פוסטים אחרונים

הפצצות המתקתקות שאמורות לטלטל את השווקים

אל תתפתו להתרגש מהכותרות הגרנדיוזיות על על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים". זה לא מה שישפיע על מחירי המניות בטווח הבינוני-ארוך

תגובות

שוקי המניות העולמיים נרגעו קצת מאופוריית טראמפ, וחוזרים לדבר על... בחירות בצרפת ובריטניה ונושאים גיאופוליטיים שונים: הפצצת טראמפ בסוריה (מה זה קשור בכלל?!) והמטורף מצפון קוריאה. אני קצת מתקשה להבין, כמה דוגמאות צריך להביא לכך שזה בכלל לא משפיע על שוק ההון? חוץ מאולי (הלוואי) הזדמנויות לקניות בזול בטווח הקצר.

אז בואו נעבור על הסיכונים הפוליטיים ה"נוראיים":

פצצת זמן
להמשך הפוסט

הסוחר ק' חוצה את הקווים לכוחות האופל

אבל זה לא אומר שהוא התחיל להאמין בטראמפ

18תגובות

אז בשבוע שעבר עברתי מכוחות האור לכוחות האופל. או במלים אחרות, סגרתי כמעט לגמרי את הפוזיציה של לונג אג"חים שאותה החזקתי בערך מאמצע דצמבר. הסיבה שאני קורא לזה מעבר לכוחות החושך היא שמי שישב עד כה בפוזיציה של שורט אג"חים (ההפך ממני) הוא על-פי-רוב מי שהאמין בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובתוכניות שלו של רפורמות מהירות שיזניקו את הכלכלה וייצרו אינפלציה.

אז לא, אני לא מסתובב עם כובע אדום של MAKE AMERICA GREAT AGAIN. אבל כמה דברים גרמו לי לשנות דעה טקטית וקצת אסטרטגית:

THE EMPIRE STRIKES BACK
THE EMPIRE STRIKES BACK, 1980
להמשך הפוסט

איך אפשר להרוויח מסוף העולם

הסוחר בוול סטריט מודה בפומבי עד כמה הוא לא מבין שום דבר

19תגובות

הפוסט של היום מוקדש לאחד הבלוגרים החביבים עלי, מאקרו-מן זצ״ל. חלק ניכר מה שאכתוב פה הוא בהשראת דברים שמאקרו כתב לפני שש שנים, בנובמבר 2010, באחת הפעמים הקודמות שבהן הטמפרטורה בחצי האי הקוריאני עלתה, הלהבות חישבו להתלקח. כרגיל במקרים אלו, החלק השפוי של העולם רק קיווה שהכל יעבור בשלום ובקלות, החלק הפרשני של העולם ישב וכתב טורי פרשנות על מה שקרה ומה שעומד לקרות (עוד על כך למטה)/ ורק למשקיעים בשוק ההון לא היתה ברירה - הם היו חייבים להצביע עם הכסף: לקנות או למכור (זיכרו שגם לא לעשות כלום, ולהישאר במזומן זו הצבעה עם הכסף בעד מזומן).

קחו למשל את תעודת הסל של דרום קוריאה, iShares MSCI South Korea Capped ETF (סימול: EWY). ב-22 בנובמבר 2010 היה שערה 56.57 דולר, ונפח המסחר היה 2.3 מיליון יחידות. עד ל-23 התחממו העניינים, ובנפח מסחר עצום (8.1 מיליון יחידות) ירד שער המניה ל-53.50 דולר (ירידה של 5.5% ביום אחד). לפרשנים לא היתה ברירה, זו העבודה שלהם. חלקם כתבו מתוך ההכרה שאו שלא יהיה כלום או שתבוא פטריה גרעינית - ואז לא ישנה מה הם כתבו. אחרים כתבו את מה שהם חשבו שהקוראים שלהם ירצו לקרוא, ובודדים כתבו את מה שהם האמינו בו.

קים ג'ונג און. מנהיג צפון קוריאה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

הקונצ'רטו לצינור שעומד להרקיד את סקטור האנרגיה

הנשיא טראמפ חתם על צו נשיאותי לאשר את הנחת צינור ה-Keystone XL, מה שקודמו הנשיא אובמה סירב לעשות. אלו ההשלכות של הצעד הזה

תגובות

קיסטון (Keystone) הוא שמו של צינור נפט המחבר בין אלברטה שבקנדה לבין אתר אחסון הנפט הגדול שבקושינג, אוקלהומה (Cushing, OK) ולבתי הזיקוק לנפט הגדולים שבפורט ארת׳ור, טקסס, יוסטון, טקסס, ו-ווד ריבר, אילינוי. הצינור נבנה בכמה שלבים בין 2010 ל-2016. הוא זכה לתשומת לב הציבור כשהרחבה מוצעת שלו, Keystone XL, שהיתה אמורה לחבר בין אלברטה לבין סטיל סיטי שבנברסקה (במקביל לקו קיים שמחבר בין שתי הנקודות, אולם בתוואי קצר יותר ועם צינור בקוטר גדול יותר) נתקלה במחאות מצד תומכי איכות הסביבה ונהפכה לסמל המאבק בשינוי אקלים ובהסתמכות על דלק פוסילי.

משום שהתוואי המוצע חוצה את הגבול הבינלאומי בין ארה״ב לקנדה, הוא דורש אישור נשיאותי, וב-2015 סירב הנשיא ברק אובמה לחתום עליו ובכך עצר את הפרויקט. לנשיא דונלד טראמפ יש גישה שונה בנוגע להגנה על איכות הסביבה ולמאבק בשינוי האקלים, וב-24 בינואר 2017 הוא חתם על צו נשיאותי שמאשר את בניית ה-Keystone XL וכן צינור נוסף, Dakota Access. זהו לא הצעד האחרון בדרך להקמת הצינור, כי נדרשים עוד אישורים ברמת המדינה והפרובינציה, אולם זהו צעד משמעותי וחשוב.

קיסטון
אי־פי
להמשך הפוסט

האם החברה שלכם היא פרעה המודרני?

על התאגדויות ותאגידים, עצימת עין, עבדות מודרנית והקושיות שכל מנכ"ל חייב לשאול את עצמו

14תגובות

אחת הטעויות הנפוצות בישראל היא לשייך את זכויות האדם למישור הפוליטי בלבד. לפעמים בשל הרגישות הגבוהה עדיף לא לגעת ולהשאיר את זה כך. אבל חג הפסח כאן וסיפורי "מעבדות לחירות"הם חלק מהעניין, ולכן איך אפשר שלא לדבר עליהן ולתת בהן סימנים, שכן מדובר באחד היבטים החשובים מאין כמותם במישור החברתי שבעולם הקיימות.

אם נחשוב דקה (טוב, אולי שתיים) מה הקשר בין זכויות אדם לעולם העסקי ולמה בכלל חשוב שחברות והדירקטוריונים שלהן יגדישו לכך מחשבה, נבין כי מדובר בקושיה שאינה ממש נדרשת, כיוון שההסבר לכך ברור לכל. אם עסקים פוגעים בזכויות אדם, כלומר פוגעים בקהילה שבה הם נמצאים, הרי שהקהילה עצמה תפעל בסופו של דבר נגדם. לכן זהו האינטרס של העסק עצמו לשאול עצמו שוב ושוב כיצד הוא מתנהל במישור זה.

מתוך הסרט "עשרת הדברות"
להמשך הפוסט

ארבע הקושיות שמטרידות את המשקיעים‎

מתי טראמפ יממש את האיומים, מה יקרה באירופה והאם גם אצלנו תעלה הריבית? השאלות הבוערות שעלולות לעשות את ההבדל בין עבדות לחירות

5תגובות

מדי פסח, אנו מקדימים את כאב הראש הנובע משתיית ארבע (עשר) הכוסות בערב החג בכאב ראש מסוג אחר - ומנסים לחשוב מהן ארבע השאלות החשובות ביותר שהמשקיעים צריכים לשאול את עצמם כיום. זה כשלעצמו לא גורם לכאב ראש, אבל אנו מנסים גם לענות על השאלות ופה טעון הקושי.

עד מתי כל הטוב הזה יימשך?

כדור בדולח
להמשך הפוסט

ילדות עם משחקים ורודים לא ילכו ללמוד מדעי המחשב

רק 18% מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן בוגרות ויש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים, לא סתם משחקים כי אם משחקי המחשב.

28תגובות

ישנן בנות, אבל רק מעט בנות, שבוחרות ללמוד מדעי המחשב. על אף שבממוצע, על פני כל המקצועות, 57% מבוגרי תואר ראשון בארה"ב הן נשים - רק18%  מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב בארה"ב הן נשים. אין מגבלות בקבלה ללימודים, אין מגבלות ואולי אפילו יש העדפה מתקנת בשוק התעסוקה. יש משרות מאוד נוחות ובעיקר כבר הרבה שנים ברור שבהי-טק הביקוש לעובדים רק גדל. ובכל זאת, ישנן בנות - אבל רק מעט.

יש לא מעט עדויות לכך שבכל אשמים המשחקים. לא סתם משחקים, כי אם משחקי המחשב. משחקים הם מרכיב משמעותי בסוציאליזציה שלנו כאנשים וברכישת כישורי חיים בסיסיים שכישורי המחשב מהווים נדבך משמעותי בהם. משחקים מפתחים אצלנו יצירתיות, דימיון, חוזק רגשי וקוגניטיבי, אימון וחיקוי מבוגרים, עבודה בקבוצות, משא ומתן, פתרון קונפליקטים, אסטרטגיה, תחרותיות ועוד.

בובת בארבי
רויטרס
להמשך הפוסט

יש עתיד נפלא בפלסטיקה

הסוחר מושפע מהסרט הקלאסי "הבוגר" של דסטין הופמן ואן בנקרופט ויוצא לבדוק את העתיד של הפלסטיקה

2תגובות

בדרך כלל אני מספר לכם על עסקות של מיזוג בין שתי חברות, כשהשאלה היא אם המיזוג ייצא לפועל ואז השקעה בחברה הנרכשת במחיר נמוך ממחיר הרכישה תישא פירות. אבל מה קורה כשכבר ברור לכולם שהעסקה תצא לפועל – נגיד, כי הרגולטורים נתנו את ברכתם – ומחיר הרכישה כבר מגולם במחירי השוק? ברוב המקרים נאמר שהכסף כבר נעשה ועכשיו הסיפור כבר לא מעניין, ונעבור הלאה. לא? אז זהו שבמקרה שלנו, לא.

דופונט דה נמור (סימול: DD) היא חברת הכימיקלים החמישית בגודלה בעולם לפי שווי שוק. היא הוקמה ב-1802 כיצרנית אבק שריפה; אבל אחת התרומות החשובות שלה לעולם המודרני – לפחות לדעתי - הוא גז הפריאון, שבו עשתה שימוש פריג׳ידר (באותה תקופה חטיבה של ענק המכוניות ג׳נרל מוטורס) כדי ליצר את המקרר הראשון. והשאר, כמו שאומרים, היסטוריה. דופונט גם חתומה על הניילון, הקוולאר, ורוב החומרים שעומדים בבסיס הווסטים והשכפ"צים שמגינים על חיילים ושוטרים מפני דקירות. כיום מדובר בקונגלומרט עם שווי שוק של 69 מיליארד דולר עם פעילות בתחומי הפלסטיקה, חומרי האריזה, הכימיקלים לחקלאות והכימיקלים לתעשייה על סוגיה השונים, שנמנה על מדד הדאו ג׳ונס (שיוסד על ידי העיתונאי צ׳ארלס דאו) מאז 1935.

דסטין הופמן ב"הבוגר"
AP
להמשך הפוסט

חג חירות מחשבתית שמח!

חג הפסח הוא תמיד זמן טוב להרהר בחירותנו. כבר שבעים שנה שאנחנו נהנים מחירות לאומית, ומדינת ישראל הדמוקרטית מספקת חירות אישית רחבה לאזרחיה. אבל האם אנחנו לוקחים את החירות הזאת על כל היבטיה? האם במחשבתנו אנחנו מתנהגים כבני חורין, או מאפשרים לספינים רדודים לשלוט בהגיון ולתמוך בדברים שפועלים באופן חד וברור נגדנו? מתווה הגז כדוגמא מופלאה וחדשות טובות לסיום. חג חירות שמח!

תגובות

חירות מחשבתית של העם

כמעט כולם כבר נחשפו לעובדה שמחירי הגז בכל העולם צנחו בכ-50% ויותר בשלוש השנים האחרונות, ורק בישראל עלו ב-20%. מה עושה אדם בעל חירות מחשבתית? קודם כל מבין שמשהו כאן לא בסדר. הוא מבין שלא יכול להיות שרק במדינת ישראל המחירים יעלו ב-20% כשבכל העולם, בכל העולם!, הם יורדים בכ-50% ויותר. אלו שמחשבתם איננה חופשית, שהיא משרתת אחרים בניגוד לטובתם האישית וגם הלאומית, מתרצים תירוצים. הם אומרים שחברת חשמל עשתה הסכם לא טוב, שהיא טעתה. הם מקשיבים לכל מיני תירוצים, העיקר לא להסתכל לאמת בפנים ולהבין שכשחברת חשמל עושה הסכם שמשמעויותיו נאמדות בעשרות מיליארדים ויותר, בתחום שראש הממשלה הגדיר כלא פחות מאשר קרב חייו, אף פקיד בחברת חשמל לא קובע מהו החוזה ומהם המחירים.

תמונה של ביבי ושטיינץ
קרדיט: מיקי אלון
להמשך הפוסט

למה אין שום סיבה לפחד מטראמפ הצרפתי

עמנואל מקרון הוא משב רוח רענן והפחד ממנו רק יוצר הזדמנויות קנייה. וגם: האם האג"ח של ישראמקו עדיף על המניה?

4תגובות

שוק המניות האמריקאי מדשדש מאז שהנשיא דונלד טראמפ לא הצליח להעביר את רפורמת הבריאות שלו בקונגרס ובסנאט, כאילו שזה משנה משהו מבחינת הכלכלה או המהלכים העתידיים שלו. זהו אירוע פוליטי שאין לו שום חשיבות, אבל השוק עלה חזק בחודשים האחרונים - ואך טבעי הוא שייקח לו איזה אתנחתא אביבית.

בפרוטוקולים של הפד בארה"ב ציינו כמה מהחברים כי שוק המניות נראה להם יקר. איזו צביעות! הם אשמים, כי הם משאירים את הריבית כה נמוכה. מה, הם לא למדו תיאוריה כלכלית?! כשהריבית היא 0.75% והאינפלציה 2%, זה יוצר ריבית ריאלית שלילית עמוקה. במצב כזה מפליא היה אם שוקי המניות לא היו עולים, עם טראמפ או בלי טראמפ. אז שיעלו ריבית כבר וידברו פחות. בשקלול האינפלציה ומצב שוק העבודה, הריבית בארה"ב צריכה היתה להיות כיום כבר סביב 2.5%. כל עוד הפד יחזיק אותנו בריבית ריאלית שלילית עמוקה, שוקי המניות ימשיכו להיות יקרים.

דמויות של המועמדים לנשיאות צרפת. מימין: מארין לה פן, פרנסואה פיון ועמנואל מקרון
ERIC GAILLARD/רויטרס
להמשך הפוסט

"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" (ספר משלי)

כשלמדתי את מתווה הגז בקיץ 2015, היו שני צדדים – צד אחד שטען שהמתווה אסון, וצד שני שטען שהמתווה מדהים והכי טוב שאפשר. היום, כמעט אביב 2017, עדיין ישנם שני צדדים – צד אחד שטוען שהמתווה אסון, וצד שני שטוען שהמתווה באמת על הפנים אבל היי, הסכמים צריך לקיים. ואז-גם-היום יש את תועמלני חברות הגז שעדיין מעקמים עובדות שלא בהכרח קשורות לעניין ותופרים מהן סיפורי בדים, ויש כאלו שעדיין מאמינים.

2תגובות

לפני כחודש וחצי פרסמתי טור בדה מרקר תחת השם כל האמת על שערוריית מחירי הגז http://www.themarker.com/blogs/erezzadok/1.3870922, בו התייחסתי לניסיונות חברות הגז לשכנע אתכם שהמחיר מעולה, והסברתי למה מחירי הגז גבוהים באופן שערורייתי, ואיך תועמלני חברות הגז עושים שימוש במונחים פיננסיים לא בהכרח קשורים, חצאי אמיתות ומצגות מטעות, כדי למכור לכם את השקר שלהם. והם טובים. המטרה מבחינתם מקדשת את האמצעים והאמצעים, הם בלתי מוגבלים.

עכשיו בואו ניקח עוד דוגמא קטנה. אחד מתועמלני חברות הגז פרסם פוסט לפני כשבועיים, בו הוא טוען שעל פי דוחות חברת חשמל מחיר הגז הנוזלי המיובא גבוה משמעותית ממחיר הגז הישראלי, ובכך הוא לכאורה פוסל את טענת מתנגדי המתווה שמחיר הגז הישראלי גבוה. אותו תועמלן מציג טבלה להוכחת טענתו, שמראה ש-"עלות גז טבעי מקומי" זולה משמעותית בהשוואה ל-"עלות ייבוא גז טבעי נוזלי". שוב אותה שיטה ידועה של חברות הגז – בואו נציג נתונים לא קשורים שבמקרה מסתדרים לנו, נעקם את האמת, נעשה סלט ונציג "עובדות" שאינן קשורות למציאות.

תמונה של מאגר תמר
צילום: משה שי
להמשך הפוסט

כישלון חיסול אובמה-קייר טוב לבורסה? תלוי את מי שואלים

האם אנחנו הולכים לרפורמת מס בארה"ב ולשווקים עולים, או שהכל יסתיים כמו רפורמת הבריאות הכושלת?

5תגובות

קרב הנרטיבים בעיצומו. בין האופטימים לפסימים. בתור סוחר מאקרו, זו תקופה מרתקת. למי שלא זוכר, מתחילת השנה דיברתי על כך שלדעתי הנרטיב השולט דאז לא יתרחש: לפי אותו נרטיב, הנשיא הוא רפובליקני, הקונגרס רפובליקני וגם הסנאט רפובליקני. ולכן האג'נדה הטראמפיסטית תיושם במהירות וביעילות והשווקים יחגגו. נשמע מוכר?

הטענה המרכזית שלי היתה (ועודנה) שמדובר בממשל לא בשל ולא מנוסה, ולכן הדברים יקרו הרבה יותר לאט ממה שהשוק מעריך. מסתבר שלא רק הממשל אינו מנוסה, אלא גם הקונגרס והמפלגה הרפובליקנית. כפי שאמר פול ריאן, מנהיג הרוב בקונגרס, אחרי הכישלון להעביר את רפורמת הבריאות: "עוד לא התרגלנו להיות מפלגת השלטון ולא להיות באופוזיציה".

בראדלי קופר ב"צלף אמריקאי"
להמשך הפוסט

נתוני העבר בארה"ב מאותתים: מחירי המניות גבוהים מדי

היחס בין שווי שוק המניות בארה"ב לתמ"ג האמריקאי מספק אינדיקציה לא רעה לרמת התמחור בשוק ■ הסיבה לכך היא שרווחי החברות תלויים בגידול בתוצר ולא יכולים להתנתק ממנו לאורך זמן ■ על פי הנתונים הנוכחיים, היחס הזה מתקרב לרמות ששררו בימי הבועה של 2000-1999, תקופה שבה מי שהשקיע במניות קיבל בשנים שלאחר מכן תשואות נמוכות

8תגובות

בין אם אתה אנליסט פונדמנטלי, המנתח חברות ובוחן את נתוניהן הכספיים, ובין אם אתה מנתח טכני היושב מול הגרפים — נדרשת כמות גדולה של ענווה, שכן בשני המקרים יש לפרשן או למנתח אחריות לא קטנה.

לאנליסט המנתח את המניה יש את היומרה לחזות כיצד עסקיה יתפתחו, כיצד אלה ישפיעו על רווחיה, ואיזה מחיר ראוי לתת לה בעקבות התחזית הזאת. למנתח הטכני יש את היומרה להעריך מהו יחס המשקיעים כלפיה על פי התנהגות המניה בעבר, וכיצד היחס הזה יבוא לידי ביטוי במחיר המניה בעתיד.

חנות בגדים בפיטסבורג, פנסילבניה. כדי שרווחי החברות יצמחו
— גם כוח הקנייה של העובדים צריך לגדול
Gene J. Puskar /אי־פי
להמשך הפוסט

אל תסתכל בסמארטפון אלא במה שיש בו

בשוק שעולה ועולה ועולה, הסוחר מוול סטריט מחפש את חברת הטכנולוגיה שדווקא סובלת השנה מירידות שערים

12תגובות

קוואלקום היא חברת היי-טק שבבעלותה טכנולוגיית תקשורת דיגיטלית בשם CDMA (Code Division Multiple Access) ופטנטים שבהם נעשה שימוש במוצרים – כמו טלפונים סלולריים - שמשתמשים בטכנולוגיה זו.

רוב ההכנסה של קוואלקום מגיעה מחטיבת הסמארטפונים שלה, שמוכרת צ׳יפים לטלפונים סלולריים. הסנאפדראגון – מערכת על צ׳יפ (System on Chip) לטלפונים סלולריים - היא אחת המערכות המובילות בשימוש לטלפונים מבוססי אנדרואיד; אבל לא רק: קוואלקום מייצרת את ה-radio modem של אייפון 7. היא נהנית מהמהפכה הסלולרית - הן ממכירת המוצרים שלה והן מהכנסות פסיביות (royalties), כשחברות אחרות מוכרות מוצרים שעושים שימוש בקניין רוחני (intellectual property) ששייך לה, בעיקר בטלפונים סלולריים שפועלים ברשתות 3G ו-4G. בקצרה, אם יש לכם טלפון סלולרי (ולמי אין?), סיכוי גבוה מאוד שלאורך שרשרת הייצור שלו מישהו שילם קצת כסף לקוואלקום, על רכיב שייצרה שמותקן במכשיר או על קניין רוחני שבבעלותה.

השבב החדש של קוואלקום, סנאפדרגון 835
David Becker/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

על שלושה שווקים: הצפוף, האדיש וזה שלא יודע להחליט

הדילמה העיקרית שלי השבוע היא שוק האג"ח הקונצרני, שנהפך יקר מאוד. צמצום מרווחים נוסף ברבעון הראשון של 2017, מביא אותו למרווחי שפל בישראל וגם בחו"ל

8תגובות

מאז שדונלד טראמפ נבחר לנשיאות בארה"ב, עלה מדד ה-S&P בכ-15%. זה כמובן הפוך ממה שזעקו העיתונים לפני הבחירות כשהזהירו כי טראמפ יהיה אסון לשוק ההון. ציפיות העיתונאים למלחמת סחר עולמית לא התגשמו, והמטבע החזק ביותר בעולם בחודשים האחרונים היה ה... פסו המקסיקני. עד כאן הצגתי רק עובדות. האם טראמפ ממש טועה לגבי ה-fake news? תשפטו בעצמכם.

האם שוק המניות האמריקאי ייקח עכשיו אתנחתא בעליות השערים? שאלה טובה. כביכול, הכל מתומחר, כולל הורדת המסים בארה"ב (שעוד לא קרתה) והדה-רגולציה - שעוד תבוא. למי שמתלבט הנה דעתי: זהו כלל אצבע מאד פשוט. שוק ההון עובד על ציפיות, לכן, כל עוד אתם מרגישים שרוב שוק ההון עדיין סקפטי לגבי טראמפ, ירידות במדדי המניות בארה"ב הן רק מימוש זמני, ואפילו טבעי, אחרי עליות רצופות של כמה חודשים. כשהמדדים יהיו גבוהים יותר ורוב השוק ישתכנע שאכן כלכלת ארה"ב צועדת למקום טוב יותר, אז המחירים יהיו מלאים. ואז תתחילו לדאוג.

להמשך הפוסט

האם משקיעים יכולים להסתמך על ניתוח קר ולהתעלם מרגשות חמים

מספרים עלולים להיות שגויים, לבלבל ולתעתע. אם אין לכם את האמצעים ואת אורך הרוח של וורן באפט, האם אתם באמת יכולים להרשות לעצמכם להתעלם מרגשות המשקיעים? ואיך כל זה קשור למגמה הלאומנית הגלובלית?

17תגובות

"God moves in a mysterious way" – William Cowper, 1773

אפשר לומר אותו דבר לגבי השוק: ."The market moves in a mysterious way"  רצה הגורל ונגיד הפד בזמן המשבר הפיננסי הגרוע ביותר זה 80 שנה היה בן ברננקי, שבמקרה כתב את הדוקטורט שלו על המשבר הכלכלי הגרוע הקודם - זה של שנות ה-30. אדם עם התמחות נקודתית למשבר בקנה מידה היסטורי היה במקום הנכון ובזמן הנכון. צירוף מקרים נוסף - לגמרי במקרה נגיד בנק ישראל באותו הזמן היה סנטלי פישר, מי שהנחה את ברננקי בכתיבת הדוקטורט - זה שהיה רלוונטי כל כך למשבר הפיננסי של 2007-8.

טיפול פסיכולוגי
להמשך הפוסט

הסיבה שבגללה טוב לחברות להיות טובות - כל הזמן

השלב הראשון כבר כאן, תרומה לקהילה כמהלך מתמשך. כעת נותר לבצע צעד אחד נוסף שבלעדיו כלל העשייה החברתית עומדת בסימן שאלה

2תגובות

מכירים את המשחק "הפסלים"? מאוד פשוט, כשיש מוזיקה זזים, כשהיא נפסקת קופאים במקום עד שהיא מתחדשת. ילדים מאוד אוהבים את המשחק, אנחנו המבוגרים משחקים בו קצת אחרת. אצלנו זה משחק "יום ה... (השלימו את החסר)".

במשך כל הימים אנו מתנהגים כרגיל, אבל בפעם שנה - בין אם למשך יום או מעט מעבר - עוצרים ומתייחסים לנושא מסוים, דנים, עוסקים ולפעמים אפילו מצהירים על מחויבות וממשיכים הלאה.

יד ביד
להמשך הפוסט

זמן להעלאות ועת להורדות

אם יש מישהו בעולם שיש לו סיכוי להצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת - זה דונלד טראמפ.ובינתיים אצלנו רבים על קרדיט במקום להוריד מסים

10תגובות

בחירות בישאל עכשיו? לא נראה לי. לנתניהו הרבה יותר כדאי להיחקר כראש ממשלה, מאשר כאזרח מן השורה. אהבתי את הטריק שעשה לחוקרים, כשביקש מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להתקשר אליו באמצע החקירה. עם כל הכבוד לחוקרים שרוצים לשמוע על סיגרים קובניים ושמפניה ורודה, נשיא ארצות הברית של אמריקה על הקו. הם ימתינו.

עודפי המסים מתחילת השנה הם אדירים. גם בסוף 2016 דחף האוצר הרבה הוצאות, כדי להראות גירעון מעל 2% ב-2016 כולה. כבר הבנו שסעיף מכירת חברות היי-טק אינו חד פעמי גם לפני עסקת הענק של מובילאיי. לישראל יש עוד הרבה טכנולוגיה למכור לעולם. הורדת מסים היא דרך נכונה לחלק את המשאבים, כי די ברור שהממשלה לא יודעת להוציא את העודפים בצורה יעילה, בגלל אילוצים קואליציוניים ואחרים.

אז... כשכחלון ונתניהו יפסיקו לעשות ספינים ולריב על הקרדיט, נקווה שהמסים יירדו (עדיף שילוב של מסים על עבודה ומס חברות). אם ירצו ללכת בדרך הקלה, גם הורדת מע"מ טובה. עובדה זו שוב מורידה את תחזיות האינפלציה ומעלה את הסיכויים שגם 2017 תהיה שנה עם אינפלציה שלילית בארץ.

ומחוץ לארץ זבת חלב ודבש שלנו, טראמפ יתחיל בקרוב את מאבקיו עם הקונגרס על אישור מדיניותו בתחום רפורמת הבריאות, הורדת המסים ועוד. המחסומים הפוליטיים הגיעו גם לארה"ב. השוק נותר סקפטי לגבי טראמפ. לדעתי, טראמפ ישיג את רוב מטרותיו. טראמפ עקבי ונחוש, ובאמת הגיע הזמן שמישהו בעולם יצליח להעביר את מדיניותו בסבך הפוליטיקה המעכבת. אם יש מועמד בעל סיכויים להצליח בכך - זה דונלד טראמפ.

לחיצה על כפתור מעלית
להמשך הפוסט

האם טראמפ שולח את המשקיעים לתהליך גמילה קשה

הכישלון של טראמפ להעביר את רפורמת הבריאות שלו מאיים על השווקים בטווח הקצר אך עשוי להוות חדשות מצוינות דווקא בטווח הבינוני-ארוך

3תגובות

ב-1987 פירסם יזם הנדל"ן דאז ונשיא ארה"ב כיום, דונלד טראמפ, ספר בשם "אמנות עשיית העסקים". ספר זה, כמו רבים מספריו האחרים, הצליח לייצר לטראמפ הילה של איש עסקים קשוח במיוחד, מומחה במשא ומתן ומצליחן סדרתי. לאחר אירועי השבוע האחרון בקונגרס נדמה שהילה זו עלולה להתחיל להיסדק כשהנשיא שוב לא הצליח לרתום את בית המחוקקים לתמיכה בתוכניתו. הפעם מדובר באחת מתוכניות הדגל שלו - החלפת תוכנית הבריאות של אובמה. גם תגובתו של טראמפ לפיאסקו לא הוסיפה לו יותר מדי כבוד פוליטי - כשהתעקש כמובן להישאר אופטימי וטען שבכל מקרה התוכנית של אובמה תקרוס מעצמה בזמן הקרוב - וכשזה יקרה הדמוקרטים יבואו אליו כדי שיציע להם חלופה סבירה.

אז מה היה לנו עד עכשיו? צו ההגירה של טראמפ תקוע בבית המשפט, פרויקט הנחת שני קווי הנפט החדשים עוקר מתוכנו והמקימים לא יחויבו להשתמש בחומרי גלם שיוצרו בארה"ב. הצעת התקציב התבררה כלא יותר מעוד מסמך תעמולה ואין לה סיכוי לעבור, וההבטחה להחליף את תוכנית הבריאות של אובמה לא תיושם בזמן הקרוב. מצד שני, ב-1997, אחרי שורה של פשיטות רגל, פירסם דונלד טראמפ ספר בשם "אמנות הקאמבק", כך שעל אף שעבר כבר חודש וחצי מאז שטראמפ הבטיח "משהו פנומנלי שקשור למסים בתוך שבועיים-שלושה", עדיין מוקדם להסיק מסקנות חותכות.

התמכרות
Getty Images / iStockphoto
להמשך הפוסט

האם הראלי של טראמפ מתחיל להתעייף

העליות בשערי המניות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו - אלא שהפד הוציא מהן את האוויר

15תגובות

בפוסט הקודם כתבתי כי בעיניי בעוד שסוחרי המטבעות, הסחורות ובטח האג"חים רגישים מאוד לסיכון פוליטי, עמיתיהם סוחרי המניות דוהרים כמו פרי מירוץ עם כיסויי עיניים, שלא מאפשרים להם לראות ימינה או שמאלה – רק למעלה. שיתפתי גם בהערכתי כי כשיישפול האסימון הקולקטיבי לגבי כך שהסיכון הפוליטי והעלאת הריביות הם חלק ממחזור המסחר - ייווצרו התנאים הבסיסיים לתיקון, שיכול להגיע לעד 15% ועדיין להיחשב שוק פרי.

הירידות של יום שלישי היו החדות מאז אוקטובר, לפני הראלי של טראמפ. האם סוחרי המניות מתחילים לחוש כי טראמפ לא יוכל לממש את כל ההבטחות שלו מול הקונגרס? העליות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו. כשהפד הביע אדישות לצמיחה הכלכלית של טראמפ, ולא העלה את תחזית קצב העלאות הריביות שלו מעבר לצמיחה העצלנית של 2%, המשקיעים הגיבו כמו ילדים שרוצים ממתק ואבא אומר "לא".

תחרות ראלי דקאר 2016
רויטרס
להמשך הפוסט