פוסטים אחרונים

החגיגה שעלולה להיגמר בהנגאובר

תוצאות הבחירות בצרפת אכן מעודדות, גם בגלל הירידה הדרמטית בסיכוי ל-Frexit וגם כי מסתבר שהסקרים עובדים. אבל רצוי להיזהר מהערכת יתר לגבי יכולתו של מקרון

4תגובות

תוצאות הסיבוב הראשון של הבחירות בצרפת הן חדשות טובות לשווקים - לא רק מפני שהן שמות את עמנואל מקרון המתון והפרו-עסקי בפוזיציה מצוינת להיות הנשיא הבא של צרפת, אלא גם משום שהן מלמדות יותר מכל שאחרי כל הרעש והמהומה מתברר שהסקרים דווקא עובדים ושהאנשים פועלים רוב הזמן באופן רציונלי.

שתי טענות חזרו ונשמעו בשבועות האחרונים בהקשר של הבחירות בצרפת. האחת: בדיוק כמו במקרה של הברקזיט וטראמפ גם אם לה פן תנצח זה לא ביג דיל. השנייה: בדיוק כמו במקרה של הברקזיט וטראמפ לסקרים אין שום משמעות. שתי הטענות האלו שגויות. ראשית, שתיהן מתבססות על ההטיה הפסיכולוגית להאמין שמה שהיה הוא שיהיה. שנית, בגלל החברות בגוש היורו והיעדר מטבע עצמאי, יציאה של צרפת מהאיחוד האירופי היא ממש לא כמו היציאה של בריטניה.

מקרונים
אייל טואג
להמשך הפוסט

השווקים רגועים ובצדק

הבחירות בצרפת תופסות לא מעט כותרות ועשויות לגרום לתנודתיות בשווקים אך לא יותר מכך

ישנן שתי טענות שחוזרות ונשמעות בהקשר של הבחירות בצרפת. האחת: בדיוק כמו במקרה של הברקזיט וטראמפ גם אם לה פן תנצח זה לא ביג דיל. השניה: בדיוק כמו במקרה של הברקזיט וטראמפ (המהדרין מוסיפים את הבחירות האחרונות בישראל) לסקרים אין שום משמעות. שתי הטענות האלו שגויות. ראשית, שתי הטענות מתבססות על ההטיה הפסיכולוגית להאמין שמה שהיה הוא שיהיה אבל לפי הגיון זה בעוד 10 שנים כותב שורות אלה ימצא עצמו עם שתי נשים וארבעה ילדים, תרחיש שלמרבה המזל כדאי כנראה לתת לו הסתברות נמוכה. שנית, בגלל החברות בגוש האירו והיעדר מטבע עצמאי, יציאה של צרפת מהאיחוד האירופי היא ממש לא כמו היציאה של בריטניה. רשמנו פה כבר כמה פעמים בעבר שיציאה של אחת מהמדינות הגדולות בגוש האירו (צרפת, איטליה או ספרד) היא בעייתית במיוחד בשל הקשיים שעלולים להיערם בתשלום החובות הנקובים אירו של המדינה שיוצאת מהגוש ומאמצת מטבע עצמאי. בניגוד למקרה של בריטניה בו הפגיעה הפוטנציאלית היא בעיקר בכלכלה הריאלית, תרחיש כזה עלול להדרדר במהירות לכדי משבר פיננסי עולמי נוסף. אז למה השווקים רגועים כל כך? כי בניגוד לתוצאות הצמודות שהראו הסקרים במקרים של הברקזיט (52%:48%) וטראמפ (47%:44%), הפערים בסקרים לבחירות בצרפת הם הרבה יותר גדולים כך שניתן להסתמך עליהם במידת בטחון גבוהה הרבה יותר.

 

להמשך הפוסט

ארבע הקושיות שמטרידות את המשקיעים‎

מתי טראמפ יממש את האיומים, מה יקרה באירופה והאם גם אצלנו תעלה הריבית? השאלות הבוערות שעלולות לעשות את ההבדל בין עבדות לחירות

5תגובות

מדי פסח, אנו מקדימים את כאב הראש הנובע משתיית ארבע (עשר) הכוסות בערב החג בכאב ראש מסוג אחר - ומנסים לחשוב מהן ארבע השאלות החשובות ביותר שהמשקיעים צריכים לשאול את עצמם כיום. זה כשלעצמו לא גורם לכאב ראש, אבל אנו מנסים גם לענות על השאלות ופה טעון הקושי.

עד מתי כל הטוב הזה יימשך?

כדור בדולח
להמשך הפוסט

האם טראמפ שולח את המשקיעים לתהליך גמילה קשה

הכישלון של טראמפ להעביר את רפורמת הבריאות שלו מאיים על השווקים בטווח הקצר אך עשוי להוות חדשות מצוינות דווקא בטווח הבינוני-ארוך

3תגובות

ב-1987 פירסם יזם הנדל"ן דאז ונשיא ארה"ב כיום, דונלד טראמפ, ספר בשם "אמנות עשיית העסקים". ספר זה, כמו רבים מספריו האחרים, הצליח לייצר לטראמפ הילה של איש עסקים קשוח במיוחד, מומחה במשא ומתן ומצליחן סדרתי. לאחר אירועי השבוע האחרון בקונגרס נדמה שהילה זו עלולה להתחיל להיסדק כשהנשיא שוב לא הצליח לרתום את בית המחוקקים לתמיכה בתוכניתו. הפעם מדובר באחת מתוכניות הדגל שלו - החלפת תוכנית הבריאות של אובמה. גם תגובתו של טראמפ לפיאסקו לא הוסיפה לו יותר מדי כבוד פוליטי - כשהתעקש כמובן להישאר אופטימי וטען שבכל מקרה התוכנית של אובמה תקרוס מעצמה בזמן הקרוב - וכשזה יקרה הדמוקרטים יבואו אליו כדי שיציע להם חלופה סבירה.

אז מה היה לנו עד עכשיו? צו ההגירה של טראמפ תקוע בבית המשפט, פרויקט הנחת שני קווי הנפט החדשים עוקר מתוכנו והמקימים לא יחויבו להשתמש בחומרי גלם שיוצרו בארה"ב. הצעת התקציב התבררה כלא יותר מעוד מסמך תעמולה ואין לה סיכוי לעבור, וההבטחה להחליף את תוכנית הבריאות של אובמה לא תיושם בזמן הקרוב. מצד שני, ב-1997, אחרי שורה של פשיטות רגל, פירסם דונלד טראמפ ספר בשם "אמנות הקאמבק", כך שעל אף שעבר כבר חודש וחצי מאז שטראמפ הבטיח "משהו פנומנלי שקשור למסים בתוך שבועיים-שלושה", עדיין מוקדם להסיק מסקנות חותכות.

התמכרות
Getty Images / iStockphoto
להמשך הפוסט

הדרבי הדו-יבשתי: איפה יותר כדאי להשקיע

הסיכון הפוליטי באירופה ירד לאחר הבחירות בהולנד, אבל כדאי לשים לב דווקא לנבחרת האמריקאית

5תגובות

עוד לפני תוצאות הבחירות בהולנד משקיעים רבים החלו לפתח העדפה להשקעה באירופה לעומת ארה"ב. מכיוון שאנו מעדיפים את ההשקעה בארה"ב, רצינו לבחון מה, אם בכלל, אנחנו מפספסים?

לכן עשינו סקר קצר ופיקטיבי לחלוטין לגבי הסיבות שבעטיין כדאי להשקיע באירופה. התוצאות לפניכם:

שאלון האם אתם שחקנים קבוצתיים או יחידניים?
להמשך הפוסט

האחדות שמאיימת לשתק את אירופה

גם אם הגורמים הפוליטיים הקיצוניים לא יצליחו להשתלט על ההובלה, כמו שקרה בהולנד, במדינות רבות קיים סיכוי לממשלת אחדות - ואלו לא בהכרח חדשות טובות לכלכלה

4תגובות

הבחירות אתמול בהולנד הן יריית הפתיחה לשנה עמוסה לעייפה באירועים פוליטיים משמעותיים באירופה. מלבד הבחירות בצרפת בחודש הבא ובגרמניה בספטמבר, ישנה הסתברות גבוהה מאוד שגם הממשלה האיטלקית הנוכחית לא תחזיק מעמד עד הבחירות הבאות, והאיטלקים יחליטו ללכת לבחירות מוקדמות. מבחינת השווקים, החשש המרכזי היה שניצחון של מפלגת החופש היורו-סקפטית בהולנד יסמן את הכיוון לשאר מערכות הבחירות בגוש היורו ויחזק את מארי לה-פן בצרפת, את מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" בגרמניה ואת מפלגת "חמשת הכוכבים" באיטליה.

מפלגת החופש אמנם לא תקים את הממשלה ההולנדית הבאה, אך עדיין ישנה אפשרות שבאחת או יותר מהמדינות בגוש היורו יתקיים משאל עם לגבי החברות בגוש ו/או באיחוד האירופי. למען הסר ספק, מבחינת סיכונים לשוקי ההון העולמיים, ההשוואה בין יציאה של מדינה מגוש היורו ליציאה של מדינה כמו בריטניה, שלה מטבע עצמאי, מהאיחוד האירופי היא כמו ההשוואה צ'יטה רעבה לאוגר מבוית. למרות החשש, נראה שהסיכוי להתממשות התרחיש הזה נמוך מאוד - ולכן יש להמשיך ולהתייחס אליו כתרחיש קיצון. עם זאת, גם במקרה שבו גוש היורו יישאר יציב בשנים הבאות לתוצאות הבחירות בשנה הקרובה עלולות להיות השלכות שליליות משמעותיות על הכלכלה האירופית, דווקא כשזו החלה להתאושש.

אמסטרדם, הולנד
אייל טואג
להמשך הפוסט

סיפור על קרח ואש: כשהבנק הפדרלי מחליט לשפוך מים קפואים על השוק

באופן מפתיע הפד מציב לשווקים עובדה ולא מתייעץ אתם בנוגע להעלאת הריבית הבאה

5תגובות

לטרנד חופשות הסקי שפושה באזורנו בשנים האחרונות יש גם יתרונות - ואחד מהם הוא המפגש עם בריכות מי הקרח שקיימות כמעט בכל ספא בעיירות הסקי. למי שמעדיף את החופשה שלו עם שמש, קוקטייל עם מטרייה ובעיקר חסרת פעילות ספורטיבית, נסביר שאחרי יום שלם של סקי אחד הדברים המהנים ביותר הוא להשתמש בג'קוזי כדי לשחרר את השרירים. כפי שמסתבר, טבילה בבריכת מי קרח בטרם הכניסה לג'קוזי הופכת את העניין לפחות מהנה אולי, אבל להרבה יותר אפקטיבי בזכות השינוי המהיר בטמפרטורה. ההתבטאויות האחרונות של חברי הפד נועדו לעשות לשווקים בדיוק את אותה הפעולה: להפוך את ההכנה להעלאת הריבית הבאה לאפקטיבית - גם במחיר של ויתור מסוים על ההנאה.

בתוך שבוע וחצי כמעט כל בכירי הפד התבטאו באופן שאינו משתמע לשני פנים בזכות העלאת ריבית: הארקר (נשיא הפד של פילדלפיה), דאדלי (ניו-יורק), וויליאמס (סן-פרנסיסקו), בולארד (סנט-לואיס), קפלן (דאלאס), בריינארד (חברת הנהלה בפד), פאוול (חבר הנהלה) ופישר (סגן היו"ר) שטחו את טענותיהם באמצעי התקשורת השונים וכיוונו כולם לכך שלאור הנתונים הכלכליים החזקים וחזרתה של האינפלציה לכיוון היעד - העלאת ריבית נוספת בקרוב נראית סבירה בהחלט. הגדילה ועשתה ג'נט ילן עצמה כאשר אמרה בנאומה ביום שישי: "אנחנו מבינים שאם נחכה יותר מדי, נצטרך מתישהו להעלות (את הריבית) מהר ואז נפגע בשווקים ונוביל את הכלכלה למיתון". בקיצור, גם ילן לא ממש משאירה ספק לגבי ההחלטה הקרובה.

איסלנד מרחצאות חמים
בלומברג
להמשך הפוסט

למה שכר הדירה שלכם ימשיך לעלות ולעלות ולעלות

מי שמצפה שההאטה בשוק הנדל"ן תתורגם לאינפלציה נמוכה יותר ולירידה בשכר הדירה - צפוי כנראה להתאכזב. מאוד

76תגובות

מדד ינואר היה משעמם לא פחות מהמדדים הקודמים, אבל הירידה שנרשמה במחירי הדירות (1.2%, הירידה החדה ביותר ב-10 השנים האחרונות) תפסה בקלות לא מעט כותרות. מהירידה עצמה אין סיבה להיות מופתעים (רק לפני חודש כתבנו פה שאנו מצפים להאטה משמעותית בשוק הדיור), אבל מחוסר ההבנה של חלק מאנשי שוק ההון בנוגע לתמסורת בין מחירי הדירות לאינפלציה - בהחלט כן.

למי שעדיין לא הפנים, מדד המחירים לצרכן לא כולל את מחירי הדירות בישראל. סעיף הדיור מורכב משני חלקים מרכזיים: תת-סעיף שירותי דיור בבעלות (72% מהסעיף) ותת-סעיף שכר דירה (23% מהסעיף). שני תתי הסעיפים הללו נמדדים רק בעזרת חוזי שכירות, כשהראשון נמדד בעזרת חוזים חדשים ומתחדשים בלבד, והשני בעזרת כל מדגם חוזי השכירות של הלמ"ס.

בניין דירות בתל אביב
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

טראמפ מפנק את וול סטריט? אל תרוצו לקנות מניות בנקים

טראמפ החל לפעול לביטול חוק דוד-פרנק. עד כמה הבנקים האמריקאיים מעניינים להשקעה?

תגובות

אמנם דונלד טראמפ הבטיח לפרק את וול סטריט אבל בינתיים, לאחר שמינה לא מעט בוגרי וול סטריט לכוורת שלו והודיע על בחינה מחודשת של דוד-פרנק, נראה שכאשר הנשיא אומר "לפרק" הוא מתכוון ל"לעזור בכל דרך אפשרית". לפי ההיגיון הזה, לאור הכוונה של טראמפ לייבש את וושינגטון נראה שכולנו צריכים לרכוש בהקדם קייקים ומצופים.

למי ששכח, חוק דוד-פרנק הוא חוק של אובמה מ-2010 שנועד לעשות אוברול לסקטור הפיננסי לאחר המשבר. מדובר על חוק ארוך ומסורבל מאוד שספג ועדיין סופג הרבה ביקורת מכל צדדי המפה הפוליטית, בעיקר על חוסר היכולת של הרגולטור לאכוף אותו ועל הביורוקרטיה העודפת שהוא יוצר. במהלך הקמפיין שלו טראמפ הבטיח כי יבטל את החוק (מה שהוביל לתשואה עודפת של 11.1% לסקטור הפיננסי על פני המדד מאז הבחירות) ובסוף השבוע הוא עשה את הצעד הראשון לכיוון כאשר חתם על צו נשיאותי בנושא.

טראמפ מפנק
להמשך הפוסט

החלום האמריקאי של טראמפ יתפוצץ לו בפנים

אם יש משהו שאפשר לקחת מנאום ההשבעה של נשיא ארה"ב החדש זה שיעדי הצמיחה והתעסוקה שהציב רחוקים מלהיות ריאליים

5תגובות

אם יש משהו שאפשר לקחת מנאום ההשבעה של נשיא ארה"ב החדש, זה שדונלד טראמפ ימשיך כנראה להיות טראמפ. מי שציפה לכך שלאחר כניסתו לתפקיד הנשיא יהיה מרוכך, מחושב ונשיאותי קיבל שוב את טראמפ של קמפיין הבחירות - עם אמירות חדות והבטחות גדולות כמו צמיחה של 4% בשנה או תוספת של 25 מיליון משרות בעשור. נכון, טראמפ הוא איש עסקים וכנראה מורגל לעבוד תוך הצבת יעדים מאתגרים במיוחד, אבל היעדים שהציב למשק האמריקאי הם פשוט לא מציאותיים. כאיש עסקים הוא גם בטח מבין שאי עמידה ביעדים לאורך זמן תחייב תגובה מצד בעלי המניות, הציבור האמריקאי.

עד כמה היעדים של טראמפ אינם מציאותיים? ובכן, המשק האמריקאי צמח בשיעור ממוצע של 4% לאורך זמן רק במהלך שנות ה-60, כשדור הבייבי בום נכנס למעגל העבודה. גם בשנות ה-90 העליזות (כשדור הבייבי בום הגיע למיצוי יכולת ההשתכרות שלו) המשק האמריקאי לא הצליח ליצר צמיחה של 4% אלא - צמח בקצב ממוצע של כ-3% בשנה. כיום, לא רק שלמעגל העבודה לא צפוי להצטרף דור בייבי בום 2.0, אלא שדור הבייבי בום המקורי מגיע לגילאי פרישה.

בלומברג
להמשך הפוסט

מהפך: שנתיים וחצי אנחנו חיים בסביבה של ירידות מחירים. מהיום משנים כיוון

אתרי השוואות מחירים, קניות באינטרנט, רפורמות ממשלתיות ומחירי הנפט - כל אלה לחצו את המחירים כלפי מטה בשנתיים וחצי האחרונות. לא עוד

24תגובות

מדד דצמבר שיפורסם היום אחר הצהריים צפוי להיות המדד שחותם לא רק את השנה הקסומה שחלפה לה, אלא גם זה שחותם את האפיזודה הדפלציונית (המאופיינת בירידות מחירים) של השנתיים וחצי האחרונות במשק הישראלי. נקודה זו היא כמובן הרבה יותר מהותית מאשר ציון הדרך הקלנדרי, שכן היא מסמלת יותר מכל את השינוי שמתחולל בסביבת האינפלציה העולמית בכלל - ובזו הישראלית בפרט. על מנת להבין מדוע אנו מצפים לשינוי בסביבת האינפלציה נבחן מהם הגורמים העיקריים לדפלציה של השנים האחרונות. רמז: היעדר ביקושים הוא לא אחד מהם.

גורם ראשון: שינויים בהרגלי הצריכה. הצרכן הישראלי עבר בשנים האחרונות שינויים מהותיים בהרגליו, שינויים שהתאפשרו גם בזכות שיפורים טכנולוגיים כמו אתרים להשוואות מחירים וצמיחה בתחום הרכישות באינטרנט. כמובן, לא מדובר בתהליך המאפיין רק את ישראל, בארה"ב למשל הזמנות באינטרנט הן תופעה שקיימת כבר יותר מעשור, אך נדמה שהשפעתו הדפלציונית בישראל חזקה הרבה יותר מאשר במקומות אחרים בעולם - וזאת מכיוון שפערי המחירים בין אלו שברשת לאלו שבעולם "האמיתי" גדולים מאוד בישראל.

חנות בגדים קניון עזריאלי
אייל טואג
להמשך הפוסט

הצד המסוכן של 2017 - שאף אחד לא רוצה לדבר עליו

בעוד 20 יום יתחיל הנשיא הנבחר את תפקידו ונכון לשעת כתיבת שורות אלו נראה שהשווקים די מרוצים מכך. להלן מספר נקודות לגבי הסיכון שטראמפ מייצר בשווקים, סיכון שנדמה כי אף אחד לא מוכן להביא בחשבון

8תגובות

בעוד 20 יום יתחיל הנשיא הנבחר את תפקידו ונכון לשעת כתיבת שורות אלו נראה שהשווקים די מרוצים.

הראלי של טראמפ שהחל עם היוודע תוצאות הבחירות איבד אמנם מעט מהמומנטום שלו, אבל נדמה שכאשר מכפיל הרווח העתידי של ה-S&P 500 עומד כבר על 21, מדובר בתהליך טבעי. לכן, אפשר כנראה לומר עדיין בפה מלא שהשווקים אוהבים את טראמפ ומייחסים כרגע הסתברות גבוהה לכך שהצעדים הפרו-עסקיים שהוא רוצה להוציא לפועל אכן ייצאו לפועל (והסתברות נמוכה עד אפסית לכך שהצעדים האנטי-עסקיים שעליהם טראמפ דיבר לא מעט יתממשו).

TOPSHOT-US-NEW-YEAR-CELEBRATION-NEW YEAR
EDUARDO MUNOZ ALVAREZ/אי־אף
להמשך הפוסט

הריבית בישראל כבר עלתה

הריבית לא הולכת לעלות ובטח לא לרדת, אך מסיבת העיתונאים שתתלווה להחלטת הריבית מחר תהיה מעניינת. מעניינת מאוד

12תגובות

החלטת הריבית מחר צפויה להיות החלטה חשובה מאוד. לא, הריבית לא הולכת לעלות ובטח לא לרדת, אך הודעת הריבית ביחד עם מסיבת העיתונאים שתתלווה לה כנראה יהפכו את ההחלטה הקרובה להיות מעניינת הרבה יותר מאשר החלטות הריבית המשמימות של התקופה האחרונה.

הודעת הריבית מגיעה בתזמון מעניין – לאחר העלאת הריבית בארה"ב וטון אופטימי ו"נצי" משהו של הפד ולאחר ההחלטות האחרונות של הבנק המרכזי האירופי (ECB) ששוב הצליח לתת לשווקים יותר ממה שהם ציפו.

קרנית פלוג
אייל טואג
להמשך הפוסט

מה המרחק בין משאל העם לגל של פשיטות רגל ופירוק האיחוד האירופי

בין הצבעה של "לא" במשאל העם לבין יציאה של איטליה מהגוש או קריסה של מערכת הבנקאות באיטליה יש מרחק גדול הן מבחינה הסתברותית והן מבחינת לוחות זמנים

8תגובות

משאל העם שנערך היום (א') באיטליה עשוי להיות אחד מהצמתים החשובים ביותר בעתידו של גוש היורו לשנים הקרובות. עם זאת, נראה כי חשוב להדגיש שתי מלים ספציפיות במשפט לעיל: משאל העם שנערך היום (א') באיטליה עשוי להיות אחד מהצמתים החשובים ביותר בעתידו של גוש היורו לשנים הקרובות.

אמנם, ההדגשה הראשונה נראית כרגע מיותרת (הסקרים האחרונים נערכו לפני חודש והם נותנים יתרון של 4%-3% למצביעי ה"לא") אבל יש לזכור שלאחרונה הסקרים מזכירים יותר מדע בדיוני ממדע מדויק. ההדגשה השנייה היא אף חשובה יותר שכן בין הצבעה של "לא" במשאל העם לבין יציאה של איטליה מהגוש או קריסה של מערכת הבנקאות באיטליה יש מרחק גדול הן מבחינה הסתברותית והן מבחינת לוחות זמנים. משאל העם הוא רק השלב הראשון בתרחיש שעלול להוביל את איטליה מחוץ לגוש, תרחיש שעל מנת שיתממש צריך להתקיים תהליך שלם שבו ישנם עוד צמתים רבים שבכל אחד מהם ישנה הסתברות לא נמוכה לסיום התהליך מבלי שהתרחיש השלילי יתממש. מבחינה כרונולוגית ככה זה עשוי להראות:

משאל העם באיטליה
להמשך הפוסט

הכי הגזמתם: למה השוק לקח קצת רחוק מדי את ההשפעות של טראמפ

מאז ניצחון טראמפ בבחירות חלפו סה"כ שבוע וחצי אך בזמן הזה הספיקו תשואות האג"ח ל-10 שנים בארה"ב לעלות בלא פחות מ-50 נ"ב. עד כמה עליית התשואות מוצדקת כלכלית והאם היא קרובה למיצוי?

9תגובות

כדי להעריך עד כמה המגמה הנוכחית בשוק האג"ח קרובה למיצוי נתעכב על ארבעת הגורמים שתורמים לעליית התשואות:

אינפלציה – חלק משמעותי מהעלייה בתשואות האג"ח נובע מהעלייה שנרשמה בציפיות האינפלציה. לעלייה זו שני מקורות. ראשית, בדיוק כמו שמדד המחירים לצרכן שפורסם ביום חמישי האחרון הראה (האינפלציה עלתה ל-1.6%), האינפלציה בארה"ב בדרך חזרה אל מעל ליעד הפד. חזרתה של האינפלציה לא קשורה כמובן לטראמפ, אלא אך ורק לכך שהתרומה השלילית של ירידת מחירי הנפט מתחילת 2016 הולכת ונעלמת מהמערכת, אך מדובר על שינוי תפיסה מבחינת המשקיעים שהתרגלו לכך שאינפלציה זה משהו שקוראים עליו רק בספרים. שנית, ניצחונו של טראמפ הביא גם הוא לעלייה בציפיות האינפלציה שכן טראמפ מתכנן הן להוציא לפועל הרחבה פיסקאלית והן להפעיל חסמי סחר משמעותיים, תהליכים שהינם אינפלציוניים בהגדרה (בעיקר חסמי הסחר). עם זאת, נראה שהשוק מעט מפספס פה. נכון לעכשיו נראה שהפער בין מה שטראמפ אמר לבין מה שהוא יעשה עומד בעיקר בכל הנוגע לחסמי הסחר ולהגדלת הוצאות הממשלה. ללא חסמי סחר משמעותיים אין לחץ על רווחי הפירמות ו/או העדפת ייצור מקומי על יבוא זול, ולכן אין סיבה להניח עלייה משמעותית במחירים. בנוסף, בהינתן שעיקר ההרחבה הפיסקאלית שטראמפ יוציא לפועל תבוא לידי ביטוי בהפחתות מסים, מדובר בהרחבה הפיסקאלית הכי פחות אינפלציונית שאפשר, בעיקר על רקע הזדקנות האוכלוסייה האמריקאית והתגברות הרצון לחסוך של משקי הבית. לכן, נראה שהחשש מקפיצה משמעותית באינפלציה מעט מוגזם.

Evan Vucci/אי־פי
להמשך הפוסט

אפקט הטראמפ ‎

השאלה המרכזית היא האם מדובר שוב על אירוע קצר טווח כמו הברקזיט, הירידה במחירי הנפט, ההאטה בסין וכו' או שמדובר על שינוי בכיוון המגמה?

כעת, עם ניצחונו  של דונלד טראמפ, נראה כי אנו נמצאים בשידור חוזר של הברקזיט כאשר החוזים על המדדים בארה"ב ואירופה יורדים ב-4.5%-3.5%, הניקיי יורד ב-5.4%, הדולר נחלש ב-1.7% מול האירו ותשואות האג"ח האמריקאיות יורדות ב-5 נ"ב. עם זאת  השאלה המרכזית היא האם מדובר שוב על אירוע קצר טווח כמו הברקזיט, הירידה במחירי הנפט, ההאטה בסין וכו' או שמדובר על שינוי בכיוון המגמה?

בימים הקרובים, ייתכן בהחלט שנראה את השווקים מתמחרים את התסריט הקיצוני ביותר למרות שהסבירות שיתממש היא יחסית נמוכה. אין מה לעשות, לפעמים הרציונאליות יוצאת לחופשה ובמובן זה אין ספק שניצחונו של טראמפ מייצר עלייה משמעותית ברמות הסיכון בכלכלה ובשווקים הגלובאליים שכן יותר מכל ניצחון זה מסמל צעד משמעותי במה שניתן לכנות "האביב המערבי", עידן בו הקול האנטי-ממסדי הולך ועולה, ולכן קשה אפילו יותר מבדרך כלל לחזות את המגמות הפוליטיות. בהסתכלות על השנה הקרובה באירופה, נקודה זו מעלה ללא ספק את מפלס החששות. אבל, וזה אבל גדול, ברור לכל שהיחס בין מספר הפוליטיקאים שאכן קיימו את כל הבטחותיהם לבין אלו שמיתנו/מיסמסו/שכחו את הצהרותיהם לפני הבחירות שואף כנראה לאפס. לכן, חשוב כבר מראש לציין שההסתברות להתממשות החששות של אפקט הטראמפ היא נמוכה. למרות זאת, כדי להצדיק את המוניטין הפולני, נבחן מה צריך לקרות כדי שהתרחש השלילי ביותר אכן יתממש:

דונלד טראמפ
© Lucas Jackson / Reuters/ר�
להמשך הפוסט

להרוויח בכל תרחיש: הכינו את התיק לביאתו של טראמפ

רוב המשקיעים לא ממש רוצים את טראמפ בבית הלבן אבל אם נשים את הססמאות בצד ונרד לעומק נראה שלא בהכרח מדובר בחדשות רעות

6תגובות

איזו דרמה! איזה מתח! באמריקה, כמו באמריקה, שום דבר לא נגמר עד שהגבר הרזה שיושב על כיסא הניהול של ה-FBI בודק את המיילים.

האם הסיכויים של טראמפ להיבחר גדלו? כנראה שכן. האם זה יספיק כדי להביא את האדם היחיד שהחרצוף שלו יהיה כנראה עידון של המציאות לבית הלבן? אנחנו לא יודעים. מה שכן, להערכתנו האובר-דרמטיזציה של הבחירות זלגה יתר על המידה לשיח הכלכלי ולחששות המשקיעים לגבי ההשלכות על השווקים (שבאופן מפתיע דווקא נוטים להתנהג במתינות, ראה השפעת אירועי סוף השבוע).

טראמפ באוהיו, אתמול
CARLO ALLEGRI/רויטרס
להמשך הפוסט

תחזיקו חזק כי הולך להיות כאן מסוכן יותר, יקר יותר - ובלי עתיד

שתי הודעות דרמטיות לכאורה של בנקים מרכזיים נמסרו בשבוע שעבר. שתיהן לא מבשרות כנראה על שום שינוי מהותי בכלכלה הגלובלית או בשווקים

11תגובות

מחזיקים בכיסא

ביקורת על מדיניות בנקים מרכזיים או ממשלות היא בדרך כלל לא כוס התה שלנו, לא בגלל שאנחנו לא אוהבים להתלונן, להפך, אנחנו ידועים כנודניקים מקצועיים, אבל במקצוע שלנו, על מנת שנוכל לתת תחזיות טובות יותר, המטרה היא "להיכנס לראש" של מקבלי ההחלטות גם אם נדמה לפעמים שאין שם בפנים הרבה. עם זאת, כאשר מדברים על מדיניות הפד, נדמה שאכן יש מעט מקום לביקורת - וזאת גם בגלל שהפד חשוף לביקורת עצומה בתקופה האחרונה, ביקורת שעשויה לשנות את כיוון המחשבה של חבריו בשלב כלשהו - והן בגלל שהפד הוא כנראה הגוף המשפיע ביותר על הסביבה הפיננסית העולמית.

ג'נט ילן ומסכי מסחר בוול סטריט
אי–פי
להמשך הפוסט

הצניחה בבורסה: יכול להיות שלמשקיעים נפל פתאום האסימון?

מריו דראגי שלח בשבוע שעבר את השווקים לנפילות. האם המשקיעים הבינו פתאום שכל המדיניות המוניטארית בעולם חסרת תועלת?

11תגובות

מריו דראגי, זה שפעם כולם קראו לו "סופר מריו", הראה בשבוע שעבר שגם נגידים הם לפעמים בסך הכל שרברבים עם שפם. על אף הציפיות בשווקים, דראגי וחבריו ב-ECB החליטו שלא לשנות שום דבר במדיניות המוניטארית בגוש היורו, החלטה שהביאה לגל מימושים הן בשוק המניות והן בשוק האג"ח.

את תגובת השוק ניתן לפרש בשתי צורות. האפשרות הראשונה היא שלאחר העליות בשבועות האחרונים המשקיעים חיפשו פשוט סיבה מספיק טובה למימוש כך ששוב מדובר בתיקון ולא יותר מכך. האפשרות השנייה היא שלמשקיעים נפל פתאום האסימון שכל המדיניות המוניטארית בעולם חסרת תועלת ושאין לבנקים המרכזיים כלים נוספים. מעבר לכך שמדובר על סתירה פנימית (אם המדיניות היא חסרת תועלת אז למה ציפיתם לכלים נוספים?), התגובה הראשונה לפרשנות כזו צריכה להיות "כאילו, דה??". ברור שהמדיניות המוניטארית היא חסרת תועלת אך זה לא מונע מהנגידים להמשיך בה עוד ועוד. את החשבון ישלם כנראה הנגיד הבא ולכן אין סיבה להניח שההחלטה של יום חמישי מלמדת בהכרח על מדיניות ה-ECB בהמשך.

סופר מריו, השקת אייפון 7
BECK DIEFENBACH/רויטרס
להמשך הפוסט

משחק הפוקר המסוכן ביותר בעולם

דו"ח התעסוקה אכזב מעט, אך הוא עדיין מלמד על שיפור בשוק העבודה האמריקאי. כל זה כמובן לא חייב למנוע מהפד לקבל שוב רגליים קרות

נתחיל בשורה התחתונה: דו"ח התעסוקה היה סביר מינוס ולא גרוע מכך. בימים כתיקונם דו"ח כזה לא היה אמור להשפיע על החלטות הפד ובטח שלא למנוע העלאת ריבית אבל הימים אינם כתיקונם ונראה שההסתברות להעלאת ריבית בספטמבר עומדת על כשליש בלבד.

הפד משחק פוקר עם השווקים ואחרי כמה ידיים טובות בשבועות האחרונים הוא הסגיר את עצמו בג'קסון הול (שזה מקום עם שם מצוין לטורניר פוקר) והראה שהוא שוקל ללכת All In ולהעלות את הריבית. לרוע המזל הקלפים שהוא קיבל ביום שישי היו פחות טובים ממה שציפה, וכעת הוא צריך לשקול שוב את צעדיו. עד שהפד לא יפסיק להתייחס לכל העלאה חסרת משמעות של 0.25% כמהלך של All In, לא נדע אם המדיניות המוניטארית בארה"ב (וכתוצאה מכך בעולם כולו) היא תוצאה של הסביבה הכלכלית או של מצב הרוח של ילן וחבריה. התוצאה של חוסר הודאות הזו היא בתרחיש הטוב עוד מאותו הדבר ובתרחיש הרע אובדן אמון מוחלט בבנקים המרכזיים ואינפלציה גבוהה בטווח הארוך.

צילום מסך מתוך הסרט "העוקץ"
להמשך הפוסט