החשד נחשף: כך שימש מלון נטוש בלב פראג בתור "צינור" להברחת כספים בפרשת ויליפוד - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

החשד נחשף: כך שימש מלון נטוש בלב פראג בתור "צינור" להברחת כספים בפרשת ויליפוד

אמש נעצר גרגורי גורטובוי, בעל השליטה ב-BGI, בחשד ל"עבירות מרמה מתוחכמות וגלובליות" ■ עוה"ד של גורטובוי: "בטוחים שלאחר בחינת הממצאים יתברר שהוא פעל ללא דופי"

6תגובות

חקירה מסועפת שניהלה בחודשים האחרונים רשות ני"ע כנגד פירמידת החברות BGI נהפכה אמש לגלויה, לאחר שרשות ני"ע עצרה את בעל השליטה, גרגורי גורטובוי, בחשד לעבירות שונות. הרשות חושדת כי גורטובוי ובכירים נוספים ב-BGI ביצעו עבירות מרמה מתוחכמות וגלובליות, כשעיקרם היה הברחת נכסים מתוך חברות בפירמידה, והסתרתם על ידי רישום כוזב בדו"חות הכספיים. ההעברות לכאורה נמתחות עד לימים שבהם נשלטה הפירמידה על ידי האוליגרך האוקראיני, אלכסנדר גרנובסקי.

כפי שפורסמה ב-TheMarker, מזה כמה חודשים רובצת מעל הפירמידה עננה כבדה, הנוגעת בעיקר לפיקדונות של מאות מיליוני שקלים (כ-65-60 מיליון דולר) שהופקדו בבנקים באזרביג'אן ובאוסטריה. הפיקדונות הם של BGI עצמה, של החברה הבת BSD קראון (אמבלייז לשעבר); והחברה הבת שלה, ויליפוד.

מלון גרנד הוטל בפראג
מתוך חשבון הפליקר של Nové Mesto

בדו"חות הכספיים של החברות הוצגו הפיקדונות כנכסים זמינים, אך למעשה היו מוגבלים במשיכה. כבר לפני כחודשיים דיווחה BGI, בהתאם לדרישתה של רשות ני"ע, כי היא פועלת "לברר את זכויותיה" בנוגע לפיקדונות.

אחד החששות שהועלה בשעתו, היה שמא משיכת הפיקדונות הוגבלה בשל התחייבויות אחרות כלפי הבנקים, אולי של גורטובוי או של גרנובסקי (כלומר, הפיקדונות משמשים כבטוחות להתחייבויות). אם אכן זו הסיבה להגבלת המשיכה, הרי שנעשה לכאורה שימוש אסור בכסף של חברה ציבורית למטרות פרטיות.

העברת כספים נוספת שביצע באחרונה גורטובוי גרמה לרשות ני"ע להעביר את החקירה הסמויה למישור הגלוי. בחודש ינואר העביר גורטובוי כ-3 מיליון דולר מקופתה הגדושה של יבואנית המזון ויליפוד (הקופה מכילה כ-300 מיליון שקל) להשקעה באג"ח של חברה אירופית, שאינה קשורה לתחום המזון. לפי החשד, ההשקעה בחברה האירופית שימשה ערובה להלוואה שקיבל גורטובי או אדם אחר, וכל זאת, מבלי שהתקבל אישור מתאים במוסדות החברה.

ל-TheMarker נודע כי "החברה האירופית" שהזכירה הרשות, היא למעשה בית מלון בשם Grandhotel Evropa, הממוקם בעיר העתיקה של פראג. המלון, ששוכן במבנה ארכיטקטוני ייחודי בסמוך לכיכר ואצלב, נבנה בשנת 1889. במלון 90 חדרים, כשחלקם מעוצבים בסגנון מלך צרפת לואי ה-16. מי שינסה להזמין חדר יגלה שהמלון מושבת, כך שהחדרים אינם זמינים.

גרגורי גורטובוי
עופר וקנין

לפי החשד, המלון הלא פעיל שימש "צינור" להעברת כספים מוויליפוד לגורטובוי. כלומר, כנגד השקעה באג"ח של המלון, גורטובוי קיבל כספים מצד שלישי ששימשו אותו למטרות שונות.

עם או בלי קשר, בשבועות האחרונים מנסה גורטובוי ללקט כספים מן הגורן ומן היקב, במטרה לפרוע את התשלומים האחרונים לבעלי האג"ח של BGI. זאת, בעוד שקופתה של BGI ריקה.

בנוסף, לישראל 18 - החברה הפרטית של גורטובוי, השולטת ב-BGI - חובות בהיקף מוערך של כ-50 מיליון שקל. החובות הם לאיש העסקים נפתלי שני, ממנו נרכשו בעבר מניות BSD קראון; לקרן פורטיסימו שמכרה ל-BGI מניות BSD קראון; וכן לאיש העסקים צביקה בארינבוים, שממנו נרכשה בעבר השליטה בפירמידה.

השקעה של 20 מיליון יורו שנפלה

עד לפני שנה וחצי, נשלטה ויליפוד בידי האחים צבי ויוסף ויליגר. ב-2014 רכשה BGI, באמצעות אמבלייז, את השליטה בויליפוד בתמורה לכ-265 מיליון שקל. למרות העברת השליטה, האחים ויליגר המשיכו לנהל את יבואנית המזון, כחלק מההסכמות עם בעל השליטה קודם, גרנובסקי. אלא שעם העברת השליטה לגורטובוי, הוא החל ליישם מהלכי "היפרדות", כך שבחודש שעבר סיימו האחים את תפקידם.

מי שמנהל כיום את ויליפוד הוא אירם גרייבר, שמינויו אושר בדירקטוריון. באחרונה, נכשלה ויליפוד אינטרנשיונל (החברה הבת של ויליפוד הנסחרת בארה"ב) בנסיון לאשר את תנאי השכר של גרייבר ותנאי כהונה נוספים. זאת, לאחר שבעלי המניות מקרב הציבור בארה"ב התנגדו להם.

ההשקעה שביצע גורטובוי במלון הצ'כי היתה קטנה יחסית. אלא שכמה שבועות קודם לכן, כמעט בוצעה עסקה משמעותית בהרבה, בהיקף של כ-20 מיליון יורו מקופת ויליפוד. כפי שפורסם ב–TheMarker, דירקטוריון ויליפוד בחן באחרונה השקעה בחברת אופנה המתמחה בהלבשה תחתונה.

הפעם העסקה אמורה היתה להתבצע באוסטריה, וגם הפעם - מדובר היה בהשקעה הזרה לתחום ההתמחות של ויליפוד - מזון. העסקה בסופו של דבר לא יצאה אל הפועל, כנראה בשל התנגדות של כמה מחברי הדירקטוריון בויליפוד, בהם הדח"צים.

עם זאת, ייתכן שנזק משמעותי כבר נעשה. מלבד החשד כי גורטובוי ניסה להבריח כספים מוויליפוד, רשות ני"ע חושדת כי המשקיעים בפירמידת BGI הונו על ידי רישום כוזב בדו"חות הכספיים. לפי החשד, פקדונות בהיקף של כ-55 מיליון דולר של אמבלייז ושל BGI, שהוצגו בדו"חות הכספיים כנכסים זמינים לשימוש - אינם ניתנים למשיכה. לפי הרשות, החשדות רלונטיים עוד לשנת 2013, הימים שבה BGI נשלטה על ידי גרנובסקי.

גרנובסקי, שהציג את פעילותו בישראל ככזו המיועדת כצדקה לחב"ד, העביר את השליטה ב-BGI לגורטובוי ביולי 2015. העברת השליטה בוצעה כשגרנובסקי נתון במשבר כלכלי עמוק, שכלל חובות גדולים לנושים בישראל ולבנק רוסי גדול.

למרות העברת השליטה, מעולם לא פורסם הסכם המכירה בין השניים (מדובר בהסכם בין חברות פרטיות), ומה התמורה ששולמה, אם בכלל. יצוין שגם לאחר העברת השליטה, מקורביו של גרנובסקי, בהם יוסי שניאורסון ואמיל בודילובסקי, נותרו כחברים בדירקטוריון BGI.

בכנס עיתונאים שכינס בתל אביב לאחר קבלת השליטה ב-BGI, הצהיר גורטובוי, אזרח ישראלי מאז 95, כי אינו איש צללים של גרנובסקי: "רצות מסביבנו מספיק שמועות - אין טעם להוסיף שמן למדורה", אמר אז גורטובוי. "אני לא איש צללים של גרנובסקי. אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים. יש לי את כל המסמכים הדרושים. אני זה שמנהל את החברות".

גורטובוי, שאינו גורם מוכר בישראל, סיפר כי הוא מכיר את גרנובסקי בערך 12 שנה: "הוא היה לקוח שלי כשניהלתי בנק השקעות. ביצעתי אתו כמה עסקות. אין לנו עסקים משותפים". לפי בלומברג, גורטובוי מחזיק בחברת ייעוץ בשם GHP Group Ukraine. בעבר כיהן גורטובוי, שלו דוקטורט מהאוניברסיטה הלאומית של קייב למטוסים, כיו"ר וכמנכ"ל ברנסנס קפיטל (Renaissance Capital). בין 1998 ל-2004 כיהן במספר תפקידי ניהול בחברת התעופה האוקראינית Aerosvit, ועבר קודם לכן בחברות נוספות הקשורות לתחום.

גורטובוי, שאין לו עבר פלילי, חשוד כעת בעברות על דיווח לפי חוקי ני"ע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ועבירה על חוק איסור הלבנת הון.

בדיון בבית המשפט אתמול נחשף כי הרשות ביצעה חיפוש בביתו בתל אביב, בנוסף לפשיטה שערכה על משרדי ויליפוד בצהרים. לצד הדיון הפתוח, הרשות הגישה לביהמ"ש גם דו"ח סודי בנוגע לחקירה המתנהלת, שפרטיו נותרו עדיין חסויים.

עו"ד רותי ליטבק, המייצגת את גורטובוי יחד עם עוה"ד מוטי לזר ורמי קרן ממשרד עיני-ליטבק-לזר, מסרה בתגובה: "אנו בטוחים שלאחר בחינת הממצאים יתברר שמר גורטובוי פעל ללא דופי".

ביחס לעסקה בבית המלון נמסר מ-BGI: "מדובר בהשקעה מוכרת לדירקטוריון, בהתאם למדיניות ההשקעות והיא בסכום קטן ביחס להון ההשקעות בחברה. הכוונה היא לשפץ את המלון ולהפעילו מחדש".

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם