פוסטים אחרונים

פנחס כהן מאתגר: האם קוף עיוור, חירש ואילם יספק יותר טוב ממני סטטיסטיקת תחזיות

האמת היא שהבלוג עוסק במחיר הנפט וברובל, ובלמה פתאום רוסיה היא זו שרוצה לקצץ בתפוקה עוד יותר - אבל פנחס ניצל הפעם את ההזדמנות לענות לטוקבקיסטים

31תגובות

בשבע מתוך עשר המדינות שהן יצרניות הנפט הגדולות בעולם, המטבע אינו חופשי אלא צמוד לדולר. במקרה של סין, הוא צמוד לסל המטבעות של קרן המטבע הבינלאומית - כמחווה פוליטית אנטי-אמריקאית. במקרה של אירן, הצמידות לדולר הוסרה ב-1975, אך ערך הריאל האירני נשלט על ידי הבנק המרכזי.

רק לשלוש מעשר המדינות מטבע הנסחר בשוק באופן חופשי: רוסיה, ארה"ב וקנדה - כשהרובל הרוסי הוא הרגיש ביותר למחיר הנפט, לפחות מאז הסכם אופ"ק ויצרניות אחרות ב-30 בנובמבר אשתקד. גם אם לוקחים בחשבון את היצרניות האחרות שלהן מטבע חופשי, הרובל הרוסי מושפע ממחיר הנפט יותר מכל מטבע אחר. מאז 30 בנובמבר, כשהושג הסכם אופ"ק בווינה, ועד 3 בינואר מחיר הנפט הטקסני עלה ב-10 דולר - 22.10%.

קוף
Biosphoto
להמשך הפוסט

הבהלה (כבר לא) לזהב: המדדים המובילים מחכים לטראמפ

מה אפשר ללמוד מנטישת המשקיעים את חופי המבטחים, והאם סין תגזול מארה"ב את המנהיגות הגלובלית?

11תגובות

מאז 1 במארס, שני המדדים האמריקאיים המובילים, הדאו ג'ונס וה-S&p 500, לא הצליחו להמשיך בעליות. חודשיים וחצי. אפשר להבין שמשקיעים במניות מתחילים לשאול את עצמם אם הגיע הזמן לדלל את אחזקת המניות בתיק ההשקעות. ולא חסרות סיבות: מחרחורי המלחמה של צפון קוריאה – דרך התחממות, אולי נכון יותר צינון - ביחסי ארה"ב ורוסיה, ועד למדיניות הגנה אמריקנית שהחלה לשנות סדרי בראשית כלכליים-גלובליים.

סין מארחת פסגה על סחר ותשתיות, ובין המוזמנים, איך לא, הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין והנשיא הטורקי רג'פ ארדואן. בנוסף, ישתתפו מדינות ומוסדות נאורים כמו איטליה וקרן המטבע העולמית. השאיפה של סין היא לחדש את דפוסי הסחר העולמי, לטובתה.

חוף
להמשך הפוסט

מי יציל את עלמת הנפט מהמצוקה

הנכס שבעבר נקרא "הזהב השחור" נהפך לעלמה במצוקה כרונית, ובעוד מאמציהם ההרואיים של מציליה זכאים להתייחסות, הנבל שבסיפור הוא בפרופורציות מיתיות

12תגובות

זה אמנם לא טרוויאלי, אבל הדימוי ההולם ביותר עבור הנפט בימים אלו הוא עלמה במצוקה. כך בדיוק סעודיה ורוסיה מתייחסות אליו, כפי שהן נוהגות כלפי מלת הכבוד שלהן בנוגע להפחתת ייצור הנפט שתישאר על כנה אל תוך 2018. עם זאת, הנכס שבעבר נקרא "הזהב השחור" נהפך לעלמה במצוקה כרונית, ובעוד מאמציהם ההרואיים של מציליה זכאים להתייחסות, הנבל שבסיפור הוא בפרופורציות מיתיות. אפילו האמיץ מבין אביריה הוא, אך אבוי, רק בן תמותה וסופו בתבוסה. הרי איך אביריה יכולים להנחיל ניצחון, כשמאמצי ההצלה שלהם הם-הם שמאכילים את הדרקון?

ככל שאופ"ק ושותפיה מוותרים על נתח שוק, הדרקון האמריקני (איפה הוא, כשהדרקון הסיני יורק אש בפסגה עולמית?) שמח להגדיל את נתחו שלו - על חשבונם. כך שבפועל אין הפחתה בייצור נפט. ככל שהדרקון האמריקאי מגביר את ייצור נפט, כך יש לו יותר אש לירוק, ובהתאם - להגביר את מצוקתה של העלמה שלנו.

ככל שאופ"ק ושותפיה מוותרים על נתח שוק, הדרקון האמריקני מגדיל את נתחו
להמשך הפוסט

שאלת שני טריליון הדולר והפרדוקס הצרפתי

תשואת האג"ח הצרפתי ל-10 שנים החלה במגמת ירידה. ממה בעצם מפחדים המשקיעים הצרפתים?

11תגובות

האם צרפת תבחר להישאר באיחוד האירופי ובגלובליזציה ותשים את הפתק של עמנואל מקרון בקלפי -  או שמא תבחר בסגירת גבולות, ניתוק מן האיחוד והמטבע שלו, ובכך תמשיך את המגמה הטרנדית של ברקזיט ודונלד טראמפ? לפי המומחים והסקרים, זה נראה ודאי שמקרון יביס את מארין לה פן. מסוף בלומברג מספק אינדיקטור המורכב ממוצעים של חברות הסקרים: OpinionWay/Orpi ,IFOP/aris Match Harris Interactive ,Kantar Public ו-BVA. לפי האינדיקטור הזה, הסיכויים של לה פן לנצח הם 37.50% ושל מקרון 62.5% - 25% יותר. בחברת ההימורים Oddchecker, מקום שבו האנשים ,Put their money where their mouth is הפער מוגזם עוד יותר – הסיכויים של מקרון הם 92% מפלצתיים לעומת 13% מביישים של לה פן. סוחרים העלו את היורו ביום שישי למחיר סגירה של 1.0998, הגבוה מאז 8 בנובמבר, יום הבחירות הנשיאותיות בארה"ב ויום שבו החל הראלי של טראמפ.

עם זאת, בואו נזכור שכל המדגמים והמומחים אמרו את אותו הדבר לגבי משאל העם הבריטי והבחירות בארה"ב – אין מצב. הליש"ט שבר את מחיר ה-1.5000 כלפי מעלה, הגבוה מאז דצמבר 2015, רק כדי לקרוס 6% ביום אחד, שיא גרוע חדש, מאז יום רביעי השחור ב-16 בספטמבר 1992, כשג'ורג' סורוס מכר את הפאונד בחסר ושבר את הבנק המרכזי האנגלי ואת אוצר המדינה של הוד רוממותה. באותו יום הפאונד נפל "רק" 4%. השיא הגרוע דאז. עד לברקזיט.

לה פן, אחרי הכרזת התוצאות
רויטרס
להמשך הפוסט

האם משקיעים יכולים להסתמך על ניתוח קר ולהתעלם מרגשות חמים

מספרים עלולים להיות שגויים, לבלבל ולתעתע. אם אין לכם את האמצעים ואת אורך הרוח של וורן באפט, האם אתם באמת יכולים להרשות לעצמכם להתעלם מרגשות המשקיעים? ואיך כל זה קשור למגמה הלאומנית הגלובלית?

20תגובות

"God moves in a mysterious way" – William Cowper, 1773

אפשר לומר אותו דבר לגבי השוק: ."The market moves in a mysterious way"  רצה הגורל ונגיד הפד בזמן המשבר הפיננסי הגרוע ביותר זה 80 שנה היה בן ברננקי, שבמקרה כתב את הדוקטורט שלו על המשבר הכלכלי הגרוע הקודם - זה של שנות ה-30. אדם עם התמחות נקודתית למשבר בקנה מידה היסטורי היה במקום הנכון ובזמן הנכון. צירוף מקרים נוסף - לגמרי במקרה נגיד בנק ישראל באותו הזמן היה סנטלי פישר, מי שהנחה את ברננקי בכתיבת הדוקטורט - זה שהיה רלוונטי כל כך למשבר הפיננסי של 2007-8.

טיפול פסיכולוגי
להמשך הפוסט

האם הראלי של טראמפ מתחיל להתעייף

העליות בשערי המניות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו - אלא שהפד הוציא מהן את האוויר

16תגובות

בפוסט הקודם כתבתי כי בעיניי בעוד שסוחרי המטבעות, הסחורות ובטח האג"חים רגישים מאוד לסיכון פוליטי, עמיתיהם סוחרי המניות דוהרים כמו פרי מירוץ עם כיסויי עיניים, שלא מאפשרים להם לראות ימינה או שמאלה – רק למעלה. שיתפתי גם בהערכתי כי כשיישפול האסימון הקולקטיבי לגבי כך שהסיכון הפוליטי והעלאת הריביות הם חלק ממחזור המסחר - ייווצרו התנאים הבסיסיים לתיקון, שיכול להגיע לעד 15% ועדיין להיחשב שוק פרי.

הירידות של יום שלישי היו החדות מאז אוקטובר, לפני הראלי של טראמפ. האם סוחרי המניות מתחילים לחוש כי טראמפ לא יוכל לממש את כל ההבטחות שלו מול הקונגרס? העליות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו. כשהפד הביע אדישות לצמיחה הכלכלית של טראמפ, ולא העלה את תחזית קצב העלאות הריביות שלו מעבר לצמיחה העצלנית של 2%, המשקיעים הגיבו כמו ילדים שרוצים ממתק ואבא אומר "לא".

תחרות ראלי דקאר 2016
רויטרס
להמשך הפוסט

כוננות גבוהה: פצצות אטום כלכליות ופרים עיוורים למחצה

פנחס כהן מנסה להבין מה החטא ומה עונשו במצב השוק הנוכחי, וגם מודה: טעיתי

25תגובות

היום (ד') יתרחשו שני אירועים, מינוריים למדי בזכות עצמם, אך בשילוב עם המגמות הנוכחיות הן עלולות להיות פצצות אטום: החלטת הריבית הפדרלית בארה"ב והבחירות בהולנד. האירוע האחרון אף עלול - מילולית - להוביל לפצצת אטום.

שוקי המניות בעולם הוסיפו 71 טריליון דולר במה שמכונה "הראלי של טראמפ" - שיא היסטורי, כשהשיא הקודם היה 70 טריליון דולר ב-2015. השיא הקודם נרשם כתוצאה ממדיניות הבנק המרכזי שעודדה כסף זול והותקפה בחריפות על-ידי טראמפ במהלך הקמפיין. אבל כעת כמובן, שטראמפ כמו טראמפ, היה חייב לשבור את השיא הקודם.

פטרייה גרעינית
רקס
להמשך הפוסט

המשבר הגדול של מדע הכלכלה: טראמפ אנושי מדי

כלכלה היא אמנם מדע חברתי, אבל כלכלנים היו שמחים לו יכלו להכריע בשאלות של מדיניות מוניטרית עבור אוכלוסיה של רובוטים. אבל אז הגיע טראמפ ■ וגם: למה השוק יקבל היום את מנוצ'ין בתרועות?

23תגובות

היום (ג') ומחר ב-17:00 שעון ישראל תעיד יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, בבית המחוקקים - בפעם הראשונה בעידן טראמפ בבית הלבן.

ב-19 בינואר, כמה שבועות לאחר שהפד העלה את הריבית ברבע אחוז, התבטאה ילן כאנליסטית המגדרת את תחזיותיה: מצד אחד היא אמרה שכלכלת ארה"ב עשתה "התקדמות ניכרת" לעבר שתי מטרות של הפד - אינפלציה של 2% ותעסוקה מלאה; ומצד שני אמרה, בהתייחסה להחלטת הריבית הבאה באמצע מארס – ופה הגידור - "המשק אינו בסיכון של התחממות יתר. הפד ימשיך להעלות את הריבית 'בהדרגה'". פתיחה נצית, סיומת יונית. האם הגידור הזה די בו כדי לרצות את שני המחנות בקונגרס?

טראמפ עם 2 תינוקות בוכים
Carlo Allegri/רויטרס
להמשך הפוסט

לאן הולך הדולר, מי ירוויח מכל זה - ומה הקשר לציר רונלד-דונלד

אז איזה טראמפ ינצח? זה שרוצה דולר מוחלש או זה שרוצה צמיחה כלכלית שבאופן מובנה מחזקת את הדולר

13תגובות

טראמפ בעד דולר חלש: טראמפ הבטיח לצווארון הכחול, בסיס התמיכה שלו, 25 מיליון מקומות עבודה. לכן הוא רוצה דולר חלש. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" הוא הצהיר כי "הדולר החזק הורג אותנו". שר האוצר המיועד, סטיבן מנוצ'ין, אמר שבטווח הקצר הדולר החזק יכול לפגוע בכלכלה האמריקאית, ויועץ הסחר שלו, פיטר נבארו, תקף את גרמניה על מניפולציה במטבע שמספקת ליצרניות שלה יתרון בלתי הוגן על היצרניות האמריקאיות; טראמפ עצמו תקף את סין, את יפן ואת האיחוד האירופי על מניפולציה במטבע.

טראמפ בעד צמיחה כלכלית: טראמפ הבטיח להכפיל את הצמיחה ל-4%, "רפלציה", שתחייב את הפד להעלות ריביות בהתאם בכדי לנהל את האינפלציה – מה שיחזק את הדולר.

טראמפ חותם למעריציו על שטר של דולר באילינוי, במארס
אי־פי
להמשך הפוסט

הנה זה קורה? העסקים בבריטניה כבר מרגישים את הברקזיט על בשרם

19תגובות

58% מהמנהלים של חברות הנכללות במדד FTSE 500 אומרים שלברקזיט כבר יש השפעה שלילית. 

סקר של BBC מראה שהפאונד החלש מעלה הוצאות לחברות.

גרף פאונד שעתי
להמשך הפוסט

מה יכתבו בוויקיפדיה על בריטניה ב-2020?

35 אלף משרות בסיכון, עלייה חדה באי שוויון בין עניים לעשירים, מטבע נחלש ונחלש ונחלש ■ מה יכתבו על בריטניה בוויקיפדיה בעוד ארבע שנים מהיום?

31תגובות

זה מה שתוכלו למצוא על בריטניה בוויקיפידיה (הנתונים נכונים ל-2015):

- מקום תשיעי בעולם ביצוא
- יעד מספר 2 בעולם להשקעות זרות
- מגזר שירותים דומיננטי – 78% מהתל"ג – בדגש על שירותים פיננסיים
- לונדון – המרכז הפיננסי הגדול בעולם

לונדון, אנגליה
בלומברג
להמשך הפוסט

הדיל הסודי: למה תרזה מיי הזדרזה לפגוש את טראמפ בוושינגטון?

על פי חוקי האיחוד האירופי, אסור למדינה חברה לקיים משא ומתן לגבי סחר עם מדינות אחרות. בהתאם לכך, האיחוד מאיים על בריטניה שלא לנהל משא ומתן עם ארה"ב כל עוד היא באיחוד. אבל טראמפ ומיי מיהרו להיפגש, והם יודעים בדיוק מה הם עושים

9תגובות

בפוסט קודם תחת הכותרת "הדיל הסודי בין תרזה מיי לטראמפ" תיארתי התפתחויות בבריטניה (דליפת נאום הברקזיט של מיי ואיום נסתר במלחמת סחר של בריטניה באיחוד האירופי באמצעות הורדות מסים לחברות) וקשרתי אותן לתמיכתו של טראמפ בברקזיט, עידודו לחברות נוספות להתנתק מהאיחוד והאיום של נטישת נאט"ו. הצעתי לחבר כך בין הנקודות: טראמפ ומיי כרתו ברית מול האיחוד - אם האיחוד יעניש את בריטניה כלכלית, בריטניה וארה"ב יענישו אותה צבאית.

בפוסט קודם יותר תיארתי מלחמת סחר בין ארה"ב לאיחוד. סברתי שזו נולדה על הרקע של ברקזיט: האיחוד רצה להעניש את בריטניה, אך ארה"ב הרסה להם את התוכניות, שכן חברות אמריקאיות הזדרזו להצהיר שישמחו לסחור עם בריטניה ישירות.

תרזה מיי דונלד טראמפ
KEVIN LAMARQUE / רויטרס
להמשך הפוסט

מי אתה מר טראמפ - ומה ינצח האגו או יצר ההישרדות

חומה בין מקסיקו לארה"ב? יציאה מהסכמי סחר? כדי לישון בשקט בשנים הקרובות טראמפ חייב לחולל מפולת בשווקים. ואולי בכלל האגו שלו חזק מכדי לאפשר זאת

54תגובות

מי אתה מר טראמפ?

ב-5:30 שעון ישראל, פורסם שטראמפ צפוי לחתום היום, בין השאר, על תהליך בניית ה-Wailing Wall המקסיקני ולאסור על כניסת פליטים ממדינות מוסלמיות.

טראמפ מתכונן לשאת את נאום ההשבעה שלו בגבעת הקפיטול בוושינגטון, בסוף השבוע
Patrick Semansky/אי־פי
להמשך הפוסט

הדיל הסודי בין תרזה מיי לטראמפ - ומי השולף המהיר במדינות המערב הפרוע

בריטניה מדברת, טראמפ מדבר - האם אתם יכולים לחבר בין הנקודות?

19תגובות

בצהרי היום, השמש במעמדה הרם ביותר, והשליטה שלה בשיא. בריטניה והאיחוד האירופי ניצבים זו מול זה במרחק של 100 מטר. שיחים עפים באוויר, והשעון בכיכר העיר מתקתק בהילוך איטי. מי ימצמץ ראשון?

אתמול (ג') נאמה תרזה מיי על התוכנית שלה לניתוק מוחלט מהאיחוד - Hard Brexit (אירופה - והבנקאות הבריטית - אכן לוקחים את זה קשה).

טראמפ מיי
להמשך הפוסט

לא לבעלי לב חלש: מתי הבורסה הפסיקה להיות קזינו - ונהפכה ללונה פארק אכזרי

אני מרגיש שמשהו השתנה. המשקיעים פעם היו נוהגים בנהיגה מונעת: מסתכלים קדימה, מזהים סיכון זה או אחר – ונערכים בהתאם. המשקיעים של היום נוהגים במכוניות מתנגשות. הם מתנגשים במשהו, ורק אז מסובבים את ההגה

41תגובות

אפשר ללמוד הרבה על בני אדם מהאופן שבו הם מתנהגים על רכבת הרים. יש את אלה שואהבים לשבת מקדימה, להניף ידיים למעלה ולצרוח בכיף; יש את אלה שיושבים בסוף וצורחים מפחד. אני? אני משותק מפחד בסיטואציה כזאת. ראשית, אני גבוה. לכן, תמיד היתה לי התחושה שאני עומד להתעופף מהמתקן. הייתי מקפל את הברכיים, תוך כדי שאני דוחף את הידית כלפי - ובכך דוחף את עצמי כלפי מטה עמוק יותר אל תוך קופסת הטונה המעופפת.

לפני שאתם מגחכים לעצמכם, חכו - יש עוד. הייתי גם עוצם את העיניים בחוזקה עד כאב ומטה את הראש כלפי מטה. כך, שאין שום סיכוי, שאיכשהו אראה מה קורה. מפעם לפעם הייתי אוזר אומץ ופותח עין למשך חצי שנייה; מתחרט, ועוצם אותה חזק יותר.

רכבת הרים פיננסית
להמשך הפוסט

הדינוזאור שהפך לפרפר: האם זו החברה שתגיע לראשונה בהיסטוריה לשווי של טריליון דולר

לא, לא גוגל. גם לא אפל. מיקרוסופט! - שמוכיחה שזה לא הגיל אלא התרגיל (גם אם הוא מסריח)

46תגובות

ב-20 באוקטובר פירסמתי פוסט לקראת הדו"חות של מיקרוסופט. טענתי שהתוצאות חייבות להעיף את המשקיעים לשמים כדי שהמניה תמשיך לטפס מעל רמה של 60$. מה מיוחד במחיר הזה? זה היה השיא של המניה בבועת הדוט-קום.

אני מודה שהייתי פסימי לגבי האפשרות שמיקרוסופט אכן תדהים מספיק את המשקיעים, בכדי לעקוף את המחיר הגבוה של בועת הדוט-קום - אבל זה בדיוק מה שקרה. המניה קפצה באותו לילה ב-5% לאחר דו"ח שהציג צמיחה של 116% במכירות של שירותי הענן AZURE. ההכנסות מהענן כיסו על ירידה בהכנסות של מוצרים אחרים - והחברה הראתה למשקיעים שהיא משנה כיוון מחומרה לתוכנה (מה שאפל חייבת לעשות כדי להישאר במשחק).

רויטרס
להמשך הפוסט

הקפה הראשון של 2017: הנוזל השחור שיכול לעורר את תיק ההשקעות שלכם

טוקבקיסטים נוטים לחשוב שניתוח טכני הוא קריאה בקפה. פנחס כהן, אדם טכני למדי, לקח את זה ללב והחליט לקרוא קפה - בקפה

50תגובות

ישנם שני סוגים של פולי קפה - רובסטה וערביקה.

רובסטה, מהמלה האנגלית robust שמשמעותה חוסן, על שם חסינותו הגבוהה מפני מחלות. הוא עמיד לתנאי אקלים וקרקע, והפולים שלו מתאפיינים בטעם חזק, סמיכות גבוהה ואחוז קפאין גבוה; מייצרים ממנו קפה נמס, הודות למחירו הזול - ואספרסו, הודות לריכוז הגבוה של קפאין.

כוס קפה עם ציור בקצף של הכיתוב - say yes, ומתחתיו ציור של טבעת
סטים סי סי
להמשך הפוסט

מניות הבנקים שסנטה אוהב במיוחד

מה, אתם עדיין מאמינים בניתוח טכני? אז אתם בטח עדיין מאמינים גם בסנטה קלאוס – השנה הוא הגיע מוקדם לבנקים ולמשקיעים שלהם

27תגובות

סנטה קלאוס, כך מובא במקורות, בודק את הרשימה שלו, וקובע איזה בנק הוא naughty ואיזה בנק הוא nice. ומכיוון שכמעט אין בנמצא מי שעדיין מאמין בסנטה קלאוס, הרמתי אני את הכפפה, והתנדבתי להיות Santa’s Little Helper (אם אני מאמין בפנטזיה כמו ניתוח טכני, זה הרי מתאים לי כמו כפפה ליד). לכם רק נשאר להחליט אם אני ילד תמים שעדיין מאמין בפנטזיה או שרלטן (לפחות כמו סנטה שיכור שגונב את כל כספי התרומות).

26 בדצמבר קרוי בבריטניה - ובעוד כמה מקומות - Boxing Day, מכיוון שביום זה הרבה אנשים מצפים לקופסאות המתנה שנשלחו אליהם יום קודם, בחג המולד. היום הזה הוא גם Bank Holiday - חג לבנקים. כלומר, הבנק סגור. זה הביטוי המקובל לכל יום חג ציבורי, אבל השנה, ביום שישי האחרון, נוצר למשמעות זו רובד נוסף, מילולי; הבנקים קיבלו יום חג, שהגיע שלושה ימים מוקדם מחג הבנקים הרגיל.

סנטה רקדנית
רויטרס
להמשך הפוסט

מחט בערימת שחיתות: האם נמצא המקום הבטוח ביותר בהוריקן הפיננסי

כשהוריקן משתולל, המקום הכי בטוח זה עין הסערה. אז אולי זה הזמן להפשיל שרוולים ולהשקיע בבנק איטלקי?

30תגובות

יש אמרה מפורסמת בקרב כלבי וול סטריט (באנגלית זה נשמע טוב יותר: Wall Street Dogs) שכבר ראו דבר או שניים בחייהם:

Bulls make money, bears make money – pigs get slaughtered

אי־פי
להמשך הפוסט

לאן הולך הנפט - והאם העקרב שוב יעקוץ אותנו באמצע הנהר

הנפט ירד אתמול למרות ההסכמים מרחיקי הלכת להגבלת הייצור. ומה צפוי בהמשך? על יונים, נצים, צפרדעים וחיות אחרות

61תגובות

מכירים את המשל על העקרב והצפרדע? העקרב רצה לחצות נהר וביקש מהצפרדע לקחת אותו על גבה. הצפרדע ענתה לעקרב: אני נראית לך פראיירית? אתה תעקוץ אותי, ואני אמות. העקרב ענה: אני נותן לך את המלה שלי. הרי, אם את תמותי, אני אטבע,  וגם אמות. הצפרדע השתכנעה ולקחה אותו על גבה. באמצע הנהר, העקרב לא התאפק ועקץ אותה. הצפרדע הנדהמת שאלה בלחש על ערש דווי: למה? הרי גם אתה תמות! והעקרב ענה לה: "מפני שאני עקרב!" הוא לא יכול היה להתאפק, כי זה הטבע שלו.

ולענייננו - אתמול (ב') הנפט הגולמי ירד ב-3.7%, אל אזור 51 דולר לחבית, ונפט מסוג ברנט ירד ב-3% ל-54 דולר לחבית.

פוסטר דרייב
להמשך הפוסט