גנבי הדירות של מעמד הביניים: המשקיעים עוברים לפריפריה - Markerweek - TheMarker

גנבי הדירות של מעמד הביניים: המשקיעים עוברים לפריפריה

כל דירה רביעית שנמכרת בישראל היא להשקעה: כדי להשכיר, כדי למכור ברווח או סתם כי יש 100 אלף שקל פנויים בבנק ■ אף אחד לא יודע מה חלקם של המשקיעים בעליית המחירים, אבל למרות ניסיונות האוצר להגביל אותם, הפרופיל של המשקיע הממוצע רק נעשה מגוון יותר ■ דיוקן של מדינה בטירוף נדל"ן

כרבע עד שליש מהדירות שנמכרות בישראל מדי שנה נרכשות על ידי משקיעים. במחצית הראשונה של 2012 בוצעו בישראל 56,265 עסקות מכר דירה. כ-23% מהן, כ-13 אלף דירות, נרכשו על ידי משקיעים. ביולי, על פי נתוני משרד האוצר, כבר טיפס נתח רוכשי הדירות להשקעה ל-25% מכלל העסקות.

אין בנתון הזה בשורה מרעישה או עדות למגמה חדשה. אבל בימים שבהם מצוקת הדיור נהפכת לדאגה לאומית, הוא הפנה שוב את הזרקור לכיוון המשקיעים. איש לא יכול לקבוע בבירור עד כמה תורמים משקיעי הנדל"ן למצוקת הדיור ולעליית מחירי הדירות, אבל נוכחותם הבולטת גרמה למשרד האוצר לסמן אותם כבר לפני שנתיים כ"גנבי" הדירות של מעמד הביניים וכמי שנושאים באחריות, גם אם חלקית, לעליית מחירי הנדל"ן.

בשטח, בעיקר בערי הפריפריה, הנתונים האלה מקבלים חיים ופרצופים. מתווכים ומשקיעים מדווחים על רכישה מאסיבית של דירות להשקעה בתשואות יציבות שאין להן כיום תחרות בבנקים או בשוק ההון. המעמד המשתק של מה שנחשב באופן מסורתי לאחת העסקות המשמעותיות בחיים והפעילות הרבה שהיא דורשת - משלב איתור הנכס, עבור בתחזוקה שוטפת ועד הטיפול בשוכרים - כבר מרתיעה פחות ופחות ישראלים, שמוצאים לכספם בית חם ומניב. חלק מהמשקיעים מקבלים את השוכרים מהמוכר, ואחרים מחכים שהם ייצאו מהדירה, משפצים ומשכירים במחיר גבוה יותר. המשקיעים בדירות חדשות מקבלן מוכרים אותן לרוב ברווח נאה, לעתים עוד לפני שהסתיימה בנייתן. חלקם רוכשים אותן בסמוך למועד האכלוס ומשכירים, עד להזדמנות האטרקטיבית הבאה.

המשיכה של מרבית המשקיעים לערי הפריפריה יכולה לרמוז על הפרופיל של המשקיע הממוצע. זה עשוי להצטייר כאמיד במיוחד או כאדם עם רקע עסקי וכלכלי, אך הפרופיל הזה לא בהכרח מתיישב עם המציאות. מרבית העסקות הן לרכישת דירות קטנות וזולות, לעתים בשל חוסר יכולת לרכוש דירה למגורים באזור המרכז. על פי נתוני מינהל הכנסות המדינה האחרונים, מ-2009, כ-61% מרוכשי הדירות הם שכירים, והמחיר החציוני לדירה להשקעה באותה שנה היה 600 אלף שקל - 54 משכורות ממוצעות.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"המשקיעים תמיד היו בשטח, אבל לאחרונה מגיעים גם משקיעים גדולים יותר שקונים בניינים שלמים או מגרשים לבנייה", מספר אבי חיון, זכיין סניף התיווך רימקס פלוס בבאר שבע. לפני חודשיים ליווה חיון משקיע שרכש 20 דירות בשכונת רמות בעיר. "זה אדם פרטי שרכש 20 דירות במקומות שונים בשכונה. מדובר בדירות גדולות וחדשות יחסית עם מרפסת ומעלית, במחירים שנעו סביב 800-840 אלף שקל לדירה. התשואה על דירות כאלה נעה סביב 5%. הן לא ממוקמות סביב האוניברסיטה ומיועדות בעיקר למשפחות או לסטודנטים לקראת סוף התואר, שלא צריכים להגיע כל יום לאוניברסיטה".

לצד זאת, טוען חיון, נמשכת רכישת הדירות המסורתית על ידי משקיעים סביב האוניברסיטה. "אלה דירות ישנות יותר, אבל התשואה גבוהה ויכולה להגיע ל-7%-8% - ובדירה מחולקת גם ל-9%. יש כאלה ששמים הון עצמי מינימלי: אם הדירה עולה 400 אלף שקל, הם צריכים רק 100-150 אלף שקל כדי לקבל משכנתא. הם פורסים את המשכנתא ונשאר להם עוד רווח משכר הדירה".

אם להסתמך על ההנמקות והדוגמאות של חיון, יש אין סוף הצדקות לרכוש דירה להשקעה בבירת הנגב, שמוכרת כיעד ותיק להשקעה. "אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים של הורים שקנו דירות לילדים שבאו ללמוד באוניברסיטה, הבן או הבת מכניסים עוד שני חברים לדירה וההורים נהנים מכל העוגה", הוא מספר. במקרים אחרים, לדבריו, רוכשים המשקיעים דירה צנועה במזומן ללא משכנתא, ואת ההכנסה מדמי השכירות הם ממנפים לרכישת דירות נוספות. "היו לי גם מקרים של רוכשים מתל אביב שרכשו כאן שתיים-שלוש דירות קטנות, שבאמצעותן הם מממנים את דמי השכירות שלהם בתל אביב. יש כאן משקיעים מכל הגילים והסוגים. צריך רק רצון ואמונה שזה אפשרי, ופשוט מתגלגלים עם זה קדימה".

ואמונה, מתברר, יש בשפע. כך גם רצון, שגובר אל מול הריבית הנמוכה במשק והעדר אלטרנטיבות ההשקעה. בין השנים 2002 ל-2007 הוכפל מספר הדירות שנרכשו להשקעה מ-14 אלף ל-29 אלף דירות. ב-2009 היה נתח הדירות להשקעה 31.2% מכלל העסקות, לעומת 22.4% ב-2002. כך עולה מניתוח רב-שנתי של מינהל הכנסות המדינה שהתייחס לנתוני 2003-2009.

צילום: אייל טואג

ממצאי הניתוח הצביעו על גידול ניכר ברכישת דירות להשקעה, שמקורו בשני גורמים מרכזיים: הרפורמה במס ב-2003, שבמסגרתה בוטלה הטבת המיסוי עבור הכנסה פסיבית מהשקעות בחו"ל, וירידות השערים בבורסה ב-2007 בעקבות המשבר הפיננסי בארה"ב, שיצרו גל שני של גידול ברכישת דירות להשקעה. מאז אותו המשבר לא הצליח שוק ההון הישראלי להשיב את אמון המשקיעים לרמה ששררה לפניו, וגם מדיניות הורדת הריבית שהיתה פועל יוצא של המשבר תרמה לתחושה ששוק הנדל"ן נותר אי בודד של יציבות.

"בבנק ובבורסה לא מקבלים כלום"

"אין במה להשקיע את הכסף וצריך להמשיך לנתב אותו. עוד שנה אחת בבנק וכוח הקנייה של הכסף ממשיך לרדת. הבורסה הוכיחה את עצמה בעבר, אבל היום זה ממש מפחיד". את הדברים הללו לא אומרת אנליסטית או כלכלנית בכירה, אלא ד', מורה מחולון, נשואה + 2, שאת הדירה הראשונה שלה להשקעה רכשה בבאר שבע לפני שבע שנים, ובימים אלה רוכשת דירה שנייה - ובתוך כך מחפשת את השלישית. "את הדירה הראשונה רכשתי כשהיה קיפאון במכירות. עשיתי סיבוב וזה מצא חן בעיני. גם אז המחיר היה שליש לעומת המרכז. החלטתי לנסות עם דירה אחת וראיתי כי טוב. רכשתי עוד דירה, ובהמשך מכרתי אותה כי לא הייתי מרוצה. עכשיו אני רוכשת עוד דירה. למרות העלייה במחיר, התשואה עדיין כפולה מהמרכז - 6%", היא אומרת.

עבור דירת שני החדרים החדשה, שממוקמת בקו התפר בין השכונות ה' וט' בעיר, היא משלמת 360 אלף שקל. הדירה, שמשופצת מן היסוד וכוללת מחסן פרטי, תניב לה דמי שכירות של 1,800-2,000 שקל בחודש. "בחולון מבקשים עבור דירה כזו 800 אלף שקל. אפילו בשכונות כמו ג'סי כהן ותל גיבורים רוצים 650 אלף שקל", היא טוענת. "אני רואה שבבנק לא מקבלים כלום, גם בבורסה לא. אני מאוד רוצה להשקיע בחו"ל, אבל זה מסוכן. עשיתי סקר גם בחיפה לפני עליית המחירים, אבל השכירות שם נמוכה יחסית, אף שהעיר התחתית מתפתחת. לכן העדפתי את באר שבע". במקביל, היא מחפשת דירה נוספת בתנאים דומים.

ב-2003 וב-2006-2009 הפכה באר שבע למוקד עלייה לרגל עבור משקיעים מאזור המרכז, שהיוו ב-2009 יותר מ-30% מרוכשי הדירות להשקעה בבאר שבע. שוק המגורים בה ידע עליות ומורדות ובתקופות השפל עמדו בה אלפי דירות חדשות ריקות. ואולם על אף עליית המחירים הכללית, שהשפיעה גם על שוק הדירות בעיר, שומרת באר שבע על שני יתרונות: מחירים נמוכים מאוד ביחס למרכז ואוניברסיטה שיוצרת שוק שכירויות משגשג.

"שיעור הדירות להשקעה ירד משמעותית מתחילת 2011 לכ-25% מהעסקות, בין היתר בגלל הצעדים שננקטו בתחום. ניתן להניח שכשם שהפרופיל של הרוכשים לא השתנה כשהתנאים לרכישת דירה להשקעה השתפרו, הוא לא השתנה גם כשהם הורעו", נכתב בדו"ח בנק ישראל ממארס. על פי הדו"ח, מתוך 15 אלף דירות שנרכשו להשקעה באפריל-דצמבר 2011, רק 7,600 דירות נרכשו באמצעות משכנתא. "הממצאים מעידים כי התנהגותם של רוכשי דירה להשקעה בשוק המשכנתאות שונה מזו של רוכשי דירה למגורים, בגלל השוני בפרופיל הרוכשים. ההון העצמי הגבוה יחסית שבידי הרוכשים והדירות הזולות יחסית שהם רוכשים מאפשרים למחציתם לא ליטול כלל הלוואה לרכישת הדירה", נכתב בדו"ח.

לפני ארבע שנים החלה שבי שניאורסון, אם חד-הורית לחמישה, לעבוד כמתווכת בסוכנות התיווך של רשת אנגלו-סכסון בלוד. את המעבר שלה למקצוע וההצלחה בו היא חייבת במידה רבה לרוכשי הדירות להשקעה. "זה קרה במקרה. קניתי לעצמי דירה בעיר, ואז חברה שלי שמעה ורצתה שאמצא גם לה דירה. אותה חברה גם קישרה אותי לאבא שלה, שמתגורר בלונדון וביקש שאמצא לו דירות להשקעה בעיר", מספרת שניאורסון. בתוך זמן קצר התברר לה שלוד היא יעד חם להשקעה, ולקוחות המשיכו להגיע אליה מפה לאוזן באמצעות חברים וקרובי משפחה.

לדבריה, לפחות מחצית מלקוחותיה משתייכים למגזר הדתי והחרדי. "עם הכסף שהם מקבלים כאן משכירות הם שוכרים בעצמם דירות בבני ברק, ירושלים, אלעד או אשדוד, אבל לא נשארים לגור כאן כי זו לא עיר חרדית", היא מספרת. "לוד היא במרכז ונגישה לכל הכבישים הראשיים, ונמצאת במיקום טוב ביחס לתל אביב, בני ברק וירושלים". לטענתה, המחירים הזולים ביחס לדמי השכירות מניבים לרוכשים תשואות של 5.5%-6%, ואפילו 7%-8% בשכונות שבהן רמת הסיכון בהשקעה גבוהה יותר.

"לפני שבועיים קנה אצלי משקיע דירת שני חדרים באזור ערבי תמורת 287 אלף שקל, שמניבה דמי שכירות של 1,900 שקל בחודש (תשואה של כ-8%, ע"א)", היא מספרת. בעסקה אחרת רכש משקיע דירת 3 חדרים במרכז העיר ב-475 אלף שקל, שמושכרת ב-2,500 שקל בחודש - תשואה של 6.3%.

לא פחות מהעסקות עצמן מעניינת הדינמיקה שמובילה רוכשים לרכוש דירות נוספות ולהפיץ את הבשורה לסובבים אותם, שממהרים גם הם להצטרף לחגיגה. "לפני כשנה הגיע אלי זוג פנסיונרים נחמד. הם התחילו בדירה אחת ותוך שנה זה הסתיים בשבע דירות, כשאני זו שדואגת עבורם לשוכרים ולטיפול בנכס", מספרת שניאורסון. במקרה אחר, היא מספרת, "הגיע אלי בחור צעיר אחרי שהסתובב כמה חודשים בעיר כדי ללמוד את השוק ולהשקיע סכום לא גדול שקיבל בירושה. את הדירה הראשונה שלו הוא רכש ב-260 אלף שקל, כעבור חודש וחצי רכש דירה נוספת ב-465 אלף שקל, ואחרי חודש נוסף רכש דירה שלישית ב-420 אלף שקל. השנה הוא מכר את שלוש הדירות ברווח יפה: את הדירה הראשונה ב-400 אלף שקל, את השנייה ב-530 אלף שקל ואת השלישית ב-595 אלף שקל".

במקרה אחר, זוג צעיר מבית אל רכש דירה להשקעה וגרר אחריו את שאר בני המשפחה. "הבעל שלח את אחיו שרכש שתי דירות, ובעקבותיו גם הגיעו גם חמו וחמותו שרכשו שלוש דירות, גיסתו שרכשה שתי דירות ואפילו עורך הדין שלהם, שרכש בעקבותיהם דירה". לשניאורסון אין ספק שלהתעוררות המשקיעים יש השפעה על השוק, אך לדבריה קשה לבודד אותה מעליית המחירים הכללית.

ש', אם לחמישה וסבתא ל-14 נכדים, מתגוררת כיום בשכירות ביישוב שערי תקווה. "התגרשתי והיה לי סכום של כסף. לקנות דירה של ממש, למגורים, נראה לי כמו בזבוז כסף. חיפשתי רעיונות איפה כדאי להשקיע כדי לקבל את התשואה הכי גבוהה. הרעיון שלי היה להשקיע במקומות שבהם יש גרעינים תורניים, דבר שהפך לנפוץ מאוד בשנים האחרונות, ולהשכיר את הדירות לחברי הגרעין", הוא מספרת. אחרי שהתלבטה בין גבעת אולגה ללוד בחרה בלוד. "נראה היה לי שלוד הולכת להתפתח הרבה יותר מגבעת אולגה, גם בגלל הגרעין התורני והמכינה הקדם צבאית. בכלל, יש מגמה לייהד את לוד". בעקבות כך רכשה בחודש האחרון שתי דירות בנות שלושה חדרים במרכז העיר, האחת ב-595 אלף שקל והשנייה ב-470 אלף שקל. "רק לפני שבוע חתמתי על החוזה ואחת הדירות כבר מפורסמת להשכרה. הציפייה היא לתשואה של 5%-6%", היא אומרת.

גם הקטנים יכולים

הנהירה לערי הפריפריה הגיאוגרפית או הסוציו-אקונומית היא המאפיין הבולט של גל ההשקעות הנוכחי. היישובים האלה היו תמיד על מפת ההשקעות של רוכשי הדירות, אבל עניינו בעיקר משקיעים קטנים יחסית. עד 2008 נחשבה תל אביב ליעד מועדף למשקיעים רבים, תופעה שהתעצמה עם פריחתן של קבוצות הרכישה והתבססה בעיקר על רווחי הון ממכירת הדירות, ופחות מכך על תשואה קבועה משכירות.

ביטוי קיצוני לתופעה ניתן היה לראות בשכונת פארק צמרת החדשה הכוללת יותר מ-1,700 דירות, שחלק ניכר מהן הוקם על ידי משקיעים ובאמצעות קבוצות רכישה. דפוס הפעולה ששלט אז היה הצטרפות לגרעין הראשוני של הקבוצה ומכירת הדירות עם סיום הבנייה או תוך כדי התקדמות הפרויקט. תקופה קצרה אחרי שיצאו הפרויקטים לדרך רשמו בעלי הדירות רווחי עתק ממכירת הדירות. כך למשל, באוקטובר 2010, ארבע שנים לאחר שפרויקט היוקרה מגדל מנהטן במתחם, שהובילה קבוצת ב.ס.ר, יצא לדרך, נמכרה דירת 2 חדרים בשטח 66 מ"ר תמורת 1.92 מיליון שקל. בעליה של הדירה שילם במקור מיליון שקל, מהם 300 אלף שקל בהון עצמי והיתרה באמצעות משכנתא.

תור הזהב של קבוצות הרכישה איפשר למשקיעים להתגלגל עם המארגנים מפרויקט לפרויקט ומהשקעה להשקעה. בשנים האחרונות תמונת המצב השתנתה: עליות המחירים האגרסיביות שחוותה תל אביב, כמו גם שורת גזירות מס שהוטלו על קבוצות הרכישה, שחקו את הרווח שבמכירת הנכס. משקיעים רבים הגיעו להבנה שפיזור ההשקעות בכמה דירות בפריפריה יניב להם תשואה קבועה גבוהה יחסית, לעתים פי שניים מזו שבמרכז, עם סיכוי גדול יותר לרווח הון ממכירת הנכס בהמשך.

"בשנים הראשונות שבהן עסקתי בהקמת פרויקטים במתכונת של קבוצות רכישה היו הרבה אנשים שלקחו את הדירות להשקעה בגלל האטרקטיביות של העסקה. זה היה בתקופה שבה תשלום מס רכישה נדרש רק בגין הקרקע ותשלום המע"מ היה רק בגין הבנייה. אבל מאז זה השתנה", מסביר נחשון קיויתי, מנכ"ל ומבעלי השליטה בקבוצת ב.ס.ר. "היום אנחנו רואים בפרויקטים שלנו פחות משקיעים ויותר רוכשי דירות למגורים. בפרויקט 'ב.ס.ר בצמרת' (הכולל כ-300 דירות בשני מגדלים, ע"א), מתוך 300 דירות רק 20 או 30, כלומר 10% לכל היותר, מוצעות למכירה על ידי הבעלים, והיתר רוכשים את הדירות למגורים", אומר קיויתי.

תל אביב איבדה את הבכורה לטובת ערים כמו באר שבע וחיפה, שנהנות מתקופה שבה כסף רב מישראל ומחו"ל מחפש השקעות נדל"ן. וכשתשומת הלב של המשקיעים נתונה לפריפריה, לא רק המחירים הנוכחיים משחקים תפקיד - אלא גם התחזיות לעלייתם בעקבות מהלכים קיימים ועתידיים של פיתוח תשתיות תחבורה או תעסוקה.

ק', נשוי + 2 (ועוד אחד בדרך), מתגורר ביישוב מבואים שבנגב המערבי. העבודה שלו בחברת נדל"ן גדולה גרמה לו להבין לפני כמה שנים שהמחסור בידיים עובדות בענף לא יאפשר להדביק את הביקוש לדירות, וכי הדבר יוביל לעלייה במחירי הדירות ובמחירי השכירות. את הדירה ראשונה, בת 5 חדרים, בעיר אשדוד, רכש לפני חמש שנים תמורת 800 אלף שקל. אחרי שנה מכר אותה לשוכר שהתגורר בה ב-1.1 מיליון שקל. "משם המשכתי לאשקלון ולבאר שבע ואחר כך לנתיבות. היום לא נשאר הרבה 'בשר' באשדוד ובאשקלון, דירת 4 חדרים חדשה עולה שם 1.7 מיליון שקל. לכן אני מתמקד באזור נתיבות".

כיום, אחרי שמכר שתי דירות בבאר שבע, הוא נותר עם חמש דירות באשקלון ונכס שהוא מסרב להיפרד ממנו בתל אביב. "זה נכס שקניתי לפני שנים, ובכל פעם שאני רוצה למכור אני רואה שמציעים לי יותר, אז אני משאיר אותו". את ההתעוררות שמורגשת לאחרונה קשה לו להסביר: "אני לא יודע אם אפשר להגדיר את זה כהתנפלות. השוק היה תקופה ארוכה ב'הולד' וזה משתחרר עכשיו, ואני לא יודע מה הסיבה. זה לא שהריבית צנחה פתאום. היא אמנם לא גבוהה, אבל היו גם תקופות שבהן היא היתה נמוכה יותר", הוא אומר.

לא רק המשקיעים הישראלים תרים את השוק: גם תושבי החוץ חוזרים בטפטופים. את המשיכה שנראתה בעבר בלתי מעורערת לערים כמו תל אביב, נתניה או הרצליה מחליפים עכשיו יעדים אחרים לגמרי. "לא רק לקוחות מהמרכז רוכשים כאן דירות להשקעה, אלא גם משקיעים מחו"ל", מספר אברהם קלוזנר, זכיין אנגלו-סכסון בדימונה. "אחד מהם, שמתגורר בלונדון, לא ראה בכלל את הנכסים. הוא שלח את האנשים שלו לדרום ולאזור הקריות וחיפה ורכש שש דירות בישראל, מתוכן ארבע בדימונה", הוא מספר. לדבריו, את הנכס הראשון קנה המשקיע לפני שנה תמורת 320 אלף שקל: דירת 4 חדרים שמושכרת כיום ב-2,500 שקל לחודש. לדברי קלוזנר, המחירים הנמוכים של הנכסים ביחס לדמי השכירות מניבים תשואות של 7%-8% בעיר. ואולם, לדבריו, מה שתרם לפריחת שוק השכירות בדימונה הוא כניסתן של חברות ממשלתיות ואחרות הפעילות באזור ומשכנות את עובדיהן בדירות שכורות בה. "יש כאן 60-70 נכסים למגורים שמושכרים לחברות שמתעסקות עם הכור", הוא מספר.

בחיפה, שחלק מהאזורים בה נהנו מעליות מחירים, מחפשים המשקיעים הזרים אטרקציות חדשות להשקעה. אחת מהן היא פרויקט Loft Tower, מגדל המגורים הראשון שיוקם בעיר התחתית, שגובהו יהיה 20 קומות ויכלול 76 דירות קטנות. רוב הדירות בפרויקט, שמקימה קבוצת יזמים תל אביבים, נמכרו בתוך שלושה חודשים - רובן למשקיעים מחו"ל, בין היתר מארה"ב, בלגיה וקניה. לדברי ארבל דר, מנהל השיווק מטעם חברת הומלנד שמשווקת את הפרויקט, עבור הדירות משלמים המשקיעים 500-700 אלף שקל - והן יושכרו, לטענת היזמים, בדמי שכירות של 3,500 שקל ומעלה, שפירושם תשואה של כ-6%.

"היחס בין משקיעים לדיירים נשאר הגיוני"

הסיפורים והעדויות מעלים את התחושה שמשקיעים רבים בישראל לא רק נדחקים על ידי שוק ההון והבנקים להשקעה בדירות, אלא ממש עטים עליהן בשמחה. במשרד האוצר כבר סימנו לפני שנתיים את רוכשי הדירות להשקעה כאחד הגורמים למצוקת הדיור בישראל וניסו לנטרל אותם - תחילה בהצעה לעודד את המשקיעים להוציא את הדירות למכירה באמצעות הרחבת הפטור ממס שבח, ובהמשך בהצעה חדשה למנוע מהרוכשים לקנות דירות נוספות להשקעה על ידי ביטול הפטור ממס שבח כליל. ההצעה הראשונה טורפדה בוועדת הכספים, והשנייה עדיין בגדר רעיון בלבד.

ואולם יש מי שטוענים שמה שמציירים באוצר כמפגע של ממש בשוק הדירות אינו כה מהותי ומשפיע. לטענת ד"ר רינה דגני, מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה, בחינת נתח רוכשי הדירות להשקעה בפרקי זמן קצרים מטעה ומעניקה להם משקל סגולי גדול ביחס למציאות. "לאורך כל השנים היחס בין מספר המתגוררים בדירות בבעלותם לבין המתגוררים בשכירות נשמר, עם שינויים של אחוזים בודדים לכאן או לכאן. שיעור הדירות בבעלות בישראל נע תמיד סביב 70%. היו תקופות שבהן הוא היה 68% או 71%, אבל בגדול היחס נשמר. יתר הדירות (להוציא 5% שמתגוררים עדיין בדמי מפתח, ע"א) הן שוק השכירות, כלומר דירות שמישהו קנה להשקעה".

לדברי דגני, כשבוחנים את המספרים המוחלטים מתברר לא אחת שגם אם נתח רוכשי הדירות להשקעה עלה באופן יחסי, מספר הדירות שנרכשו בפועל להשקעה ירד. "כשנמכרו כאן 110 אלף דירות בשנה שיעור רוכשי הדירות להשקעה היה נמוך יותר, אבל המספר שלהם בפועל היה גבוה יותר מאשר היום, כאשר אנחנו עומדים על כ-90 אלף עסקות מכירה. נכון שיש תקופות שבהן נכנסים קצת יותר משקיעים וזה מושפע באופן ישיר ממה שקורה בבורסה. זה באמת עניין של פרספקטיבה ושל מה שזוכה לתשומת לב תקשורתית. ב-2007, בתקופת השיא של כניסת הרוכשים מחו"ל, נמכרו בסך הכל 5,600 דירות לתושבי חוץ מתוך יותר מ-100 אלף דירות. היום מספרם של הרוכשים תושבי חוץ ירד לאזור ה-3,000 עסקות, והמשקיעים שלנו מכסים את הפער. בסופו של דבר אתה מגלה שהתזוזות הן מינוריות והיחסיות הבסיסית נשמרת. כיום אנשים מחפשים כל מיני חלופות להשקעה. חלק משקיעים בקרקעות חקלאיות, חלק בנכסים בחו"ל, ולאחרונה אנחנו רואים גם אנשים פרטיים שמשקיעים בנדל"ן למשרדים".

לדברי עמוס דבוש, מנהל השיווק של חברת הנדל"ן י.ח דמרי שבונה ברחבי המדינה, החברה לא פונה בצורה מיוחדת למשקיעים - לא מבחינת תמהיל הדירות ולא מבחינת האסטרטגיה השיווקית. "אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם קהל המשקיעים נמצא בשוק. יש לא מעט שמחפשים דירות במחירים סבירים של 850 אלף שקל עד 1.3 מיליון שקל, ובפלח השוק הזה אפשר למצוא גם משקיעים. מה שמדבר אליהם יותר מכל זה מחיר טוב ומועד איכלוס קרוב. צריך לזכור גם שהריבית נמוכה מאוד וזה דבר טבעי. אני לא יודע עד כמה זה דוחף את המחירים כלפי מעלה, בסופו של דבר זה עניין של ביקוש והיצע. ממה שאנחנו רואים, שיווי המשקל בין הקהל הרחב למשקיעים נשאר הגיוני".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
117
איזה שטויות
 • 13:26
 • 12.10.12

5% הכנסות זה יותר ריאלי. שימו לב זה רק *הכנסות* ללא הוצאות!
אחרי הוצאות ישירות נשאר איזה 3%. זה ללא חישוב עבודה. אחרי שאתה מוריד עבודה (ז"א אם אתה שוכר מישהו לטפל בכל הבעיות) אז לפעמים אתה יכול להגיע אפילו להפסד(יש לי מכר שרצה שיטפלו לו בנכס, אז הוא עשה בדיקה). בד"כ אני מניח שזה באזור ה1%. זה ללא חישוב הסיכון (בדרום יש טילים, בצפון יהיו טילים אבל כרגע יש סתם פיגועים (זה לא סכנה לנכס אבל מוריד מחירים)), העצבים ועוד'...

אה, ומיסים כגון 10% על שכירות ומס שבח.

116
סם
 • 03:09
 • 12.10.12

10% מצחיקים מעל 4000 שקל הצחקתם את משקיעי הנדלן אחרי שקנו עם כסף מולבן עושים 3% פלוס 10% מהאינפלציה ועלית המחירים כל שנה וללא מיסוי

115
דייר נורמלי
 • 18:52
 • 11.10.12

הגליל והנגב בבעיה כי מצב התעסוקה קשה
אני קניתי בחיפה במחיר נוח - כמובן יחסית למה שקורה בתל אביבת ולא נכנסתי לטרוף המחירים במרכז. לזוגות צעירים יש אלטרנטיבה שפויה בחיפה

113
דן
 • 21:34
 • 10.10.12

עד שלא יבנו עשרות אלפי דירות ביהודה ושומרון כל שנה המחירים רק יעלו.
בניית 40,000 דירות ביהודה ושומרון לזוגות צעירים משוחררי צה"ל או לחרדים תאפשר קיום בכבוד וגם שמחירי הדירות שגוש דן לא יירדו משמעותית אם בכלל עדיין יהיו פתרונות דיור במחירים סבירים לזוגות צעירים במרחק 15 דקות נסיעה מגוש דן.

111
ששון
 • 21:27
 • 09.10.12

דירות להשקעה התחילו להיות נחלת הזוגות הצעירים עקב חוסר יכולת לקנות דירת מגורים נורמלית באיזור המרכז, אז קונים דירות להשקעה 2 חדרים רמת גן גבעתיים או יותר חדרים בפריפריה בסכום של עד 900000 ש״ח כדי לרכוש נכס עם תשואה מינימלית של 4.5 אחוז שנתי ובמקביל להיחשף פחות לבנק במשכנתא כדי שאם תהיה קריסה בנדל״ן הנזק יהיה הפיך.
עושים טעות או לא? ימים יגידו...אבל להגיד לזוג צעיר + 1\2 ילדים שעברו גיל 35 תמתינו תהיה קריסה ודירות של 1.5m יעלו מיליון זאת נבואה לשמה עדיף להשאיר לילדים נכס אם לא אפשרי לקנות למגורים.

110
אני
 • 10:43
 • 09.10.12

אי אפשר להתלונן על הכל, אם לא יהיו משקיעים לא יהיו דירות להשכיר והחלשים יפגעו, אם יבנו מספיק דירות יהיה אפשר לקנות יותר בזול,

109
פנסיונר
 • 08:07
 • 09.10.12

106
איתן
 • 22:39
 • 08.10.12

שנער יראה איך הורים שלו חיים במרוץ עכברים בכדי לשלם משכנתאות או שכירות הוא לא יתרום למדינה ולא יתגייס לצהל ואם כן אז ישרת כגובניק בגלל בעיות כלכליות במשפחה אין עתיד למדינה במתכות הזו

104
מישהו
 • 17:16
 • 08.10.12

מחיריהדירות עולים כי בונים דירות לחרדים ולשאר אנשים מועדפים בעשירית מחיר

103
עמית
 • 16:36
 • 08.10.12

הנקודה העיקרית שלא עלתה בכתבה היא מעורבות/שליטת הבנקים במחירים. מבחינת הבנקים הנדל"ן שמופיע בספרים שלהם הוא חלק חשוב מההון העצמי ולכן הם דוחפים את המחירים כלפי מעלה, זה מאפשר להם לגלגל מחזור יותר גדול. האופציה האמיתית היחידה שעומדת לפנינו היום היא בניה בידי המדינה ללא שיתוף של הבנקים, רצוי באותה הזדמנות גם לחזק בתים נגד רעידות אדמה.

102
תל אביבי
 • 10:42
 • 08.10.12

שלא יסובבו אתכם הקבלנים והעיריות המושחתות. אין שום בעיה של מחסור בקרקע לבניה, תעזבו את השטחים הפתוחים בשקט. בסוף נגמור כמו בלאס וגאס וספרד, שם שכונות שלמות נותרו מיותמות עם בתים ריקים בשלבי בניה שונים. המחירים עולים לא כי יש בעייה מהותית בהיצע הדירות. כשכל דירה רביעית נקנית על ידי אנשים שלא צריכים אותה למגורים, ויכולים לשים עליה יותר כסף מזוג צעיר, המחירים יטפסו. הבורסה מדשדשת, בבנק מקבלים ריבית ריאלית שלילית, בחו"ל כולם כבר נכוו, ולכן הנהירה לנדל"ן. הפתרון: למסות רכישת דירות להשקעה, למסות עוד יותר רכישת דירות על ידי אזרחים זרים ותושבי חוץ.

101
אלון
 • 08:10
 • 08.10.12

ומונה השר כחלון לשר השיכון. על סמך הרקורד שלו במשרד התקשורת רק הוא מבין מחויב ורוצה.

100
אחד העם
 • 00:12
 • 08.10.12

מחיר מטר ריבוע בניה ומחירה צריך להיות 5,000 ש"ח. כך דירה של 100 מטר מרובע צריך לעלות 500,000 ש"ח בילבד בכל הארץ.
לא ליקנות דירות במחיר חזירי.

 •  
  זה בדיוק המצב
  • 11:00
  • 11.10.12

  חצי מליון בניית הדירה, עוד 50 - 100 אלף שטחים ציבוריים (חניות לובי חדרי מדרגות) עוד 300 אלף על הקרקע, 10% רווח יזמי הגענו לאיזור המליון?
  תוסיף מעמ, מס רכישה, שכר טירחת עורך דין, קיבלת דירה של 100 מטר בפתח תיקוה במליון מאתיים אלף.

  רוצה לרדת במחיר?
  תבנה בסטנדרט נמוך יותר במקום שהקרקע יותר זולה, תקבל דירה של 100 מ"ר ב 900 אלף בקריית מוצקין.

99
ישראלי פשוט
 • 21:42
 • 07.10.12

ההצעה שלי היא לא ממש כלי שמשרת את הקפיטליס המצוי אבל היא בהחלט תשרת אותנו האזרחים הפשוטים

ההצעה היא פשוטה: לכל איזור מגורים ימונה שמאי שתפקידו בחיים להעריך את ערך השכירות של הדירה בהתאם למדדים שונים. בעל דירה שיחליט לגבות סכום גבוה יותר יאלץ לשלם על כל שקל נוסף 100% מס (כך לדוגמה, אם שכר הדירה שנקבע עומד על 1000 ש"ח והחלטת לגבות 1010 ש"ח, 10 השקלים העודפים שלך יעברו לרשות המיסים), כך שלמעשה לא ישתלם לו לגבות את שכר הדירה העודף

בהנחה שאותם שמאים לא יהיו מושחטים (אחרת זה לא רלבנטי) ובהנחה שהמדינה תקבע סטנדרטים שפויים להשכרת דירה השוכרים יוכלו לשכור דירה במחיר שפוי ובצורה עקיפה גם מחירי הדירות ירדו כי למשקיע הפשוט לא יהיה משתלם להשקיע בדירה שלא מניבה תשואה מספיק גבוהה!

נראה אם יש כאן למישהו את התעוזה למהלך שהוא כה חברתי אבל כה אנטיקפיטליסטי

 •  
 •  
  י.
  • 11:04
  • 11.10.12

  נגיד יש לי דירה ואני יודע שלפי השמאי אני יכול להשכיר אותה במקסימום 3000 שקל.
  עכשיו היא עומדת להשכרה ויש ביקוש. מגיעים 4-5 שוכרים פוטנציאליים ומבקשים לשכור. אני אשכיר לזה שייתן לי ערך מוסף.
  למשל אם אחד מהם מתעניין באומנות ומוכן לשלם מחיר ראוי עבור הציורים שהבת שלי ציירה בגן, נניח 1000 שקל לציור לכל אחד מששת הציורים שאני מעמיד למכירה, אז ברור שאני אעדיף להשכיר לו.

  אבל אם תבוא אחת שוה עם גוף טוב ונכונות לבטא בעזרתו את מידת העניין שלה בדירה, היא תקבל את הדירה. בטוח.

  כמו בשבדיה.
  שם יש שוק דיור מפוקח בטירוף וזה מה שאנשים עשוים.

98
אדם מסכן
 • 21:14
 • 07.10.12

אני מתקרב לגיל 50 ולפי הכתבה אני מבין שלעולם לא תהיה לי דירה.כתומך בביבי לעניות דעתי צריך להעיף אותו כמה שיותר מהר כי אוטוטו גם כסף לשכירות לא יהיה לי

94
זאב רוזנק
 • 11:34
 • 07.10.12

לכתוב את מה שכולם יודעים ודוחקים פנימה :
במוקדם או במאוחר, אם ירצו או לא ירצו, יאלצו לפנות את כל ההתנחלויות , ואז הביקוש לדירות יעלה על כל דמיון .

93
ממשלה מסריחה
 • 09:26
 • 07.10.12

במקום להציף את הארץ בקרקעות זולות לבניה מעדיפים להלחם באזרחים , שיש להם מספיק שכל להבין שפנסיה מהקרנות שהם משלמים כל חודש הם כבר לא יראו בעוד 30 שנה.

מספיק להלחם בטובת האזרחים , מספיק לעשות עלינו מניפולציות כדי לסחוט לנו מהכיס עוד ועוד , מספיק להיות מנוולים חסרי לב ונשמה. תתחילו לעשות את העבודה שלכם שהיא בעיקר לדאוג לרווחת האזרחים כי ... טובת המדינה והאזרחים חד היא , ומי ששכח את זה מקומו לא בשירות הציבורי.

בשם הציונות והמוסר היהודי אני קורא לכל מי שיש לו יד בדבר לעשות תוכניות לפריסת האוכלוסיה בארץ על ידי הצפת דיור זול - כמה שיותר מהר !

92
מי שהמתין מצטער- חבל על השכירות בנתניה
 • 08:19
 • 07.10.12

עם כל המלחמה שהכריזו הרשויות במחירי הנדל"ן, כלום לא ממש משפיע. מחירי הדירות באיזורי הביקוש המשיכו ועלו גם בשנה האחרונה.

- המחאה שעודדה קצת את הציבור להמתין מתוך ציפייה לירידות- לא עזרה.
- צעדי האוצר במיסוי לעידוד המשקיעים למכור לא עזרו כי המשקיעים מעריכים את הפוטנציאל שבדירות שברשותם ולא מוכנים למכור.
- התחלה של משרד השיכון להציף בקרקעות ובכך ליצור אווירת היצף בשוק- זה לוקח לפחות 5 שנים (במקרה הטוב) מרגע ההפשרה עד שתכל'ס נראה בתים למגורים, כך שזה לא עזר במיידי.
- בנק ישראל מחייב הון עצמי גבוה (40%) כהקשחת התנאים למשכנתא. זה הוריד את מספר המשכנתאות שנלקחות - אך למחירים זה לא עזר.

כל אלה ביחד (ועל עוד צעדים שננקטו) יצרו אווירה של "הנה, מיד הולכים המחירים לרדת", אך בפועל אף בעל דירה או קבלן לא מוכנים להוריד כלום, וזה רק מראה לכם עד כמה ההשקעה בנדל"ן היא חזקה ואיתנה, עם רווח כזה או אחר, אך עדיין תשואה יפה מאוד לדעת הרבה מאוד בעלי דירות שממשיכים וקונים כשהם מבינים שהמחירים בנדל"ן רק עולים לאורך תקופה.

 •  
  יוחאי
  • 09:31
  • 07.10.12

  כמעט בא להגיד לך "אתה צודק" , אבל אז נזכרתי שבורסה שעולה תמיד היא משהו שלא באמת קיים במציאות.

  תמיד , מתי שהוא , בא הכוח המאזן ומוריד אותה לקרקע.

  מחירי הדיור בארץ אינם מוצדקים כי יותר מחצי מהמחיר הולך למדינת ישראל - מה שגורם לך שהבנקים והטייקונים "עושים טובה" ומלווים לנו את הכסף ועושים על כולנו קופה מטורפת.

  זה לא יכול להמשך כי למעמד הביניים הולך ונגמר הסוס , ברמה של כמה שנים יהיו פה מהומות כי פשוט .... השומנים של שנות התשעים נגמרים וכלים, וכולם רואים שהעתיד נראה נורא.

  אז אתה צודק שכל עוד הממשלה לא באמת מטפלת טיפול שורש בתכנון שוק הדיור בארץ הכל יהיה מודלק וכואב , אבל מי אמר שהממשלה הזו תשאר אחרי הבחירות ? ההערכה שלי שיעיפו אותם לקיבנימט ( הכל הכל עולה בלי שליטה , וברגעים האלה של קושי כלכלי גלובלי כל חוליי המשק והעיוותים מתגלים : הריכוזיות , החזירות , חוסר התפקוד של משרדי הממשלה ברגלוציה ).

90
אזרח שחוסך לפנסיה
 • 23:19
 • 06.10.12

ועוד סיבה - השקעה בדירה זה המקום היחיד שבו אזרח פשוט יכול למנף את עצמו.

89
אליה
 • 22:37
 • 06.10.12

88
שמירי
 • 22:24
 • 06.10.12

במבט לאחור, הטעות הגדולה שעשינו כצעירים היה לקנות בית "בפרפריה". רכשנו בכסף טוב בית בעומר "סביון של הנגב" קראו לישוב, ב 1979 (!) באותה עת אפשר היה לקנות בסכום דומה דירה גדולה בת"א וגם בית ברמת השרון וכו'. היום הבית הזה שווה דירה זעירה בת"א, ולכן כשעברנו אחרי 30 שנים למרכז עדיף להשכיר אותו, ולרכוש דירה אחרת. "ההון" שצברנו במשך כל שנות עבודתינו אינו דומה להון שצבר זוג עובד כמונו במרכז.

86
נורית
 • 20:44
 • 06.10.12

כתוצאה ממחדל הנדל"ן , צעירים רבים מאד ,איכותיים מוכשרים ומשכילים עזבו את הארץ.
זה כנראה רק קצה קרחון.
צריך לבדוק אם כסף זר ממקורות עוינים לא שותף במה שמתקרא לכאורה"גנבי דירות"
לממשלה הנוכחית אין רשות להעמיד בנאומיה את המצב הבטחוני כהבעיה הקרדינאלית של מדינת ישראל ובאותה עת לעצום את עיניה ולא לפעול נגד השתלטות כל מיני גורמים על הנדל"ן בארץ ישראל.
בבחירות הבאות על הציבור השפוי במדינת ישראל להעמיד בראש שיקוליו את ההזנחה הממשלתית בנושא הנדל"ן, בנושא הבריאות, בנושא הבטחון האישי והאלימות ובנושא יוקר המחיה וזיהום האוויר.

82
י
 • 17:47
 • 06.10.12

עכשיו קניתי כי הבנתי שלממשלה אין שום אינטרס להוריד את מחירי הדירות ומכאן שהמצב ישאר זהה או יותר גרוע. ליבי עם כל המשפחות הצעירות כמוני שנאלצות להתמודד עם יוקר מחיה לא ריאלי, שחיקת משכורות ובעלי דירות חמדניים.

81
אלכס
 • 15:15
 • 06.10.12

לגזור ולשמור בעוד 5 שנים.לדעתי אדם פרטי שקונה היום דירה להשקעה עושה טעות חמורה שעלולה לעלות לו ביוקר.לא נכנסים לשוק כאשר ציבור בפנים.רק מוכרים.

 •  
  ריאליAK
  • 16:31
  • 02.02.13

  אני גוזר ושומר כבר 6 שנים יא טיפש המחירים בדרך לעליה נוספת
  ואם לא שמת לב, המצב יהיה הרבה יותר גרוע מעכשיו בעתיד שלך.

79
אלכס
 • 14:47
 • 06.10.12

ברגע שבן אדם פשוט מתחיל להכנס לתחום הנדל"ן עם מינוף גבועה,ברגע שכולם מדברים איתך על הנדל"ן וכל אחד מרגיש איפוריה -זה בועה.אותו דבר בבורסה.ברגע שנהג מונית מתחיל לדבר איתך על המניות-רוץ תימכור את התיק כי זה סימן שציבור בפנים.לדעתי כעת ציבור בפנים של בועת הנדל"ן.רק אני מבקש אל תכתבו לי:"עוד הומלס מדבר או לוזר אחד" כי יש לי בגיל 40 דירה ללא משכנתה,מקצוע טוב וחסין לכל משבר כלכלי לי ולאישתי,קביעות בעבודה(מקום ממשלתי) לשניינו וחיסכונות בבנק שמספיק ל3 דירות בלוד או בבאר שבע (ללא שום מינוף),לא קיבלנו ירושה ולא זכינו בלוטו.רק עבדנו קשה ותמיד היה משמעת תקציבי בבית.חג שמח לכולם.

 •  
  גל
  • 07:57
  • 07.10.12

  כסף צריך לעשות מעבודה. נקודה. אין שום עורך דין משומן שבעולם שיכול להסביר איפה הצדק בכך שאדם שמוציא את נשמתו מהבוקר עד הלילה בעבודת כפיים (או בכל עבודה אחרת) משתכר פחות מהתשואה של אדם שלא עושה שום דבר חוץ מלרכוש נכס ולעשוק אנשים עובדים שמחפשים דירה למגורים.

  אדם שעובד מייצר משהו - בית, אלגוריתם חדש, ידע. אדם שמספסר בנדל"ן לא יוצר כלום. לרוב הוא משתלט על משאב קיים וחי ממציצת דמם של בעלי מצוקה. העולם יכול היה להסתדר נפלא בלי האנשים האלה. פתרונות כמו שיכון ציבורי או דמי מפתח אפשרו ומאפשרים לחלץ את הזכות הבסיסית לדיור מידיהן החמדניות של הספסרים ומחוקי השוק שנשלטים על-ידי תאוות הבצע שלהם.

  בעלי הבתים מודעים לעליבות ולשחיתות המוסרית של עצמם וממציאים כל מיני צידוקים מופרכים. הם מקפיצים את המחירים ומאמללים את חייהם של זוגות צעירים שמנסים להתקיים במדינה הארורה הזו. הם מבריחים מכאן אנשים שנלחמו בצבא ושילמו מיסים ועכשיו הם מגלים שהדבר היחידי שהם יכולים להרשות לעצמם כאן זה הבחירה למי מאוכלי החינם שעושים עליהם קופה יעדיפו להשתעבד: משכנתת בנק רצחנית או בעל בית חמדני.

  ספסרי הנדל"ן מבריחים מכאן הון אנושי של צעירים שמבינים שאפשר להשתחרר מעולם של מוצצי הדם ולחיות ברווחה במדינות כמו קנדה, אוסטרליה וארצות הברית. הם מערערים את התשתית לקיומה של החברה הזו. וכשהיא תקרוס היא תיקח איתה גם את הפרזיטים שניזונים ממנה. זו הסיבה שהם מחפשים לעצמם פונדקאים חדשים בארצות שמעבר לים.

 •  
  בארשבעי
  • 21:37
  • 07.10.12

  או במילים אחרות, במקום לצאת בהיסטריה נגד משכירי דירות, רובם אנשים לא הרבה יותר עשירים ממך, תנסה להסתכל קצת יותר לעומק על איך השיטה עובדת, ועל מי שדופקים (סליחה על המילה) בסופו של דבר גם את השוכרים וגם את המשכירים.
  (גילוי נאות: במשך כמה שנים השכרתי למגורים את דירת המגורים לשעבר של אמי ז"ל, שנרכשה בזמנו מעמידר; ומה הייתי אמור לעשות אתה? לשמור אותה ריקה? לאכלס אותה ללא תמורה בעולמנו הקפיטליסטי? גם ככה גביתי שכ"ד הרבה מתחת למחירי השוק).

 •  
76
אזרח
 • 12:05
 • 06.10.12

ואז נראה מה יעשו כל הכספים שעזבו את הבורסה בגלל המס ורכשו דירות בלי הכר סתם כי המדינה מעודדת שכר שחור זה להעלות את מחירי שכר הדירה כי כל המיליונרים מחזיקים בדירות להשכרה גם חברי הכנסת עם 5 6 דירות כל אחד

71
צביקה דורון
 • 10:53
 • 06.10.12

לא כל אחד בנוי לקנות דירה ולטפל בה.
בטח שלא מספר דירות.
חפשו בגוגל את המאמר "אופי של משקיע בנדל"ן" ותבינו על מה מדובר.

67
בארשבעי לשעבר
 • 10:03
 • 06.10.12

לשמחתי הצלחתי להפטר מהדירה בב"ש, משנה לשנה קשה יותר להשכיר, היצע שרק הולך וגדל. תשואה שיורדת משנה לשנה.
בישראל יש בועת נדל"ן ענקית, מי שחכם יברח עכשיו.

64
Haim
 • 09:09
 • 06.10.12

שהדירות יגיעו למחירים של הומג קונג כאן בארץ

63
כלכלן
 • 08:46
 • 06.10.12

על 5 דירות קטנות ב300 אלף, נניח תשואה 8%. דירה אחת במיליון וחצי, 3% תשואה. להשכיר ולתחזק 5 דירות זה חצי משרה, 3000 ש״ח בחודש, 36,000 בשנה. והלכו להם 2% מהתשואה. וזה למי שמרוויח 6000 בחודש. מי שמרוויח 20000 ש״ח בחודש, כבר התשואה העודפת מהשכרת 5 דירות קטנות עולה לו יותר מהזמן של הניהול, זאת אומרת של עלי שכר גבוה לא משתלם לקנות ולהשכיר הרבה דירות קטנות למרות התשואה הגבוהה עקב הזמן שנדרש לניהולם. מי שמרווי שכר מינינימם או ממוצע, ובטח פנסיונר או מובטל, זה משתלם לו

62
המדינה לא בונה דירות להשכרה
 • 08:34
 • 06.10.12

מי שלא יכול להוציא 600,000 שקל לרכישת דירה בבאר שבע יכול לקבל היום דירה מדהימה בשכירות של 2,500 שקל לחודש .... שכירות מסובסדת שלא מכסה את עלות הריבית על הכסף ...

60
אור
 • 07:27
 • 06.10.12

היום גדל דור שעובד ומשלם מיסים כבדים מאוד ומחירי שיא של מזון, ארנונה, נדלן, בנקים ומשכורתו "קטנה" בהרבה ממשכורת של דור ההורים שלו , נכון שפעם היו צנועים יותר אבל זה לא שיך היום אין יותר מדינת רווחה וכל התשלומים הנלווים למדינה ולטייקוניה הולך וגדל א נ ו ע ב ד י ם שלהם , בתכלס צריך להישאר יותר כסף ביד אבל בגלל הגניבות שלהם (כולם למדו את השיטה) ומייקרים לנו את הכל, אגרות למינהם, מיסים על מקרקעין אנו משלמים תשלומים מנופחים ולא סבירים הם לוקחים הלוואות מהבנקים , לא מחזירים אותם ואותנו דופקים בעמלות כדי לכסות על ההפסדים שלהם, בענף המזון יש קרטלים, סחיטות מצד רשתות המזון ועוד ועוד אז בבקשה תראה את המציאות כמו שהיא ....לעומת מה שהייתה.

59
מיכאל
 • 23:37
 • 05.10.12

התשואה בפריפריה היא גבוהה, כי הציפייה שהפריפריה היא תפגע בצורה משמעותית יותר במידה וירדו המחירים. אפשר לומר בצורה דומה שאם תהיה עליית מחירים, העלייה בפרפריה תהיה מתונה יותר מאשר במרכז. התשואה הגבוהה יותר מגלמת גם את הפיצוי שדורשים המשקיעים עצם כך שרובם מתגוררים הרחק מהנכס, שיוצרת מצב שבו השליטה שלהם על הנעשה בנכס פחות הדוקה, והזמן ועלויות הנסיעה שיידרשו מהם מידי פעם בפעם לנכס.

בכל אופן, אם היום התשואה הממוצעת של שכ"ד היא 3%-4% (וזאת לפני שלוקחים בחשבון שיש גם פחת טבעי על הדירה ולפני שלוקחים בחשבון שיכל להיות שמס' חודשים לא יהיה שוכר) אזי התשואה הזו שווה פחות או יותר לאינפלציה השנתית, כלומר התשואה הזו שומרת רק על הערך הריאלי של ההשקעה.
ולכן מכאן עולה השאלה הבאה מה הציפייה למחיר העתידי של הדירה: עליה או ירידה?
כיום המשכנתא על בסיס ריבית פריים עומדת במקרה הטוב על פריים מינוס 0.9 , כלומר סביב 1.6% לשנה. ולכן כל עוד הריבית על המשכנתא לא גבוהה מהתשואה של שכ"ד , ישנה כדאיות כלכלית בהשקעה (בהנחה שמחירי הדירות ללא שינוי). ברגע שבו הריבית על ההלוואה תגיע ל- 3%-4% כלומר עליית ריבית של כ- 2% ביחס לריבית הנוכחית (ו / או לחילופין עליה באינפלציה), יוצא אפוא שעלות המימון גבוהה מהתשואה, והסיבה היחידה להמשך ההשקעה בדירה הוא צפי לעלייה במחירי הדירות.
מניתוח פשוט זה עולה כי השקעה בדירות, בייחוד בפריפריה, היא השקעה עם רמת סיכון לא קטנה. מה גם שרוב המשקיעים לא מכירים מספיק טוב את השכונות שבהם הם רוכשים דירות. לכן לפני שמתפתים לכתבות שמעודדות השקעה בדירות, תחשבו טוב-טוב.
להערכתי עד סוף 2014 הריבית בארה"ב תעלה, ובעקבותיה גם בשאר העולם, כולל ישראל. הרי הממשל האמריקאי לא יכל להדפיס כסף בריבית אפסית עד אין סוף. אני חושב שגם האמריקאים סוף-סוף מבינים שככל שהם דוחים את הבעיה הם גם מחמירים אותה. ולכן כדי לא להיגרר למצב של חוסר אמון של השווקים, האמריקאים מבינים שהם יצטרכו להעלות את הריבית בהדרגה. והרי האמון של המשקיעים (בייחוד הסינים) באג"ח האמריקאי לא יוכל להישאר ברמה הנוכחית כשהגרעון ממשיך לצמוח והתשואה הריאלית על האג"ח היא שלילית. גם נגיד הבנק האמריקאי נמנע מלבצע פעולה של העלאת ריבית בסמוך לבחירות בארה"ב, שמא יואשם בהתערבות עקיפה בבחירות. ולכן, אני אני מניח שלאחר הבחירות בארה"ב תתחיל עלית ריבית הדרגתית במחצית השניה של 2013, וכמו כן אני מעריך שאם רומני ייבחר הוא יבצע קיצוץ משמעותי בתקציב (כמובן ע"ח השכבות החלשות).

אגב, כבר היום הריבית על האג"ח של מדינות אירופה כגון יוון, ספרד, פורטוגל היא כבר דו-סיפרתית, ודבר זה יוצר לחץ על העלאת הריבית באירופה. ולכשעצמו יוצר לחץ לעליית ריבית בארה"ב.

56
משקיע בב"ש
 • 21:38
 • 05.10.12

יש לי 3 דירות להשקעה בקרבת האוניברסיטה, השנה הורדתי 300 שקל על מנת להשכיר אותם לפני תחילת הלימודים, אם לא הייתי מוריד את המחיר הייתי נתקע עם דירה ריקה, כי לבדואים וערבים בשכונה ד' לא כדאי להשכיר.
תבדקו בלוחות המודעות ותראו עשרות דירות להשכרה ואנו שבועיים לפני תחילת הלימודים.
הכיוון הוא רק חו"ל

55
אלון
 • 21:25
 • 05.10.12

נשמע כמו אגדה אורבנית שקראתי עליה כבר כמה פעמים בחודשים
האחרונים במספר עיתונים ואני מתקשה להאמין לסיפור הזה.
בלי קשר לסיפור הזה אני לא מאמין לאף מילה שמתווך אומר לי, עוד לא
פגשתי מתווך שקלקל את המוניטין של המקצוע.
וחשוב לציין ש 25% משקיעים זו ירידה חדה בכמות המשקיעים, ירידה של כ 35-40% מלפני שנתיים ובסך הכל קרוב למספר ההסטורי בכל השנים,
כדאי לבדוק את זה כי אז התמונה יותר נורמלית.
ועוד דבר, דירת 4 חדרים לא עולה 1.7 באשקלון/אשדוד אלא אם היא 200 מ״ר.

54
לחמי
 • 20:29
 • 05.10.12

אנשים לא מצליחים למכור דירות. אז כל הכתבה הזו לא ממש ברורה לי.

53
יובל זיו
 • 20:22
 • 05.10.12

לא הבנתי איך בדיוק מגדירים "משקיע" (או "גנב"). האם אדם שלא יכול לקנות דירה במקום בו יש לו פרנסה (=מרכז) קונה דירה באזור בו הוא יכול לקנות (=פריפריה), גר בשכירות (=משלם), משכיר את הדירה שלו בשווי תשלום המשכנתא (= לא רואה כסף) ואחרי איזה 20 שנה מוכר, לוקח עוד הלוואה (=משלם עוד 20 שנה) וקונה דירה לגור בה הוא גנב ?
האם הורה קונה "דירה שנייה" שהיא דירה לילד שלו (שיהיה על הכיפק למי שיכול) מכסף שחסך (או עם משכנתא) הוא גנב ?
אפילו זה, האם מי שרוצה פנסייה סבירה ולכן שם את הכסף במקום הפחות או יותר יחיד שיש תשואות ואין תספורות הוא גנב ?

52
המשחק נגמר
 • 18:48
 • 05.10.12

אין ספק שאנחנו קרובים לקריסה. כשמורה הופכת לעסקנית נדלן זה הזמן לברוח. יש בחירות והריבית עוד תעלה.

51
מומחה נדלן \סוס זקן
 • 18:45
 • 05.10.12

מגיל 21 חוסכים כל חודש 3200 ש"ח כלומר 40 אלף בשנה(כל אחד מבני הזוז 1600 ש"ח,אם נמצאים עדיין בנפרד)
עד גיל 31 ואז יש הון עצמי של 400 .
150 אלף מההורים 50 אלף קרנות השתלמות וכו -הגענו ל600 אלף ש"ח .
700 אלף משכנתא והרי לכם אחלה דירה .וכל זאת בגיל 31.
אז תפסיקו לייל ולעבוד בעבודות שלא מכניסות וצאו לעבוד ותקנו דירות כי רק ככה תבנו את המשפחה שלכם. בהצלחה.

50
רפי
 • 18:15
 • 05.10.12

תמשיכי להצביע ליכוד שנה הבאה הליכוד יעלה את מחירי הדירות ב50 אחוז זה אמת מתי בזמן הליכוד משהו ירד להיפך כול הזמן עליית מחירים מי הסובל רק שכבות הבניים והעשירים מתעשרים

49
יוסי נחמד
 • 17:57
 • 05.10.12

אחרי 20 שנה כשכיר הבנתי שלא אגיע לכלום בדרך הזו . כיום לאחר שתי עסקאות נדל"ן סולידיות וזהירות הרוותתי שכר של 20 שנה ואני מבלה בבתי קפה.
לא צריך להיות גאון כדי לעשות את המליון הראשן, השני בא לבד וכך הלאה .

זו מדינה שאם קצת אומץ ותעוזה אפשר לעשות יופי של כסף

העיקר לא לעבוד שם אתה עבד ממורמר שלא תגיע לכלום

נהג לשעבר!

46
תמים משה
 • 17:04
 • 05.10.12

אם היה משתלם לקנות דירה להשקעה , מדוע הקבלנים

לא משכירים את הדירות ?
עלויות המימון שלהם נמוכות יותר , עלות ה"רכישה " נמוכה יותר .
עלות התחזוקה נמוכה גם היא .

והם מעדיפים למכור .

והמשקיע הקטן

הוא משלם לבנק משכנתה
קונה את הדירה במחיר גבוה
משלם למתווכים למינם
ועלויות נלוות (עו"ד שיפוצים )

אז מי כאן הפרייר ??????45
44
צ
 • 16:11
 • 05.10.12

מי שמכנה את הקונים שעבדו וחסכו כסף לפנסיה וקנו דירה כדי לחיות מפירותיהה גנבים מגיע תביעה משפטית. אנשים חסכו שילמו מס על כספם. אתה הכותב שווה תביעה רצינית

42
אזרח
 • 15:34
 • 05.10.12

הורגים את התושבים והצעירים ‏.אלו החברים של פישר וביבי.

41
אחד העם
 • 15:32
 • 05.10.12

במדינה שאינה בונה דירות להשקעה, המשקיעים הפרטיים עושים את העבודה במקומה. הם מסתפקים בתשואה נמוכה של 2%_-3% ומאפשרים להרבה צעירים קורת גג. המדינה צריכה לעזור לצעירים בשכר דירה ובסיפסוד משכנתאות.

38
יואב דרורי
 • 15:05
 • 05.10.12

איזה כיף לקרוא עכשיו את הכתבות הכלכליות והנדלניות בארץ.
אשתי 2 הילדים ואני בדרכנו למלבורן. המכולה כבר בדרכה בים.
יש עבודה שמחכה לי,שכר יפה ומשכנתא על צמוד קרקע מחזירים שם תוך 5 שנים. אין מגזרים פרזיטיים והמיסים שלי ילכו רק לחינוך ולטובת האזרח...תענוג.
בהצלחה לכל החרדים בשמירה על גבולות המדינה...ו..אל תוותרו לביבי שטייניץ ופישר על השמירות במגדלים ובפטרול...שלום לך ארץ.

36
אורי... .
 • 14:48
 • 05.10.12

אם רוב הדירות מושכרות ואו נמכרות במחיר גבוהה יותר סימן שהמחסור עדיין קיים.

34
אומרי
 • 14:38
 • 05.10.12

ממצאים לנו חוקים כדי לגנוב אותנו , מחוקקים חוק למשל שעלינו לשלם השבחה על מבנה שאולי בעתיד תיבנה על הגג! , בונים מרפסות רק על האישורים משלמים בסביבות 10.000 ש"ח, מדינה של נוכלים וגנבים כל הזמן חושבים איך לגנוב את האזרח.

31
דור
 • 14:24
 • 05.10.12

כול פעם שמשקיע קונה דירה הוא מעלה את מחיר הנכס ואז המשקיע השני מעלה גם הוא את מחיר הנכס וכו... ואז נוצרת בועת מחירים

28
כל תשואה חיובית,מהפסד בטוח
 • 13:57
 • 05.10.12

ניתן לתמצת בקצרה ,כשאין היכן להשקיע ורק הפסדים יש ,אז השקעה בדירה היא הפתרון ההולם.כי זה בטוח מכל צורה אחרת ובסיכון קטן .זה כל הסיפור!!

27
אלי עמר
 • 13:52
 • 05.10.12

דוח שנתי לכל בעל דירה
הצהרת הון כל שבע שנים
שכירים יקבלו כסף חזרה ומי שמתפרנס מקומבינות יצטרך סןף סוף לשלם מיסים

26
ולכן המוכר הפסיד והקונה הרוויח ולא חשוב באיזה מחיר
 • 13:40
 • 05.10.12

הרבי מלובביץ אמר שקניית נכס בארץ ישראל הינו גם דבר רוחני

ולכן המוכר הפסיד והקונה הרוויח ולא חשוב באיזה מחיר

25
פישרפרייז
 • 13:38
 • 05.10.12

פישר גרם לספקולציה הזו. איך ? הוא היה צריך להתנות את הורדת הריבית בצעדים נמרצים של האוצר לספקולציה בנדל"ן. הרי בועות נדל"ך לא חסרות לעיני כל בעולמנו.

24
22
שם
 • 13:18
 • 05.10.12

זהוא דיוקן של מדינה בבועת נדל"ן אכזרית , הפיצוץ יהיה כואב ואכזרי ביותר.

21
שפוי
 • 13:08
 • 05.10.12

דירות להשכרה הן חלק חשוב והכרחי ממצב הדירות בכל עיר, אם האוצר והממשלה יצליחו במזימתם לסלק את המשקיעם משוק הנדלן ישארו רק דירות בודדות להשכרה - ורק לתקופות קצרות - של בעלי דירות שבאופן זמני יכולים להשכירן, - רילוקשיין או דומה. מחירי השכירות ירקיעו והלחץ לרכישת דירה יגדל עוד יותר - ואיתו גם מחירי הדירות.
זו התנהלות קצרת רואי של הממשלה ומפלאי שהעיתון משתף פעולה עם כוונה זו ומעניק לכתבה כותרת סנסציונית ההופכת ציבור שלם של אנשי טובים המעונינים לשמור על ערך כספם ובאותה עת עוזרים לאחרים על ידי העמדת אפשרות מגורים בשכירות לטווח ארוך.
אין פיתרון של זבנג וגמרנו למחירי הדיור הגבוהים, הפתרון הוא משולב ורב תחומי. הוזלת מחירי הקרקע - קרקע חדשה וקרקע ממוחזרת, הוזלת תשומות הבנייה, ושידרוג שיטות הבנייה. רק פעולה משולבת תוכל להביא לירידה אמיתית וארוכת טווח במחירי הדיור בישראל. המטרה צריכה להיות כי עלת דירה תהיה בסדר גודל של 60 משכורות = 5 שנות עבודה. רמה כזו (ולא 12 שנות עבודה כפי שהמצב כיום) יאפשר גם לממן פנסיה מכובדת, חינוך ראוי, ומערכת בריאות הוגנת.

19
ניקל
 • 13:01
 • 05.10.12

עשרות אלפי דירות יוטלו לשוק ביום בהיר אחד שבו יוטל מיסוי על הכנסה מהשכרת נדל"ן פרטי או לכשתהיה אלטרנטיבה סולידית להשקעות או חלילה העלאת ריבית חריגה...
מחירי הדירות יצללו בתלילות והענף יחזור לתנומת חורף ארוכה כבעבר הלא כל כך רחוק...
רק הזוגות הצעירים ייוותרו עם דירות יקרות ומשכנתא דמיונית - שאלוהים יעזור להם...

 •  
 •  
  alex
  • 16:09
  • 06.10.12

  משקיע נדל"ן צריך אופי שונה משל משקיע במניות בבורסה.

  הקלות של קניית מניות, לא דורשת הרבה. להבדיל, בנדל"ן צריך לעשות מעשים רבים, מה שדורש השקעה של זמן, ריצות, תסכולים (מו"מ שמתפוצץ), עבודה בשעות הפנאי (טיפול בתיקון דוד שמש, אסלה נוזלת או מזגן, גם בשעת ערב מאוחרת או ביום שישי החופשי) והתנהלות מול אנשים (שוכרים, ערבים לחוזה, שכנים, ועד הבית, בעלי מלאכה).

  משקיע בנדל"ן צריך להיות תמיד בתנועה ובעשייה. עליו לצבוע את הדירה, לתקן ליקויים שונים במושכר, לחתום על חוזי שכירות, לטפל בהעברת שם השוכר ברשויות השונות לענין התשלומים, לעמוד בקשר עם ועד הבית בנוגע לתיקונים ותחזוקת הבנין (ביוב, גג, חדר מדרגות, חצר) ולעיתים אף לנהל מאבקים משפטיים עם דיירים שאינם משלמים או שאינם מפנים את הדירה בתום תקופת השכירות (או האופציה).
  משקיע בניירות ערך יכול להיות אדם שיושב כל ערב על הכורסא מול הטלוויזיה, אולם משקיע בנדל"ן אינו יכול להיות אדם עצלן, מכיוון שהוא בחר בעיסוק שאינו קל, והדבר נכון בעיקר לגבי משקיעי נדל"ן סדרתיים. משקיע בבורסה חולם להתעשר במאמץ מינימלי, אולם משקיע בנדל"ן יודע שאין דבר כזה. במציאות, מי שרוצה להגדיל את הונו חייב לשלם מחיר הבא לידי ביטוי בעבודה קשה ובהתמדה. משקיע בנדל"ן צריך להיות בתנועה תמידית.

 •  
  סמי
  • 23:26
  • 07.10.12

  איפה אתה חי?
  איזה זמן ואיזה ריצות?
  המשקיע בנדל"ן דורש מהשוכר שיבטח את הדירה על חשבונו (חשבונו של השוכר!)
  מעבר לאיוולת שאדם צריך לבטח דבר מה שאינו בבעלותו - הרי שבזאת נסתיימו כל ה-מעשים רבים", "השקעה של זמן", ו-"ריצות".
  ובאשר ל-"תסכולים" (מו"מ שמתפוצץ) - דין ודברים, לרבות מקדמה משולמים במקום. גם אם לא ה-"מו"מ מתפוצץ" - אותו משקיע הנדל"ן, יקירנו, מרוויח.
  אז תשכנע את עצמך שיש הצדקה לזה שאתה חולב זוגות צעירים או סטודנטים אומללים. אותי לא שכנעת.

 •  
17
חזי
 • 12:55
 • 05.10.12

אז מה ההפתעה שהם מחפשים במה להשקיע?

16
בקושי סיימתי כיתה ט
 • 12:52
 • 05.10.12

איפה כל גיאוני הטכניון. מגרדים משכורת יפה אבל שוכרים ממני אחת מ5 הדירות שכניתי לפני 10 שנים

13
ביקוש קשיח- כולם רוצים לגור במרכז
 • 12:47
 • 05.10.12

לפני 5 שנים מחיר הדירות היה מתחת למיליון.
לפני 15 שנים הן היו עוד יותר זולות.
לפני 20-30 שנה - ממש גרושים.

ככה זה בישראל.
גוש דן צפוף, ותל אביב יש רק אחת -וכולם רוצים לגור בה. לכן גם מחירי הדירות בערים מסביב רק עולים.
המבצעים המדומים של הקבלנים מהתקופה האחרונה, זה אחרי זינוק של 100%-120% במחירים. חסר משמעות וממש לעג לרש.

 •  
  חזי
  • 12:57
  • 05.10.12

  מוזל שהמדינה מסדרת להם.
  כל השאר קמים ב5 בבוקר וממשיכים לעבוד עד 67 לשלם מיסים כדי לממן את הגזל הזה

 •  
  רס"ר יפרח
  • 13:36
  • 05.10.12

  עכשיו בריצה תחזור לעבוד ולשלם לי על הפנסיה ברור?

 •  
  מאור
  • 07:41
  • 06.10.12

  שלח לי כתובת ואשמח לשלוח לך כפית לאכול את הלב,כשאתה נהנתה עם משפחתך בערבים,שבתות וחגים אנחנו נשארנו בבסיסים וזה מגיע לנו בזכות ולא בחסד.

 •  
  יוני
  • 09:46
  • 06.10.12

  וגם עובדי חברת חשמל ועובדי הנמלים וראשי עיריות ומגישי טלוויזיה שמרוויחים הון על כמה דקות שהם משדרים בטלוויזיה.

 •  
  סמי
  • 23:16
  • 07.10.12

  אתה מבין את הבעיה?
  אתה "נשארת", אחרים ממש "עבדו"...
  כלשמוצר שעבדתי עליו היו בעיות ב-"חי", "נשארתי" גם אני בערבים, בשבתות וחגים, ותנחש מה - עבדתי. כן, כן, ממש עבדתי. בערבים, בשבתות ובחגים. לא "נשארתי" בשביל לעשות כלום, סתם, בגלל פקודות מצבת כוח אדם, ומדי פעם תורי, אלא "נשארתי" כדי "להזיע" ממש.
  ולא, לא קיבלתי על זה שעות נוספות, תעריף שבת, או איך שתקרא לזה.
  "נשארתי" כי היה צריך לעבוד (מבין בכלל מה משמעות המילה הזו?)
  אבל לפחות מגיע לך קרדיט על האמינות - אתה מודה - נשארת... דרך אגב, אצלנו, בשוק האמיתי, מי שסתם "נשאר" ולא עובד באמת, לא רק שהוא לא זוכה להטבות בשכר, בחופשות, בפנסיה מוקדמת או בחברות במועדון שמקנה לו הנחות משמעותיות, אלא בדרך כלל הוא לא זוכה לשכר בכלל...
  עדיין בטוח שמגיע לך???

11
הבועה לא התפוצצה למרות תחזיות הזעם
 • 12:17
 • 05.10.12

המספרים האמיתיים הם שיש כ- 40 אלף זוגות שמתחתנים בשנה, וכשליש לערך מהמספר הזה (קצת פחות- למעשה כ- 12 אלף) מתגרשים.

בפועל כל זוג שמתחתן בישראל שואף לבית משלו. ככה זה פה. וזה בדיוק הביקוש הקשיח. בנוסף גם פיצול המשפחה בגירושין מעלה את הביקוש לדירות, כי לא "חוזרים להורים", אלא מדירה אחת יש התפרקות החבילה לשני בני זוג שצריכים כעת שתי דירות- מה שעוד יותר מעלה את הביקוש.

אני סומכת על הנגיד המקצוען שלנו (והמוערך מאוד בעולם) שינתב אותנו בבטחה וימנע מכולנו מיתון, כפי שעשה בהצלחה רבה עד כה. כך שלא הייתי בונה על מיתון כדי שמחירי הדירות יירדו קצת. בנוסף אנחנו על 5% אבטלה (נכון- יש הרבה שכבר לא נרשמים, אבל יש גם הרבה מאוד עובדים בשחור כך שזה מתקזז) ועם אחוז אבטלה כזה נמוך, למדינת ישראל יש נקודת התחלה מצויינת אפילו אם במקרה הכי גרוע ניכנס למיתון.

לגבי יכולת האזרחים לקנות דירות. תמיד יש את אלה שאין להם, אך כל שנה נשבר שיא במספר הנוסעים העוברים בנתב"ג, והקניונים ובתי הקפה המסעדות מלאים, המכוניות על הכבישים חדשות יחסית כמעט כולן, כלומר לאנשים דווקא יש כסף לקנות נכסים... הרבה כסף. והם קונים.

נדל"ן הוכיח את עצמו כהשקעה הטובה ביותר בשנים האחרונות והציבור רואה ומבין זאת, ולכן המשקיעים (למרות מאמצי האוצר) לא בורחים מהדירות
שלהם ולא מוכרים אותן כל כך מהר כי הם מבינים שיש בידם נכס מניב רב ערך.


07
הגנה מאינפלציה והעלאות ריבית
 • 11:56
 • 05.10.12

05
אני
 • 11:46
 • 05.10.12

לא צריך דירות להשכרה?
החירים עולים כי:
1. לא בונים מספיק
2. הריבית 0

03
אלון
 • 11:38
 • 05.10.12

דייר סרבן תיקונים ירידת ערך לאורך זמן יחסי כתוצאה מבלאי וכו וכמו חוסר נזילות לאורך זמן הריבית על המשכנתא מס רכישה בקניה מס שבח במכירה

02
עלי
 • 11:35
 • 05.10.12

והעם עבדי קבלן חסרי קורת גג

01
גלעד
 • 11:23
 • 05.10.12

אנשים נהיו סוחרים ובמקום של סוחרים אין יזמים כי הקיצור דרך הוא מעולה לרוב סוחרים אלו זה אנשים שלא מסוגלים להרים עסקים אמתיים של יזמות ומנסים להתעשר , כולם חושבים על כסף מהיר , אבל שוכחים שיש זוגות צעירים שאין להם איפה לגור , תחכו ליום שמדינת ישראל תצטרך למצוא לעצמה שומרים שכירים על הגבולות כדי לשמור על בועת הנדל"ן שיצרנו פה והמילאומניקים הצעירים לא ישתקו הם ידרשו 8000 אלפים למילואים שלהם או שיבנו עסק משלהם שיכניס להם מספיק כדי להמשיך לנפח את בועת הנדל"ן המגוחכת שקרסה כבר בכל המדינות חוץ מאצל סין ואצלנו לפחות אצלם הם קלטו את העסק ואסרו על דירות להשקעה כי זה מייצר חוב פנימי למדינה . לדאבוני חלקינו יזמים שבונים חברות , עסקים קטנים וכו.. כל מי שאין לו יכולות מחפש את הקיצור הדרך בחסות הממשלה ורוכש דירות כי זה מה שכתוב באבא עשיר אבא עני במדריך כיצד להתעשר - אני מקווה שקרוב היום שהממשלה תצטרך להחליט מה קודם למה שמירה על גבולות המדינה או השקעה בנדל"ן . יש נהירה של זוגות צעירים מחוץ למדינה והמצב יחמיר אם לא יסגרו את תופעת הדירות להשקעה . ואז נראה מי יגן למשקיעים על הדירות . כל ממשלה שבנתה את תקציב המדינה שלה על חוב משכנתאות של אזרחיה סופה לקרוס ועובדה שכך קרה . אין תחליף להרמת עסקים נורמלים - לא מרוצים מהבורסה תקימו עסק בעצמכם תלמדו ניהול . ולאחר מכן תשקיעו בחברות הייטק גז קלינטק ביומד -שהן שקופות למשקיע אל תקצרו את הדרך לתשואה .

תוכן מקודם
הפופולריות בMarkerweek
הצעות מיוחדות