גיוס ענק לבנק לאומי: כ-4.3 מיליארד שקל באג"ח CoCo ורגילה - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גיוס ענק לבנק לאומי: כ-4.3 מיליארד שקל באג"ח CoCo ורגילה

בהנפקת סדרת CoCo חדשה גייס לאומי 750 מיליון שקל במרווח נמוך בשיעור של 2.18% ■ בשלב המוסדי נרשמו ביקושים של כ-5.4 מיליארד שקל

4תגובות

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק-עמינח, השלים הערב (ג') בהצלחה את השלב המוסדי של גיוס חוב גדול, בהיקף של כ-4.25 מיליארד שקל. לפי שעה, עשוי הגיוס לגדול עם השלמת השלב הציבורי של העסקה, ובכל מקרה מדובר בגיוס החוב הגדול אי-פעם של לאומי ואחד הגדולים בבורסה בכלל - שבו השתתפה כמות גדולה של גופים מוסדיים גדולים.

הגיוס בוצע באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה מסוג Contingent Convertibles 400, שנקראת גם CoCo, עם מנגנון לספיגת הפסדים. זאת, באמצעות הרחבת סדרת אג"ח רגילה 177 (דרגת פיקדון) בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-4.4 שנים, שדורגה ע"י מעלות ומדרוג ברמה של AAA ו-Aaa, בהתאמה.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי
עופר וקנין

בשלב המוסדי בסדרת אג"ח CoCo של לאומי נרשמו ביקושים גבוהים של כ-1.6 מיליארד שקל, והבנק החליט לגייס בשלב זה כ-750 מיליון שקל בריבית שנתית של 3.25% - המגלמת מרווח של כ-2.18%, לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפייני מח"מ (משך חיים ממוצע) דומים של כ-4.9 שנים. במסגרת הרחבת סדרת אג"ח 177 בעלת מח"מ של כ-4.4 שנים נרשמו ביקושים של כ-3.8 מיליארד שקל, והבנק החליט לגייס כ-3.5 מיליארד שקל במחיר המגלם מרווח של כ-0.84%. זאת, לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מח"מ דומה.

סדרת האג"ח CoCo של לאומי תהיה סחירה בבורסה, ובכך תהיה הראשונה בין הבנקים הישראליים. הסדרה הנה שקלית (עם ריבית קבועה), ותכלול מנגנון של המרה כפויה למניות הבנק אם יקרה אירוע מכונן. האג"ח שמתכנן לאומי להנפיק ייפרעו באמצעות תשלום קרן אחת בסוף 2025, ויהיו כאמור בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-4.9 שנים. ללאומי תהיה אופציה לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים מהנפקתה, באישור המפקחת על הבנקים. אם יופעל הטריגר, בעלי האג"ח של לאומי שירכשו את ה-CoCo לא יספגו את מלוא ההפסד, אלא ימירו את האג"ח למניות הבנק. זאת, על פי הגבוה מבין מחיר שוק או מחיר רצפה שנקבע מראש - המהווה 50% ממחיר מניית לאומי במועד ההנפקה.

את גיוס החוב של לאומי מובילים רון פאינרו, ראש החטיבה הפיננסית בבנק, פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"לית לאומי, ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, המנוהלת ע"י עופר גרינבאום ושי נבו, איתי בן זאב, ראש חטיבת שוקי הון, ועוה"ד חנן פרידמן, ראש החטיבה המשפטית. כיועץ ההנפקה של CoCo של לאומי משמש רו"ח עוה"ד איתי רשקביץ' מגיזה זינגר אבן.

אג"ח מסוג CoCo הנו מכשיר שבעת התקיימות אירוע ספציפי שהוגדר מראש, עובר שינויים שמביאים לכך שהמחזיק בו משתתף בהפסדים שנגרמו לבנק. ספיגת ההפסדים תיעשה במקרה שבו יחס הון הליבה של הבנק יירד מתחת לסף שנקבע מראש (5%), או במקרה שהמפקחת על הבנקים הורתה על כך, לנוכח הידרדרות חמורה במצב הבנק. נכון לסוף ספטמבר 2015, הלימות הון ליבה רובד 1 של לאומי היתה 9.3% ובהתאם לדרישות בנק ישראל היא תעלה בשנים הקרובות. כדי שהלימות ההון תרד לכ-5% לאומי יצטרך למחוק כחצי מתיקי האשראי שלו.

הגיוס של לאומי מתבצע מספר שבועות אחרי שבנק מזרחי טפחות גייס כ-417 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת אג"ח מסוג CoCo לתקופות של 10-7 שנים. אג"ח CoCo של מזרחי טפחות תומחרו על ידי משקיעים שרכשו אותן (הפניקס, מנורה והלמן אלדובי) במרווחים של כ-3%-3.25%. זאת, לעומת אג"ח משלתיות בעלות מאפיינים דומים.

עם זאת, התנאים של לאומי שונים מאלה של מזרחי, שנמצא עדיין בעיצומם של הליכי חקירה מול משרד המשפטים האמריקאי, ולא פירסם תשקיף מדף שמאפשר לבצע הנפקה ציבורית. גיוס האג"ח של מזרחי נעשה במסגרת הנפקה פרטית, הכוללת מנגנון מחיקה מלאה של קרן האג"ח, וכן מנגנון של "התאוששות" וביטול המחיקה בהתאם להתקיימות תנאים מסוימים, בנוסף, האג"ח של מזרחי דורגו ברמה נמוכה יותר מזו של לאומי: AA מינוס. באחרונה פנה משרד האוצר אל המוסדיים שרכשו את האג"ח של מזרחי, כדי לקבל הבהרות והסברים על ההליך ואופן ביצועו.

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם