כלל פיננסים הקפיץ את שווי "תמר" ל-15.1 מיליארד דולר - שוק ההון - TheMarker

כלל פיננסים הקפיץ את שווי "תמר" ל-15.1 מיליארד דולר

אנליסט האנרגיה ירון זר מנמק את החלטתו בהתקדמות משמעותית בנושא יצוא הגז, לצד ירידה משמעותית בסיכון ■ במקביל העניק זר המלצת "תשואת יתר" למניית ישראמקו - 16.3% מעל מחירה הבוקר בבורסה

התקדמות משמעותית ביחס לנושא יצוא הגז מ"תמר" לצד ירידה עמוקה בסיכון, שכנעו את ירון זר, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות כלל פיננסים, להעלות את שווי המאגר ל-15.1 מיליארד דולר, ולהעניק למניית ישראמקו בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור ישראמקו לגרף ניתוח טכני ישראמקו - אחת מהשותפות הגדולות בו (28.7%) - המלצה של "תשואת יתר".

ההמלצה מלווה במחיר יעד שאפתני של 71 אגורות -  16.3% מעל מחיר המניה הבוקר בבורסה. וזאת, למרות שמניית ישראמקו עלתה מאז חודש אוגוסט ב-35% ונמצאת בשיא כל הזמנים.

בסקירה שערך תחת הכותרת "יהיה יצוא מתמר", זר משקלל - בפעם הראשונה בענף - את ההתקדמות שחלה בעניין יצוא הגז מ"תמר" באמצעות הנזלה (LGN). זאת, למרות ש"ועדת צמח", שהמליצה על יצוא של 50%-60% מהגז שהתגלה במאגרים הגדולים - טרם נחקקו באופן סופי.

"תמר" הוא אחד ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל. המאגר מכיל כ-9 TCF גז טבעי, והוא אמור להתחיל לפעול בעוד כארבעה חודשים. לדברי זר, חברת Pangea LNG (זרוע של חברת דייהו הקוריאנית) צפויה לחתום כבר במחצית השנייה של 2013 עם השותפות ב"תמר" על החלטת השקעה סופית בפרויקט הנזלת הגז המיועד ליצוא.

כתוצאה מכך, זר מעריך שכבר בחודשים הקרובים עשויים להיחתם הסכמים בעניין עם לקוחות וגופים מממנים, כשהיצוא בפועל צפוי להתחיל ב-2018. זר מציין שהיצוא מ"תמר" (כ-28% מכמות הגז), ביחד עם השיווק לשוק המקומי (72% הנותרים), עשויים לסגור את כלל הרזרבות הפנויות במאגר, ולהפנות לקוחות עתידיים לחתימה על חוזים עם השותפות בפרויקט השכן - לווייתן.

לצד ההתקדמות בעניין יצוא הגז, זר מדגיש כי ירידה משמעותית שחלה בחודשים האחרונים בסיכון של "תמר" תורמת אף היא להגדלת שווי המאגר. לדבריו, חתימת חוזי המכירה ללקוחות הגדולים והבינוניים, הסדרת הרגולציה, התקדמות הקמת הפרויקט ואישור מהמדינה לאחסון הגז במתקני "ים תטיס" (המאגר שמספק כיום גז לישראל) - מחזקים את האמון בפרויקט.

מנגד, זר מציין לשלילה את עדכון התחזית למחיר הגז על ידי מפעילת הקידוח נובל אנרג'י. "נובל עדכנה כי מחיר הגז של תמר יעמוד בשנת 2015 על  דולר 5.9, נמוך בכ-0.4 דולר מהמחיר הגלום בתחזית השותפויות", הוא כותב. "בנוסף, לפי נובל תפוקת תמר תגיע לכ-10.5 BCMבשנה (70% מהקיבולת) בעוד שהשותפויות הציגו 11.84 BCM בשנה (79%)".

ולמרות העדכון מטה, זר סבור שאין בכך כדי לגרוע בצורה מהותית מהערכת השווי שהכין ל"תמר". בהתבסס על הגידול הצפוי בתזרים בשל היצוא, ובמיוחד בשל הירידה בסיכון, זר נוקב בשווי של 15.1 מיליארד דולר למאגר (לפני תמלוגי על ומסים). הערכת השווי משקללת, בין היתר, פרמטרים נוספים כמו היקף המכירות לשוק המקומי, יתרת ההשקעות הנדרשות והתשלומים לים תטיס.

כל ההערכות שנערכו עד כה ל"תמר" לא שקללו אפשרות של יצוא גז, מתוך הנחה כי זה עשוי להתבצע רק ממאגר "לווייתן" - המכיל כמות גז כפולה. לשם השוואה האנליסט נועם פינקו מבית ההשקעות פסגות העריך לפני כחודשיים את שווי מאגר "תמר" בכ-10 מיליארד דולר. הערכות קודמות דיברו על שווי חד ספרתי למאגר "תמר" - וזאת עוד טרם הושקעו מאות מיליוני דולרים נוספים על ידי השותפות.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
08
07
הפטריארכיה
 • 22:03
 • 19.12.12

לא בתמר ולא בשום אתר קידוחים מפאת כבודה של תמר, שאיננה נקדחת ובשום אתר קידוחים נשי כלשהו

06
טל רז
 • 20:53
 • 19.12.12

אחרי עלייה של 40% הוא ממליץ לקנות , שהיה זול הוא אמר למכור, הוא הורס לי את החברה , כלל פיננסיים.

05
מצקלו
 • 20:39
 • 19.12.12

ללא ספק המניה שתכה את הבורסה בשנת 2013 אז כנסו כנסו ותרוויחו ויפה שעה אחת קודם

04
מצקלו
 • 20:37
 • 19.12.12

חברים .לידיעתכם הרבה ישראמקו היא ללא ספק המניה שתגיע רחוק מאוד כנסו כנסו ויפה שעה אחת קודם ותתחילו להרוויח 2013 השנה של ישארמקו

02
פולי הגדול
 • 20:26
 • 19.12.12

יש גבול להסתרת האמת

01
יעקב
 • 19:51
 • 19.12.12

זו הכותרת שצריכה להיות

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות