עוקץ נוסף? מנהלי CITYR Group גייסו 100 מיליון דולר ממשקיעים - ונעצרו על ידי רשות ני"ע - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עוקץ נוסף? מנהלי CITYR Group גייסו 100 מיליון דולר ממשקיעים - ונעצרו על ידי רשות ני"ע

בעלי החברה אורי פריש ורועי מרציאנו נעצרו על ידי הרשות ושוחררו בתנאים מגבילים ■ החשדות: גיוס ללא תשקיף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות על חוק הלבנת הון ומתן מצגים מטעים לציבור המשקיעים ולרשויות ■ תגובת החברה: "צר לנו כי בין החומרים שהגיעו לידי הרשות קיים מידע שסיפקו אנשים שמטרתם היא לפגוע בחברה"

77תגובות
בית משפט השלום בתל אביב
מוטי מילרוד מוטי מילרוד

אורי פריש ורועי מרציאנו נעצרו על ידי רשות ניירות ערך בחשד כי גייסו באמצעות חברת CITYR Group יותר מ-100 מיליון דולר ממאות משקיעים למטרות השקעה במספר נכסי מקרקעין תוך הבטחת תשואות גבוהות ללא תשקיף. השניים חשודים גם במתן מצגים כוזבים והעברת חלק מכספי הגיוס לכיסם הפרטי.

פריש הוא שותף מנהל ב-CITYR Group ובבעלותו חברה פרטית בשם אקסל מד המשמשת לדברי רשות ניירות ערך כזרוע השיווקית של החברה בישראל. מרציאנו הוא שותף מנהל ב-CITYR Group.

רועי מרציאנו
מאתר CITYR

השניים הובאו אתמול (ב') בפני שופטת המעצרים אפרת בוסני מבית משפט השלום בתל אביב ושוחררו בתנאים מגבילים וביניהם הפקדת ערבות בנקאית של 500 אלף שקל, צו עיכוב יציאה מהארץ והפקדת הדרכון למשך 180 יום בידי רשות ניירות ערך. כמו כן נאסר על השניים לחדור לחומרי המחשב של החברה או כל חומר אחר הקשור לחקירה והם נדרשו להימנע מיצירת קשר עם מי מהמעורבים בפרשה.

פריש הינו הבן של שרה פריש, שופטת בית משפט השלום פתח תקווה בדימוס וממקימי המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט בהוד השרון.

מעצרם התבצע על רקע חשדות כבדים ולפיהם בין השנים 2012-2016 גייסה חברת CITYR Group המאוגדת בניו ג'רזי ארה"ב ממאות משקיעים מעל ל-100 מיליון דולר ללא תשקיף, תוך הטעיית הציבור. עוד חושדת הרשות כי סכומי כסף ניכרים מהגיוס הועברו לשימושם הפרטים של השניים או לחברות קשורות אליהם. הם חשודים במסירת פרטים מטעים לרשות, הנעה בדרכי תרמית, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות על חוק הלבנת הון.

הרשות הסבירה לשופטת המעצרים כי ממצאי החקירה העלו כי החשודים המשיכו בגיוס הכספים על אף שהרשות הורתה לחברה לחדול מפעילותה. לפי הרשות, הם מסרו לה פרטים מטעים לגבי היקף הגיוס ומספר המשקיעים אשר השתתפו בגיוסים. בנוסף לכך, טוענת הרשות, כי המצגים אשר ניתנו למשתתפים בגיוס היו מטעים וכוזבים, תוך שהחברה גייסה סכומים גבוהים מהדרישה לרכישת הנכסים, שבסופו של יום הועברו לחברות בשליטת החשודים ללא ידיעת המשקיעים.

אורי פריש
מתוך אתר CITYR

על פי המצגים באתר החברה, מייקל סבו הוא יו"ר ושותף מנהל. באתר מתוארת פעילות החברה כך: "חברת CiTYR הינה חברה ישראלית-אמריקנית להשקעות נדל"ן מניב בארה"ב, מהוותיקות והגדולות בישראל. החברה מנהלת נכסים בהיקף של יותר מ-500 מיליון דולר ולמעלה מ-5,000 יחידות דיור בקומפלקסים בלבד (המכונים "מולטי-פמילי").בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים מפנים את ההון הפנוי להשקעות ורכישת דירות בשוק הנדל"ן בארה"ב. פוטנציאל התשואה הגבוה, לצד סביבת הריבית הנמוכה ושוק הנדל"ן הבועתי בישראל, הסיתו מאות מיליוני דולרים לאפיק זה. CITYR שמה לה למטרה להנגיש את עסקאות הנדל"ן במתחמי מגורים גדולים גם למשקיעים פרטיים ולמשקי הבית בישראל".

אחת מהמודעות השיווקיות של CITYR Group אשר יכלו להעיד על הסיכון וההונאה לכאורה בהשקעה היתה פרסומת שביקורת כלפיה פורסמה ב-TheMarker ב-2014.

הפרסומת שהופנתה לקהל הישראלי באינטרנט הציעה כי "דירה בארה"ב: זה הזמן לקפוץ למים. הזדמנות נדירה להיות בעל דירה בבירת אלבמה, הזדמנות נדירה להיות בעל דירה עם הון עצמי דרוש של 10,700 דולר בלבד. באותה הפרסומת החברה הבטיחה תשואה של למעלה מ-10% תשואה נטו בשנה והתהדרה בכך כי 73% מהמימון מתבצע מהבנקים האמריקאים ללא צורך בערבות אישית.

שוחחנו עם אחד מהמשקיעים של החברה שהסביר כי "מרבית אנשי המכירות ומנהלי התיקים בחברה לא היו מודעים בשום דרך על הדברים שהבעלים חשודים בהם. אנשי המכירות קיבלו מידע שעל פניו הוא לגיטימי ולדעתי הם פעלו בתום לב ובסך הכל הציגו את העסקה שעל המדף על פי המידע שנמסר להם".

לדבריו, החששות שלו לגבי גורל ההשקעה עלו לאחר שהבין כי החברה גובה דמי ניהול גבוהים מהמקובל בשוק. "CITYR גבו דמי ניהול של 8%. לאחר חקירה גילינו כי עודף כספי שנותר בקופת המשקיעים לאחר כיסוי ההוצאות, 869 אלף דולר, הועברו לחברה בסינגפור. ביקשנו מהחברה הסברים אך עד היום לא ניתנו לנו".

האם כל המשקיעים עומדים לאבד את הכסף?

לדברי אותו משקיע, "חלק מהמשקיעים השקיעו בנכסים ישירות, ואז גם אם החברה נופלת ניתן להציל חלק מההשקעה. אבל בשנים האחרונות הם החלו לגייס כסף במודל של הלוואות הון, האנשים הללו צריכים לחשוש יותר לכספם".

המשקיע סיפר כי "החברה ערכה לפני מספר חודשים כנס במלון מנדרין בו ניתן על ידי המנהלים מצג כי צריך להזרים 500 אלף דולר חמצן לפרויקט באוהיו שנמצא בסטרס. המנהלים סיפרו לנו כי הם כבר הזרימו באופן מיידי 160 אלף דולר הון עצמי שלהם. חקירה שלנו העלתה שבפועל הם פשוט לקחו הלוואת גישור שהיוותה עוד חוב על גב המשקיעים".

מחברת CITYR נמסר בתגובה: ״במהלך השנה האחרונה מנהלת חברת CityR דיונים עם רשות ני"ע בצורה שקופה וגלויה בכל הנוגע לפעילות גיוס המשקיעים המבוצעת על ידה. בכוונת ראשי החברה להמשיך גם כעת בתיאום מלא עם הרשות.

"חשוב לציין כי כל כספי המשקיעים שגייסה CityR מצויים בפרויקטים בהם הושקעו או אצל נאמן העסקה. החברה מקפידה שכל כספי המשקיעים המועברים לפרויקטים עוברים דרך נאמן באופן ישיר להשקעה בנכסי הנדל"ן השונים.

"צר לנו כי בין החומרים שהגיעו לידי הרשות קיים מידע שסיפקו אנשים שכל מטרתם היא לפגוע בחברה. יצויין כי נגד אחד מהם מנהלת החברה תביעת דיבה בניו יורק; ואדם אחר פוטר מהחברה בשל חוסר שביעות רצון מתפקודו המקצועי".

עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן,המייצגים את פריש ומרציאנו מסרו כי: "מרשנו נחקרו ברשות ניירות ערך, שיתפו פעולה באופן מלא וכפרו בכל החשדות המיוחסים להם. בסיומה של החקירה ובהסכמת הצדדים ניתנו על ידם ערבויות ובניגוד לפרסומים, הם לא נעצרו, כלל ועיקר. בכוונת מרשנו להמשיך ולפעול בשקיפות מלאה, בהתאם לחוק ולטובת המשקיעים - כפי שנהגו עד עתה".

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם