"מר לפיד, שאלה לפני שתדבר על ציונות: מתי פעם אחרונה חשבת איך תסגור את החודש?" - קריירה - TheMarker

"מר לפיד, שאלה לפני שתדבר על ציונות: מתי פעם אחרונה חשבת איך תסגור את החודש?"

שר האוצר עורר אתמול סערה כשתקף בפייסבוק את המהגרים מישראל - אלפי גולשים הגיבו בזעם: הכל בישראל יקר, אנחנו בקושי מצליחים להתקיים

אלפי גולשים הגיבו לפוסט שפירסם בפייסבוק ביום שני בלילה שר האוצר יאיר לפיד, שבו תקף ישראלים שעזבו את ישראל לטובת אירופה, ובעיקר לטובת ברלין. לפיד כתב: "באתי לכאן לנאום בפרלמנט נגד האנטישמיות ולהזכיר להם איך ניסו לרצוח כאן את אבא שלי ‏(טומי לפיד המנוח, ה"ו‏) רק מפני שליהודים לא היתה מדינה משלהם, איך הרגו את סבא שלי במחנה הריכוז, איך הרעיבו את הדודים, איך ניצלה סבתא ברגע האחרון מצעדת המוות. אז תסלחו אם אני קצת חסר סבלנות לאנשים שמוכנים לזרוק לפח את הארץ היחידה שיש ליהודים כי בברלין נוח יותר".

לפיד כתב את הפוסט בהמשך לכתבתו של כתב ערוץ 10 מתן חודורוב ששודרה ביום שני בערב, על ישראלים שהיגרו באחרונה מישראל על רקע יוקר המחיה והמחאה החברתית. ברלין נהפכה למוקד משיכה ער לישראלים בשנים האחרונות, בין השאר על רקע העלות הנמוכה של החיים בה והקלות שבה הצליחו ישראלים להשיג אשרות שהייה. לצד אלפי לייקים לפוסט של לפיד, הופיעו גם תגובות זועמות של ישראלים שטענו כי לפיד מתנער מאחריות, ונותן צידוק למצב הקיים בכך שהוא רואה בכל מהלך של הגירה כנטישה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הביטוח הלאומי: הסיוע למשפחות שאינן עובדות אינו מספיק לכבוד בקיום

ברשות המסים מעריכים: גביית מסים השנה - ב-4.5 מיליארד שקל מעבר ליעד

צילום: דודו בכר

בשעות הערב זכה הפוסט של לפיד ליותר מ–3,000 תגובות. אחד המגיבים, דניאל, כתב: "עליתי ארצה כי הייתי מאוד ציוני, עשיתי צבא, הייתי בלבנון. אחרי הצבא למדתי ועבדתי. סיימתי את התואר והיום אני עובד, בקושי מצליח להתקיים... אני עובד בשתי עבודות, ולמרות האהבה שלי לישראל, אני חושב לרדת מהארץ. מר לפיד, לפני שתדבר אתי על הציונות, כמה שאלות: מתי פעם אחרונה חשבת איך תסגור את החודש? מתי הכנסת את כרטיס אשראי לכספומט והוא סירב לך לתת כסף?"

גולשת בשם נתי פנתה ישירות ללפיד: "זה נכון שאנחנו צריכים להוקיר את העובדה שיש מדינה לכל היהודים... אבל שר האוצר, הממשלה שבה אתה מכהן ציפצפה בשנים האחרונות על דור שלם, שאמור להחזיק על כתפיו את העול הכלכלי שהולך וגובר".

תגובה ברוח דומה הגיעה מאיינן, שכתב: "אז מה, בארץ היחידה של היהודים אתה מנסה להרוג אותנו כלכלית? אתה לא נותן עתיד ותקווה לאלפי משפחות. מה אתה מצפה, שנחכה עד שכל הברזים ייסגרו?" דניאל הוסיף: "רק דבר אחד משפיע במחשבה על לגור במקום אחר: יוקר המחיה. וכרגע אתה עומד בראש הפירמידה. אתה זה שיכול לשנות את הגזל הגדול".

סוכן הביטוח אילן וייס, המתגורר בברלין זה 20 שנה ופעיל בקהילת הישראלים בעיר, כתב ללפיד: "את אותו החופש שהאנטישמים לקחו מהיהודים לחיות היכן שהם רוצים, אתה רוצה לקחת מאלה שהחליטו לחיות מחוץ לישראל. כמובן שלא באמצעים פיסיים, אלא על ידי ניגון על מיתרי ה'ביחד', 'הערבות ההדדית', 'שימור היהדות' ועוד. אתה, מר לפיד, שייך לעשירון העליון שהצליח, על חשבון יתר ה–90%, ליצור לעצמו חיים טובים ‏(מאוד‏). לכן קל לך לפרוט על אותם נימים, שאין ספק שהמוזיקה שהם משמיעים הינה אמיתית ועצובה".

עוד כתב וייס: "לאדם הממוצע יש צרכים פשוטים: אוכל, גג וביטחון שזה יימשך גם בעתיד. צרכים אלה אין מדינת ישראל של היום יכולה להבטיח ליתר ה–90%, ולא בגלל שהמדינה ענייה וחסרת משאבים. הסיבה היא שהעשירון העליון קוטף לעצמו את רוב הפירות הגדלים במדינה ואינו משאיר מספיק ליתר. זוהי הסיבה שחלקם ‏(ואני ביניהם‏) מגיעים לברלין: תמורת אותו המאמץ שאנו משקיעים כדי לקיים את עצמנו אנו מקבלים כאן יותר. וזאת לא בגלל שהאירו הוא מטבע חזק או שהגרמנים הם עם נחמד. לא, פשוט בגלל שאותו עשירון עליון שקיים גם כאן, מבין שצריך לתת ליתר ה–90% מספיק שירגישו בנוח וימשיכו לעבוד, לייצר ולצרוך... חיי האדם קצרים. עברו הזמנים שההחלטה איך הם יעברו היתה נתונה בעיקר בידי השלטון. אלה שעוזבים את המדינה עושים צעד מהפכני: הם מחליטים בעצמם איך חייהם יתגלגלו".

"איך הוא מעז לשפוט?"

יאיר לפיד עם פתק מפלגתו יש עתיד ביום הבחירות
יאיר לפיד עם פתק מפלגתו יש עתיד ביום הבחירות
צילום: רמי שלוש

למרות התגובות הזועמות, ישראל אינה סובלת ממגמה מואצת של הגירה שלילית, אלא בדיוק להיפך. מנתוני ההגירה המעודכנים ביותר של למ"ס ל–2011, עולה כי בעשור האחרון ההגירה השלילית מצטמצמת (ראו תיבה). אמנם יותר אנשים עוזבים את ישראל מאשר מגיעים אליה - ההפרש בין מספר היוצאים לשהות של שנה לבין מספר הנכנסים לאחר שהות של שנה הוא 6,700 - אך מאזן ההגירה השלילי מצטמק והולך.

בעשור האחרון חלה ירידה נמשכת במספר העוזבים, מ–27.2 אלף ב–2001 ל–16.2 אלף ב–2011, ומצד שני חלה עלייה במספר המגיעים - מ–8,000 איש בשנה ב–2001 ל–9,500 ב–2011, וזאת עוד מבלי להחשיב את העולים החדשים. אם מוסיפים את העולים החדשים לספירה, המאזן אינו שלילי אלא חיובי: 16,600 ב–2011 ו–19,800 ב–2012.

להערכת אילת כהן־קסטרו, חוקרת באגף עלייה והגירה בינלאומית בלמ"ס, ההגירה השלילית הצטמצמה בעשור האחרון עקב המשברים הכלכליים במדינות המערב, שהפכו את ישראל לאטרקטיבית יותר לעומתן. "רואים כי מאז 2001, אז התנפצה בועת הדוט.קום, התגברה תנועת הישראלים לכאן ופחות עוזבים, ולכן ניתן להעריך כי המשברים הכלכליים הביאו לצמצום ההגירה השלילית, אך זוהי השערה בלבד", אומרת כהן־קסטרו.

אבל לפני שלפיד מתעודד מדי, יש לציין סקרים ומחקרים אחרים שנערכו בשנים האחרונות והעידו על נכונות גוברת של ישראלים למצות אפשרויות כלכליות טובות יותר בחו"ל. סקר של חברת המחקר מידע שיווקי סי.איי מסוף 2012, שפורסם במוסף "הארץ", העלה כי 37% מהישראלים שוקלים מעבר למדינה אחרת. מסקר שערכה ב–2013 חברת רילוקיישן ג'ובס עלה כי אצל 73% מהנשאלים המניע העיקרי לרילוקיישן הוא רצון לשיפור ברמת החיים, המתבטא בעיקר ביכולת לרכוש דירה. ב–2009 נקבו באותה סיבה 50% בלבד.

אורי ברקוביץ' ‏(36‏), עיתונאי שגר בגרמניה במצטבר במשך שנה בשלוש השנים האחרונות, אומר כי ישראלים שפגש בגרמניה עזבו ממגוון רחב של סיבות, ויוקר המחיה הוא אחת מהן. "אנשים לא עזבו רק כי שכר הדירה גבוה, אלא כי צצה הזדמנות מתאימה לעזוב למדינה אחרת, לאו דווקא לתמיד", הוא אומר. ברקוביץ' ציין כי עשה לייק לפוסט של לפיד, שכן לדעתו אל למניעים כלכליים לדחוף ישראלים להתגורר בגרמניה. "לפיד לא דיבר על ארה"ב: הוא התמקד בגרמניה, על ההיסטוריה הייחודית שלה בהקשר היהודי. מצד שני, אני מבין גם את מי שתוקפים אותו. לפיד מייצג מעמד של אנשים שלא מוטרד מבעיות כלכליות, ולכן מה פתאום הוא מעז לשפוט את מי שנדחף החוצה?"

"מחצית ממחירי תל אביב"

צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: BLOOMBERG NEWS

ניר נוסבאום, 41, שעזב את ישראל לפני 13 שנה ומאז חי במגוון ערים מסביב לגלובוס, מתקומם גם הוא אל מול האטימות שהפגין לפיד מול מצוקות הצעירים בישראל. "לפיד רוצה שהדור הצעיר ישאר בארץ בגלל ציונות ובגלל פחד מאנטישמיות, אבל המחיר כבד מדי", אומר נוסבאום. "המחירים גבוהים, השכר נמוך, המסים מטורפים והתמורה זעומה, אם בכלל. ישראלי ישלם מסים כל חייו, ישרת בצבא ובמילואים, יעבוד כמו חמור, יפחד מפיטורים ומהקפריזות של בעל הבית שלו, יכרע תחת קלגסי הבנקים והמשכנתא ולא ירגיש אף פעם שהמדינה לצדו. זה רק הופך לקשה יותר. לאנשים נמאס ובצדק. האנטישמיות באמריקה זניחה ולאדם משכיל שרוצה לעבוד קשה יש מה לחפש שם. יש לי הרבה חברים שגרים עכשיו בעמק הסיליקון ובניו יורק, ואף אחד לא חושב לחזור.

"באירופה קשיי הקליטה גדולים יותר אבל החיים נוחים יותר. אתה לא תהיה עשיר, אבל תוכל לחיות בשכירות מוגנת, לעבוד שעות סבירות בשכר סביר, וליהנות מהמון ימי חופש ומזה שהעבודה לא חודרת לך לחיים יותר מדי. בברלין שכר הדירה נמוך, המחירים בסופר הם כשליש מבתל אביב ואתה לא צריך אוטו. אם יש לך אזרחות אירופית אירופה תפרוש לך שטיח אדום, תממן לך קורסי שפה ודמי מחיה.

"אם המדינה רוצה שאחשוב על ציונות, אז בבקשה שתציע משהו. בוא נעשה עסקים כשווים מול שווים. אני אשלם ברצון מסים תמורת מדינת רווחה, מקום מגורים סביר וביטחון כלכלי. אני מקבל כמה פעמים בשנה מכתבים מהמשרד להשבת אקדמאים. הם מנגנים לי על רגש הבמבה, החומוס ושלמה ארצי. ניסיתי את זה, חזרתי לשנה וחצי עם תואר שני במחשבים ובלי ילדים לפרנס, ובקושי הצלחתי לגמור את החודש".

עבור רוב הישראלים, אומר נוסבאום, ברלין היא תחנת מעבר זמנית. "שכר הדירה נמוך, אבל מי שלא יתאקלם, ילמד את השפה, ירכוש השכלה ויחפש להתקדם - ימצא את עצמו בן 33 וחסר כל. אני כבר לא כזה צעיר אבל אני מדבר גרמנית מושלמת, אני משכיל ובעל ניסיון תעסוקתי, השקעתי מאמצים כדי להתאקלם חברתית ותרבותית. וכן, אני מתגעגע לארץ, אך אין לי מה לחפש בארץ יותר מאשר ביקור שנתי. אני אשמח להתווכח עם יאיר ולהראות לו את החיים פה בבירת גרמניה, 70 ומשהו שנה אחרי שהסבים שלי נאלצו לברוח מכאן".

נמרוד ‏(שם בדוי‏), המתגורר בברלין, מבקש לנפץ את הדימוי של העיר כגן עדן כלכלי. זוהי לדבריו עיר נוחה, אך רוב הישראלים נשארים בה לזמן קצוב. "לישראלי יהיה כמעט בלתי אפשרי למצוא עבודה ראויה ללא מקצוע נדרש וללא שליטה בגרמנית. המחירים הם מחצית ממחירי תל אביב בהרבה תחומים, אבל עדיין צריך להתפרנס ממשהו. לצעיר בן 21 עם דרכון גרמני אולי אין בעיה להעביר פה תקופה, אבל לאקדמאי נשוי זה לא נראה לי רלוונטי. אני שוקל בעצמי מעבר ללונדון, גם כי ניתן להרוויח שם יותר, וגם כי לונדון היא מטרופולין אמיתי".

אבל לדברי נמרוד, גיבוש זהות בברלין הוא הליך קשה. "כשאני נשאל באירופה מהיכן אני, לוקח לי כמה שניות לענות. יש לי דרכון אירופי שהוצאתי בעקבות סבי, שהיה גם הצהרת זהות, אולי אני ואחרים בעצם האירופאים האמיתיים. מצד שני, קיום יהודי אמיתי פה עדיין נתפס בעיניי כמשהו לא נורמלי. אין ספק שהדואליות הזאת מעיקה לפעמים".

סייע בהכנת הכתבה: ליאור דטל

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
74
אריאל
 • 03:51
 • 24.02.14

לא הביאו אחד כמוכם זה מה שמגיע לכם ולא יותר

73
שוקי
 • 12:39
 • 19.10.13

אם הצעירים בארץ רוצים לקנות/לשכור בית ולעבוד (לא בתנאי עבדות כמובן) ובסיום יום העבודה לשתות בירה קרה ומדינת ישראל לא מאפשרת להם לעבוד לקנות/לשכור בית והבירה בגדמניה עולה 1.25 ₪ מה חושב שר האוצר אני בטוח שגם הוא היה עובר לגור בגרמניה עם לימודים ,שכירות ,מיסים ,היה עולה חצי מחיר מאשר בארץ ומשכורת כפולה !!!!!!! הצעירים חכמים ויכולים.!! שילכו ויהנו

71
ניסים זקיף
 • 15:33
 • 10.10.13

אין אנו יכולים לשפוט את החברה הצעירים העוזבים את הארץ מכל מיני סיבות
איש איש והסיבה שלו וזה בסדר לכן אנו מדינה דמוקרטית ואין אנו יכולים לשפוט על סמך העבר. זה שהמדינה סוחרת עם הגרמנים זה בסדר מקבלת צוללות מהם זה גם בסדר !הכל בעיני המתבונן והצורך שלו מרגע שהופכים להיות פוליטיקאים הרי שהפוליטיקה היא שמשרתת אותם ועל הענף הזה הם יושבים

70
משרד סטולר, בנקלר, טישמן ושות`
 • 14:37
 • 10.10.13

69
מעולם לא ניהל שום דבר ממשי!
 • 12:35
 • 10.10.13

68
אב
 • 10:06
 • 10.10.13

הבעיה העיקרית היא שמשרד הביטחון נוגס בתקציבים אדירים כנגד אויבים שכמעט לא קיימים, ומתנחלים שטובלים בבורות שומן שאין להם תחתית. שתי הקבוצות האלה אוכלות בתקציב בכל פה , ולשאר לא נותר כלום. הסבסוד של המתנחלים, ההשקעות הבלתי נתפסות בטמטומן בשטחים (שאת רוב רובן יחזירו), וההשקעות האדירות בביטחון, פשוט הורסות כל חלקה טובה במדינה. לכן אין כסף למחקרים לרווחה, לבריאות וכל השאר. האנשים כאן צריכים להבין זאת. מתנחלים סיפרו לי שהם חיים בגן עדן, ולא תופסים מדוע לא התנחלו לפני 10 או 20 שנה. הם נהנים מכל טוב התקציב, כל דרישה וגחמה שלהם מתקבלת, שופכים עליהם כסף ללא סוף, ובאמת הם חיים בגן עדן, כשרוב האוכלוסיה בתוך הקו הירוק נלחץ קשות מיוקר המחיה, ותנאים קשים.

67
סמי
 • 01:39
 • 09.10.13

מדינה שלא מאפשרת לתושביה הצעירים לגור במחיר סביר ולהקים משפחה מה הפלא שצעיריה עוזבים. הזקנים והזרים שולטים בנדל"ן אבל כשלא ישאר מי שישמור עליהם הנדלן שלהן יהיה שווה לתחת.

63
דור
 • 00:20
 • 07.10.13

מחירי הביטוח שלו גבוהים!

61
מיכאל
 • 11:10
 • 05.10.13

כל האלילים הציוניים כל דמויות ה"מופת" דאגו קודם כל לעצמם ולמשפחתם, הם הנפולת והם הנמושות בגלל שלא דאגו שיהיה כאן עתיד.

לפיד הוא בור, בן של, ילד תפנוקים שמפחד אפילו להודות שלקח לריאות. ממנו לא תצמח שום ישועה ורק טיפש ייתן בו אמון.

59
ליטל
 • 08:10
 • 05.10.13

מנהלים עושקים כל קופה אפשרית במיליארדים. לוקחים ישר מהכיס שלנו בלי שום מעצור. ארנונה, חשמל, נסיעות, אוכל, וגם המדינה. במקום לפתור את הבור התקציבי ישר שולחים יד לכיס הקטן שלנו. בושה לך ,יאיר

58
56
רז
 • 10:03
 • 04.10.13

הם אלו שמחרבים את החלום, לא איזה מסכן שרוצה קצת לנשום כלכלית לפני שהוא מתפגר כאן בחוסר-כל.

53
יש עתיד = תרגיל עוקץ לאומי
 • 09:48
 • 03.10.13

50
אריק
 • 02:32
 • 03.10.13

לא ניתן להחזיק את צה"ל, לא ניתן לשלם את הפנסיות, לא ניתן לייצר יעילות עם הסקטור הציבורי הזה, לא ניתן לנקות את השחיתות, לא ניתן לחולל שינוי פוליטי עם האוכלוסיה הזו. לכן יש רק כיוון אחד והוא לא כולל משכנתא של מליון ש"ח בריבית משתנה.

48
עשירון שני
 • 17:33
 • 02.10.13

המצב של בעלי משפחות ללא דירה. סורי.

47
קהילות בבל, רומי ומצרים שגשגו עוד לפני חורבן בית שני
 • 17:29
 • 02.10.13

בארץ ישראל נשארו רק מקושרים, פנאטים, ודלת-העם. הרכב אוכלוסיה כזה משרת היטב את לפיד ודומיו (למעט פרט קטן: אין מי שישלם עבור סיגארים).

44
יאיר לפיד, הציוני הדגול
 • 14:58
 • 02.10.13

ב-1990 הוא מנהל עסקים בבודפשט
ב-1997 הוא מנהל עסקים בלוס אנג'לס
לפני כחמש שנים הוא מפרסם טור שבו הוא מספר על היום שבו "משה" הישראלי ירגיש שנשבר לו ויהגר לסן-דייגו.

אין ספק, מופת לכולנו. שכחתי, הוא אולי עשן עם אורי משגב, אבל לא שאף לריאות.

42
אוי קלט
 • 13:07
 • 02.10.13

ב-1990 ניהל שם את עסקי העיתונות של של מקסוול הנוכל. האם יהיר הצעיר נזף אז באביו כפי שהוא נוזף בנו היום?

41
פינקופץ
 • 12:58
 • 02.10.13

רק תגידו לו בריש גלי ובראש חוצות מה הוא יכול לעשות עם דף הפייסבוק שלו.

40
אחד העם
 • 12:53
 • 02.10.13

אין שום סיבה לחזור לארץ. האמת שאישית היא יהודיה אמריקאית שלחיות בארץ בכלל לא קורץ לה. אין שום געגועים לארץ וממש טוב לי לבנות חיים מגיל 21 באמריקה. האמת זה קרה די במקרה שעברתי, התאהבתי והשכלתי. האמת שכל הביקור אני רואה ושומע את התלונות ומתנשא בכמה הכל כל כך יקר בישראל. באמת לא מתאים לחיות בלי עתיד לי, לאשתי ולילדה שלי. אתרום בתמיכה כספית וסיפור חיובי על המקום המופלא הזה שנקרא ישראל, אבל לא אחזור. נפעל לשלום ולשגשוג כלכלי.

39
רובי
 • 12:52
 • 02.10.13

מר לפיד בזכות הישיבה שלי בחול אני מצליח לגרום למשפחתי לגמור את החודש
בכבוד.אחרת גם הם היו יושבים בברלין
אתה בגדתה בבוחרים.ואתה זה שגרמתה לחלק מהם לחשוב אחרת במדינה אחרת
תן סיבה ואנחנו נחזור

38
הבז
 • 12:39
 • 02.10.13

מי שעוזב הוא הראוי. מדינה שמתאכזרת לכל מי שחלש או מוחלש ורואה בו פרזיט ורמאי. כלומר הנוכלים והמסודרים ... למינהם שמרוויחים הון הם לא פרזיטים. אלו הערכים של הדור שצמח כאן. זה מה שהנחילו להם הוריהם. קחו את המדינה שלכם. תודה רבה אבל לא תודה. ל"מוצלחים" של מדינת ישראל יש הרבה פחות עתיד ממה שהם מדמיינים בחלומות הגרועים ביותר. הם ילדים טפשים ובורים שלא יודעים באמת איפה הם חיים. ימים יגידו. (אה כן, ואל תדאגו לי, אני לא צריך שום קצבה ושום טובה ממכם)

 •  
 •  
  עובדת באחד כזה
  • 14:36
  • 02.10.13

 •  
  mik776
  • 18:00
  • 02.10.13

  במשלחת הרכש של משהב"ט בניו יורק מעל 400 אוכלי חינם מיותרים כולם!!!!!!!!!!!!!!
  זה לבד אוכל מאות מיליוני ש"ח בשנה. רובם הם חלוקת ג'ובים למקורבים – "בנים של" ו"קרובים של" אלופים במיל. ומקושרי משהב"ט. נניח בן של אלוף לומד בניו יורק – "מארגנים" לו תפקיד במשלחת (נניח אחראי דואר – וזו לא המצאה שלי)
  חוץ מזה מספר לא ידוע של "נספחויות" צה"ל בכל היבשות ובמדינות שאיש לא יודע מדוע צריך שם אל"מ או תא"ל + לשכה +++++ למשל שווייץ פולין ארגנטינה צ'ילי ועוד ועוד מדובר במאות קצינים בכירים + משפחות = אלפי אנשים (ובגלל חוסר המעש והצ'יעמום הם מסתבכים בפלילים שוויץ פולין כבר אמרנו ויש עוד)
  מדוע מהנדס מכונות בקריה צריך להרוויח 30% יותר ממהנדס מכונות באזרחות שעפי"ר עובד יותר שעות ממנו ועוד לצאת לפנסיה בגיל 42 או 45 ??????
  מה שיושב לאלופי המטכ"ל (שהם פי 2 במספרם מהדרוש ) בראש הוא הרכב המפואר.
  למה בחיל הים שיש תקן תא"ל לשני מספנים מצליחים להוציא לפנסיה את שני ראשי המספנים כתא"ל ע"י מתן דרגת תא"ל חודש לפני סיום השירות? צ'ופר קטן של כמה אלפי ש"ח לפנסיה במשך 40 השנה הבאות (לניצולי שואה עשו ג'סטה 80 ש"ח לחודש) (כי זה כסף שלנו ולא שלהם אז שימותו חולי הסרטן והתא"ל יסע ל"שליחות"/נספחות)
  למה ילדי ה"נספחים" מקבלים מימון של אלפי דולרים בחודש לבתי ספר פרטיים (כן אלפים) כאשר יש בי"ס יהודי ברבע מחיר?
  (כי זה כסף שלנו ולא שלהם)
  למה כל יום שני וחמישי מתגלה עוד שחיתות במשרד הבטחון ועוד מינויים של החבר'ה ? שחיתויות באגף השיקום והאגודה למען החייל שהפכה לעסק משגשג לקצינים בכירים במיל.
  צריך תא"ל או אלוף בבית הנשיא ?
  צריך אלוף לפיקוד על המכללות ? איך הסתדרנו ב 1967 עם מחצית מכמות האלופים וכאשר לא הייתה כלל דרגת תא"ל ???
  למה תקציב משרד הבטחון לא נבדק ע"י החשב והאוצר עד לשקל האחרון? - כי יש מה להסתיר מאיתנו על השימוש במיסים שלנו!! אבל לאזרחים חברי "וועדה" שברק מינה יש באורח פלא גישה לנתונים החסויים.
  למה כאשר מגיעים למילואים רואים שחצי מהקצינים ואנשי הקבע נמצאים בבית באלף סיפורי סבתא (נופשונים, ימי עיון, טיולים, כנסים, "חולים" ...) וכל העבודה מנותבת למילואימניקים ? – כי יש אלפי קצינים מיותרים.
  אין למילואים אבל יש לסוויטות של ברק בסלון האווירי 20,000 ש"ח ללילה לשר הבטחון – זו הסיבה לתקציב הבטחון.
  הצבא ישלח חיילים אל מותם ללא אפוד קרמי כי אין כסף אבל רכב השרד של האלמ התאל והאלוף תמיד יגיע בזמן. יש מקומות חיוניים כאלו ששם לעולם לא יצטמצמו.

35
יוספה
 • 12:18
 • 02.10.13

נמאס כבר שיודעים רק לדבר ולדבר, אבל במעשים כולם שותקים. כל שר בממשלה הזו וכל חבר כנסת מרופדים היטב ולא זקוקים כל כך למשכורת אותה הם מקבלים. לכן כואב כל כך שהשר לפיד מדבר לפני שהוא חושב........
אני עובדת קשה מאוד שעות על גבי שעות
לא יצאתי מתחום גבולות הארץ אפילו פעם אחת
ללכת להנות בבית מלון לא עשיתי זאת בכלל
מאחר ואני צריכה לתכנן אייך לשלם את החשבונות מים חשמל גז ארנונה ולקנות בסופרמרקט, אין באפשרותי ללכת לקולנוע. כבר שכחתי אייך נראה אולם קולנוע מבפנים.
אז על מה בדיוק השר הנכבד שלנו מדבר?
לפעמים כדאי לשתוק ולא לחטוא בדיבורי הבל

33
נילי
 • 12:03
 • 02.10.13

אולם לאדם שגדל עם כף של זהב וחי חיי תפנוקים קשה להבין מה הן בעיות קיום..אני בטוחה ששר האוצר עובד קשה מאד בתפקידו.
אני בטוחה שהוא אדם ישר דרך מאד מוכשר ממשפחה מאד מוכשרת.
אבל......האכזבה שאיכזב הרבה ישראלים צעירים ומבוגרים שחשבו באמת ובתמים שיאיר לפיד המוכשר הזה שגייס לרשימתו אנשים טובים ומוכשרים
ישנה את הפוליטיקה הישראלית ויכניס נופך של רעננות ותקווה שכל אלו שתמכו בו. האכזבה הזו קשה מאד!

31
יובל
 • 11:57
 • 02.10.13

מה קרה,קצת קשה נושאים לחו"ל.תבנו ותשנו ותשפיעו בארץ. אתם מפונקים ובכיינים.

 •  
  אני
  • 12:35
  • 02.10.13

  אתה לא מלומד אם רשמת נושאים במקום נוסעים...

  אתה חי בסרט
  בכל מקום בעולם אנשים יודעים לתת שירות...
  כל עובדי המדינה משתינים עליך בקשת....השוטרים אלימים ושמים עליך פס...ביטוח לאומי לא מדבר איתך בכלל...ושלא נדבר על דירות ומשכורות....

  בחו"ל הכל שונה!!!!!!!!!!!
  אני בדרך לאוסטרליה חביבי ואני לא מצטער על שניה מזה...

29
אחד
 • 11:48
 • 02.10.13

וכל שטיפות המח על הועדים זה שטויות.
מה רוצה אדם? בדיוק כמו שכתוב כאן: תעסוקה וגג והידיעה שזה ימשך. לא שבגיל מסויים יגידו לך ללכת סתם כך.

25
בני
 • 11:22
 • 02.10.13

זכותו של כל ישראלי להגר מכל סיבה שהיא למדינות העולם .
יחד עם זה זאת חוצפה לקבוע את הסיבה שלצעירים החיים כאן קשים .
אנא עברו בשעות הלילה במרכזי הערים ובמיוחד בתל אביב , ראו את בתי הקפה והמסעדות מלאים , ואימרו האם כל כך רע בארץ .
מציגים לנו כמה משפחות ישראלים החיים בחו"ל ברווחה יחסית , אולם לא מוצגים לנו אלה שבקושי חיים שם .
בכל מקרה מדינת ישראל מהווה עבורם בסיס לנסיגה חזרה בשעת צרה . לזה קוראים ציונות .

 •  
  אני
  • 12:37
  • 02.10.13

  אני בעל תואר ראשון ומרוויח אולי אולי 6 6 וחצי נטו....
  אתה חושב שאני יכול לקנות דירה?????
  אז לפחות בירה אני יכול לקנות.....

  כל מקום בעולם אפשר להשכיר דירה במחיר נורמלי...ועדיין לצאת ולבלות....
  מה שאתה אומר זה בעצם לא לקנות דירה, לא להשכיר ולא לצאת לבלות...אז בשביל מה אנחנו חיים חביבי?????
  אתה חי פעם אחת!!!!! רצוי לחיות טוב!!!

23
לאה
 • 11:17
 • 02.10.13

חי על זמן פוליטי שאול שהולך ואוזל....הולך ואוזללל.....בקרוב מאד בייי ביי יאיר !!! תגיד שלום לכורסאת עור הצבי וללשכת השר, ולכל נערי האוצר שלצערך לא יכולת לעמוד בפניהם. לא היה לך החזון ושאר הרוח לחשוב על עתיד אחר ממה שהקופאים לא מסוגלים לתאר לעצמם שיכול לקרות. הכוונה כמובן לעתיד כלכלי טוב יותר. ולמה שיוכל? הרי אתה "נטול השכלה בכלל". קיבולת עולמו הרוחני, התרבותי והאינטלקטואלי של הקשקשן לפיד יכולה להכיל רק את מה שעולם היחצנות, הדמגוגיה והקשקשנות של שישי בערב בטלויזיה, כולל הלוק האופנתי הכאילו מעמיד במרכז ההוויה את השאלה "אני יפה?", יכול לתת...

אין מה לעשות האיש הזה הוא כלי ריק.

נו, ואני שואלת- האם הייתם קונים מאיש כזה מכונית משומשת? אולי כן. אבל בטח לא הייתם ממנים אותו לאחראי על עתיד ילדיכם ונכדיכם....

 •  
  בני
  • 12:22
  • 02.10.13

  אני מעריך שכבר עשית רבות לקידום פרוייקטים לטובת אזרחי המדינה . רק במקרה כזה דבריך אולי !!! ראויים לתגובה .
  המטרה בתגובות היא שיכתבו דברי טעם מבוססים על עובדות . דבריך לא בקטיגוריה הזאת .

 •  
  שאול
  • 16:02
  • 02.10.13

  אני מוצא רק עובדות בתגובה של לאה. בהעברת חוק אחד הוא יכול לחתוך את מחירי הדיור. בהעברת חוק אחד הוא יכול לחתוך את הפנסיות המטורפות של משרד הבטחון ו...כן.. מה לעשות.. אין לו גם השכלה. ואולי הכי חשוב, בבחירות הבאות הוא יבין! הכל עובדות מר בני

22
השור
 • 11:15
 • 02.10.13

בושה ללפיד ובושה לשמו מתנשא ודמגוג גדול בלי שום אמבטיה לבעיות של. דור הצעיר בארץ במקום לתמרץ את הדור המדהים הזה אתה גורם להם להתמרמר ולהיות מתוסכל בארץ היהודים לצעירים אין עתיד וזה עובדה כל השאר או שגונב את המדינה או שהוא עובד חינם או שהוא מקושר טוב בכל מדינה מתקדמת הצעירים הם המובילים בראש , פה אנחנו מובלים לאבדון ליוקר המחייה ולמדינה אשר מכניסה את ידה לכיסנו בלי רחמנות אמר מישהו בכתבה כי בגרמניה הרגו אותו ו מדינת היהודים הורגים אותנו כלכלית מל מילה נכונה אין רחמנות יותר מזה אין ראייה לרחוק אז למה שנראה את את מדינת היהודים שלא רואה אותנו עצוב מאוד לומר דברים אלו

21
תומר
 • 11:10
 • 02.10.13

כך הם יקבלו יותר מיסים מהחברות שמשלמות מס בארץ.
אם יורידו את רווחי רשתות השיווק אז פחות מס ישולם לאוצר...

18
אזרח
 • 11:01
 • 02.10.13

סבא שלך ושלי היגיע לארץ חסר כל לא בכדי שאתה ואני נעשה עסקים. הוא בנה מדינה לדור שלנו בכדי שאנחנו נמשיך לבנות לדורות הבאים, ולא נתבכיין שקשה לשכור דירה בסנטרום של תל אביב. אפשר להתווכח על הרבה נושאים שדורשים שיפור, אבל פשוט תפסיקו לבכות שאחרי 3 שנות שירות בקרבי המדינה לא מגישה לכם מענק של מיליון דולר ומשפילה מבט תוך הכרת תודה.

16
שי
 • 10:42
 • 02.10.13

אתכם חזרה כשיהיה לכם רע בניכר!

15
רחמיאל צפון רהט
 • 10:37
 • 02.10.13

מי חשב שבאמת האחים בנט לפיד ידאגו לנו?

13
אלדו
 • 10:16
 • 02.10.13

כשהעלו את ההצעה שעלתה ברוח וצלצולים להפחית 10% בשכר הח"כים, אבל במחשבה שניה החליטו שלהוריד אחוז אחד, וגם זה זמנית זה מספיק בהתחשב ביוקר המחייה

12
אבא
 • 10:06
 • 02.10.13

גם הגורם המרכזי למעברו לחו"ל ואתה גם מטיף לנו. כל זאת אחרי שגנבת דעתנו. אתה חוצפן קטן וחסר מודעות

09
א
 • 09:57
 • 02.10.13

החיים הפכו לבלתי נסבלים בקושיים,
ועוד דבר קטן מר לפיד,
אני ומאות אלפים כמותי הצביעו לך בשביל לשנות את מצבינו הכלכלי ב"מעמד הביניים" שהופך אט אט למעמד נמוך.
אני ועוד מאות אלפים כמותי חשבנו שלמרות מצבך הכלכלי הטוב בהרבה מאיתנו אינך מנותק ודבריך דברי טעם.שאולי ניתן יהיה לקיים את משפחתי קצת יותר בקלות בתמורה לעבודה הקשה שאני וזוגתי עובדים.
צר לי ,אך אני באופן אישי מאוכזב !
אין לי ספק שמתוך אותם מאות אלפים שהצביעו עבורך לא נותרו יותר מכמה עשרות אלפים.
לכל שבת מר לפיד יש מוצאי שבת...
נתראה בקלפי עוד שלוש שנים (במידה ולא אתפוש אומץ ואבריז גם אני מהארץ).

07
משה
 • 09:45
 • 02.10.13

מזניח את עירו? לפיד, אתה דמגוג כמו כולם. לצערך , הרעיון שלך לא תפיס.

05
אמפסיז
 • 09:30
 • 02.10.13

ואז גם מי שרוצה לקנות דירה למגורים יוכל.

04
שימי
 • 09:28
 • 02.10.13

במקום לתת ליוצאי צבא לימודים חינם- חרדים "לומדים" חינם.
ועוד מקבלים על הלימודים האלו קצבה וגם יכולים לעבוד בשחור.
תסתובבו באיזורים חרדים ותראו אותם מתעסקים על היום בפאפונים וסתם משוטטים ברחובות....תורתם אומנותם

03
ישי
 • 09:26
 • 02.10.13

ממתי להיות עני זה כבוד? לי אין בעיה אם זה שאנשים עוזבים אבל הפוזה הזאת כאילו מישהו כאן חייב לכם משהו, כאילו העוני שלכם הוא משהו להתהדר בו, תפסיקו לבלבל את המוח.

אתם עוזבים כי לא הגעתם כאן להישגים וזה טבעי, אל תאשימו את מי שכן הצליח. אני שמח שסוף סוף השגתם משהו בחיים, דרכון אירופאי

 •  
  אחת
  • 10:57
  • 02.10.13

  לא אנחנו פשוט אומרים לו שאם זה מה שישראל הפכה להיות = מקלט לבית היהודי בלבד אזיי אין מה לישראלים לעשות כאן.
  מחירי הדירות הגואים והרכישה חסרת התקדים של דירות ע"י יהודים מהעולם וישראלים יורדים בכל מחיר (עובדה שמעוררת תמיהה בפני עצמה) הופכת את ישראל למדינה בה ישראלים ילדיי המקום משלמים מסים, משרתים בצבא ומניעים כלכלה שאין להם שום זכות בה מלבד להיות העבדים ששומרים ליהודי העולם ולישראלים היורדים על דירות הנופש או המקלט אותם הם מחזיקים בישראל.
  מר לפיד למה שלא יבואו כל רוכשי הדירות בשנים האחרונות לישראל ויחזיקו הם את המדינה? אנחנו צריכים לעשות לביתנו

 •  
  ל רפי
  • 10:58
  • 02.10.13

  ולא משתמש בכל הזמן העומד לרשותו ובכל ההשפעה הפוליטית שיש לו ו/או שהוא יכול לגייס בכדי לשנות את המצב הבסיסי, במיוחד בתחומים שהם מניסטריאלית באחריותו הישירה.
  וגם, אבל לא במקום ראשון, מאשימים אותו בפופוליזם תקשורתי. במקום להטיף מוסר לאלה שירדו - יותר בצדק או פחות בצדק - מסיבות כלכליות, מוטב היה אילו דאג לבצע סקר עומק רציני על הסיבות האמיתיות, ומתאם את תוכניותץ הביצוע שלו לתוצאות סקר זה.
  ויש עוד הרבה דברים מועילים שניתן לעשות אם המטרה האמיתית היא "היטיב עם העם" ולא להיטיב את הדימוי

 •  
  גליה
  • 11:46
  • 02.10.13

  קלטת את זה ? אנשים שהשיגו הישיגים, סיימו לימודים ובעלי מקצוע ועבודה ראויים - ועדיין רחוקים ממה שכל אדם במדינה מערבית עם ההישגים שלהם מגיע אליו. קאפיש ? ולהזכירך להגיע להישגים פה לרוב העם זה קשה מכל אדם במערב כי לנו יש 3-4 שנים של צבא בשנים שבה אמור בן אדם להתחיל לבנות את עתידו. ואין שום הצדקה שיחיו פה טייקונים שמחזקים בחברות ענק ויגבו מאיתנו סכומים מוגזמים בעד מזון ושירותים. מציד שעפרה שטראוס ושרי אריסון יקנו פחות שני בתים בחודש ואשלם עבור גבינה ועמלה בבנק כמו אזרח במדינות נורמליות

 •  
  בקיצור, לא בנאדם
  • 17:06
  • 02.10.13

01
גר בשטוקהולם
 • 09:19
 • 02.10.13

אתם לא יודעים עד כמה יש אימון . בין מערכות העליונות לבין האזרח , בגלל זה יש אימון בין אנשים מילה זאת מיךה כאן .. למרות המשכורת הגבוהה כאן והחיים כאן לא זולים בכלל אבל יחסית לשבדי זה סביר . ולגבי השרים והחכים כאן הם מקבלים טרנטות או שהולכים באופניים או ברכבת לעבודה . אז כן אדון לפיד עדיף לי לחיות אצל גויים במקום לגור במדינהשל ההביבים והלפדים

תוכן מקודם
הפופולריות בקריירה
הצעות מיוחדות