אישום: הכירורג פרופ' פפה דיווח שנכח בשיבא - כששהה בחו"ל - בריאות - TheMarker

אישום: הכירורג פרופ' פפה דיווח שנכח בשיבא - כששהה בחו"ל

החקירה נפתחה בעקבות תלונה אנונימית לנציבות שירות המדינה ■ מואשם גם בדיווח על נוכחות בשיבא בעת שניתח באסותא ■ האישומים נוגעים לתקופה שלפני הנהגת שעון הנוכחות

תלונה אנונימית שהתקבלה בנציבות שירות המדינה לפני מספר חודשים והובילה לחקירה של אגף החקירות בנציבות, הסתיימה לאחרונה בכתב אישום שהגישה הנציבות נגד אחד מבכירי הכירורגים בישראל, פרופ' משה פפה משיבא (תל השומר), לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים.

כתב האישום נגד פפה כולל שלושה סעיפי אישום שהמכנה המשותף להם הוא דיווח כוזב לכאורה על שעות עבודה במערכת הציבורית שלא ביצע בפועל, בעודו עוסק בפרקטיקה הפרטית שלו או אפילו נמצא בחו"ל. כחלק מהחקירה קיבלו החוקרים מאסותא את רשימת הניתוחים שביצע פפה בבית החולים.

פפה הושעה מתפקידו על ידי נציב שירות המדינה, משה דיין, לפני כחודש וחצי עד לגמר ההליך המשמעתי נגדו. עד אז שימש כמנהל מחלקה כירורגית בשיבא, ולמעשה היה הכירורג הבכיר ביותר במרכז. בנוסף, הוא ביצע ניתוחים פרטיים- ואף החזיק בהיתר לעיסוק בפרקטיקה פרטית הכוללת בדיקות, חוות דעת וניתוחים בבית החולים הפרטי אסותא. על פי ההיתר, העבודה הפרטית באסותא אושרה לו לאחר שעות העבודה בשיבא, מהשעה 18 ואילך.

על פי האישום הראשון, בין השנים 2008 ל-2012, ב-49 מועדים שונים עבד פפה כמנתח באסותא במהלך "שעות התקן" שלו, כלומר - שעות העבודה הציבוריות שלו בשיבא, ובכל אותם מועדים דיווח באופן כוזב לכאורה על עבודה בשיבא.

לפי האישום השני, בשנים 2009-2010 דיווח פפה ב-11 הזדמנויות שונות על ימי עבודה מלאים בשיבא - בעוד שבאותו זמן שהה בחו"ל בנסיעות פרטיות.

האישום השלישי פרוצדוראלי יותר: כמנהל מחלקה פפה היה אמור לאשר את דו"חות הנוכחות של כל הרופאים במחלקתו וכן את דו"ח השעות של עצמו ולהעבירם למחלקת משאבי אנוש. על פי האישום, הורה פפה למזכירתו לחתום באמצעות החותמת האישית שלו על כל דו"חות הנוכחות במחלקה מבלי שעבר עליהם.

האישומים נגד פפה נוגעים כולם לתקופה שלפני הנהגת שעון הנוכחות בבתי החולים, במסגרתו מחויבים הרופאים להחתים כרטיס בכניסה וביציאה מעבודתם הציבורית או לדווח על נוכחות באמצעות הטלפון הנייד שלהם. שעון הנוכחות נכנס לתוקפו בינואר השנה, ועד אז הדיווח היה ידני - באישור מנהל המחלקה. בתקופה הנוכחית, למשל, לא יתכן מצב בו רופא נמצא בחו"ל וחותם על כרטיס נוכחות במקביל. בנוסף, עברו הרופאים לשבוע עבודה של חמישה ימים שבדרך אינו כולל את יום שישי, כך שעבודה בימי שישי בפרקטיקה הפרטית היא כיום מותרת.   

מקרה דומה מאד אירע בשיבא לפני שנה בדיוק: מנתח הלב הבכיר ד"ר ליאוניד סטרניק הורשע בכך שדיווח על נוכחות בבית החולים בזמן ששהה בחו"ל או עסק בפרקטיקה הפרטית. עם סטרניק נחתם לבסוף הסדר טיעון, לפיו לא יפוטר ויוכל לשוב לעבודתו בבית החולים - אך ייענש בחומרה. הוא קיבל נזיפה חמורה, הועבר מתפקידו כסגן מנהל מחלקה ונפסל מכל תפקיד ניהולי אחר למשך שלוש שנים. כמו כן הוא ירד בשתי דרגות למשך שלוש שנים ונקנס בסכום שמוערך ב-300 אלף שקל.

במהלך המשפט טען מנהלו האישי של סטרניק, פרופ' אהוד רענני, כי שיטת דיווח הנוכחות שהיתה נהוגה עד ינואר השנה שבה ממלאים הרופאים באופן ידני אחת לחודש דו"ח נוכחות היא "בעייתית, וקשה מאוד לדווח דיווחים מדויקים.

גם התביעה, כלומר נציבות שירות המדינה, טענה במפורש כי "הנאשם אינו הרופא היחידי שעסק בעבודה פרטית ללא אישור. הוא מייצג תופעה. ולכן, לא ניתן להחמיר עם הנאשם עד מאוד". 

יו״ר ועד הרופאים בשיבא, ד״ר זאב פלדמן, מכנה את הגשת כתב האישום נגד פפה  "אכיפה סלקטיבית", ומוסיף: "בכל אקט של הבאה לדין משמעתי יש שני אלמנטים: ענישה לפרט והרתעה לציבור בבחינת יראו וייראו. אלמנט ההרתעה לא קיים במקרה זה, שכן העבירות לכאורה, התבצעו בתקופה שבה היו הכללים אחרים. אני מקווה שיזקפו לזכותו  של פרופ׳ פפא את מצוינותו לאורך עשרות שנות שירות ואת מסירותו לחוליו".

פפה עצמו לא הגיב.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "נציב שירות המדינה החליט להשעות מתפקידו פפה עד לתום ההליכים המשפטיים בתובענה שהגיש נגדו לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים. ההשעייה נכנסה לתוקף ב-11 באוקטובר 2012".

על קו ההגנה העתידי של פפא ניתן ללמוד מהמכתב ששיגרו עורכי דינו, מעין רביד וגדעון רובין ממשרד רובין שמואלביץ', לנציב שירות המדינה משה דיין לפני כמה שבועות, במאמץ למנוע את השעייתו - מאמץ שכאמור לא צלח. לטענת פפא, כל המעשים המיוחסים לו היו למעשה "פרקטיקה רווחת" בקרב כלל הרופאים בבתי החולים הממשלתיים ובשיבא בפרט בתקופה שקדמה לשעון הנוכחות, כך שנהוג היה שרופאים מבצעים פעילות פרטית בשעות היום ואחר הצהריים, ומשלימים שעות עבודה בשעות הערב, הלילה ובסופי שבוע. לדבריו, היקף עבודתו בשיבא כולל השלמת השעות, עמד במכסה הרשמית של משרתו - 45 שעות שבועיות.

לגבי ביצוע פרקטיקה פרטית בימי שישי, טוען פפא כי היתה זו "עמדתם המוצהרת" של כל הצדדים - מעבידים, ההסתדרות הרפואית והרופאים עצמם שלא מגיעים לבית החולים בימי שישי "אלא באופן מצומצם ביותר". באשר לדיווח הנוכחות בזמן ששהה בחו"ל, הוא טוען כי בחלק מהמקרים מדובר בכנסים בהם השתתף מטעם בית החולים, במקרים אחרים דאג לתקן את דו"ח הנוכחות שלו ובמקרים שלא עשה זאת - מדובר ב"טעות בתום לב", או בימי שישי בהם כאמור לא נהגו הרופאים להגיע לעבודה.

לגבי החתימה האוטומטית של מזכירתו על טפסי הנוכחות שלו ושל רופאיו טוען פפא כי בשיבא נהוג כי המזכירות של מנהלי המחלקות חותמות בשמם על דו"חות הנוכחות שלהם ושל הרופאים, ולפיכך מה שנעשה לו הוא "אכיפה סלקטיבית ופסולה", בעוד שלגבי שאר הרופאים לא נערכה כל חקירה משמעתית ולא הועמדו לדין משמעתי". לטענתו, לא היתה לו דרך לפקח על הנוכחות האמיתית של רופאיו ומשך החתימה היא "לא יותר מאקט של אמון בדברי הרופא".

טענה מעניינת נוספת של פפא, שבאה לחזק את טענתו על אכיפה סלקטיבית שכוונה כלפיו, היא כי "בחלק מהניתוחים שביצע פרופ' פפא בשעות העבודה "הרגילות" השתתפו עמו רופאים נוספים המועסקים בבתי חולים ממשלתיים מבלי שאלה הועמדו לדין משמעתי". בהמשך הוא רומז כי במשפט עלולה להיפתח תיבת פנדורה: "בשלב זה אין בכוונתו של פפא לנקוב בשם זה או אחר, אך ככל שיידרש לכך יעשה כן במסגרת שלב ההוכחות בהליך המשמעתי". 

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
15
אחת שמכירה אותו
 • 08:04
 • 16.12.12

האיש פשוט מסואב וטוב שמישהו עלה על זה. אסור להחזיר אנשים כמוהו למערכת. פשוט איש שקרן שמתפלל כל הזמן לאלוהים עלאק.

14
ככל ש- ככל ש- ככל ש- ככל ש- ככל ש-
 • 00:03
 • 11.12.12

מתי המילה הזאת החליפה את המילה "אם" או "כאשר"?

א-י-ו-ו-ל-ת ועילגות של עורכי דין.

11
אזרח מודאג
 • 19:24
 • 06.12.12

התלונה לא היתה אנונימית אלא באה משליט יחיד שאינו מוכן להשלים עם קיומם של בעלי דעה שונה.מרבית הרופאים הבכירים עובדים בעבודה נוספת בהיתר ונמצאים בבית החולים גם בלילות, בשבתות, בחגים ואפילו ביום כיפור ובליל הסדר.
כנגד המשכורת העלובה שהמדינה משלמת לרופאים מוכשרים, מקבל הציבור תמורה כפולה ומכופלת.
בשל ענין טכני פרוצדורלי יפסיד הציבור אבל יתחזק שלטון היחיד.

10
1233
 • 10:59
 • 06.12.12

תלונה ״אנונימית״? למה לא לשפוך את כל האמת וגם לציין שמנהל בית החולים הוא האנונימי שעסוק בפוליטיקות של עצמו כדי לבנות אימפריה ובכך הוא מנסה לשים רגליים לאלה שלא מוכנים להיות חלק מהחיילים הקטנים שלו.. אותן בעצמו מבקר המדינה המליץ להשהות מתפקידו לאלתר שלא נדבר על העובדה שהוא חטא באותם דברים אם לא יותר.... גועל נפש של אדם. פרופסור פפא הוא לא הקורבן הראשון שלו... והוא גם לא יהיה האחרון אם לא יעשה משהו בנושא פרופסור רוטשטיין..

08
מישהי שיודעת
 • 19:33
 • 05.12.12

שהציל חיים של מאות אנשים, ובהרבה מאוד מקרים ללא תמורה כספית. נציבות המדינה טוענת שהוא היה בחול ודיווח שהיה בארץ? האם הנציבות הנכבדה חישבה לו את כל סופי השבוע והחגים שבהם "בילה" בבית החולים? את הטלפון שמצלצל יומם ולילה בקריאות לניתוחי חירום ואת מרכז מירב לבריאות השד שאותו הקים כמעט לבדו מתרומות שהוא גייס! ולא, הוא לא מרויח שקל מהמרכז! תבדקו! ושיתביישו להם כל המצטדקים בנציבות המדינה שלא עשו מאית מהטוב שפפא עשה בכל יום ויום בשירות הציבורי, וכן, מגיע לו להרוויח ואפילו הרבה!!

07
אביגיל
 • 14:47
 • 05.12.12

עושה כל כך הרבה למען החולים בעיקר החולות. מיוחד במינו. טעות להשעות

05
יובל
 • 14:17
 • 05.12.12

היכן היושרה של הרופא הזה הערכיות שלו? מתברר שגם שם יש סרחון....כי הכסף יעבר....

04
עדי
 • 13:51
 • 05.12.12

במקרה הזה האמת היא אחת רופאים לא כולם במשך שנים עשו קומבינות כאלה .
עברו הכשרות על חשבון המדינה במאות אלפי שקלים קיבלו כספים מהקופות .
בגלל זה היה הפחד משעון הנוכחות הנמצא בכל מגזר במשק!!! מה הבעיה לא מובן לי .
האוצר הבין שמבלבלים לו תשכל לא המתמחים שמרוויחים פרוטות ..הרופאים הגדולים שמרוויחים גם ככה ים כסף.
מנהל מחלקה בוכה שהוא עושה רק 20 או 50 אלף בחודש אבל על כל ניתוח פרטי שהוא עושה מהרקורד והמוניטו שהוא עושה ברפואה הציבורית הוא מרוויח עשרות אלפים .
הגיע הזמן במלחמה הבאה עם הרופאים שמס הכנסה יבוא ויפרסם את ההכנסות תכלס של הרופאים אחר כך הם כולם ישתקו .
(לא כולל מתמחים שזה סיפור אחר לחלוטין אבל אם כל הכבוד ללמוד בחול זה 500 אלף שקל אז תגידו תודה).

03
נו באמת? כולם עושים את זה. בכל הארגונים. אוניברסיטאות לדוגמא!
 • 13:38
 • 05.12.12

תבדקו באוניברסיטאות. בבתי החולים.
מי בדרך כלל עושה את זה? המנהלים הבכירים, אלו שלמערכת אין שום אינטרנס למצוא אותם ולהעמיד אותם לדין משמעתי.
מנהלים בכירים בשירות הציבורי, הולכים לעשות עבודות פרטיות על חשבון זמן עבודה. למרות שחל איסור חמור על לעבוד במקום אחר ואם כבר יש לך מקום עבודה אחר עליך לקבל אישור לעבודה נוספת. שום דבר מזה לא מתקיים.

את מי תופסים אתם יודעים? את העובדים הקטנים שלא עושים שום דבר אבל תופרים להם תיק, אתם יודעים למה? כי הם העזו לחשוף שהמנהל הבכיר עובד בעבודה פרטית על חשבון זמן עבודה!!! ויותר מכך, אפילו לא מחתים כרטיס.
מקבל כסף גם מהאוניברסיטה, בית חולים וגם במקום העבודה הפרטי/עסק

לידיעתכם, מבקרים פנימיים, נציב שירות המדינה...
נוח לכם לשבת ולהגיד "כשתתקבל תלונה נטפל בה" בטח תטפלו בה. קודם תטפלו הייטב במי שהתלונן ואחר כך המנהל ימשיך בשלו.

בהצלחה למבקרים הפנימיים... כן בטח

02
בני
 • 12:44
 • 05.12.12

זהו הון שחור וגניבה לשמה וכמובן לשלול רשיון רפואי

01
אחד מהמערכת
 • 12:26
 • 05.12.12

האשמות על התקופה שלפני ההסכם של החתמת שעון נוכחות. מישהוא מקנא בהצלחות של פפא ומנסה לשים לו רגליים.
חבל חבל חבל
שיבא מאבד רופא ענק ורמה מקצועית גבוהה

תוכן מקודם
הפופולריות בבריאות
הצעות מיוחדות