בחינות לשכת עורכי הדין: ארבע שאלות נפסלו - ואחוז העוברים עלה ל-56% - דין וחשבון - TheMarker

בחינות לשכת עורכי הדין: ארבע שאלות נפסלו - ואחוז העוברים עלה ל-56%

במבחני הלשכה שנערכו במועד נובמבר עברו רק 48% מכלל הנבחנים ■ בעקבות מאות השגות החליטה ועדת הבחינות לפסול שלוש שאלות ולגבי שאלה אחת אישרה הוועדה כי תיתכנה שתי תשובות נכונות

בעקבות החלטת ועדת הבחינות של לשכת עורכי הדין לפסול 4 שאלות, עלה מספר העוברים את מבחני הלשכה שנערכו במועד נובמבר האחרון מ-48% מכלל הנבחנים ל-56% מהנבחנים - כך הודיעה היום (ד') לשכת עורכי הדין.

התפלגות הישגי הנבחנים עפ"י מקום הלימוד מפורטת בטבלה שלהלן

בעקבות מאות השגות שהגישו הנבחנים החליטה ועדת הבחינות לפסול שלוש שאלות לחלוטין ולגבי שאלה אחת אישרה הוועדה כי תיתכנה שתי תשובות נכונות. בעקבות ההחלטה עלה מספר העוברים את המבחן ב-8%, ועדיין מדובר באחוז המעבר הנמוך ביותר במבחני הלשכה בשנים האחרונות.

למבחן ניגשו 1,995 נבחנים. עם היוודע אחוז הנכשלים לפני כשלושה שבועות פתחו נבחנים רבים במחאה שכללה הפגנות מול בניין הלשכה ונועדו עם חברי כנסת וועדת חוקה, חוק ומשפט בניסיון להביא לנירמול של תוצאות המבחן האחרון יחסית למבחנים שקדמו לו. אחוז המעבר הממוצע לאורך השנים האחרונות במבחני הלשכה עמוד על כ-72% מהנבחנים.

עם פרסום הנתונים לפיהם 52% מהנבחנים נכשלו הסבירה הלשכה את אחוז הנכשלים הגבוה בכך שרבים מהנבחנים הם בוגרי בתי הספר למשפטים במכללות.

בהסבר שמפרסמת עתה לשכת עורכי הדין נטען כי "משקל הנבחנים החוזרים על הבחינה בפעם השנייה ובפעם השלישית במועד זה גדול ממועדים קודמים ועומד על כ-33%, מכלל הנבחנים. הישגיהם של הנבחנים החוזרים נמוכים ביחס להישגי הנבחנים בפעם הראשונה ולכן חלקם היחסי הוריד את אחוזי המעבר בבחינה".

צילום: TheMarker

הלשכה חוזרת על הנתון לפיו כ-82% מכלל הנבחנים הינם בוגרי המכללות ומקרב מי שלא למדו משפטים בישראל. בהודעה ממוסבר כי "ככלל, הישגיהם של הנבחנים בחלק מהמכללות ומקרב מי שלא למדו משפטים בישראל נמוכים בהרבה ביחס להישגיהם של בוגרי האוניברסיטאות. נתון זה גם הוא שהביא לירידה באחוז העוברים במועד זה".

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, שנבחר לתפקידו לפני כחמישה חודשים הצהיר כי בכוונתו למנוע את מה שהוא מכנה "בעיית הצפת המקצוע" כדי למנוע את קריסתם הכלכלית של עורכי הדין שפועלים כיום בישראל. ברזילי הצהיר היום כי "יש לשנות את מתכונת הבחינה הנוכחית, ראוי לקדם חקיקה אשר מחד תוביל לעלייה בשעורי הצלחה בבחינות הלשכה ומאידך תמשיך לשמור על רמת מקצוע נאותה של הנכנסים בשערי מקצוע עריכת הדין".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
16
עו"ד
 • 16:06
 • 04.12.14

הגבלת והקטנת מספר הלומדים במכללות (מקצות) במיוחד המכללות הפרטיות , זה יעלה את רמת הן המכללות והן הלומדים וכן יצמצם את כמות הלומדים באופן נשלט מראש וללא קיפוח.

15
יליל השרליל
 • 07:45
 • 29.12.11

כיצד יתכן שעו"ד המוגבל חמור בבנק יכול להמשיך לעבוד כאילו הכול בסדר זוהי קטסטורפה !!!!!!

14
ישראל
 • 08:55
 • 11.12.11

מישהו מוכן להסביר לי, בשהיל מה צריך ועדה לכתיבת הבחינה שמאשרת שאלות שנפסלות על ימין ועל שמאל. מה בדיוק הם עושים שם בין קוראסון לבורקס? אם מתוך 100 שאלות פוסלים בדיעבד 10%, זאת אומרת שמישהו לא עושה את העבודה שלו כמו שצריך ואולי כדאי להחליף אותו במישהו שיודע כיצד לעבוד, או שלפחות אכפת לו מספיק מהעבודה, כך שהוא עושה אותה עם קצת מחשבה והרבה יותר רצינות. יוחלף מושב הליצים בוועדת בחינות רצינית!!

ועוד נקודה למחשבה - יש עו"ד שהוועדה מאשר 'לקנות' מהם שאלות (מעניין על-סמך אילו קריטריונים...) - האם דורשים את הכסף בחזרה ממי שנקנתה ממנו שאלה והיא נפסלה בדיעבד?

13
עו"ד
 • 14:31
 • 08.12.11

אם היו שאלות בעייתיות אז היה מקול לבטלן מלכתחילה, אם לא היו כאלה, אז אין מקום לבטלן רק כדי לעלות את אחוז העוברים..

12
ארז
 • 10:31
 • 08.12.11

זוהי חוצפה. אני אישית מכיר כמה שלמדו מצוין וידעו את החומר למה שצריך ורק בגלל גחמות הלשכה הן נכשלו.

11
נ
 • 09:05
 • 08.12.11

הם עושים מבחנים פיילוט? בודקים מראש את השאלות? יש איזה ביקורת על מדדים פסיכומטריים? מדובר במבחן שמועבר כל שנה לאלפי אנשים, זה לא משהו אזוטרי. בחינה כזאת עם השפעה על חיים של אנשים צריכה להיעשות בצורה מקצועית, אחרת זה נהיה שוק, מי שצועק יותר חזק מקבל עוד נקודות.

10
לא רק העגבניות - גם עורכי דין זה לא מה שהיה
 • 08:32
 • 08.12.11

09
מתמלל פשוט
 • 02:20
 • 08.12.11

זה לא יאמן כמה טיפשים הם יכולים להיות. זה היה מצחיק בהתחלה אבל אחר כך כבר התחלתי לדאוג. מעבר לטיפשות (עו" ד שחוקר מישהי על תהליך תרומת הזרע וכעבור חצי שעה של חקירה שואל אם היא עדיין בקשר עם האבא) יש רמה של אטימות מפחידה וחוסר יכולת לקלוט את הבן אדם שנמצא ממול. והקטע שכשאתה שומע דיונים שמצד אחד יש עו"ד ותיק ומצד שני אחד הצעירים הפער כל כך צועק לשמים. ומה שהוא צועק זה שכאן יש אנשים שעושים את זה כי הם אוהבים את זה ובצד השני עושים את זה אנשים שחושבים שלהיות עורך דין זה אחלה ג'וב ועבודה עם פסון טוב. הלשכה צריכה להקשות עוד ועוד את המבחנים. זה לא שיש מחסור. שיעברו רק עשרים אחוז. שזה יהיה הרף. שרק הטובים ובעלי התשוקה הגדולה לזה יותר יעברו ויהפכו להיות עורכי דין. יש כל כך הרבה עיוות דין במדינה שלנו בעיקר בגלל שעורכי הדין כאן, הצעירים, פשוט מזעזעים. אל "תתקנו" את המבחן. הבעיה היא לא במבחן. הבעיה היא בפקולטות.

08
לומד במכללה למנהל
 • 21:58
 • 07.12.11

כסטודנט שנה ג׳ למשפטים, אנוכי מכיר סטודנטים למשפטים, כמעט, בכל בית-ספר למשפטים בארץ. אני רוצה להדגיש עובדה: הרמה האקדמית של המכללות - פחותה בוודאות - משה של האוניברסיטאות. הפער המהותי באמה הינו, בעיקר, תוצאה של ההבדלים בחומר האנושי. תכלס; כאשר תנאי הקבלה במוסד פלוני עומדים על פסיכומטרי 700 וממוצע בגרויות 100+ ותנאי הקבלה במוסד אלמוני הינם בגרות מלאה(ויש מוסדות שאפילו לא זה) ומבחן כניסה פנימי של המוסד,.. אאאאמממם... - נראה לי בהיותי בוחר בבוגרי המוסד הראשון. אנוכי, סטודנט מהמכללה למנהל, רוצה לומר בפה מלא: הרמה האקדמית, רמת רצינות הסטודנטים והתוצר הסופי של הסטודנטים במכללה - נמוך מגדר הסביר והראוי. כל הביזיונות שנכשלו במבחן הלשכה האחרון - תפסיקו לבכות. פשוט תמתינו חצי שנה ובפעם הבאה - תוכינו מה אתם שווים באמת.

07
חבר לשכה מס׳ 100000999
 • 20:30
 • 07.12.11

04
Citizen
 • 19:20
 • 07.12.11

Competition always helps to reduce
the price of the service
So the more lawyers the less they will
charge .
Enough with charges of thousands of Shekels
per hour.
Lawyer should not earn more than a construction
worker

01
אדום
 • 17:50
 • 07.12.11

רק אלוקינו שבשמים

תוכן מקודם
הפופולריות בדין וחשבון
הצעות מיוחדות