שוק הצעצועים בישראל: טויס אר אס הרשת היקרה ביותר; הפיראט האדום הכי זולה - צרכנות - TheMarker

שוק הצעצועים בישראל: טויס אר אס הרשת היקרה ביותר; הפיראט האדום הכי זולה

הישראלים בוחרים ברשת צעצועים לפי נגישות ומחיר - ובין הרשתות בתחום קיימים הפרשי מחירים של עשרות אחוזים ■ בכל מקרה מומלץ לערוך סקר מחירים לפני ששולפים את הארנק

>> "תראי אמא, בקופסה הזאת יש גם בובה, גם מסרק וגם מראה, תקני לי?". ילדים מיומנים בשליפת משפטים מהסוג הזה מהרגע שהם נכנסים לחנות צעצועים, אחד המקומות הקסומים עבורם, וכמעט בכל ביקור הם ייצאו משם עם הפתעה חדשה.

לפיכך, אין פלא שעל פי נתוני דן אנד ברדסטריט המחזור השנתי של שוק הצעצועים הקמעוני בישראל הוא כ-750 מיליון שקל, מתוכו מהווה שוק הצעצועים הממותגים כ-300 מיליון שקל. הענף מחזיק כ-850 נקודות מכירה ברחבי המדינה וההערכה היא שכמחצית מכך בבעלות רשתית. הרשתות המובילות בישראל בתחום הם כפר השעשועים, עם 84 סניפים; טויס אר אס, המונה 27 סניפים; והפיראט האדום, עם 13 סניפים.

הסניפים של שלושת הרשתות הגדולות שונים זה מזה גם מבחינת המראה וגם מבחינת מגוון המוצרים. אז איך בוחרים ההורים באיזה רשת לבקר?

מסקר שערך מכון פאנלס עולה כי הישראלים בוחרים ברשת צעצועים בגלל מחיר, זמינות ונגישות. ואמנם, לפי הסקר, רשת הצעצועים שבה הכי הרבה ישראלים מבקרים (40.6%) היא כפר השעשועים ולאחר מכן טויס אר אס (34.3%). הנתונים תואמים את הדירוג מבחינת מספר הסניפים של כל רשת. בפיראט האדום, שמחזיקה במספר הסניפים הנמוך ביותר מבין הרשתות הגדולות, ביקרו רק 8.9% מהנשאלים.

עוד עולה מהסקר כי כפר השעשועים נתפשת כרשת הזולה ביותר (לפי 63.7% מהנשאלים). "כפר השעשועים זוכה ליתרון הן מבחינת הפריסה של הרשת, שהיא הרחבה ביותר מבין הרשתות, והן מבחינת המחיר", אומרת שרית שטרנברג, סמנכ"ל המחקר בפאנלס. בפרמטרים של מגוון ושירות מובילה בסקר טויס אר אס. לדעת הנשאלים, טויס אר אס היא הרשת שמציעה את מגוון הצעצועים הרחב ביותר (60.6% מהנשאלים), וזו שמציעה את השירות הטוב ביותר (48.1%). ואולם פרמטרים אלה פחות מהותיים ללקוח הישראלי בבחירת הרשת שבה הוא ירכוש צעצועים.

הבדלי מחיר גבוהים

כדי לבדוק מי היא באמת הרשת הזולה ביותר לקניית צעצועים, בחרנו באופן אקראי 14 צעצועים שקיימים בכל הרשתות ובדקנו את מחירם בשלושה סניפים בתל אביב של כל אחת מהרשתות.

מהשוואת המחירים עולה כי טויס אר אס היא היקרה ביותר מבין הרשתות. בכפר השעשועים נמצאו שישה פריטים שהם הזולים ביותר, אך גם נמצאו שני פריטים שהיו היקרים ביותר מבין שלוש הרשתות. בפיראט האדום נמצאו המחירים הנמוכים ביותר לתשעה מתוך 14 הפריטים שנבדקו, ואף אחד מהמוצרים שנבדקו לא היה היקר ביותר. בטויס אר אס ביקשו להדגיש כי הרשת "מעדיפה להשקיע ולבדל את עצמה בחוויית הקנייה ללקוח ובמגוון עשיר של מוצרים יותר מכל הרשתות האחרות, ועל כל זאת יש לנו יותר מ-400 מבצעים ברשת".

חשוב להדגיש גם כי מעבר לדירוג של הרשת היקרה או הזולה ביותר, צריך לשים לב להבדלים במחירים בין הרשתות - שיכולים להגיע לעשרות אחוזים. לכן, לפני קנייה גדולה מומלץ לערוך סקר מחירים.

בנוסף, כדאי גם לא ליפול למלכודות של מבצעים בלי לעשות סקר מחירים מקדים. בטויס אר אס לדוגמה, מציעים 50% הנחה על המוצר השני במגוון מותגים, כמו פליימוביל ולגו. ואולם לפני הקנייה משתלם גם לבדוק את ההנחות שמציעות הרשתות האחרות. כך למשל, מחיר שני מוצרי פליימוביל מהסוג שבדקנו יהיה בטויס אר אס 195 שקל, ואילו בפיראט האדום, שמציעה הנחה של 70% על הפריט השני של מותגי פליימוביל, יעלו שני המוצרים 138 שקל. בכפר השעשועים יעלו שני הפריטים 150 שקל, לאחר הנחה של 50% על המוצר השני. בנוסף, צריך לשים לב שגם אם קיימת הנחה של 50% על המוצר השני, היא לא בהכרח תשתלם במידה שהפער בין המחירים המקוריים של הצעצוע בין הרשתות הוא משמעותי.

ענף ללא תחרות בלי אפשרות ליבוא מקביל

אם גם אחרי שעשיתם סקר מחירים נראה לכם שהמחירים בישראל יקרים מדי בשביל צעצועים, אז דעו כי בארה"ב תשלמו פחות.

הסיבה היא שהחנויות הקמעוניות בארה"ב רוכשות את הסחורה ישירות מהיצרן ללא כל גורם מתווך - יבואן רשמי - כפי שנהוג בישראל. היבואנים הרשמיים מוכרים את המוצרים לרשתות במחיר מומלץ לצרכן, הגבוה מזה של ארה"ב, והם אלו שמכתיבים את המחיר לשוק הישראלי.

"כקמעונאי אני קונה את הפריט במחיר יקר יותר מהצרכן האמריקאי", אומר בכיר בענף הצעצועים. נראה כי ליבואנים בישראל אין תחרות גבוהה כי לכל יבואן יש את המותגים שלו ואין אפשרות ליבוא מקביל.

"אם רשת מסוימת תרכוש מותג מסוים מיבואן מקביל, היבואן הרשמי של אותו מותג ינתק עמה קשרים בכל שאר המותגים שאותם הוא מייבא לישראל", אומר אותו בכיר בענף.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
09
דנה
 • 19:46
 • 14.07.12

הייתי בפיראט האדום ואצל המתחרים וגיליתי את האסטרטגיה שלהם .בפיראט מוכרים מותגים טיפה בזול מאחרים אבל את כל הסחורה של דרום תל אביב מוכרים פי 2 ואנחנו הצרכנים משלמים עליה יותר ממה שצריך ועוד חושבים שזול שם ויוצאים בהרגשה טובה .אחרי שתגלו את האמת לא תקנו יותר שם.את כל הדברים הזולים כביכול של עד 40 שקלים זה סחורה מתל אביב שהצרכן חושב שזה זול אבל משלם עליה יותר בפיראט ואצל המתחרים היא עולה הרבה פחות.
הפיראט האדום -השודדים האמיתיים .

08
דן
 • 15:01
 • 31.12.11

אתם לוקחים כמה מוצרים או בן אדם קונה אצלם לגו במבצע שהשני ב15 אחוז הנחה בעצם הם מעלים את המחיר ל2 המוצרים והלקוח חושב שהם זולים וגם הולך בתחושה שהוא מכליל את כל החנות בתור זולה ..הכל עבודה בעיניים פראיירים לא מתים רק מתחלפים .

07
יוסי
 • 17:54
 • 07.04.10
06
ירון
 • 18:22
 • 07.04.10

תכנסו לאתר לגו ותראו שהמחירים של זולים בחצי מהמחירים של מוצרי לגו בארץ. מי שיכול לקנות בחו"ל חוסך הרבה כסף. לא קונים לגו בארץ !!!

05
יעקב
 • 18:07
 • 07.04.10

בצעצועיםהוא הפער הגדול ביותר. אין כזה פער במכשירי חשמל ובמחשבים

04
חיים
 • 14:32
 • 07.04.10

איפה רמי לוי של שוק המשחקים? היבואנים מתאמים מחירים ופלחי שוק!

03
ערן
 • 11:55
 • 07.04.10

מעניין אותי כל הספורים שלך אשראי ומימון ,ושאר השטויות,אני בסך הכל רוצה לקנות לילד מתנה,ובמחיר הוגן,והכתבה עשתה את מה שהיא הייתה אמורה לעשות,עכשיו אני יודע איפה כדאי לרכוש צעצועים.

02
טויס קנתה את הפיראט אז....
 • 12:49
 • 07.04.10

טויס אר אס קנתה את הפיראט האדום ועכשיו יהיו רק שני מפלצות טויס מול הכפר ותאימות המחירים תמשיך והמחירים לא יהיו יותר זולים אז ......

01
יודע קצת יותר - מי הזמין ממך את הכתבה?
 • 10:08
 • 07.04.10

ראוי כי כתבה כאן תהיה מעט עמוקה יותר מחומר המוזמן על ידי מאן דהוא, אין שום התייחסות לגודל השוק הקטן ולשאר הפרמטרים הרלוונטיים כדוגמאת התמחות חווית קנייה אשראים במשק, קמעונאי מול יבואן, היבואן משמש היום כבנק של הקמעונאי למשל, איפה ההתייחסות לזה?

תוכן מקודם
הפופולריות בצרכנות
הצעות מיוחדות