פוסטים אחרונים

החומצה הזרחתית שעלולה למסמס מדיניות השקעה

כמשקיעים כל שעלינו לעשות זה לוודא שיש אנליזה מעמיקה ומסודרת העוקבת גם אחר הניהול המסודר של סיכונים סביבתיים - לא ברמה של המינימום ההכרחי, אלא ברמה של המקסימום האפשרי

10תגובות

ביום שישי האחרון נחל אשלים זוהם בחומצה שמקורה במפעל רותם אמפרט. ניקוי הנחל, שיקומו והקנסות על זיהום הסביבה יעלו הרבה כסף - וכך גם  הפסקת תהליכי הייצור במתקן, הקמת בריכות חדשות והשלמת המלאי החסר. זה יעלה הרבה כסף, אבל בפרספקטיבה של חברה כמו כיל - לא המון.

כמה ימים לאחר מכן נפתחה חקירה פלילית נגד מנהלי המפעל, אבל האם זה השפיע על מגמת המסחר במניית כיל, הבעלים של המפעל? רק בשוליים! האירוע התרחש ביום שישי, ביום שני המניה ירדה בכ-2% ולסיכום השבוע היא חזרה למגמת עלייה.

השפכים שדלפו באזור נחל אשלים, היום
המשרד להגנת הסביבה
להמשך הפוסט

המחלות של ענף התרופות ואיך לנצל אותן

הטלטלות בענף והצמיחה האטית בענף הביומד מחביאות גם הזדמנויות השקעה

15תגובות

בשנים האחרונות תעשית הביומד עוברת  טלטלה מרתקת. יש כאן כל מה שצריך לסיפור טוב – כסף, חיים ומוות, עשירים, עניים, הרבה מאוד טכנולוגיה, מדע ועתידנות, ועוד יותר הרבה פוליטיקה.

סטיבן טפר, אנליסט הביומד של IBI, פתח את הסקירה האחרונה שלו על חברת פריגו, במלים הבאות "הלילה לאחר סגירת המסחר בניו-יורק, הפתיעה חברת פריגו והודיעה שהמנכ"ל החדש ג'ן הנדריקסון מתפטר לאחר שנה בתפקיד".

תרופות
להמשך הפוסט

ילדות עם משחקים ורודים לא ילכו ללמוד מדעי המחשב

רק 18% מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן בוגרות ויש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים, לא סתם משחקים כי אם משחקי המחשב.

31תגובות

ישנן בנות, אבל רק מעט בנות, שבוחרות ללמוד מדעי המחשב. על אף שבממוצע, על פני כל המקצועות, 57% מבוגרי תואר ראשון בארה"ב הן נשים - רק18%  מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן נשים. אין מגבלות בקבלה ללימודים, אין מגבלות ואולי אפילו יש העדפה מתקנת בשוק התעסוקה. יש משרות מאוד נוחות ובעיקר כבר הרבה שנים ברור שבהי-טק הביקוש לעובדים רק גדל. ובכל זאת, ישנן בנות - אבל רק מעט.

יש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים. לא סתם משחקים, כי אם משחקי המחשב. משחקים הם מרכיב משמעותי בסוציאליזציה שלנו כאנשים וברכישת כישורי חיים בסיסיים שכישורי המחשב מהווים נדבך משמעותי בהם. משחקים מפתחים אצלנו יצירתיות, דימיון, חוזק רגשי וקוגניטיבי, אימון וחיקוי מבוגרים, עבודה בקבוצות, משא ומתן, פתרון קונפליקטים, אסטרטגיה, תחרותיות ועוד.

בובת בארבי
רויטרס
להמשך הפוסט

הפרה שאינטל רכשה במחיר של עדר

למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות?

29תגובות

דן זיסקינד פעם אמר שלא צריך לקנות פרה בשביל לשתות חלב, אז למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות הקיימים?

סיבה אחת יכולה להיות שליטה באיכות החלב, קרי לאן הולכים מאמצי הפיתוח וקצב הפיתוח. סיבות נוספות עשויות להיות רצון לחלק גדול יותר בשוק המתפתח במהירות, וגם ניצול יתרות המזומן של אינטל בחו"ל. סיבה ממש טובה לקנות פרה היא היכולת לייצר ממנה עדר, ובמקרה של אינטל יש סיכוי שמובילאיי, אם נישאר בעולם הדימויים הביולוגי, היא מטען גנטי חשוב.

פרה בקיבוץ דורות
אייל טואג
להמשך הפוסט

שנו את המציאות, קחו סיכונים, השקיעו בעצמכן

יש עוד דרך ארוכה כדי שנשים לא תישארנה מאחור בניהול הפיננסים האישיים, אבל השינוי בעיצומו

12תגובות

לפני כארבע שנים הקמנו במסגרת בית ההשקעות IBI את פורום "תשקיעי בעצמך": פלטפורמה המסייעת לנשים להשקיע - בעצמן. לקראת יום האשה ערכנו סקר קצר שבחן עד כמה באמת אנו הנשים משקיעות בעצמנו. הסקר נערך בסיוע חברת כליכול (תודה) בקרב חברות הפורום, כך שאולי הוא לא מייצג את כלל האוכלוסייה, אבל בהחלט מייצג את המציאות האפשרית לכל מי שרוצה.

הכי טוב יחד 

אשת עסקים מדברת בטלפון
להמשך הפוסט

שיטת המסחר החדשה: לעשות כסף מציוצים של טראמפ

TTT = Trading Trump Tweets היא אסטרטגיית השקעות שנולדה בשבועות האחרונים בעקבות שורת ציוצים של הנשיא הנבחר ותגובת המניות המצויצות. האם זה עובד? לא תמיד

9תגובות

TTT = Trading Trump Tweets

אסטרטגיית השקעות חדשה נולדה בשבועיים האחרונים - לסחור לפי הציוצים של טראמפ. זאת לאחר שאירועי השבוע האחרון הצטרפו לסדרה ארוכה של אירועים מהחודשים האחרונים. שימו לב לרצף המדהים שהתרחש בפחות משבוע:

טראמפ מוכר דגים
רויטרס
להמשך הפוסט

טראמפ, כמו הג'וקר, פשוט נהנה מהכוח שלו לייצר כאוס

השמועה היא שהנשיא טראמפ יהיה מעולה לעסקים. ואולי הוא בסך הכל נהנה מיכולתו לייצר בלאגן ולראות את ההמונים מאבדים את הצפון?

12תגובות

אחרי שנבחר, טראמפ הסביר לעיתונות בדרכו הישירה שאין לו כל כוונה לבצע את כל ההבטחות שהוא פיזר במהלך הבחירות.

מי שינסה להוציא משנה כלכלית סדורה או תוכנית כלכלית כלשהי מהאמירות של טראמפ במסע הבחירות שלו יוכל לכתוב ספר עב כרס, אבל יתקשה מאוד בעריכת התחלה, אמצע וסוף, דהיינו בעריכת נרטיב עקבי. למרות זאת, השווקים הפיננסיים נתפסו לשלוש אמירות כלכליות עיקריות שהוא מאוד אוהב: דה-רגולציה והפחתת המעורבות וההתערבות הממשלתית, השקעה בתשתיות והורדת מסים.

ציור קיר של טראמפ בדמות הג'וקר במיאמי, פלורידה
Scott McIntyre / Bloomberg
להמשך הפוסט

שוב ניצח הגבר הכוחני והלבן

31תגובות

האם הילרי הייתה יכולה להיות משמעותית לנשים? התשובה הברורה היא כן. השאלה הפחות ברורה היא עד כמה.

ברור שעל רקע הסקסיזם הבוטה של טראמפ, הילרי הייתה יכולה להיות משמעותית לכבוד העצמי שלנו כנשים. אבל גם בלי השוואות, הילרי הייתה משמעותית לאמריקאיות ולאמריקאים כמו שהעובדה שיש לנו נגידה לבנק ישראל, מנכ"ליות במערכת הבנקאות וכן הלאה, משמעותית לישראלים ולישראליות.

דונלד טראמפ
© Dominick Reuter / Reuters/�
להמשך הפוסט

הויכוח המוזר והמעניין על גיל הפרישה לנשים

הדיון הזה מוזר, למשל, כי לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. ארגוני הנשים, הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי, נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון

4תגובות

היום יתקיים הפרק הבא באחד הדיונים המוזרים ביותר המתקיימים במקומותינו: הוויכוח על גיל הפרישה לנשים.

הדיון הזה מוזר מכמה סיבות. למשל, לכאורה, כל צד פועל בניגוד לאינטרס המוצהר לו. למתבונן מהצד נדמה שארגוני הנשים הדורשים בדרך כלל שוויון מגדרי נלחמות להשארת המצב הקיים ואילו נציגי האוצר ובנק ישראל מחפשים שוויון. הדיון מוזר מכיוון שעל אף שכולם מדברים על גיל הפרישה, לא זו הסוגיה המרכזית. על הסוגיה המרכזית כנראה כולם וכולן מסכימים/ות אבל היא מסובכת ולכן במקום לדון ולפתור אותה מדברים על מספר. 62, 64 או אולי בכלל 67?

אמיל סלמן
להמשך הפוסט

אל תתנו לבורסה למות רק בגלל שלא הצלחנו לקבל פה החלטות

אין כלכלה בלי בנקים; אין כלכלה בלי ביטוח - וקשה לראות את הכלכלה המקומית מתפתחת באותה מידה בלי בורסה. המתח בין היות המוסדות הללו פרטיים, פרטיים למחצה או בבעלות המדינה קיים בכל העולם אבל במרבית העולם המערבי הפתרון שנבחר הוא שילוב של שוק חופשי עם פיקוח הדוק. זה לא אידיאלי מהרבה סיבות, אבל זה עדיין הרבה יותר טוב מהאלטרנטיבות

13תגובות

תחשבו על טבע, על מזור, על ויקטורי, על רמי לוי, על יוניטרוניקס, על מיטרוניקס....

הפער בין עלות הגיוס בתל אביב לעלות הגיוס בניו יורק הוא 2-3 מיליון דולר. זה הרבה מאוד כסף לחברה קטנה או בינונית שצריכה לגייס כסף כדי לגדול, בייחוד שהכסף הזה ברובו יוצא בין אם הגיוס מצליח ובין אם לאו.

שלד נח על לפטופ
גטי
להמשך הפוסט

להגיע למסיבה בזמן: איך יכולתם לדעת שהמניה הזאת תעלה במשך 20 שנה?

לא מעט אנשים סיפרו לי שברגע שהם נכנסו לשוק המניות, הוא שינה כיוון. צריך להבין שיש מסיבות שלא צריך אליהן הזמנה רשמית, אלא רק להסתכל ימינה ושמאלה, להבין מה קורה ולקחת סיכון

14תגובות

לא מעט אנשים סיפרו לי שברגע שהם, או מישהו קרוב להם נכנס לשוק המניות, הוא שינה כיוון. אנחנו יושבות ומסתכלות, שומעות וקוראות איך כולם מרוויחים כסף ואז כשאנחנו מצטרפות למסיבה היא נגמרת ומה שנשאר זו רק ערימה ענקית של לכלוך.

מאוד קל להסתכל על סרטים הוליוודיים ולקבל את התחושה שיש מי שמקבל הזמנה ויודע בדיוק מתי ואיפה המסיבה הבאה, בעוד שכל האחרים תמיד יגיעו מאוחר מדי.  אבל די להסתכל על מניות כמו מניית טבע שצמחה קרוב לעשרים שנה או אפל, גוגל וכו' שצמחו לאורך כעשור כדי להבין שיש מסיבות שלא צריך אליהן הזמנה רשמית, אלא רק צריך להסתכל ימינה ושמאלה, להבין מה קורה בעולם ולקחת סיכון.

גריז
מתוך הסרט גריז
להמשך הפוסט

לפעמים כל מה שצריך זה להיצמד לבעלי ההון הכי גדולים - ולטוס לירח

לפני 40 שנה הגיע יזם מניו ג'רזי בשם ג'ון בוגל עם הרעיון להקים את קרן האינדקס הראשונה. אמרו עליו שהוא אנטי-אמריקאי ושהוא מקדם מוצר שלא תלוי בחוכמה ובכישרון, והשאר...היסטוריה

6תגובות

כמו בסיפור מהאגדות, לפני 40 שנה, הגיע יזם בשם ג'ון בוגל (John C. Bogle) מעיירה קטנה בניו-ג'רזי (כ-13 אלף תושבים) עם הרעיון להקים את קרן האינדקס הראשונה. הוא הצליח לגייס לרעיון 11.3 מיליון דולר. היום, היקף הנכסים בקרן הספציפית הזו הוא כ-250 מיליארד דולר והיקף הנכסים בתעשיית המוצרים מחקי-המדד מוערך ב-5 טריליון דולר. 5 טריליון דולר!

כמו תרופות גנריות - תרופות שאינן מוגנות בפטנט ואיפשרו למחיר התרופות לצרכן לרדת ב-90% ולמניית טבע לעלות ב-8,000% - כך גם הרעיון של קרנות אינדקס הוריד את דמי הניהול ב-90% ויצר יתרון חד-משמעי לגודל; כשכולם מוכרים את אותו המוצר בדיוק, והתחרות היא רק על מחיר - רק הגדולים שורדים.

ג'ון בוגל
בלומברג
להמשך הפוסט

העולם הכלכלי הישן נחרב - הפטנט החדש נקרא שוק הון חברתי

היפנים, האמריקאים והאירופאים לא רוצים לקנות יותר ממה שהם כבר קונים ושאר העולם פשוט לא יכול לקנות יותר ממה שהוא כבר קונה. אנחנו כן היינו רוצים לקנות עוד שירותים חברתיים – עוד בריאות, עוד שירותי רווחה, עוד דיור בר-השגה, עוד חינוך יותר טוב ליותר אנשים

13תגובות

ריבית אפס או שלילית היא דבר מעולה למי שנמצא בחובות אבל יש לו גם נכסים משמעותיים, אבל למי שהחוב שלו נמצא בסיכון או מי שיש לה מזומנים להשקעה – הם/ן בצרות.

מיקרוסופט קנתה את לינקדאין תמורת 26 מיליארד דולר שאותם לוותה מהציבור, כי מחיר הכסף כל כך זול שמימון מהכסף שכבר בקופה היה לא הגיוני עבורה.

קן וברבי
להמשך הפוסט

למה כולם צריכים S&P 500 בחסכונות שלהם - ומה הקשר למדליות של מייקל פלפס

באולימפיאדה, לכל תחרות יש התחלה וסוף. מי שניצח, מקבל מדליה ובזה זה נגמר. מהי המשמעות של ניצחון במקצה בורסאי? לא גדולה

16תגובות

התרומה של IBI לאולימפיאדה היתה סיוע לאתר הספורט ONE במימון הכיסוי התקשורתי של האירועים האולימפיים, או במלים אחרות - תשלום לאתר תמורת קמפיין פרסומי. היה קל לבחור איזה מוצר לפרסם. מבין שלל המוצרים שיש לבית ההשקעות יש מוצר שמאוד קל להציג אותו בתקופה זו כ"מנצח" ברוח האולימפית - מסלול גמל והשתלמות מחקה מדד S&P 500.

לא באמת יפתיע אף אחד, אפילו אנשים שאינם עוקבים אחר עולם ההשקעות, שהמדד, הנותן ביטוי להצלחה העסקית של 500 החברות האמריקאיות המובילות, יצא מנצח ביותר ממקצה אחד, בדומה למייקל פלפס, קייטי לדקי או סימון ביילס. יחסית למרבית האלטרנטיבות, קרי מדדים על חברות גדולות ויציבות בעולם מערבי, המדד הזה הניב תשואה מנצחת, אם להשתמש בעולם הדימויים האולימפי.

מייקל פלפס
אי־פי
להמשך הפוסט

התקלה הגדולה שלא מדברים עליה: מה אנחנו מפספסים כשאנחנו בוחרים חיסכון פנסיוני

אם בחרתם מנהל כי הוא הצטיין בשלוש השנים האחרונות, אז הסיכוי שהוא ימשיך להצטיין הוא 24%, הסיכוי שהוא יהיה בינוני מעל הממוצע הוא 19%, הסיכוי שהוא יהיה בינוני מתחת לממוצע הוא 20% - והסיכוי שהוא יהיה בין הגרועים בקטגוריה הוא 37%!

39תגובות

אתמול נפגשתי עם לקוחה שהתעניינה בקופות הגמל שלנו, מה שגרם לי להבין שיש תקלה גדולה בשוק הזה שלא כל כך מדברים עליה.

כשאנחנו מקבלים ייעוץ פנסיוני מיועץ או יועצת בעלי רישיון פנסיוני יש שני רבדים לשיחה. הראשון, והמשמעותי, עוסק בהיבטים הטכניים של התאמת המוצר ללקוחה בהסתמך על החיסכון שהיא כבר צברה והקצבה שהוא צפוי להניב, היבטי מיסוי, היבטי ביטוח, היבטים הוניים וכו'.

איור: פטיש מאיים להכות בקופת חיסכון בצורת חזיר
להמשך הפוסט

השקעה הזויה ומסוכנת: אולי הגיע הזמן לשחרר את שבויי האג"ח?

8תגובות

ג'רי קוטישטנו סיים השבוע את הסקירה השבועית שלו בכך ש-"70% מהאג"ח בארץ הן בתשואה הקרובה ל-0%. לך תעשה תשואה ככה...". זה נשמע גרוע מאוד אבל האמת היא שהמצב שלנו בישראל הוא עוד טוב. אם מסתכלים על שוויץ, יפן, גרמניה וכו' התשואה על חלק ניכר מאיגרות החוב הממשלתיות שלילית; קרי, על כל שקל שמשקיעים בנכסים הפיננסיים הללו מפסידים כסף.

אז מי משקיע בנכס כשהוא יודע מראש שיקבל בחזרה 99 אג' על כל שקל?

איגרת חוב
דובי קייך
להמשך הפוסט

ברקזיט ב-20 פאונד לשעה - ומה אמר לי נהג המונית בלונדון שפקח את עיני

השבוע נסעתי במונית בלונדון, שהנהג שלה היה בעבר נהג ברשת הסופרמרקטים "טסקו". הוא הרוויח 20 פאונד לשעה, עד שהגיעו הנהגים ממזרח אירופה והסכימו לעבוד בעד הרבה פחות

12תגובות

"הברקזיט טוב לעניים ורע לעשירים". את המשפט הזה שמעתי מנהג המונית שהסיע אותי השבוע בלונדון כששאלתי אותו איך הוא הצביע במשאל העם החשוב ביותר שחווינו בעשורים האחרונים.

האיש היגר ללונדון מהאיים הקריביים כשהיה רווק צעיר ונמרץ בן 19, התחתן וחי עם אישה אנגליה בפרבר יהודי-חרדי של לונדון  (הם כמובן לא יהודים) שם הם גם גידלו את שני ילדיהם. עד לפני חצי שנה הוא עבד כנהג משאית בטסקו, אבל לפני חצי שנה החברה פיטרה קבוצה של נהגים שהרוויחה 20 פאונד לשעה והסכימה לקלוט אותם בחזרה רק אם יסכימו לעבוד בתעריף דומה לזה שבו עובדים מזרח אירופאים. המסקנה שלו היא שהאיחוד טוב לעשירים (טסקו) ורעה לעניים (כמוהו).

אי־פי
להמשך הפוסט

12 (אלף) שנים של הימנעות מסיכון

12 אלף שנים עברו מאז היינו לקטים וציידים ועדיין יש סוציאליזציה שהשתמרה מאז – גברים לוקחים סיכונים ונשים שמות את הסיכוי לפני הסיכון. בסוף זה מגיע גם לכסף שלנו: לחסכונות, השקעות, פנסיה...

8תגובות

12 אלף שנים עברו מאז היינו לקטים וציידים ועדיין יש סוציאליזציה שהשתמרה מאז. 12 אלף שנים! בחברה של לקטים וציידים, מי שהולך לצוד חייב לשים את הסיכוי לפני הסיכון. ברור שיש סיכון אבל המיקוד בו היה משתק את היכולת לצאת לציד ולכן כחברה עודדנו את הגברים לראות את הסיכוי, את נתח הבשר העסיסי שהם יאכלו ויביאו שאריות ממנו למשפחתם, ולהשאיר את תחושת הסיכון בצד. מי שנשאר לשמור על הילדים וללקט פירות ושורשים חייב לשים את הסיכון לפני הסיכוי. הילדים הם הנכס המשותף המשמעותי ביותר. בעולם בו כל שריטה או צינון יכולים להרוג, ברור שהרחבת מעגל השיטוט תגדיל את הסיכוי ללקט משובח יותר, אבל מי ששומרת על הילדים חייבת לשים את הסיכון לפני הסיכוי ולכן כחברה עודדנו את הנשים לראות את הסיכון ולהשאיר את תחושת הסיכוי בצד.

 ב-50 השנים האחרונות כולנו כבר יוצאים ויוצאות לצוד בצורה שווה, או לפחות כזו שמתחילה להתקרב לשווה. אבל זה היה מפתיע אם הסוציאליזציה שהוטמעה בנו במהלך עשרות אלפי שנים היתה מתאימה את עצמה בקצב האינטרנט למציאות החדשה ולהתמודדויות החדשות. העולם סביבנו, האפשרויות הפתוחות בפנינו, ההתמודדויות החוסמות את דרכנו כולם חדשים בפרספקטיבה היסטורית והיקף פריצות הדרך והחסמים שהוסרו מדהים. אבל, חסם הסיכון סיכוי לא הוסר.

להמשך הפוסט

על גז ועצמאות

19תגובות

הסיפור הבא מיועד לאנשים שמובילים את ההתנגדות למתווה הגז.

ב-1898 נערך הכנס העולמי הראשון לתכנון עירוני. הכנס, שהיה אמור להימשך 10 ימים, פוזר כבר ביום השלישי. למה? מכיוון שלא היו פתרונות ישימים לבעיה העיקרית שהטרידה את הערים שהתכנסו – גללי סוסים.

להמשך הפוסט

כשמסתכלים על ירוק אז עדיף אקטיבי

4תגובות

מדד  ECOהעוקב אחר החברות המובילות בעולם בתחום האנרגיה המתחדשת, וה-ETF (קרן מחקה) העוקבת אחריו – PBW ירדו בכ- 30% בשנה האחרונה. זה לא באמת מפתיע אף אחד. בהינתן הירידה החדה במחירי הנפט והגז, סביר לצפות שנכסים ופעילויות שכדאיות ההשקעה בהם נגזרת ממחירי הגז והנפט יפגעו בהתאם.

מה שאולי צריך להפתיע יותר זה שלא כל הנכסים והפעילויות נפגעו. היו אפילו נכסים שהציגו תשואה חיובית מול המגמה השלילית הכללית. חברת אורמת, למשל, מקימה תחנות כח הפועלות על אנרגיה גיאותרמית ומוכרת חשמל באתרים שונים ברחבי העולם, ומנייתה עלתה בשנה האחרונה בכ-10%. מניית חברת   First Solar, Inc.  (NASDAQ:FSLR) שהיא ההחזקה הגדולה ביותר בקרן הסל, ועוסקת בהקמה ותפעול של תחנות כח סולריות, הייתה תנודתית יותר ועלתה כמעט 40% ממרץ למרץ אך ירדה בחדות בשבועות האחרונים.

להמשך הפוסט