הנתונים שמשרד החינוך סירב לפרסם: הישגי התלמידים החרדים - מהנמוכים בישראל - קריירה - TheMarker

הנתונים שמשרד החינוך סירב לפרסם: הישגי התלמידים החרדים - מהנמוכים בישראל

בדיקת TheMarker ואתר מדלן: הישגים נמוכים לחרדים בתוצאות מבחני המיצ"ב, שבהם השתתפו 20% מהתלמידים בכיתות ה' בבתי הספר החרדיים ■ משרד החינוך: "אנו מגבירים את הפיקוח על לימודי הליבה"

>> הישגי בתי הספר החרדיים במבחני המיצ"ב נחשפים - והתוצאות עגומות: 44% מבתי הספר החרדיים שנבחנו נמצאים ברמת ההישגים הנמוכה ביותר בישראל (עשירון 1), ו-14% מבתי הספר דורגו בעשירון השני. רק שמונה בתי ספר חרדיים, 5% מכלל בתי הספר החרדיים שנבחנו, דורגו ברמת ההישגים הגבוהה ביותר במדינה.

שיעור נמוך במיוחד של בתי ספר חרדיים השתתפו במבחני המיצ"ב, שאמורים לחייב את כל בתי הספר בישראל. לכן, המדגם אינו בהכרח מייצג. לפי הערכות, אם המדגם היה מייצג, ייתכן שהישגי התלמידים היו אף נמוכים יותר. החל מ-2004, משרד החינוך אינו מדווח על הישגי התלמידים החרדים במיצ"ב. התוצאות המוצגות כאן התקבלו מבדיקת TheMarker ואתר מדלן, בהמשך לחשיפת מבחני המיצ"ב בשבוע שעבר.

יותר מ-90% מכלל התלמידים בישראל בכיתות ב', ה' וח' נבחנו במבחני המיצ"ב בשנת הלימודים 2011 בארבעה מקצועות ליבה: מתמטיקה, שפת אם, אנגלית ומדעים. לעומת זאת, משרד החינוך בחן רק כ-20% מתלמידי בית הספר החרדיים, בכיתה ה' בלבד ורק בשני מקצועות - עברית ומתמטיקה. המבחנים הותאמו לאורח החיים החרדי, אך רמתם לא נפגעה. בשנת הלימודים הקודמת החלו חלק מהתלמידים במגזר החרדי להיבחן גם בכיתה ב'. בבתי הספר החרדיים היסודיים לומדים כ-196 אלף תלמידים.

ילדים חרדים לומדים, ירושלים
ילדים חרדים לומדים, ירושלים
צילום: גיל כהן מגן

בשל כך, למשרד החינוך אין תמונת מצב של הנלמד בבתי הספר החרדיים ושל רמת הלימודים בהם והאינדיקציה היחידה שקיימת לרמת הלימודים, העולה מהנתונים החלקיים של מבחני המיצ"ב, היא מטרידה מאוד.

לפי מחקר של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, 48% מהתלמידים בבתי הספר היסודיים כיום לומדים בבתי ספר בציבור הערבי או החרדי, לעומת 38% מתלמידי בתי הספר הממלכתיים. ב-2040, צפויים 72% מתלמידי בתי הספר היסודיים ללמוד במערכת החינוך החרדית או הערבית, ורק 19% במערכת החינוך הממלכתית והשאר בזרם הממלכתי דתי. הישגי התלמידים ברוב בתי הספר הערביים נמוכים ביחס לתלמידי בתי הספר בישראל, ובחלק מהמקרים גבוהים רק מהישגי בתי הספר החרדיים.

לדברי פרופ' דן בן-דוד, מנהל מרכז טאוב ומאוניברסיטת תל אביב, "הממצאים חמורים בכמה רמות - גם מבחינת ההישגים, וגם בשל היעדר הריבונות של מדינת ישראל בכל הקשור לחינוך ילדיה". לדבריו, "זה מספיק גרוע שהתלמידים החרדים לא לומדים ולא נבחנים במדע, אבל גם בשפת האם של המדינה שבה הם חיים ההישגים נמוכים. אם הרמה כל כך נמוכה, אפשר רק לנחש מהי רמת הלימודים בתחומים חיוניים לארגז כלים בסיסי, שמכין תלמידים לשוק העבודה".

"לא יכול להיות שנבחן רק חלק קטן מהתלמידים ולא בכל המקצועות, כשכל התלמידים במדינה נבחנים בכל המקצועות ולא רק בשני מקצועות בכיתה ה'", הוסיף בן-דוד. "אנחנו מפקירים את הילדים האלה לעולם כלכלי שהם לא יוכלו להתמודד בו, ואפילו לא טורחים לבדוק אם הם יודעים את חומר הלימודים שהם אמורים ללמוד. זה לא יתנפץ רק בפרצוף של הילדים האלה כשהם יתבגרו, אלא בפרצוף של כולנו. זה חלק גדול של הילדים בחברה, שרק גדל והולך. הם העתיד - ואנו מפקירים אותם ואת העתיד שלנו".

לדברי מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב אורי רגב, "תוצאות מבחני המיצ"ב מלמדות אותנו שהאוכלוסייה הזאת נידונה לעוני ולהישענות על הקופה הציבורית לאורך כל חייהם".

התקציב ב-2011

משרד החינוך סירב לפרסם עד לאחרונה את תוצאות מבחני המיצ"ב ברמה בית ספרית, אך נאלץ לעשות זאת בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בעתירה בנושא, שהגישה התנועה לחופש המידע ועמותת הל"ה.

המידע עובד על ידי מייסדי אתר מדלן - הכל על שכונות ובתים, אמיר ווינשטוק ואסף רובין. זאת, כחלק מעבודת האתר, שמטרתו היא להנגיש מידע על סביבת המגורים לאזרחים. "בעקבות פרסום נתוני המיצ"ב, להפתעתנו קיבלנו פניות של הורים בחינוך החרדי, שביקשו לדעת מהי רמת ההישגים במתמטיקה בבית הספר של ילדיהם. נאלצנו להשיב את פני רובם ריקם, מכיוון שכמעט ואין נתונים לבתי הספר האלה", אומרים ווינשטוק ורובין.

"הרב עובדיה בעד לימודי ליבה"

רוב בתי הספר שהשתתפו במבחני המיצ"ב שייכים לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, שמנהליו הסכימו לאחרונה להיבדק במבחנים, אחרי שסירבו לעשות זאת בשנים האחרונות - לאחר שנבחנו פעם אחת ב-2006. בתי הספר של מעיין החינוך התורני, המתוקצבת בכ-461 מיליון שקל על ידי המדינה, נדרשים בתמורה לתקציב ללמד את כל לימודי הליבה, הכוללים גם מתמטיקה, עברית, מדעים ואנגלית.

ברשת מבהירים כי לימודי הליבה נלמדים בכל בתי הספר, פרט למדעים - הנלמד רק בחלק מבתי הספר. עם זאת, סקר רחב שערכה ב-2008 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה גילה כי המקצוע היחיד שנלמד בכל בתי הספר החרדיים בישראל הוא "מקרא".

גורמים בש"ס הסבירו כי התוצאות נמוכות מכיוון שלמנהלי בתי הספר לא היתה הזדמנות להכין את התלמידים למבחנים, וכי רק בשנים הקרובות תוצאות מבחני המיצ"ב יוכלו לשקף את רמת הלימודים ברשת.

ברוב בתי הספר של רשת מעיין החינוך התורני מספר התלמידים בכיתה נמוך יותר, והלימודים בהם כוללים ארוחות ויום לימודים ארוך. רובם נמצאים בפריפריה - שבה, על פי בדיקת TheMarker ואתר מדלן, הישגי התלמידים נמוכים מהישגי התלמידים בערים החזקות והעשירות במרכז המדינה.

תלמידים בבתי ספר יסודיים

65% מתלמידי כיתה ה' ב-102 בתי ספר של רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס נבחנו במבחנים בעברית ובמתמטיקה, ודורגו בממוצע בין העשירון השני לשלישי בשני המבחנים. זאת, לעומת בתי הספר הממלכתיים היסודיים בכל המדינה, שדורגו בממוצע בעשירון השביעי במתמטיקה, ובין העשירון השישי לשביעי בעברית.

כמה בתי ספר של מעיין החינוך התורני דורגו מעל העשירון השלישי, אך רק ארבעה דורגו ברמה הגבוהה ביותר במקצועות עברית ואנגלית: בית הספר לבנות יוסף לקח בירושלים, בית הספר המעורב אוצר החיים בבאר שבע, בית הספר איילת השחר באילת ובית הספר בי מנחם בלוד. בית ספר חרדי שאינו שייך לאחת משתי הרשתות הגדולות - דעת מבינים בפתח תקוה - דורג גם הוא ברמה הגבוהה ביותר בממוצע במבחנים במתמטיקה ובעברית.

"הרב עובדיה בעד לימודי מתמטיקה ואנגלית", אמר גורם בש"ס. "יש בתי ספר של הרשת שבהם יש אפילו תגבור של לימודי ליבה. חלק גדול ממצביעי ש"ס הם אנשים שלמדו ולומדים במוסדות האקדמיים, ובתו של עובדיה יוסף הקימה מכללה לציבור החרדי. אנחנו בעד לימודי ליבה והשתלבות בשוק העבודה".

לצד רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס פועלת רשת החינוך העצמאי, המזוהה עם מפלגת יהדות התורה. ב-213 מבתי הספר של הרשת לומדים יותר מ-82 אלף תלמידים. למשרד החינוך אין מידע מלא על רמת הלימודים ברשת זו - אף שהיא מתוקצבת בכ-1.3 מיליארד שקל מתקציב המדינה. ככל הנראה, היקף לימודי הליבה בבתי הספר של הרשת חלקי. לכן, על פי הערכות, אם תלמידי הרשת היו נבחנים במקצועות הליבה, הישגיהם היו נמוכים עוד יותר מאשר ההישגים שפורסמו עד כה.

יהדות התורה מסרבת שתלמידיה ייבחנו במבחני המיצ"ב. שר החינוך, גדעון סער, רמז באחרונה כי משרד החינוך ישקול לקצץ בתקציבי בתי הספר שלא ייבחנו במבחני הליבה, אך עד כה האיום לא מומש. במפלגת יהדות התורה בחרו שלא להגיב.

הישגים בעברית

קשיים באכיפה - בשל מיעוט פקחים

מה משמעות הנתונים בפועל? באחד מבתי הספר החרדיים באשדוד שנבחנו במבחן קיבלו כ-70% מתלמידי כיתה ה' את הציון הנמוך ביותר במבחן בעברית - כלומר, הציון שלהם היה בין 0 ל-65. זאת, לעומת 25% מכלל בתי הספר דוברי העברית בממוצע בישראל. רק 8% בבית הספר דורגו ברמה הגבוהה ביותר (לעומת 25% בכלל בתי הספר). הציונים היו נמוכים במיוחד בחלק במבחן שבדק כיצד מתמודדים התלמידים עם טקסט שהכיל מידע - הציון הממוצע היה 47 לעומת 71 בכל המדינה.

דווקא בבית הספר הזה באשדוד הביעו כל התלמידים שנבחנו עניין בלימודי העברית, וטענו כי "חשוב להם ללמוד את מקצוע העברית" - לעומת 93% שענו כך בכלל בתי הספר.

במבחן במתמטיקה, שבו נבחנו התלמידים על השליטה במספרים, שברים וגיאומטריה, הם נדרשו לזהות מושגים במתמטיקה ולהפעיל יכולות חישוביות, ואף להפעיל יכולת ניתוח וחיפוש אחר פתרון. במתמטיקה הציון הממוצע של התלמידים בבית הספר באשדוד היה 49, לעומת ממוצע של 61 בכלל בתי הספר, ו-40% מהתלמידים בכיתות ה' בו קיבלו ציון נמוך מ-46.

ב-2011 הדגישה ועדת טרכטנברג, שהוקמה בעקבות המחאה החברתית את החשיבות של לימודי הליבה וביצוע מבחני המיצ"ב במגזר החרדי. הוועדה המליצה כי המשרד יוודא שבכל בתי הספר היסודיים "ללא יוצא מן הכלל" ילמדו את מקצועות הליבה הבסיסיים - מתמטיקה, אנגלית, מדעים ומחשבים, ותלמידיהם ייבחנו במיצ"ב - אך המלצה זו של הוועדה כלל לא נדונה בממשלה.

דן בן דוד
דן בן דוד
צילום: אייל טואג

אחת הבעיות של משרד החינוך לאכוף את לימודי הליבה בבתי הספר החרדיים הוא מספרם המועט של הפקחים. בשנת הלימודים הנוכחית הוגדל מספר הפקחים ל-57, בעקבות מאמצי המשרד לפקח על המוסדות החרדיים - ובשנת הלימודים הנוכחית יגויסו 15 פקחים נוספים.

כחלק מהגברת הפיקוח, ב-2011-2012 קוזזו כ-35 מיליון שקל מתקציבם של 90 מוסדות לימוד חרדיים שלא קיימו לימודי ליבה - מתוך כ-2 מיליארד שקל המוקצים למערכות החינוך החרדי בבתי הספר היסודיים. באחרונה רמז שר החינוך כי ישקול לקצץ בתקציבי מוסדות חינוך שלא ישתתפו במבחני הליבה אך האיום עדיין לא מומש.

ממשרד החינוך נמסר כי "פעולות אלה מהוות שינוי מהותי במדיניות המשרד, בניגוד לעבר, שאז לא נאכפה החובה לקיים את תוכנית הליבה ולא הושת קיצוץ תקציבי על מוסדות שלא עמדו בחובה זאת".

כך התבצעה הבדיקה

בחינות המיצ"ב נערכות בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בארבעה מקצועות ליבה - מתמטיקה, אנגלית, מדעים ושפת אם. תלמידי כיתה ב' נבחנים בשפת אם בלבד. כל בית ספר בישראל נבחן בשני מקצועות כל שנתיים.

מחצית מבתי הספר נבחנו ב-2009 ו-2011, והאחרים נבחנו ב-2010 ו-2012. משרד החינוך טרם פירסם את התוצאות ל-2012 בחתך בית ספרי. דו"ח המיצ"ב כולל גם סקר רחב היקף על האקלים והאלימות בכל בית ספר, שכלל תשאול מספר רב של תלמידים ומורים.

לאחר פסיקת בית המשפט העליון, משרד החינוך העלה לאתר שלו דו"חות מקיפים על כל בית ספר, הכוללים את הציונים הממוצעים במקצועות שבהם נבחנו ואת המיקום היחסי של בית הספר בכל מקצוע לעומת שאר בתי הספר בישראל. המיקום היחסי של בית ספר במקצוע מסוים נקבע על ידי משרד החינוך בדו"חות שפירסם על המיצ"ב. התפלגות הציונים חולקה לעשירונים. בעשירון הראשון נמצאים בתי הספר עם הציונים הנמוכים במדינה, ובעשירון העליות - 10% מבתי הספר שציוניהם הגבוהים ביותר. המשמעות היא שב-100% מבתי הספר היה ממוצע הציונים הכולל זהה לממצוע הציונים בבית הספר או נמוך ממנו.

הדירוג שבוצע על ידי אתר מדלן מחושב כממוצע המיקומים היחסיים של ציוני בתי הספר במקצועות השונים, ולא בציונים עצמם. זאת, כדי לאפשר להשוות בין בתי הספר בין השנים השונות. דירוג כל עיר מחושב על פי ממוצע משוקלל של דירוגי כל בתי הספר בה, לפי מספר התלמידים בהם. במדלן מבהירים כי זהו מדד להישגי בתי הספר בבחינות, על פי מיקומם היחסי, וכדי לקבל את התמונה המלאה על המתרחש בבית הספר יש לעיין בדו"חות המלאים שמפרסם משרד החינוך.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
50
אני
 • 16:14
 • 10.11.12

חייבים לעשות משהו. אחרי בחירות אלה, אני כנראה בדרך החוצה מכאן.

49
כועסת
 • 16:09
 • 10.11.12

רק אז תבינו כמה הדת מביאה רק זנות, הפקרות, שחיתות ותרבות שקר אינסופית. מעניין ממי הם לומדים לשקר בלי סוף. האנשים הכי שקרנים (בלי למצמץ) שהכרתי היו דתיים ומאמינים גדולים.

48
כועסת
 • 16:02
 • 10.11.12

זה כ"כ עצוב. מדינה מלאה באנשים שלא מבינים כי דת גוררת סבל לאוכלוסיית הנשים והחילונים.

אסור שיהיו בתי כנסת, מדרשות, בתי ספר דתיים וחרדים כלל.

מי שרוצה ללמוד דתות - בזמנו הפרטי, או תוספת שיעור - מיתולוגיה ודתות שונות.
כך גם יראו את הדמיון בין המיתולוגיות המצריות, האשוריות, הסיניות, הבבליות, הישראליות ועוד.

47
חני
 • 10:00
 • 09.11.12

צריך לבחון ילדים בנושאים שאותם לומדים רוב היום ולא בנושאים שבהם מזלזל הדרג המלמד אצלם.
מעניין אם היו בוחנים ילדים חילונים בגמרא כמה היו מצליחים.
אם היו בוחנים ילדים בקריאת כתב רש"י - כמה היו מצליחים?
האם מבחני מקצועות הליבה אכן מייצגים ידע אצל ילדים חרדים? כמדומני שלא.
אני הייתי מורה 19 שנה ויש לי רושם שהכתבה קצת מוטה על מנת לטעון שמיליארד ש"ח "נזרקו" לפח-ההוכחה:החרדים לא יודעים חשבון ואנגלית.
למה הם צריכים ללמוד זאת? ואם משרד החינוך חושב שזה חובה-מדוע מעביר כספים למגזר שלא מלמד זאת?? שיא הצביעות של משרד החינוך.
ילדים חרדים בכל זאת נמצאים במסגרת חינוכית יותר שעות מילדים חילונים וזה כבר מבורך.
אני חילונית גמורה אבל רואה גם את ה"רעות החולות" של מערכת החינוך החילונית.
חבל. הבניינים קיימים, הכתות קיימות ואינן מנוצלות רוב שעות היום. זה הבזבוז האמיתי!

45
חיל לוני
 • 22:17
 • 08.11.12

צריכים חוטבי עצים ושואבי מים

43
ילד שלומד בחטיבה
 • 19:41
 • 08.11.12

אני לומד בבית ספר חילוני 38 ילדים בכיתה סואנת רועשת וגועשת שכדי להתחיל שיעור המורה צריך לצעוק. המשמעת גרועה התנאים גרועים ואי לכך גם התוצרים. קשה לי לראות ולהבין שהמדינה מממנת את החינוך החרדי ללא מערכת הליבה והלא שוויוני קשה לי להבין גם מדוע היא מתקצבת חינוך זה שיוצאיה ייתקשו להשתלב בכלכלה וימשיכו לשאוב כספים מהציבור העובד (חילוניים דתיים וכולי)
לכן אני אומר די! די לשתוק ולהיות נאיבים די לממן אוכלי חינם!
ותזכרו שהחינוך הוא העתיד החינוך יקבע את עתיד ארצנו ואם מצב החינוך גרוע כל גם תיראה ארצנו בעתיד!

41
ראש יהודי
 • 19:29
 • 08.11.12

זהו בית ספר דתי לאומי פרטי, הנחשב כאליטיסטי.
בבית הספר מופעלות שיטות לימוד מתקדמות, ניתנים בו חוגי העשרה רבים ורוב התלמידים מגיעים ממשפחות חזקות ואקדמאיות.
לכן, אין להתפלא כלל על ההישגים בבי"ס זה.

34
מקווה שלא!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 15:21
 • 08.11.12

31
החרדים והערבים לא זהים בזה
 • 13:51
 • 08.11.12

הערבים רוצים ללמוד, לרכוש השכלה אקדמאית ומקצוע, ולפחות את הבנים מעודדים לזה.

החרדים לא רוצים שילדיהם ילמדו! רוצים לשמור על הבערות של הילדים שלהם, כדי שלא תהיה להם שום אפשרות לעבור לחיים עצמאיים, לחיי עבודה יצרניים, לחיים של בחירה.

והתמונה של הילדים המסכנים האלה יושבים רכונים בכיתה חשופה, ללא תמונה על הקיר.
הילדים המסכנים האלה, שחלקם היו יכולים להצטיין אולי בספורט, אולי במוזיקה, אולי היו יכולים להצטיין בספרות דווקא.

אפילו תורה הם לא לומדים, רק גמרא. שחלילה לא ייחשפו לסיפורים על חיים אמיתיים, שוקקים, כמו של המלכים, הנביאים, איוב, שיר השירים.

רק בגלל הנתונים בכתבה הזו, והצילום האומלל הזה, צריך לבחור ביאיר לפיד.

28
בושה, עם הספר עאלק
 • 13:15
 • 08.11.12

ובושה להורים שמביאים ילדים לעולם, ושולחים אותם לבתי ספר שהם דלת לעולם שכולו בורות ועוני

26
יש אנשים שחושבים שהמדינה הזאת שואה אחת גדולה. לא אני אמרתי, אלא אברום בורג. החברה הישראלית, לא להתבכיין, לא להתפנק, להתעורר! וגם בבחירות לא להיות פראיירים בכלל
 • 12:59
 • 08.11.12

25
משקיף
 • 12:36
 • 08.11.12

משמח לקרוא, שהרב עובדיה בעד לימודי הליבה.
זכרו, הרמב"ם היה רופא, הגאון מוילנא שלט ברזי המתימטיקה, לרבי ז"ל של חבד היה תואר ד"ר מהסורבון וכו'.
העסקנים של ש"ס, נגד השכלה בסיסית, כי פיגור התלמידים מבטיח להם דור נוסף של מצביעים!
הגיע הזמן להציל את הילדים מידי עסקני ש"ס.

24
עם ישראל
 • 12:05
 • 08.11.12

עשו מה"לימודים" שלהם כלי לסחיטת כסף. אם 10% מהתקציב הזה היה מגיע למטרה הנכונה, גם הם היו יוצאים נשכרים. חבל. יש להם שכל אך חלק גדול מהם, לא השכילו להתחבר בצורה נורמלית לעם.
נ.ב. ההפסד הוא שלהם ויום אחד הדבר יחזור אליהם כבומרנג קטלני.

23
לא מפתיע
 • 12:03
 • 08.11.12

ולכן לא מפתיע שהוא לא מתאים לכלל.

19
זיו
 • 11:33
 • 08.11.12

החשוכות בהיסטוריה האנושית אז למה בדיוק מצפים?!

18
מועלם עזרא
 • 11:27
 • 08.11.12

כמעט כל המגזר הדתי-חרדי על גווניו השונים והמשונים שומר מכל משמר שלא
יפכחו עיני תלמידיהם חלילה וחס.הרי הם מקור ההכנסה היחידי שיש למניהיגים אלה.אחרת חלילה הם וצאצאיהם יאלצו לעבוד רחמנא ליצלן.
וממשלת ישראל לכל דורותיה שומרת על אוכלי חינם אלה מכל משמר.אני צריך לצבוט את עצמי כל פעם מחדש לראות איך אנשים עם אפס תל"ג חיים טוב
יותר מילדי ששרתו בצבא ועובדים קשה מאד ואינם מצליחים להגיע לדירה
בגלל אוכלי חינם אלה.

17
הארי והאנדרסונים
 • 11:20
 • 08.11.12

ובכן אם היה לי ץל של ספק- היום כבר אין. אין ספק ואין עתיד למדינת ישראל. כמה חבל... דור 7 לישראלים מצפת בדרכו לטורונטו הקרירה בחיפוש אחר חיים בכבוד.

16
משלם מיסים
 • 11:18
 • 08.11.12

15
מיליארד
 • 11:15
 • 08.11.12

האם לחרדים לא מגיע תקציב עבור חינוך?
מהו התקציב הכולל של משרד החינוך וכמה מזה מזה "מקבלים" החרדים האם מישהו מאמין שהיחס בהתאם לגולם באוכלוסיה ?
לא בדקתי אך נראה לי שהם מקבלים הרבה פחות

14
אריה
 • 11:11
 • 08.11.12

אני רואה שהם דואגים יפה יפה לבוחרים שלהם

12
חרדי בהיי טק
 • 11:04
 • 08.11.12

רק כמה הערות
1. תקציב משרד החינוך הוא כ 35 מליארד שח (כמה החרדים מקבלים באופן יחסי לגודלם באוכלוסייה??)
2. אם החינוך החרדי גרוע כל כך מדוע הוא גדל מעבר לשיעור הדמוגרפי שלו

11
אהבל, בני ברק
 • 10:56
 • 08.11.12

10
אני
 • 10:56
 • 08.11.12

אפשר לחשוב שהשגי הנוער החילוני בלימודים ובמיצ"ב מרקיעי שחקים!
דוקא ברשת "בית יעקב" של הבנות השגי המיצ"ב מצויינים, נכון שאצל הבנים פחות כי הם לומדים יותר לימודי קודש.
אבל מה עם "ההשיגים" באלימות, אלכוהוליזם, תפושת בתי כלא?
גם שם ההשגים של החרדים נמוכים, ישנם, אבל מעט מאד (ועוד מעט יקפצו ויגידו שלא מדווחים, אבל תחשבו על כמה לא מדווחים אצל החילונים..)
אז עדיף לי שידעו פחות נוסחאות במטמתיקה, פחות שיר בספרות אבל יהיו בני אדם.
אגב, עשיתם חשבון כמה עולה הטיפול בעבריינות של הנוער החילוני????????

09
אמיר
 • 10:46
 • 08.11.12

תקציב יש , השאלה מה עושים עם הקצאת התקציב

05
איריס
 • 10:32
 • 08.11.12

04
יוסף
 • 10:32
 • 08.11.12

רק הפרדה מוחלטת של דת ומדינה תציל את ישראל. לחילופין. הקמת מדינה חרדית נפרדת

01
מוזי
 • 10:10
 • 08.11.12

תוכן מקודם
הפופולריות בקריירה
הצעות מיוחדות