רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החקלאים: שביתה בעוד שבועיים; לא נוציא לשוק ירקות, פירות, ביצים, עופות ובשר

השביתה, שצפויה להימשך מספר ימים, על רקע מחסור ב-5,000 עובדים זרים לחקלאות

תגובות

לאחר סדרה של איומים על השבתת המשק החקלאי, נראה כי החקלאים עוברים מאיומים למעשים. ועד הפעולה של ארגוני החקלאים והתאחדות חקלאי ישראל, החליט היום (יום א') להשבית את כל אספקת התוצרת הטרייה למשק החל מ-21.11.2010. מהודעת ועד הפעולה עולה, כי תושבת אספקת הירקות, הפירות, העופות, הביצים, הבשר, החלב ומוצריו וכל תוצרת טרייה אחרת. משך ההשבתה לא נקבע אך, היא עשויה להמשך 2-3 ימים.

על ההשבתה החליטו החקלאים בשל הפרת ההסכם לפיו התחייבה הממשלה כי ב-2010 תאפשר לחקלאים להעסיק 26 אלף עובדים זרים, בעוד שבפועל, לטענת החקלאים, הציבו משרדי הממשלה ופקידיה בפניהם מכשולים בירוקרטיים וקשיים מסוגים שונים שלא איפשרו את הגעתם של 5,000 עובדים זרים ממכסת העובדים הזרים שנקבעה בהסכם. לטענתם, במרבית חודשי השנה שהו בממוצע כ-21 אלף עובדים זרים במשקים החקלאיים, רובם ככולם מתאילנד.

ראשי מטה הפעולה מסרו כי המחסור בעובדים לא מאפשר לחקלאים לבצע את העבודות הנדרשות לקראת התחלת עונת היצוא החקלאי הנפתחת בימים אלה, והוא פוגע ביכולתם לעמוד בהתחייבות לספק תוצרת טרייה ליצוא לקניינים בחו"ל ולספק לשוק המקומי תוצרת טרייה במחירים סבירים.

להשבתת אספקת התוצרת למשק, השבתה ראשונה מסוגה מאז קום המדינה, הצטרפו גם הוועדות החקלאיות של מועצות האזוריות וראשי תנועות ההתיישבות החקלאית. נודע כי מטה הפעולה מתכנן להציב מחסומים וביקורות בצמתים המרכזיים בניסיון למנוע מחקלאים פרטיים, בתי אריזה ומשחטות, להפר את ההשבתה.

שר החקלאות שלום שמחון, סירב להתייחס להודעת ארגוני החקלאים ובמשרד החקלאות העריכו כי בסופו של דבר ההשבתה לא תתקיים לאחר שיחודשו המגעים איתם. רשות ההגירה במשרד הפנים פנתה היום לראשי התאחדות חקלאי ישראל בבקשה דחופה לקיים פגישה כדי למצוא פתרון למשבר בניסיון למנוע את השבתת האספקה החקלאית הטרייה לציבור.

גורמים באוצר מסרו עם פרסום הדברים: "בחודש מאי 2009 חתמו התאחדות חקלאי ישראל ומשרדי חקלאות והאוצר על הסכם, אשר עוגן לאחר מכן בהחלטת ממשלה, לפיו לצד מתווה פוחת במספר העובדים הזרים בענף החקלאות (אשר מגיע ל-18,900 בשנת 2015) יושקעו 280 מליון שקל בפיתוח ורכישת טכנולוגיות מיכון ותהליכי ייצור מחליפי ידיים עובדות וכן יועמדו 45 מליון שקל לתמרוץ העסקת עובדים ישראלים.

"יש לזכור כי בסופו של דבר נדרש איזון - ישנם יותר מידיי עובדים זרים. אנו רואים עובדים זרים בבתי אריזה ולא ייתכן שהענף כולו יישען על עובדים זרים. מאידך המדינה שואפת לסייע לחקלאים לקיים את הפעילות בענף. לעניין איזון זה יש לציין שהחקלאים חתמו על ההסכם עם המכסה הפוחתת. וכן שוועדה מקצועית בראשות המשנה לנגי בנק ישראל המליצה על מספרים נמוכים בהרבה (5,000 עובדים קבועים עד סוף 2014 ורק בספר המרוחק).

"מדינת ישראל עומדת בהסכם, ונכון להיום אושרו הבאת 25,800 עובדים זרים. מתוך מכסה זו 23,073 נמצאים בארץ, 621 עובדים זרים בדרכם ארצה, ו-2,050 עובדים אושרו אך לא הובאו על ידי החקלאים. נושא נוסף בו מטפלת המדינה הנו קידום מתכונת העסקה של עובדים עונתיים בענףכמקובל בעולם). במסגרת זו עד סוף השבוע הקרוב ינחתו בארץ 300 עובדים זרים מסרילנקה אשר טיסתם מומנה על ידי המדינה כחלק מפיילוט עליו החליטה הממשלה בנוסף למכסת העובדים שסוכמה.

"בהקשר זה יש לציין כי חקלאים רבים העמידו קשיים רבים להבאת העובדים, וזאת על אף שעובדים אלו, שמגיעים לחצי שנה בלבד, לרוב אינם נדרשים לשלם בארצם דמי תיווך לא חוקיים".

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם