פוסטים אחרונים

הסוחר ק' חוצה את הקווים לכוחות האופל

אבל זה לא אומר שהוא התחיל להאמין בטראמפ

18תגובות

אז בשבוע שעבר עברתי מכוחות האור לכוחות האופל. או במלים אחרות, סגרתי כמעט לגמרי את הפוזיציה של לונג אג"חים שאותה החזקתי בערך מאמצע דצמבר. הסיבה שאני קורא לזה מעבר לכוחות החושך היא שמי שישב עד כה בפוזיציה של שורט אג"חים (ההפך ממני) הוא על-פי-רוב מי שהאמין בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובתוכניות שלו של רפורמות מהירות שיזניקו את הכלכלה וייצרו אינפלציה.

אז לא, אני לא מסתובב עם כובע אדום של MAKE AMERICA GREAT AGAIN. אבל כמה דברים גרמו לי לשנות דעה טקטית וקצת אסטרטגית:

THE EMPIRE STRIKES BACK
THE EMPIRE STRIKES BACK, 1980
להמשך הפוסט

כישלון חיסול אובמה-קייר טוב לבורסה? תלוי את מי שואלים

האם אנחנו הולכים לרפורמת מס בארה"ב ולשווקים עולים, או שהכל יסתיים כמו רפורמת הבריאות הכושלת?

5תגובות

קרב הנרטיבים בעיצומו. בין האופטימים לפסימים. בתור סוחר מאקרו, זו תקופה מרתקת. למי שלא זוכר, מתחילת השנה דיברתי על כך שלדעתי הנרטיב השולט דאז לא יתרחש: לפי אותו נרטיב, הנשיא הוא רפובליקני, הקונגרס רפובליקני וגם הסנאט רפובליקני. ולכן האג'נדה הטראמפיסטית תיושם במהירות וביעילות והשווקים יחגגו. נשמע מוכר?

הטענה המרכזית שלי היתה (ועודנה) שמדובר בממשל לא בשל ולא מנוסה, ולכן הדברים יקרו הרבה יותר לאט ממה שהשוק מעריך. מסתבר שלא רק הממשל אינו מנוסה, אלא גם הקונגרס והמפלגה הרפובליקנית. כפי שאמר פול ריאן, מנהיג הרוב בקונגרס, אחרי הכישלון להעביר את רפורמת הבריאות: "עוד לא התרגלנו להיות מפלגת השלטון ולא להיות באופוזיציה".

בראדלי קופר ב"צלף אמריקאי"
להמשך הפוסט

ההזדמנויות שמתחבאות מאחורי הכישלונות של טראמפ

שוק ההון מקדים מאוד את זמנו בתמחור של הדברים "הטובים" שטראמפ יוכל-אולי-לספק. אבל הסוחר ק' חושב שמי שסומך על הנשיא האמריקאי יישאר בסוף תלוי באוויר

8תגובות

משהו טוב קרה השבוע בשוק המניות סוף-סוף ירידה של יותר מ-1% בסגירה היומית! עכשיו, זה לא שאני טיפוס רע מטבעי ומשתוקק לראות את הבורסות יורדות, אלא שזה פשוט משמח אותי שאפשר להפסיק לדבר על כמה זמן עבר מאז שהבורסות ירדו: 90 יום ללא תיקון... 95 יום ללא תיקון... 108 יום ללא תיקון. אתם קולטים שהעובדה שהבורסה בניו יורק ירדה 1.3% נחשבת "חדשות"? כאילו שמשהו השתנה מהותית בתמחור של הנכסים בעולם אחרי הירידות ביום שלישי.

השבוע דורון צור כתב יפה שהסוחרים בשוק מחפשים "סיפור" בעוד אנליסטים מחפשים דברים משעממים יותר כמו תזרימי מזומנים, פחת והון חוזר. אני מסכים אתו לגמרי הרי בכל טור וטור אני מנסה למקד את תשומת הלב במה "הסיפור" הנוכחי והאם הוא הגיוני, האם הוא עומד להתחלף וכו'.

ווילי קיוטי
להמשך הפוסט

תודה שטסתם אייר בנק ישראל

מה קרה לדולר-שקל פתאום? הסוחר ק' מסביר מה שקרה בשבוע האחרון לדולר

34תגובות

כל פעם ששאלו אותי פה בתגובות מה דעתי על הדולר-שקל, עניתי משהו בסגנון "הוא נמצא בטווח של 3.92-3.75 שקל ולכן לא מעניין מבחינה מסחרית". אבל בשבועות האחרונים הוא נהיה מעניין - אז בוא ניכנס פה לעניינים.

ראשית, ירדנו מתחת ל-3.75 שקל, ומאחר ובנק ישראל לא ממש הפגין עניין בכך (טעות קשה), מהר מאוד ירדנו לאזור 3.72 בערך. ואז יצאו נתוני התל"ג של הרבעון הרביעי של 2016, שהראו על צמיחה פנומנלית של מעל 6%, ומהר מאוד ירדנו מתחת ל-3.70 שקל. ואז התחילה מתקפה ספקולטיבית שהביאה את הדולר ממש בתוך כמה ימים ל-3.63 שקל.

איור של ד.כ
איור של ד.כ
להמשך הפוסט

מה הם יודעים שאתם לא? השוק היחידי שעדיין מאמין להבטחות של טראמפ

שו"ק האג"ח כבר הבין עם מי יש לו עסק. וגם לדולר עצמו יש פחות ביטחון עצמי. אז למה שוקי המניות עדיין הולכים שבי אחרי ההצהרות הבומבסטיות של נשיא ארה"ב? הסוחר ק' מחפש הסבר הגיוני

19תגובות

איזה הבדל של שנה. הפסימיות ודיכאון של פברואר 2016 הוחלפו באופטימיות ואופוריה בפברואר 2017.

תשמעו, לא פגעתי במניות. התסריט הפוליטי שתיארתי כמה פעמים בפוסטים קודמים קורם עור וגידים (ממשל לא בשל, לא מנוסה, שרב עם כולם ומבזבז זמן, ושייקח לו הרבה יותר זמן לממש את "הדברים הטובים" שהשוק רוצה ומתמחר), אך ההשלכות הכלכליות באות לידי ביטוי משום מה רק בחלק מהשווקים: תשואות האג"חים ירדו מאוד והדולר נחלש מול רוב המטבעות (למעט היורו, אבל זה בגלל חולשה של היורו - ולא קשור לדולר). מאידך, שוק המניות, שאני מודה כי אינו השוק העיקרי שבו אני סוחר, ממשיך לשבור שיאים ולהתעלם מהשווקים האחרים.

טראמפ, השבוע
Alex Brandon/אי־פי
להמשך הפוסט

לא זיהיתם מי הפראייר במשחק הפוקר הזה? כנראה שזה אתם

הסוחר ק' מתנצל שהוא קצת נעלם בשבועות האחרונים ■ פשוט נולדה לו בת חדשה + היה לו משבר עם החתול + השווקים היו מאד אקטיביים ■ אבל עכשיו הוא כאן לנסות להכניס קצת היגיון בבלאגן

31תגובות

"אם אתה משחק פוקר חצי שעה ועוד לא זיהית מי הפראייר – אז אתה הפראייר"
וורן באפט

שיהיה ברור, אני מתכוון בכך שאנחנו (קולקטיבית, המשקיעים) השחקנים בשולחן. בנוסף יש את התקשורת בתור שחקן, גם האליטה הפוליטית היא שחקן...ועכשיו התיישב בשולחן עוד שחקן בשם דונלד טראמפ.

כלבים משחקים פוקר
קסיוס קולידג'
להמשך הפוסט

הפסד כחול-לבן: לאן נעלמו 50% תשואה מתיקי ההשקעות שלכם?

תסתכלו על איפה ת"א 25 נמצא בהשוואה ל-S&P 500 - רמה של 1,450 לעומת 2,270. אתם קולטים שלפני חמש שנים המדדים היו באותה רמה? והמעו"ף אפילו היה מעל ה-S&P בשלב מסוים. יותר מכך, הצמיחה בישראל היתה יותר גבוהה בכל התקופה הזאת. אז מה קרה כאן?

31תגובות

IT JUST ISN'T DONE

הוא משפט אמריקאי מאוד. שנועד פשוט להבהיר לבן השיח ש"ככה פשוט לא עושים". פשוט כי ככה.

סוחר בבית השקעות
RUSSELL BOYCE/רויטרס
להמשך הפוסט

כל הסיבות למה השווקים יתמוטטו בשנת 2017

יכול להיות שהכלי העיקרי עבור סוחר בשוק הוא כבר לאו דווקא מסוף הבלומברג שלו, אלא דווקא הפיד של הטוויטר של טראמפ

44תגובות

את המייל הקצר הזה שלח ראש דסק המסחר של סיטיבנק בניו יורק (אגב NIRP  זה NEGATIVE INTEREST RATE POLICY).

עכשיו, זה לא אומר שהבורסה אמורה להתפרק השנה. וגם לא אומר שהבורסה עומדת לעוף. אבל בכל מקרה שווה להבין ששום דבר רע לא מתומחר כרגע בשווקים. אולי בצדק, את זה נדע בחנוכה 2017, אבל מבחינת ניהול סיכונים כנראה שזה לא חכם לתמחר אופטימיות או פסימיות קיצוניים.

טראמפ ברוח
רויטרס
להמשך הפוסט

איך הפסקתי לשנוא את שוק האג"ח: הסוחר ק' בתחזית נגד הזרם ל-2017

השווקים סוחרים כרגע רק את הנרטיב החיובי של טראמפ וקשה מאוד ללכת נגד זה. אם טראמפ באמת יצליח להעביר את מה שהוא רוצה, אז כנראה שהשוק צודק. אבל האם טראמפ יכול לעצור תהליכים דמוגרפיים כמו העובדה שדור שלם בארה"ב פורש לפנסיה? לא נראה לי

14תגובות

דצמבר אצל הבנקים הזרים מאופיין בשני דברים: איחולים וברכות לחג ולשנה החדשה, ותחזיות כלכליות לשנה הקרובה.

המשותף לשתי האפשרויות שאת שתיהן אני מקבל בחיוך. כי הרי רוב התחזיות לא מחזיקות מים, ואנשים מתחרים במי יכתוב משהו יומרני יותר (S&P ל-2,700? זהב ל-800? זהב ל-1,600?).

אלק בולדווין מחקה את טראמפ בתוכנית אתמול
להמשך הפוסט

טמבל, אתה רוצה להיות צודק או אתה רוצה להרוויח כסף?

אני לא באמת אמור להיות מופתע. עסקי שוק ההון אינם על "צדק" או אפילו על "הגיון". עסקי שוק ההון הם על עשיית הון. ואם הסיפור מתאים, אז למה ללכת נגד?

23תגובות

Looks like I picked the wrong week to quit drinking


אין ספק שזו התחושה השכיחה אצלי ואצל רוב מי שאני מדבר אתו בתקופה האחרונה. איך ניתן לסחור את השווקים כאשר הכל נראה שהולך לכיוון אחד...ואז הממזרים משנים את החוקים ולפתע הקונצנזוס הוא הפוך ב-180 מעלות?

airplane
AIRPLANE (1980)
להמשך הפוסט

מנסים למכור לנו משחק חדש: לעצום עיניים, לסתום את האף - ולקנות מניות ודולרים

הסיפור הקודם מת, יחי הסיפור החדש. היזהרו לא לשחק לפי החוקים הקודמים

29תגובות

Basher Tarr: "You don’t run the same gag twice … you run the next gag" Ocean’s 13 (2007)

בתור ילד, נורא אהבתי את הסרט "העוקץ". סיפור הכיסוי שהם טוו שם על מנת להפיל בפח את המאפיונר לוניגן היה בעיניי מושלם. מאוחר יותר מאוד התחברתי לסדרת סרטי אושן למיניהם, שעשו בערך אותו דבר.

מאט דיימון, ג'ורג' קלוני, בראד פיט
להמשך הפוסט

יחי המלך טראמפ

האם לרדוף אחרי ההבטחות שלו או האם השוק מקדים את זמנו?

39תגובות

אלא אם הייתם בסדנת ויפאסאנה במדבר, אתם כנראה מודעים לכך שטראמפ ניצח בארה"ב, כנגד הרוב המכריע של התחזיות. אני מניח שאתם גם מופתעים מהתגובה של השווקים. הבטיחו לנו גוג ומגוג אם התרחיש הזה יקרה. 5% למטה במניות. אולי 10%. ודולר שנופל. כל זה קרה...למשך 3-4 שעות בערך במהלך הלילה בין שלישי לרביעי. ואז הכל התהפך.

ואם שאלתם למה - זוכרים שדיברתי פעם על כך שהשוק סוחר "נרטיב"? אז הנרטיב שהשוק אימץ מאוד מאוד מהר הוא שטראמפ זה טוב. האות ניתן בנאום הניצחון שלו, בו הוא דיבר באצילות כלפי קלינטון ולא הזכיר חומות עם מקסיקו או ביטול הסכמי הסחר - כל הדברים שעמדו במרכז הקמפיין שלו. השוק החליט להאמין למתק השפתיים של טראמפ והסיק מהר מאוד שאם טראמפ הוא למעשה "משלנו" (קרי לא משוגע) אז הטרייד הוא לקנות מניות ולמכור אג"חים – כי פרויקטי התשתית שהוא מתכנן יזניקו את המניות ויביאו לאינפלציה.

texas tea party patriots. worldpress
texas tea party patriots. worldpress
להמשך הפוסט

יש לכם קצת כסף בצד? זה הדבר הכי חכם שתוכלו לעשות אתו

שוב ושוב אני מקבל את השאלה – "מה לעשות עם הכסף?". אני יודע שרבים יחלקו עלי, אבל מי שיש לו סכום בצד שהוא מייעד לקנייה של משהו – שפשוט יילך לקנות את זה עכשיו. תחשבו על זה: אנחנו לא נחיה לנצח ולהעביר צריכה מההווה לעתיד ברמת ריבית אפס זה פשוט לא הגיוני. תיהנו

53תגובות

קשה להאמין, אבל הבחירות בארה"ב הן כבר בשבוע הבא... היה מעניין, מרתק – צחקנו, בכינו. אתם חושבים שתהיה עונה שנייה לתוכנית המצחיקה הזאת?

אני מקווה שלא. כי בתור סוחר, קשה מאד לסחור באווירה כזאת שבה בכל רגע נתון אפשר לקבל פצצה כמו ההודעה של ה-FBI שהתגלה מידע חדש ולכן הם חוזרים לחקירת המיילים של קלינטון, שנדמה כי היתה מאחורינו מאז יוני.

מטבעות בצנצנות
Dreamstime
להמשך הפוסט

מחשבות על הדולר והריביות. ומסתבר שיש עולם תחתון גם בניו זילנד

7תגובות

Everyone has a plan, until they get punched in the mouth 
(Mike Tyson)

Mensch tracht und Gott lacht
(משפט יידישסטי עתיק - אדם מתכנן, אלוהים צוחק)

רויטרס רויטרס
להמשך הפוסט

האם טראמפ גמור? ומה קורה לדולר שקל לאחרונה?

האם יש קונה מסתורי בדולר שקל? והאם להצטרף אליו או לעשות הפוך?

29תגובות

ביום שישי התפרסמו נתוני התעסוקה והאבטלה בארה"ב והם יצאו די קרוב לצפי. הכותרות, גם בעיתון זה, שדיברו בהתחלה על "אכזבה",  איכזבו אותי בעיקר. אם מצפים ל-170,000 ויוצא 156,000 זה לא אכזבה – זה בדיוק בצפי. מדובר בכלכלה של 330 מיליון איש ונתוני התעסוקה הם בסך הכל אומדן שמבוסס על סקר. הציפייה שהסקר יוכל לקלוע ברמת דיוק של 0.005% היא ילדותית.


אין לי ספק שהפד משחק כאן משחק מסוכן בו הוא מנסה להשאר בריבית נמוכה מדי לכמה שיותר זמן על מנת לתמוך בשוק התעסוקה (לטענתם). הציניקנים יגידו שהפד מנסים להישאר בריבית נמוכה מדי על מנת לתמוך בשווקי המניות. הציניקנים הקונספירטיביים ייקחו את זה צעד אחד נוסף ויגידו שהריבית הנמוכה מדי נועדה לתמוך בשוק המניות על מנת לתמוך במועמדותה של הילארי קלינטון על פני דונלד טראמפ.

yellen and spx
Hedgeye
להמשך הפוסט

אוקיי, אנחנו יודעים שזו בועה, אבל רוצים להשתתף במסיבה כל עוד אפשר. מה עושים?

למה אני בדילמה בעצם? כי להגיד שיש בועה וללכת נגד בועה אלה שני דברים שונים. ואף מסוכנים מאוד למשקיע. סורוס, דרוקנמילר ודומיהם שורט מניות כבר יותר מחצי שנה, וזה לא הולך להם; זה עולה להם הרבה כסף

26תגובות

מכירים את זה שטסים לחו"ל, פותחים תוכנת ניווט והיא לא יודעת לחשב איך להגיע ליעד כי היא חושבת שאתם עדיין בישראל? ככה לפעמים מתנהגים השווקים - לא מצליחים לזהות את היעד. או אולי זה אני, שמנסה לנווט בשווקים הלא ברורים.  

בכל אופן, בשבוע שעבר הפד לא העלה (כצפוי?) את הריבית. מאידך, מההודעה שלהם היה קשה מאוד להבין למה הם לא עשו את זה. השאלה הראשונה במסיבת העיתונאים היתה של כתב CNBC שפשוט גימגם והתקשה למצוא דרך מנומסת לשאול את ג'נט ילן על מה היא מדברת והאם היא שינתה את היעדים של הפד, כי מההודעה נשמע כאילו כל היעדים הושגו או בדרך להיות מושגים. מצד אחד צחקתי, מצד שני נעצבתי; כי כפי שכתבתי בשבוע שעבר, האמינות של הפד היא מה שנפגעת מכל ההססנות הזאת. לראייה, ההחלטה בשבוע שעבר עברה בהצבעה של 7 בעד ו-3 נגד. הפעם הקודמת שהיו 3 מתנגדים להצבעה של הפד היתה ב-2011. ולפני זה רק ב- 1992(!). זה ממש לא משהו שקורה לעתים תכופות. 

הילרי קלינטון והבלונים
אי–פי
להמשך הפוסט

אין לאן לברוח: המציאות החדשה והמסוכנת בשווקים

למה המניות והאג"ח יורדים ביחד? וגם: מתישהו בעתיד יהיה משבר אמיתי – זה הרי תמיד קורה. ואז נרצה לשאת את עינינו לפד ולהאמין להם כשהם יגידו: "יהיה בסדר". כרגע, אין להם שבריר מהאמינות הזאת בעיני השוק. וזה דבר מסוכן בעיניי

22תגובות

אחת לתקופת זמן צריך לקחת צעד או שניים אחורה מהפוזיציה והמסחר השוטף ולהביט מבחוץ על השווקים ועל הנחות היסוד שמנחות אותי. את זה עשיתי שבוע שעבר ופשוט טסתי ללונדון להיפגש עם הבנקים שאני עובד עמם. רציתי לשבת עם (מי שמתיימר להיות) טובי המוחות ולשמוע מה הם חושבים.

המסקנות העיקריות שלי מהביקור הן שבעוד שאני מתעסק לאחרונה בעיקר בריביות קצרות, התחום ממש לא בפוקוס של רוב השוק. הנחת המוצא היא שהפד לא יעלה ריבית ביום רביעי הקרוב, ואז יש עוד הרבה מאוד זמן עד הפגישה של דצמבר. וגם העלאה בפגישה של דצמבר כלל אינה בטוחה בעיניהם. אני מוכרח לומר – התישו אותי הבנקאים האלה. והאמת, אחרי ששבוע שעבר הנתונים בארה"ב יצאו חלשים (חלקם. מדד המחירים שם דווקא יצא גבוה) ופה בארץ מדד המחירים יצא נמוך מאד (אבל עם הרבה השפעה של גורמים עונתיים תנודתיים, אבל את מי מעניינים הפרטים??) – אני קצת מאבד עניין במסחר בריביות הקצרות.

מבוי סתום שלט שלטים
להמשך הפוסט

המשקיעים מכרו ביום שישי ה-כ-ל: אג"ח, זהב או מניות. נגמרה המסיבה?

חברי ג.ל כנראה חש שאני במצב רוח שפוף והזמין אותי לים ללימונערק. אבל אפילו הוא לא התאפק - וחבט בי על ההתעקשות ללכת נגד השוק; יש מסיבה, ואני מתעקש לשבת בצד. ואז פתאום ביום שישי המסיבה (זמנית?) הסתיימה. מה השתנה?

55תגובות

אז מה היה לנו השבוע?

From hero to zero. And then back again

תמרור המזהיר מפני סכנת נפילה
להמשך הפוסט

רגע, אולי זה בכלל הזמן לקנות דולרים?

למה השוק והתקשורת מפרשים לא נכון את נתוני התעסוקה שפורסמו ביום שישי

64תגובות

Slim Charles to Avon: We went to war, and there ain't no going back….I mean, shit, it's what war is, you know? Once you in it, YOU IN IT. If it's a lie, then we fight on that lie! But we gotta fight

(סלים צ'רלס, "הסמויה" עונה 3)

להמשך הפוסט

עדכון טקטי קצרצר לפני נתוני התעסוקה היום

זאת התחזית שהסוחר ק' נתן לפני פרסום נתוני התעסוקה. הדברים התבררו כמדויקים למדי. מה זה אומר לגבי ההמשך?

17תגובות

שלום לכולם,

נשאלתי מה דעתי לגבי היום. אז ככה:

יריד תעסוקה בארה"ב
Lynne Sladky/אי־פי
להמשך הפוסט