שש קבוצות יתמודדו על כריית מנהרות הרכבת הקלה בגוש דן - דינמו ורכב - TheMarker

שש קבוצות יתמודדו על כריית מנהרות הרכבת הקלה בגוש דן

הסתיים שלב המיון המוקדם במכרז לכרייתן של שתי מנהרות באורך 13 ק"מ בין מחלף גהה למתחם מנשיה בדרום תל אביב ■ עלות הפרויקט, שכבר כעת התקדמותו מתנהלת באיחור של שנה, נאמדת ב-3 מיליארד שקל

שש קבוצות ישראליות וזרות יתמודדו במכרז הענק לכרייתן של שתי מנהרות הרכבת הקלה בגוש דן.

הקבוצות שעברו בהצלחה את שלב המיון המוקדם שערכה בחודשים האחרונים חברת נ.ת.ע הממשלתית הן: שיכון ובינוי, שתיגש למכרז עם FCC הספרדית; דניה סיבוס ודימשי הצרפתית; שפיר הנדסה ופיצרוטי האיטלקית ‏(השותפות לכריית מנהרות קו הרכבת המהיר לירושלים - A1‏); מנרב ו–Moscow Metrostroy הרוסית ‏(שותפות גם הן בפרויקט A1‏); CCCCTG הסינית, שמיוצגת על ידי ט.ב.מ (תעבורה ומשפחת ביטרמן); וחברה בת של יצרנית מכונות הכרייה הסינית CRTG, המיוצגת על ידי קומודן הישראלית. במיון המוקדם נפסלה במפתיע ענקית התשתיות שטראבג האוסטרית.

בנ.ת.ע דרשו מהמתמודדות ניסיון בכרייה, ומשכך נדרשו הקבלנים הישראלים לצרף חברות מחו"ל. שלב המיון המוקדם פורסם בספטמבר 2012 מתוך כוונה להשלימו בתוך כמה חודשים ולפרסם מייד את מכרז הביצוע. זאת, 
כשבנ.ת.ע הצהירו על כוונתם להתחיל בעבודות כבר ברבעון השלישי של 2013. עם זאת, הליך המיון המוקדם התעכב, ולפי הערכות ייבחר הקבלן הזוכה באיחור של כשנה.

שש הקבוצות ימתינו לפיכך לפרסום מסמכי המכרז, שיכלול כריית שתי מנהרות של כ–13 ק"מ בעבור המקטע התת־קרקעי. המקטע יחבר את מתחם מנשיה ‏(דרום תל אביב‏), דרך ציר בגין ודרך ז'בוטינסקי ועד למחלף גהה.

מרבית המקטעים ייכרו בשיטת TBM - מכונת כרייה ייעודית דמויית גליל המפנה את העפר תוך כדי כרייה ומדפנת את הקירות. במקטע סמוך למחלף גהה תידרש כרייה "מסורתית" ‏(NATM‏), כלומר חפירה, בניית תומכות וכיסוי.

עלות עבודות הכרייה נאמדת ב–3 מיליארד שקל. ואולם אם תבחר נ.ת.ע לשלב במכרז גם בניית מעטפת תחנות ‏("קופסאות"‏) בעבור 10 התחנות התת־קרקעיות של הרכבת, ההשקעה בעבודות צפויה לעלות עוד יותר.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
06
לני
  • 13:36
  • 19.08.13

כל השנים אסרו על זה כי זה מסוכן אז לא נראה לי שיוציאו את לפועל

05
1 מ-6 ?
  • 10:09
  • 19.08.13

04
מנהל פרויקטים
  • 09:38
  • 19.08.13

03
דור
  • 00:56
  • 19.08.13

את כל הרעש וכל המקום צריך לדחוף מתחת לאדמה! נקודה סימן קריאה

02
רועי
  • 08:53
  • 07.08.13

מהאיור אפשר לראות ש- 80% מהקו האדום הוא תת-קרקעי. למה לא לעשות את כולו תת-קרקעי ובכך להמנע מכל הסיבוכים שקשורים ברכבת שהיא גם רכבת תחתית וגם רכבת קלה?

לא מבין את ההגיון פה.

תוכן מקודם
הפופולריות בדינמו ורכב
הצעות מיוחדות