פוסטים אחרונים

מניית בזן? רק עם כדור שינה

סיפור קצר ושני לקחים בצדו. אחד – שמחאה אזרחית עובדת. שתים – שהשקעה בחברות לא הוגנות, לא משתלמת. ושניהם קשורים אחד בשני, וזו דוגמא קלאסית למה לא כדאי להשקיע במניית בזן, גם אם זה רק משיקולי הוגנות, ואיך ההוגנות והתוצאות העסקיות הולכות ביחד, יד ביד. אה, ואם תשקיעו בבזן, כנראה לא תירדמו בלילה. למה? תקראו עד הסוף. ותבחרו לאן אתם שייכים

15תגובות

כתבתי פה לפני פחות מחודש על בזן והזיהום במפרץ. כתבתי על תחלואת הסרטן העודפת באזור חיפה, על ילדים חולי אסתמה ומחלות אחרות, על מחקר 'הראשים הקטנים', על חוסר האמינות של תחנות ניטור האוויר, על חוסר היעילות שלהן, על האינטרס של בזן שיהיה ייצוא גז טבעי ולא מעבר של המשק למבוסס גז (רק אינטרס, כן?) שיפגע משמעותית בפעילות החברה.

כתבתי גם שחייבים לבטל את אישור ההרחבה שניתן לבזן, להקטין למינימום את הייצוא, להחזיר את כמויות ייבוא הנפט למה שהיה לפני מספר שנים, לחייב את החברה להחליף חלקים עם פוטנציאל פליטות אחת לחמש שנים ולהקים תחנות ניטור על גדרות בזן כמקובל בעולם, למנוע ניגודי עניינים בניהול תחנות הניטור הקיימות, וכמובן לפעול להעברת המשק הישראלי למבוסס גז.

תמונה של שריפה
צלם: יאיר גיל
להמשך הפוסט

תקציב של כחצי מיליארד, והם לא ידעו

תקציב של 462 מיליון שקלים ומשרד האנרגיה לא ידע שאפשר לפתח 'לוויתן קטן'? אם אכן המשרד הממשלתי לא ידע שתיתכן תוכנית פיתוח מצומצם של המאגר, אפשר לסגור את המשרד ולחסוך חלק נכבד מתקציבו שצמח ב-2017 וב-2018 ל-609 ול-725 מיליון שקלים בהתאמה. אם משרד האנרגיה ידע, מדוע הוא הסתיר את המידע הכל-כך חשוב הזה משרי הממשלה?

4תגובות

מאגרי הגז תמר ולוויתן הם ללא ספק התגלית הכלכלית הגדולה ביותר מאז קום המדינה. לאור זאת, מתווה הגז הוא כנראה אחד החוזים הכלכליים החשובים ביותר שמדינת ישראל חתמה אי פעם עם חברה עסקית, אם לא החוזה הכלכלי החשוב ביותר. על החוזה הכלכלי החשוב ביותר הזה, אחראי משרד האנרגיה.

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר בממשלה הנוכחית, אמר בראיון לאילנה דיין שמה שהכי הפריע לו במתווה הגז, היא העובדה שלמדינה היה כוח עצום מול חברות הגז, אך היא לא השתמשה בו כלל. במקום לקבוע עובדות, היא ניהלה מו"מ מעמדת חולשה. הגוף שאחראי מטעם המדינה על כך הוא כאמור, משרד האנרגיה בראשות יובל שטייניץ.

אלבטרוס
להמשך הפוסט

האם מתווה הגז עובר למישור הפלילי?

אתמול הגשתי תלונה למשטרה נגד חברות הגז על חשדות להסתרת מידע, הונאה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בערב, בלילה כלכלי, התראיינתי יחד עם יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. עיקרי תשובותיו היו מסרים שקרא מדף שהיה לפניו, בסגנון "הוא מדבר שטויות הוא לא מבין כלום". כך גם תגובת נובל אנרג'י. שום התייחסות עניינית. כנראה ככה זה כשאין תשובות טובות. אני מקווה שההתייחסות של משטרת ישראל תהיה עניינית ותתייחס לעובדות. את מתווה הגז חייבים לחקור. לשם כך צריך גם אתכם. שתפו את הטור הזה. שתפו כדי לשדר את המסר שאת זה חייבים לחקור. התלונה מוצגת לשיפוטכם

17תגובות

לכבוד

תת ניצב מוטי לוי

מאגר לווייתן
אלבטרוס
להמשך הפוסט

הפשע הגדול יותר: על עבירות קטנות ועבריינים גדולים

איך מחליפים ראש ממשלה? תלוי. ראש ממשלה ישר – מחליפים בבחירות. ראש ממשלה פושע – מחליפים בחקירות. ולא, אל תספרו לי על שמאל נגד ימין וכל זה. יש פה עניין של אנושיות נגד חוסר אנושיות. של אזרחים שאכפת להם, נגד ראש ממשלה שכבר מזמן שכח מה זה אכפתיות, אלא אם מדובר בו ובכיסאו. וכמו אולמרט ודנקנר, לא משנה על מה הוא יורשע, כי את הפשעים כלפי החברה הוא כבר מזמן ביצע

18תגובות

"אולמרט הורשע על 60,000 שקלים". מכירים את המשפט הזה? בואו ניזכר באילו פרשיות פליליות נקשר שמו של אולמרט (מתוך ויקיפדיה): בנק צפון אמריקה, ג'ו אלמליח ומעטפות הכסף, החשבוניות הפיקטיביות במימון המפלגות, האי היווני, הפרטת בנק לאומי, הדירה בכרמיה, המינויים במשרד התמ"ת, מרכז ההשקעות, מעטפות הכסף מטלנסקי, ראשונטורס ושיבוש הליכי משפט, הטרדה והדחת עד. 11 פרשות פליליות. שתי הרשעות בינתיים. בנוסף לפרשיות אלו, סיפורים לא מעטים מסופרים על אולמרט, לא נזכיר אותם כאן כי הם לא פורסמו באופן רשמי וממילא הוא לא הואשם בגינם. רק נסכם שאחרי כל הפרשיות הללו ואחרי כל המיליונים שעפו באוויר, אולמרט הורשע ונכלא על 60,000 שקלים.

ומה עם נוחי דנקנר? הוא הורשע ונכלא על הרצת מניות 'קטנה'. לא משהו 'גדול', לא משהו ממושך, רק אירוע 'נקודתי' שנועד לעזור ל-'הנפקת חברים'. דנקנר לא נאשם בעסקת ישראייר בה מכר חברת תעופה כושלת ומפסידה מכיסו הפרטי לחברה הציבורית שבשליטתו, תוך שהוא משתמש בהערכת שווי מופרכת, נפטר מערבויות אישיות בשווי של כ-45 מליון דולר ומסבך את משקיעי אי.די.בי. בהפסדים של כ-450 מיליון שקלים. הוא גם לא נאשם בעסקת העיתון מעריב שקנה מכספי המשקיעים בעסקה לא כלכלית וגרם להם בתקופה קצרה להפסדים של כ-370 מיליון שקלים. רק על שתי העסקאות הללו דנקנר היה צריך ללכת לכלא ולזמן רב יותר מאשר הרשעת הרצת המניות. אבל הוא הורשע על הרצת מניות. 'קטנה'.

אי–פי
להמשך הפוסט

המתווה הזה חרא, אבל פשוט נהדר!

סליחה על המילה הזאת בכותרת, אבל חשוב להביא דברים בשם אומרם. פקיד מאוד בכיר בתפקיד משמעותי למתווה הגז, מכנה כך את המתווה בדלתיים סגורות, ואחר כך יוצא אל הציבור ומוכר אותו כדבר הכי טוב שקרה לכם. ככה עובדים עליכם בעיניים. אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר, פתח בתוכנית עובדה צוהר למתרחש, לחשדות הברורים מבחינתו על שוחד, יותר ממעטפות, הוא אמר, והארץ לא בוערת. תקראו, אם עדיין לא נחשפתם.

13תגובות

כשדיברו פעם עם ניר גלעד, שניהל את החברה לישראל של האחים עופר, ושאלו אותו האם השכר שהוא מקבל (כ-70 מיליון שקלים בחמש שנים) לא גבוה מדי, הוא אמר שאיננו יודע אם היה עובד ומתאמץ תמורת פחות מכך. שוק ההון משופע במנהלים שבטוחים שכל גרוש במשכורת של חצי מיליון או מיליון שקלים בחודש, מגיע להם. חלקם מפסידים מאות מיליונים ולפעמים מיליארדים, אבל הם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. כשאילנה דיין שאלה את אבי גבאי האם המשכורת שקיבל כמנכ"ל בזק 'הגיעה' לו, הוא ענה בפשטות – "לא".

כשאני מספר שאני מנהל קרן שמשקיעה בחברות הוגנות, אחת השאלות הראשונות ששואלים היא: "יש בכלל חברות הוגנות?" ואני עונה שאם הייתי מחפש מלאכים בלבן שמנהלים חברות, סביר להניח שלא הייתי מוצא חברות ראויות להשקעה ולא הייתי מקים קרן ומעביר את המסר, שהשקעה בחברות הוגנות משתלמת קודם כל למשקיע. אז אני מחפש בני אדם שמנהלים חברות ובני אדם הם לא מושלמים. יש להם מינוסים וחולשות. וכן, יש חברות שלא אתקרב אליהן, יש חברות שאתלבט אם להשקיע בהן או לא, ויש חברות שאני מאוד נהנה להשקיע בהן. חברות שמנוהלות בידי בני אדם לא מושלמים, אבל בהחלט אנשים ראויים שמחפשים לעשות את הטוב.

תמונה מתוך התוכנית עובדה
מתוך התכונית "עובדה"
להמשך הפוסט

חיפאים, בזן היא רק הכלי. האחראית היא הממשלה שלא שמה עלינו

דומה שתאוות הבצע איננה יודעת גבולות, ומחלות ומוות כבר לא מהווים גורם שיש להתחשב בו. ילדים מוכי אסתמה, חולים במחלות שונות, 2,500 אנשים מתים בשנה בישראל מזיהום אוויר, ההפקרות חוגגת והממשלה לא רואה את האזרחים ממטר. מחלות רבות שממלאות את בתי החולים, קשות וסופניות, הן מעשה ידי אדם, ויש להן תג מחיר. כמה? תלוי בדוחות כספיים של מי אתם מסתכלים. רק קואליציה רחבה של ארגונים אזרחיים תצליח לשנות משהו. אולי הגיע הזמן להקים קואליציה כזאת

18תגובות

בחודשיים האחרונים ביצענו תחקיר על בזן וזיהום האוויר בחיפה. המסמך מתחיל עם התקציר והמסקנות. מי שרוצה קצת פרטים, מיד לאחר התקציר מובא הדוח המלא. תקראו. התקציר וגם הדוח רלוונטיים גם למי שאינו תושב חיפה. הם רלוונטיים גם לתושבי תל-אביב וחדרה, ובכלל לכל מי שגר בערים, ליד אזורי תעשייה או תחנות כוח ולכל מי שאכפת לו ממה שקורה כאן.

תקציר ומסקנות הדוח (הדוח המלא למטה):

הדליקה במכל הדלק בבז"ן, היום
BAZ RATNER/רויטרס
להמשך הפוסט

עמונה, לא מה שחשבתם.

הרבה דיס-אינפורמציה יש בנושא עמונה, ישוב קטן בבנימין שמשגע את כל המדינה. האמת צריכה להיאמר, והיא פשוטה וברורה, שונה מכל מה שרובכם חושבים. הרי היא מונחת לפניכם ב-10 נקודות.

47תגובות

1. עמונה לא נהרסת בגלל שהיא בנויה על אדמות פרטיות של פלשתינים. זאת לא הסיבה. עמונה נהרסת כי תשובת המדינה לבג"צ היתה שעמונה נבנתה על אדמות לא מוסדרות ולכן הבניה לא חוקית ודינה להיהרס. כמה בנייה לא חוקית יש במדינת ישראל? יודעים? אפשר כמובן לנחש. כמה מתוך זה נהרס? גם אפשר לנחש.

2. ב-2008 הוגשו עתירות לבג"צ בגין 9 חלקות שעמונה כביכול בנויה עליהן. עתירות בגין אותן חלקות הוגשו גם לבימ"ש השלום, במטרה לדרוש פיצויים מהמדינה. בבימ"ש השלום התברר ש-7 חלקות מתוך ה-9 בכלל לא בעמונה. לגבי 2 החלקות האחרות, התברר שחלק הארי של החלקות הללו בכלל לא בעמונה, אלא מחוץ לישוב. מעבר לכך, העותרים אוחזים בחלק מזערי מכל חלקה. באחת ב-60 מתוך 3,600 ובשניה ב-10 או 11 מתוך 110.

תמונה של עמונה
קרדיט: הארץ
להמשך הפוסט

פישמן היה ידוע בתור מהמר כפייתי, אבל פישמן לא לבד

מספיק להסתכל על אירועי ההימורים על הלירה הטורקית בשנים 2006 ו-2008, כדי להבין הכל. לדעת שזה היה רק עניין של זמן, וזה לקח זמן רק כי הבנקים האכילו והשקו את ההימורים הללו בכסף שלא היה לאף אחד. שוב ושוב אנחנו מקבלים הוכחות שאיכות הנהלה, הוגנות והתנהלות אחראית, הם מרכיב מאוד משמעותי בהשגת תוצאות עסקיות טובות

24תגובות

בתחילת מאי 2006 נערכות בחירות במדינת ישראל. הנשיא משה קצב מטיל על אהוד אולמרט להרכיב ממשלה, עמיר פרץ מחליף את שאול מופז במשרד הביטחון - ואליעזר פישמן מחליט להשקיע כ-4 מיליארד דולר בלירה הטורקית, כנגד מכירה בשורט של דולר קנדי (דומה ללקיחת הלוואה בדולר קנדי ורכישת פיקדון בלירה טורקית, בסכום של 4 מיליארד דולר).

פישמן לא הביא בחשבון שהאג"ח של ממשלת טורקיה הגיע לפירעון וקרנות גידור שהחזיקו באג"ח, ימירו את המטבע במטרה לעזוב את טורקיה. המשקיעים הזרים משכו 10 מיליארד דולר משוק ההון הטורקי והממשלה הודיעה שלא תתמוך במטבע המקומי. כתוצאה מכך הלירה הטורקית נפלה בכ-16% בתקופה של שלושה שבועות. פישמן הפסיד כ-400 מיליון דולר. רוב ההשקעה היתה בחברות הפרטיות שלו, אם כי מעט מהשקעות המטבע הללו נעשו גם באמצעות חלק מהחברות הציבוריות שבשליטתו, כמו למשל יצרנית הצמיגים אליאנס שהפסידה כ-35 מיליון שקלים וחברת הנדל"ן דרבן שהפסידה כ-9 מיליון שקלים. בעקבות ההפסדים הללו נאלץ פישמן למכור אחזקות, כולל חברת הצמיגים אליאנס, חברת כרטיסי האשראי כאל וגם את חברת הדלק טן.

אליעזר פישמן
ניר קידר
להמשך הפוסט

למה אני חייב לנוחי דנקנר תודה גדולה

נוחי דנקנר היה צריך להישפט ולהיכלא מזמן על עסקת ישראייר וגם על עסקת מעריב, אם המוסר היה שולט בעולם החוק, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם ומוטב על הרצת מניות מאשר על כלום. יום בו אדם יורד מגדולתו, בוודאי יום כליאתו, הוא יום עצוב, אבל חשוב לזכור שדנקנר מייצג יותר מכל את בעלי השליטה שעושים בחברה הציבורית כבחברה פרטית שלהם. את התופעה הזאת צריך למגר והרתעה היא התחלה טובה. וגם - למה אני צריך לומר לדנקנר וחבריו תודה

14תגובות

שמעתי אתמול באמצעי התקשורת פרשנים שמדברים על "המעידה החד פעמית" של דנקנר ואני רוצה לומר להם שאין להם מושג על מה הם מדברים. הרצת המניות בגינה דנקנר הורשע היא ממש לא מעידה חד פעמית. קדמה לה מכירת ישראייר מגנדן, חברה פרטית של דנקנר, לאי.די.בי., לציבור. ישראייר הפסידה מאות מיליונים לדנקנר ובהתבסס על הערכת שווי מוזמנת ומנופחת ששום תחזית מתחזיותיה לא התממשה, דנקנר מכר אותה למשקיעי אי.די.בי., נחלץ ממאות מיליונים הפסדים עתידיים ומערבויות אישיות של 43 מיליון דולר, והעביר את כל החבילה הבעייתית הזאת לציבור, שהפסיד עליה מאות מיליונים. על זה לבד דנקנר היה צריך במערכת משפט מבוססת מוסר ללכת לכלא. מזמן.

כשדנקנר רצה עיתון, במקום לקנות אותו מכספו הפרטי, הוא רכש אותו מכספי אי.די.בי. כלומר מכספי הציבור. איש לא הציג לדירקטוריון תוכנית עסקית כלשהי שמראה איך העיתון יכול להרוויח, כיצד הרכישה הזאת היא עניין כלכלי ולא סיפוק האגו של בעל השליטה. לאחר תקופה קצרה אי.די.בי. מכרה את מעריב בהפסד של כ-370 מיליון שקלים. גם עסקת קרדיט-סוויס שהעמידה את כל הקונצרן בסכנה קיומית כדי לספק אגו של איש אחד, גם היא היתה מאוד בעייתית מבחינה מוסרית.

תמונה של נוחי דנקר עם עורך דינו
עופר וקנין
להמשך הפוסט

הם עוקרים גם עצים וכרמים

עמק שילה הפורה והיפהפה שוכן בין הרי בנימין לבקעת הירדן. בעשרים השנים האחרונות ניטעו בעמק עשרות אלפי גפנים ועצי זית בכאלף דונמים של חקלאות ישראלית משגשגת, המניבה יין איכותי ושמן זית, שניהם עטורי פרסים בעלי מוניטין עולמיים. המרחב הזה נמצא בין ישובים ישראלים וותיקים וצעירים, ומושך עשרות צעירים המבקשים לחזור לעבודת אדמה ולחקלאות. את זה המנהל האזרחי רוצה להחריב. וחברי הממשלה? הם קונים שמן זית ויין בסופר הקרוב. מעבר לזה לא ממש מעניין אותם.

10תגובות

לא קל להיות חקלאי יהודי ביהודה ושומרון. חוק הקרקעות באזור בנוי מתערובת סבוכה של המשפט הטורקי, האנגלי, הירדני והישראלי. רכישת קרקע היא תהליך ממושך, רצוף בירוקרטיה, הדורש 'היתר עסקה' מיוחד מהמינהל האזרחי. על פי החוק הטורקי שעדיין חל באופן מסוים ומוזר ביו"ש, אדם שעיבד במשך עשור קרקע שאיננה רשומה, יכול לדרוש עליה בעלות מכח 'עיבוד וחזקה'. בשנים האחרונות הומצא צו צבאי מיוחד, בשם 'צו שימוש מפריע', בו יכול המינהל האזרחי להוציא אדם מקרקע שעיבד שנים רבות ולהפקיע את זכותו בה, במידה ויש חשש כי מדובר בקרקע פרטית.

'משק אחיה', בית בד ויקב היושב בשילה, גייס משקיעים ממרכז הארץ, השקיע הון ברכישת קרקע בת כ-180 דונמים בעמק שילה, ובשנים 2006-2007 נטע בה כרמי יין ועצי זית. הקרקע נרכשה מחקלאי יהודי שעבד במקום שנים רבות וטען לבעלות מכח 'עיבוד וחזקה'. סכומי כסף משמעותיים הושקעו אז ומאז בכרמים. לאחר שניטעו ופרחו הכרמים, הגיע פלשתיני מהכפר ג'אלוד אל המנהל האזרחי וטען כי בעמק שילה ישנן קרקעות שירש מאביו. אותו פלשתיני לא סיפק הוכחות לכך שאביו היה בעל הקרקעות ואף לא הציג מסמכי ירושה. זה לא הפריע למינהל האזרחי להוציא למשק אחיה שכרמיו באזור, 'צו שימוש מפריע' שמשמעותו הפסקת עיבוד הקרקע וסכנת עקירת העצים והכרמים.

תמונה של מטעים
קרדיט: משק אחיה
להמשך הפוסט

המכתב שהלחיץ את שטייניץ

לפני כמעט חודשיים פירסמתי גילוי דעת משותף עם הרב יובל שרלו, מראשי הרבנים של הציונות הדתית ומראשי ארגון צהר. זה מאוד הלחיץ את שר האנרגיה ואת המערכת בכלל. מבחינתם, כל צעד שבא לשבור את התדמית שניסו ליצור למתנגדי מתווה הגז, תדמית של שמאלנים אנרכיסטים שרק רוצים להפיל הממשלה, הוא צעד מסוכן. חלילה שמצביעי הקואליציה יתחילו לבחון את המתווה עניינית. עוד מעט תתקבל ההחלטה אם לפתח את לוויתן או לא, ונדע אם זה יהיה על בסיס יצוא או על בסיס ביקושים מקומיים כפי שתמיד רצינו (+ ירדן) ועוד נדבר על כך. בינתיים אני שם פה את גילוי הדעת שהוצאתי במשותף עם הרב שרלו, לטובת קוראי TheMarker שטרם קראו או נחשפו

17תגובות

קיבלנו מתנה. שותפויות לחיפוש גז גילו שדות גז בהיקף עצום במונחים של מדינת ישראל.

קצת מספרים: שדה תמר בגודל של כ-300 מיליארד מטרים מעוקבים (BCM), פותח ברובו ומפיק גז. שדה לוויתן בגודל של כ-500 BCM טרם פותח. שדות כריש ותנין בגודל של כ-55 BCM טרם פותחו. סה"כ היקף המאגרים כ-855 BCM שמהווים קרוב ל-0.4% מכמות הגז הידועה בעולם. צריכת האנרגיה של ישראל בשנה, כ-10 BCM אך יכולה לגדול פי 2 ויותר, אם יהיה מעבר של המשק הישראלי למשק מבוסס גז.

דודו בכר
להמשך הפוסט

חרדים, רדו מהגדר

עפרה ועמונה הציפו את בעיית הריסות הבתים היהודיים ביהודה ושומרון, גם של תושבים שקנו בתום לב בתים על קרקע מדינה או קרקע יהודית פרטית, והפכו בן לילה ללא חוקיים. הליכוד נלחץ, גם הבית היהודי, ורק החרדים ישבו על הגדר, כהרגלם. מאות מבנים בעיר החרדית מודיעין עילית שהפכו עקב שכלול מפות ללא חוקיים, מחייבים אותם לקחת צד. יהיה מעניין

3תגובות

בשנות ה-80 רכשו יזמים ישראלים קרקעות, מספר קילומטרים מעבר לקו הירוק, לא רחוק ממודיעין ומכבים רעות. מצד אחד הכפרים הפלשתינים בילעין וחירבתא, ומצד שני הישובים היהודיים מתתיהו, כפר האורנים וחשמונאים. מאחר שהקרקעות נרכשו מפלשתינים, היה צורך להסתיר את הרכישה לזמן מה, עד שהמוכרים ייעלמו למקום אחר פן יירצחו על דבר המכירה. לכן סטטוס הקרקע הוגדר כקרקע פרטית יהודית, בניהול הממונה על הרכוש הממשלתי. ההגדרה הזו נוצרה במיוחד לטובת ניהול קרקעות שנרכשו והיה עניין של שמירה על חיי המוכרים. בדרך זו היה אפשר לעמעם את עובדת רכישת הקרקע. על הקרקעות האלה נבנתה העיר החרדית מודיעין עילית. תושבי העיר שקנו בה דירות ובתים, ידעו שהם קונים רכוש מסודר, מקרקעות פרטיות של יהודים.

עו"ד פליאה אלבק ז"ל, היתה במשך 24 שנים מנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות במדינה. בתקופת ממשלות הליכוד היתה אחראית, בין השאר, על קידום הליך ההכרזה על אדמות מדינה. האדמות הללו סומנו במפות באמצעות קו כחול. ההתפתחות הטכנולוגית והשתכללות הדיגיטציה עם השנים, אפשרה שכלול ודיוק של המפות. המנהל האזרחי מינה צוות שנקרא 'צוות קו כחול', שעובר משנת 1999 על מפות יהודה ושומרון ומדייק את ההכרזה של פליאה אלבק ששורטטה שנים קודם לכן.

חרדים במודיעין עילית
אייל טואג
להמשך הפוסט

צאו מהצוללת ותענו: 15 שאלות גז שהתשובות עליהן מפחידות

מתקרב המועד שבו חברות הגז צריכות להכריז אם הן מפתחות את לוויתן או לא. נוסף לכך, בית המשפט אישר אתמול את הגשת התביעה נגד חברות הגז על המחיר המונופוליסטי הגבוה, ודחה על הסף את טענות חברות הגז. אה, וגם חקירות השוחד והשחיתות מסתעפות ונוגעות גם למתווה הגז ולוועדת צמח. לקראת ההתפתחויות וכדי לרענן את העובדות, ריכזתי 15 שאלות שכל ישראלי חייב לשאול את עצמו, במיוחד אם הוא בעד מתווה הגז

23תגובות

1. מדוע מנכ"ל נובל אנרג'י מספר למשקיעים שלו בשיחת ועידה מוקלטת, שהגז הישראלי הוא "גידור טבעי". כלומר שהרווחים מהגז הישראלי כל כך גבוהים, שהם מכסים הפסדים בגין ירידות מחירים בשאר העולם?

2. איך יכול להיות שבזמן שבעולם מחירי הגז יורדים בעשרות אחוזים (50%-60%), מחיר הגז הישראלי עולה ב-20%?

חיל הים של ארה"ב
להמשך הפוסט

שעה מתל אביב: הסיפור המופלא של מפעל סבונטו

בין כל התשובות והדנקנרים ומתווה הגז והצוללות, צריך לפעמים לתת לנשמה קצת ויטמינים, קצת צמחי מרפא, קצת טוב. אז נסענו לבקר בסבונטו, מפעל סבונים קטן ביישוב כוכב השחר. הנה סיפור שאתם חייבים לקרוא. פשוט חייבים את זה לעצמכם

15תגובות

כוכב השחר הוא יישוב קטן הנמצא בין כביש 60 שמחבר את צומת תפוח, שילה, עפרה וירושלים, לבין כביש 90 בערבה, שמחבר את יפית, נעמי וישובי צפון ים המלח. יישוב קטן באמצע המלבן הזה, ארץ בנימין. כביש ארוך מוביל אליו דרך נופי בראשית. מצד אחד רכס השומרון הירוק ומצד שני, הערבה המצהיבה. עדרי צאן ועיזים משתלבים בטבעיות בנוף הקרוב, בצדי נחש האספלט המתפתל.

שלט קטן מורה אל כביש צדדי שמוביל אל כוכב השחר, ושלט נוסף אל מפעל "סבונטו". כבר מחוץ למפעל מקדם את פנינו ניחוח ארומטי בשלל טעמים וגוונים. אולי הוא בא מצמחי המרפא ששתולים מחוץ למפעל, אולי מהברזייה הארוכה ובה סדרת סבונים לניסיון, ואולי מתוך המפעל עצמו. כנראה שמכל השלושה. שלמה קשת, הבעלים, יוצא אלינו בחיוך, מכניס אותנו למפעל ומציע תה צמחים מצמחי המקום. אוטובוס עם תיירים שבאו לראות את המפעל ולשמוע את סיפורו עזב זה הרגע; לאחר שנלך יגיעו עוד תיירים, עוד מתעניינים מקומיים, בין באוטובוסים או במכוניות פרטיות.

אלנתן והוריו
יניב ישר
להמשך הפוסט

מאחורי הקלעים של חישובי הגז: "יש לך את האקסל. תשחקי אתו בעצמך"

לפני כחודש פירסמתי טור על החישובים שעשה בנק ישראל, לגבי תקבולי המסים מהגז. 70 מיליארד דולר הם צפו שנקבל, ואני שקיבלתי לידי את האקסל של בנק ישראל, רציתי להדליק זרקור על ההנחות הלא-הגיוניות שלהם. לא שאני חושד חלילה, אבל זה נראה היה כאילו מישהו ירה את החץ, ואחר כך סימן את המטרה. עכשיו נחשפתי גם להתנהלות. ככה לא מתנהלת מדינה מתוקנת

7תגובות

השבוע ביקשתי וקיבלתי את תחלופת המכתבים בין ח"כ יעל כהן פארן ועוזריה לבין בנק ישראל. המכתבים שופכים מעט אור על המתרחש מאחורי הקלעים של המתווה.

חמש פעמים (הפעם הראשונה ב-6/12/15) שלחה ח"כ כהן פארן מכתבים רשמיים לנגידת בנק ישראל וביקשה לקבל את גיליון האקסל שלפיו חישבו בבנק את התקבולים הצפויים למדינה מהגז. כהן פארן ביקשה מבנק ישראל גם ניתוח רגישות למחירים, כלומר במלים שלי, מה יהיו התקבולים מהגז אם נניח הנחות שקרובות למציאות, ולא נירה חץ ואחר כך נסמן מטרה.

לא רק טבלאות אקסל
CC Dave Dugdal, www.learningdslrvideo.com/
להמשך הפוסט

לא באמת חופשי, לא באמת הוגן: השוק בעידן התשובות, הדנקנרים והעופרים

אני בעד שוק חופשי, אבל השוק בארץ הוא לא באמת כזה. אני בעד מינימום מעורבות ממשלתית, אבל בשוק שנשלט בידי תשובות, דנקנרים ועופרים, צריך מעורבות ממשלתית. אבל מה אם אני לא סומך על הממשלה? מחשבות על קפיטליזם, חברה וכלכלה

10תגובות

 

שואלים אותי פה ושם אם אני ימין כלכלי או שמאל כלכלי, אם אני קפיטליסט או סוציאל-דמוקרט. אז אנסה לענות על השאלה הזאת. כן, אני בעד שוק חופשי ומינימום מעורבות ממשלתית, כי מעורבות ממשלתית בדרך כלל נגמרת רע. היא יקרה יותר, מסורבלת יותר ומושחתת יותר. אגב, מושחתת יותר ממה? זו שאלה טובה שנשאיר פתוחה כרגע. בעולם האידיאלי שלי אני רואה שוק חופשי, מינימום מעורבות ממשלתית, זכות של כל פרט לקניין, ומערכת משפטית חזקה שתבטיח את כל זה. מוכר לכם? יפה. כי זו תמצית הקפיטליזם.

ניר קידר, אליהו הרשקוביץ, בלומברג ועופר ועקנין
להמשך הפוסט

חוק ההסדרה ושקר האדמות הפרטיות

חוק ההסדרה, שאומר שבכל מקום בו נבנה יישוב על קרקע פרטית בתום לב או בסיוע הממשלה, היישוב יוסדר ויינתנו פיצויים מוגדלים לבעלי הקרקע, אושר אתמול בוועדת השרים. החוק הזה הוא פלסטר ולא היה צורך בו, אם רק היו עושים את הדבר הנכון, כי כל הסיפור של האדמות הפרטיות הוא הבלוף שבו צריך לטפל

16תגובות

נושא פינוי עמונה והריסת תשעת הבתים בעפרה נכנס למאני-טיים. זמן קבלת החלטות. בנט ושקד הביאו אתמול את חוק ההסדרה לוועדת השרים, בניגוד לרצון נתניהו. החוק עבר בוועדה. עכשיו הוא צריך לעבור את הליך החקיקה בכנסת, כמו גם את בג"ץ, וזו כבר משוכה משמעותית, בעיקר בגלל שקר האדמות הפרטיות. אז הנה הסבר קצר על "שקר האדמות הפרטיות".

בשנות ה-60, חוסיין מלך ירדן חילק אדמות ביהודה ושומרון למוכתרי כפרים כדי לחזק את מעמדו באזור; אלו חילקו את האדמות לאיכרים ולאחרים שחפצו ביקרם. מדינות העולם לא הכירו בשום שלב בכיבוש הירדני. ב-1980 ויתרה ירדן רטרואקטיבית על כל הזכויות שבעבר תבעה ביהודה ושומרון. יוצא מכך, שלירדן מעולם לא היתה לגיטימציה בינלאומית ואף לא מקומית, להעניק בעלות על קרקעות ביו"ש לאחרים. מכיוון שכך, בעלי "הקרקעות הפרטיות" אינם באמת בעלי הקרקע.

זה הבית שלי
ארז צדוק
להמשך הפוסט

הסיפור על אשת ראש הממשלה וחבצלת טראמפ

והבוקר - פוסט סאטירי לסתיו

16תגובות

רעייתי שוחחה הבוקר עם חבצלת טראמפ, אשתו של האיש שמכר לנו את הטראמפולינה. השיחה היתה לבבית וחמה מאוד.

חבצלת טראמפ אמרה שהיא מצפה שנקפוץ בהזדמנות הראשונה (לא הבנתי אם אליהם או בטראמפולינה כי הילדים קופצים אבל לי קצת כואב הגב) ושיהיו יחסים חמים גם בין הטראמפולינות וגם בין המשפחות.

מתוך הפוסט של ארז צדוק
להמשך הפוסט

זה לא רק טראמפ או קלינטון. זו ההיסטוריה

ההיסטוריה מראה לנו ששוק המניות מעדיף באופן חד משמעי את... דווקא את הדמוקרטים. לכאורה התשובה היתה צריכה להיות – הרפובליקאים. שוק ההון, אנחנו יודעים, מעדיף את הקפיטליסטים על פני הסוציאל-דמוקרטים, ולכן יעדיף את הרפובליקנים על פני הדמוקרטים. אז זהו, שלא. בדיוק ההפך. כשהאישיות של קלינטון מול טראמפ מתחברת להיסטוריה, העדפת השווקים ברורה

7תגובות

בדקנו את מערכות הבחירות בארה"ב מבחירת הנשיא וורן הרדינג בשנת 1921, ועד לבחירתו השנייה של ברק אובמה בשנת 2012. ב-12 מערכות בחירות ניצחו הרפובליקאים וב-9 מערכות ניצחו הדמוקרטים. שימו לב למספרים האלה:

מדד הדאו ג'ונס עלה בחצי שנה שלאחר הבחירות, בשנים שבהן נבחר נשיא דמוקרטי, בקצב תשואה שנתי ממוצע של כ-24%. הממוצע של השנה הראשונה כולה עמד על כ-17%. לעומת זאת, בשנים שבהן נבחר נשיא רפובליקאי, קצב התשואה השנתי בחצי השנה שלאחר הבחירות עמד על כמינוס 4%. הממוצע של השנה הראשונה כולה היה כ-1.5%.

קלינטון וטראמפ על ניידת של רשת סי-אן-אן הנערכת לשידור העימות הטלוויזיוני הראשון, השבוע
PAUL J. RICHARDS/אי־אף־פ
להמשך הפוסט

נאום אסתר

כתבתי כאן על נושא הריסת הבתים בעפרה. מחר יתקיימו ביישוב עפרה ובמאחז עמונה השכן מגוון אירועים שמהותם תמיכת הציבור בהתיישבות והתנגדותו להריסות. אסתר ברוט, תושבת אחד מתשעת הבתים שמיועדים להריסה בעפרה עד סוף השנה, נפגשה עם ראש הממשלה. אני מביא כאן את דבריה לנתניהו ואת תמונת משפחתה, כי אין כמו מגע אישי. וכן, ההתיישבות במלכוד, והיא צריכה לדרוש מראש הממשלה לקבל החלטה

9תגובות

תחילה לנאום של אסתר ברוט בפני ראש הממשלה, לפני כשבוע:

"נצח בעלי, ואני, בחרנו לגור בעפרה, כי בעפרה יש קהילה שמתאימה לנו, בעפרה יש חינוך, תרבות, מרחבים אוויר ובעפרה אין לחות.

משפחת ברוט
להמשך הפוסט