גדעון תדמור: "יצוא הגז יאפשר כניסת חברות ענק; עוגן אסטרטגי לישראל" - שוק ההון - TheMarker

גדעון תדמור: "יצוא הגז יאפשר כניסת חברות ענק; עוגן אסטרטגי לישראל"

מוקדם יותר היום דיווחה קבוצת דלק על סימני גז משמעותיים בקידוח תמר SW ■ עובי שכבת הגז שהתגלתה הוא 104 מטר (נטו) - שכבה משמעותית שיכולה להצביע על קיומו של מאגר בקנה מידה משמעותי ■ בעבר העריכו כי תמר SW מכיל כ-20 BCM של גז טבעי

"ניתן להוביל את הגז שהתגלה בלווייתן לכל העולם, החל בשכנותיה של ישראל כמו מצרים או הרשות הפלסטינאית ועד לשוק האסייתי. הגז יכול להפוך להיות בצורה רצינית גשר בינינו לבין קפריסין, טורקיה, מצרים וירדן. הפרויקט הזה של יצוא הגז משמעותי לשני הצדדים. חיבור צינור גז הוא ממשק חשוב בין הכלכלות של המדינות" כך אמר היום (ג') גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים יהש בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור דלק קידוחים יהש לגרף ניתוח טכני דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר נפט וגז.

תדמור, שנאם בכנס של פירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות' בהרצליה, ציין כי אישור יצוא הגז מישראל יאפשר כניסה של חברות ענק והכנסת תשתיות לישראל, וימצב את המדינה כיצואן של גז לעולם. לדברי תדמור, "אנחנו מאמינים שיש לנו חלון הזדמנויות בעולם שמחייב אותנו לפעול מהר. החלום שלנו הוא להיות שחקן בינלאומי וכן לאפשר למדינה ליצור לעצמה עוגן אסטרטגי נוסף. כדי להגשים את החלום, מה שנדרש הוא לקבל את ההחלטות הנכונות ולבצען במהירות".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ההסבר המפוקפק של האוצר

ערוץ 10 שוב בסכנה: ג. יפית לא תרכוש את חלקו של רון לאודר

גדעון תדמור
גדעון תדמור
צילום: אמיל סלמון

קבוצת דלק בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור קבוצת דלק לגרף ניתוח טכני קבוצת דלק , באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים, אבנר ונובל אנרג'י הודיעו הבוקר (ג') על סימני גז משמעותיים בקידוח  תמר ( SW (south west. עובי שכבת הגז שהתגלתה הוא 104 מטר (נטו) – שכבה משמעותית שיכולה להצביע על קיומו של מאגר בקנה מידה משמעותי. בעבר העריכו השותפויות כי תמר SW מכיל כ-20 BCM a שהם  0.7 TCF של גז טבעי.

תמר SW נמצא בסמוך למאגר תמר שמספק היום גז למשק בישראל. מדובר במבנה בסדר גודל קטן יחסית, הממוקם דרומית מערבית לתמר - ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו באגן המזרחי של הים התיכון, המכיל כ-9 TCF של גז טבעי. קידוח האקספלורציה, שהחל כבר לפני כחודשיים, מבוצע על ידי נובל ויימשך כארבעה חודשים. עלותו הכוללת היא כ-122 מיליון דולר.

אסדת הקידוח תמר. זה לא שלנו
אסדת הקידוח תמר. זה לא שלנו
צילום: איי־פי

מבנה תמר SW זוהה כחלק מעבודות האקספלורציה שביצעו השותפות ברישיון תמר באזור. מדובר במבנה "כלכלי", שכן הוא עשוי להתחבר לתשתית ההולכה הקיימת של תמר. מי שמבצעת את הקידוח בתמר SW היא אסדת ENSCO 5006. הקידוח צפוי להגיע לשכבת "חולות תמר", בעומק של 5,300 מטר, כאשר עומק המים באזור הוא כ-1,650 מטר. סימני הגז התגלו בעומק של 4,855 מטר מתחת לפני הים.

"בשלב זה מתבצעות פעולות קדיחה בכדי להגיע לעומק הסופי המתוכנן ולאחר מכן מתוכננות להתבצע עבודות ייצוב ושימור של חור הקידוח, וזאת על-מנת לאפשר ביצוע לוגים באמצעות כבל (wireline logging) הכוללים על פי המתוכנן בדיקות חשמליות, ססמיות ומגנטיות וכן בדיקות של הרכב הגז הטבעי, הסלעים והנוזלים במאגר", הסבירו השותפות.

דחייה בקידוח הנפט

השותפות בתמר SW הן קבוצת דלק (31.25%), נובל אנרגי' (36%), ישראמקו (28.75%) ודור חיפושי גז (4%). למרות הדיווח, מניית קבוצת דלק ויחידות ההשתתפות של אבנר ודלק קידוחים ירדו ב-2%, 1.7% ו-1.9% בהתאמה. הסיבה לירידות השערים נעוצה בדברים שאמר בסוף השבוע מנכ"ל נובל אנרג'י, צ'אק דיוידסון, בנוגע למאגר לווייתן – בו שותפה גם קבוצת דלק.

בכנס משקיעים של NY בנק אוף אמריקה בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור NY בנק אוף אמריקה לגרף ניתוח טכני בנק אוף אמריקה , ציין דיווידסון כי קידוח הנפט בלווייתן, שאמור היה לצאת אל הפועל ברבעון הראשון של 2014, יידחה כנראה בשנה. דייווידסון ציין שאוניית הקידוח שאמורה הייתה לבצע את הקידוח עשויה להיות מנותבת לאזור פעילות אחר – אך טרם התקבלה החלטה סופית. דיווידסון אף מתח ביקורת בעניין הזמן שלקח למדינת ישראל לאשר את יצוא הגז.

על רקע דבריו של דיווידסון, מניית רציו, המחזיקה ב-15% מהזכויות בלווייתן, צללה במהלך המסחר בכ-4.8%. פיתוח מאוחר של מאגר לווייתן מקטין את שוויו הפוטנציאלי של המאגר (עקב עלייה בסיכון) – מה שגורר תגובה מהירה מצד הסוחרים, המתאימים את שווי המניה בבורסה לשווי חלקה של רציו בלווייתן.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
13
בנימין
 • 06:31
 • 27.11.13

מה קרה? מה ההתנפלות הזו? מותר לבנאדם להצליח בחיים. קצת פירגון......

12
lembo
 • 20:40
 • 26.11.13

של תשובה הבוס בדלק נדלן.

אתה חזיר קפיטליסטי.

10
ראובן
 • 19:17
 • 26.11.13

אז שלא יעבדו אליכם

06
טל
 • 18:39
 • 26.11.13

יש גז בלוויתן בשפע ואולי סיכוי לנפט אבל ממשלת ישראל לא מסוגלת לבצע מאומה חוץ מלהבריח יזם!

 •  
  דגין
  • 18:07
  • 26.11.13

  ממילא לא יהיה ייצוא בטווח הזמנים שציינת שכן משך הקמת התשתית הנדרשת (LNG, FLNG) תיקח כמה שנים טובות, ובטח שלא לפני 2018, שלא לדבר על זה שייצוא יותר רק לאחר חיבור לוויתן לחוף.
  אז למה לקשקש בקומקום, דנינו?

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות