רמי לוי, שופרסל או מגה - איפה תמצאו את הסל הכי זול לפסח? - צרכנות - TheMarker

בדיקת TheMarker // רמי לוי, שופרסל או מגה - איפה תמצאו את הסל הכי זול לפסח?

סל המזון לפסח יכול להיות השנה זול יותר מבשנה שעברה – למי שרק יידע לבצע את רכישותיו במקום הנכון ■ בשעה שרמי לוי ושופרסל דיל הוזילו את הסל בכ-15% לעומת הפסח שעבר, מגה בול ייקרה אותו ב–26% ■ הרשת החדשה של מגה קמעונאות, You, מציעה סל זול משמעותית מזה של מגה בול

"בנות", לחשה לעברנו לקוחה ערנית ליד דוכני הירקות בסניף מגה בול בפתח תקוה. "אני לא יכולה להתעלם מזה שאתן רושמות מחירים", היא המשיכה ללחוש, כאילו מדובר בסוד אסור.

"מאיפה אתן? אתן מהעיתון או מהצרכנים?" היא שאלה בסקרנות. "אנחנו מהצרכנים", הגבנו בלי לחשוב פעמיים. "מהצרכנים? כמו באבן יהודה?", שאלה. "בדיוק כך", הנהנו בחיוב. "כל הכבוד לכן!" היא כמעט צעקה. "יישר כוח!" ואז חזרה ללחוש: "אז תגידו, אני לא יכולה להתאפק - איפה הכי זול?".

הרשתות מפחדות: "את רושמת מחירים, אם לא תגידי לי מאיפה את - אוציא אותך"

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

פערים של מאות אחוזים במחירי המוצרים

אם לא היינו בתחילת הבדיקה, ואילו ידענו את מה שאנו יודעות כעת, בוודאי היינו מייעצות ללקוחה לצאת מהחנות רק עם מה שהיא חייבת - כי את הקנייה הגדולה לחג מוטב לה, ללא ספק, לערוך במקום אחר.

השוואה שביצענו לרגל חג הפסח המתקרב, על 42 מוצרים בחמש רשתות שונות באזור, ממקמת את מגה בול בקצה העליון של טווח המחירים - יקרה ב–237 שקל (55%) מסניף רמי לוי שנבדק בראש העין; ויקרה ב–191 שקל (40%) מסניף שופרסל דיל, הנמצא במרחק נסיעה קצרה של שלושה קילומטרים בלבד.

את בדיקת המחירים המסורתית הוצאנו השנה מהסניפים התל אביביים הקבועים אל העיר פתח תקוה. עשינו זאת בעיקר כדי לצרף לסקירה את תת־הרשת החדשה מבית מגה קמעונאות - You, שפרישתה עדיין מצומצמת. לאור הסניף המרשים, השירות האדיב, הפרסומות עם הסלנג החדש ("שלא 'יצ'קלפו' אותנו") וההתהדרות של תת־הרשת החדשה בבדיקה שבוצעה על ידי המועצה לצרכנות ודירגה אותה כראשונה במבצעים - המחירים שמצאנו ביום ראשון האחרון היו מעט מאכזבים.

בבדיקה שערכנו, You לא הצליחה להתברג כרשת הזולה ביותר. אמנם הסל ב–You היה זול משמעותית מהמחירים הגבוהים של יינות ביתן ושל מותג הדיסקאונט של הרשת האחות שלה, מגה בול; אבל עדיין, הסל של You היה יקר ב–17% מזה של רשת רמי לוי שיווק השקמה.

רשת מגה הושקה בדצמבר 2008 בתרועה רמה, והבטיחה לתת לצרכן את המחירים הנמוכים ביותר. ואולם לאחר שכשלה, החליטו בקבוצת מגה קמעונאות להסב את סניפיה לסניפי רשת חדשה, תחת השם You. מכיוון שהסבת הסניפים עדיין בעיצומה, בפסח הזה יפעלו במקביל 11 סניפים של You לצד 28 סניפים של מגה בול, ועד לפסח בשנה הבאה, רשת מגה בול כבר תחדל להתקיים.

בשעה שהגענו לסניף You בפתח תקוה, העובדים פעלו במרץ להחלפת מחירים - אך לא לטובת הצרכן. כך למשל, עלה מחירו של קפה טייסטרס צ'ויס מ–25.90 ל–29.90 שקל (עלייה של 15%), ושמן קנולה הציג עלייה ממבצע של 10.90 שקל ל–15 שקל (38%). בבוקר יום ראשון עוד הספקנו ליהנות מהמחירים הנמוכים יותר, והם אלה שמוצגים בבדיקה.

אי התאמות התגלו לעתים גם בין המחיר שעל המוצר לבין המחיר בקופה: כך למשל, אורז פרסי, שהמדבקה שעליו הציגה מחיר של 6.90 שקלים, הציג בקופה מחיר של כ–7.90 שקלים (14% יותר), ושישיית קוקה קולה, שתומחרה בשילוט לפי 29.90 שקל, נמכרה לנו בסופו של דבר ב"מבצע" ב–32 שקל (7% יותר). בסיכום כולל, סל הקניות ב–You אמנם מבטא הוזלה של 25% ביחס למגה בול, אך נדמה שכל ההטבות שניתנו לצרכנים לטובת שיווקה המוצלח של You הותירו את הלקוחות של מגה בול מקופחים.

סניף רמי לוי ברמת גן
סניף רמי לוי ברמת גן
צילום: דודו בכר

התייקרות משמעותית לעומת השנה שעברה

הלקוחות של מגה בול לא רק שילמו יותר מבכל רשת אחרת, אלא אף חוו עליית מחירים משמעותית בהשוואה לממצאי הבדיקה שלנו בשנה שעברה. השוואת מחירים של 31 מוצרים זהים, שנדגמו הן בבדיקה הנוכחית והן בבדיקתנו בפסח שעבר, מעלה כי מגה בול העלתה את מחיריה ב–26% - פער של 100 שקל במחירו של סל החג. גם אם משווים את מחירי אותם 31 מוצרים של You למחיר הסל של מגה בול בשנה שעברה, הרי שההוזלה היא בשיעור של 8% - 30 שקל בלבד.

בהסתכלות רחבה על הרשתות המוזלות של מגה קמעונאות, הרווח מהעלאת המחיר של מגה בול - שלה 28 סניפים ברחבי המדינה - לא גולגל במלואו אל הצרכנים שהעבירו את רכישותיהם ל–11 סניפיה החדשים של רשת You. לאור המחירים המופקעים במגה בול, היכולת של You להציע מחירים תחרותיים אינה חכמה גדולה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

העלאת המחירים של מגה אף מאכזבת יותר נוכח העובדה שברשתות אחרות סל הפסח השנה דווקא הוזל. הצרכנים רק צריכים לבחור נכון היכן לערוך את הקניות. רמי לוי ושופרסל דיל הציגו ירידת מחירים מרשימה של כ–15% ביחס לסל המוצרים הזהים שנבדקו בשנה שעברה. רשת רמי לוי, שמציגה באופן עקבי מחירים נמוכים במרבית הבדיקות שביצענו, ומובילה באופן מסורתי את סקרי החגים, רק הרחיבה השנה עוד יותר את הפער בינה לבין המתחרים.

שופרסל דיל הצליחה לתת תחרות יפה למדי: לראיה, אין כמעט מוצר בסל שנבדק שבו שופרסל דיל לא הורידה את מחיריה. למעשה, יש בדיוק מוצר אחד כזה, בין עשרות המוצרים שנדגמו. אף שהיא דורגה שלישית מתוך שלוש הרשתות בחג אשתקד, שופרסל דיל הצליחה להעפיל השנה למקום השני, בפער מרשים ממגה בול ומיינות ביתן.

ממה הם מפחדים?

הלקוחה האקראית שפגשנו בסניף מגה בול הוכיחה לנו דבר אחד: השוואת מחירים היא לגיטימית, ואף זוכה להערכה בעיני הצרכנים. הנה, גם בפתח תקוה שמעו על "סיירת המחירים" של אבן יהודה - יוזמה של קבוצת תושבים פנסיונרים, שהתחילה בסוף 2011, ועוקבת בשקדנות ראויה להערכה אחרי מחירי הסופרמרקטים המקומיים. עבור הרשתות, לעומת זאת, זוהי תופעה פחות מבורכת שמוציאה אותן מסדר היום.

בסבב הסופרמקרטים שלנו ביום ראשון נתקלנו בשתי תגובות חשדניות לרישום המחירים שביצענו. נתקלנו בשתי תגובות חשדניות לרישום המחירים שביצענו. שני המקרים התרחשו בשתי הרשתות שדורגו לבסוף בקצה היקר של דירוג המחירים: מגה בול ויינות ביתן. במגה בול קראה לנו סגנית המנהל, עקבה אחרינו בקדחתנות והציצה ברישומים מאחורי גבנו כדי לשנות ולתקן. היא עצרה אותנו כשהתעכבנו על מוצרים מסוימים, והעירה שעלינו לבדוק מוצרים אחרים, וגם כשהערנו שהדבר מפריע לנו, היא לא הסכימה לסגת.

כשהגענו ליינות ביתן, התברר לנו שזה הרע במיעוטו: תחילה ניגשה אלינו אחת העובדות ותהתה מהיכן אנחנו. כשסיפרנו שאנחנו צרכניות, התעקשה שנציג תעודה של משרד הכלכלה - כאילו שצרכנים נבונים נשלחים להשוות מחירים רק מטעם המועצה לצרכנות.

לאחר שסירבנו לצאת מהחנות, היא התקשרה למנהל ואמרה לו: "יש פה מישהי שרושמת את כל המחירים והיא לא רוצה ללכת", והוסיפה: "היא אומרת שתקליט אותי שאני אומרת לה לצאת מהחנות". מנהל החנות לא איחר להופיע. "מי כבודה? מאיפה את?" הוא פנה אלינו. "אני צרכנית, אני משווה מחירים", השבנו. "מאיפה את?" התעקש שוב. "אני אדם פרטי, שמשווה מחירים לרשימה של השכונה שלי". "את רושמת מחירים בחנות שלי", אמר המנהל, בעוד לקוחות בחנות נעצרים לידו להקשיב לשיחה. "זכותי לדעת מאיפה את. אם את לא אומרת לי מאיפה את, זכותי להוציא אותך מהחנות".

כאמור, ציינו בפני המנהל מי אנחנו: צרכנים, ונשבענו שלא נשלחנו מאף חברה מתחרה. "צרכנים נבונים משווים שניים־שלושה מוצרים - הם לא מגיעים עם רשימה", הוא פסק. לאחר שסירבנו לתת לו את הרשימה לעיון, הציע המנהל להתלוות אלינו להמשך הבדיקה. לאחר שסירבנו גם לכך, תוך אזכור ברור שהוא מוקלט, הוא הרפה.

הגישה החשדנית והשלילית נגד רישום מחירים אינה מאפיינת רק את רשתות המזון: נתקלנו בהסתייגויות גם בחנויות בגדים ובחנויות סמארטפונים שנבדקו בעבר.מסחר הוגן מבוסס על שקיפות, ומניעת האפשרות מצרכן להשוות מחירים היא פרקטיקה פסולה, שנועדה למנוע מהצרכן לבחור בחירה מושכלת בין האפשרויות העומדות בפניו. יכולנו כמובן להניף את תעודת העיתונאי שלנו ולזכות ליחס מועדף וחיבוק עד הקופה, אך הדבר חוטא לתפקידנו, שמשווע לתחרות הוגנת ולחיזוק כוחו של הצרכן.

את השוואת המחירים הבאה שלכם, אל לכם לעשות בהיחבא או בבושה. תפקידנו כצרכנים לגנות את מי שאוסר עלינו לכלכל את צעדינו בצורה הטובה ביותר.

מיינות ביתן נמסר: "המחירים ברשת אחידים בכל הארץ. במתחמים תחרותיים אנו מעניקים מבצעים לרווחת הצרכנים. הבדיקה שנעשתה על ידיכם בחנה ארבעה סניפים בפתח תקוה ואחד בראש העין . לא ברורה לנו הבדיקה וכיצד היא תורמת לצרכנים".

ממגה קמעונאות נמסר: "מגה השיקה את הרשת המוזלת You, שהעניקה בשורה צרכנית של סל קניות זול קבוע כל השנה, בלי להתפשר על חוויית הקנייה והאיכות. הגידול המשמעותי בחנויות הרשת מאז השקתה מוכיח את אמון הלקוחות והצלחתה, ואנו גאים על כך".

כך בדקנו

בדיקת המחירים התבצעה ביום ראשון האחרון, 30 במארס, בסניפי רשתות המזון הבאים בפתח תקוה: סניף You ברחוב בן ציון גליס (סגולה), שופרסל דיל ברחוב בזל, מגה בול ברחוב שטמפפר ויינות ביתן ברחוב בר כוכבא. לרשת רמי לוי שיווק השקמה אין סניף בפתח תקוה, ולכן נבדק הסניף שלה בראש העין.

המחירים המוצגים לקוראים הם אלו שהתקבלו בקופה. במרבית הרשתות, למעט הפירוט בכתבה, המחירים בקופה התבררו כנמוכים מאלה שעל מדבקות המחיר.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
29
סהר
 • 09:53
 • 10.04.14

רשת השווק שמנצלת את הצרכן צריך להחרים ובמיוחד שיש תחליף הרבה יותר זול .

27
אדם
 • 20:06
 • 06.04.14

פשוט מטעים את הצרכנים עם הסיסמה "סל זול " - אין יצור כזה ! צרכן נבון קונה "מוצרים זולים " והוא קונה אותם בחנויות שונות בהתאם בלי להתעצל לעבור ממקום למקום , בדיוק כפי שעושים בשוק ולא קונים את כל הירקות אצל ירקן אחד אין דבר כזה "ירקן זול " ,יש "ירק זול" !!!

24
שוקי
 • 16:01
 • 03.04.14

במודיעין, בירושלים וגם בחולון!

23
תושב
 • 08:57
 • 03.04.14

מרכזי קניות זולים בהרבה אבל חלק גדול מתושבי כפר ורדים ממשיכים לקנות בסופר היקר. מה שמצדיק את המחירים היקרים ואת ה"שם" שיצא לתושבי הכפר כעשירים. והם עוד בוכים על השם.

19
עוז
 • 22:30
 • 02.04.14

צריך לחוקק חוק כמו חוק הספאם, שכל הפרעה של מנהלת סניף ועובדיה לצרכן לבצע השוואת מחירים, תזכה את הצרכן ב- 1000 ש"ח פיצוי ללא הוכחת נזק.

18
לא מחיר שפוי - לא קונה!!!
 • 22:28
 • 02.04.14

שופרסל - תעבדו על נקיון החנויות.. הסניף בנתניה מבחיל

17
צרכנית
 • 21:05
 • 02.04.14

לדעתי נכון לערוך השוואה שמשווה גם בין המוצרים הזולים ביותר שניתן למצוא בכל קטגוריה, ולוקחת בחשבון גם מותגים פרטיים.
אני למשל מעדיפה את שופרסל דיל, הרבה פעמים בגלל המותג הפרטי שלהם - ואז זה מוזיל את הסל. הדיאט קולה שלהם למשל עולה פחות מ 3 שקלים לבקבוק, אז לא מעניין אותי בכמה הם מוכרים את הקוקה קולה הממותג...

16
למה הממונה על ההגבלים מאפשר את כל
 • 20:26
 • 02.04.14

תתי הרשתות גונבים בצדה כדי לתת הנחה בyou

15
פירסומת מעצבנת
 • 17:48
 • 02.04.14

14
רחובותית
 • 17:45
 • 02.04.14

13
משה
 • 15:26
 • 02.04.14

עשיתם שרות טוב לצרכנים.אני כתושב פתח תקוה נוכחתי שברשת מגה המחירים גבוהים.אני גר ליד סניף מגה בעיר ואני הפסקתי לקנות שם עקב המחירים.גם ביקור ברשת יו בעיר לא שיכנעה אותי לקנות שם.בקשר לסופרסל דיל אכן יש הורדת מחירים אם כי לפעמים זה בא על חשבון טיב הוצרים למשל על פירות .אני הייתי גם בשופרסל דיל במרכז יכין רח.יצחק רבין חנות יותר מפוארת והמחירים בהתאם. בירקות ופירות יש פער שללמעלה מ100 אחוזמהסניף ברח. פינטו שאני חושב שהוא דיל אקסטרה.למשל תפוחי אדמה בשופרסל ברח.רבין גבו ממני 4שקלותשעים ושופרסל דיל ברח.פינטו המחיר הוא שקל ותשעים אותו סוג של תפוחי רדמה הפער הוא 150 אחוז .זה לא מוצדק וזה גורם לתיסול אצל הקונים שריכים לנסוע לכמה סניפים לחפש חנייה ולבדוק מחירים.ומה עם מחר הדלק?

10
אלף
 • 13:05
 • 02.04.14

כתבה רצינית היתה בודקת קודם מה באמת קונים לפסח ובוחנת מהו סל המוצרים הכי נקנים. כל דרך אחרת מעלה את החשד להטיות לפיהן כוללים בסל מוצרים שזולים במיוחד ברשת אחת בלי קשר לסל הצריכה הממוצע.

09
שקר החן והבל הרמי
 • 12:35
 • 02.04.14

אין להשוות סניף שכונתי של רשת יינות ביתן לסניפים גדולים של רשתות אחרות
במרחק של 2 דק' נסיעה נמצא סניף ירקונים בפתח תקווה של רשת יינות ביתן,אם כך מדוע לא השוו את "שופרסל שלי" לסניף בר כוכבא של יינות ביתן ?!? (מעניין מאד.. ). נעשתה כאן הטעיה מכוונת מצד כותבי האתר.
ראו השוואה נוספת שפורסמה היום :
http://www.mako.co.il/food-cooking_magazine/Article-2c5635400a61541006.htm?sCh=3d385dd2dd5d4110&pId=1898243326

05
יוני
 • 11:17
 • 02.04.14

למה לא בדקתם גם את חצי חינם, יש וכל שאר רשתות השיווק הזולות באמת כדי שהצרכן הישראלי יחסוך.. רמי לוי שילם, רמי לוי קיבל פרסומת.

04
חסן עכל
 • 08:49
 • 02.04.14

רמי לוי אחי זול בהכול נקודה !!!

03
יהודה
 • 08:17
 • 02.04.14

היקרנים הגדולים הם קוקה קולה, אוסם, תלמה, סטארקיסט וכו'. ההשוואה צריכה לכלול יצרנים\ספקים קטנים ואז היא באמת תועיל לצרכן.

02
ליה
 • 08:13
 • 02.04.14

חצי חינם זולה בהרבה!! שלא לדבר על חוויית הקניה: בחצי חינם נקי מאוד וביינות ביתן ברעננה צפוף ומלוכלך מאוד. הירקות והפירות ביינות ביתן היו באיכות נמוכה. ממרח נוטלה, למשל, עולה 22 ש"ח בחצי חינם לעומת 27 ש"ח ביינות ביתן. 5 שקלים הפרש על מוצר אחד!
לצערי אין רמי לוי באיזור שלנו. לאור הממצאים שלכם נראה ששווה לנסוע עד לסניף בראש העין...

תוכן מקודם
הפופולריות בצרכנות
הצעות מיוחדות