ח"כ וקנין על פתיחת השמים: "שלא ישלחו צב להתחרות עם אצן אולימפי" - תעופה ותיירות - TheMarker

ח"כ וקנין על פתיחת השמים: "שלא ישלחו צב להתחרות עם אצן אולימפי"

ח"כ יצחק וקנין, המנהל את דיוני ועדת הכלכלה בתקנות הטיס על הסכם השמים הפתוחים, אמר את הדברים בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בו אושרו התקנות המסדירות את פעולת מכוני הבדק של כלי הטיס

צילום: ניר כפרי

"כשפותחים את השמים, צריך לוודא שאנחנו לא נותנים לאצן אולימפי להתחרות נגד צב. יש חשש שזו תחרות שהולכת להיות בין ענקי התעופה העולמיים ל אל על בחסות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי   נתונים גרפים עבור אל על לגרף ניתוח טכני אל על " - כך אמר היום (ג') ח"כ יצחק וקנין, המנהל את דיוני ועדת הכלכלה של הכנסת בתקנות שטיס. כמו כן, ביקש ח"כ וקנין לוודא שמאפשרים לחברות התעופה הישראליות להתמודד כראוי עם פתיחת השמים.

מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), גיורא רום, התייחס לנושא ואמר כי "לארקיע, ק.א.ל (קווי אוויר למטענים) וישראייר, אין שום בעיה עם שמים פתוחים, אבל בקשר לאל על זה כבר משהו אחר".

גיורא רום
גיורא רום

בפתח הדיון התייחס יו"ר ק.א.ל, עופר גלבוע, לחתימה על הסכם השמים הפתוחים ואמר כי "לא ייתכן לפתוח את השמים בלי לפתוח את הקרקע". גלבוע דרש לבצע תיקונים לתקנות מחשש שהליך אישור מכוני בדק בחו"ל, המבצעים את תחזוקת כלי הטיס, יהיה ארוך ומסובך. גלבוע ציין כי ישנם מכונים שכבר קיבלו את אישור מנהל התעופה האמריקאי, ה-FAA, ושל הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה, EASA, ואמר כי מדינות קטנות אחרות, כמו ישראל, יצרו תהליכים סבירים שסומכים על ה-FAA וה-EASA.

ח"כ וקנין ביקש את התייחסות של רת"א לטענות לפיהן זמן האישור ייקח שנתיים, וביקש לדעת מדוע לא ניתן להסתמך על גופי הבקרה האמריקאי והאירופי. רום דחה את הטענה, כי הליך הרישוי לאישור מכוני הבדק נמשך שנתיים, אך הוסיף כי "רת"א עושה עבודה שעניינה טיפול בתשתית התעופה ולכן לא צריך לעמוד עם שעון עצר". לדבריו, הבעיה שמציגות חברות התעופה תקבל מענה בנהלים שייכתבו לפי הסמכות שתינתן בתקנות. הוא הסביר כי לרת"א יש מספר דרישות כדי להניח את דעתה באשר לטיפול במטוסים.

עופר גלבוע
עופר גלבוע
צילום: אייל טואג

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את תקנות הטיס העוסקות במכוני בדק, שנועדו להסדיר את התנאים וההליכים לרישוי מכון בדק של כלי טיס, ואת החובות החלות על בעל רישיון להפעלת מכון הבדק. אישור התקנות מהווה צעד נוסף בדרך לחזרה של דירוג בטיחות התעופה של ישראל לקטגוריה ,1 וזאת כהמשך ישיר לאישור חוק הטיס, אותו הוביל בוועדה ח"כ וקנין.

בדיונים קודמים, אישרה הוועדה שורה של הגדרות באשר למכוני הבדק, תקנות המסדירות את נושא הרישיון של מכוני הבדק, הסדרת נושא השינויים במכוני הבדק, פעילות המכונים, נהלים ותקנות נוספות. ח"כ וקנין אמר כי "תקנות הבדק מתייחסות ליחסים שבין מכון בדק אחד לשני ולא ביחסים שבין חברות התעופה למכוני הבדק" והוסיף כי יתייחס לטענות חברות התעופה במסגרת הדיונים בתקנות ההפעלה.

עוד אמר וקנין כי הוועדה השקיעה שעות ארוכות בדיונים בחוק הטיס ובתקנות, מתוך התחשבות בכל הגורמים בענף התעופה, והוסיף כי "הוועדה תמשיך לעשות כן וביומיים הקרובים תשקיע שעות רבות של דיונים בתקנות הטיס - בדרך להחזרת דירוג התעופה של ישראל לקטגוריה 1.

בתום הדיון אישרה הוועדה את התקנות המסדירות את עבודות מכון הבדק וקבעה כי באשר למכונים חדשים, התקנות ייכנסו לתוקפן מיד עם הפרסום. באשר למכונים הגדולים הקיימים כבר כיום, אושרה הצעתו של ח"כ וקנין כי התקנות ייכנסו לתוקפן לאחר שנתיים מיום הפרסום, על מנת לתת למכונים זמן להתארגנות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
תוכן מקודם
הפופולריות בתיירות
הצעות מיוחדות