בכיר בצים: על המדינה להכריע כיצד לסייע לחברות המספקות צורך אסטרטגי בעת משבר - שוק ההון - TheMarker

בכיר בצים: על המדינה להכריע כיצד לסייע לחברות המספקות צורך אסטרטגי בעת משבר

(עדכון) "באירופה ובארה"ב הבינו ב-3 השנים האחרונות שצריך לתמוך בחברות אלו", אמר מנהל הכספים הראשי בצים בכנס התאגידים; אבי נוימן, ראש המגזר הפיננסי ב-PWC ישראל: "חברות המשקיעות באג"ח קונצרני שקליות צריכות לבחון את מימוש ההשקעה"

"אני לא מבין למה אנחנו מרשים לעצמנו לשבת על הגדר. צריך להפסיק לטמון את הראש בחול ולהתכונן למקרה חירום", כך אמר היום (ב') מנהל הכספים הראשי בצים, רו"ח ועו"ד אלון רווה, בהקשר למשבר החובות האירופה בכנס הכלכלי השנתי לתאגידים מטעם PWC ופורום ה-CFO.

"בשעה שבאירופה וארה"ב בשלוש השנים האחרונות הבינו כי צריך לתמוך בחברות המספקות צורך אסטרטגי. מדינה ישראל טרם הגדירה מראש איזה תמיכה תינתן לחברות ציבוריות המעניקות לאזרחים שירותי חיוני שונה כגון תחבורה, כמו צים ואל על, חברת החשמל, חברות הנפט והגז ובנקים", הוסיף רווה.

נעמה זלדיס מנהלת כספים בנטפים ציינה כי "עד כה נטפים ניהלה את המימון בצורה מפוזרת בין החברות הבנות הרבות בעולם. כהכנה למשבר לנטפים סיכמה מראש עם בנק ישראלי את כל קווי האשראי לתקופות ארוכות של כ-7 שנים. יש לזה מחיר כספי אך זה מייצר ודאות לאשראי. הקמנו צוות שמנצל את הפעילות הרחבה בעולם ומקבל מבחוץ מימון לעסקות ייצור".

לגבי הלקחים מהמשבר ב-2008 אמרה זלדיס כי "יש לנסות לקבל התחייבויות של בנקים לקווי אשראי מראש ולא לסמוך על המערכת הבנקאית כפי שעושות זאת חברות רבות במשק. חלק מהמשא ומתן מול הגופים הממנים אמור לקחת בחשבון תרחישי קיצון של ירידה חדה בפעילות העסקית".

אלון גרנות, משנה לנשיא ומנהל כספים בפרוטרום תעשיות, ציין כי "על החברות לא לחכות עוד שלושה חודשים למצב בו המשבר יהיה יותר חמור ולהעדיף אפילו לקחת אשראי לזמן קצר יותר ולגלג אותו הלאה בידיעה שקיים סיכון שלא ימשיכו לגלגל".

נעמה זלדיס, אלון רווה, אלון גרנות ודרור מורן
נעמה זלדיס, אלון רווה, אלון גרנות ודרור מורן

"חייבים לבדוק מראש את כל התנאים של ההלוואה ולאפשר לחברה לפרוע אותה מוקדם עם כמה שפחות קנסות. חשוב גם לבדוק מי המלווה כך שלא יקלע למשבר נזילות וילחץ על החברה להחזיר את הכסף באופן מיידי. כאשר לוקחים הלוואה בדולרים צריך שההשקעה תהיה דולרית כי בתקופות רעות חשיפה מטבעית פועלת לרעתנו. יש לדאוג לטפח קשרים עם בנקים ברחבי העולם".

גרנות ציין כי פרוטרום אישרה מסגרות האשראי לתקופה של 3 שנים וביטלה שיעבודים כדי לקבל מימון מבנקים אחרים. גרנות הזהיר כי "ועדת חודק גרמה לבנקים לאבד את כרית הביטחון, משום שבעבר חברות יכלו להנפיק אג"ח בלי ביטחונות. עתה הבנקים מהססים במתן אשראי, מה שיחריף את מחנק האשראי בשוק החברות הלוות".

PWC ממליצה לחברות איך להשקיע בשוק ההון וליהנות מחישובי המס

רו"ח אבי נוימן ,שותף מסים וראש המגזר הפיננסי ב-PWC ישראל, נתן מספר טיפים לחברות ישראליות המעוניינות להשקיע בשוק ההון.

נוימן אמר כי "חברות המשקיעות באג"ח קונצרני שקליות צריכות לבחון את מימוש ההשקעה באג"ח ערב יום ה-X לתשלום הריבית. זאת בשביל לקבל הגנה אינפלציונית בעת חישוב רווח ההון על אף שמדובר באפיק השקעה שקלי".

נוימן התייחס לדיווידנים שקיבלו החברות בשנתיים האחרונות ואמר  "כאשר במימוש ההשקעה צפוי לחברה הפסד, יש מקום לבצע בדיקה היסטורית של מועדי קבלת הדיווידנדים. שכן על פי הוראות דיני המס ההפסד יוקטן בגובה הדיווידנדים שחולקו בשנתיים שקדמו למכירה".

נוימן הדגיש כי עיתוי מימוש ההפסד לאחר שנתיים ממועד החלוקה ישאיר את גובה ההפסד במלואו. לחילופין ייעץ כי יש מקום לבחון השקעה בתעודות סל שיש להן מדיניות של חלוקת דיווידנדים.

לדברי נוימן, למרות עצירת מתווה הפחתת מס החברות עדיין קיימת העדפה לחברות להשקיע במכשירים פיננסים ארוכי טווח כגון: תעודות סל, קרנות נאמנות ותעודות פיקדון.

מה הם הדיווחים המיוחדים לרשויות המס המוטלים על החברות?

ראשית, דיווח חצי שנתי על רווחים או הפסדים שנוצרו מפעילות בניירות ערך בגינם לא נוכה מלא המס. לדברי נוימן יש להיערך למועד הדיווח הקרוב ב-31 בינואר עבור פעילות בניירות הערך שהתבצעה בתקופת יולי דצמבר של שנת 2011.

כמו כן, על החברות להודיע לפקיד השומה בדבר כניסה לתחולת התקנות הדולריות עד ה-20 בינואר. התקנות הדולריות מחייבות את התאגיד לנהל פנקסיו הן בשקלים והן בדולרים וקובעות הוראות לעניין זה בנוגע לקביעת ההכנסה החייבת או ההפסד של התאגיד.

לצד זאת על החברות לדווח על עסקות שבוצעו ערב תום שנת המס ב-2011 עד סוף ינואר. זאת בשל העובדה כי החל משנת 2006 יש לדווח על רווח הון ממכירת נכס בתוך 30 יום ממעוד המכירה גם אם נוצר הפסד הון.

ומה הם שינויי החוק שעומדים על הכוונת של הממשלה?

ראשית, מס היסף שהינו יוזמה מחודשת להטלת מס בשיעור 2% על הכנסות מעל מיליון שקל. כמו כן, קיים דיון בדבר מיסוי חברות ארנק ולעניין זה הוקם צוות מקצועי בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג.

חברות ארנק הינן חברות המשמשות דירקטורים ומנכ"לים הנותנים שירותים בכירים על מנת שיוכלו לשלם למדינה מס חברות הנמוך משיעור המס על הכנסות היחיד. בדרך זו, אותם הבכירים יכולים לאגור רווחים בחברה תוך תשלום מס נמוך עד לחלוקת הרווחים כדיווידנד - חלוקה אשר עליה חל שיעור מס של 25% אך חוסכת תשלום דמי ביטוח לאומי שמוטל על שכר היחידים.

לטענת נוימן רשות המסים מתכוונת לאמץ את המלצות ועדת טרכטנברג ולבחון את שיעור המס החל על תוכניות אופציות לעובדים. כך שבפעול המסלול ההוני שנותר על 25% מס הפך לאטרקטיבי יותר וחברות רבות הקדימו כיום תוכניות הקצאה חדשות.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
06
ידיד נפש
  • 03:04
  • 18.01.12

ראוי כי קודם לפניה למדינה ולפיטורי עובדים מסורים ומפרנסים ימוצו תהליכים מתחייבים של צמצום השפעתם המזיקה של פונקציונרים מקורבים בזבזנים, סדרני טיסות ורילוקיישן למקורבים בעלי כושר מוגבל, וכאלו החושבים כי החברה היא מעדון הנוסע המתמיד או תוכנית "רואים עולם".

לפני שאתה רץ לקבול על התעלמות המדינה מנכסים אסטרטגיים - הפסק מיידית את החגיגות והבזבוזים שמסביב, צמצם פונקציונרים חובבי סוליטייר, ייעל את הפעילויות, הפגן דוגמא אישית בקיצוץ מסיבי בשכר מנהלים - ורק אז שחר לידו של פקיד האוצר. עלה והצלח.

05
שמעון הקשיש
  • 10:05
  • 17.01.12

ההנחות שלך היו שגויות.הימרת והפסדת ? תכניס יד לכיס , תממש נכסים,תיקח הלואות מחברות אחרות מקבוצת החברה לישראל .
ועוד דבר אחד : הנכדים שלי ילמדו בארץ כלכלה כי מסתבר שלא כל מי שלומד בלונדון גאון..

04
פסימיסט
  • 00:36
  • 17.01.12

אם אתה מאמין בשיקום צים למה שהחברה לישראל לא תתן את הזרמת המזומנים/בטחונות ?

02
יוסי
  • 17:17
  • 16.01.12

יילקח בעת הצורך. ח צ ו פ י ם.

01
מדינת ישראל היא בת ערובה לתאגידים שקיבלו ממנה מתנו
  • 17:05
  • 16.01.12

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות