תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרשנות

חכמים על חלשים: במה מנהלי ההשקעות כל כך מתפארים?

והאם מנהלי ההשקעות הצליחו במיוחד בעבודתם, או שיש לכך הסבר אחר?

5תגובות

ב-2015 נוהל סכום עצום של כ-26 מיליארד שקל במכשירים פסיביים (תעודות סל וקרנות נאמנות מחקות) המשקיעים במדדי תל בונד תל בונד מאגר נתונים גרפים עבור תל בונד מאגר שער שינוי לאתר Finance  , לעומת כ-6.5 מיליארד שקל ב-2007 - זינוק של פי-ארבעה. הסיבה לנהירה לשוק האג"ח הקונצרניות היא הריבית האפסית באג"ח הממשלתיות. המשקיעים שקצו בריבית האפסית על הפיקדונות והאג"ח הממשלתיות, חיפשו את תוספת התשואה וגילו אותה באג"ח הקונצרניות.

הדרך הקלה והנוחה להיחשף לשוק האג"ח הקונצרניות היא באמצעות השקעה במדדי תל בונד. ואולם אלה שבחרו להשקיע ב-2015 במדד תל בונד 20 באמצעות מכשירים פסיביים, הפסידו 1.5%, ואלה שהשקיעו במדד תל בונד 40 הפסידו 0.2%. לעומת זאת, כ-85% מכלל קרנות הנאמנות המתמחות ברכיב הקונצרני בישראל, הניבו תשואות חיוביות של 0.5%–8.0% ותשואה של 2.5% בממוצע. יתרה מזו, כ-98% מהקרנות המתמחות ברכיב הקונצרני היכו את מדד תל בונד 20 מתחילת 2015, וכ-90% היכו את מדד תל בונד 40 תל בונד 40 נתונים גרפים עבור תל בונד 40 שער שינוי לאתר Finance  .

חדר עסקות במיטב דש
אייל טואג אייל טואג

האם מנהלי ההשקעות הצליחו במיוחד בעבודתם, או שיש לכך הסבר אחר? ככלל, מדדי תל בונד כוללים את האג"ח בעלות שווי השוק הגבוה ביותר. ואולם בניגוד למצב שבו שווי שוק גבוה של חברה, מצביע על יציבותה - בתחום האג"ח המצב שונה. ככל שסדרת האג"ח גדולה יותר, כך משקלה במדד התל בונד גבוה יותר, אבל זו אינה בשורה טובה, מכיוון שככל שסדרת האג"ח גדולה יותר, החוב של החברה גבוה יותר; אמנם יש לבחון זאת אל מול נכסי החברה, אבל חוב גבוה אינו בשורה משמחת.

ב-2015 ניתן היה לראות כי סדרות בעלות משקל נמוך במדדי תל בונד הניבו את התשואות הגבוהות, ואילו סדרות בעלות משקל גבוה הניבו תשואות נמוכות יותר. כך, למשל, מבני תעשייה אג"ח י"ד מבני תעש אגח יד נתונים גרפים עבור מבני תעש אגח יד שער שינוי לאתר Finance   (משקלה במדד 2.96%), גב ים אג"ח ו' גב ים אגח ו נתונים גרפים עבור גב ים אגח ו שער שינוי לאתר Finance   (משקלה 3.18%) ושיכון ובינוי אג"ח 6 (משקלה 3.49%) - היו אלה שהניבו ב-2015 את התשואות הגבוהות בתל בונד 20, אבל השפעתן על המדד היתה נמוכה, היות שמשקלן בו היה נמוך. סדרות דוגמת פועלים אג"ח י' פועלים הנפק י נתונים גרפים עבור פועלים הנפק י שער שינוי לאתר Finance   (משקלה 9.68%), אדמה אג"ח ב' אדמה אגח ב נתונים גרפים עבור אדמה אגח ב שער שינוי לאתר Finance   (משקלה 7.8%) וגזית גלוב אג"ח י"א גזית גלוב אגח יא נתונים גרפים עבור גזית גלוב אגח יא שער שינוי לאתר Finance   (משקלה 5.62%) הניבו תשואות שליליות במדד וגררו את המדד כלפי מטה - מאחר שמשקלן היה מהגבוהים במדד.

מצב שבו 98% ממנהלי הקרנות היכו את תל בונד 20 תל בונד 20 נתונים גרפים עבור תל בונד 20 שער שינוי לאתר Finance   וכ-90% הכו את מדד תל בונד 40, אין בו כדי ללמד על עבודתם הטובה של מנהלי ההשקעות. להיפך, המצב בא ללמד על כך שמדדי תל בונד בנויים בצורה גרועה. לא כל הסדרות בשוק האג"ח הקונצרניות נכללות במדדי תל בונד, שכן למדדים אלה יש תנאי סף. ישנן סדרות בעלות פוטנציאל תשואה גבוה שלא נכנסו למדדי תל בונד, וכך המשקיעים הנחשפים למדדים באמצעות מוצרים פסיביים בלבד, אינם חשופים אליהן.

יש לא מעט סדרות אג"ח שהניבו ב-2015 תשואות גבוהות ולא נכנסו למדדי תל בונד בעקבות שווי השוק הנמוך מ-200 מיליון שקל, שהוא אחד מתנאי הסף, כמו תדיראן אג"ח 2 תדיראן הול אגח 2 נתונים גרפים עבור תדיראן הול אגח 2 שער שינוי לאתר Finance  , כנפיים אג"ח ז' כנפיים אגח ז נתונים גרפים עבור כנפיים אגח ז שער שינוי לאתר Finance   ואנלייט אנרגיה אג"ח ב' אנלייט אנרגיה מתחדשת בע”מ נתונים גרפים עבור אנלייט אנרגיה מתחדשת בע”מ שער שינוי לאתר Finance  , שהניבו מתחילת 2015 תשואה של כ-20% בממוצע. כל עוד לא תימצא דרך להשביח את מדדי תל בונד, מנהלי ההשקעות ימשיכו להתפאר ביכולתם להכות מדד גרוע, "תל בונד כאפות".

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם