המורה באולפנה פוטרה כי נכנסה להריון בעודה רווקה - וזכתה בתביעה נגד המוסד - קריירה - TheMarker

המורה באולפנה פוטרה כי נכנסה להריון בעודה רווקה - וזכתה בתביעה נגד המוסד

המורה, דתייה בת 41, נכנסה להריון מתוך נכונות ליהפך לאם חד הורית, אך האולפנה ראתה בהריונה פגיעה בערכי הדת ■ בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל את טענותיה של המורה ופסק כי תפוצה בסכום של 180 אלף שקל

אשה דתייה, מורה לשעבר באולפנה, זכתה היום (ב') בתביעה שהגישה נגד המוסד, לאחר שפוטרה ממנו מפני שנכנסה להריון בעודה רווקה. האולפנה נדרשה לפצות את העובדת בגין הפיטורים בסכום של 180 אלף שקל. שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אסנת רובוביץ'-ברכש ציינה בפסק הדין כי "עלינו לשדר מסר ברור כי הפרת הוראות החוק תגרור סנקציה כספית ממשית".

בתביעתה טענה המורה כי פוטרה מיד עם הודעתה על הריונה בעודה רווקה, וזאת בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה וחוק עבודת נשים - הקובעים כי אין להפלות נשים על רקע פרמטרים שונים, לרבות הריון וטיפולי פוריות. האולפנה טענה כי אפשר לפטר את המורה מטעמים דתיים בשל היותה רווקה הרה. "התובעת לא פוטרה מעבודתה עקב הריונה, אלא סיימה את עבודתה בנתבעת מטעמים דתיים בלבד", נכתב בפסק הדין. "בציבור הדתי במסגרתו פועלת הנתבעת, קרי בזרם הממלכתי דתי, לא ייתכן כי אישה רווקה והרה תשמש מורה ומודל לחיקוי לתלמידותיה. אורח חייה של התובעת נוגד באופן מפורש את ערכי הנתבעת ותפיסתה בדבר ערכי משפחה".

התובעת, 41, שיוצגה בידי עו"ד סיגל פעיל ממשרד אשר חלד ושות', ביקשה ליהפך לאם חד הורית. "אין אנו סבורים כי מדובר במקרה שבו התריסה התובעת כנגד הדת, או יצאה כנגד ערכי הנתבעת או שפעלה בגלוי כדי למגר את ערכי הנתבעת", כתבו השופטת ונציגי הציבור. "לטעמנו במצב זה, היה על הנתבעת לשקול את מצבה הייחודי של התובעת ולאפשר לה להמשיך וללמד. אנו אף סבורים כי הנתבעת כלל לא פתחה את צוהר לבה כדי להקשיב בצורה כנה ואמיתית לתובעת ולנסיבות שהובילו אותה להחלטה להורות כאם חד הורית. היא כלל לא התייחסה במסגרת השיקולים הנדרשים לכך כי מדובר באשה בת 41, המנהלת אורח חיים דתי, מאמינה בערכי המשפחה ובחרה להקים משפחה במסגרת הורות יחידנית, בגיל מאוחר נוכח היעדר מציאת בן זוג, תוך שהיא מאמינה בחיי המשפחה ואף כמהה להם".

השופטת ונציגי הציבור קבעו כי הזכות להורות גוברת במקרה הנדון על הזכות של המוסד לקבוע את נוהליו: "איננו מקלים ראש בזכותה של הנתבעת לקבוע את המדיניות שלה, אבל זכות זו של הנתבעת נסוגה אל מול זכותה של התובעת ואינה מצדיקה את הפסקת העסקתה של התובעת תוך פגיעה בזכותה להורות".

עו"ד שירי לב רן לביא, נציבת שוויון ההזדמנויות במחוז ירושלים הגישה את עמדת הנציבות כ"ידיד בית הדין". לב רן לביא מסבירה כי אפליה מחמת הריון אסורה, למעט כשהתנאי "מתחייב מאופיו ומהותו של התפקיד". לעמדת הנציבות, הפיטורים אינם מתחייבים בנסיבות המקרה הנוכחי. "צריך לתת עדיפות לאינטרסים כמו חופש העיסוק, הזכות לשוויון והזכות להרות ולהורות על פני שיקולים דתיים, ככל שאלו יהיו לגיטימיים", קובעת הנציבות. עוד נכתב בעמדה כי האולפנה כלל לא בדקה את האפשרות להמשיך את העסקתה של המורה, דווקא ובמיוחד לאור הריונה.

נציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה, עו"ד אינה דוד-סולטנוביץ מוסיפה כי "מדובר בהחלטה אמיצה מאוד של בית הדין. בית הדין בפסיקתו קובע, כי יש לתת הגנה רחבה לנשים בהריון, תוך מתן דגש על זכותו של כל אדם להתפרנס בכבוד, מבלי שאורח חייו יהיה לו לרועץ. בכך מתגשמת תכליתו של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
16
מורה באולפנה
 • 20:43
 • 06.03.13

כואב אך בראש האולפנה יושבים שוביניסטים המחנכים את הבנות ברוח שובניסטית. זכותה וחובתה של כל אישה שלא הצליחה למצוא בן זוג להביא ילדים ולזכות במצווה של פרו ורבו לפני שהשעון הביולוגי לא יאפשר לה להביא ילדים. אנחנו המורות גאות שהמורה זכתה לחבק ילד.

15
מורה שמכירה את הסיפור
 • 13:30
 • 05.03.13

זו מורה שלא עבדה מספר שנים באולפנה ואז החליטה לחזור כאשר היא הרה. היא לא מובטלת ולא היתה. יש כאן ספין תקשורתי וניסיון לכפות אורח חיים שלא מתאים לאולפנה. חבל כי זה פוגע בנו כציבור. אין לנו דבר נגד המורה אך לה אין זכות לכפות עלינו אורח חיים הסותר את אמונותנו.

14
מורה שמכירה
 • 12:40
 • 05.03.13

לא מובטלת ולא נעליים. היא פוטרה לאחר כמה שנים שבהן לא עבדה בכללבמוסד מרצונה והיא עבדה במקומות אחרים. זה הכל תרגיל בלהרוויח כסף ויחסי ציבור על גב מישהו אחר

13
דן לב פועם
 • 10:42
 • 05.03.13

נניח שמורה נצפתה נוסעת בשבת. להגנתה הסבירה שהיא עובדת כל השבוע קשה ובשבת היא נוסעת לבקר את הוריה. ממשיכה לבית החולים לראות את סבה החולה ומשם היא קופצת אל דודתה הערירית. האולפנה תפטר אותה והשופטת תתן לה צל"ש.
אם יש דבר שמטריד במיוחד את המורים והמחנכים באולפנה זה ההורמונים השוצפים של התלמידות בגיל ההתבגרות. מורה בהריון לא נשואה בבית הספר זה מסר בעייתי מאד.
בבית ספר חילוני לרוב הבנות יש חבר בצורה גלויה. לא כן בבית ספר דתי. לשופטת אין בכלל כלים להתעמק בסוגיה. לא נראה שזה הטריד אותה. היא פשוט הלבישה על המקרה את סט הערכים המקובלים עליה.
הפתרון היה אמור להיות בכוון אחר לגמרי. המורה תעבור ללמד במשרד החינוך במוסד אחר המתאים לאורח חייה. בטח לא באולפנה.
היא לא זקוקה לפצויים. היא זקוקה לפרנסה במסגרת הולמת

11
חילוני
 • 09:45
 • 05.03.13

על אף החוק הקובע שאסור לפטר אשה בהריון - חוק שנראה לי סביר ביותר, ועל אף שאינני מסכים כלל וכלל לגבי המסרים שהמצב מעביר לתלמידות, אני מבין שהמוסד, כמוסד לבנות דתיות, לא יכול לאפשר למורה להמשיך בעבודתה כיוון שהמסר העובר מנוגד לתפיסת עולמם הבסיסית ביותר וזה יכול להאפיל אפילו על שיקולים של חמלה. כאמור זו אינה דעתי האישית אך דעתי האישית היא שכל המוסד של האולפנות והממ"דים הוא אפל.

10
חילוני
 • 09:45
 • 05.03.13

על אף החוק הקובע שאסור לפטר אשה בהריון - חוק שנראה לי סביר ביותר, ועל אף שאינני מסכים כלל וכלל לגבי המסרים שהמצב מעביר לתלמידות, אני מבין שהמוסד, כמוסד לבנות דתיות, לא יכול לאפשר למורה להמשיך בעבודתה כיוון שהמסר העובר מנוגד לתפיסת עולמם הבסיסית ביותר וזה יכול להאפיל אפילו על שיקולים של חמלה. כאמור זו אינה דעתי האישית אך דעתי האישית היא שכל המוסד של האולפנות והממ"דים הוא אפל.

09
אסור לפטר אשה בגלל הריון
 • 08:26
 • 05.03.13

נדרשים צרות אופקים וטפשות כדי לראות באורח חייה של אשה שלא מצאה בן זוג הולם והחליטה להרות מתרומת זרע ולהקים משפחה חד הורית פריצות שאינה מתאימה למורה במוסד דתי. לא די בפיצוי שהוטל על הנתבעת, יש להפסיק כל מימון ממשלתי למוסד שפיטר עובדת בשל הריונה.

07
קובי
 • 08:12
 • 05.03.13

בכל מקום האלימות הגברית דתית מאיימת על החברה הישראלית.

06
דני
 • 05:12
 • 05.03.13

האמת שהאופן שבו הרתה המורה מתריס במפורש כנגד ״ערכי הדת״ כפי שהם נתפסים בקרב הממסד הדתי האורתודוקסי. אבל במדינה שלנו, ילודה היא סוג של ערך עליון, בעיקר בגלל אותו ממסד. מעניין מתי שומנית תתבע חברת הלבשה מסיבות דומות (;

05
א
 • 04:51
 • 05.03.13

אשה לבד ואם לתינוק. זו יהדות זו? איפה פה הערבות ההדדית??!!

03
אורי
 • 22:52
 • 04.03.13

אהוד ברק דרש מבית ספר בה היא הייתה מורה, לפטר אותה כי היא לא דוגמה טובה לילדים (למרות החנינה שהיא קבלה מהנשיא). אבל בנידון שלנו הדוגמה אישית של המורה לא מהווה שיקול מספיק בעיני השופטת (שהיא גם אישה).

02
צופה מן הצד
 • 20:20
 • 04.03.13

שחושבת שכדי להביא ילד לעולם אישה חייבת להתחתן, לא משנה עם מי, לא משנה אם לא תאהב את בעלה, לא משנה אם לא תהיה מאושרת, העיקר טבעת על היד כדי שאפשר יהיה לסמן עליה V ולעבור לקורבן הבא... זה לא עובד כך. ליבי ליבי עם המורה האומללה. לא מפסיק שהגורל התאכזר אליה והיא לא זכתה להכיר בן זוג, גם כאשר היא מנסה לממש את זכותה הטבעית להורות, במקום לקבל תמיכה היא זוכה לקבל כתף קרה מהחברה בה היא מסתובבת. אכן, ילדים זה שמחה, רק אצל זוגות נשואים. עצוב עצוב עצוב.

תוכן מקודם
הפופולריות בקריירה
הצעות מיוחדות