האם כדאי להשקיע בטבע? - שוק ההון - TheMarker

האם כדאי להשקיע בטבע?

למרות צמיחה דו ספרתית שנעה סביב ה-15% המניה לא מגיבה

סקטור ביוטכנולוגיה - גרף 3 שנים

זה 12 חודשים שסקטור הביוטכנולוגיה נמצא בתוך מהלך חיובי בולט, וכל זה על רקע אי ודאות רבה בשווקים הפיננסים. למעשה - מאז אוגוסט 2011 זינק סקטור הביוטכנולוגיה בכ-60%, כאשר מניותיהן של חברות רבות מזנקות במאות אחוזים.

אישורים חדשים, מיזוגים רבים ופיתוחים חדשניים הביאו את הסקטור לפריחה מחודשת שלא נראתה מאז שלהי האלף הקודם, אבל בהבדל מהותי אחד - מכפיל הרווח הממוצע בסקטור הוא 18, אז הוא היה מעל 50. אין ספק שהצמיחה מורגשת היטב, אבל דווקא על רקע כל אלו, ולא שיש מתאם מלא, מניית חברת טבע בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור טבע לגרף ניתוח טכני טבע הישראלית רדומה לחלוטין.

טבע נחשבת היום ליצרנית הרפואה הגנרית הגדולה בעולם עם זרוע ארוכה מאוד בארה"ב ובאירופה, אבל תואר זה ניתן לה על ידי רכישת חברות מתחרות ולאו דווקא גידול פנימי. הרכישות של  IVAX, BARR ,SICOR ,RATIOPHARM ,TAIYO CEPHALON הוציאו הרבה מזומן מהקופה של טבע. הגידול עשה טוב לחברה, אבל לא למשקיעים. ב-4 השנים האחרונות ירדו מניות טבע ב-5% בעוד סקטור התרופות הכללי הכפיל את עצמו.

השוואה בין ביצועי מניית טבע לבין סקטור הביוטכנולוגיה - 4 שנים

המספרים של טבע מדברים בעד עצמן, צמיחה דו ספרתית במכירות (סביב ה-15%), צפי לזינוק של 180% ברווח הנקי, לפיהם המכפיל צפוי לעמוד ב-2012 סביב 7.5. אז מדוע המנייה לא מגיבה? כאשר שיגעון הגדלות של הדירקטוריון מכוון מטרה אין ספק שזה פוגע במשקיע הרגיל, וזה האחרון בחר להעניש את החברה בגין קיצוץ הדיווידנד שהיה אמור להיות לו בגלל הרכישות הרבות.

כבר עתה ברור שאחרי עליות של עשרות אחוזים במחירי מניותיהן של חברות רבות בסקטור, לטבע תהיה בעיה לצאת למסע רכישה חדש. כשהסקטור היה רדום, עד לקיץ 2011, טבע ידעה לנצל זאת, אבל עכשיו סביר להניח שלא יהיו רכישות חדשות, ומכאן שאלו הן חדשות טובות למשקיעי טבע.

לגבי סקטור הביוטכנולוגיה הקשר הוא טכני טהור.

גרף דולרי של טבע ב-12 השנים האחרונות

שנים ארוכות נהנתה טבע מהפריחה ומהאכזבה של סקטור הביוטכנולוגיה, החיבור העסקי הוא ברור, אז מה הסיבה שנפתח פער בין ביצועי טבע (קו אדום), לבין ביצועי סקטור הביוטכנולוגיה?

הפער כעת הוא כה עצום שאין לו שום הסבר כלכלי למעט כמובן האכזבה של המשקיעים ברכישות של השנים האחרונות. על פניו נראה כי הפער עתיד להיסגר ולחזור למסלול ההיסטורי, כלומר טבע צריכה לחזור למסלול החיובי.

בסקירות הקודמות שלנו על טבע ציינו שאין טעם להשקיע במניה שכן הסיכונים רבים מדי, ואכן הסיכונים התממשו, אבל כפי שניתן לראות בגרף - מחיר המניה ניצל בשלב זה מירידות חדות הרבה יותר אם תבנית הראש והכתפיים הייתה מתממשת במציאות.

מחיר המניה הצליח להישמר מעל ה-37 דולר בו נקבנו כתמיכה חשובה מאוד, כך שנכון לרגע זה המתווה נראה חיובי יותר, כל עוד אזור ה-37 דולר מחזיק מעמד. הדו"ח לרבעון השני יתפרסם ב-2.8. טבע צפויה להראות זינוק נאה ברווח הנקי כתוצאה מהרכישות שביצעה וכפי שאמרנו - ברקע אין רכישות נוספות והשקעה מחודשת במניה נראית כרגע יותר מבטיחה מפעם כאשר היעד המרכזי שוכן ברמות של 50 דולר.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
06
05
דוד אסף
  • 11:52
  • 03.08.12

אני חושב שאני הסיבה לירדות של טבע כי מאז שקניתי אותה כבר שנתיים הי לא עולה....

02
יורם מראשון
  • 15:35
  • 01.08.12

ברור שהפסקת הרכישות תעשה רק טוב למשקיעי טבע ... טבע ביצעה מספיק רכישות שאמורות להביא לגידול ברווח של עוד 30% ... דוחות חיוביים יפורסמו מחר דהינו ביום חמישי ... תצפו שהמניה תטפס עכשיו בחדות ל- 54 $ למניה

01
מכיר את טבע
  • 14:48
  • 01.08.12

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות