לבני קוברת את הרפורמה של נאמן - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לבני קוברת את הרפורמה של נאמן

נאמן פעל בחשאי תוך החלשה זוחלת של שלטון החוק. לבני עושה בינתיים את ההפך

17תגובות

שרת המשפטים, ציפי לבני, יישמה השבוע לראשונה את החלטתה לפרסם את אופן הצבעתה בוועדת השרים לענייני חקיקה, וכבר ניתן להצביע על שינויים מובהקים ומהותיים בכהונתה לעומת תקופת כהונתו של השר לשעבר, פרופ' יעקב נאמן. השקיפות שהחילה על עצמה לבני מיוזמתה היא הזמנה למהפכה מבורכת ליתר חברי הוועדה. היא מלמדת גם על הצעדים האופרטיביים שעושה לבני כדי לקבור את רפורמת הדגל של נאמן לבוררות חובה בתביעות אזרחיות ולחזק את מערכת המשפט.

תקופת כהונתו של נאמן התאפיינה בחשאיות רבה, מידור ועבודה ישירה מול שרי הממשלה ובעיקר מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תוך החלשה זוחלת של מערכת המשפט ושלטון החוק. במקביל קידם נאמן את אחת הרפורמות החשובות ביותר בעיניו - בוררות חובה בתביעות אזרחיות. תוכנית הדגל של נאמן לבוררות חובה היתה אמורה להסמיך נשיא או סגן נשיא בבית משפט השלום להעביר לבוררות מחוץ לבית המשפט כל תביעה אזרחית המתנהלת בבית המשפט שסכומה עד 2.5 מיליון שקל, בלי לקבל את הסכמת הצדדים.

תזכיר החוק של נאמן עורר תרעומת בקרב עורכי דין, שופטים ומשפטנים. שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, קראה להצעה "אסון". פרופ' יצחק זמיר, שופט בית המשפט העליון בדימוס, המשיל את ההצעה לאונס ברוטלי. "הלב של בוררות הוא הסכמה", אמר זמיר. "בוררות חובה היא אוקסימורון, זו סתירה פנימית. אם זו חובה, זו לא בוררות. הצעת החוק מוטעית ומטעה. אני קורא לזה בוררות מאונס, או אונס של בוררות. בוררות אמיתית היא כמו יחסי מין בהסכמה. בוררות חובה היא כמו אונס ברוטלי".

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית ביניש, הסבירה שמדובר בהפרטה של שירותי משפט והתריעה "מהחשש כי הצעת החוק עלולה לפגוע בזכות הגישה לערכאות ויש בה כדי לכרסם בתפקידיה הבסיסיים ביותר של הרשות השופטת". גם פרופסורים למשפטים מהאקדמיה ויו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד יורי גיא רון, התנגדו ליוזמה. חרף התנגדותם הנחרצת של בכירי המשפטנים, ואולי בגללה, המשיך נאמן בקידום הצעתו עד שפרש מתפקידו.

ציפי לבני
אמיל סלמן

מאז שנכנסה לבני לתפקידה התחלפה האווירה הנושבת מלשכת השר המשפטים. החשאיות הוחלפה באחת בשקיפות. המידור הומר בניסיון לשיתוף פעולה עם גורמים במערכת.

ביום ראשון עלתה להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק של ח"כ יריב לוין ‏(ליכוד‏) לתיקון חוק בתי המשפט באופן שתחול בוררות חובה בתביעות לפיצויים. לפי הצעת החוק של לוין, תביעות לפיצויים בשל נזק שנגרם לנכס עקב ליקויים בבנייה ותביעות לפיצויים בשל נזק שנגרם לרכוש עקב תאונות דרכים, המוגשות לבתי המשפט יופנו להליך של בוררות חובה. לפי ההצעה, הבורר ימונה על ידי בית המשפט וייעשה ניסיון שהצדדים יסכימו לזהותו. עוד מוצע, כי השר יקבע בתקנות הליכי הכשרה לבוררים, תנאים לכניסה לרשימת בוררים והוראות בנוגע לשכר טרחת הבורר ואגרות.

מדובר בהצעת חוק מרוככת ברוח ההצעה של השר לשעבר נאמן שהונחה על שולחן הוועדה. פרסום עמדתה של לבני בהצבעה בוועדת השרים איפשר לראות שלבני התנגדה להצעה. בין היתר, התבססה התנגדותה על נייר עמדה שהגיש לוועדה נשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, שבו נקבע כי ההצעה מעוררת קשיים חוקתיים ומעשיים משמעותיים. הנשיא גרוניס הזהיר שההצעה עשויה לפגוע בעצמאות מערכת המשפט, בזכות להליך הוגן ובזכות הגישה לערכאות. בנוסף, העלה הנשיא ספק ניכר אם אכן ההצעה תגרום להקלה בעומס המוטל על בתי המשפט - כפי שטוענים מנסחיה.

השקיפות שהחילה לבני על הצבעותיה בוועדה, והחלטתה להתנגד להצעת החוק, נותנים תקווה לחיזוק מחודש של שלטון החוק לאחר שנות החלשה שהשפעתה עדיין ניכרת.

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם