פוסטים אחרונים

הפצצות המתקתקות שאמורות לטלטל את השווקים

אל תתפתו להתרגש מהכותרות הגרנדיוזיות על על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים". זה לא מה שישפיע על מחירי המניות בטווח הבינוני-ארוך

4תגובות

שוקי המניות העולמיים נרגעו קצת מאופוריית טראמפ, וחוזרים לדבר על... בחירות בצרפת ובריטניה ונושאים גיאופוליטיים שונים: הפצצת טראמפ בסוריה (מה זה קשור בכלל?!) והמטורף מצפון קוריאה. אני קצת מתקשה להבין, כמה דוגמאות צריך להביא לכך שזה בכלל לא משפיע על שוק ההון? חוץ מאולי (הלוואי) הזדמנויות לקניות בזול בטווח הקצר.

אז בואו נעבור על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים":

פצצת זמן
להמשך הפוסט

למה אין שום סיבה לפחד מטראמפ הצרפתי

עמנואל מקרון הוא משב רוח רענן והפחד ממנו רק יוצר הזדמנויות קנייה. וגם: האם האג"ח של ישראמקו עדיף על המניה?

4תגובות

שוק המניות האמריקאי מדשדש מאז שהנשיא דונלד טראמפ לא הצליח להעביר את רפורמת הבריאות שלו בקונגרס ובסנאט, כאילו שזה משנה משהו מבחינת הכלכלה או המהלכים העתידיים שלו. זהו אירוע פוליטי שאין לו שום חשיבות, אבל השוק עלה חזק בחודשים האחרונים - ואך טבעי הוא שייקח לו איזה אתנחתא אביבית.

בפרוטוקולים של הפד בארה"ב ציינו כמה מהחברים כי שוק המניות נראה להם יקר. איזו צביעות! הם אשמים, כי הם משאירים את הריבית כה נמוכה. מה, הם לא למדו תיאוריה כלכלית?! כשהריבית היא 0.75% והאינפלציה 2%, זה יוצר ריבית ריאלית שלילית עמוקה. במצב כזה מפליא היה אם שוקי המניות לא היו עולים, עם טראמפ או בלי טראמפ. אז שיעלו ריבית כבר וידברו פחות. בשקלול האינפלציה ומצב שוק העבודה, הריבית בארה"ב צריכה היתה להיות כיום כבר סביב 2.5%. כל עוד הפד יחזיק אותנו בריבית ריאלית שלילית עמוקה, שוקי המניות ימשיכו להיות יקרים.

דמויות של המועמדים לנשיאות צרפת. מימין: מארין לה פן, פרנסואה פיון ועמנואל מקרון
ERIC GAILLARD/רויטרס
להמשך הפוסט

על שלושה שווקים: הצפוף, האדיש וזה שלא יודע להחליט

הדילמה העיקרית שלי השבוע היא שוק האג"ח הקונצרני, שנהפך יקר מאוד. צמצום מרווחים נוסף ברבעון הראשון של 2017, מביא אותו למרווחי שפל בישראל וגם בחו"ל

8תגובות

מאז שדונלד טראמפ נבחר לנשיאות בארה"ב, עלה מדד ה-S&P בכ-15%. זה כמובן הפוך ממה שזעקו העיתונים לפני הבחירות כשהזהירו כי טראמפ יהיה אסון לשוק ההון. ציפיות העיתונאים למלחמת סחר עולמית לא התגשמו, והמטבע החזק ביותר בעולם בחודשים האחרונים היה ה... פסו המקסיקני. עד כאן הצגתי רק עובדות. האם טראמפ ממש טועה לגבי ה-fake news? תשפטו בעצמכם.

האם שוק המניות האמריקאי ייקח עכשיו אתנחתא בעליות השערים? שאלה טובה. כביכול, הכל מתומחר, כולל הורדת המסים בארה"ב (שעוד לא קרתה) והדה-רגולציה - שעוד תבוא. למי שמתלבט הנה דעתי: זהו כלל אצבע מאד פשוט. שוק ההון עובד על ציפיות, לכן, כל עוד אתם מרגישים שרוב שוק ההון עדיין סקפטי לגבי טראמפ, ירידות במדדי המניות בארה"ב הן רק מימוש זמני, ואפילו טבעי, אחרי עליות רצופות של כמה חודשים. כשהמדדים יהיו גבוהים יותר ורוב השוק ישתכנע שאכן כלכלת ארה"ב צועדת למקום טוב יותר, אז המחירים יהיו מלאים. ואז תתחילו לדאוג.

להמשך הפוסט

זמן להעלאות ועת להורדות

אם יש מישהו בעולם שיש לו סיכוי להצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת - זה דונלד טראמפ.ובינתיים אצלנו רבים על קרדיט במקום להוריד מסים

10תגובות

בחירות בישאל עכשיו? לא נראה לי. לנתניהו הרבה יותר כדאי להיחקר כראש ממשלה, מאשר כאזרח מן השורה. אהבתי את הטריק שעשה לחוקרים, כשביקש מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להתקשר אליו באמצע החקירה. עם כל הכבוד לחוקרים שרוצים לשמוע על סיגרים קובניים ושמפניה ורודה, נשיא ארצות הברית של אמריקה על הקו. הם ימתינו.

עודפי המסים מתחילת השנה הם אדירים. גם בסוף 2016 דחף האוצר הרבה הוצאות, כדי להראות גירעון מעל 2% ב-2016 כולה. כבר הבנו שסעיף מכירת חברות היי-טק אינו חד פעמי גם לפני עסקת הענק של מובילאיי. לישראל יש עוד הרבה טכנולוגיה למכור לעולם. הורדת מסים היא דרך נכונה לחלק את המשאבים, כי די ברור שהממשלה לא יודעת להוציא את העודפים בצורה יעילה, בגלל אילוצים קואליציוניים ואחרים.

אז... כשכחלון ונתניהו יפסיקו לעשות ספינים ולריב על הקרדיט, נקווה שהמסים יירדו (עדיף שילוב של מסים על עבודה ומס חברות). אם ירצו ללכת בדרך הקלה, גם הורדת מע"מ טובה. עובדה זו שוב מורידה את תחזיות האינפלציה ומעלה את הסיכויים שגם 2017 תהיה שנה עם אינפלציה שלילית בארץ.

ומחוץ לארץ זבת חלב ודבש שלנו, טראמפ יתחיל בקרוב את מאבקיו עם הקונגרס על אישור מדיניותו בתחום רפורמת הבריאות, הורדת המסים ועוד. המחסומים הפוליטיים הגיעו גם לארה"ב. השוק נותר סקפטי לגבי טראמפ. לדעתי, טראמפ ישיג את רוב מטרותיו. טראמפ עקבי ונחוש, ובאמת הגיע הזמן שמישהו בעולם יצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת. אם יש מועמד בעל סיכויים להצליח בכך - זה דונלד טראמפ.

לחיצה על כפתור מעלית
להמשך הפוסט

המניות באירופה לא מתרגשות מהפוליטיקה, אז נקנה וזהו

שוק המניות האירופי לא מתרגש ממנהיגי הימין וכלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס. ואצלנו, אין מה לעשות, השקל צריך להתחזק

6תגובות

אירופה על הפרק. מבחינת שוק ההון, גם הבחירות בהולנד התגלו כרעש פוליטי חולף. מה יהיה בצרפת? כנראה שאותו הדבר. בפן הכלכלי, כלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס.

בינתיים, שוק המניות האירופי לא ממש מתרגש ממנהיגי הימין המתלהמים ולא נותן לנו הזדמנות קנייה אמיתית. ייתכן שצריך לקנות גם ככה וזהו. כשהמתח מתפוגג גם תשואות האג"ח ל-10 שנים בגרמניה מגיעות למקום שפוי יותר ועולות לכיוון 0.5%. זה עדיין שורט. אני מזכיר שהאינפלציה בגרמניה (כמו בארה"ב) מתקרבת ל-2%.

תרגול מדיטציה
להמשך הפוסט

מחפשים את ההזדמנות הבאה? שימו לב לאירופה

אם השווקים באירופה יירדו באופן חד בגלל נושאים פוליטיים, זו תהיה הזדמנות קנייה. בארץ, כדאי שבנק ישראל יקבל את המציאות ויתרגל לשקל חזק יותר – כל הנתונים הכלכליים טובים מאוד!

7תגובות

הכלכלה הישראלית ממשיכה לייצר נתונים טובים מאוד. לאחר הנתון הגבוה של הצמיחה לרבעון הרביעי 2016, התבשרנו שהעודף בחשבון השוטף עלה לשיא והכנסות המדינה ממסים עולות על כל התחזיות.

לא מקנא בנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שמנסה להחליש את השקל. פלוג תמשיך להיאבק בשקל, אך לדעתי תצטרך להתרגל לרמת שקל חזקה יותר. בנוסף, גם אם יהיה משבר בעולם, הכלכלה הישראלית תתפקד טוב יותר (כמו במשבר 2008). ישראל היא מדינת יצוא שמוכרת לעולם ההי-טק, תרופות ונשק. די מבטיח, גם בתקופות יותר קשות בכלכלה העולמית. הכלכלה הישראלית מתפקדת היטב, למרות קצת שחיתות והרבה ביורוקרטיה ומקורביזם. למעשה, הסיכון הגדול ביותר לכלכלה הישראלית כיום הוא בועת הנדל"ן שהתפתחה פה.

מנהיג מפלגת החירות חירט וילדרס
BART MAAT/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

בלי קרנית פלוג הדולר כבר היה ב-3.2 שקל

איזה מהלך של השקל! בטווח הבינוני-ארוך אני חושב שהוא יישאר חזק ושהתערבות בנק ישראל לא משפיעה. וגם, היינו מתים שתהיה לנו ממשלה שדואגת לנו האזרחים כמו שטראמפ דואג לאמריקאים

14תגובות

איזה מהלך של השקל! כל הסבר למהלך במטבע בטווח הקצר הוא טיפשי מיסודו, אבל אנסה בכל זאת. יש פה שני פקטורים חדשים: קודם כל (אצלי תמיד...) טראמפ. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שטראמפ נותן לה רוח גבית, חוץ ממדינתו שלו. הדבר לא נעלם מעיני משקיעים זרים, כמו שהישראלים לא מבינים את העוצמה של זה.

הסבר שני הוא, אולי, ההבנה שפיתוח מאגר לוויתן הגיע לנקודת האל חזור. נכון, הגז יתחיל לזרום רק ב-2019, אבל זה יצוא ישראלי בסדרי גודל ענקיים. הספקולנטים ניסו את בנק ישראל, וזה נתפס במערומיו. קרנית זה לא סטנלי, ולמרות זאת, קשה לי להאמין שבנק ישראל אמר את המלה האחרונה.

אדם מחזיק שטרות של 200 שקל
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

כולם מחכים למימוש. למה? כדי לקנות מניות

אז אם זה כך, אני מבין שאולי לא ממש יהיה מימוש עמוק כרגע. וגם: שלושה רעיונות השקעה מחוץ לקופסא בשלושה שווקים מתעוררים: רוסיה, מקסיקו וקולומביה

13תגובות

שוקי המניות ממשיכים להיות חזקים וכולם מחכים למימוש. כשאני שואל למה הם מחכים למימוש, כולם אומרים... "כדי לקנות מניות". אז אני מבין שאולי לא ממש יהיה מימוש עמוק כרגע.

לאחרונה אני קורא הרבה כתבות על כך שסין יכולה להתנקם בארה"ב, אם זו תפתח במלחמת סחר, ע"י מכירת כל האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שברשותה. זה בכלל לא איום וגם לא יקרה. מה, סין תפיל את ערך הנכסים של עצמה? הרי סין מחזיקה טריליוני דולרים באג"ח ממשלתי אמריקאי. ומה בדיוק סין תחזיק? יורו? שאולי יהפכו ללירטות איטלקיות?

בורסת מקסיקו
בלומברג
להמשך הפוסט

קנו מניות אמריקאיות - ואל תאמינו לכותרות על בלאגן בבית הלבן

השווקים בשיא. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם

14תגובות

מדד S&P כבר הגיע ל-2,350 נקודות. אנשים שואלים אותי אם לדעתי "ראלי טראמפ" נגמר. אני לא יודע! אני רק ממשיך ואומר אותו דבר מאז בחירת טראמפ: השקיעו במניות אמריקאיות. זה גם מה שאני חושב היום. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם.

ג'נט ילן נאמה בשבוע שעבר, ובפעם הראשונה שמעתי אותה משנה גישה. לראשונה אמרה שהסיכון באי העלאת הריבית כבר גדול מהעלאה מוקדמת מדי של הריבית. לשמוע כזה דבר מ"יונה צחורה" כמו ילן זה בהחלט שינוי.

טראמפ
Carolyn Kaster/אי־פי
להמשך הפוסט

כשטראמפ מתעטש, שוקי המניות באירופה עולים

אין חדש בשוק המניות בארה"ב: הוא חזק מאוד - גם בגלל הציפיות מטראמפ לשפר את הכלכלה וגם בשל רווחי החברות ■ בינתיים גם שוקי המניות באירופה נדבקים בקדחת טראמפ

6תגובות

טראמפ, כמו איש עסקים ממולח, מתחיל כל משא ומתן בנקודה הכי קיצונית, כדי ליצור לו יתרון אסטרטגי. ועכשיו, הוא לא סתם איש עסקים, אלא הוא נשיא ארה"ב, לכן, הוא גם יכול להרשות לעצמו להציג נקודות פתיחה ממש קיצוניות במשא ומתן. בהמשך הוא יעשה מחוות ויתפשר, גם מול הקונגרס בנושאים השונים וגם מול מקסיקו ושות'.

ועדיין, אין ספק שיש מימד בלתי צפוי בפעילותו של טראמפ. כאיש עסקים, טראמפ רואה בהיותו מהיר ובלתי צפוי יתרון טקטי. פשוט צריך להבין מאיפה בא האיש. למה זה חייב לקרות שהפוליטיקה תשנה אותו לרעה?!

טראמפ,אתמול
JOSHUA ROBERTS/רויטרס
להמשך הפוסט

שאפו למי שלא החזיק טבע בשנה האחרונה

כל הכבוד לאלו שזיהו את המגמה ולא החזיקו במניה בשנה האחרונה, למרות משקלה הגבוה במדדים. בינתיים, S&P ממשיך לעלות, טראמפ מצליח להחליש קצת את הדולר וממשיך לקיים הבטחות

9תגובות

בשבוע שחלף פלשה הרטוריקה של טראמפ גם לזירת המט"ח. טראמפ טוען ובצדק שמדינות העולם נוקטות גישה של פיחות יזום במטבעותיהן, המחליש את התחרותיות של החברות האמריקאיות. אני מניח שחצי הביקורת העיקריים של טראמפ מכוונים ליפן ולגוש היורו. בתוך גוש היורו אני בטוח שגרמניה הכי מעצבנת אותו, כי היא הנהנית העולמית העיקרית מהיורו החלש. טוב, טראמפ לא יכול לבנות חומה סביב הדולר האמריקאי, אבל הוא הצליח באמירותיו להחליש קצת את הדולר השבוע. מול המטבע החזק בעולם (השקל), הדולר נחלש משמעותית.

טראמפ מדהים במהירות שבה הוא ממשיך לקיים את הבטחותיו. רגע, זה רע?! אולי אנחנו פשוט רגילים למשהו אחר. נמשכות ההפגנות בעד הגלובליזציה. להפגין בעד הגלובליזציה זה נשמע אצילי, אבל בעשרות השנים האחרונות פירות הגלובליזציה הלכו בארה"ב למאיון העליון או למקורבים הפוליטיים. קשה להתווכח עם הנתונים. אזרחי ארה"ב הצביעו כדי לנסות לשנות את זה. נראה אם טראמפ יצליח.

פסל בסין לכבוד שנת התרנגול
JON WOO/רויטרס
להמשך הפוסט

אם נתניהו הולך, מה יקרה בבורסה - וכמה הוא שווה במדדים המובילים

אין לי מושג אם יגישו כתב אישום נגד ביבי, אבל, שוק המניות בארץ די חלש מתחילת השנה ואני מייחס את החולשה הזאת גם לחקירותיו של ראש הממשלה ■ בינתיים בארה"ב, טראמפ מאריך את הסייקל ואפשר עדיין לקנות מניות בכל תיקון למטה של השוק האמריקאי

23תגובות

אין לי שום מושג אם יגישו כתב אישום נגד ביבי. אבל, שוק המניות בארץ די חלש מתחילת השנה - ואני מייחס את החולשה הזאת גם לחקירותיו של ביבי. תעזבו פוליטיקה, תחשבו מה יקרה למניות התקשורת, הגז, הבנקים ואחרות, אם ביבי ייצא מהזירה. לפחות בתחום הכלכלי ובטח בשוק ההון, ביבי שווה לפחות 5% במדדים המובילים.

ובעולם...העולם כולו בהלם! הנשיא טראמפ מקיים הבטחות מלפני הבחירות. אנחנו לא רגילים לזה. פוליטיקאי שמקיים הבטחות לאחר שנבחר?! איזה טמטום זה לקיים הבטחות - הרי כבר נבחרת! וגם מה יש למהר? כן, כן, זה חסר תקדים בעוצמה הזאת בעולם המודרני.

בנימין נתניהו
אי-פי
להמשך הפוסט

נראה כי שוקי המניות מיצו את גל העליות - ועידן רווחי ההון באג"ח נגמר

כעת נותר לחכות לתוכניותיו הכלכליות המפורטות יותר של טראמפ בתחומים השונים

11תגובות

מאז בחירת טראמפ לנשיא, אנחנו בשוק ההון מקשיבים יותר לנשיאים ופחות לנגידים. בשבוע שעבר שמענו את תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה, בנאום פייסני על עתיד הברקזיט, זאת לאחר שבשבועות האחרונים שמענו ממנה הצהרות חוזרות ונשנות על כך שהיא מחויבת לברקזיט מהיר. הנקודה המרכזית בנאומה היתה רצונה להביא את הברקזיט לאישור הפרלמנט הבריטי. זה אומר עוד סחבת ופוליטיקה. ומי בכלל ישא ויתן ב-2017 עם בריטניה על הברקזיט באירופה? צרפת וגרמניה מתכוננות למערכות בחירות לא פשוטות. הליש"ט ירד והליש"ט עלה, ובכלל לא ברור מה יהיה גורל הברקזיט.

ובהסתכלות רחבה יותר, אולי בסוף יבינו שברקזיט זה טוב לבריטניה, כמו שהבינו שטראמפ זה טוב לאמריקה.

טיפאני טראמפ לצד דונלד טראמפ, בטקס ההשקה של מלון טראמפ החדש בוושינגטון, אוקטובר 2016
GARY CAMERON/רויטרס
להמשך הפוסט

מה למדנו מההצגה הכי טובה בעיר (או בעצם, בעולם)

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ הכניסה את חברות הפארמה לאזור שחור ופגיע, אבל עוד נראה האם נשיא שמצייץ גם נושך. בינתיים בכלכלה הריאלית: מדד סנטימנט העסקים הקטנים בארה"ב מרקיע שחקים

7תגובות

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ, מאז נבחר לתפקיד נשיא ארה"ב, היתה, כמצופה, ההצגה הכי טובה בעיר, למעשה בעולם. בעוד כל העולם עדיין שרוי בהלם ואינו יודע איך לאכול את החיה הג'ינג'ית החדשה הזו הנקראת דונלד טראמפ, הוא עצמו ממשיך בקו הדוגמטי - עם זאת המאוד כן - וצובע לנו את העולם בשחור או לבן.

הפעם טראמפ הכניס את חברות הפארמה לאזור השחור הפגיע, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. האמת, אחרי הדברים שאמר, נראה שחברות הפארמה עוד יתגעגעו להילרי, שנראית עכשיו בדיעבד כמו מלאך. רק זה היה חסר למניות הפארמה החבוטות, שכבר איבדו הרבה מערכן.

דונלד טראמפ ובני משפחתו לאחר ההכרזה על מועמדותו לנשיאות. יוני, 2015
ברנדן מקדרמיד / רויטרס
להמשך הפוסט

מחפשים תשואה? לכו על המניה - במקום על האג"ח של אותה החברה

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. הריבית עדיין נמוכה, ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב. ובישראל: שוק האג"ח הקונצרני גואה

11תגובות

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. אין מה לעשות, הריבית עדיין נמוכה - ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב.

בשבועות הקרובים נצלול לתוך עונת הדוחות בארה"ב, כך שצפוי לנו מסחר קצת יותר סלקטיבי בארה"ב, ויותר חשוב מזה, עם יותר קשר לתוצאות החברות בסקטורים השונים בארה"ב. אבל, אל תטעו, הציפיות לתוצאות מדיניותו של טראמפ ימשיכו ללוות אותנו בשוק עוד חודשים ארוכים. השוק מבין היטב שטראמפ בא לעשות, והוא לא עוד פוליטיקאי. אם טראמפ יעשה, זה בהחלט יכול לדחות את סוף הסייקל במניות האמריקאיות.

קיר מניות
Dreamstime
להמשך הפוסט

2017 בכלכלה בישראל: הכל טוב חוץ מהשחיתות והביורוקרטיה

בישראל יש הרבה כסף פנוי והריבית הנמוכה תמשיך לגרום לציבור לקנות דירות ביחד עם העדר. המחירים לא סתם עולים, מישהו קונה את כל הדירות האלה, והן לא בחינם! וגם – סיכום 2016 (שלי)

10תגובות

שנת ההשקעות 2016 מאחורינו. שנה די מורכבת, עם שלושה אירועים מרכזיים שהשפיעו על השווקים. האירוע הראשון התרחש בחודשים ינואר-פברואר ואופיין בירידות חדות בשוק המניות, על רקע ירידת מחירי הנפט עד לשפל של 26 דולר לחבית. שני האירועים האחרים היו הברקזיט ובחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב.

מבחינתי, כמנהל השקעות, האירוע הראשון שונה מהותית מהשניים שבאו אחריו. זהו ההבדל בין סיכון למשבר כלכלי אמיתי לבין שינוי פוליטי.

הזריחה הראשונה ב-2017 בסידני
JASON REED/רויטרס
להמשך הפוסט

אפשר להוריד רגל מהגז - ולהפחית קצת מניות

שוק המניות האמריקאי נרגע לאטו מהטראמפומניה - והשקל הישראלי חזק מתמיד

13תגובות

שוק המניות האמריקאי נרגע לאטו מהטראמפומניה. השוק זחל לו ברמות שיא אל עוד כריסמס, שמסכם שנה חיובית נוספת במדד S&P. אין כל ספק שהשוק מגלם כבר היום חלק מהטוב שטראמפ יעשה לכלכלה האמריקאית.

לאלו שאוהבים לתזמן, אפשר להוריד רגל מהגז ולהפחית טקטית קצת מניות. יש הטוענים שהשוק שכח להתחשב בסיכונים הנובעים מהיותו של טראמפ "טירון דיפלומטי" וממנהגו "לשלוף" מהר מדי. אני פחות חושש מהיבטים האלו. בסופו של דבר, כולם יתרגלו לסגנונו של טראמפ (אין לאף אחד ברירה). בשוק ההון כסף לא זז על סגנון אלא על מעשים וכדאיות כלכלית. ראינו את זה אינספור פעמים בעבר, ובטח בשנה האחרונה. לאירועים פוליטיים יש השפעה קצרת טווח על השווקים הפיננסיים, אשר מהר מאד מחשבים את ההתפתחויות הכלכליות הנובעות מן השינויים ולא את הקלישאות והפחדים הנלווים לאירוע.

וול סטריט סלפי שור פר
רויטרס
להמשך הפוסט

היורו ב-4 שקלים? צאו לחופשת סקי - וקנו מניות אמריקאיות

לטעמי שוק המניות האמריקאי עדיין לא הלך רחוק מדי למעלה. ייתכן שיהיו מימושים, אך הצפי קדימה עדיין חיובי

5תגובות

נתחיל בחיים עצמם: היורו ב-4 שקלים, פנקו את עצמכם בחופשת סקי באירופה!

אז טראמפ סידר לג'נט ילן העלאת ריבית דה לוקס. אבל, קשה להאמין, גם ילן הצטרפה לטראמפומאניה. הפד צופה עכשיו שלוש העלאות ריבית ב-2017 במקום שתיים; לטעמי, הכרזה די מיותרת. ילן מאמינה בטראמפ פתאום?! טראמפ עוד לא נכנס לתפקיד ועוד לא הציג את תוכניותיו הכלכליות. הפד היה צריך להיות יותר צנוע ולהשאיר את התחזית. חיזוק נוסף של הדולר בעיתוי הנוכחי על ידי הצהרות נציות לא משרת האינטרס של הפד. בכלל, בעולם שלנו היום הכל קורה מהר. לתת תחזיות שנה קדימה נהפך לקצת יומרני. הנסיבות משתנות צ'יק צ'ק.

חופשת סקי
משה גלעד
להמשך הפוסט

אין לנו יותר אויבים. אז אולי אפשר כבר לחתוך את תקציב הביטחון ולהשקיע בהיי-טק?

מדד S&P בשיא חדש. כולם רוצים מניות אמריקאיות כי שוק ההון מבין שטראמפ יעבוד קשה בשביל הכלכלה האמריקאית. ובינתיים במזרח התיכון, אין איומים באופק

33תגובות

השבוע דילגנו בניתור קל מעל משאל העם באיטליה. האיטלקים התבקשו להצביע "כן" בעד לעבוד קשה ולהילחם בשחיתות; אז הם הצביעו "לא". ראש הממשלה רנצי התפטר ועכשיו גם הוא יוכל לא לעשות כלום כל היום. אחוז ההצבעה במשאל העם באיטליה הפתיע מאוד כלפי מעלה. מסתבר, שכאשר מצביעים על לא לעבוד - כולם יוצאים להצביע, וגם יש להם הרבה זמן לכך.

בינתיים, מדד S&P בשיא חדש. כולם רוצים מניות אמריקאיות. שוק ההון מבין שדונלד טראמפ יעבוד קשה בשביל הכלכלה האמריקאית, אז המניות האמריקאיות יעבדו טוב מאד בשבילנו בתיק ההשקעות. האם טראמפ יצליח? לא יודע. אבל, לדעתי יש לו סיכוי טוב להיות נשיא מוצלח עבור אמריקה, ובכל מקרה אין שום סיבה לקלקל את חגיגת הציפיות בטווח הקצר.

הנשיא המיועד טראמפ מדבר באופן רשמי עם טיוואן, למורת רוחם של הסינים. מה מפתיע בזה?! העולם חייב להתעורר. יש באמת מדינה כזו, טיוואן, עם כלכלה לא רעה, דרך אגב. גם הסינים יקבלו את האמת בפרצוף ו...יתמודדו אתה. כי טראמפ הוא נשיא ארה"ב, המעצמה הכלכלית החזקה בעולם. אולי גם שגרירות ארה"ב תעבור לירושלים. כן, יש עיר כזאת, זו בירת ישראל.

דראגי באירופה קצת מבולבל. ארה"ב כבר בציפיות לפיסקלי והוא תקוע במוניטרי. דראגי מפחית מאפריל 2017 את ההרחבה הכמותית שלו מ-80 מיליארד יורו בחודש ל-60, אך מצד שני מאריך את התוכנית עד דצמבר 2017. הבנקים המרכזיים עיוותו את עקומי התשואות כלפי מטה כבר שנים. בארה"ב זה נגמר לחלוטין ולא יחזור בטווח הנראה לעין. אירופה ויפן עדיין נמצאים בעיוות. ביפן עיוות חמור. אבל, לא ירחק היום שבו גם התשואות הארוכות באירופה יעשו מהלך כלפי מעלה. גם הבנק היפני יכנע יום אחד מקיבוע הריבית הארוכה על 0%. זה פאסה הקטע הזה וממש לא ברור שזה עוזר לכלכלה.

וקצת חדשות מהמזרח התיכון. אחרי הצנע בסעודיה, באה ההתפרקות הכלכלית של מצרים. פיחות חד בלירה המצרית והגדלת המכסים על היבוא. קצת קשה להאמין, אבל קראתי שיש מחסור בסוכר במצרים.

ליברמן בתא הטייס של ה"אדיר", שלשום. לתקיפת הכור בעיראק נדרשו 16 מטוסים, כעת יידרשו רק שניים
אריאל חרמוני \ מש�
להמשך הפוסט

הכי טוב מניות בארה"ב. כל שאר מדינות העולם? תתמודדו בעצמכן עם הבעיות שלכן

ההשקעה במניות בארה"ב מבטיחה יותר מבכל מקום אחר בעולם. לא אחדש בזה שאומר שהחברות האמריקאיות הן הטובות בעולם. לדעתי הפרמיה היחסית שבה הן נסחרות כעת צריכה עוד לעלות

10תגובות

המוטו ל-2017 הפך להיות "פיסקלי במקום מוניטרי". כלכלנים בכל רחבי העולם מדקלמים את זה כל הזמן. אנחנו ממשיכים לסחור ציפיות לכהונתו של טראמפ, והמהדרין בטוחים שאפילו באירופה יתחילו בצעדים פיסקליים. כך, מדדי המניות האמריקאיים שוברים שיאים ובועת האג"ח מתפוצצת לה לאטה.

איזה כיף זה ציפיות. הרבה פעמים זה יותר טוב מהדבר האמיתי. אם להשתמש בדימוי הדייט, אנחנו בשלב של להסתרק ולהתייפייף בבית מול המראה ולפנטז מי יגיע לדייט שקבענו הערב. אלה יכולים בהחלט להיות הרגעים הכי מוצלחים של הדייט. הציפיות האלו לא הולכות להשתנות עד סוף השנה, ולא עד שטראמפ יציג את תוכניתו הכלכלית המלאה; איפשהו בפברואר 2017.

BRYAN R. SMITH/אי־אף־פי
להמשך הפוסט