יובל ללשכה: בעשור האחרון הוכפל מספר עורכי הדין בישראל - דין וחשבון - TheMarker

יובל ללשכה: בעשור האחרון הוכפל מספר עורכי הדין בישראל

נתונים שמתפרסמים לרגל כנס לשכת עורכי הדין מעידים כי המקצוע פופולרי מאי פעם - בישראל יש עורך דין על כל 161 תושבים

בעשור האחרון איבדו האוניברסיטאות את הבכורה ב"ייצור" בוגרי לימודי משפטים, ואילו המכללות למשפטים הכפילו את כוחן והשפעתן בשוק והן מוציאות כיום פי שניים עורכי דין מהאוניברסיטאות - כך עולה מנתונים סטטיסטיים מקיפים שאספה לשכת עורכי הדין. הנתונים נאספו לקראת הכנס השנתי ה-11 של לשכת עורכי הדין באילת, שיתקיים בעוד שבוע במסגרת חגיגות היובל ללשכה.

מהנתונים עולה כי מאז 2000 הוציאו כל ארבע האוניברסיטאות יחד - תל אביב, העברית, בר אילן וחיפה, 9,327 עורכי דין מבין בוגריהן, זאת לעומת 17,076 עורכי דין ש"הנפיקו" המכללות, לאורך העשור האחרון. סה"כ הצטרפו ללשכה מאז תחילת המילניום 28,637 עורכי דין חדשים. מתוכם, 1,535 הם ישראלים שלמדו בחו"ל, והיתר עולים חדשים ואחרים.

מבין האוניברסיטאות, אוניברסיטת תל אביב מובילה בכמות עורכי הדין שיצאו מבין כתליה מאז 2000 עם 3,347 עורכי דין. אחריה ברשימה נמצאת האוניברסיטה העברית, שהוציאה 2354 עורכי הדין. את המקום השלישי תופסת אוניברסיטת בר אילן, ואחריה אוניברסיטת חיפה, בהפרש קטן (1788 לעומת 1838 עורכי דין).

מבין המכללות, למכללה למנהל יש את המספר הרב ביותר של בוגרים שהצטרפו ללשכה מאז 2000 - 5,313 בוגרים. בהפרש קטן אחריה, נמצא מרכז הבינתחומי בהרצליה עם 3,291 בוגרים שהפכו לעורכי דין. אחריהן ברשימת הבוגרים נמצאות: מכללת נתניה, שערי משפט, הקריה האקדמית קרית אונו והמכללה האקדמית למשפטים ברמת גן.

עורכי דין
עורכי דין

ישראל מחזיקה בשיא עורכי דין ביחס לתושבים

לפי נתוני הלשכה, בתוך שני עשורים גדל מספר עורכי הדין בישראל בכמעט פי 4.5 מ-10,697 עורכי דין ב-1990 ל-46,346 עורכי דין פעילים בתחילת 2011. מספרם של עורכי הדין שהתקבלו ללשכה מאז 2000 - 28,637 גדול במעט ממספר עורכי הדין שהתקבלו מאז הקמת המדינה ועד לפני עשור - 23,127 עורכי דין.

גם בשנה האחרונה המשיך הגידול העקבי במספרם של עורכי הדין הפעילים בישראל בשיעור של 6%. מספר עורכי הדין הפעילים כיום לפי נתוני הלשכה, הוא 46,346 עורכי דין. במאי 2010 היו 43,757 עורכי דין פעילים.

צילום: TheMarker

סך כל עורכי הדין הרשומים בישראל לפי נתוני הלשכה, הוא כיום 52,134 עורכי דין. מתוכם, 5,788 עורכי דין (כולל כאלה שמונו לשופטים ) הם כאלה שהקפיאו את חברותם והשאר עורכי דין פעילים.

מנתוני הלשכה עולה כי נכון להיום, יחס עורך דין לתושב במדינה הוא עורך דין אחד על 167 תושבים. מספר זה צפוי להתעדכן בשבועות הקרובים, לאור העובדה שלפני כשבועיים עברו את בחינות ההסמכה כ-1,600 מתמחים שמרביתם צפויים גם לעבור את הבחינות בעל פה ולהתקבל לשורות הלשכה.

לשם השוואה, ב-2000 עמד יחס עורך דין לתושב על עו"ד אחד על 275 תושבים. לפני שנה עמד היחס כבר על עורך דין אחד על 170 תושבים.

היחס של עו"ד אחד על 167 תושבים מהווה שיא ביחס לשאר העולם. לשם השוואה, בארה"ב היחס עורך דין תושב הוא עו"ד אחד לכ-270 תושבים. בבריטניה היחס הוא עו"ד אחד לכ-400 תושבים. בגרמניה - עו"ד אחד לכ-600 תושבים. בצרפת היחס עומד על עו"ד אחד לכ1,200- תושבים, ביפאן היחס הוא עו"ד אחד ל-4,800 תושבים, ובסין - עו"ד אחד ל-8,000 תושבים.

צילום: TheMarker

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר בעקבות הצגת הנתונים המעודכנים כי "נתונים אלה מאששים את התחזית השחורה שהצגתי מראשית כהונתי כראש לשכה באשר למצב הקשה שבו נתון מקצוע עריכת הדין. הלשכה בראשותי הגתה תכנית למניעת הידרדרות המקצוע, שאומצה בעיקרה במסגרת תזכיר חוק שפרסם שר המשפטים, אולם חרף הצהרות התמיכה של השר, מזה כשנתיים, לא קודם התזכיר בהליכי חקיקה. אני סבור שנדרש מהלך מקיף וכולל לשינוי פני המקצוע".

יותר נשים ויותר עורכי דין צעירים

למרות כניסתן של יותר ויותר נשים למקצוע עריכת הדין בשנים האחרונות, גם בישראל 2011 ממשיכים הגברים לשלוט בענף. לפי נתוני הלשכה, מתוך 46,346 עורכות ועורכי דין פעילים בישראל, 26,178 הם גברים, ו-20,168 הן נשים.

ניתן לראות כי הפערים בין מספרם של הגברים והנשים בענף הצטמצמו באופן ניכר בעשור האחרון, וחלקן של הנשים במקצוע עלה מ-35.5% בסוף 1999 ל-43.5% בתחילת 2011.

צילום: TheMarker

מנתוני לשכת עורכי הדין עולה כי מקצוע עריכת הדין הולך ומצעיר.

נכון לתחילת 2011, 58% מכלל עורכי הדין הם בני פחות מ-40. 13% מעורכי הדין הפעילים הם בני 30 ומטה, וכמחצית מעורכי הדין הפעילים, הם צעירים בעשור הרביעי לחייהם. רק כעשירית מעורכי הדין הם בני 61 ומעלה.

ירידה בעבירות המשמעת לעומת 2009

למרות העלייה במספר עורכי הדין בישראל, מפתיע להיווכח כי בתחום עבירות המשמעת של עורכי הדין דווקא חלה ירידה.

צילום: TheMarker

סיכום נתוני הפעילות של בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין, שהוא ערכאת ערעור על בתי הדין המשמעתיים של המחוזות השונים בלשכה, מגלה כי ב-2010 חלה ירידה של 12% במספר התיקים המשמעתיים שנפתחו בבית הדין הארצי לעומת מספר התיקים שנפתחו ב-2009.

ב-2010 נפתחו 115 תיקים משמעתיים לעומת 130 תיקים ב-2009. לפי הלשכה, מדובר במספר התיקים הנמוך ביותר ב-4 השנים האחרונות.

לפי נתוני הלשכה, הנושא הנפוץ ביותר שבגינו נפתחו הליכים בבתי הדין המשמעתיים נגד עורכי דין נסוב על הפרת חובת נאמנות ומסירות של עורך הדין ללקוח. תלונה נפוצה אחרת עסקה בהתבטאויות שאינן הולמות עורך דין.

מנתוני הלשכה עולה עוד כי העונש הנפוץ ביותר שנגזר על עורכי דין שהורשעו בבית הדין הארצי היה עונש של השעיה על תנאי - 29 עורכי דין ספגו עונש זה ב-2010. 24 עורכי דין הושעו לתקופה קצובה מהמקצוע ורק ארבעה עורכי דין הוצאו מהלשכה לצמיתות. עורך דין אחד הורשע ללא כל ענישה.

גיא-רון מסר בעקבות הצגת הנתונים: "אני שמח ללמוד על ירידה בהיקף ההליכים בבית הדין, ומאמין שציבור עורכי הדין ברובו נוהג על פי כללי האתיקה ופועל במסירות כלפי לקוחותיו".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
08
מולי .....
 • 21:24
 • 22.05.11

עדות להדרדרות המדינה והמערכת המשפטית לתהום. עורכי דין נוהגים פחות ופחות לפי כללי האתיקה עד שהציבור התייאש מהגשת תלונות כי השם של לשכת עוררי הדין יצא לשימצה שאין שאין להתעלם ממנה.

07
ריקרדו
 • 13:47
 • 22.05.11

לא משנה אשם לא אשם ממהרים לעשות עסקה ולהרשיע, אין זמן אין זמן

06
גיל
 • 13:04
 • 22.05.11

רופא אחד לכול 330 אזרחים ועובדים סוציאלים אחד למספר אלפים. משהו ממש לא בסדר פה!

05
ג.ל.
 • 12:48
 • 22.05.11

מניסיוני הרב מול עורכי דין, טבוע ברובם שקר ומירמה. אלו אנשים רודפי בצע. לא בכדי לוקחים עורכי דין ל"תיק" כמה עשרות אלפי שקלים, בין אם המדובר בתיק גירושין או חלילה בתיק פלילי. כל "תיק" שכזה "זוכה" לכל היותר לכמה עשרות שעות טיפול. יש בי הרבה כנגד המערכת המשפטית בארץ ישראל. לא בכדי אחוז ההרשעה בארץ הוא מהגבוהים בעולם. לא בכדי יש מעט מאוד סנגורים ציבוריים ויותר פרקליטים בפרקליטות (מדוע לא "קטגוריה ציבורית"?). לא בכדי אחוז גבוה יותר של שופטים ממונים מתוך הפרקליטות (איזה סיכוי כבר יש לנאשם אם השופט ממונה מאותו מקור שבעבר דאג להגיש כתבי אישום?). יש לזכור כי עורך דין חייב להגן על לקוחו בכל מחיר. רבים לא עושים זאת ולא מטעמי הגינות אלא מטעמי מחיר. נכון הדבר כי כשעורך דין ממונה להיות שופט הוא מתמתן בדעותיו. נכון גם שהשופטים בישראל מנסים לרוב לתת אמות צד להחלטותיהם ולהימנע מהטייה של המשפט. אך מה לעשות כאשר המערכת המשפטית בארץ מוטה ביסודה לטובת התביעה ? הרי לטובת התביעה ישנם חוקרים, יש צעד דמוי ענישה כמעצר ויש פרקליטות. מה יש לטובת האזרח הפשוט ? סנגור ציבורי עמוס לעייפה או לכל היותר - עורך דין מושחת הגובה ממנו את חסכונותיו בתמורה לשירות חלקי. המשפט מהו ? משפט הוא הצגה. תחילה מציג התובע ולאחר מכן מציג הסנגור. השופט (כמו בתכנית ריאליטי) מחליט לפי הצד ששיכנע אותו יותר. אין לכך כל קשר ל"צדק" או "אמת". הראיה לכך - כמה שופטים נותנים דעתם כדעת מיעוט ? כמה שופטים שפטו לרעה או לחיוב ולאחר מכן הפכה רשות ערעור את החלטתם ? רבותי - אין צדק בבתי המשפט. רק הצגה ומנצח. בישראל לרוב מנצחת הפרקליטות.

04
חזי
 • 12:21
 • 22.05.11

תחשבו על זה.....האברכים לפחות מקיימים תרבות הקרובה לדת היהודית. בדיחה: בעבור ארבעה בנים דברה רומא: חכם=פילוסוף רשע=פוליטיקאי תם=עו"ד זה שאינו יודע לשאול=פסיבי-צועד במצעדי גאווה.

03
מדינת ההגזמות
 • 12:11
 • 22.05.11

במדינת ישראל הכל מוגזם,מי צריך כל כך הרבה עורכי דין?אבל הסיבה נמצאת באופי של הישראלי הרכושן,חושבים רק על הכסף,הם יכולים להגן על הרוצח של אמא שלהם בשביל כסף,צדק לא מהווה פה שום מקום או פונקצייה. תוצאות הדירדור הערכי של העם הישראלי. צריך לחזור קודם כל לחינוך לדרך ארץ וכבוד הזולת.

02
שחף
 • 11:48
 • 22.05.11

המצב כיום יוצר ניגוד אינטרסים ברור - לעו"ד יש את כל העניין שבהארכת הסכסוכים, זוהי בעצם יצירת ביקוש להיצע רב מדי. התוצאה - בתי משפט פקוקים, צדדים מנוצלים ונסחבים למאבקים יקרים מיותרים. מה שצריך לעשות - 1. לשמור על זכות ההשכלה פתוחה, כולל המכללות. 2. לקיים מבחן מקיף ויסודי מייד לאחר סיום הלימודים. רק מי שעובר רשאי יהיה להמשיך להתמחות. 3. להאריך את ההתמחות לשנתיים ולחייב בשכר הוגן. 4. לקיים בחינה נוספת בסיום התקופה, בעיקר בתחום ההתמחות. מה קיבלנו - כל מי שרוצה השכלה משפטית - יקבלה. רק אלו המוכנים להשקיע עוד זמן ומאמץ יקבלו את הסמכתם כעורכי דין. החסם המקצועי הגבוה ישמור על רמת המקצוע. התוצאה תהיה עליה ברמה המקצועית וירידה בתביעות הסרק הנמשכות ללא קץ.

01
אורן
 • 09:50
 • 22.05.11

כל עורך דין מגיש לבית משפט תביעה - בשם הפרנסה. העומס גדל טוחנים מיים וצדק אין !!!

תוכן מקודם
הפופולריות בדין וחשבון
הצעות מיוחדות