פוסטים אחרונים

סיפור על בנק נשכח - עם לקח שחבל שאף אחד לא רצה לשמוע

הסוחר מוול סטריט נזכר בבר סטרנס - בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב, שלפני עשר שנים בדיוק סימן את הדרך למשבר הגדול

10תגובות

מה יותר גרוע בשביל בנק מאשר להתרסק ולהיעלם? להתרסק ולהיעלם כשאף אחד לא זוכר אותך. זה מה שקרה לבנק ההשקעות בר סטרנס (Bear Stearns; הסימול שלו היה פעם BSC) שנעלם מן העולם בסוף שבוע רחוק, בדיוק לפני תשע שנים, ב-14 במארס 2008, והיה הסנונית שבישרה על בואו של המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008-09. כמו שאומרים, מעשה שהיה כך היה.

בר סטרנס הוקם ב-1923, שרד את השפל הגדול של 1929, וב-2007 היה בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב (ארבעת הבנקים הגדולים יותר היו ליהמן ברד׳רס LEH, מריל לינץ׳ MER, מורגן סטנלי MS, וגולדמן סאקס GS; רק שני האחרונים שרדו כישות עצמאית את המשבר של 2008-09). כל החמישה פעלו כבנקי השקעות ולא כ-Bank Holding Company, מה שאיפשר להם לפעול מחוץ למסגרת הרגולציה של הפדרל ריזרב או של אחד משלל רגולטורי הבנקאות האמריקאיים, ובאופן אפקטיבי להימנע מרגולציה בכלל. המינוף הממוצע של בנק השקעות היה באזור 35-30; כלומר די היה בירידה של כ-3% בשווי נכסי הבנק כדי למחוק את ההון העצמי שלו. בנקי ההשקעות היו בפועל בנקאים של חברות גדולות, ציבוריות ופרטיות, והרוויחו עמלות שמנות מכל עסקה. במקביל, סיפקו שירותי Sell-side לפירמות ניהול ההשקעות של וול סטריט.

שימפנזה אוטומת את אוזניה
להמשך הפוסט

המטבע שמחכה בסבלנות כדי לזנק מול הדולר

בסימן ״ונהפוך הוא", הסוחר מוול סטריט עוזב את המניות ומבקר ליום אחד בממלכה הבריטית ואצל הפאונד הבריטי

17תגובות

כבר הרבה מאוד זמן שלא דיברתי כאן על השקעה במטבע, אז אולי פורים הוא הזמן הנכון להחזיר עטרה ליושנה. לא שצריך להתחפש כדי לקנות או למכור את הפאונד הבריטי, אחרי הכל - זה היה ההילך החוקי ממש פה אצלנו (בערך, הלירה הארץ-ישראלית היתה צמודה בערכה לפאונד הבריטי) עד להקמת המדינה.

הפוסט של היום כמובן מתייחס לפאונד הבריטי מול הדולר של ארה״ב, לא מול השקל שלנו. הסימול של צמד המטבעות הזה הוא GBP/USD; אבל גם אם אין לכם גישה למסחר במטבעות אתם יכולים לסחור בצמד הזה דרך תעודת הסל FXB (ואפילו נסחרות עליה אופציות!) שמייצגת חשיפה לפאונד עבור המשקיע האמריקאי, כלומר שערה יעלה ביחס ישר לעלייה ב-GBP/USD.

אוהדים אנגלים שותים בירה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

כשד"ר גולדמן חתך את חבל הטבור של סנאפצ'ט

שבוע אחרי הנפקת סנאפ, הסוחר מוול סטריט מסביר מה קרה במסחר במניה ומה צפוי הלאה

9תגובות

מנהל תיקים ותיק ומנוסה המשיל עבורי פעם, בזמן הנפקת גוגל, את תהליך ההנפקה (IPO) ללידת תינוק. לפני ההנפקה, כשהחברה היא פרטית, היא מוגנת מרוב צרות העולם הגדול, בדיוק כמו העובר שבבטן. היא לא חייבת בדיווח לציבור על כל מה שקורה לה, ובגדול בעיקר לוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה כדי לגדול - אבל לא מחזירה לו הרבה. אחרי ההנפקה, המניה כבר עומדת בפני עצמה, ולוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה בשביל לגדול - אבל גם מחזירה לו תמורה בצורה של דו״חות רבעוניים, חלוקת דיווינדים ועוד.

המשל אינו מושלם כמובן, אבל יש בו כמה נקודות מעניינות. אחת מהן היא תפקידו של החתם/בוק-ראנר בהנפקה. יסלחו לי הרופאים והאחיות שיילדו את ילדי, אבל יש מעט מעבודת הקודש שהם עושים גם בתפקידו של החתם מנהל ההנפקה. יסלחו לי, כי הרגע השוויתי אותם לגולדמן זאקס (סימול: GS), למורגן סטנלי (סימול: MS) ולג׳יי.פי מורגן (סימול: JPM) ודומיהן, שתכליתם אחת: להרוויח כסף, וכמה שיותר - יותר טוב.

תינוק מיד לאחר הלידה
ליהי עמיצור לובל
להמשך הפוסט

מתווכי התרופות שעומדים לבלוע גלולה מרה

266 מיליון אמריקאים מקבלים את התרופות שלהם דרך חברות שמורידות את מחיריהן באמצעות קנייה מרוכזת. עד עכשיו זה היה ענף בריא למדי, אך נראה שממתינים לו לא מעט וירוסים באופק. הסוחר מוול סטריט בוחר בשורט

5תגובות

הפוסט של היום ידבר על קבוצה של חברות שבהן יש לי כרגע שורט מתון. מתון, כי מדובר בחברות המנוהלות היטב, ולמרות זאת שורט - כי הן נתקלו ברוחות אף שיקשו עליהן מאוד להתקדם בדרכן. מדובר בסקטור הנקרא PBM – Pharmacy Benefit Management, וכיוון שהוא לא קיים בישראל, אני צריך קודם כל להסביר בקצרה במה מדובר.

ובכן, כמשתמע משמן, PBM הן חברות שעוסקות בניהול שירותי רוקחות. יש חברות, כמו CVS CareMark (סימול: CVS) שמשלבות הפעלת בתי מרקחת קמעונאיים עם חטיבת PBM, אבל כלל חברות ה-PBM לא בהכרח מפעילות בתי מרקחת במובן המוכר לנו (כלומר מקום שבו אתם ממתינים בתור, נותנים לרוקח מרשם חתום על ידי רופא ומקבלים בתמורה תרופה). בהפשטה, PBM הן חברות שמספקות שירותי רוקחות לתוכניות ביטוח בריאות לסוגיהן כדוגמת מבטחים מסחריים (Blue Cross ,Cigna, וכו'), חברות גדולות שמבטחות בעצמן את העובדים שלהן (ובני משפחותיהם), הממשל הפדרלי (תוכנית מדיקייר משתמשת ב-PBM לאספקת תרופות למבוטחים), ורוב מדינות אר"הב (כשהן מבטחות את עובדי המדינה שלהן דרך ה-State Employee Plans שלהן. למה זה משתלם? כי חברות ה-PBM מנצלות את היתרון לגודל של קבוצת קוני תרופות ומשיגה מחירים נמוכים יותר באמצעות רכישות ישירות מיצרניות התרופות ולא מהמשווקים שלהן (אופציה שאינה זמינה לרוכשים קטנים יותר). הן מקבלות את המרשמים מן החולים או ישירות מן הרופאים, ומנפקות את התרופות לחולים - לרוב באמצעות הדואר.

תרופות, כדורים
להמשך הפוסט

ימין ושמאל, רק כסף בחול

הסוחר מוול סטריט שוב מתרשם מהתחזקות ייצור הנפט בארה"ב, והפעם ממליץ על חברה שמתרגמת חול להכנסות

2תגובות

ביום חמישי דיברנו על הנפקת סנאפ (סימול: SNAP) שבסך הכל הוכתרה בהצלחה עם עליה של כ-50% ממחיר ההנפקה ביום חמישי ועוד כ-10% ביום שישי. כמנהגי, אחכה יום-יומיים ואפרסם פוסט מאוחר יותר השבוע שבו אסכם את דעתי על מה שקרה שם, אבל נראה בינתיים שה-Bookrunner גולדמן סאקס (סימול: GS) עשו עבודה מעולה בניהול החלק הטכני של ההנפקה.

בינתיים, הפוסט של היום יעסוק בנושא אחר, שמתקשר לפוסט שפירסמתי לפני כשבוע על רעיונות בקשר לשוק האנרגיה. אני עדיין חובב של סקטור שירותי הנפט, שם מצויות חברות שיכולות לספק למשקיע חשיפה לעלייה הצפויה בהפקת הנפט בארה"ב בתקופה הקרובה - כשממשל טראמפ מעודד את חברות הנפט בפרט ואת הייצור האמריקאי (על פני יבוא נפט) בכלל והקומבינציה של אופ״ק/נופ״ק שומרת על מחירי נפט ידידותיים לחברות המפיקות – מבלי להיחשף יותר מדי למחירי הנפט עצמם, שנדחקים לרקע. כבר כעת מורגשת העלייה הזו, כשבארבעת השבועות שהסתיימו ב-24 בפברואר הופקו בארה״ב 9 מיליון חביות נפט בממוצע ליום, לעומת 8.5 מיליון בספטמבר.

דיונה
להמשך הפוסט

הנפקת סנאפ: האם הייתם מהמרים על מניה שמארק צוקרברג רוצה לגמד?

עיתוי ההנפקה של סנאפ מצוין: כששוק המניות בשיא של כל הזמנים, כיסי המשקיעים מלאים והסנטימנט שלהם לסיכון קרוב לשיא -אבל יש לה גם צרות. הסוחר מוול סטריט מציע לספור עד 10

4תגובות

העולם כולו יעצור היום (ה') את נשימתו לקראת ההנפקה של סנאפ (סימול: SNAP) בבורסה של ניו יורק. טוב, הגזמתי קצת עם הפאתוס; לא כל העולם, ולא יעצור את נשימתו - אבל הרבה אנשים, בעיקר בתעשיית ההיי-טק ובתעשיית הפיננסים, ישימו לב למה שקורה הערב ברחוב וול סטריט מס׳ 11, בערך ב-17:00 שעון ישראל. סנאפ (לשעבר סנאפצ׳ט) תגייס היום 3.4 מיליארד דולר ותונפק לפי שווי של 17 דולר למניה (הרבה מעל לתחום 16-14 דולר שבו ביקשה החברה להנפיק את מניותיה), מה שמתמחר את החברה כולה בסך של כ-24 מיליארד על בסיס דילול מלא. גיוס ההון האחרון נעשה לפי שווי של 17.8 מיליארד דולר.

לדינוזאורים הטכנולוגים (כמוני, אף שפתחתי בעבר חשבון לא פעיל בסנאפצ׳ט והתנסיתי באפליקציה) או למי שחי תחת אבן מאז ספטמבר 2011: סנאפ היא הבעלים של סנאפצ׳ט, אפליקציית מדיה חברתית שמתמקדת בשיתוף מולטימדיה באופן סיפורי (כלומר כזה שיוצר רצף של תצלומים/סרטונים שמצטרפים לכדי נראטיב סיפורי. לפי הדיווח האחרון, יש לסנאפ 158 מיליון משתמשים פעילים (Daily active users) ובממוצע 2.5 מיליארד ״סנאפס״ נוצרים בכל יום. אלו מספרים מרשימים, אבל מצד שני לא קונים במכולת עם דיילי אקטיב יוזרס. מה עם הכסף?

בורסת ניו יורק לקראת הנפקת סנאפצ'ט
Richard Drew/אי־פי
להמשך הפוסט

השוליים של שדות הנפט: הסתכלו בחבית - לא במה שיש בתוכה

הסוחר מוול סטריט נותן את השנקל שלו על סקטור האנרגיה, אחד החבולים בוול סטריט בשנים האחרונות

5תגובות

כבר המון זמן שלא דיברנו על סקטור האנרגיה בבלוג הזה. למיטב זיכרוני לא עסקנו בנושא מאז ספקולצית אופ"ק המוצלחת שלי מאמצע נובמבר. הגיע הזמן, אז הנה: ב-2007 שווי השוק של סקטור האנרגיה היה כ-15% מזה של מדד S&P 500, מחיר חבית נפט היה כ-100 דולר, ומחיר יחידה תרמית של גז טבעי היה כ-8 דולר. מאז, כמובן, התרחשו המשבר הפיננסי, והמשך התפתחות טכנולוגיית הפראקינג, והאביב הערבי, וההימור הכושל של אופ״ק על הגדלת נתח השוק שלהם תוך הורדת מחירי הנפט לרצפה. והנה אנחנו מצויים כיום, כששווי השוק של סקטור האנרגיה הוא כ-7% מזה של מדד S&P 500, מחיר חבית נפט הוא כ-55 דולר (עלייה של יותר מ-100% יחסית לשפל של 26 דולר בפברואר 2016), ומחיר יחידת גז טבעי הוא 2.5 דולר. 

כל זה במאקרו, אבל השינויים במיקרו גם הם משמעותיים. למשל, אקסון מובייל (סימול: XOM), היתה ב-2007 החברה הציבורית בעלת שווי השוק הגדול בעולם. כיום, אחרי שהשילה 200 מיליארד דולר מהמכירות השנתיות ומשווי השוק שלה, היא קטנה מאפל, מייקרוסופט, גוגל, אמזון, ופייסבוק.

קידוחי נפט
Dreamstime
להמשך הפוסט

המניה האופנתית שעשויה לעבור למידות גדולות

לכבוד שבוע האופנה בלונדון, נזכר הסוחר מוול סטריט במניה של חברת אופנה שבעבר בילה עמה כמה שבועות מתוקים ועכשיו מציתה שוב את דמיון המשקיעים

השבוע הוא שבוע האופנה בלונדון, אחרי שבשבוע שעבר הציגו המעצבים את עבודותיהם בניו יורק. בשבוע הבא הם יהיו במילאנו. לרגל המאורע, הפוסט של היום יוקדש לחברת אופנה שקרובה במיוחד ללבי (אסביר למטה את אחת הסיבות לכך), קייט ספייד אנד קו (סימול: KATE).

החברה נקראת על שם המעצבת האמריקאית קייט ספייד, אבל מאז 2006 אין לספייד אחוזים בבעלות או קשר כלשהו לחברה הנושאת בגאון את שמה - אחרי שמכרה את יתרת אחזקותיה לחברת ליז קלייבורן. אחרי כמה פעמים שבהן הוחלף שם החברה, היא נקראת על שמה של ספייד, שמשדר ללקוחות (לפי מחקרי שוק) קו צעיר יחסית. קייט ספייד לא מציגה בשבוע האופנה - לא המעצבת (היא כבר בעלת שם בזכות עצמה) ולא החברה (היא בכלל פונה לקהל לקוחות אחר). אבל לא זו הסיבה שלמענה התכנסנו.

מתוך פרסומת של קייט ספייד
להמשך הפוסט

המניה שתעלה ככל שהאמריקאים ישרטו לעצמם את המכונית

אקסאלטה, שהיתה בעבר חטיבה של ענק הכימיקלים דופונט היא חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות, ש-42% ממכירותיה הן לחנויות עצמאיות לפחחות רכב ■ מכירות הרכב החדש בארה"ב היו באחרונה הגבוהות מאז יוני 2006, ורווחי החברה צפויים לצמוח השנה ב-25%

תגובות

לפני שאני מתחיל עם הפוסט של היום, הערה טכנית לפרוטוקול. אני מנסה לעקוב אחר הטוקבקים פה למטה ולענות להם, אבל הדרך הטובה ביותר לשאול אותי שאלות (גם לא בנושאי הפוסט הנוכחי) היא בטוויטר. עיקבו אחרי @TM_Hasocher.

היום נדבר על אקסאלטה (סימול: AXTA), חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות (coating). מדובר בחברה צעירה יחסית, שהיתה בעבר חטיבה (DuPont Performance Coating) של ענק הכימיקלים דופונט ועסקה בעיקר בצביעת מתכות לתעשיית הרכב. ב-2012 מכרה דופונט את חטיבת ציפוי המתכות לקרן הון הסיכון קרלייל; זו החזיקה באקסאלטה במשך כשנתיים כחברה פרטית, ביצעה שינויים בהנהלה, והכניסה אותה לתחומים חדשים - כמו ציפוי מתכות לתעשייה. בנובמבר 2014 הנפיקה קרלייל את אקסאלטה בבורסה של ניו יורק כחברה עצמאית, ושנתיים מאוחר יותר היא נסחרת במחיר של יותר מ-50% מעל למחיר ההנפקה (19.50 דולר).

פחחות רכב
Dreamstime
להמשך הפוסט

בלי קונדום או אספירין: המיזוגים העסקיים הגדולים של 2017 - ואיך אפשר להרוויח מהם

יצרנית דורקס, ממציאת האסיפירין, הבעלים של CNN והרשת החברתית העסקית: הסוחר מוול סטריט נותן סימנים בעסקות הגדולות על שולחן המיזוגים

תגובות

בשבוע שעבר צידדו שני בתי משפט פדרליים בארצות הברית בעמדת הממשל ועצרו את המיזוגים בין אתנה (סימול: AET) ליומאנה (סימול: HUM) ובין סיגנה (סימול: CI) לבין אנת׳ם (סימול: ANTM). השבוע הודיעו החברות על ביטול העסקות ביניהן, ובזאת הושם קץ, לפחות לעת עתה, לשני המיזוגים בתחום ביטוחי הבריאות בארה״ב. זהו זמן טוב להתעדכן במתרחש בתחום המיזוגים בארה״ב - בעקבות פוסט קודם שפירסמתי בנושא - ולראות האם יש הזדמנויות רכישה באחת החברות המעורבות.

אתחיל בסקירה קצרה על ששת המיזוגים שהזכרתי בפוסט ההוא:

קונדומים
להמשך הפוסט

המניה שמציעה כמעט כל מה שאפשר לבקש (אולי חוץ מקאפקייק שוקולד בבוקר)

בואו נבדוק כמה שווה פלטפורמת המסחר ICE ולמה היא מעניינת כהשקעה ■ וגם על היום הזה בשיקגו שבו ירדתי לקפה, התחברתי לחשבון וראיתי שאני בירידה של כ-35% לאותו היום; התנתקתי, התחברתי מחדש - וראיתי שאני בעלייה של 15%

קל לפעמים לשכוח, כשאתם עסוקים בקנייה ובמכירה של ניירות ערך, שגם הפלטפורמה שעליה אנחנו קונים ומוכרים היא עסק בפני עצמו. כך למשל ICE – Intercontinental exchange (סימול: ICE) היא הבעלים של 23 בורסות ברחבי העולם, כולל היהלום שבכתר, הבורסה של ניו יורק (New York Stock Exchange) שמושבה בוול סטריט מס׳ 11. שני עסקים מתחרים בולטים הם נאסד״ק (סימול: NDAQ) שמפעילה את הבורסה באותו השם שזוהתה בעבר עם חברות הטכנולוגיה – וה- CBOE – Chicago Board Options Exchange, בורסת האופציות והחוזים העתידיים שמושבה בשיקגו (סימול: CBOE).

ICE, הבורסה על הקרח, היא נושא הפוסט של היום. כאמור, אייס היא הבעלים והמפעילה של NYSE האיקונית, שמשכנה בוול סטריט נתן לתעשייה כולה את שמו. כיום הבניין המפורסם הוא משכן בעיקר למחשבים; סוחרי הבורסה כבר אינם עומדים ליד עמודי הכרוזים בבניין הבורסה, אלא ליד מסכי מחשב המפוזרים ברחבי העולם, ותנועת העוברים ושבים ברחוב היא של תיירים או של עובדים במגדלים הסמוכים.

קאפקייקס
Rich Press/Bloomberg News
להמשך הפוסט

האחות הבכירה של טבע שמוכיחה שאפשר גם אחרת

התלות של אבווי בתרופה אחת גדולה אפילו יותר מהתלות של טבע בקופקסון - ובכל זאת המניה מספרת סיפור אחר לגמרי

11תגובות

הקורא הישראלי מכיר בעת הזאת כמעט בעל פה את הסיפור של מניית טבע. טבע התמחתה בתרופות גנריות וצמחה באמצעות סדרה של רכישות מוצלחות במהלך השנים. במקביל, טבע רכשה את הזכויות למחקר שנערך במכון ויצמן על מערכת החיסון של עכברים שהוליד ברבות השנים את תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. ב-2015 הכניסו מכירות הקופקסון 4.2 מיליארד דולר, שהיו כ-21% ממכירות החברה. ההסתמכות על הקופקסון, שהתחילה לאבד את הגנת הפטנט ב-2016, היתה אחת הסיבות לקשיים שפקדו לאחרונה את מניית טבע (ואף הובילו להתפטרות המנכ"ל ארז ויגודמן).

קל לבקר את טבע על ההסתמכות על תרופה אחת, מוצלחת ככל שתהיה. ייתכן אפילו שהביקורת מוצדקת, אבל הפוסט של היום יעסוק לא בטבע כי אם באחותה הגדולה, ענקית התרופות האמריקאית AbbVie (סימול: ABBV) ששווי השוק שלה (98.5$ מיליארד) הוא כמעט פי שלושה מזה של טבע (33.75$ מיליארד). אבווי נוצרה כספין-אוף של אבוט לאבס (סימול: ABT), שפיצלה ב-2013 את חטיבת המחקר הפרמצבטי שלה לחברה נפרדת, אבווי, ושמרה לעצמה את הפעילות בתחום הציוד הרפואי.

להמשך הפוסט

חוקי משחק חדשים בבנקאות - וזו המניה שיכולה להרוויח

טראמפ חתם על צו נשיאותי לביטול החוקים שנועדו למנוע משבר פיננסי ■ האם יש כאן הזדמנות השקעה - ומה קורה עם משכנתאות אמריקאיות בימים אלה

7תגובות

הנשיא טראמפ חתם ביום שישי על צו נשיאותי המורה לממשל לבחון את חוק דוד-פראנק (The Dodd-Frank Act) - התיקונים לרגולציה על סקטור המימון והבנקאות שנחקקו בעקבות המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008. זהו צעד סימבולי בעיקרו, מכיוון שרק הקונגרס יכול לשכתב חוקים ולכן הצעד של הנשיא הוא הצהרתי בלבד, אבל אין ספק שבכוונתו של ממשל טראמפ להביא לשינוי המצב הקיים ולהקלת הרגולציה מעל הבנקים האמריקאיים. מניות הבנקים הגיבו בשמחה לחדשות הללו, ועלו בשיעור ממוצע של יותר מ-2% ביום שישי. מניה אחת עלתה בשיעור גבוה הרבה יותר של 4.75%, והיא תהיה נושאו של פוסט זה.

החברה שבה אנחנו מתעניינים היא Nationstar Mortgage Holdings (סימול: NSM). המודל העסקי הוא כזה שלא קיים בישראל, או אם לדייק הוא חלק מפעילותם של הבנקים למשכנתאות ולא קיים בחברה עצמאית בישראל, ולכן שווה להקדיש כמה מלים כדי להסביר אותו. חלק מהפעילות של NSM היא מתן משכנתאות ללווים פרטיים (mortgage origination), וחלק אחר נקרא mortgage servicing, מתן שירותי משכנתאות עבור נותן המשכנתא (הגוף המלווה): ניהול הצד האדמיניסטרטיבי של המשכנתאות, קבלת התשלום החודשי, חישוב יתרת ההלוואה, טיפול בביטוחים השונים, טיפול בפניות הלווים וטיפול בלווים שאינם עומדים בתנאי המשכנתא - בין אם בדרך של התאמת ההלוואה ובין אם בדרך של הוצאה לפועל.

מניה חמה
http://hepwori.github.io/execorder/
להמשך הפוסט

ללא יורש ובלי חובת התפטרות: למה חקירות נתניהו מקפיצות את הסיכון בשוק הישראלי

הסוחר מוול סטריט חורג מהמנדט שהוקצה לו ומתייחס לשוק המקומי

28תגובות

המנדט שלי בבלוג הזה הוא פחות או יותר לחלוק אתכם מחשבות בנוגע לשוק ההון הגלובלי – עם דגש על שוק ההון האמריקאי – מנקודת המבט של משקיע אמריקאי.  הפוסט הנוכחי ינסה לעשות משהו שונה לחלוטין, וזה להתייחס לחדשות שלנו פה בישראל מנקודת מבטו של אותו המשקיע האמריקאי (ההשראה היא הערה בפוסט של ג׳רי קוטישטאנו שהתפרסם פה לפני מספר ימים)

החדשות שאליהן אני מתכוון כאן הן כמובן הפרשות המשפטיות הנקשרות לראש הממשלה, בנימין נתניהו. אנחנו בארץ מכירים אותן בתור תיקים 1000, 2000, 3000 ועוד שמועות משמועות שונות שאליהן אנחנו נחשפים חמש פעמים ביום, אבל המשקיע הזר קורא כתבה פעם ביום במקרה הטוב ולא מצוי בפרטי החקירה כמו הגורמים המקורבים לחדשות של חמש. איך הוא מגיב? איך הוא יגיב?

נתניהו במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

הברזל לא חם, הוא רותח: המניות שכדאי לבנות עליהן בעידן טראמפ

יש מגזר אחד שפשוט חייב ליהנות מעידן טראמפ - הברזל. היום יתפרסמו הדוחות של שתיים מהחברות הגדולות בתחום. אם אתם אגרסיביים מספיק, הייתי שוקל אפילו לרכוש מניות לפני פרסום התוצאות

8תגובות

בכמה הזדמנויות השבוע דיבר הנשיא טראמפ על פרויקטי תשתית בארצות הברית, ובכל אחת מן הפעמים הדגיש את העובדה שלא רק שתועלה ההשקעה בתשתיות כמו גשרים, כבישים, שדות תעופה וצינורות נפט, אלא יושם דגש על רכישת ציוד באמריקה במקום יבוא רכיבים מחו״ל. לדוגמא, בנאומו בשבוע שעבר בפני הסנאטורים וחברי הקונגרס של המפלגה הרפובליקאית בפילדלפיה התייחס טראמפ לצווים הנשיאותיים שעליהם חתם מוקדם יותר השבוע לגבי בניית צינורות הנפט Keystone XL ו- Dakota access, ואמר  “If people want to build pipelines on our land, we want to make the pipe manufactured here.”

מגזר אחד שפשוט חייב ליהנות מההתפתחויות הללו הוא סקטור הברזל. צינורות וגשרים הרי בונים בין היתר מברזל ומפלדה, ואם ממשל טראמפ מתכוון להשתמש ברכיבים אמריקאיים - הרי שמדובר בבוננזה של ממש לחברות ברזל כמו US סטיל (סימול: X), נוקור (סימול: NUE), ו-AK סטיל (סימול: AKS) שיספקו את המתכת הזו במקום חברות זרות, ברובן סיניות, כבעבר.

בלומברג
להמשך הפוסט

החיים עצמם: על מה אתם לא חושבים כשאתם משקיעים במניות

בדרך כלל אנחנו לא חושבים על זה כשאנחנו משקיעים במניה, אבל יש מקרים שבהם אי אפשר להתעלם ■ הסוחר מוול סטריט על נושא קרוב ללבו

6תגובות

כשחושבים על זה לעומק, רבות הן החברות הציבוריות שעוסקות איכשהו במשהו - או תורמות איכשהו למשהו - שמציל חיים. מיקרוסופט, סיסקו ואינטל (ועוד רבות וטובות), מאפשרות את מערכות המחשוב של המאה ה-21 - המסד של כל מרפאה, בית מרקחת, ובית חולים; מובילאיי (סימול: MBLY) מייצרת מערכות התראה והתרעה לכלי רכב שמצילות חיים מדי יום ביומו.

אולסקריפטס הלת׳קר סולושנס (סימול: MDRX) מספקת פתרונות מחשוב לבתי חולים, למשל אחסנת נתונים רפואיים וסיוע בקבלת החלטות קליניות; לג׳נרל אלקטריק (סימול: GE) יש חטיבה שלמה שמייצרת מכשור רפואי מתקדם כדוגמת מערכות הדמיה (MRI, CT, מכונות ממוגרפיה ועוד); וג׳ונסון קונטרולס (סימול: JCI) מייצרת מערכות רבות לגילוי שריפות ולכיבוין.

הייד פארק בלונדון
David Corcoran
להמשך הפוסט

מניה חמה: הסוחר מוול סטריט לא אוהב סקי, אבל אוהב להרוויח כסף

מניית וייל נמצאת בעלייה כמעט מתמדת בשנים האחרונות. רק בשנה האחרונה, המניה השיאה תשואה של כ-35%. זה נשמע כמו השקעה שמיצתה עצמה, אבל צריך לזכור - החברה צומחת בקצב מסחרר

7תגובות

כל בעל עסק מצליח יכול לתאר את היתרון העסקי שלו על פני מתחריו. מה הופך אותו לטוב יותר מהאחרים, מה מונע מהמתחרים לגבור עליו בקרב על העדפותיהם של הלקוחות. בז׳רגון הפיננסי, היתרון העסקי הזה נקרא moat, מונח שנטבע ונוסח על ידי וורן באפט. מילולית, moat הוא חפיר מסביב לטירה מימי הביניים, אותו ממלאים במים כדי להגן על הטירה מפני התקפות אויבים. אבל באפט שאל את המונח הזה כדי לתאר יתרון תחרותי של עסק שמאפשר לו להגן על נתח השוק ועל הרווחים מפני המתחרים. כמובן שלא לכל עסק יש moat ולא כל ה-moats נבראו שווים; ובהכללה, עסקים ללא moat נוטים שלא לשרוד לתקופה ארוכה.

הפוסט של היום מוקדש לתיאור חברה שיש לה moat מאוד איכותי, וייל ריזורטס (Vail Resorts; סימול: MTN). וייל היא בעלים של אתרי סקי בארצות הברית ובאוסטרליה והיא מפעילה את כל אתרי הסקי שלה בעצמה. אז איפה פה היתרון העסקי המיוחד של וייל? מה כל כך מיוחד באתרי סקי? טוב ששאלתם:

שלג סקי
בלומברג
להמשך הפוסט

כמו חתול שלא השתמש בתשע הנשמות שלו: עידן טראמפ מתחיל - מה יקרה לכסף?

מזל טוב לנשיא ה-45 של ארצות הברית. עוד לפני שהתיישב בחדר הסגלגל, הספיק טראמפ לייצר תזוזות דרמטיות בשוקי הכספים. מה השלב הבא?

9תגובות

דונלד טראמפ יישבע אמונים כנשיא ארצות הברית היום (שישי) בחצות היום שעון וושינגטון די.סי - ויהפוך לנשיא ה-45 של ארצות הברית. יהיה זה אנדרסטייטמנט לומר שבחירתו כנשיא הביאה לתזוזות מהותיות בשוקי הכספים - ולהפתעה ביחס לציפיות המוקדמות. כזכור, הקונצנזוס לפני 9 בנובמבר היה שבחירה בקלינטון תהיה טובה לשווקים, ששונאים אי ודאות ויראו בה את המועמדת ה״בטוחה״, בעוד שבחירה בטראמפ תביא למפולת סטייל-ברקזיט במחירי המניות ולריצה של המשקיעים אל הביטחון היחסי של הדולר האמריקאי ושל אג״ח מדינה אמריקאי.

בפועל, כידוע, קרה ההפך הגמור (כמעט), כששוקי המניות הגיבו לבחירת טראמפ כמו חתול שעוד לא התחיל לעשות שימוש בתשע הנשמות שלו: בין 8 בנובמבר לבין 9 בדצמבר עלה מדד ה-SPX ב-5.6% והתשואה על אג״ח מדינה ל-10 שנים עלתה מ-1.86% ל-2.39%; מכיוון שמחירי אג״ח נעים ביחס הפוך לתשואה עליהם, המשקיעים בתעודת סל המחקה את מדד ה-Barclays Aggregate (סימול: AGG) הפסידו כ-2.6%. רק הדולר מילא אחר התחזיות, כששערו נגד סל המטבעות (מדד ה-DXY) עלה ב-3.8%. ההסבר המקובל, גם מעל שורות בלוג זה, הוא שנשיאות טראמפ, בצוותא עם קונגרס רפובליקאי, תביא להגדלת הגירעון, לעלייה בקצב האינפלציה ולהגברת הצמיחה בארה״ב; אלו הם תנאים כלכליים הטובים למניות ורעים לאג״ח.

טראמפ ורעייתו מלניה בבסיס חיל האוויר בוושינגטון, היום
בלומברג
להמשך הפוסט

השבץ שטרמאפ גרם למניות הפארמה - והאם סבלנות היא התרופה

הנשיא הנבחר טראמפ ירד אתמול על חברות הפארמה במסיבת העיתונאים שלו - והשוק נטה מיד לשפוך את התינוק עם מי האמבט

4תגובות

נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, קיים אתמול (ד') מסיבת עיתונאים - הראשונה מאז הבחירות. הוא פתח אותה בכמה הצהרות, ואיש לא הופתע (במיוחד לא קוראי בלוג זה) שהוא שילח את חציו לכיוונים ספציפיים ומתוכננים מראש. הנפגעים הפעם היו סקטור הפארמה וחברת לוקהיד מרטין, יצרנית ה-F-35. 

נתחיל עם המטוס, שלגביו אמר טראמפ ש״הוא מאוד מעורב (בשיחות) עם הגנרלים והאדמירלים על הנושא. הפרויקט באיחור רב יחסית לתוכנית, והרבה מיליארדי דולרים מעבר לתקציב. אני לא אוהב את זה (...) אנחנו הולכים לעשות דברים גדולים לגבי ה-F-35 ואולי גם ה-F-18. אנחנו נוריד את העלויות הללו בהרבה״.

דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בניו יורק
בלומברג
להמשך הפוסט

הבנק המרכזי לזיקוקי דינור: השנה החלומית שצפויה למניות הבנקים - ואיך מצטרפים לחגיגה

כל החלקים של הפאזל מצביעים על שנה של חגיגות בבנקים: מסים נמוכים יותר, רגולציה פחותה והרבה כסף

2תגובות

במערכון הזכור לטוב – אם אתם זקנים מספיק - של הגשש החיוור הפקיד מלול, שכל מה שיש לו זה ה-1,500 לירות שאין לו, את הכסף בבנק ״ידוע״ שנמצא ״איפה שסוף קו 1״. ידידו פינטו שומע על זה ומדביק אותו בחששות שמא יבואו העוברים והשבים עם החצ׳קונים ויקחו את הכסף או חלילה הממטרות ירטיבו אותו, ולכן מייעץ למלול למשוך את ההפקדה לפני שהוא ״מביא פח נפט ושורף הבנק״. בניגוד לפינטו ולמלול, שמעוניינים בבנק כדי להפקיד (מלול) ולמשוך (פינטו) את כספם, אני מעוניין במניות הבנקים כהשקעה, והפוסט הבא יסביר למה.

מניות הבנקים קפצו לשיאים חדשים בעקבות בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות. בחודש שאחרי הבחירות עלתה תעודת הסל של הסקטור הבנקאי (סימול: XLF) בכ-21%, בגלל אופטימיזם בנוגע למדיניותו של הנשיא הנבחר וציפיות שהיא תיטיב במיוחד עם המגזר הבנקאי (באותה תקופה עלתה תעודת סל המחקה את מדד ה-SPX ב-5%, שיעור מכובד מאוד אך מחוויר בהשוואה). בחודש החולף דישדשו מניות הבנקים ופחות או יותר עמדו במקום; היו שראו בכך סימן שה-Trump Rally מגיע לקצו, אבל אני חושב אחרת.

אי-פי
להמשך הפוסט