פוסטים אחרונים

בדרך למקלט שולחים פקודת קנייה

הסוחר מוול סטריט בוחן את הסנטימנט הכללי בשוק המניות האמריקאי

5תגובות

הפוסט של היום לא יתייחס לאף מניה ספציפית, אלא לשוק המניות האמריקאי בכללו, ולצורך הנוחות אתייחס בעיקר למדד S&P 500. מקובל להניח שהמדד הזה, של 500 החברות הגדולות בשוק ההון האמריקאי (פחות או יותר), הוא המייצג ביותר של מה שקורה בשוק, ובוודאי הרבה יותר מאשר מדדים אחרים כמו הדאו ג'ונס, הנאסד"ק וכדומה.

הסיפור שלנו הוא מה שקורה שם, למניות, שלא מפסיקות לעלות, ותוך כדי כך מתעלמות מכל מה שקורה ברקע. דונלד טראמפ נבחר כנשיא מתוך קונצנזוס שנשיאות תביא לאי ודאות שתהיה גרועה לכלכלה? כמובן שהשוק עולה ב-4.5% בחודש שלאחר הבחירות. הנשיא נכנס לבית הלבן, ומבטיח הורדת מסים, דה-רגולציה והוצאה על תשתיות, אבל מבלי לצרף להצהרות פרטים קונקרטיים כלשהם? כמובן שהשוק עולה בכ-3.5% בחודש שאחרי ההשבעה. הזמן עובר ומתברר שהתוכניות האלה הן עורבא פרח, ושהנשיא כנראה עומד בפני חקירות בהקשר להתנהלותו לפני ואחרי הבחירות? לא נורא, השוק כבר עלה בכ-8.5% מאז תחילת השנה, כשהירידה החדה ביותר היא של 3.2% (!) בשלושת השבועות הראשונים של מארס.

AARON P. BERNSTEIN/רויטר�
להמשך הפוסט

סופרמרקט בזוס: אל תמהרו להספיד את רשתות הכלבו

הסוחר חוזר ושופך קצת מים קרים על טלטלת המניות שהציתה עסקת אמזון-הול פודס מארקט

2915תגובות

קצת לפני תחילת יום המסחר ביום שישי הופתעו סוחרי וול סטריט לשמוע על העסקה המפתיעה והבלתי צפויה שבמסגרתה תרכוש אמזון (סימול: AMZN) את הול פודס מארקט (Whole Foods Market; סימול: WFM) תמורת 42 דולר למניה, או 13.4 מיליארד דולר. השלמת העסקה תהפוך את אמזון, החברה שבפועל המציאה את האונליין שופינג, לחברה עם נוכחות פיזית בכ-460 נקודת מכירה גדולות ברחבי ארה"ב, קנדה ובריטניה, ובמיוחד באזורים יקרים יותר. הול פודס היא רשת סופרמרקטים שמכוונת למגזר האפסקייל; לא לחינם היא נקראת לפעמים בצחוק Whole Paycheck. זוהי המקבילה של מגזר ה-49-18 בעולם הפרסום.

עוד רבות ידובר על הסיבות לרכישה של הול פודס על ידי אמזון; רוב מה שייכתב יהיה כנראה ספקולציה, במיוחד משום שאמזון לא ממש טרחה לכנס, כנהוג, מסיבת עיתונאים ביום שישי ולהסביר את הרציונל שמאחורי הצעד שלה. ברשותכם, אני לא אתמקד בשאלה הזו בפוסט הנוכחי, בעיקר כי אין לי מה להוסיף בשלב הזה (אולי בעתיד). אני כן רוצה לדבר קצת על מה שקרה מסביב לעסקה הזו בוול סטריט, ועל מה שזה אומר למשקיעים.

ג'ף בזוס
בלומברג
להמשך הפוסט

החקלאית שזורעת רווחים (וגם איך יצאתי אהבל)

רשתות הקמעונות בארה"ב חוטפות מהלומות מאמזון, אבל רשת אחת לציוד חקלאי עשויה להפתיע

המשבר בענף הקמעונאות (Retail) בארה"ב לא פסח על אף אחת מהרשתות הגדולות, שהלחם והחמאה שלהן נאכלו על ידי אמזון בתהליך שזכה כבר לשם אמזוניזציה של המסחר. בתהליך הזה, אנשים מעדיפים לבצע רכישות מהסלון ולא לצאת לקניון או למרכז הקניות הקרוב; ההזמנה באמזון יכולה להגיע עד לפתח הבית למחרת היום, ובמקרים מיוחדים (למשל, בערים הגדולות) - עוד באותו היום. יתרה מכך, אין סימנים ברורים לשינוי במצב. אמזון מנסה לשפר את המצב התחרותי שלה ולהשביע את רצון הקונים מהר ככל האפשר על ידי שימוש ברחפנים.

כך, למשל, ירדה מניית מייסי׳ז (סימול: M), רשת בתי הכל-בו האייקונית, ב-60% מאז השיא שרשמה ביולי 2015; נורדסטרום (סימול: JWN), רשת כל-בו יוקרתיים, ירדה "רק" בכ-40% באותה תקופה; ובד בת׳ אנד ביונד (סימול: BBBY), רשת המוכרת בעיקר מוצרים לבית, ירדה בכ-42.5% באותה תקופה, כל זה כשאמזון (סימול: AMZN) עולה בטיפה יותר מ-100%. (גילוי נאות: לא החזקתי במניית אמזון מאז סוף 2013. במלים אחרות, אני אהבל).

טרקטור מתוצרת ג'ון דיר חורש בשדה כותנה בטקסס. לתוכניות של טראמפ ייקח עוד שנים להשפיע על החברה
בלומברג
להמשך הפוסט

הלקוח הגדול והרווחי עזב - מה לעשות עם המניה של חברת תיווך התרופות?

למרות הרווח המפתיע של יצרנית הנפט, לא ברור מה יקרה כשהתוקף של ההסכם הנוכחי להגבלת הפקת הנפט יפקע

5תגובות

הפוסט על אקספרס סקריפטס התפרסם בתחילת מארס, כשמחיר המניה עמד על כ-70 דולר; אז המלצתי על שורט מתון, משום שכלל חברות ה-Pharmacy Benefit Management נתקלו ברוחות אף – הניסיון המהותי להוריד את מחירי התרופות והתפישה שהמתווכים כמו חברות ה-PBM רק גוזרים קופונים על חשבון הצרכן הסופי – שיקשו עליהן להמשיך עם התכנית העסקית הנוכחית.

מאז מארס נסחרה המניה בירידה קלה, ונסגרה אתמול בשער של 67.25 דולר, אבל לאחר סוף המסחר אתמול הודיעה החברה שעוד לקוח גדול עזב אותה (לא הראשון, לפני כחודש וחצי איבדה החברה את החוזה לאספקת תרופות למבוטחים של חברת General Motors). החברה הודיעה שאנת׳ם (סימול: ANTM), אחת מחברות הביטוח הרפואי הגדולות בארה״ב, הודיעה לה על כוונתה לא לחדש את החוזה ביניהן כשיפקע בדצמבר 2019.

תרופות
בלומברג
להמשך הפוסט

כך טבעתי בחבית נפט

הסוחר לוקח אותנו לטיול מאקרו בשוק הנפט, ועל הדרך מתייחס למניות האנרגיה שהוזכרו בטור בחודשים האחרונים ולהפסדים שהן גרמו

7תגובות

מחיר חבית נפט היה הבוקר 50 דולר (WTI), התאוששות קלה לאחר שהיא כבר נסחרה בקרוב ל-49 דולר ביום שישי. את ההתאוששות הזה רצוי לראות בהקשר של העלייה המרשימה בשערי נכסי הסיכון הבוקר, מאז שנודעו תוצאות סיבוב הבחירות הראשון בצרפת. אני בטוח שעמנואל מקרון שמח להיווכח שהסיכוי הריאלי שייבחר לנשיא צרפת ב-7 במאי פתר באחת את המתיחות הפוליטית באיטליה, את המתיחות הצבאית בצפון קוריאה (ראו עוד למטה), בטורקיה, בסוריה במזרח התיכון וברוסיה.ללא ספק זה מרשים.

נחזור טיפה אחורה, אל נובמבר 2016 ואל ההצלחה של אופ״ק/נופ״ק להסכים על מכסות ייצור מקסימליות לחברי הקרטל וליצרניות שאינן חברות לתקופה של שישה חודשים. במהלך החצי השני של נובמבר עלה מחיר חבית נפט מ-42 דולר ל-50 דולר בגלל ההסכם הנ״ל; התייחסתי לאפשרות שמחירי הנפט יעלו כתוצאה מהסכם, כספקולציה, בכמה פוסטים. במקביל עלו גם מחירי חברות האנרגיה האמריקאיות בין אמצע נובמבר לאמצע דצמבר.

המוני חביות נפט צבעוניות מצילום על
Dreamstime
להמשך הפוסט

איך אפשר להרוויח מסוף העולם

הסוחר בוול סטריט מודה בפומבי עד כמה הוא לא מבין שום דבר

19תגובות

הפוסט של היום מוקדש לאחד הבלוגרים החביבים עלי, מאקרו-מן זצ״ל. חלק ניכר מה שאכתוב פה הוא בהשראת דברים שמאקרו כתב לפני שש שנים, בנובמבר 2010, באחת הפעמים הקודמות שבהן הטמפרטורה בחצי האי הקוריאני עלתה, הלהבות חישבו להתלקח. כרגיל במקרים אלו, החלק השפוי של העולם רק קיווה שהכל יעבור בשלום ובקלות, החלק הפרשני של העולם ישב וכתב טורי פרשנות על מה שקרה ומה שעומד לקרות (עוד על כך למטה)/ ורק למשקיעים בשוק ההון לא היתה ברירה - הם היו חייבים להצביע עם הכסף: לקנות או למכור (זיכרו שגם לא לעשות כלום, ולהישאר במזומן זו הצבעה עם הכסף בעד מזומן).

קחו למשל את תעודת הסל של דרום קוריאה, iShares MSCI South Korea Capped ETF (סימול: EWY). ב-22 בנובמבר 2010 היה שערה 56.57 דולר, ונפח המסחר היה 2.3 מיליון יחידות. עד ל-23 התחממו העניינים, ובנפח מסחר עצום (8.1 מיליון יחידות) ירד שער המניה ל-53.50 דולר (ירידה של 5.5% ביום אחד). לפרשנים לא היתה ברירה, זו העבודה שלהם. חלקם כתבו מתוך ההכרה שאו שלא יהיה כלום או שתבוא פטריה גרעינית - ואז לא ישנה מה הם כתבו. אחרים כתבו את מה שהם חשבו שהקוראים שלהם ירצו לקרוא, ובודדים כתבו את מה שהם האמינו בו.

קים ג'ונג און. מנהיג צפון קוריאה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

הקונצ'רטו לצינור שעומד להרקיד את סקטור האנרגיה

הנשיא טראמפ חתם על צו נשיאותי לאשר את הנחת צינור ה-Keystone XL, מה שקודמו הנשיא אובמה סירב לעשות. אלו ההשלכות של הצעד הזה

תגובות

קיסטון (Keystone) הוא שמו של צינור נפט המחבר בין אלברטה שבקנדה לבין אתר אחסון הנפט הגדול שבקושינג, אוקלהומה (Cushing, OK) ולבתי הזיקוק לנפט הגדולים שבפורט ארת׳ור, טקסס, יוסטון, טקסס, ו-ווד ריבר, אילינוי. הצינור נבנה בכמה שלבים בין 2010 ל-2016. הוא זכה לתשומת לב הציבור כשהרחבה מוצעת שלו, Keystone XL, שהיתה אמורה לחבר בין אלברטה לבין סטיל סיטי שבנברסקה (במקביל לקו קיים שמחבר בין שתי הנקודות, אולם בתוואי קצר יותר ועם צינור בקוטר גדול יותר) נתקלה במחאות מצד תומכי איכות הסביבה ונהפכה לסמל המאבק בשינוי אקלים ובהסתמכות על דלק פוסילי.

משום שהתוואי המוצע חוצה את הגבול הבינלאומי בין ארה״ב לקנדה, הוא דורש אישור נשיאותי, וב-2015 סירב הנשיא ברק אובמה לחתום עליו ובכך עצר את הפרויקט. לנשיא דונלד טראמפ יש גישה שונה בנוגע להגנה על איכות הסביבה ולמאבק בשינוי האקלים, וב-24 בינואר 2017 הוא חתם על צו נשיאותי שמאשר את בניית ה-Keystone XL וכן צינור נוסף, Dakota Access. זהו לא הצעד האחרון בדרך להקמת הצינור, כי נדרשים עוד אישורים ברמת המדינה והפרובינציה, אולם זהו צעד משמעותי וחשוב.

קיסטון
אי־פי
להמשך הפוסט

יש עתיד נפלא בפלסטיקה

הסוחר מושפע מהסרט הקלאסי "הבוגר" של דסטין הופמן ואן בנקרופט ויוצא לבדוק את העתיד של הפלסטיקה

2תגובות

בדרך כלל אני מספר לכם על עסקות של מיזוג בין שתי חברות, כשהשאלה היא אם המיזוג ייצא לפועל ואז השקעה בחברה הנרכשת במחיר נמוך ממחיר הרכישה תישא פירות. אבל מה קורה כשכבר ברור לכולם שהעסקה תצא לפועל – נגיד, כי הרגולטורים נתנו את ברכתם – ומחיר הרכישה כבר מגולם במחירי השוק? ברוב המקרים נאמר שהכסף כבר נעשה ועכשיו הסיפור כבר לא מעניין, ונעבור הלאה. לא? אז זהו שבמקרה שלנו, לא.

דופונט דה נמור (סימול: DD) היא חברת הכימיקלים החמישית בגודלה בעולם לפי שווי שוק. היא הוקמה ב-1802 כיצרנית אבק שריפה; אבל אחת התרומות החשובות שלה לעולם המודרני – לפחות לדעתי - הוא גז הפריאון, שבו עשתה שימוש פריג׳ידר (באותה תקופה חטיבה של ענק המכוניות ג׳נרל מוטורס) כדי ליצר את המקרר הראשון. והשאר, כמו שאומרים, היסטוריה. דופונט גם חתומה על הניילון, הקוולאר, ורוב החומרים שעומדים בבסיס הווסטים והשכפ"צים שמגינים על חיילים ושוטרים מפני דקירות. כיום מדובר בקונגלומרט עם שווי שוק של 69 מיליארד דולר עם פעילות בתחומי הפלסטיקה, חומרי האריזה, הכימיקלים לחקלאות והכימיקלים לתעשייה על סוגיה השונים, שנמנה על מדד הדאו ג׳ונס (שיוסד על ידי העיתונאי צ׳ארלס דאו) מאז 1935.

דסטין הופמן ב"הבוגר"
AP
להמשך הפוסט

אל תסתכל בסמארטפון אלא במה שיש בו

בשוק שעולה ועולה ועולה, הסוחר מוול סטריט מחפש את חברת הטכנולוגיה שדווקא סובלת השנה מירידות שערים

12תגובות

קוואלקום היא חברת היי-טק שבבעלותה טכנולוגיית תקשורת דיגיטלית בשם CDMA (Code Division Multiple Access) ופטנטים שבהם נעשה שימוש במוצרים – כמו טלפונים סלולריים - שמשתמשים בטכנולוגיה זו.

רוב ההכנסה של קוואלקום מגיעה מחטיבת הסמארטפונים שלה, שמוכרת צ׳יפים לטלפונים סלולריים. הסנאפדראגון – מערכת על צ׳יפ (System on Chip) לטלפונים סלולריים - היא אחת המערכות המובילות בשימוש לטלפונים מבוססי אנדרואיד; אבל לא רק: קוואלקום מייצרת את ה-radio modem של אייפון 7. היא נהנית מהמהפכה הסלולרית - הן ממכירת המוצרים שלה והן מהכנסות פסיביות (royalties), כשחברות אחרות מוכרות מוצרים שעושים שימוש בקניין רוחני (intellectual property) ששייך לה, בעיקר בטלפונים סלולריים שפועלים ברשתות 3G ו-4G. בקצרה, אם יש לכם טלפון סלולרי (ולמי אין?), סיכוי גבוה מאוד שלאורך שרשרת הייצור שלו מישהו שילם קצת כסף לקוואלקום, על רכיב שייצרה שמותקן במכשיר או על קניין רוחני שבבעלותה.

השבב החדש של קוואלקום, סנאפדרגון 835
David Becker/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

סיפור על בנק נשכח - עם לקח שחבל שאף אחד לא רצה לשמוע

הסוחר מוול סטריט נזכר בבר סטרנס - בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב, שלפני עשר שנים בדיוק סימן את הדרך למשבר הגדול

10תגובות

מה יותר גרוע בשביל בנק מאשר להתרסק ולהיעלם? להתרסק ולהיעלם כשאף אחד לא זוכר אותך. זה מה שקרה לבנק ההשקעות בר סטרנס (Bear Stearns; הסימול שלו היה פעם BSC) שנעלם מן העולם בסוף שבוע רחוק, בדיוק לפני תשע שנים, ב-14 במארס 2008, והיה הסנונית שבישרה על בואו של המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008-09. כמו שאומרים, מעשה שהיה כך היה.

בר סטרנס הוקם ב-1923, שרד את השפל הגדול של 1929, וב-2007 היה בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב (ארבעת הבנקים הגדולים יותר היו ליהמן ברד׳רס LEH, מריל לינץ׳ MER, מורגן סטנלי MS, וגולדמן סאקס GS; רק שני האחרונים שרדו כישות עצמאית את המשבר של 2008-09). כל החמישה פעלו כבנקי השקעות ולא כ-Bank Holding Company, מה שאיפשר להם לפעול מחוץ למסגרת הרגולציה של הפדרל ריזרב או של אחד משלל רגולטורי הבנקאות האמריקאיים, ובאופן אפקטיבי להימנע מרגולציה בכלל. המינוף הממוצע של בנק השקעות היה באזור 35-30; כלומר די היה בירידה של כ-3% בשווי נכסי הבנק כדי למחוק את ההון העצמי שלו. בנקי ההשקעות היו בפועל בנקאים של חברות גדולות, ציבוריות ופרטיות, והרוויחו עמלות שמנות מכל עסקה. במקביל, סיפקו שירותי Sell-side לפירמות ניהול ההשקעות של וול סטריט.

שימפנזה אוטומת את אוזניה
להמשך הפוסט

המטבע שמחכה בסבלנות כדי לזנק מול הדולר

בסימן ״ונהפוך הוא", הסוחר מוול סטריט עוזב את המניות ומבקר ליום אחד בממלכה הבריטית ואצל הפאונד הבריטי

17תגובות

כבר הרבה מאוד זמן שלא דיברתי כאן על השקעה במטבע, אז אולי פורים הוא הזמן הנכון להחזיר עטרה ליושנה. לא שצריך להתחפש כדי לקנות או למכור את הפאונד הבריטי, אחרי הכל - זה היה ההילך החוקי ממש פה אצלנו (בערך, הלירה הארץ-ישראלית היתה צמודה בערכה לפאונד הבריטי) עד להקמת המדינה.

הפוסט של היום כמובן מתייחס לפאונד הבריטי מול הדולר של ארה״ב, לא מול השקל שלנו. הסימול של צמד המטבעות הזה הוא GBP/USD; אבל גם אם אין לכם גישה למסחר במטבעות אתם יכולים לסחור בצמד הזה דרך תעודת הסל FXB (ואפילו נסחרות עליה אופציות!) שמייצגת חשיפה לפאונד עבור המשקיע האמריקאי, כלומר שערה יעלה ביחס ישר לעלייה ב-GBP/USD.

אוהדים אנגלים שותים בירה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

כשד"ר גולדמן חתך את חבל הטבור של סנאפצ'ט

שבוע אחרי הנפקת סנאפ, הסוחר מוול סטריט מסביר מה קרה במסחר במניה ומה צפוי הלאה

9תגובות

מנהל תיקים ותיק ומנוסה המשיל עבורי פעם, בזמן הנפקת גוגל, את תהליך ההנפקה (IPO) ללידת תינוק. לפני ההנפקה, כשהחברה היא פרטית, היא מוגנת מרוב צרות העולם הגדול, בדיוק כמו העובר שבבטן. היא לא חייבת בדיווח לציבור על כל מה שקורה לה, ובגדול בעיקר לוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה כדי לגדול - אבל לא מחזירה לו הרבה. אחרי ההנפקה, המניה כבר עומדת בפני עצמה, ולוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה בשביל לגדול - אבל גם מחזירה לו תמורה בצורה של דו״חות רבעוניים, חלוקת דיווינדים ועוד.

המשל אינו מושלם כמובן, אבל יש בו כמה נקודות מעניינות. אחת מהן היא תפקידו של החתם/בוק-ראנר בהנפקה. יסלחו לי הרופאים והאחיות שיילדו את ילדי, אבל יש מעט מעבודת הקודש שהם עושים גם בתפקידו של החתם מנהל ההנפקה. יסלחו לי, כי הרגע השוויתי אותם לגולדמן זאקס (סימול: GS), למורגן סטנלי (סימול: MS) ולג׳יי.פי מורגן (סימול: JPM) ודומיהן, שתכליתם אחת: להרוויח כסף, וכמה שיותר - יותר טוב.

תינוק מיד לאחר הלידה
ליהי עמיצור לובל
להמשך הפוסט

מתווכי התרופות שעומדים לבלוע גלולה מרה

266 מיליון אמריקאים מקבלים את התרופות שלהם דרך חברות שמורידות את מחיריהן באמצעות קנייה מרוכזת. עד עכשיו זה היה ענף בריא למדי, אך נראה שממתינים לו לא מעט וירוסים באופק. הסוחר מוול סטריט בוחר בשורט

5תגובות

הפוסט של היום ידבר על קבוצה של חברות שבהן יש לי כרגע שורט מתון. מתון, כי מדובר בחברות המנוהלות היטב, ולמרות זאת שורט - כי הן נתקלו ברוחות אף שיקשו עליהן מאוד להתקדם בדרכן. מדובר בסקטור הנקרא PBM – Pharmacy Benefit Management, וכיוון שהוא לא קיים בישראל, אני צריך קודם כל להסביר בקצרה במה מדובר.

ובכן, כמשתמע משמן, PBM הן חברות שעוסקות בניהול שירותי רוקחות. יש חברות, כמו CVS CareMark (סימול: CVS) שמשלבות הפעלת בתי מרקחת קמעונאיים עם חטיבת PBM, אבל כלל חברות ה-PBM לא בהכרח מפעילות בתי מרקחת במובן המוכר לנו (כלומר מקום שבו אתם ממתינים בתור, נותנים לרוקח מרשם חתום על ידי רופא ומקבלים בתמורה תרופה). בהפשטה, PBM הן חברות שמספקות שירותי רוקחות לתוכניות ביטוח בריאות לסוגיהן כדוגמת מבטחים מסחריים (Blue Cross ,Cigna, וכו'), חברות גדולות שמבטחות בעצמן את העובדים שלהן (ובני משפחותיהם), הממשל הפדרלי (תוכנית מדיקייר משתמשת ב-PBM לאספקת תרופות למבוטחים), ורוב מדינות אר"הב (כשהן מבטחות את עובדי המדינה שלהן דרך ה-State Employee Plans שלהן. למה זה משתלם? כי חברות ה-PBM מנצלות את היתרון לגודל של קבוצת קוני תרופות ומשיגה מחירים נמוכים יותר באמצעות רכישות ישירות מיצרניות התרופות ולא מהמשווקים שלהן (אופציה שאינה זמינה לרוכשים קטנים יותר). הן מקבלות את המרשמים מן החולים או ישירות מן הרופאים, ומנפקות את התרופות לחולים - לרוב באמצעות הדואר.

תרופות, כדורים
להמשך הפוסט

ימין ושמאל, רק כסף בחול

הסוחר מוול סטריט שוב מתרשם מהתחזקות ייצור הנפט בארה"ב, והפעם ממליץ על חברה שמתרגמת חול להכנסות

2תגובות

ביום חמישי דיברנו על הנפקת סנאפ (סימול: SNAP) שבסך הכל הוכתרה בהצלחה עם עליה של כ-50% ממחיר ההנפקה ביום חמישי ועוד כ-10% ביום שישי. כמנהגי, אחכה יום-יומיים ואפרסם פוסט מאוחר יותר השבוע שבו אסכם את דעתי על מה שקרה שם, אבל נראה בינתיים שה-Bookrunner גולדמן סאקס (סימול: GS) עשו עבודה מעולה בניהול החלק הטכני של ההנפקה.

בינתיים, הפוסט של היום יעסוק בנושא אחר, שמתקשר לפוסט שפירסמתי לפני כשבוע על רעיונות בקשר לשוק האנרגיה. אני עדיין חובב של סקטור שירותי הנפט, שם מצויות חברות שיכולות לספק למשקיע חשיפה לעלייה הצפויה בהפקת הנפט בארה"ב בתקופה הקרובה - כשממשל טראמפ מעודד את חברות הנפט בפרט ואת הייצור האמריקאי (על פני יבוא נפט) בכלל והקומבינציה של אופ״ק/נופ״ק שומרת על מחירי נפט ידידותיים לחברות המפיקות – מבלי להיחשף יותר מדי למחירי הנפט עצמם, שנדחקים לרקע. כבר כעת מורגשת העלייה הזו, כשבארבעת השבועות שהסתיימו ב-24 בפברואר הופקו בארה״ב 9 מיליון חביות נפט בממוצע ליום, לעומת 8.5 מיליון בספטמבר.

דיונה
להמשך הפוסט

הנפקת סנאפ: האם הייתם מהמרים על מניה שמארק צוקרברג רוצה לגמד?

עיתוי ההנפקה של סנאפ מצוין: כששוק המניות בשיא של כל הזמנים, כיסי המשקיעים מלאים והסנטימנט שלהם לסיכון קרוב לשיא -אבל יש לה גם צרות. הסוחר מוול סטריט מציע לספור עד 10

4תגובות

העולם כולו יעצור היום (ה') את נשימתו לקראת ההנפקה של סנאפ (סימול: SNAP) בבורסה של ניו יורק. טוב, הגזמתי קצת עם הפאתוס; לא כל העולם, ולא יעצור את נשימתו - אבל הרבה אנשים, בעיקר בתעשיית ההיי-טק ובתעשיית הפיננסים, ישימו לב למה שקורה הערב ברחוב וול סטריט מס׳ 11, בערך ב-17:00 שעון ישראל. סנאפ (לשעבר סנאפצ׳ט) תגייס היום 3.4 מיליארד דולר ותונפק לפי שווי של 17 דולר למניה (הרבה מעל לתחום 16-14 דולר שבו ביקשה החברה להנפיק את מניותיה), מה שמתמחר את החברה כולה בסך של כ-24 מיליארד על בסיס דילול מלא. גיוס ההון האחרון נעשה לפי שווי של 17.8 מיליארד דולר.

לדינוזאורים הטכנולוגים (כמוני, אף שפתחתי בעבר חשבון לא פעיל בסנאפצ׳ט והתנסיתי באפליקציה) או למי שחי תחת אבן מאז ספטמבר 2011: סנאפ היא הבעלים של סנאפצ׳ט, אפליקציית מדיה חברתית שמתמקדת בשיתוף מולטימדיה באופן סיפורי (כלומר כזה שיוצר רצף של תצלומים/סרטונים שמצטרפים לכדי נראטיב סיפורי. לפי הדיווח האחרון, יש לסנאפ 158 מיליון משתמשים פעילים (Daily active users) ובממוצע 2.5 מיליארד ״סנאפס״ נוצרים בכל יום. אלו מספרים מרשימים, אבל מצד שני לא קונים במכולת עם דיילי אקטיב יוזרס. מה עם הכסף?

בורסת ניו יורק לקראת הנפקת סנאפצ'ט
Richard Drew/אי־פי
להמשך הפוסט

השוליים של שדות הנפט: הסתכלו בחבית - לא במה שיש בתוכה

הסוחר מוול סטריט נותן את השנקל שלו על סקטור האנרגיה, אחד החבולים בוול סטריט בשנים האחרונות

5תגובות

כבר המון זמן שלא דיברנו על סקטור האנרגיה בבלוג הזה. למיטב זיכרוני לא עסקנו בנושא מאז ספקולצית אופ"ק המוצלחת שלי מאמצע נובמבר. הגיע הזמן, אז הנה: ב-2007 שווי השוק של סקטור האנרגיה היה כ-15% מזה של מדד S&P 500, מחיר חבית נפט היה כ-100 דולר, ומחיר יחידה תרמית של גז טבעי היה כ-8 דולר. מאז, כמובן, התרחשו המשבר הפיננסי, והמשך התפתחות טכנולוגיית הפראקינג, והאביב הערבי, וההימור הכושל של אופ״ק על הגדלת נתח השוק שלהם תוך הורדת מחירי הנפט לרצפה. והנה אנחנו מצויים כיום, כששווי השוק של סקטור האנרגיה הוא כ-7% מזה של מדד S&P 500, מחיר חבית נפט הוא כ-55 דולר (עלייה של יותר מ-100% יחסית לשפל של 26 דולר בפברואר 2016), ומחיר יחידת גז טבעי הוא 2.5 דולר. 

כל זה במאקרו, אבל השינויים במיקרו גם הם משמעותיים. למשל, אקסון מובייל (סימול: XOM), היתה ב-2007 החברה הציבורית בעלת שווי השוק הגדול בעולם. כיום, אחרי שהשילה 200 מיליארד דולר מהמכירות השנתיות ומשווי השוק שלה, היא קטנה מאפל, מייקרוסופט, גוגל, אמזון, ופייסבוק.

קידוחי נפט
Dreamstime
להמשך הפוסט

המניה האופנתית שעשויה לעבור למידות גדולות

לכבוד שבוע האופנה בלונדון, נזכר הסוחר מוול סטריט במניה של חברת אופנה שבעבר בילה עמה כמה שבועות מתוקים ועכשיו מציתה שוב את דמיון המשקיעים

השבוע הוא שבוע האופנה בלונדון, אחרי שבשבוע שעבר הציגו המעצבים את עבודותיהם בניו יורק. בשבוע הבא הם יהיו במילאנו. לרגל המאורע, הפוסט של היום יוקדש לחברת אופנה שקרובה במיוחד ללבי (אסביר למטה את אחת הסיבות לכך), קייט ספייד אנד קו (סימול: KATE).

החברה נקראת על שם המעצבת האמריקאית קייט ספייד, אבל מאז 2006 אין לספייד אחוזים בבעלות או קשר כלשהו לחברה הנושאת בגאון את שמה - אחרי שמכרה את יתרת אחזקותיה לחברת ליז קלייבורן. אחרי כמה פעמים שבהן הוחלף שם החברה, היא נקראת על שמה של ספייד, שמשדר ללקוחות (לפי מחקרי שוק) קו צעיר יחסית. קייט ספייד לא מציגה בשבוע האופנה - לא המעצבת (היא כבר בעלת שם בזכות עצמה) ולא החברה (היא בכלל פונה לקהל לקוחות אחר). אבל לא זו הסיבה שלמענה התכנסנו.

מתוך פרסומת של קייט ספייד
להמשך הפוסט

המניה שתעלה ככל שהאמריקאים ישרטו לעצמם את המכונית

אקסאלטה, שהיתה בעבר חטיבה של ענק הכימיקלים דופונט היא חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות, ש-42% ממכירותיה הן לחנויות עצמאיות לפחחות רכב ■ מכירות הרכב החדש בארה"ב היו באחרונה הגבוהות מאז יוני 2006, ורווחי החברה צפויים לצמוח השנה ב-25%

תגובות

לפני שאני מתחיל עם הפוסט של היום, הערה טכנית לפרוטוקול. אני מנסה לעקוב אחר הטוקבקים פה למטה ולענות להם, אבל הדרך הטובה ביותר לשאול אותי שאלות (גם לא בנושאי הפוסט הנוכחי) היא בטוויטר. עיקבו אחרי @TM_Hasocher.

היום נדבר על אקסאלטה (סימול: AXTA), חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות (coating). מדובר בחברה צעירה יחסית, שהיתה בעבר חטיבה (DuPont Performance Coating) של ענק הכימיקלים דופונט ועסקה בעיקר בצביעת מתכות לתעשיית הרכב. ב-2012 מכרה דופונט את חטיבת ציפוי המתכות לקרן הון הסיכון קרלייל; זו החזיקה באקסאלטה במשך כשנתיים כחברה פרטית, ביצעה שינויים בהנהלה, והכניסה אותה לתחומים חדשים - כמו ציפוי מתכות לתעשייה. בנובמבר 2014 הנפיקה קרלייל את אקסאלטה בבורסה של ניו יורק כחברה עצמאית, ושנתיים מאוחר יותר היא נסחרת במחיר של יותר מ-50% מעל למחיר ההנפקה (19.50 דולר).

פחחות רכב
Dreamstime
להמשך הפוסט

בלי קונדום או אספירין: המיזוגים העסקיים הגדולים של 2017 - ואיך אפשר להרוויח מהם

יצרנית דורקס, ממציאת האסיפירין, הבעלים של CNN והרשת החברתית העסקית: הסוחר מוול סטריט נותן סימנים בעסקות הגדולות על שולחן המיזוגים

תגובות

בשבוע שעבר צידדו שני בתי משפט פדרליים בארצות הברית בעמדת הממשל ועצרו את המיזוגים בין אתנה (סימול: AET) ליומאנה (סימול: HUM) ובין סיגנה (סימול: CI) לבין אנת׳ם (סימול: ANTM). השבוע הודיעו החברות על ביטול העסקות ביניהן, ובזאת הושם קץ, לפחות לעת עתה, לשני המיזוגים בתחום ביטוחי הבריאות בארה״ב. זהו זמן טוב להתעדכן במתרחש בתחום המיזוגים בארה״ב - בעקבות פוסט קודם שפירסמתי בנושא - ולראות האם יש הזדמנויות רכישה באחת החברות המעורבות.

אתחיל בסקירה קצרה על ששת המיזוגים שהזכרתי בפוסט ההוא:

קונדומים
להמשך הפוסט

המניה שמציעה כמעט כל מה שאפשר לבקש (אולי חוץ מקאפקייק שוקולד בבוקר)

בואו נבדוק כמה שווה פלטפורמת המסחר ICE ולמה היא מעניינת כהשקעה ■ וגם על היום הזה בשיקגו שבו ירדתי לקפה, התחברתי לחשבון וראיתי שאני בירידה של כ-35% לאותו היום; התנתקתי, התחברתי מחדש - וראיתי שאני בעלייה של 15%

קל לפעמים לשכוח, כשאתם עסוקים בקנייה ובמכירה של ניירות ערך, שגם הפלטפורמה שעליה אנחנו קונים ומוכרים היא עסק בפני עצמו. כך למשל ICE – Intercontinental exchange (סימול: ICE) היא הבעלים של 23 בורסות ברחבי העולם, כולל היהלום שבכתר, הבורסה של ניו יורק (New York Stock Exchange) שמושבה בוול סטריט מס׳ 11. שני עסקים מתחרים בולטים הם נאסד״ק (סימול: NDAQ) שמפעילה את הבורסה באותו השם שזוהתה בעבר עם חברות הטכנולוגיה – וה- CBOE – Chicago Board Options Exchange, בורסת האופציות והחוזים העתידיים שמושבה בשיקגו (סימול: CBOE).

ICE, הבורסה על הקרח, היא נושא הפוסט של היום. כאמור, אייס היא הבעלים והמפעילה של NYSE האיקונית, שמשכנה בוול סטריט נתן לתעשייה כולה את שמו. כיום הבניין המפורסם הוא משכן בעיקר למחשבים; סוחרי הבורסה כבר אינם עומדים ליד עמודי הכרוזים בבניין הבורסה, אלא ליד מסכי מחשב המפוזרים ברחבי העולם, ותנועת העוברים ושבים ברחוב היא של תיירים או של עובדים במגדלים הסמוכים.

קאפקייקס
Rich Press/Bloomberg News
להמשך הפוסט