"אפשר לייצא את כל הגז לסין - אבל זו גניבה של 250 מיליארד דולר מהציבור" - דינמו ורכב - TheMarker

"אפשר לייצא את כל הגז לסין - אבל זו גניבה של 250 מיליארד דולר מהציבור"

בכנס הרצליה אמר יו"ר המכון הישראלי לתכנון כלכלי, יוסי הולנדר, כי איסור על יצוא הגז יפחית במחצית את מחירו ■ גיל דנקנר: הוזלת הגז היתה מאפשרת כיסוי חובות חברת החשמל ■ מנכ"ל Ten קרא לבעלי ציי רכב להצטרף לניסוי תדלוק במתנול

"מסקנות ועדת צמח הן ניסיון להגדיל את תקבולי המס לממשלה בטווח הקצר לשימושים לא יעילים" אמר יוסי הולנדר, יו"ר המכון הישראלי לתכנון כלכלי, במושב בנושא הגז הטבעי, שנערך היום (ג') בכנס הרצליה. "אפשר לייצא את כל הגז לסין, אבל אפשר גם להשתמש בגז בתעשייה, להוריד את יוקר המחיה בכ-10 מיליארד דולר בשנה, ולפתח מקומות עבודה חדשים".

יוסי הולנדר
יוסי הולנדר
צילום: עופר וקנין

על פי חישובי המכון, עדיף למשק להשתמש בגז הטבעי כחומר גלם בתעשייה, וכן להגדיל את השימושים הצפויים בו בתחבורה. "ישראל יכולה לחסוך עד 295 מיליארד דולר עד 2040 בשימוש בגז. ואין סיבה לעצור ב-2040. על פי החישובים שלנו, כל עתודות הגז הצפויות בישראל יסתיימו תוך 35 שנה. לכן אסור לייצא אפילו גרם אחד של גז טבעי. היצוא של הגז הוא גניבה של כ-250 מיליארד דולר מהציבור"

הדוברים במושב הציגו תוכניות שונות לשימוש בגז בתעשייה ובתחבורה, ושללו יצוא של עתודות הגז שיתגלו בישראל, שעליו המליצה ועדת צמח כאמצעי למימון פיתוח מאגרי גז. הוועדה המליצה לשריין גז לשימוש מקומי עד 2040.

הולנדר הוסיף כי איסור על יצוא גז טבעי יוזיל את מחירו, וכי מדיניות יצוא גז שנקטה אוסטרליה הביאה למחסור בגז ולייקורו. "באוסטרליה עשו יותר מדי LNG, ולכן אין מספיק גז לתעשייה המקומית. אי אפשר להשיג גז, או שמשיגים אותו במחירים לא ריאלים. המצב דומה גם בישראל. מחיר הטעות באוסטרליה הוא יותר מ- 9 מיליארד דולר ל-BCM", אמר הולנדר בהתייחס לעובדה כי עד כה חתמו לקוחות תעשייתיים מעטים מאוד על הסכמי גז.

הוא הוסיף כי "במכון מחקר גרמני אמדו את הערך המוסף לשימושים השונים בגז, והערך הגדול ביותר הוא לא ביצוא אלא בפיתוח לתעשייה. היצוא אולי נותן את הערך המוסף הכי גדול לדלק ולנובל, אבל לא למדינת ישראל".

"מחיר הגז בישראל נקבע על ידי חברת החשמל. החברה חתמה על מחיר עם השותפות במאגר תמר, וזה קבע בנצ'מרק לכל המשק. המחיר שהתקבל הוא פי שניים ממחיר הגז מול שותפות תמר, וזה יגרום לכולנו לשלם מחיר חשמל גבוה מדי" אמר גיל דנקנר, יו"ר דור כימיקלים. "היה אפשר להוריד את מחיר החשמל, או להפנות את הפער להפחתת החוב של חברת החשמל. במקום זה רוצים לייצא את הגז, וזה יהיה מנוף להעלאה נוספת במחיר המקומי".

דנקנר, שחברתו מבקשת להקים מפעל לייצור אמוניה ומתנול מגז טבעי, הוסיף כי "הסעודים מקימים כעת עיר במדבר, שתאכלס 100 אלף בתי אב, סביב פרויקטים תעשייתיים מבוססי גז טבעי. יש מעט מאוד מדינות בעולם שמפיקות גז טבעי, ואין בהן תעשיות המשך לגז. ישראל היא לא אנגולה וניגריה שרק מייצאות. תעשיות גז טבעי קיימות במצרים, בנורווגיה, ובארה"ב". הוא הוסיף כי מחיר הגז שנקבע בישראל, כ-6 דולרים למיליון BTU, גבוה מדי, וצריך להיות כמחצית מכך. "לא נייצר ב-6 דולרים".

שגיא דגן, סגן מנהל התוכנית הלאומית להפחתת התלות בנפט לתחבורה, אמר בתגובה כי "הגז בישראל יקר יותר מבחו"ל. הוא מגיע ממאגרים רחוקים מהחוף ועמוקים". הוא הוסיף כי "יש מקום לשינוי תפישה בממשלה", כדי לאפשר הקמת פרויקטי חלוץ בתחום תחליפי הנפט. הוא הוסיף כי "יש גם בעיה של משילות, המשרדים לא תמיד מדברים אלה עם אלה. מבחינתנו, אני לא חושב שיש בעיה עם היצוא". בקשר לשימוש בגז בתחבורה, אמר כי "הנסועה לא גדלה בעולם המערבי, היעילות של המכוניות גדלה, ואנחנו מצפים שצריכת הדלק תרד. יש פתרונות אחרים, גם רכב חשמלי ייכנס בשנים הקרובות".

חלק עליו ד"ר שלמה ולד, המדען הראשי במשרד האנרגיה והמים. "אני לא מסכים את הערכתו של שגיא. לרכב החשמלי צריך לספק חשמל, והוא מיוצר בעיקר בגז בתחנות הכוח. צריך לבחון שוב, מחדש וביסודיות, את הערכות הביקושים בישראל. אין דו"ח שמסקנותיו מקובלות כרגע על כל הגורמים. בשביל לספק ודאות ליזמים, המבקשים להקים מתקנים ניסיוניים לייצור דלקים מגז. אין פגיעה בשוק הפרטי, אם המדינה תיתן ערבות מדינה למתקני חלוץ. כמו שנתנו ערבויות לכביש 6, אני לא רואה סיבה שלא ייתנו ערבויות למתקני חלוץ בתחום".

ולד טען כי אינו מאמין בחזון להפסקת התלות בדלקים מבוססי פחמן. "אנחנו מאמינים, בטוחים וסמוכים שהפחמימנים ילוו את האנושות עוד מאות שנים. הם הבסיס לתעשיית הפלסטיקה, אבני הלגו שמהן אפשר לבנות כל חומר שרוצים. אי אפשר לומר שדלקים פוסיליים זה דבר רע, כי זה הכרחי. טכנולוגיות גז טבעי הן שער לדברים אחרים, כמו הפקת גז מפסולת אורגנית". בנוסף, אמר ולד כי יש לבחון לעומק את האפשרות להקים מתקן GTL, שהופך גז לדלק נוזלי. "ההשקעה במתקן היא של כ-3 מיליארד דולר, אך התועלות ממנו יהיו עצומות".

דני בן-נר, מנכ"ל חברת הדלק Ten, סיפר על הנסוי המתנהל לתדלוק מכוניות בתערובת בנזין המהול ב-15% מתנול. הניסוי, בשיתוף דור כימיקלים ומשרד האנרגיה, בוחן את השפעת התערובת על המכוניות, ובעתיד מתוכננת התערובת להשתלב בשוק הדלקים. עם זאת, אמר בן-נר כי "כוחות השוק אינם מספיקים להחדרת תחליף דלק לשוק. חייבים לתת תמיכה ממשלתית. נדרש גם יצרן רציני לתחליפי דלקים. אנחנו רוצים להתחיל עם תוצאות, עם מכירה בשטח. אפשר לעשות פיילוט ראשוני, עם צי רכב קיים.

"אנחנו קרובים להרחבת הפיילוט לעשרות או מאות רכבים. כאן רואים את המחסום הראשוני, אין אחריות יצרן לתדלוק במתנול. קבוצצת פישמן (המחזיקה ב-Ten), כחלק מאחריות תאגידית, כבר הסכימה להכניס חלק מהמכוניות שלה לניסוי. אבל אנחנו מחפשים עוד חברות שיסכימו להכניס את צי הרכב שלהן לתוכנית."

ד"ר גלעד פורטונה, עמית מחקר בכיר במוסד שמואל נאמן בטכניון, אמר כי " מאחר שעד כה קיבלנו את הגז ממצרים, ישראל נרדמה בייצור גז משל עצמה, ונהפכה תלותית. על ישראל ליצור תחליפי גז טבעי עבור הייצור המקומי ואחר כך להמשיך את הייצור לשם יצוא. מדובר בנכס ארוך טווח שיאפשר לתעשייה לצמוח".

הוא הוסיף כי "הקצאת הגז עד כה לא הביאה לתחרות, הממשלה צריכה להתערב. המדינה צריכה אולי להתקין את תשתית החלוקה בעצמה. לעולם אין מספיק נפט, אבל גז יש בעולם למאות שנים, לכן צריך להשקיע בתשתית הזאת למען העתיד".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
31
למה
 • 11:38
 • 12.05.13

600 מיליארד שקל לא אמורים להיעלם בהחלטה מהירה של הממשלה. גם לא הבריאות שלנו

30
אירית גל
 • 13:09
 • 07.05.13

בסתר ובלי שנשים לב, אנו נשדדים ע"י. תאבי בצע שטובתם לעומת טובת המדינה ואזרחיה, רק היא מעניינת אותם. רק חבל מאוד שנבחרי הציבור נכנעים ללחציהם. (איני כוללת את ביבי, הידוע ברצונו להיטיב עם הגזלנים הללו.)

28
ביא
 • 10:25
 • 16.03.13

עדיף שילך ליצוא ויכנס תמלוגים למדינה ויהיה כסף לחינוך לביטחון ולתשתיות והממשלה לא תיצתרך לעלות מחירים כל יום שני וחמישי וחוץ מיזה ליצא את הגז מליויתן צריך מילירדים לפתח את השדה הגדול הזה רק חברה בין לאומית מסוגלת לבצע עבודה כזאת של יצוא לכן למדינת ישראל אין את הכסף הזה ועל תדבר שטויות שאפשר ליצא עבל זאת גני בה הגניבה היא שאם הגז ישאר במצולות הים למשך אלפי שנים כי אף אחת במדינה לא יפתח שדה כזה גדול כי למדינה אין כסף אז עדיף שהאוסטרלים יכנסו וישלמו וכך כולם יהיו ברוח גם המ דינה וגם המשקיעים וגם העם בישראל יהיה כסף בקופת האוצר אתה מבין יוסי הולנדר אוד פלצן אחת כולם מחפשים כותרות על חשבון זיעת המשקיעים שעבדו קשה בשביל הכסף הזה ושילמו מס הכנסה וצריך להגיד לסילבן שלום שיוריד בחזרה את מס ריוחי הון ל10 אחוז ולא להבריח את המשקיעים מהארץ כי אנחנו מדינה מיתפתחת ואנחנו צריכים את המשקיעים בארץ ולא בחוץ לארץ מבין סילבן שלום מיבאר שבע אוי לעבד כי ימלוך סילבן שלום האלק גם צר העיין כמו יחימוביץ ושמאה ומלכי אור ושתיניץ ושישנסקי וכל הצרי הע יין וכל הפלצנים שדחפו את התחת שלהם אם גילוי הליויתן ממש בושה אומרים איפה שיש יהודים לא צומח עשב כך אני רואה את זה במו עני אד עכשיו לא האמנתי ממש ליכלוך די מספיק יסרחתם כל פלצן נהפך למומחה

27
י
 • 14:08
 • 14.03.13

אחד המאפיינים העיקריים של כל היבשת השחורה הוא עושק מתמיד של תאגידים בינלאומיים והעברת הרווחים מנכסי המדינות ל------ ----- בינלאומיים (סליחה, משקיעים). הדבר נכון לא רק בעניין גז ונפט אלא בכל המשאבים באפריקה, מאורניום עד זהב. היחידים שמרוויחים מהסיפור במדינות עצמן הם פקידי שלטון שמתעשרים משוחד או מקבלים משרות דירקטורים אצל ה"משקיעים" לאחר הפרישה - מזכיר משהו למישהו?

26
שמעון
 • 16:52
 • 13.03.13

את עלות אבטחת השדות אפשר לפתור בקלות לשתף אף את הרוסים מגזפרום בשדות אני שואל הגיונית מי יעיז לתקוף משהוא ששייך לרוסיה ביודעו את התגובה הרוסית ללא פשרות של פוטין וכנופיתו

 •  
  בן-קיימא
  • 21:23
  • 13.03.13

  מילא יזמים, אבל מדוע אנחנו צריכים את הרוסים?! הם מאוד מסוכנים ומסייעים לגרועים שבאויבינו.
  מדוע ממשיכים לא לראות אותנו ממטר ובשם ה"יזמות" מפרקים את מדינת ישראל?
  Haven't the jewish people suffered enough?!

25
שמעון
 • 16:49
 • 13.03.13

1.הממשלה לא השקיע אפילו שקל בפיתןח שדות הגז אבל אכן היזמים צריכים לשלם תמלוגים ומיסים כמו כל עסק בארץ ובעולם
2.עתיד השיווק של הגז הוא החלטתם של יזמי הגז בלבד כמו שהממשלה לא מחליטה עבור כיל מה החברה עושה עם האשלג
3.אין להשתמש בהכנסות הממשלתיות מהגז להוצאות שוטפות אחרת נחלה במחלה ההולנדית לדעתי יש לנהוג בדיוק כמו שנהגה הממשלה ההולנדית פשוט להעתיק את השיטה ללא התחכמויות יהודיות שפלות

24
ישראלי
 • 14:59
 • 13.03.13

בגז במוכח היום יספיק ל-35 שנה לך תדע מה יהיו העתודות עוד שנה שנתים כיצד יצרו חשמל לפני 35 שנה הטכנולוגיה מתקדמת בצעדים ענקים אישתי דיברה מהקניון עם אחיה מהודו חברה מתורכיה והבן מאמריקה כאשר אני לפני 10 שנים חלמתי לקבל קו טלפון קוי כך שאין אפשרות לדעת ואיכן תגיע הטכנולגיה בעתידרק להזכרך אנריגה אטומית אנרגית השמש ועד פיתוחים שאין אני רוצה להזכירם כעט כך שהפחד למחסור באנרגיה חשמל על פח דעתי הוא נמוך ביותר אל פי דעתי יש צורך למכור את הגז כמה שיותר מהא ומי שאפשר נכון את הרוחים יש לשמור ולהשחמש לפיתוח העתיד ולא לחח לאברכים ולמתנחלים בכדי שיבזבזו את הכסך למען הרושם של ישראל ענקית

22
האזרח דרור
 • 11:39
 • 13.03.13

לפי החשב הכללי, התמלוגים +מיסים מתמר עומדים על 20 מיליארד ש"ח, יחד עם לוויתן זה נניח קופץ ל 60 מיליארד ש"ח. גובה התמלוגים לא קשור לייצוא, ייצוא לא מגדיל אותם, היות ועשו תספורת לוועדת ששינסקי.

עלויות האבטחה (אותן משלמת המדינה) עומדות על 13-17 מיליארד ש"ח ל-20 שנה (3 מיליארד ש"ח + 400 מיליון בשנה).

אבל המשק הישראלי גם יצטרך לשלם על ייצוא הגז. העלות היא עלות הדלק והפחם שנצטרך לייבא במקום עלות הגז שנייצא. בהנחה שמחירי האנרגיה בעולם לא יעלו (עלו פי 3.5 בעשור האחרון לפי הבנק העולמי) נצרך לשלם 900 מיליארד (לפי הערכה של הולנדר) עד 1200 מיליארד ש"ח .

לכן לא משתלם לישראל לאפשר ייצוא. לא שוה לשלם 900 מיליארד ש"ח כדי לקבל מיסים בשווי 60 מיליארד ש"ח (גם אם מתעלמים מעלוית נוספות כמו אבטחה, סיכון לדליפה וכו'), ההפסד גבוה פי 15 יחסית לרווח.

19
לויתן
 • 08:29
 • 13.03.13

בתוך 5-10 שנים מחירי הגז יפלו ורק אם נתחיל ליצא עכשיו מדינת ישראל תקבל הרבה תמלוגים ומיסים. יש בתמר ולויתן גז שיספיק למדינת ישראל ל 25 שנים וגם לייצוא. עדיף ליצא עכשיו ולגבות מיסים מחברות הגז !!! מדינת ישראל תוריד את המיסים למעמד הביניים ותשקיע בחינוך בריאות ותחבורה בזכות המיסים מיצו גז. כך גם האבטלה בישראל תרד !!!

18
אלוני
 • 08:27
 • 13.03.13

כל אחד בא מפ... חוכמה ונאנח מנחת

14
יונה
 • 07:03
 • 13.03.13

עכשיו לנער את דן אגד וכו שיבדו על גז, אם אפשר רק מיניבוסים בעיר,
ולהתחיל לסדר רכבת על גז.

10
אאא
 • 06:05
 • 13.03.13

שיעשו את ההפך ממה שטוב לציבור ובדיוק את מה שהכי טוב בשבילם

09
מוקי
 • 05:41
 • 13.03.13

06
אבי
 • 01:53
 • 13.03.13

ביחוד כשהיא רוצה לשלם חצי ממחיר השוק?

 •  
  האזרח דרור
  • 11:31
  • 13.03.13

  גם על פי הנחות המקילות של הוועדה , תמר + לוויתן מספיקות ל 38 שנה של צריכה מקומית, וגם זה בהנחות מקלות על הצריכה בשוק הישראלי והנחות אופטימיות על גודל המאגרים. לוויתן גדול פי 2 מתמר. שאמור להספיק ל10-15 שנה בערך.

03
ספיפון
 • 23:49
 • 12.03.13

פעילות האקספלורציה תימשך כי בין היתר מחפשים נפט. קידוחי גז יתבצעו במאגרים לפי ביקוש. כבר ב2014 יהיה מחסור בגז בגלל העדר נק כניסה צפונית ומגבלות הולכה בצינור הקיים.

02
צ'אווס
 • 23:07
 • 12.03.13

תלאימו את הגז גאונים?

תוכן מקודם
הפופולריות בדינמו ורכב
הצעות מיוחדות