נתניהו - אל תצא קטן - קריירה - TheMarker

נתניהו - אל תצא קטן

רה"מ יודע כי שילוב החרדים בשוק העבודה יציל את המדינה מעוני

בנימין נתניהו היה ראש ממשלה, לא מוצלח במיוחד, ב-1996-1999. נתניהו מכהן כעת בפעם השנייה כראש הממשלה, מאז 2009. כפי שהדברים נראים, דרכו סלולה להשלמת קדנציה מלאה בת ארבע שנים כראש הממשלה, ואולי אף לבחירה לראשות הממשלה בשלישית בבחירות הבאות. את הפסגה של "להיות ראש הממשלה", אם כך, נתניהו כבר כבש. כעת נשאלת השאלה: לשם מה הוא כובש שוב ושוב את הפסגה הזאת, אם הוא לא עושה בה דבר?

נתניהו יודע היטב כי שילוב החרדים בשוק העבודה הישראלי הוא משימה קריטית. החרדים מהווים כיום כ-7% מהאוכלוסייה, והם צפויים לגדול בתוך 20 שנים ל-12% ממנה, ובתוך 40 שנה - ל-20%. כיום שיעור הגברים החרדים העובדים מוערך ב-40%. המוסד לביטוח לאומי טוען שהנתון האמיתי נמוך אף עוד יותר - 30% בלבד. אין כל סיכוי שישראל תוכל לשרוד כש-20% מאוכלוסייתה אינה עובדת. זה פשוט לא ילך. אם החרדים לא יתחילו לעבוד, ובהקדם, דינה של המדינה להידרדר לעוני.

Play 00:00 / 00:00

הוצאתם של החרדים לשוק העבודה היא, אם כן, משימה לאומית קיומית דחופה מאין כמוה. זו משימה קיומית - כי לא ניתן לקיים מדינה צומחת ומשגשגת, כשקרוב לחמישית מהגברים בוחרים לא לצאת לעבוד. לאומית, כי ישראל נבנתה על האתוס הלאומי של תרומה למדינה ושל נשיאה בנטל הכבד. החרדים מתנערים מהאתוס הזה פעמיים - כשאינם נושאים בנטל השירות הצבאי וכשאינם נושאים בנטל היציאה לעבודה, התרומה לתוצר ותשלום מסים. וזו משימה דחופה - כי השיעור היחסי של החרדים באוכלוסייה גדל והולך, ומגיע במהירות לנקודה שבה גבו של הרוב העובד ומשלם המסים (וגם המשרת בצבא) פשוט יישבר.

נתניהו יודע כי הוצאת החרדים לשוק העבודה היא משימה לאומית קיומית דחופה מאין כמוה. נתניהו גם יודע כי נקרתה לפניו שעת כושר נדירה לערוך את השינוי ההיסטורי הנדרש במסלול ההרסני שבו צועדים החרדים. זהו השילוב יוצא הדופן של החלטת בג"ץ על ביטול חוק טל, יחד עם המחאה החברתית הקוראת לשוויון בנשיאה בנטל, יחד עם ההתעוררות המקצועית של כל שדרות הממשלה לגבי הבעיה הקשה של הפערים החברתיים בישראל - וההשתמטות של החרדים מעבודה, הנמצאת במרכז בעיית הפערים החברתיים.

כל הגורמים הכלכליים וההיסטורים מונחים עתה על השולחן, בו זמנית, כדי לאפשר את ביצוע המהלך ההיסטורי של שינוי הסטטוס קוו ההרסני עם החרדים. הציבור הרחב יצא מאדישותו והוא תומך בהתלהבות בשינוי הסטטוס קוו. הקואליציה של נתניהו רחבה ויציבה גם בלי החרדים. בג"ץ הפך את שעון החול. וההבנה המקצועית לגבי חשיבות המהלך קיימת, גם אצל ראש הממשלה.

הכל מונח על השולחן - רק לא הנכונות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעשות את המהלך הנועז שישנה את פניה של המדינה, ובדרך גם יכניס את נתניהו להיסטוריה. במקום לשאת פניו אל עבר האופק, נתניהו מחשב חישובים קטנוניים - מה עשויה להיות הקואליציה שלו בבחירות הבאות, ואם שווה לו להסתכן בלריב עם החרדים עתה, לבל ינקמו בו לאחר הבחירות. במקום להיות מנהיג שיכול להציל את עם ישראל, נתניהו עסוק באיך הוא כובש שוב, בפעם השלישית, את הפסגה שהוא כבר נמצא בה עתה - מבלי להותיר חותם משמעותי.

נתניהו, לפיכך, פירק את ועדת פלסנר - אחרי שזאת עמדה להמליץ המלצות שלא היו מאפשרות לחרדים להתחמק עוד משירות צבאי ומיציאה לשוק העבודה. נתניהו מנסה בכך לברוח מההמלצות החד-משמעיות שהסתמנו, שהיו גוררות אותו לעימות ברור עם החרדים. נתניהו מנסה להמשיך להיות ראש ממשלה קטן, שמפקיר את עתיד ישראל על מזבח הרצונות האישיים שלו. אסור לתת לו לעשות זאת.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
50
ראפר
 • 10:15
 • 01.09.12

בשנת 1996, כשנבחרת לראשות הממשלה, הכרזת בקול גדול "ייתנו - יקבלו. לא ייתנו - לא יקבלו". נכון שהמשפט יוחס אז לפלסטינים, אבל במה החרדים שונים?
הם מכים ומתעללים באנשים ברחוב, יוצרים פסאיידו טרור(מספיק שילדה אחת פוחדת להתהלך ברחובות בית שמש). הם לא תורמים כלום, לא צבא ולא מיסים, אך בכל זאת מקבלים הרבה יותר מחייל ממוצע ואפילו מנכה צה"ל(אני לא מדבר על נכים קשים).
אדון נתניהו, אני לא מתכוון להיכנס לפוליטיקה איתך, כי בזה ברור לי שאתה טוב יותר, אני מנסה לחשוב בהיגיון. איך זה שאדם שהיה בלבנון, עזה, סוריה, נפצע בעודו מגן בגופו על המדינה שלנו, מקבל יריקה בפנים, כשיש אלפי חרדים בכל מחזור גיוס שמשתמטים מהצבא, אבל מקבלים פרס מהמדינה, קיצבה חודשית, גדולה יותר ממה שנכה מקבל...
איך זה שלמרות שבג"צ פסל את חוק טל(בצדק לדעתי), עדיין יש מאות של חרדים שבכלל לא חושבים על גיוס? ביבי, להקדים את הבחירות כדי שתוכל לצעוק "איום איראני, פצצת אטום, בטחון בטחון בטחון" ולהיבחר שוב, זה מעשה שפל. ראש הממשלה תפקידו לדאוג קודם כל לאזרח, אם יש בארץ 7% של חרדים, זאת אומרת שיש 93% של אזרחים שאתה פשוט יורק עליהם, מה שעצוב זה שאתה מנסה בכוח לשכנע אותם שזאת מקלחת...

49
מרב
 • 08:07
 • 04.07.12

תמורת מלוא החובות
להגדיר מהן חובות כל אזרח ואזרחית במדינה
לפיכך יינתנו הזכויות

48
דור
 • 07:41
 • 04.07.12

לא להנות ממיסים נמוכים, ביטוח בריאות, עדיפות בהשכלה, בעבודה בשירות הציבורי והפרטי ועוד. אל תבלבלו את המוח עם ״מה עם אלו שלא יכולים״. אם עיוור וקטוע רגליים מתנדבים לצהל, כל אחד יכול. 

47
ציקו
 • 00:10
 • 04.07.12

אין מספיק משרות גם ככה,מאיפה בדיוק תמציאו משרות לעשרות אלפי חרדים???? בנוסף,חרדים לרוב לא מתקבלים לעבודות בגלל מראם החיצוני,אז די לחפור כל הזמן.

46
יעקב חרדי שעובד
 • 23:53
 • 03.07.12

1. לפי החשבון שלך ש7% מהאוכלוסיה חרדים, צריך להוריד מזה את הנשים 50%(שעובדות) והילדים לפחות 50% = הגברים החרדיים 2%, ומתוכם על פי נתוני הביטוח לאומי 30% עובדים = 1.4 % שלא עובדים, זה יפיל את המשק ??? או שזה לבלבל אנשים בעובדות? (שימי לב שהשתמשי בנתונים שלך). 2. וכי את יכולה לספק עכשיו עבודה ל20.000 אברכים שיצאו עכשיו לעבוד - בקושי הקיימים מוצאים עבודה. את תסכימי לקבל חרדי לעבוד אצלך? 3. כל ״הקצבאות״ וכו׳ וכו׳ שהחרדים מקבלים (כולל מה שכל האוכלוסיה מקבלת גם כן)מסתכמים בקרוב למיליארד ש״ח בשנה - האם התייחסת לזה שבשקט בשקט העבירו עכשיו, 3.5 מיליארד!! ש״ח כתוספת לשחיקה בשכר של אנשי הקבע.. איפה הפרופורציות, איפה ההיגיון במה שאת כותבת, ילד בכיתה ג׳ יכול לחשב זאת, או שפשוט את מסתמכת על השנאה של קוראייך שתדחוק לצד את ההיגיון הפשוט.. חרדי שעובד.. 2.

 •  
  ראפר
  • 09:54
  • 01.09.12

  50% נשים ויותר מ-50% ילדים... כל זה משאיר לך 2% מתוך 7%?
  באמת יפה שיותר מ-100% מתוך 7% שווה ל-5%...
  ועכשיו לדעתי האישית, מי שלא עושה צבא, מסיבות לא מוצדקות, צריך לשלם מס כפול, ביטוח לאומי כפול, לקבל חצי מהקצבה המגיעה לאדם שכן שירת את המדינה. בקיצור, לגרום לאנשים לרצות להתגייס לצבא. אני לא מדבר רק על החרדים, יש הרבה מאוד משתמטים במדינה הזאת. הבעיה עם החרדים זה שהם משתמטים ובכל זאת מקבלים קצבה כפולה מחיילים ואפילו גדולה יותר מחלק מנכי צה"ל(כן כן, שמעתם נכון).
  איך הגיוני שאדם שמחליט ללמוד ספרות מגיל צעיר שווה יותר מאחד שכמעט ונהרג תוך הגנה על המדינה?
  ביבי, אמרת אז "ייתנו-יקבלו, לא ייתנו-לא יקבלו" אני רוצה לראות אותך מיישם את זה

 •  
  מני
  • 12:04
  • 01.09.12

  חרדי שעובד על מי?
  עזוב אותך ממספרים. תסתכל על העובדות. אתם לא עושים צבא ולא עובדים.

45
משה
 • 20:50
 • 03.07.12

הנחת היסוד שלך היא שאכפת לי מה יעלה בגורל החרדים. זו טעות. הם התנתקו באופן חד צדדי מהמדינה ולי קשה להסביר עד כמה אני מרוצה מההחלטה הזו. מה שפחות משמח אותי זו האובססיה של מנהיגי מפלגות החילוניים לממן את העם הזר הזה. צריך לברך על המוגמר וליצור שתי מדינות לשני עמים. אם מדינת ההלכה תהיה ענייה או עשירה... לא באמת מעניין אותי - תכלס אין לי מה לדאוג להם - האלוהים שלהם יעשה זאת טוב ממני.

41
בעל פיתרון
 • 17:52
 • 03.07.12

יש רעיון כביר שבעצם מבית מדרשו של אלי ישי. טרנספר לכל הדוסים שלא מוגנים לעשות את המינימום שכל אזרח עושה. כך בם לא יצטרכו ללכת לצבא ובטוח שלא יקבלו קיצבאות למינהם כך בא לציון גואל. הם יוכלו ללמוד להם עד שתצא להם הנשמה. אם יצליחו להתפרנס או לאכול? באמת לא הבעיה שלי. או שילכו לעבוד, או שקיבצו נדבות (גם סוג של עבודה) ובכל מקרה הם לא ישלמו מס כי כל נדבות בפינת הרחוב אין מס.

38
קורא
 • 17:17
 • 03.07.12

מצידי, שיישבו בבית ולא יעשו צבא, אבל גם לא יקבלו את הקצבאות. שיחיו מאוויר. אגב, בלי קצבאות גם המשק הישראלי יהיה בריא הרבה יותר ויוכל לממן את החינוך והרפואה בלי למצמץ.

36
פתרון פשוט
 • 14:28
 • 03.07.12

מי שלא רוצה להתגייס שלא יתגייס מי שיתגייס יקבל מחצית משכר המינימום כל תקופת השירות ולאחר מכן במשך כל לייו יזכה להחה רצופה של 15% בתשלומי מס הכנסה ביטוח לאומי ובריאות מי שלא ירצה להתגייס זכותו אבל להלן הסנקציות: לא ניתן להעסיק אותו בשירות הציבורי לא יזכה לביטוח בריאות וכל קצבה מהביטוח הלאומי לא יוכל לקבל רישיון נהיגה או שרשיןנו ישלל לא יוכל ללמוד במוסדות השכלה גבוהה מתוקצבים יישלם מס ייסף בשיעור 15% הסנקציות הללו יחולו גם על בני סוג שאחד מהם שרת והשני לא ועכשיו לערבים מי שירצה להתגייס לצבא ולצבא יש מה לעשות איתו יכויס . וטם הצבא חושב שהוא סיכון בטחוני הוא מוסמן לרצף את המים הטריטוריאללים בעזה

35
נדב
 • 14:23
 • 03.07.12

ואני מתחייב לא להצביע ליכוד בבחירות הבאות אם נתניהו יעדיף את חרדים.

33
מאיר
 • 13:01
 • 03.07.12

אותן משפחות בהן לא עובדים גם מתחתנות בגיל צעיר מאדובנוסף מולידות כמות אדירה של ילדים, בשל אינטרסים של הרבנים שלהם.
זאת, בלי קשר ליכולת הכלכלית של ההורים (שאינה קיימת) ובלי לתת לדור ההמשך כלים להתפרנס בעתיד (אנגלית, מתמטיקה, ביולוגיה פיזיקה. משהו שאינו דבר תורה!)- וכך הנטל נולך וגדל בריבית דריבית מבהילה בגודלה ומהירותה.
הפער בין הכוח של ביבי (קואליציית ענק, אופוזיציה לא קיימת) לבין רפיסותו המוחלטת והיעדר כל מנהיגות, עשייה, ודאגה לציבור הרחב - מדהים ומזעזע. לא צריך כל אומץ כדי לשנות את ההתנהלות החרדית - גם הפרזיט מבין מתישהו שאם הקורבן שלו ימות, הפרזיט ימות איתו.
אך ביבי נלחץ ופוחד, ומראה שהוא מתאים לתפקיד שדורש אומץ והחלטיות - פחות מכל ראש ממשלה שהיה בישראל אי פעם

29
מני
 • 11:33
 • 03.07.12

ישר כוח

 •  
  גבריאל
  • 01:22
  • 04.07.12

  ואם יחימוביץ ולפיד יעלו במקום נתמניהו, האם החרדים יקבלו יותר???
  החרדים, בעמדה הפוליטית האולטרא ימנית שלהם כבלו את עצמם לליכוד ולנתניהו. ואין להם מישהו אחר, ועל רקע זה הפחדנות של נתניהו בולטת שבעתיים.

25
אזרחי
 • 10:44
 • 03.07.12

אם תבדקו את התגובות שלי תוכלו לקרא
אני מדבר על זה שקודם כל צריך חרדים לעבודה
הם יכולים להקים לעצמם מיזמים שישמרו על אופי חיים כמו שהם רוצים
והעיקר שלא יקבלו קיצבאות שמפילות את הציבור שמשלם אותם
גם היום המדינה לא נותנת לציבור משלמי המיסים כלום
אם אנחנו מקבלים 42 ילדים בכיתה ,או לשכב בפרוזדור בבית החולים אז אני אומר שהמדינה בוגדת בי
אני חושב שצריך להעמעיד את ראשי המדינה למישפט אזרחי על ההזנחה שלהם.
הם עובדים אצל 10 טיקונים ולא אצל שבעה מיליון אזרחים
הגיע הזמן להגיד להם די ככה לא תקבלו את הקול שלי
כל אזרח משלם מיסים ומשרת צבא צריך לחשוב
ע ד. כ א ן
אין אפשרות להמשיך ככה שציבור משלמי מיסים יחזיק אותם בשילטון בזה שהם קונים את השילטון בכסף שלנו
את הדין הם יתנו ביום הבחירות

24
חרדי
 • 10:34
 • 03.07.12

לתת לציבור החרדי והערבי משרות בכול משרדי הממשלה. לפי הגודל היחסי באוכלוסיה. וכולל יצוג בדרקטוריונים. מצפה לתגובות של הצעקנים.

22
קלקליסט הוא קטן וכלוב
 • 10:24
 • 03.07.12

21
הקשר הגורדי
 • 10:19
 • 03.07.12

1. שירות לכל עם אפשרות לקבל פטור מטעמי דת או מצפון
2. מימון לימודי תואר ראשון ומלגת קיום לחיילים משוחררים
3. הרחבת מסלולי השירות המתאימים לחרדים.
4. מאמץ לאומי לשילוב חרדים וערבים בשוק העבודה ובאקדמיה
(למשל ע"י עידוד חרדים להשתלב במקצועות הרפואה)

18
17
איתי
 • 09:28
 • 03.07.12

ולצאת למחאות

12
אזרח
 • 09:22
 • 03.07.12

ביבי יודע שהחרדים הם נטל על הצבא. ועוד יצטערו על גייוסם. ואי אפשר להפריד בין החרדים לערבים. הראיה של ביבי ארוכה ושלך פופוליסטית קצרה. הערכות הן לגיוס או שרות כל שהו. לחרדים ולערבים בעת הזאת יעלה למדינה ולמשלם המיסים הרבה כסף. פעמים שצריך להיות חכם ולא צודק

10
קרל מילטון
 • 08:56
 • 03.07.12

חרדי שייצא לעבודה ייחשף לעולם המודרני וייעשה שפוי יותר. זה יביא לצמצום התלות בקיצבאות. ובסופו של תהליך לחזרה בשאלה של הרבה חרדים ועצירת תהליך ההתחרדות. רק בשלב שני יש לטפל בגיוס.

 •  
  רומז
  • 10:50
  • 03.07.12

  שבדיוק תהליכים כאלה מנהיגי החרדים מעוניינים למנוע, כי המשמעויות יהיו תוך שנים מעטות רעות מבחינתם. הם חותרים למניעת השכלה, למינימום חשיפה לתרבות הכללית ול'חוכמות חיצוניות' (על-פי מושגיהם).

08
Omer
 • 08:47
 • 03.07.12

צאו כבר מהסרט שזה רק החרדים. זה כל הטפילים במדינה, גם הבדואים שמוצצים את המדינה בדמי ביטוח לאומי והם לא נותנים כלום חזרה. די כבר עם העיוות והצביעות.

07
דוד
 • 08:45
 • 03.07.12

בבחירות הבאות אני נשבע לא ליכוד לא לביבי

06
טוביה
 • 08:37
 • 03.07.12

עשיתי מילואים עשרים שנה ביחידה מובחרת,שילמתי מס,הכל בסדר ואין לי טענות לאף אחד. עכשיו כשיש לי ילדים ואני חושב על עתידם אני מבין כי בעצם אין להם עתיד כאן. לכן ירדתי לאחרונה מהארץ. אנחנו היהודים רק חושבים שאנחנו חכמים. אנחנו לא !

05
טלטל
 • 08:32
 • 03.07.12

אחוז האבטלה בישראל קרוב לזה שבספרד אם לא למעלה מזה.אם תקחו את הצבא שהוא לא יצרני ורק גורם להוצאות שאנחנו האזרחים משלמים ואם תקחו את הערבים שחלק גדול מהם הגברים עובדים בלי רישום ובשחור ואם תקחו שאחוז המועוסקים מקרב הנשים הערביות נמוך מאד ואם תקחו את החרדים שלא עובדים ואם תקחו את עובדי המדינה שמגרדים את הביצים תראו למה טנחנו האזרחים משלמים את עצמנו לדעת מבחינת המיסוי בשביל להחזיק מערך פרזיטים וממשלה מנופחת שלא עושה מאומה.יש להנהיג מיד משטר צבאי ל-5 שנים בישראל ותראו פני חברה חדשה!!

04
רוראק
 • 08:24
 • 03.07.12

להיות מובל ואף פעם לא מוביל, לנסות ולמצוא חן בעיניי הציור במצגי שווא, במצגות ופרזנטציות ונאומים מפוארים וניעות גבות וידיים.
לבצע מהלכי סרק בחיבור קונספירטיבי לשר האוצר ולצוות השולחן העגול שלו, שההוא יטיל מס כזה "השוטר הרע", ואז יבוא ביביהו מלך ישראל ויוריד לנו את המס ההוא.
יאיים גבוהה כמו אריה על אירן אך יישב כמו שפן בארון ולא יעשה כלום.
יקים ועדות על גבי ועדות כעלי תאנה על סדרה גדולה של ישבנים חשופים ואדומים כבבונים שחייבים טיפול (ראה כתבה מעלה) ואז יפרק אותה (ראה ועדת פלסנר) או לפחות יקבל ממנה קצת מהממצאים או מהמסקנות (ראה ועדת טכטנברג).
ואז כולם יצדיעו הנה ביבי מלך ישראל ורעיתו שרה (לא יכול להיות כל כך הרבה עשן ואין אש לגבי התנהגותה ויחסה לאנשים וכוחה והשפעתה על בעלה) דוהרים מעבר לשקיעה אל הזריחה לקדנציה נוספת של כלום ומאום של שום דבר ואין דבר.

03
טל
 • 08:11
 • 03.07.12

נתניהו הוא לא מנהיג!! הוא פוליטיקאי-עסקן מהזן הנמוך, שכל מה שמעניין אותו זה הקדנציה הבאה. אם היה קורא נכון את המפה , ועושה את השינוי המתבקש, האמיתי, בחוק טל, עם שוויון אמיתי בנטל, הוא לא מבין שרוב העם, הרוב החילוני המוחץ היה בוחר בו בשל גילוי המנהיגות הדגול. אבל הוא נשאר עסקנצ'יק ותו לא. הבחירות הבאות יהיו על שוויון בנטל, ואת זה שרה כנראה עוד לא הפנימה... יש כרגע הזדמנות לשינוי דרמטי ודרוש של פני המדינה, באופן חיובי ביותר , וכרגיל נתניהו מפספס.

תוכן מקודם
הפופולריות בקריירה
הצעות מיוחדות