של ניירות ערך בקצב גבוה מאוד, על בסיס הערכה שהמחירים יחזרו בסופו של דבר לשיווי משקל שנצפה בעבר (עוד על השיטה - ראו מסגרת). לפיינל זה עובד, וראיה אחת לרווחים הגדולים שכבר הצטברו בחברה היא העובדה שהיזמים, שהקימו את החברה ב-2001, כבר אינם מבלים בה את עיקר זמנם.

האנשים שמאחורי הנוסחה והכסף

פיינל הוקמה על ידי שלושה יזמים: ניר קלקשטיין, ממציא הנוסחה המקורית של פיינל, אביו אריה קלקשטיין ונעם שטרן-פרי. ניר קלקשטיין ושטרן-פרי הם בוגרי הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון וקצינים ביחידות טכנולוגיות מתקדמות של צה"ל. ככל הנראה, השניים כבר עשו מספיק כסף: קלקשטיין פרש באופן מלא ועוסק כיום במחקר בתחומים רפואיים, ושטרן-פרי עובד בפיינל במשרה חלקית ומשמש בה יועץ. השלושה עדיין מחזיקים בשליטה בחברה, עם קצת פחות מ-50% ממניות פיינל.

שאר המניות מוחזקות על ידי שורה של משקיעים, שהשתתפו בשני סבבי גיוס לא גדולים שביצעה החברה בתחילת דרכה, בהיקף של מיליוני דולרים בודדים. מאז לא ביצעה החברה גיוסים נוספים. רשימת בעלי המניות של החברה אינה גלויה לציבור: פיינל רשומה כחברה זרה (.Final Inc), שמחזיקה בחברה ישראלית בשם פיינל ישראל, ולכן אין ברשם החברות גילוי של בעלי המניות בחברה-האם. ההערכה היא שהמבנה המשפטי של החברה, שמבוסס על חברה זרה ופעילות בחו"ל, נועד להקטין את תשלומי המס שלה ושל בעלי המניות.

בין בעלי המניות העיקריים, בנוסף לשלושת המייסדים, נמצאים עו"ד ד"ר יואב בן דרור, רמי ליפמן, עו"ד ערן אילן ויריב גילת.

בן דרור עובד במשרה חלקית בחברה, והוא דמות מוכרת במגזר העסקי בישראל. הוא בעל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, היה שותף במשרד ש. הורוביץ, לימד משפטים באוניברסיטת תל אביב וכיהן כיו"ר יצרנית הסיגריות דובק וכדירקטור בסלקום. בעברו טיפל בתיקים ידועים כגון פרשת "אירנגייט" עבור יעקב נמרודי, פרשת יורם גיל והחדירה לישראל של קוואלקום, בריסטול מאיירס וגלקסו. בנוסף לתפקידיו בפיינל משמש כיום בן דרור יו"ר ממגורות דגון, יו"ר יצרנית הלייזרים הקוסמטיים רדיאנסי, והוא משקיע בחברות בתחומי המכשור הרפואי יחד עם ד"ר מוטי ביאר, פרופ' שלמה בן חיים ואיש העסקים לו פל.

ליפמן הוא משקיע בחברות סטראט-אפ. בין השאר היה מעורב בחברות פאוור פייפר, בי.אס.פי, וויזקום וטופ אימג'. אילן, שאינו פעיל בחברה, נשוי לבתו של עו"ד יגאל ארנון, וריכז את אחד משני סבבי הגיוס בחברה.

גילת הוא איש טכנולוגיה ופיננסים, ובין הבעלים והמנכ"ל של בית ההשקעות קריפטונייט. הוא משקיע בכמה חברות סטארט-אפ ומיזמים, בהם פודינג מדיה וסייטיקס טכנולוגיות. בנוסף הוא משקיע בחברות בתחום המסחר האלגוריתמי, אחת מהן בשיתוף היזם עדן שוחט, שנבחר על ידי מגזין TheMarker ב-2008 לאחד מ-40 היזמים המבטחים בענף האינטרנט.

הפיתוח הבא - חיזוי של התקפי לב

כמה מהיזמים והמשקיעים בפיינל השקיעו יחד בחברות אחרות, בהן חברת מדעי החיים BSP שעוסקת בזיהוי ומעקב אחר מחלות לב. ניר ואריה קלקשטיין, ליפמן ובן דרור, וכן איש העסקים מודי בן שך, נמנים כולם על בעלי המניות בחברה. זהות המשקיעים ב-BSP מעלה את ההשערה כי ניר קלקשטיין מנסה ליישם את רעיונותיו ונוסחאותיו לניתוח הפעילות החשמלית של הלב כדי לחזות התקפים ולהתריע מפניהם. לפי נתוני IVC, משקיע נוסף ב-BSP שהשקיע גם בפיינל הוא פרופ' אהוד ויינשטיין, שהיה בין מייסדי ליביט ואנוביט טכנולוגיות.

פיינל אינה החברה היחידה בישראל שעוסקת במסחר אלגוריתמי בשווקים הפיננסיים. לפי הערכה, שלוש עד שבע חברות נוספות פועלות בתחום - אך שומרות כמו פיינל על סודיות וחשאיות.

עם זאת, ל-TheMarker נודע כי פעילות אחת בתחום מתנהלת במסגרת בית ההשקעות אלטשולר-שחם, שמעסיק מומחי מחשב שסוחרים בבורסות בחו"ל. בשנה האחרונה ראו אלטשולר-שחם ברכה בפעילות סחר באופציות בבורסה של דרום קוריאה, אך ככל הידוע רווחיהם מפעילות זו רחוקים מהרווחים יוצאי הדופן של פיינל.

שחקנים ישראליים נוספים בתחום כוללים את חברת דלבן, שגם בה שותף גילת; חברת אראקמבה של יעקב גרוסמן, אחד מוותיקי הסוחרים בזירת המט"ח המקומית; וחברת איגל טריידינג. בנוסף, שלוש-ארבע קרנות גידור היושבות בישראל ופועלות מול השווקים הבינלאומיים מנהלות את השקעותיהן בשיטות של מסחר אלגוריתמי אוטומטי לחלוטין, אחת מהן מירושלים.

מסחר אלגוריתמי: משחק מתוחכם או התערבות לא הוגנת?

מהי נוסחת הפלא של פיינל? איך בונים תוכנת מחשב, או "קופסה שחורה" בעגה המקצועית, שסוחרת בעצמה בבורסות ועושה כסף כל יום, מבלי להפסיד כמעט אף פעם? זהו כמובן הסוד השמור ביותר של פיינל, ואנשיה מסרבים בתוקף לדבר עליו. אך כמה עובדות בכל זאת ידועות: החברה, שהוקמה על ידי מתמטיקאים, עוסקת בניתוח נתונים ומסחר פיננסי אלגוריתמי - כלומר זיהוי הזדמנויות פיננסיות בשווקים בעזרת נוסחאות ותוכנות מחשב מהירות - ואז ביצוע מהיר של קנייה ומכירה לניצול ההזדמנויות.

כתוצאה מכך, חברות מסוגה של פיינל מבצעות כמות גדולה מאוד של עסקות - רבות מהן לא גדולות, אך בהיקפים מצטברים אדירים. בתחום הזה ישנם כמה תת-ענפים וכמה אסטרטגיות שונות. אסטרטגיה אחת היא למעשה עשיית שוק ממוכנת, ויצירת הכנסות מהפערים בין מחירי הקנייה והמכירה.

אסטרטגיה אחרת מבוססת על ארביטראז' סטטיסטי, כלומר ניסיון לזהות נכסים דומים או זהים אשר מחירם בשוק יצא מאיזון, ולכן צפויים לחזור לשיווי משקל ארוך-טווח. באופן טיפוסי, המשתמשים בטכניקות מסחר אלה אינם מפעילים כל שיקול דעת אנושי, אלא נותנים למחשב לעבד את נתוני המסחר באופן רציף ולקבל את החלטות המסחר באופן אוטומטי. חלק מהתוכנות הללו קיבלו כינויים מוזרים כמו "אייסברג", "סכין", "גרילה", "צלף" ו"רחרחן".

כמו בענפים אחרים, גם לסוחרי הנוסחאות יש אב רוחני - ג'ים סיימונס (Simons), המייסד והמוח מאחורי חברת רנסנס טכנולוגיות (Renaissance Technologies), העוסקת בניהול קרנות גידור ומנהלת כ-20 מיליארד דולר. סיימונס, לשעבר מרצה למתמטיקה ב-MIT, זכה לתהילה כאשר השיק קרן גידור הסוחרת באופן אוטומטי על בסיס נוסחאות שפיתח. רווחי הקרן הפכו אותו לאדם ה-55 בעושרו באמריקה, על פי דירוג "פורבס". קרן הדגל של רנסנס, מדליון, נחשבת זה שנים רבות לקרן הגידור המוצלחת ביותר בכל הזמנים, עם תשואה שנתית ממוצעת של 35% על פני 20 שנה.

הנוסחאות, המודלים המתמטיים, הטכנולוגיה והמחשבים הם הלב של אסטרטגיות המסחר האלגוריתמיות, לצד הקפדה על עלויות מסחר נמוכות במיוחד. המירוץ של החברות לבצע פעילות מהירה ככל האפשר הביא למצב שבו הפעילים מציבים את המחשבים שלהם בתוך בניין הבורסה או בסמוך אליו, בניסיון לחסוך עוד כמה אלפיות שנייה בקצב העברת ועיבוד המידע.

בשנים האחרונות נוסקת פעילות המסחר האלגוריתמי בעולם. לפי הערכות של חברת הייעוץ האמריקאית אייט, כיום אחראים סוחרי האלגוריתמים ללא פחות מ-73% מהיקפי המסחר בשוק המניות בארה"ב. ואכן, גרף התפתחות המסחר בארה"ב מראה כי בעוד היקף העסקה הממוצעת קטן כל הזמן, גרמו הסוחרים האוטומטיים לעלייה דרמטית בהיקף המסחר הכולל (ראו גרף) - ובעיקר לזינוק בחלק שלהם בעוגת המסחר הכללית.

כתוצאה מכך, בחודשים האחרונים עלתה הסוגיה לדיון ציבורי בקרב הפעילים הפיננסיים בארה"ב. בין המבקרים את השיטה, ישנם הטוענים כי עקב משקלם בזירות המסחר והיתרון הטכנולוגי שלהם, סוחרי האלגוריתמים נהנים ממידע וממחירים שאינם זמינים לשאר השחקנים בשוק. אחרים, לרבות כמה חברי קונגרס, טוענים שלפעילות זו "אין ערך כלכלי", וכי היא לא יותר ממשחק שבו המהיר והמתוחכם יותר מרוויח.

לעומתם, הרוב הגדול של מומחי השווקים מסכימים כי הפעילות של סוחרי האלגוריתמים משכללת את השוק ומגדילה את נזילותו, מאחר שנוסחאותיהם מזהות רבים מעיוותי המחירים - ותורמות לחיסולם. ארתור לוויט, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך האמריקאית, כתב השבוע בטור אישי ב"וול סטריט ג'ורנל": "הסוחרים הללו מחפשים מקרים של חוסר יעילות בשווקים, ומתקנים אותה. אני לא רואה שום דבר פסול בזה, ואסור לנו להגביל אותם או לעצור את הקידמה. יותר נזילות, מחירים טובים יותר ומהירות גבוהה יותר הם אבני הבניין של שווקים יעילים ושקופים - ועלינו לעודד מטרות אלה".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
56
22
 • 08:11
 • 17.12.14

תמיד יקום רובוט יותר טוב ממנו יותר מהיר ממנו יותר מתוחכם ממנו זה דרכה של משחק סכום 0 והרובוט החדש היה כוכב עולה ובעוד הרובוט הישן הספוג הפסדי כסף צורמים

55
רבי נחמן
 • 23:11
 • 28.10.09

ניצחתי ואנצח גמרתי ואגמור אני נהר המטהר מכל הכתמים

54
גיא
 • 23:40
 • 30.08.09

מחמם את הלב שכוחותינו לוקחים כסף במשאיות מהגויים . במיוחד מהנוצרים. במיוחד מהגרמנים. וכן - אנחנו צלבנו אותו. וכן , הוא בכה .

53
 • 14:39
 • 22.09.09
52
ג'וחה
 • 23:35
 • 24.08.09

לקרוא את התגובות פה ולהתלבט אם לצחוק או להתפלץ מהשטויות. בתור אחד שמכיר קצת את החברה, אני יכול לאמר שהם אמיתיים, לא מרמים, ועושים את הרווחים שלהם ביושר תוך ניצול השכל ויכולת טכנית שבנו לאורך שנים. הם גם כנראה בין היחידים בעולם שיודעים לעשות זאת, לאחר שהתחילו בערך מאפס. לפחות חלק מהיזמים הראשונים גם משקיעים מזמנם וכספם בפעילות צדקה עוד מהימים בהם החברה היתה רחוקה מאיפה שהיא היום. אין להם שום אינטרס להחשף מהסיבה הפשוטה שהיכולת של אלגוריתם מסחר להצליח תלויה בכך שהוא יהיה סודי. למה חשיפה פתאומית? או כי איזה עיתונאי עלה על הסיפור (המרתק) או כי משהו (לא מהיזמים המקוריים) מעוניין בפרסום למטרותיו הוא. בכל מקרה, מדובר באחת ההצלחות הגדולות (והסודיות) של המשק הישראלי.

 •  
  פיינל
  • 12:02
  • 25.08.09

  אם חברה אחרת או בן אדם פרטי אפילו יצליח לבנות אולגריתם "שיקדים אותם" ובאותה רמת הצלחה, הם יעברו מיידית להפסד של מיליונים

51
ארביטראז' של 15%
 • 14:11
 • 24.08.09

אפשר למצוא הזדמנויות בשוק בלי תוכנה ובלי אלגוריתם.

50
סקפטי
 • 13:51
 • 24.08.09

אם החברה הזו כל כך טובה אז למה רוב היזמים פרשו ממנה. הסיבה שרשמו בכתבה "ככל הניראה הם עשו מספיק כסף" נשמעת כמו תירוץ תמוה למדי. בטח יש איזשהו קאץ' או סיבה טובה לצאת מהחברה הזו . ובכלל, יותר מידי עורכי דין שאינם אנשי טכנולוגיה ומן הסתם לא מבינים גדולים בטכנולוגיה מושקעים בה ...

 •  
  • 15:29
  • 07.09.09

  אתה לא ממש מבין איך עסקים עובדים, הא? זה שהם פרשו מעבודה בחברה לא אומר שהם מפסיקים לקבל כסף ממנה. הם עדיין הבעלים של החברה , וככאלה הם מקבלים כסף כדיבידנט (וכתוב שהיא מחלקת דיבידנט בצורה שוטפת). הם בסה"כ הפסיקו לקבל לעבוד בחברה כשכירים. כלומר הם לא מקבלים משכורת (שעל זה ישנו תשלום מס גבוהה כ 50%). הם מנצלים את הזמן שלהם למה שהם רוצים תוך כדי שהחברה ממשיכה להכניס להם כסף (כאמור מדיבידנט - שעל זהיש 25% מס)

49
שוק ההון
 • 22:26
 • 23.08.09

MBH TRADING גם שם הם מסרבים להתראיין או לגלות משהו כיצד עובדת המערכת. הדבר היחיד שידוע עליהם שהם יושבים סמוך מאד לוול סטריט ועובדים שם המון מתכנתים ישראלים בוגרי היחידות הטכנולוגיות וכן חרדים בוגרי ישיבה.

48
אלון
 • 02:31
 • 24.08.09

הבנתם? היום כשאתם משקיעים אתם הולכים נגד תוכנות לא יעבור זמן וכולם ישקיעו דרך תוכנה - ואז המרוץ יהיה למי תוכנה יותר ערמומית יתכנתו תוכנות שיעקבו אחרי ההשקעות של תוכנות אחרות וינטרלו אותן - כמו אנטי וירוס האקרים יפרצו לתוכנה כדי לשבש אותה כך שיוכלו לצפות איך תתנהג - ולהשקיע בהתאם מן סוג של inside source כבר עכשיו לבעלי החברות האלו ישנו סוג של inside source לגבי התנהות הבורסה וזה רק ילך וישתפר ויופיע גם בשוק הסחורות והנדלן

 •  
  שלמה רחמן
  • 11:40
  • 24.08.09

  תגובה זו מיועדת לאלון אשר הגיב ב-46. בעצם אתה כותב בדיוק מה שאני אמרתי, אלא שאצלך זה נשמע יותר מתוחכם. לא הבנתי מדבריך האם זה פוסל לדעתך את תפקיד הבורסה כמו שאנ חושב. שלמה רחמן חיפה

 •  
  אלון
  • 03:41
  • 25.08.09

  התגובה שלי באה כחיזוק לתגובה שלך . לגבי שינוי תפקיד הבורסה - אין זה רלוונטי כי לא אני ולא אתה יכולים לעשות משהו בנידון. אני רק מציין מגמה שתלך ותחריף.אם עעע

 •  
  אלון
  • 03:46
  • 25.08.09

  מתפתחת סוג חדש של כלכלה - כשהביקושים נעשים ע"י תוכנות ולא בני אדם, מה שקצת מבטל את לימודי הכלכלה באוניברסיטה

47
HFT
David
 • 22:13
 • 23.08.09

this method will be banned in the usa very soon, it gives unfair advantages, the american dont like that

46
שלמה רחמן
 • 21:46
 • 23.08.09

סוף סוף מישהו גילה את הבלוף של הבורסה ומנצל את זה לעשיית רווחים ממה שקוראים 'לופט געשעפטען' או בעברית צחה 'עסקי אוויר'. אני כבר מזמן כותב שהיום הבורסה הפכה בשיטות שונות למשאבת כסף ושיש צורך דחוף לשנות את כללי הבורסה, כך שחברה מסוג כזה לא תוכל לפעול. הם מדברים על מתמטיקה גבוהה אבל הפטנט הוא לקנות מניות ניבחרות ולתת גבולות, עליון ותחתון. העליון בעליה גבוה מן התחתון בירידה. לדוגמא, קונים מניה ומחליטים שרירותית, בצורה פשוטה שאם היא עולה ב10 אחוז מוכרים אותה. כאשר היא יורדת באחוז אחד מוכרים אותה. לזה תוסיף שקונים מניה לאחר ירידה על מנת להגדיל הסיכוי שהיא תעלה. כך באופן מושכל אתה יוצר מצב שהסיכוי להרוויח גבוה מן הסיכוי להפסיד. ואפשר להוסיף לזה כללי ברזל נוספים, כמו בדוגמא המניה עלתה 6 אחוז וירדה 1אחוז, מכור אותה. בקיצור, הבורסה הפכה למשחק. דרך אגב, הם מגייסים בצורה שקטה לקוחות מן הציבור ומשקים בכסף הזה ולאו דווקא בכספם, כאשר הם גוזרים לעצמם קופונים, ככל שיחפצו. קרנות הנאמנות למשל, יכולות לשחק בכסף שלך על מנת להריץ מניות שיש להם ולעשות רווח שהוא פי כמה מן העמלות שהם לוקחים לעצמם. המצב הכללי של הרמאות בבורסה נמצא באסקלציה, בתאוצה כלפי מעלה, עד שהכל יתמוטט כמו בניין קלפים. כל כלכלה המבוססת על ציפיות, סופה אכזבות. שלמה רחמן חיפה

44
ברי
 • 22:18
 • 23.08.09

באיזה שמות לא קראו להם? פרזיטים, חסרי זכות קיום, נכלוליים וכו'... הם הרי מתקנים כשלי שוק קלאסיים. על מנת לפשט אני אתן דוגמה קטנה: נגזרת X עולה בסין 10 דולר ובארהב 13 דולר. בעית ארביטראז' קלאסית. באה חברת פיינל ושואלת את צ'ונג הסיני: "האם אני יכולה לקנות ממך את נגזרת X ב11 דולר?" הסיני כמובן שמח כי מציעים לו מחיר גבוה יותר מהרגיל ועונה:"בוודאי". לאחר מכן, שואלת פיינל את ביל האמריקאי:"האם אתה מעוניין לקנות ממני את נגזרת X ב12 דולר?" ביל כמובן שמח שמציעים לו את אותה הסחורה בזול וקונה. מה קרה פה? הסיני הרוויח דולר אחד מעבר למצופה, האמריקאי הרוויח דולר אחד מעבר למצופה והמתווך, במקרה שלנו פיינל הרוויח דולר אחד על התיווך. על מה באים אליהם בטענות??? על זה שהם לא בישרו לסיני שהוא יכול למכור לאמריקאי ב13או על זה שהם לא בישרו לאמריקאי שהוא יכול לקנות מהסיני ב10? אבל ראו זה פלא, לאחר ביצוע העסקה המחירים מתאזנים כך שגם את זה השגנו... לכל צרי העין ורפי השכל, שבו בלול.

43
עוזי
 • 21:36
 • 23.08.09

לא משנה איך נסתכל על זה, ברור שכל שקל או דולר שמישהו מרויח בשיטה הזו יוצא מכיסם של משקיעים פחות מתוחכמים. השיטה אכן עובדת,אך לא לאורך זמן. יש בעולם עוד כמה וכמה אנשים לא פחות פקחים, ולא יותר מצפוניים מהחבורה הזו. עד שהמטומטמים שיושבים בהנהלות הבורסות בעולם מתבשמים מהמחזורים הגבוהים מהתנועה התזזיתית וכמובן מהעמלות, ולא קולטים שבכך הם כורתים את הענף שהם יושבים עליו. זה רק עניין של זמן עד שיקומו כל כך הרבה חברות כאלו שכל משקיע ששומר נפשו, כולל משקיעים מוסדיים יבין מי פה הכלב ומי הקרציות, וידרוש מהנהלות הבורסאות לחטא אותן מהפרזיטים. הבורסה שואבת את זכות קיומה ממפגש בין משקיעים בשוק הריאלי. כל השאר, וביחוד המסחר האלגוריתמי הוא גורם טפילי שבסופו של דבר יבריח את המשקיעים שנמאס להם להיות פראיירים. אם הרגולטורים והמנהלים לא יבינו שלבורסה אין עתיד בדרך זו נהיה עדים לקריסה כואבת הרבה יותר ממה שהכרנו עד כה

42
סקפטי
 • 21:41
 • 23.08.09

כמו שלא האמנתי לאלי ארוך שטען כי מצא שיטה להרוויח בגדול במסחר באופציות מעוף.. בסוף הסתבר שהכל בלוף אחד גדול..

41
NYSE guy
 • 21:07
 • 23.08.09

Why do people think this is not hard work? Is that different than getting 200 mill from the bank, build an office building then flipping it for 800 mill? Is that harder work? Yes, they don't have sales and marketing, buy these guys employ 60 people for almost 10 years. That to me is the essence of entrepreneurship.

40
CME Trader
 • 19:59
 • 23.08.09

If this article is true one million a day is very good,but why talk about it?Do they have plans to go public ? or someone wants to brag?JUST ASKING

39
NYSEguy
 • 20:57
 • 23.08.09

1 . High speed trading usually makes a very small return per trade in the order of fraction of cents. To make a million a day you need to be profitable on hundreds of millions of transactions. There is no such volume on index derivatives in Europe. I think a more realistic estimate is 100,000 a day which is still amazing. 2. These systems are a tax on the international money flow. They only impact other non-productive investment systems not the productivity of the underlying company. Think about it as a parasite that feeds of other parasites. If everyone just bought to invest (i.e. to hold) there would be no volume in the market and these systems will not be profitable. 3. To the extent that the people in the article pay taxes in Israel, this is a net gain to the country. 4. Not all programmatic trading is the same. Medallion for example does longer term trades (holding period of days). So Final is feeding off trades by funds like Medallion albeit in the European market most likely.

37
רועה בגליל
 • 18:41
 • 23.08.09

ללא ספק זוהי פצצת זמן. יחד עם ההתחממות הגלובאלית,המחסור הצפוי במקורות אנרגיה ומזון והטרור העולמי מובטח שלא יהיה לנו משעמם.

36
אסף בהט
 • 18:21
 • 23.08.09

אין לי כמובן טענות ליזמים המוכשרים, אבל העניין כולו ממחיש את רמות האבסורד של שיטת השוק כולה. על כל שקל אמיתי יש קרוב לחמישים שקלים וירטאולים, בועה של ספקולציות וקומבינות שאין הרבה קשר בינה לבין הסחורות והשירותים אותם היא אמורה לייצג. החלטה של תוכנה בהרצליה יכולה לגרום לפיטורי עובדים בארה"ב ועשרות אלפים ממיטב המוחות בעולם משחקים ומתעשרים יום יום מפיעולת שאינה יצרנית ואינה תורמת כלום לאיש. דמיינו שכל הכח והכשרון הזה היה מופנה למחקר אמיתי שלא לומר לעשיה חברתית.

35
קווקזי
 • 18:09
 • 23.08.09

מקווה שזה לא סתם מודעה או הודעה לפרסום, אבל בסך הכל טוב מאוד, ככה צריך

34
_FB_537513860
 • 16:47
 • 23.08.09

לחברה הזו אין זכות קיום

32
p
 • 16:14
 • 23.08.09

לעשות כסף מידע זה יפה,אך יש בחברה המערבית בעיתיות שכולם מעריצים אנשים שמרווחים ללא עבודה או יצור מוצר או שירות מועיל,הטענה שפעולות חברות כאלה משכללת את השוק היא טועה ומטעה.מטרת הבורסות היא לאפשר לחברות לגייס הון,בדרך של הכנסת שותפים.וחברות כאלה אינן תורמות לאף אחד לא לגיוס ההון לאלאמון בנסחרות בבורסה,ולא לנזילות כי היא יותר וירטואלית היא לשברירי שניה.כך שזו דרך חוקית וניצול פירצה טכנולוגית,ורגולטורים חכמים אמורים לסגור אותם ע''י מיסוי כך שהמדינה תרוויח ולא ספקולנטים.מי יודע כמה כסף עבר לחברות מהסוג הזה בתקופה האחרונה בה הנגיד שלנו קנה בקביעות כל יום מיליוני דולר,וזה ללא תשלום מס,על הפרשי שער

31
יגאל
 • 15:24
 • 23.08.09

פאי פיננסים (שלאחרונה לא ממש הולך להם מי יודע מה טוב ועל זה יעיד אהרון כהן), טריידונומיקס (קטנים ומשחקים על שוק האופציות בישראל בראשותו של שמואל אלטלף) וכן קרן הגידור המסתתרת לה ברמת השרון ובה גם שותף יריב גילת - בשם "סירן" (בעבר "טופ אי או".

29
היהודים
 • 14:41
 • 23.08.09
28
לכל המגיבים
 • 15:05
 • 23.08.09

החברה הזו לא שונה בהרבה ממערכות של עושי שוק - הם מזרימים נזילות לשוק ולא עובדים על אף אחד. אם יש לכם ביקורת עליהם, אז צריכה להיות לכם ביקורת על כל העולם הפיננסי. אתם יכולים לבוא באותה מידה בטענות לבנק שנותן לכם הלוואה בריבית גבוהה ומלווה מיכם בריבית נמוכה. כמו שברור לכולם שהבנק מרויח בעיסקאות כאלה, לכולם ברור שעושי השוק מרויחים מהפעילות שלהם וכך גם לחברה הזו.

 •  
  אין צורך במרכאות
  • 18:12
  • 23.08.09

  לא סיבה לקרוא למגיבים בשמות...אנחנו מגיבים על הכתבה שמהללת חברה שמרוויחה ע"ח אחרים כאילו היא פאר היצירה. זה לא אומר שאנחנו חושבים שהבנק יותר טוב בהרבה (קצת יותר, לא הרבה).

27
קוראת בקפה (דה מרקר)
 • 14:22
 • 23.08.09

תקראו בבקשה, נמאס לי לקרוא תגובות, שלא קשורות לנאמר בכתבה.

26
אלון
 • 13:55
 • 23.08.09

יואילו המומחים לייצר משהו ולא רק לנצל הזדמנויות בעזרת מחשב... זה אמנם חוקי אבל מעיד על רקבון של השיטה. הרי אם הם מרוויחים, מישהו שייצר משהו הרוויח פחות!

25
developers
 • 13:25
 • 23.08.09

Else, it is yet another blue colar high tech company.

24
ilan
 • 13:22
 • 23.08.09

The high sicret is becouse of pre info.witch is sharp elegalety.

23
אריק
 • 12:27
 • 23.08.09

ומכיון שהכל חסוי קוראים לזה מסחר אוטומטי ללא ציון פרטים

 •  
  עובד לשעבר בפיינל
  • 13:40
  • 23.08.09

  בניגוד למה שמשתמע מהכתבה, פיינל כמעט לא מתפקדת כעושת שוק (מרקט מייקר) אלא בעיקר כמרקט טייקר. אין גם כמעט מסחר במניות אלא בעיקר בנגזרות על מדדים, כך שאי אפשר ממש "להריץ", כיוון שהווליומים ענקיים. מדובר פשוט בחברה מוצלחת, אפילו אנחנו העובדים (עבדתי שם שנתיים בתור טריידר) לא ממש יודעים מה יש ב"קופסא השחורה".

21
יאיר
 • 11:47
 • 23.08.09

לקרנות גידור יש תכונה של הצלחה מסחררת ואז מפץ גדול והתרסקות שנובע מסדרה של אירועים סטטיסטיים שמנהלי הקרן הניחו שלא יקרו.

20
דמוסתנס
 • 11:45
 • 23.08.09

כשהשוק נשלט ע"י משקיעים רובוטיים ניתנים לחיזוי, אפשר ליצור תוכנות טפילות שיוצרות "עיוותי שוק" מלאכותיים ומפתים ומרוויחים על גב הרובוטים. תחשבו על זה.

19
עושים מילונים ומפחיתים מס
 • 11:43
 • 23.08.09
18
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
 • 10:52
 • 23.08.09

אלגוריתמים שם ערבי על שמו של אלחווריזמי כמעט שוכחים כשאוהבים לשנוא

17
אדי
 • 11:09
 • 23.08.09
16
נפעמת מהגלותיות
 • 09:37
 • 23.08.09

1. יהודים מטיפוס מיידוף שרק רוצים להתעשר. 2. נכלוליות ידועה במסווה של סודיות. 3.ניצול הידע שקיבלו מהצבא, לטובתם האישית. 4.מחיאות כפיים של בני מינם. אוף, כמה מעצבן שהניסוי כשל והיהודונים החמדנים גברו על היהודים העובדים.

 •  
  נפעם מהקנאה
  • 10:55
  • 23.08.09

  5. וקנאים כמוך שלא יכולים לראות איך אחרים מרוויחים כסף בלי לעבוד ואילו הם תקועים במשרד כמו עבדים ועובדים כמו חמורים יומם ולילה.

 •  
  נפעמת מהגלותיות
  • 11:50
  • 23.08.09

  אני מקנאה? זה מה שאתה רוצה לאחל לעצמך? התעלקות פרזיטית על אחרים רק בשביל להיות עשיר? ואגב, אני לא עכברית משרדים וגם לא אהיה. מה לעשות שיש אנשים שעדיין עובדים באוויר הפתוח? שלא מוכנים להיות עבד של אף אחד אבל גם לא לנצל אחרים? זו הסיבה שסבי עלה לארץ לפני 90 שנה ואני משתדלת להמשיך את דרכו.

 •  
  שוש
  • 18:43
  • 23.08.09

  אקרובטיקה של מילים וססמאות נבובות על התעלקות (על מי בדיוק הם מתעלקים) לא מסתירים את הץפי שלך לשמחה לעיד. תמשיכי כך גלותית שלי.

 •  
  מנש קומבינה מחיפה
  • 12:43
  • 24.08.09

  אפשר להוציא את היהודים מהגלות..אי אפשר להוציא את הגלותיות מהיהודים. לא חלפו 100 שנים והיהודונים חזרו ברינה ודיצה אל משלח ידם מקדמת-דנא. גאלט (כסףף), ריבית, לופטגשפט,,,אשכרה שיילוקים קטנים. אגב, ממש לא מפתיע שהנ"ל שירתו ביחידות טכנולוגיות (מילה יפה לג'ובניקים שעשו קורס קצינים בסיסי של ילדות בנות 12), בשבט שלנו המינומום זה קורס קציני חי"ר... והחברה שלנו עובדים בעבודות יצרניות. בסוף תהליך העבודה יש מוצר ממשי ואיכותי. ממש לא מפליא איך כל סוחרי האופציות דומים אחד לשני, ערימה של מהמרים תאבי בצע.......

15
כתבה לא רצינית
 • 10:32
 • 23.08.09

מיליון דולר ביום נשמע לא אמין בשום קנה מידה שיצינו אחוזים היקפי מסחר נשמע מוזר ביותר

14
משקיע קטן
 • 10:37
 • 23.08.09

חברים שלא תתבלבלו , כל מכונות המסחר האוטומטיות הללו פוגעים במשקיעים הקטנים , בנו! למעשה מדובר במסחר על סטרואידים , ואני מניח (אבל לא יודע בביטחון) שיש פה מינופים , שומר נפשו ירחק ממינופים

13
דרור
 • 10:22
 • 23.08.09

חברה ללא מוצרים שחיה על ניצול יצרנותם של אחרים מסמלת לא יותר מאשר אורח חיים של טפיל לא צריך לאפשר לחברות כאלו להתקיים הן פוגעות בכלכלה ויותר מכך במוסר

12
הסוחר
 • 10:11
 • 23.08.09

מסחר אוטומטי תמיד הפחיד אותי אבל ידעתי שיש בזה הרבה כסף! מעניין מה הייתה ההשפעה שלו על שווקי המניות עם השנים...

11
דודי
 • 10:31
 • 23.08.09

האוטומטי ישתלט על המסחר הטבעי בבורסה -העסק הזה יפסק. חד וחלק. אז לחברות האוטומטיות לא נשאר הרבה זמן...כדאי שינצלו את המרווח לפני שיעיפו אותם...

10
סקפטי
 • 09:51
 • 23.08.09

הבורסה אמורה לשמש כמכשיר כלכלי להשקעה בחברות לאורך זמן, החברות האלו והמשקיעים הקטנים שנכנסים ויוצאים גורמים לתנודתיות בבורסה וחוסר יציבות. בעבר אנשים היו משקיעים בחברות מתוך אמונה שהמוצר, החזון וההנהלה של חברה מסויימת בדרך הנכונה, היום האמון נמדד בכמה נקודות היא עלתה במרווח של כמה שעות. בקצב הזה הבורסה תהפוך ללא רלונטית.

09
אלכס לוין
 • 10:09
 • 23.08.09

כל הכבוד, אני מוריד את הכובע, בפניהם תמשיכו להצליח , ולא להגיב לכל פרסום עיתונאי, זה רק מפריע, תמשיכו להצליח. ואני לא מכיר אותכם, אך אני מסיר את הכובע בברכה אלכס לוין

08
קובי
 • 10:10
 • 23.08.09

מי שרוצה לשים כסף על קרן וצבי ולא איכפת לו איך משקיעים אותו שלא יתפלא אם הוא יתעורר יום אחד בלעדיו

07
מנחם
 • 09:51
 • 23.08.09

הראשון להתרסקות ברגע משבר.

06
רוני
 • 09:26
 • 23.08.09

לשעבר צהל

05
ZOSTER
 • 09:21
 • 23.08.09
04
דנה
 • 09:04
 • 23.08.09

ראינו איך הכל נגמר בוול סטריט, אין גאונים ואין נוסחאות. לרב מדובר בהלבנות , שרלטנים וכו' החברה הזו קרוב לוודאי משרתת את עצה ואת המלבינים נו באמת, הזה מקור לגאווה? ממש לא

02
נו באמת 2
 • 08:57
 • 23.08.09

או שאולי מה שהם עושים זה כן חוקי, אבל הרשויות המפקחות על המסחר לא גילו את צורת המסחר שלהם ,שלבטח לכשתתגלה - תיאסר.

01
עמיר
 • 08:05
 • 23.08.09

הממשל בארה"ב עומד לאסור "מסחר בתדירות גבוהה"

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות