ציון קינן: לזוג צעיר אין כמעט סיכוי לרכוש דירה בישראל - שוק ההון - TheMarker

ציון קינן: לזוג צעיר אין כמעט סיכוי לרכוש דירה בישראל

מנכ"ל בנק הפועלים: מוקדם מדי להספיד את היורו; קונצרנים יתקשו להשיג מקורות מימון חוץ בנקאיים

"לזוג צעיר ממוצע כמעט אין סיכוי שיוכל לרכוש דירה", כך אמר היום מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בכנס "גלובס" שנערך בישראל. לדבריו, "מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים יחסית לכוח הקנייה של האוכלוסייה. כיום נדרשים יותר מ-120 חודשי שכר ברוטו, כלומר משכורת ברוטו של יותר מ-10 שנות עבודה, כדי לרכוש דירה ממוצעת בישראל. מצב זה יוצר בעיה חברתית קשה. על הממשלה להגדיל את משקל היצע הקרקעות בשוק, כאשר הגדלת ההיצע תביא בהכרח לירידת מחירים, ובנוסף יש לשקול גם הקלות מיסוי על דירות לזוגות צעירים".

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים
ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים
צילום: עופר וקנין

"לזוג צעיר ממוצע כמעט ואין סיכוי שיוכל לרכוש דירה", כך אמר היום מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בכנס "גלובס". קינן דיבר בכנס על המחאה החברתית והשינוי שהיא גרמה בתודעה העסקית במשק, על המשבר באירופה, השלכותיו על המשק הישראלי וסיכויי ההתאוששות שלו.

"עד לפני חודשים אחדים היה מחסור אמיתי בדירות למגורים ובהתחלות בנייה, ובנוסף, חלק מעליית מחירי הדיור בשנים האחרונות נבעה מגורמים ספקולטיביים הפועלים בשוק. מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים יחסית לכוח הקנייה של האוכלוסייה בכלל, ושל מגזרים ספציפיים בפרט, כגון, זוגות צעירים או משפחות חרדיות. כיום נדרשים יותר מ-120 חודשי שכר ברוטו, כלומר משכורת ברוטו של יותר מ-10 שנות עבודה כדי לרכוש דירה ממוצעת בישראל.

"מצב זה יוצר בעיה חברתית קשה. על הממשלה להמשיך ולהגדיל את משקל היצע הקרקעות בשוק, כאשר הגדלת ההיצע תביא בהכרח לירידת מחירים, ובנוסף יש לשקול גם הקלות מיסוי על דירות לזוגות צעירים, ובכלל, יש לגבש אסטרטגיה לאומית בתחום הנדל"ן, תוך הצבת יעדים רב שנתיים וקביעת דרכי פעולה להשגתם".

קינן התייחס גם למשבר הגלובלי ובמיוחד לשבר באיחוד האירופי. לדבריו, התאוששות בת-קיימא לא תתחיל לפני 2013, ואולי אף 2014 - "יהיה זה הישג גדול אם מצב הפעילות הכלכלית הגלובלית ב-2012 יישאר כפי שהוא, ולא ידרדר למיתון עמוק". קינן טוען כי "על מנת לבלום את ההידרדרות, הכרחי לשבור את מעגל הקסמים שנוצר בין מיחזורי חוב לתשואות וריביות גבוהות. זאת דינמיקה שלילית המוכרת היטב ממשברי חוב קודמים". למרות זאת, קינן חושב כי "מוקדם עדיין להספיד את היורו ואני עדיין אופטימי ביחס לסיכויי ההישרדות שלו".

"על רקע כל אלה, אני סבור ש-2012 תציב מבחן לא פשוט למשק הישראלי. לצד הסיכונים הגלובליים, יש גם סיכונים מבית שעלולים להעצים את השפעת הגורמים החיצוניים על המשק.

"מבין הסיכונים העסקיים מבית, אני רואה סיכונים בשוק הקונצרני, על רקע קשיים אפשריים של חברות מסוימות להשיג מקורות מימון חוץ בנקאיים ולפרוע חובות במקביל. לזה יש להוסיף סיכונים בתחום הנדל"ן, בו יש לקוות שהירידה בפעילות וירידות המחירים, אם יהיו כאלה, יתרחשו באופן הדרגתי ומדוד, ולא באופן חד ומהיר. לאלה אני גם מוסיף את אי-הוודאות בענף היצוא, הסובל מירידה בביקושים מחו"ל ומתנודות בשער החליפין של השקל, דבר הפוגע ברווחיות הענף.

"גל המחאה החברתית שפקד אותנו בחודשי הקיץ היה ספונטני ובעל עוצמה, במיוחד על רקע העובדה ששכבות רחבות מדי באוכלוסייה לא נהנו מהשיפור במצבה הכלכלי של המדינה בשנים האחרונות. זו הפעם הראשונה שאני מתבטא בפומבי בנושא המחאה החברתית, ואני רוצה לומר בצורה ברורה: היו ויש למחאה החברתית הישגים רבים ומשמעותיים, והבולט שבהם הוא הצבת הנושאים החברתיים בראש סדר היום הציבורי, במקום לא פחות חשוב מהנושאים הביטחוניים או הכלכליים.

"אני רואה בשינויים החברתיים הללו, ובעליית כוחם של הצעירים, הזדמנות ומחויבות כאחת. אוכלוסייה צעירה משמעה גם צורך בשינוי סדרי עדיפויות, תוך הפניית משאבים רבים להשקעות בחינוך ובהכשרה מקצועית, תוך עידוד החינוך המדעי-טכנולוגי, צמצום הפערים בין המרכז לבין הפריפריה והגדלה משמעותית ומהירה של שיעור ההשתתפות של צעירים וצעירות בגילאי 20-40 במעגל העבודה. כל זאת, על מנת למצות את פוטנציאל התרומה של הצעירים לצמיחת המשק.

"האתגר הגדול בתיקון הפגמים הוא לעשות זאת באופן שיתמוך בהמשך צמיחת המשק. אני משוכנע, שאפשר בהחלט לשפר את המצב החברתי מבלי להרע את המצב והתמריצים הכלכליים. על מנת לעשות זאת בתבונה, חשוב להתרחק ככל האפשר מכיוונים פופוליסטיים. חשוב גם להבין, שהפתרונות האמיתיים ידרשו זמן.

"לצד זאת, אני מאמין כי בתקופת משבר על הממשלה לקחת יוזמה שתוביל ליצירת מקומות עבודה חדשים ולצמצום שיעור האבטלה, על ידי התנעת פרויקטים לאומיים של השקעה בתשתיות, במיוחד בתחומי התחבורה, המים והאנרגיה, בדגש על אנרגיות מתחדשות. פרויקטים אלה יגדילו את פוטנציאל הצמיחה של המשק בטווח הארוך. אפשר לעשות זאת על ידי הפעלת אמצעים תקציביים מיוחדים, או העמדת ערבויות מדינה שיבטיחו מימון חיצוני של הפרויקטים שייבחרו.

"על המעסיקים לחשוב היטב בתקופות של האטה, האם נכון וחכם לפטר עובדים, או לעשות מאמץ ולהימנע מזה, ובמקביל - לעודד כמה שניתן רכישת תוצרת ישראלית.

"אבל לא רק הממשלה צריכה לשאת בנטל הכלכלי-חברתי. לצד הממשלה, גם המגזר העסקי צריך להיות ער וקשוב ככל האפשר לרחשי ליבם של העובדים, הלקוחות, והציבור הישראלי כולו.

"בתקופה של האטה כלכלית עלינו לסייע ללקוחות בייעוץ וחינוך פיננסי, ובניהול חשבונם לצריכה נכונה, ולסייע להם להעלות את רמת הידע בעיקר בתחום הפיננסי. היום, יותר מתמיד, הערבות ההדדית היא תנאי הכרחי לא רק לקיומנו, אלא גם ליכולת שלנו לעבור את התקופה הקרובה במינימום נזקים.

"ולמרות שאני רואה את המשק הישראלי מתחיל את 2012 במצב לא פשוט, אני בטוח שאם ננהל מדיניות סבירה ומאוזנת, ישראל תוכל לצמוח בשיעור של לפחות כ-3% בשנה הקרובה".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
29
דנה
 • 11:50
 • 12.12.11

בנק הפועלים , אחד הבנקים ההזויים שיש ,
בעלת הבנק רואה חייזרים והמנכ"ל דופק את הציבור
( בעיקר זוגות צעירים) בעמלות מהחלל החיצון !!!!

28
פיני
 • 03:05
 • 12.12.11

אן בועה ולא קריסה כל זוגות צעירים יכולים לרכוש דירה עים מימון עצמי קצת קחו משכנתא ל 20 שנה קנו דירה אפה שאתם רוצים השקעה בנדלן בטוח וטוב יותר מלהשקיע במניות אף אחד לא ימכור את דירתו פחות מימה שקיבל השכן יש דירות בר השגה ברמלה לוד חיפה טבריה אשקלון חדרה גם במושבים עד 650 אלף שח מה שאומר קינן זה לא נכון

27
דניק
 • 19:55
 • 11.12.11

דירה ממוצעת בישראל אסור שתעלה יותר מ-80 משכורות ממוצעות שזה לפחות 1/3 פחות ממה שזה היום.
אם המצב לא ישתנה בכיוון הזה אין תקומה לדור הצעיר במדינת ישראל וממילא אין תקומה למדינה עצמה, ושום ממשלה תשרוד מחאה חברתית תחת המשך המצב הזה.

24
יועץ נדלן
 • 17:21
 • 11.12.11

בקרוב מאוד --ירידות של 35% במחירי הדירות ואלפי דירות במחיר למשתכן וכן אלפי דירות בהשכרה
רק תמשיכו עוד 4 חודשים לא לרכוש דירות והכל יסתדר לפי התכנית שלנו

23
רועי
 • 16:02
 • 11.12.11

אין הצדקה למחירים הגבוהים, הצעירים אינם מסוגלים לרכוש דירה והממשלה חייבת למצוא פתרונות הולמים.

 •  
  בוב
  • 17:42
  • 11.12.11

  למה זוג צעיר צריך דירה שיגור יחד עם ההורים שלו... ואם גם להם אין דירה שיגורו כולם אם הסבתא.....ואם לה גם אין דירה....תגורו כולם בבית הקברות כי אין לכם עוד לאן ללכת.........אני כותב את זה בציניות אבל זה המצב כיום... בחסותה של ממשלת ישראל....!!!

21
מיה
 • 15:55
 • 11.12.11

וכן שינוי שיטת הבחירות.

20
הכי חשוך לפני עלות השחר
 • 15:42
 • 11.12.11

אילו העביר את טרכטנברג בוועדת הכספים ולא הוזיל את הדלק- דיינו
אילו הוזיל את הדלק ולא אפשר דיור בר השגה - דיינו
אילו אפשר דיור בר השגה ולא הפריט את חינוך ילדינו - דיינו
אילו לא הפריט את חינוך ילדנו ויכולנו להתקיים מעבודה- דיינו
אילו יכולנו להתקיים מעבודה ולא היו שודדים לנו את הפנסיה- דיינו
אילו לא היו שודדים לנו את הפנסיה והיתה לנו תחבורה ציבורית- דיינו

והגדת לבנך ביום ההוא - כך עשה לי נתניהו בשנת 2011.

19
אדם
 • 15:38
 • 11.12.11

דמגוגיה בגרוש של קינן וחבריו תקבור אותנו עוד יותר עמוק -במקום זאת תתחילו לגלות אחריות הדדית או שנשלח אותכם לחזית לעשות את המלחמה הבאה -לכם בוודאי תהיה מוטיבציה -לא לצעירים .

18
Samsa
 • 15:25
 • 11.12.11

חוצפה שאין לה גבול שכר של מליון שקל לחודש ויש לו את עזות המצח להכריז הכרזות נו אז מה אתה יכול לעזור לנו? !

16
זוהר
 • 14:55
 • 11.12.11

אני מציע לך מר קיינן להוריד את המילה כמעט גם עשירים מתקשים לקנות היום דירה לא שאין להם זה כואב להם בלב להוציא מליוני שקלים לארבע קירות

15
עעעעעעעע
 • 14:43
 • 11.12.11

ואאללהה איך עלית על זה?

14
בוב
 • 14:03
 • 11.12.11

מישהו פה אומר את האמת....הבנאדם צודק ולא מנותק מהמציאות......לגביי המשכורת שלו......!!!! זה השכר בישראל בתפקיד הזה כבר שנים רבות......פשוט שרוב הציבור שבע...הוא לא מסתכל בצלחת של השכן אבל כשיש הרבה רעבים כולם מסתכלים אחד בצלחת של השני וזה המצב כיום !!!

12
אין בנקאות אמיתית בישראל אלא ביח"ר לעמלות רצחניות, אז למה המנכ"ל מעמיד פני בנקאי שרוצה לעזור לצעירים
 • 13:16
 • 11.12.11

11
אין פה עתיד
 • 13:07
 • 11.12.11

בשביל מה לרכוש פה דירה במחיר מנופח ושערורייתי ? במחיר שתרכשו פה דירה עלובה עם שעבוד לכל החיים תרכשו בחו"ל 5 בתים צמודי קרקע במקום טוב עם בריכה בחצר. למה להפוך לעבדים לבנקים ל 30 שנה ולהחזיר פי 2 מהסכום הענק שלקחתם כהלואוה כאשר השכר פה הוא נמוך מאוד? מי שיש לו קצת שכל בקודקודו לא יחיה פה במדינת העושק הזו

 •  
  T
  • 13:41
  • 11.12.11

  אנשים חושבים שקל היום להגר. אז לא כן הדבר!
  כוללללם מדברים על אוסטרליה אבל ביולי שנה הבא כללי המשחק ישתנו למצב של Don't call us we will call you if we need you הגרו לשם רק אתם מקצועות ואנשים שאוסטרליה תבחר לעצמה. אתה רק תוכל להציג את הרזומה שלך! קנדה זה סיפור של שלוש שנים במקרה הטוב לפני שאתה מקבל בכלל תשובה של כן או לא.
  למי שאין דרכון זר טוב הוא למעשה נמצא בכלא שלא ניתן לברוח ממנו ועל זה בונה מדינת ישראל--על אנשים לכודים שאין להם לאן ללכת.

10
ע.ט
 • 12:44
 • 11.12.11

התחלנו בדירת שני חדרים בפרדס כץ, ההורים עזרו מעט ואת היתרה שילמנו שנים. לא קנינו בגד או נעלים, קנינו אוכל מינימלי, לא סרטים לא מסעדות ולא טיולים. שילמנו מחצית (!) מההכנסה למשכנתא ואחרי עשר שנים קנינו דירה גדולה ושוב לקחנו משכנתא. הייתי הספרית, התופרת ואכלנו רק אוכל בסיסי, גבינה צהובה או גלידה לא נכנסו הביתה. לא כל הזוגות מסוגלים להקרבה כזאת, לא להחזיק רכב, לא לקנות בגד ונעל ולא לטייל ולכן המצב קשה.

09
מדינה זוועתית
 • 12:27
 • 11.12.11

זו לא מדינה שניתן להתקיים בה בכבוד ולחיות בה חיים נורמליים. מאפשרים פה לאנשים רק להיות עבדים בשכר מינימום ולהקריב עצמם כבשר תותחים לגחמות פוליטיות של מושחתים. תעשו לעצמכם טובה ותהגרו מפה למדינות שפויות

08
חפשו לכם חיים נורמליים בחו"ל
 • 12:25
 • 11.12.11

מעסיקה צעירים שסיימו ללמוד כעובדי קבלן ואאוטסורסינג, גובה שכר לימוד יקר מידי וזה אחרי שהצעיר נתן 3 שנים מחייו בחינם למדינה!!! ואחר כך גם גובה ממנו מיסים הזויים כדי לממן בטלנים חרדים ובטלנים במגזר הציבורי , לא מאפשרת לו לחיות בכבוד ואפילו לא להגיע לקורת גג. שלא לדבר על להקים משפחה. במדינה הזו כדי לגדל ילד צריך להיות עשיר וזה כבר מותרות. בקיצור, אין פה חיים לצעירים מלבד חיי עבדות לאוליגרכים המקומיים. במילא אין פה עתיד. לכו בגיל צעיר וחיו כמו בני אדם בחו"ל. פה זה לא אפשרי

07
טורק
 • 12:13
 • 11.12.11

כולל שמאפשר ניתוח נבון. צריך להקשיב.
אבל הפתרונות ברובם נמצאים בידי הממשלה ובחלקם ממש לא בידנו (כלכלה גלובלית)....

06
בן
 • 12:11
 • 11.12.11

אפשר וצריך להקל על זוגות צעירים בקניית דירה ראשונה. הן על ידי הוזלת מחיר הקרקע בצורה משמעותית, והן במשכנתאות נוחות. יש לתת עדיפות לילידי הארץ ולמשרתים בצבא. אפשר להכביד באותה מידה על הקונים דירות להשקעה ועל ספקולנטים.

03
מיכל
 • 11:55
 • 11.12.11

דירה או אפילו להשכיר יקר לי. אנחנו זוג שמרוויח יחד 11 נטו ופשוט לא מצליחים לחסוך שקל. מי שממשיך לגור בישראל במצב הזה פשוט נאיבי והוא ישאר בלי כלום גם בגיל 50

02
אין סיכוי אבל קונים
 • 11:44
 • 11.12.11

 •  
  הורה של רוכש דירה
  • 16:57
  • 12.12.11

  לוקחים לפחות חצי מליון שקל מההורים (ה"עשירים") ואת השאר משכנתא ל-30 שנה.
  למרבה הצער אין לכולם הורים שיכולים לתרום לעניין סכום כזה

תוכן מקודם
הפופולריות בשוק ההון
הצעות מיוחדות