לאחר 12 שנה: 6 חודשי עבודות שירות למנהל סניף בנק פועלי אגודת ישראל - דין וחשבון - TheMarker

לאחר 12 שנה: 6 חודשי עבודות שירות למנהל סניף בנק פועלי אגודת ישראל

אהרון קפלן הורשע על פי הודאתו ברישום כוזב במסמכי תאגיד, במרמה ובהפרת אמונים בתאגיד, בעבירות מנהלים ובלקיחת שוחד

12 שנה לאחר שנחשפה הפרשה, שופט בית המשפט השלום שמאי בקר גזר באחרונה שישה חודשי עבודות שירות, חצי שנת מאסר על תנאי וקנס של 12 אלף שקל על אהרון קפלן, לשעבר מנהל סניף בנק פועלי אגודת ישראל שהורשע על פי הודאתו ברישום כוזב במסמכי תאגיד, במרמה ובהפרת אמונים בתאגיד, בעבירות מנהלים ובלקיחת שוחד.

השופט שמאי בקר
השופט שמאי בקר
צילום: תומר אפלבאום

"קפלן היה מנהל בנק, ובהמשך הרקיע לשחקים לתפקיד ניהולי אף גבוה יותר, אולם מסיבה לא ברורה לא הספיק לו הכבוד והממון הרב שלו זכה, והוא נכשל כישלון חרוץ בשלל עבירות של מרמה זיוף ואף שוחד.. שמעתי את קפלן שואל את בית המשפט ואת הנוכחים בו 'מה עברתם ועשיתם משך 12 שנים?' והדברים קלעו ונגעו ללבי. איני יכול לתאר את שבעת מדורי הגהנום שעוברים על אדם שחרב חדה וכבדה דוגמת כתב האישום הזה מרחפת מעל ראשו משך כל כך הרבה זמן", ציין השופט בגזר הדין.

החשדות נגד קפלן התגלו ב-2001 במהלך ביקורת הפנים שנערכה בסניף פאג"י בתל אביב. הביקורת נערכה לאחר שקפלן קודם למשרת סגן מנהל בבנק פיבי לונדון, תפקיד שבו החזיק ארבעה חודשים בלבד, לאור החשדות שנתגלו נגדו. במהלך הביקורת התברר למנהל הסניף החדש שהחליף אותו כי לקוחות רבים שפתחו חשבונות בבנק קיבלו מקפלן אשראים חריגים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, תוך שלביטחונות שהעמידו תמורתם לא היה כל כיסוי.

לאחר שהתגלו החשדות נגדו סירב קפלן להגיע לישראל, וב-2003 הוא הסגיר את עצמו באמצעות עורכי דינו ובית המשפט השלום הורה על מעצרו. עשר שנים לאחר שהתגלו החשדות נגדו הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) לבית משפט השלום בתל אביב, כתב אישום נגד קפלן. כתב האישום שהוגש בנובמבר 2011 ייחס לקפלן שורה של עבירות שוחד, מרמה ומרמה והפרת אמונים. יחד עם קפלן בכתב האישום מואשמים גם דורון קאופמן, שמואל רייכמן, יעקב שטרוצר שקיבלו אשראים מקפלן בדרך זו.

קפלן, לפי כתב האישום, במסגרת תפקידו כמנהל הסניף הראשי של הבנק בתל אביב, עמד בראש ועדת האשראי בסניף הראשי. על פי כתב האישום, העניק קפלן אשראי למקורביו, שחלקם היו בקשיים כלכליים, תוך שהוא נמנע מלרשום פרטים במסמכי הבנק וזאת: "בכוונה לרמות את הבנק". בנוסף על כך, הוא נהג במרמה ובהפרת אמונים הפוגעת בבנק ובניהול התקין של עסקי הבנק ו"אף העמיד אותו בסיכון של פגיעה ביכולתו למלא את התחייבויותיו".

השופט מתח ביקורת על הזמן שחלף עד להגשת כתב האישום ועינוי הדין שנגרם לנאשמים. "מעל תיק זה מרחף בעיקר עינוי הדין, ואם יתבונן עליו אדם מן הצד, הזמן הרב שחלף מאז פרוץ הפרשה ועד הגשת כתב האישום, הוא שידקור את עיניו".

לדברי השופט, "טענת המדינה כי הנאשמים הרוויחו ממעלליהם היא נכונה, אבל היא מתעלמת מחלוף הזמן. הסכומים והרווחים הבלתי חוקיים שנגרמו לנאשמים כתוצאה ממעשיהם, מזמן כבר לא עמם ואותם כספים ירדו לטמיון ואין הם עוד בידי הנאשמים. הנאשמים, ובעיקר קפלן, אינם אותם גבירים ואנשים שהפרוטה היתה מצויה בכיסם, ומדובר היה בהרבה מאוד פרוטות".

על שמואל רייכמן גזר השופט מאסר על תנאי למשך שישה חודשים וקנס בסך של 5,000 שקל.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
08
אלי ראובן
  • 20:10
  • 14.05.13

רק קרובים לצלחת שבעים במדינה שלנו.

07
סוףסוף סוף
  • 01:00
  • 14.05.13

שופט אמיץ זה אומר שהוא צריך לחשוש ממי שהוא שופט אותו לא? ובכל אופן השופט נראה מדהים...:-)) מי יכול לעמוד בקסם עיניו ופניו הנאים.. כן ירבו והלוואי ולא נצטרך להפנים לעצמנו ששופטים צריכים להיות אמיצים. אלא לומר לעצמנו ולהרגיש שאנו באמת מאמינים במערכת המשפט.

06
מעדיף שלא להתלהם
  • 08:59
  • 13.05.13

להתעלם מהעליהום הציבורי על נאשם ששיך לציבור שנוא דורש יותר מרק מקצועיות. ולא להתבייש להפנות אצבע מאשימה על הגורמים לעונש הקל לכאורה גם זה דורש אומץ.

04
03
nemitwito@gmail.com
  • 23:46
  • 09.05.13

תוכן מקודם
הפופולריות בדין וחשבון
הצעות מיוחדות