בחינות לשכת עורכי הדין: ארבע שאלות נפסלו - ואחוז העוברים עלה ל-56%

במבחני הלשכה שנערכו במועד נובמבר עברו רק 48% מכלל הנבחנים ■ בעקבות מאות השגות החליטה ועדת הבחינות לפסול שלוש שאלות ולגבי שאלה אחת אישרה הוועדה כי תיתכנה שתי תשובות נכונות

בעקבות החלטת ועדת הבחינות של לשכת עורכי הדין לפסול 4 שאלות, עלה מספר העוברים את מבחני הלשכה שנערכו במועד נובמבר האחרון מ-48% מכלל הנבחנים ל-56% מהנבחנים - כך הודיעה היום (ד') לשכת עורכי הדין.

בעקבות מאות השגות שהגישו הנבחנים החליטה ועדת הבחינות לפסול שלוש שאלות לחלוטין ולגבי שאלה אחת אישרה הוועדה כי תיתכנה שתי תשובות נכונות. בעקבות ההחלטה עלה מספר העוברים את המבחן ב-8%, ועדיין מדובר באחוז המעבר הנמוך ביותר במבחני הלשכה בשנים האחרונות.

התפלגות הישגי המתמחים/ות שניגשו לבחינה בפעם הראשונה
התפלגות הישגי הנבחנים עפ"י מקום הלימוד מפורטת בטבלה שלהלן

למבחן ניגשו 1,995 נבחנים. עם היוודע אחוז הנכשלים לפני כשלושה שבועות פתחו נבחנים רבים במחאה שכללה הפגנות מול בניין הלשכה ונועדו עם חברי כנסת וועדת חוקה, חוק ומשפט בניסיון להביא לנירמול של תוצאות המבחן האחרון יחסית למבחנים שקדמו לו. אחוז המעבר הממוצע לאורך השנים האחרונות במבחני הלשכה עמוד על כ-72% מהנבחנים.

עם פרסום הנתונים לפיהם 52% מהנבחנים נכשלו הסבירה הלשכה את אחוז הנכשלים הגבוה בכך שרבים מהנבחנים הם בוגרי בתי הספר למשפטים במכללות.

בהסבר שמפרסמת עתה לשכת עורכי הדין נטען כי "משקל הנבחנים החוזרים על הבחינה בפעם השנייה ובפעם השלישית במועד זה גדול ממועדים קודמים ועומד על כ-33%, מכלל הנבחנים. הישגיהם של הנבחנים החוזרים נמוכים ביחס להישגי הנבחנים בפעם הראשונה ולכן חלקם היחסי הוריד את אחוזי המעבר בבחינה".

TheMarker

הלשכה חוזרת על הנתון לפיו כ-82% מכלל הנבחנים הינם בוגרי המכללות ומקרב מי שלא למדו משפטים בישראל. בהודעה ממוסבר כי "ככלל, הישגיהם של הנבחנים בחלק מהמכללות ומקרב מי שלא למדו משפטים בישראל נמוכים בהרבה ביחס להישגיהם של בוגרי האוניברסיטאות. נתון זה גם הוא שהביא לירידה באחוז העוברים במועד זה".

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, שנבחר לתפקידו לפני כחמישה חודשים הצהיר כי בכוונתו למנוע את מה שהוא מכנה "בעיית הצפת המקצוע" כדי למנוע את קריסתם הכלכלית של עורכי הדין שפועלים כיום בישראל. ברזילי הצהיר היום כי "יש לשנות את מתכונת הבחינה הנוכחית, ראוי לקדם חקיקה אשר מחד תוביל לעלייה בשעורי הצלחה בבחינות הלשכה ומאידך תמשיך לשמור על רמת מקצוע נאותה של הנכנסים בשערי מקצוע עריכת הדין".תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר