פוסטים אחרונים

מי גאון של אמא?

בעוד האמריקאים מגיבים לכל התפתחות בממשל טראמפ, מנהלי ההשקעות האקטיביים בישראל חוגגים כבר שנה וחצי ומנפצים את התיאוריה שאי אפשר להכות את המדד

תגובות

מדדי המניות האמריקאים דילגו חיש מהר על המימוש החד יומי, שקושר לאפשרות שטראמפ יודח מתפקידו. ואכן, מה הקשר?! מינו חוקר שיבדוק את יחסיו של טראמפ ועוזריו עם הרוסים לפני הבחירות. הוא יחקור במשך חודשים, ידווח לקונגרס ובכלל לא בטוח שימצא משהו.

גם אם ימצא, טראמפ לא יוותר בקלות (הוא מאד אהוד, בניגוד למה שמצטייר בתקשורת) וזה גם לא כל כך פשוט להדיח נשיא. אין מה להתרגש. מי שבדק את נתוני הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2017 בחברות S&P, נוכח לדעת שהחברות האמריקאיות הציגו את הגידול הרבעוני המשמעותי ביותר ברווח למניה זה שנים.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה
KEVIN LAMARQUE/רויטרס
להמשך הפוסט

שמאלנים, תנו לדונלד לנצח

בעידן הנוכחי קשה מאוד לממשלות ליישם את האג'נדה הכלכלית שלהן, וזו כבר תופעה בעייתית לכלכלה העולמית

33תגובות

נמצא התירוץ למימוש בשוק. כמו כמעט כל דבר בחודשים האחרונים זהו... דונלד טראמפ. כבר כמה חודשים היינו עדים לסטיות תקן נמוכות מאוד בשוק המניות, ולא מעט הזהירו שהן יעלו. טוב, אבל זה כמו להגיד ביום שמש בחורף, שמתישהו בשבועות הקרובים יירד שוב גשם.

מנגנון ההשמדה העצמית של דמוקרטיות, בעידוד התקשורת שרוצה לייצר סנסציות, הופעל בארה"ב. יותר ויותר מפמפמים בתקשורת האמריקאית את האפשרות של הדחת הנשיא טראמפ. טראמפ נבחר אך לפני כמה חודשים על-ידי הציבור האמריקאי, בדיוק משום שהוא מאס בפוליטיקה והיה נגד העוינות חסרת התקדים של כל אמצעי התקשורת. תנו לו למשול! טראמפ לא נבחר כי כמה האקרים רוסים שתלו פוסטים בפייסבוק, אם זה בכלל קרה. אני מעריך שדונלד טראמפ, שבא מהעולם העסקי, לא יוותר בקלות. ובכלל, אם טראמפ כל כך איום ונורא, השוק צריך דווקא לעלות על רקע עליית הסבירות שהוא יודח, לא?!

לדעתי, השמאל האמריקאי רק יוצר אהדה נוספת לטראמפ בהפיכתו לנרדף, במקום לחכות ארבע שנים ולהציג מולו מועמד מרשים. זה מתחיל להיות דומה למה שקורה בישראל...

דונלד דאק, סקרוג'
להמשך הפוסט

להטיל מס גם על דירה שנייה

המס על השקעות בנדל"ן עדיין נמוך מהמס על רוב ההשקעות ההוניות. אין שום סיבה שהוא לא יהיה שווה למס על רווחי הון בשוק ההון - או אפילו גבוה ממנו מהותית

124תגובות

חוק מס דירה שלישית נבחן השבוע בבג"ץ. שופטי בית המשפט העליון לא אוהבים להחליט ולפסוק. קבלת החלטה היא אכן פעולה קשה לבני אנוש, אף שהשופטים אמורים להיות מורמים מעם. לכתוב פסקי דין זה גם עבודה וזה גם לוקח זמן. אז השופטים העצלים שולחים את החוק חזרה לממשלה, כמו שבערכאות נמוכות יותר שולחים את כולם לגישור, פישור או חשיבה מחודשת. הכותרות בעיתונים טענו שבית המשפט העליון נותן בכך לממשלה למשול ולחוקק. אבל זה בדיוק להיפך! הממשלה חוקקה. אני בטוח שזה לא מתאים לכאלה שיש להם 10 דירות ולא מתאים לאופוזיציה (כמו כמעט כל פעולה של הממשלה). אבל, לתת לממשלה למשול זה לדחות את העתירה. זו הממשלה שנבחרה על ידי הציבור הישראלי לחוקק חוקים - וצריך לתת לה למשול. זאת כמובן לפני התייחסות למהות והעניין הכלכלי-חברתי. לטעמי, זהו חוק מצוין וצודק.

המס על השקעות בנדל"ן בישראל הוא נמוך באופן היסטורי. הוא הועלה במעט בשנים האחרונות, אך לא בצורה מספקת. המס על השקעות בנדל"ן עדיין נמוך מהמס על רוב ההשקעות ההוניות. אין שום סיבה שהוא לא יהיה שווה למס על רווחי הון בשוק ההון, או אולי אפילו גבוה ממנו מהותית, בתקופה שבה הממשלה רוצה להוריד את מחירי הדיור. שום חוק אינו מושלם, אבל זהו בהחלט חוק מהמוצדקים. ואל תגידו לי שקניית דירה שלישית רביעית חמישית זו לא פעולת השקעה. לטעמי, היה צריך לחוקק חוק מס "דירה שנייה". אדם גר בדירה אחת. הדירה השנייה היא לצורך השקעה מתוך הגדרה.

מדיניות המיסוי היא אולי הדרך היחידה שיש לממשלה לממש את האג'נדה שלה בהתמודדות עם הבועה בשוק הנדל"ן למגורים, שכן הממשלה אינה קובעת את שיעור הריבית במשק. הגדלת ההיצע אינה רלוונטית. יש מספיק אנשים בארץ שיש להם כסף לקנות גם 3 גם 5 וגם 10 דירות.

דירות להשכרה בתל אביב. שיעור השוכרים בעיר הוא הגבוה ביותר בישראל
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

כשהדב הרוסי מתעורר מתרדמת החורף

וגם:הרבעון המוצלח של חברות הטכנולוגיה בארה"ב והחגיגה הלא הגיונית בחסות הבנקים

11תגובות

שוקי המניות בעולם שומרים על עוצמתם והתנודתיות חזרה להיות די נמוכה. מדד מניות הטכנולוגיה בארה"ב מתבלט לאחרונה בעוצמתו, בעקבות דו"חות טובים של החברות בענף. בכלל, עונת הדו"חות הנוכחית בארה"ב היא הטובה ביותר שראינו זה כמה רבעונים.

בשוק הון שבו יש עדיין ריביות שליליות, המשקיעים עדיין נהנים. אין סיבה להפסיק ליהנות ולהרוויח, כל עוד הבנקים המרכזיים נותנים לנו את זה. ייתכן שדווקא הכלכלה הריאלית ממשיכה להיפגע, כתוצאה מריביות נמוכות כל כך ואף שליליות - לאורך זמן כה רב - בניגוד לתיאוריה הכלכלית. מה הגיוני בריביות שליליות?! המשקיע משלם ללווה בשביל להלוות לו כסף?! בעולם כזה הפיריון נפגע ודרך הפיריון, אולי אפילו הצמיחה. בפועל, אין כיום כבר שום סיבה שבנקים מרכזיים יחזיקו ריביות נמוכות או שליליות. כבר אין סכנה לדיפלציה, הצמיחה היא סבירה ואין באופק תרחיש כלכלי משברי.

צמצום המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני נמשך בארץ ובעולם. בעבר, מרווחי האשראי הושפעו מרמת המינוף של החברות. כיום קשר זה ניתק, בשל הריבית האולטרה נמוכה למשך זמן כה רב. כיום הנזילות האדירה בשווקים מכתיבה את המחירים גם בשוק הקונצרני יותר מכל. כל משקיע רוצה פיסה קטנה מאיזושהי תשואה חיובית, שעוד אפשר להשיג באג"ח. המחירים בשוק הקונצרני גבוהים, אפשר לקחת צעד אחורה, אבל הכסף עדיין זורם. העובדה כי החברות לוות במחיר כה נמוך מגדילה, כמובן, את האטרקטיביות של המניות.

רוסיה
Pavel Golovkin/אי־פי
להמשך הפוסט

אין מה לדאוג, טראמפ ומקרון יפתחו את הסכר

די מדהים שמנהלי השקעות אינטליגנטים מתפתים להאמין לכותרות המאיימות על האסון שיתרחש אם ייבחר בבחירות מועמד כזה או אחר.כמה פעמים בשנה האחרונה הסתבר שאירועים פוליטיים יוצרים הזדמנויות משמעותיות לרווחים

13תגובות

המדדים האמריקאיים שוב בשיאים חדשים וכאילו כלום לא השתנה בשוק ההון בשנים האחרונות. ואכן, הדבר העיקרי לא השתנה. הבנקים המרכזיים התאהבו במדיניות האולטרה מרחיבה, אף שכבר אינה נחוצה זה שנים. ובכל זאת, לא הייתי רוצה להתחלף עם הנגידים בעולם המערבי. אסטרטגיית היציאה מהמדיניות של הריביות הנמוכות והשליליות, וקניית אג"חים ממשלתיים וקונצרניים בשוק ללא רסן, היא מורכבת במיוחד. צמצום מוניטרי משמעותי בהחלט יכול לשנות תמחורים בשוק ההון. אבל, אין לאף נגיד סיבה (ואומץ) לעשות את הניסוי הזה בקדנציה שלו. כל נגיד רוצה להשאיר את המלאכה הקשה והמסוכנת הזאת לזה שיבוא אחריו. אנחנו, בינתיים, נמשיך להינות מעליית ערך הנכסים הגלובלית.

כשהריבית הריאלית בארה"ב שלילית ורווחי החברות עולים, מכפיל של 8-19 ב-S&P אינו בועה. גם הביקורת על החברות האמריקאיות, על כך שהן מעלות מינוף ועושות בייבק היא די טפשית בעיני. החברות מבצעות פעולה כלכלית הגיונית מבחינתן, שמעלה את הערך לבעלי המניות. למה בעצם לא להנפיק חוב זול במחירים מגוחכים ולפעול לטובת בעלי המניות?! איך זה ייגמר? אם לא תהיה צמיחה הרבה יותר גבוהה בעולם (כנראה שלא תהיה), זה ייגמר רע! אבל... לא כרגע.

סכר היואסי, צפון קרוליינה
להמשך הפוסט

הפצצות המתקתקות שאמורות לטלטל את השווקים

אל תתפתו להתרגש מהכותרות הגרנדיוזיות על על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים". זה לא מה שישפיע על מחירי המניות בטווח הבינוני-ארוך

11תגובות

שוקי המניות העולמיים נרגעו קצת מאופוריית טראמפ, וחוזרים לדבר על... בחירות בצרפת ובריטניה ונושאים גיאופוליטיים שונים: הפצצת טראמפ בסוריה (מה זה קשור בכלל?!) והמטורף מצפון קוריאה. אני קצת מתקשה להבין, כמה דוגמאות צריך להביא לכך שזה בכלל לא משפיע על שוק ההון? חוץ מאולי (הלוואי) הזדמנויות לקניות בזול בטווח הקצר.

אז בואו נעבור על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים":

פצצת זמן
להמשך הפוסט

למה אין שום סיבה לפחד מטראמפ הצרפתי

עמנואל מקרון הוא משב רוח רענן והפחד ממנו רק יוצר הזדמנויות קנייה. וגם: האם האג"ח של ישראמקו עדיף על המניה?

4תגובות

שוק המניות האמריקאי מדשדש מאז שהנשיא דונלד טראמפ לא הצליח להעביר את רפורמת הבריאות שלו בקונגרס ובסנאט, כאילו שזה משנה משהו מבחינת הכלכלה או המהלכים העתידיים שלו. זהו אירוע פוליטי שאין לו שום חשיבות, אבל השוק עלה חזק בחודשים האחרונים - ואך טבעי הוא שייקח לו איזה אתנחתא אביבית.

בפרוטוקולים של הפד בארה"ב ציינו כמה מהחברים כי שוק המניות נראה להם יקר. איזו צביעות! הם אשמים, כי הם משאירים את הריבית כה נמוכה. מה, הם לא למדו תיאוריה כלכלית?! כשהריבית היא 0.75% והאינפלציה 2%, זה יוצר ריבית ריאלית שלילית עמוקה. במצב כזה מפליא היה אם שוקי המניות לא היו עולים, עם טראמפ או בלי טראמפ. אז שיעלו ריבית כבר וידברו פחות. בשקלול האינפלציה ומצב שוק העבודה, הריבית בארה"ב צריכה היתה להיות כיום כבר סביב 2.5%. כל עוד הפד יחזיק אותנו בריבית ריאלית שלילית עמוקה, שוקי המניות ימשיכו להיות יקרים.

דמויות של המועמדים לנשיאות צרפת. מימין: מארין לה פן, פרנסואה פיון ועמנואל מקרון
ERIC GAILLARD/רויטרס
להמשך הפוסט

על שלושה שווקים: הצפוף, האדיש וזה שלא יודע להחליט

הדילמה העיקרית שלי השבוע היא שוק האג"ח הקונצרני, שנהפך יקר מאוד. צמצום מרווחים נוסף ברבעון הראשון של 2017, מביא אותו למרווחי שפל בישראל וגם בחו"ל

8תגובות

מאז שדונלד טראמפ נבחר לנשיאות בארה"ב, עלה מדד ה-S&P בכ-15%. זה כמובן הפוך ממה שזעקו העיתונים לפני הבחירות כשהזהירו כי טראמפ יהיה אסון לשוק ההון. ציפיות העיתונאים למלחמת סחר עולמית לא התגשמו, והמטבע החזק ביותר בעולם בחודשים האחרונים היה ה... פסו המקסיקני. עד כאן הצגתי רק עובדות. האם טראמפ ממש טועה לגבי ה-fake news? תשפטו בעצמכם.

האם שוק המניות האמריקאי ייקח עכשיו אתנחתא בעליות השערים? שאלה טובה. כביכול, הכל מתומחר, כולל הורדת המסים בארה"ב (שעוד לא קרתה) והדה-רגולציה - שעוד תבוא. למי שמתלבט הנה דעתי: זהו כלל אצבע מאד פשוט. שוק ההון עובד על ציפיות, לכן, כל עוד אתם מרגישים שרוב שוק ההון עדיין סקפטי לגבי טראמפ, ירידות במדדי המניות בארה"ב הן רק מימוש זמני, ואפילו טבעי, אחרי עליות רצופות של כמה חודשים. כשהמדדים יהיו גבוהים יותר ורוב השוק ישתכנע שאכן כלכלת ארה"ב צועדת למקום טוב יותר, אז המחירים יהיו מלאים. ואז תתחילו לדאוג.

להמשך הפוסט

זמן להעלאות ועת להורדות

אם יש מישהו בעולם שיש לו סיכוי להצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת - זה דונלד טראמפ.ובינתיים אצלנו רבים על קרדיט במקום להוריד מסים

10תגובות

בחירות בישאל עכשיו? לא נראה לי. לנתניהו הרבה יותר כדאי להיחקר כראש ממשלה, מאשר כאזרח מן השורה. אהבתי את הטריק שעשה לחוקרים, כשביקש מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להתקשר אליו באמצע החקירה. עם כל הכבוד לחוקרים שרוצים לשמוע על סיגרים קובניים ושמפניה ורודה, נשיא ארצות הברית של אמריקה על הקו. הם ימתינו.

עודפי המסים מתחילת השנה הם אדירים. גם בסוף 2016 דחף האוצר הרבה הוצאות, כדי להראות גירעון מעל 2% ב-2016 כולה. כבר הבנו שסעיף מכירת חברות היי-טק אינו חד פעמי גם לפני עסקת הענק של מובילאיי. לישראל יש עוד הרבה טכנולוגיה למכור לעולם. הורדת מסים היא דרך נכונה לחלק את המשאבים, כי די ברור שהממשלה לא יודעת להוציא את העודפים בצורה יעילה, בגלל אילוצים קואליציוניים ואחרים.

אז... כשכחלון ונתניהו יפסיקו לעשות ספינים ולריב על הקרדיט, נקווה שהמסים יירדו (עדיף שילוב של מסים על עבודה ומס חברות). אם ירצו ללכת בדרך הקלה, גם הורדת מע"מ טובה. עובדה זו שוב מורידה את תחזיות האינפלציה ומעלה את הסיכויים שגם 2017 תהיה שנה עם אינפלציה שלילית בארץ.

ומחוץ לארץ זבת חלב ודבש שלנו, טראמפ יתחיל בקרוב את מאבקיו עם הקונגרס על אישור מדיניותו בתחום רפורמת הבריאות, הורדת המסים ועוד. המחסומים הפוליטיים הגיעו גם לארה"ב. השוק נותר סקפטי לגבי טראמפ. לדעתי, טראמפ ישיג את רוב מטרותיו. טראמפ עקבי ונחוש, ובאמת הגיע הזמן שמישהו בעולם יצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת. אם יש מועמד בעל סיכויים להצליח בכך - זה דונלד טראמפ.

לחיצה על כפתור מעלית
להמשך הפוסט

המניות באירופה לא מתרגשות מהפוליטיקה, אז נקנה וזהו

שוק המניות האירופי לא מתרגש ממנהיגי הימין וכלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס. ואצלנו, אין מה לעשות, השקל צריך להתחזק

6תגובות

אירופה על הפרק. מבחינת שוק ההון, גם הבחירות בהולנד התגלו כרעש פוליטי חולף. מה יהיה בצרפת? כנראה שאותו הדבר. בפן הכלכלי, כלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס.

בינתיים, שוק המניות האירופי לא ממש מתרגש ממנהיגי הימין המתלהמים ולא נותן לנו הזדמנות קנייה אמיתית. ייתכן שצריך לקנות גם ככה וזהו. כשהמתח מתפוגג גם תשואות האג"ח ל-10 שנים בגרמניה מגיעות למקום שפוי יותר ועולות לכיוון 0.5%. זה עדיין שורט. אני מזכיר שהאינפלציה בגרמניה (כמו בארה"ב) מתקרבת ל-2%.

תרגול מדיטציה
להמשך הפוסט

מחפשים את ההזדמנות הבאה? שימו לב לאירופה

אם השווקים באירופה יירדו באופן חד בגלל נושאים פוליטיים, זו תהיה הזדמנות קנייה. בארץ, כדאי שבנק ישראל יקבל את המציאות ויתרגל לשקל חזק יותר – כל הנתונים הכלכליים טובים מאוד!

7תגובות

הכלכלה הישראלית ממשיכה לייצר נתונים טובים מאוד. לאחר הנתון הגבוה של הצמיחה לרבעון הרביעי 2016, התבשרנו שהעודף בחשבון השוטף עלה לשיא והכנסות המדינה ממסים עולות על כל התחזיות.

לא מקנא בנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שמנסה להחליש את השקל. פלוג תמשיך להיאבק בשקל, אך לדעתי תצטרך להתרגל לרמת שקל חזקה יותר. בנוסף, גם אם יהיה משבר בעולם, הכלכלה הישראלית תתפקד טוב יותר (כמו במשבר 2008). ישראל היא מדינת יצוא שמוכרת לעולם ההי-טק, תרופות ונשק. די מבטיח, גם בתקופות יותר קשות בכלכלה העולמית. הכלכלה הישראלית מתפקדת היטב, למרות קצת שחיתות והרבה ביורוקרטיה ומקורביזם. למעשה, הסיכון הגדול ביותר לכלכלה הישראלית כיום הוא בועת הנדל"ן שהתפתחה פה.

מנהיג מפלגת החירות חירט וילדרס
BART MAAT/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

בלי קרנית פלוג הדולר כבר היה ב-3.2 שקל

איזה מהלך של השקל! בטווח הבינוני-ארוך אני חושב שהוא יישאר חזק ושהתערבות בנק ישראל לא משפיעה. וגם, היינו מתים שתהיה לנו ממשלה שדואגת לנו האזרחים כמו שטראמפ דואג לאמריקאים

14תגובות

איזה מהלך של השקל! כל הסבר למהלך במטבע בטווח הקצר הוא טיפשי מיסודו, אבל אנסה בכל זאת. יש פה שני פקטורים חדשים: קודם כל (אצלי תמיד...) טראמפ. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שטראמפ נותן לה רוח גבית, חוץ ממדינתו שלו. הדבר לא נעלם מעיני משקיעים זרים, כמו שהישראלים לא מבינים את העוצמה של זה.

הסבר שני הוא, אולי, ההבנה שפיתוח מאגר לוויתן הגיע לנקודת האל חזור. נכון, הגז יתחיל לזרום רק ב-2019, אבל זה יצוא ישראלי בסדרי גודל ענקיים. הספקולנטים ניסו את בנק ישראל, וזה נתפס במערומיו. קרנית זה לא סטנלי, ולמרות זאת, קשה לי להאמין שבנק ישראל אמר את המלה האחרונה.

אדם מחזיק שטרות של 200 שקל
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

כולם מחכים למימוש. למה? כדי לקנות מניות

אז אם זה כך, אני מבין שאולי לא ממש יהיה מימוש עמוק כרגע. וגם: שלושה רעיונות השקעה מחוץ לקופסא בשלושה שווקים מתעוררים: רוסיה, מקסיקו וקולומביה

13תגובות

שוקי המניות ממשיכים להיות חזקים וכולם מחכים למימוש. כשאני שואל למה הם מחכים למימוש, כולם אומרים... "כדי לקנות מניות". אז אני מבין שאולי לא ממש יהיה מימוש עמוק כרגע.

לאחרונה אני קורא הרבה כתבות על כך שסין יכולה להתנקם בארה"ב, אם זו תפתח במלחמת סחר, ע"י מכירת כל האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שברשותה. זה בכלל לא איום וגם לא יקרה. מה, סין תפיל את ערך הנכסים של עצמה? הרי סין מחזיקה טריליוני דולרים באג"ח ממשלתי אמריקאי. ומה בדיוק סין תחזיק? יורו? שאולי יהפכו ללירטות איטלקיות?

בורסת מקסיקו
בלומברג
להמשך הפוסט

קנו מניות אמריקאיות - ואל תאמינו לכותרות על בלאגן בבית הלבן

השווקים בשיא. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם

14תגובות

מדד S&P כבר הגיע ל-2,350 נקודות. אנשים שואלים אותי אם לדעתי "ראלי טראמפ" נגמר. אני לא יודע! אני רק ממשיך ואומר אותו דבר מאז בחירת טראמפ: השקיעו במניות אמריקאיות. זה גם מה שאני חושב היום. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם.

ג'נט ילן נאמה בשבוע שעבר, ובפעם הראשונה שמעתי אותה משנה גישה. לראשונה אמרה שהסיכון באי העלאת הריבית כבר גדול מהעלאה מוקדמת מדי של הריבית. לשמוע כזה דבר מ"יונה צחורה" כמו ילן זה בהחלט שינוי.

טראמפ
Carolyn Kaster/אי־פי
להמשך הפוסט

כשטראמפ מתעטש, שוקי המניות באירופה עולים

אין חדש בשוק המניות בארה"ב: הוא חזק מאוד - גם בגלל הציפיות מטראמפ לשפר את הכלכלה וגם בשל רווחי החברות ■ בינתיים גם שוקי המניות באירופה נדבקים בקדחת טראמפ

6תגובות

טראמפ, כמו איש עסקים ממולח, מתחיל כל משא ומתן בנקודה הכי קיצונית, כדי ליצור לו יתרון אסטרטגי. ועכשיו, הוא לא סתם איש עסקים, אלא הוא נשיא ארה"ב, לכן, הוא גם יכול להרשות לעצמו להציג נקודות פתיחה ממש קיצוניות במשא ומתן. בהמשך הוא יעשה מחוות ויתפשר, גם מול הקונגרס בנושאים השונים וגם מול מקסיקו ושות'.

ועדיין, אין ספק שיש מימד בלתי צפוי בפעילותו של טראמפ. כאיש עסקים, טראמפ רואה בהיותו מהיר ובלתי צפוי יתרון טקטי. פשוט צריך להבין מאיפה בא האיש. למה זה חייב לקרות שהפוליטיקה תשנה אותו לרעה?!

טראמפ,אתמול
JOSHUA ROBERTS/רויטרס
להמשך הפוסט

שאפו למי שלא החזיק טבע בשנה האחרונה

כל הכבוד לאלו שזיהו את המגמה ולא החזיקו במניה בשנה האחרונה, למרות משקלה הגבוה במדדים. בינתיים, S&P ממשיך לעלות, טראמפ מצליח להחליש קצת את הדולר וממשיך לקיים הבטחות

9תגובות

בשבוע שחלף פלשה הרטוריקה של טראמפ גם לזירת המט"ח. טראמפ טוען ובצדק שמדינות העולם נוקטות גישה של פיחות יזום במטבעותיהן, המחליש את התחרותיות של החברות האמריקאיות. אני מניח שחצי הביקורת העיקריים של טראמפ מכוונים ליפן ולגוש היורו. בתוך גוש היורו אני בטוח שגרמניה הכי מעצבנת אותו, כי היא הנהנית העולמית העיקרית מהיורו החלש. טוב, טראמפ לא יכול לבנות חומה סביב הדולר האמריקאי, אבל הוא הצליח באמירותיו להחליש קצת את הדולר השבוע. מול המטבע החזק בעולם (השקל), הדולר נחלש משמעותית.

טראמפ מדהים במהירות שבה הוא ממשיך לקיים את הבטחותיו. רגע, זה רע?! אולי אנחנו פשוט רגילים למשהו אחר. נמשכות ההפגנות בעד הגלובליזציה. להפגין בעד הגלובליזציה זה נשמע אצילי, אבל בעשרות השנים האחרונות פירות הגלובליזציה הלכו בארה"ב למאיון העליון או למקורבים הפוליטיים. קשה להתווכח עם הנתונים. אזרחי ארה"ב הצביעו כדי לנסות לשנות את זה. נראה אם טראמפ יצליח.

פסל בסין לכבוד שנת התרנגול
JON WOO/רויטרס
להמשך הפוסט

אם נתניהו הולך, מה יקרה בבורסה - וכמה הוא שווה במדדים המובילים

אין לי מושג אם יגישו כתב אישום נגד ביבי, אבל, שוק המניות בארץ די חלש מתחילת השנה ואני מייחס את החולשה הזאת גם לחקירותיו של ראש הממשלה ■ בינתיים בארה"ב, טראמפ מאריך את הסייקל ואפשר עדיין לקנות מניות בכל תיקון למטה של השוק האמריקאי

23תגובות

אין לי שום מושג אם יגישו כתב אישום נגד ביבי. אבל, שוק המניות בארץ די חלש מתחילת השנה - ואני מייחס את החולשה הזאת גם לחקירותיו של ביבי. תעזבו פוליטיקה, תחשבו מה יקרה למניות התקשורת, הגז, הבנקים ואחרות, אם ביבי ייצא מהזירה. לפחות בתחום הכלכלי ובטח בשוק ההון, ביבי שווה לפחות 5% במדדים המובילים.

ובעולם...העולם כולו בהלם! הנשיא טראמפ מקיים הבטחות מלפני הבחירות. אנחנו לא רגילים לזה. פוליטיקאי שמקיים הבטחות לאחר שנבחר?! איזה טמטום זה לקיים הבטחות - הרי כבר נבחרת! וגם מה יש למהר? כן, כן, זה חסר תקדים בעוצמה הזאת בעולם המודרני.

בנימין נתניהו
אי-פי
להמשך הפוסט

נראה כי שוקי המניות מיצו את גל העליות - ועידן רווחי ההון באג"ח נגמר

כעת נותר לחכות לתוכניותיו הכלכליות המפורטות יותר של טראמפ בתחומים השונים

11תגובות

מאז בחירת טראמפ לנשיא, אנחנו בשוק ההון מקשיבים יותר לנשיאים ופחות לנגידים. בשבוע שעבר שמענו את תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה, בנאום פייסני על עתיד הברקזיט, זאת לאחר שבשבועות האחרונים שמענו ממנה הצהרות חוזרות ונשנות על כך שהיא מחויבת לברקזיט מהיר. הנקודה המרכזית בנאומה היתה רצונה להביא את הברקזיט לאישור הפרלמנט הבריטי. זה אומר עוד סחבת ופוליטיקה. ומי בכלל ישא ויתן ב-2017 עם בריטניה על הברקזיט באירופה? צרפת וגרמניה מתכוננות למערכות בחירות לא פשוטות. הליש"ט ירד והליש"ט עלה, ובכלל לא ברור מה יהיה גורל הברקזיט.

ובהסתכלות רחבה יותר, אולי בסוף יבינו שברקזיט זה טוב לבריטניה, כמו שהבינו שטראמפ זה טוב לאמריקה.

טיפאני טראמפ לצד דונלד טראמפ, בטקס ההשקה של מלון טראמפ החדש בוושינגטון, אוקטובר 2016
GARY CAMERON/רויטרס
להמשך הפוסט

מה למדנו מההצגה הכי טובה בעיר (או בעצם, בעולם)

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ הכניסה את חברות הפארמה לאזור שחור ופגיע, אבל עוד נראה האם נשיא שמצייץ גם נושך. בינתיים בכלכלה הריאלית: מדד סנטימנט העסקים הקטנים בארה"ב מרקיע שחקים

7תגובות

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ, מאז נבחר לתפקיד נשיא ארה"ב, היתה, כמצופה, ההצגה הכי טובה בעיר, למעשה בעולם. בעוד כל העולם עדיין שרוי בהלם ואינו יודע איך לאכול את החיה הג'ינג'ית החדשה הזו הנקראת דונלד טראמפ, הוא עצמו ממשיך בקו הדוגמטי - עם זאת המאוד כן - וצובע לנו את העולם בשחור או לבן.

הפעם טראמפ הכניס את חברות הפארמה לאזור השחור הפגיע, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. האמת, אחרי הדברים שאמר, נראה שחברות הפארמה עוד יתגעגעו להילרי, שנראית עכשיו בדיעבד כמו מלאך. רק זה היה חסר למניות הפארמה החבוטות, שכבר איבדו הרבה מערכן.

דונלד טראמפ ובני משפחתו לאחר ההכרזה על מועמדותו לנשיאות. יוני, 2015
ברנדן מקדרמיד / רויטרס
להמשך הפוסט

מחפשים תשואה? לכו על המניה - במקום על האג"ח של אותה החברה

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. הריבית עדיין נמוכה, ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב. ובישראל: שוק האג"ח הקונצרני גואה

11תגובות

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. אין מה לעשות, הריבית עדיין נמוכה - ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב.

בשבועות הקרובים נצלול לתוך עונת הדוחות בארה"ב, כך שצפוי לנו מסחר קצת יותר סלקטיבי בארה"ב, ויותר חשוב מזה, עם יותר קשר לתוצאות החברות בסקטורים השונים בארה"ב. אבל, אל תטעו, הציפיות לתוצאות מדיניותו של טראמפ ימשיכו ללוות אותנו בשוק עוד חודשים ארוכים. השוק מבין היטב שטראמפ בא לעשות, והוא לא עוד פוליטיקאי. אם טראמפ יעשה, זה בהחלט יכול לדחות את סוף הסייקל במניות האמריקאיות.

קיר מניות
Dreamstime
להמשך הפוסט