פוסטים אחרונים

קונים באינטרנט ומשתזפים בקריביים: הצרכן האמריקאי מתרחק מהחנויות

התנאים בארה"ב נראים חלומיים עבור רשתות הקמעונות: האבטלה נמוכה, הריבית אפסית ומחיר הדלק נמוך - אך הרווחים שלהן נשחקים

16תגובות

לפני שנים קראתי ראיון עם בכיר בוול מארט, שדיבר על הקשר שבין הנסיבות הכלכליות לתוצאות ענקית הקמעונות. אנחנו עוקבים, כך הוא אמר, אחרי שלושה משתנים שמהווים על פי ניסיוננו גורמי מפתח שמשפיעים על הצרכנים — שיעור האבטלה, הריבית ומחיר הדלק. מכיוון שלא סביר כי כל השלושה יהיו לטובתנו בבת אחת, מספיק ששניים מתוכם יהיו נוחים לנו כדי שהדבר ישפיע לטובה על צמיחת המכירות שלנו ועל הרווחיות. יש היגיון בהנחה שאותה הציג אותו בכיר — אבטלה נמוכה בדרך כלל לא מסתדרת עם ריבית נמוכה, וסביר פחות לראות מחירי דלק נמוכים כשהריבית נמוכה.

ואולם, 2016 שברה את ההנחה הזאת. לאורך כל השנה נהנו הצרכנים מריבית נמוכה, אבטלה נמוכה (לפחות על פי הנתונים הרשמיים) ומחירי דלק נמוכים. מסורתית, ניתן היה לצפות לעלייה אדירה בצריכה הפרטית וברשתות הקמעונות, כפי שקרה באופן מובהק בעבר. קשה לחשוב על תנאים סביבתיים נוחים יותר. אלא שבפועל זה לא קרה, ואפילו להפך — מגזר הקמעונות היה אחד החלשים ביותר ב-2016 בתוצאותיו העסקיות ובביצועי המניות, כפועל יוצא מכך.

וול-מארט
רויטרס
להמשך הפוסט

האופוזיציה למען בזק וחברות התקשורת

אם תתקבל העתירה של המחנה הציוני לגבי הפסקת כהונת נתניהו כשר התקשורת - יהיה לבזק ואלוביץ' רק טוב

האירועים בחודש האחרון סביב ראש הממשלה ומו"ל "ידיעות אחרונות", הסיפורים לכאורה, סביב חלק מבעלי השליטה בערוץ 10, "ישראל היום" ומי יודע מה עוד יצוץ, מציגים קצת באור חיוור את העתירה שהגישו הבוקר (א') יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, וסיעת המחנה הציוני, בתביעה להורות לבנימין נתניהו להשעות את עצמו מתפקידו כשר התקשורת. זאת, עד לסיום החקירות והכרעת היועץ המשפטי לממשלה בפרשות המוכרות כ"תיק 1000" ו"תיק 2000". בשבוע שעבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ באותו נושא. למה אור חיוור? כי מדובר במעט במדי ומאוחר מדי.

בשנתיים האחרונות, נציגים שונים מהאופוזיציה ביקשו, ועדיין מבקשים, לחקור את הקשר ואת "טובות ההנאה" שקיבלו ראש הממשלה וקבוצת בזק כתוצאה מהקשר בינו לבין בעל השליטה בקבוצה, שאול אלוביץ'. זה בערך היה כל עיסוקם בנושא שר התקשורת. שלוש הפסקאות הבאות הן מתוך הכתבה ב-TheMarker היום (א') העוסקת בעתירה. שימו לב שהמלה "בזק" אינה מוזכרת שם. כלומר: בכל השנה האחרונה התעסקו באופוזיציה בסיקור האוהד של אתר וואלה! לראש הממשלה וביחסו האוהד לחברת בזק, כשמנגד עומדת חברה ציבורית מהמרכזיות במשק הנתונה להשפעות רגולטוריות יותר מרוב החברות בישראל - וכמעט שום החלטה או שיח בנושא שלה, לחיוב או לשלילה, לא היה ענייני. זה נהיה חיוור כשמנגד ישנן פרשיות שנראות חמורות בהרבה ושקצת מוזר איך כלום לא דלף עד היום.

שאול אלוביץ'
אייל טואג
להמשך הפוסט

החלום האמריקאי של טראמפ יתפוצץ לו בפנים

אם יש משהו שאפשר לקחת מנאום ההשבעה של נשיא ארה"ב החדש זה שיעדי הצמיחה והתעסוקה שהציב רחוקים מלהיות ריאליים

5תגובות

אם יש משהו שאפשר לקחת מנאום ההשבעה של נשיא ארה"ב החדש, זה שדונלד טראמפ ימשיך כנראה להיות טראמפ. מי שציפה לכך שלאחר כניסתו לתפקיד הנשיא יהיה מרוכך, מחושב ונשיאותי קיבל שוב את טראמפ של קמפיין הבחירות - עם אמירות חדות והבטחות גדולות כמו צמיחה של 4% בשנה או תוספת של 25 מיליון משרות בעשור. נכון, טראמפ הוא איש עסקים וכנראה מורגל לעבוד תוך הצבת יעדים מאתגרים במיוחד, אבל היעדים שהציב למשק האמריקאי הם פשוט לא מציאותיים. כאיש עסקים הוא גם בטח מבין שאי עמידה ביעדים לאורך זמן תחייב תגובה מצד בעלי המניות, הציבור האמריקאי.

עד כמה היעדים של טראמפ אינם מציאותיים? ובכן, המשק האמריקאי צמח בשיעור ממוצע של 4% לאורך זמן רק במהלך שנות ה-60, כשדור הבייבי בום נכנס למעגל העבודה. גם בשנות ה-90 העליזות (כשדור הבייבי בום הגיע למיצוי יכולת ההשתכרות שלו) המשק האמריקאי לא הצליח ליצר צמיחה של 4% אלא - צמח בקצב ממוצע של כ-3% בשנה. כיום, לא רק שלמעגל העבודה לא צפוי להצטרף דור בייבי בום 2.0, אלא שדור הבייבי בום המקורי מגיע לגילאי פרישה.

בלומברג
להמשך הפוסט

מניה חמה: הסוחר מוול סטריט לא אוהב סקי, אבל אוהב להרוויח כסף

מניית וייל נמצאת בעלייה כמעט מתמדת בשנים האחרונות. רק בשנה האחרונה, המניה השיאה תשואה של כ-35%. זה נשמע כמו השקעה שמיצתה עצמה, אבל צריך לזכור - החברה צומחת בקצב מסחרר

3תגובות

כל בעל עסק מצליח יכול לתאר את היתרון העסקי שלו על פני מתחריו. מה הופך אותו לטוב יותר מהאחרים, מה מונע מהמתחרים לגבור עליו בקרב על העדפותיהם של הלקוחות. בז׳רגון הפיננסי, היתרון העסקי הזה נקרא moat, מונח שנטבע ונוסח על ידי וורן באפט. מילולית, moat הוא חפיר מסביב לטירה מימי הביניים, אותו ממלאים במים כדי להגן על הטירה מפני התקפות אויבים. אבל באפט שאל את המונח הזה כדי לתאר יתרון תחרותי של עסק שמאפשר לו להגן על נתח השוק ועל הרווחים מפני המתחרים. כמובן שלא לכל עסק יש moat ולא כל ה-moats נבראו שווים; ובהכללה, עסקים ללא moat נוטים שלא לשרוד לתקופה ארוכה.

הפוסט של היום מוקדש לתיאור חברה שיש לה moat מאוד איכותי, וייל ריזורטס (Vail Resorts; סימול: MTN). וייל היא בעלים של אתרי סקי בארצות הברית ובאוסטרליה והיא מפעילה את כל אתרי הסקי שלה בעצמה. אז איפה פה היתרון העסקי המיוחד של וייל? מה כל כך מיוחד באתרי סקי? טוב ששאלתם:

שלג סקי
בלומברג
להמשך הפוסט

נראה כי שוקי המניות מיצו את גל העליות - ועידן רווחי ההון באג"ח נגמר

כעת נותר לחכות לתוכניותיו הכלכליות המפורטות יותר של טראמפ בתחומים השונים

8תגובות

מאז בחירת טראמפ לנשיא, אנחנו בשוק ההון מקשיבים יותר לנשיאים ופחות לנגידים. בשבוע שעבר שמענו את תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה, בנאום פייסני על עתיד הברקזיט, זאת לאחר שבשבועות האחרונים שמענו ממנה הצהרות חוזרות ונשנות על כך שהיא מחויבת לברקזיט מהיר. הנקודה המרכזית בנאומה היתה רצונה להביא את הברקזיט לאישור הפרלמנט הבריטי. זה אומר עוד סחבת ופוליטיקה. ומי בכלל ישא ויתן ב-2017 עם בריטניה על הברקזיט באירופה? צרפת וגרמניה מתכוננות למערכות בחירות לא פשוטות. הליש"ט ירד והליש"ט עלה, ובכלל לא ברור מה יהיה גורל הברקזיט.

ובהסתכלות רחבה יותר, אולי בסוף יבינו שברקזיט זה טוב לבריטניה, כמו שהבינו שטראמפ זה טוב לאמריקה.

טיפאני טראמפ לצד דונלד טראמפ, בטקס ההשקה של מלון טראמפ החדש בוושינגטון, אוקטובר 2016
GARY CAMERON/רויטרס
להמשך הפוסט

כמו חתול שלא השתמש בתשע הנשמות שלו: עידן טראמפ מתחיל - מה יקרה לכסף?

מזל טוב לנשיא ה-45 של ארצות הברית. עוד לפני שהתיישב בחדר הסגלגל, הספיק טראמפ לייצר תזוזות דרמטיות בשוקי הכספים. מה השלב הבא?

9תגובות

דונלד טראמפ יישבע אמונים כנשיא ארצות הברית היום (שישי) בחצות היום שעון וושינגטון די.סי - ויהפוך לנשיא ה-45 של ארצות הברית. יהיה זה אנדרסטייטמנט לומר שבחירתו כנשיא הביאה לתזוזות מהותיות בשוקי הכספים - ולהפתעה ביחס לציפיות המוקדמות. כזכור, הקונצנזוס לפני 9 בנובמבר היה שבחירה בקלינטון תהיה טובה לשווקים, ששונאים אי ודאות ויראו בה את המועמדת ה״בטוחה״, בעוד שבחירה בטראמפ תביא למפולת סטייל-ברקזיט במחירי המניות ולריצה של המשקיעים אל הביטחון היחסי של הדולר האמריקאי ושל אג״ח מדינה אמריקאי.

בפועל, כידוע, קרה ההפך הגמור (כמעט), כששוקי המניות הגיבו לבחירת טראמפ כמו חתול שעוד לא התחיל לעשות שימוש בתשע הנשמות שלו: בין 8 בנובמבר לבין 9 בדצמבר עלה מדד ה-SPX ב-5.6% והתשואה על אג״ח מדינה ל-10 שנים עלתה מ-1.86% ל-2.39%; מכיוון שמחירי אג״ח נעים ביחס הפוך לתשואה עליהם, המשקיעים בתעודת סל המחקה את מדד ה-Barclays Aggregate (סימול: AGG) הפסידו כ-2.6%. רק הדולר מילא אחר התחזיות, כששערו נגד סל המטבעות (מדד ה-DXY) עלה ב-3.8%. ההסבר המקובל, גם מעל שורות בלוג זה, הוא שנשיאות טראמפ, בצוותא עם קונגרס רפובליקאי, תביא להגדלת הגירעון, לעלייה בקצב האינפלציה ולהגברת הצמיחה בארה״ב; אלו הם תנאים כלכליים הטובים למניות ורעים לאג״ח.

טראמפ ורעייתו מלניה בבסיס חיל האוויר בוושינגטון, היום
בלומברג
להמשך הפוסט

מניית בזן? רק עם כדור שינה

סיפור קצר ושני לקחים בצדו. אחד – שמחאה אזרחית עובדת. שתים – שהשקעה בחברות לא הוגנות, לא משתלמת. ושניהם קשורים אחד בשני, וזו דוגמא קלאסית למה לא כדאי להשקיע במניית בזן, גם אם זה רק משיקולי הוגנות, ואיך ההוגנות והתוצאות העסקיות הולכות ביחד, יד ביד. אה, ואם תשקיעו בבזן, כנראה לא תירדמו בלילה. למה? תקראו עד הסוף. ותבחרו לאן אתם שייכים

15תגובות

כתבתי פה לפני פחות מחודש על בזן והזיהום במפרץ. כתבתי על תחלואת הסרטן העודפת באזור חיפה, על ילדים חולי אסתמה ומחלות אחרות, על מחקר 'הראשים הקטנים', על חוסר האמינות של תחנות ניטור האוויר, על חוסר היעילות שלהן, על האינטרס של בזן שיהיה ייצוא גז טבעי ולא מעבר של המשק למבוסס גז (רק אינטרס, כן?) שיפגע משמעותית בפעילות החברה.

כתבתי גם שחייבים לבטל את אישור ההרחבה שניתן לבזן, להקטין למינימום את הייצוא, להחזיר את כמויות ייבוא הנפט למה שהיה לפני מספר שנים, לחייב את החברה להחליף חלקים עם פוטנציאל פליטות אחת לחמש שנים ולהקים תחנות ניטור על גדרות בזן כמקובל בעולם, למנוע ניגודי עניינים בניהול תחנות הניטור הקיימות, וכמובן לפעול להעברת המשק הישראלי למבוסס גז.

תמונה של שריפה
צלם: יאיר גיל
להמשך הפוסט

הדיל הסודי בין תרזה מיי לטראמפ - ומי השולף המהיר במדינות המערב הפרוע

בריטניה מדברת, טראמפ מדבר - האם אתם יכולים לחבר בין הנקודות?

17תגובות

בצהרי היום, השמש במעמדה הרם ביותר, והשליטה שלה בשיא. בריטניה והאיחוד האירופי ניצבים זו מול זה במרחק של 100 מטר. שיחים עפים באוויר, והשעון בכיכר העיר מתקתק בהילוך איטי. מי ימצמץ ראשון?

אתמול (ג') נאמה תרזה מיי על התוכנית שלה לניתוק מוחלט מהאיחוד - Hard Brexit (אירופה - והבנקאות הבריטית - אכן לוקחים את זה קשה).

טראמפ מיי
להמשך הפוסט

תקציב של כחצי מיליארד, והם לא ידעו

תקציב של 462 מיליון שקלים ומשרד האנרגיה לא ידע שאפשר לפתח 'לוויתן קטן'? אם אכן המשרד הממשלתי לא ידע שתיתכן תוכנית פיתוח מצומצם של המאגר, אפשר לסגור את המשרד ולחסוך חלק נכבד מתקציבו שצמח ב-2017 וב-2018 ל-609 ול-725 מיליון שקלים בהתאמה. אם משרד האנרגיה ידע, מדוע הוא הסתיר את המידע הכל-כך חשוב הזה משרי הממשלה?

4תגובות

מאגרי הגז תמר ולוויתן הם ללא ספק התגלית הכלכלית הגדולה ביותר מאז קום המדינה. לאור זאת, מתווה הגז הוא כנראה אחד החוזים הכלכליים החשובים ביותר שמדינת ישראל חתמה אי פעם עם חברה עסקית, אם לא החוזה הכלכלי החשוב ביותר. על החוזה הכלכלי החשוב ביותר הזה, אחראי משרד האנרגיה.

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר בממשלה הנוכחית, אמר בראיון לאילנה דיין שמה שהכי הפריע לו במתווה הגז, היא העובדה שלמדינה היה כוח עצום מול חברות הגז, אך היא לא השתמשה בו כלל. במקום לקבוע עובדות, היא ניהלה מו"מ מעמדת חולשה. הגוף שאחראי מטעם המדינה על כך הוא כאמור, משרד האנרגיה בראשות יובל שטייניץ.

אלבטרוס
להמשך הפוסט

פוקס דוחפת את התרומות לחלון הראווה. אבל מה קורה במדפים האחוריים?

פוקס תורמת ביד נדיבה לנוער בסיכון ולפרויקטים אחרים - אבל האם היא מיישמת חשיבה חברתית גם בליבת העסקים שלה? זה המבחן האמיתי עבור המשקיעים

7תגובות

השבוע פורסמה הודעה קצרה למשקיעים מטעם רשת האופנה פוקס: ״קבוצת פוקס והראל ויזל המנכ"ל קיבלו את אות 'יקיר עלם' לשנת 2016 על תרומתם לנוער בסיכון ופעילותם במבצע ההתרמה השנתי של העמותה״.

אני בטוח שהתרומות של פוקס מגיעות, כמו שאומרים, מהמקום הנכון - ויש להוקירה על כך שהיא אכן תורמת ביד נדיבה. בשנת 2015 תרמה הקבוצה כ-2.1 מיליון שקל לעומת רווח נקי לפני מס של כ-65.6 מיליון שקל; שיעור נאה של כ-3.2%, לעומת שיעור של כ-2.2% בקסטרו או בגולף שכלל אינה מדווחת על היקף תרומות.

פוקס אופנה רשת קמפיין
יריב פיין וגיא כו�
להמשך הפוסט

"למות או לכבוש את ההר": המלכוד של טבע - ולמה המניה רחוקה מלהיות מציאה

ראשי טבע מזגזגים בשנים האחרונות בין אסטרטגיות שנועדו למצוא תחליף לביצת הזהב שלה — הקופקסון — ונכשלים שוב ושוב ■ למשקיעים ואנליסטים הסבורים כי מניית החברה זולה כיום, לאור מכפיל רווח מתואם נמוך של 7, מומלץ להיזכר בנזקים שהגישה הזאת הסבה להם עד כה

40תגובות

בנובמבר 2013 כתבתי טור עוקצני במקצת, תחת הכותרת "קוקוקריקו־פסון", שבו דנתי באסטרטגיה של טבע ובניסיונותיה למצוא תרנגולות חדשות שיחליפו את התרנגולת שמטילה ביצי זהב, הקופקסון. בהזדמנות אחרת, בסוף 2015, כתבתי ביקורת לא מוסתרת על התנהלותה החשבונאית של טבע, וכיצד היא הביאה את הצגת הדו"חות הכספיים לרמה אמנותית של בלבול משקיעים.

נתחיל בעניין המהותי יותר — הביקורת על האסטרטגיה. בלי לחזור על כל הטענות שהצגתי אז, הביקורת שהעליתי היתה פשוטה: טבע מנסה בכל דרך לשחזר את רווחי הקופקסון, מתוך הבנה שבמוקדם או במאוחר ביצי הזהב האלה לא יוטלו עוד. אלא שבניסיון לשמר את הרווחיות הזאת, היא מבזבזת את כל רווחי הקופקסון השוטפים. כפי שקרה ללא מעט חברות לפניה, בסופו של דבר היא עלולה למצוא את עצמה בלי תחליף ראוי מצד אחד ובלי שרווחי הקופקסון נצברו אצל בעליהם החוקיים, בעלי המניות, מצד שני.

אנשים בחלוקי טבע בבורסה לניירות ערך בניו יורק, 2012
בלומברג
להמשך הפוסט

הפסד כחול-לבן: לאן נעלמו 50% תשואה מתיקי ההשקעות שלכם?

תסתכלו על איפה ת"א 25 נמצא בהשוואה ל-S&P 500 - רמה של 1,450 לעומת 2,270. אתם קולטים שלפני חמש שנים המדדים היו באותה רמה? והמעו"ף אפילו היה מעל ה-S&P בשלב מסוים. יותר מכך, הצמיחה בישראל היתה יותר גבוהה בכל התקופה הזאת. אז מה קרה כאן?

29תגובות

IT JUST ISN'T DONE

הוא משפט אמריקאי מאוד. שנועד פשוט להבהיר לבן השיח ש"ככה פשוט לא עושים". פשוט כי ככה.

סוחר בבית השקעות
RUSSELL BOYCE/רויטרס
להמשך הפוסט

מהפך: שנתיים וחצי אנחנו חיים בסביבה של ירידות מחירים. מהיום משנים כיוון

אתרי השוואות מחירים, קניות באינטרנט, רפורמות ממשלתיות ומחירי הנפט - כל אלה לחצו את המחירים כלפי מטה בשנתיים וחצי האחרונות. לא עוד

24תגובות

מדד דצמבר שיפורסם היום אחר הצהריים צפוי להיות המדד שחותם לא רק את השנה הקסומה שחלפה לה, אלא גם זה שחותם את האפיזודה הדפלציונית (המאופיינת בירידות מחירים) של השנתיים וחצי האחרונות במשק הישראלי. נקודה זו היא כמובן הרבה יותר מהותית מאשר ציון הדרך הקלנדרי, שכן היא מסמלת יותר מכל את השינוי שמתחולל בסביבת האינפלציה העולמית בכלל - ובזו הישראלית בפרט. על מנת להבין מדוע אנו מצפים לשינוי בסביבת האינפלציה נבחן מהם הגורמים העיקריים לדפלציה של השנים האחרונות. רמז: היעדר ביקושים הוא לא אחד מהם.

גורם ראשון: שינויים בהרגלי הצריכה. הצרכן הישראלי עבר בשנים האחרונות שינויים מהותיים בהרגליו, שינויים שהתאפשרו גם בזכות שיפורים טכנולוגיים כמו אתרים להשוואות מחירים וצמיחה בתחום הרכישות באינטרנט. כמובן, לא מדובר בתהליך המאפיין רק את ישראל, בארה"ב למשל הזמנות באינטרנט הן תופעה שקיימת כבר יותר מעשור, אך נדמה שהשפעתו הדפלציונית בישראל חזקה הרבה יותר מאשר במקומות אחרים בעולם - וזאת מכיוון שפערי המחירים בין אלו שברשת לאלו שבעולם "האמיתי" גדולים מאוד בישראל.

חנות בגדים קניון עזריאלי
אייל טואג
להמשך הפוסט

מה למדנו מההצגה הכי טובה בעיר (או בעצם, בעולם)

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ הכניסה את חברות הפארמה לאזור שחור ופגיע, אבל עוד נראה האם נשיא שמצייץ גם נושך. בינתיים בכלכלה הריאלית: מדד סנטימנט העסקים הקטנים בארה"ב מרקיע שחקים

7תגובות

מסיבת העיתונאים הראשונה של טראמפ, מאז נבחר לתפקיד נשיא ארה"ב, היתה, כמצופה, ההצגה הכי טובה בעיר, למעשה בעולם. בעוד כל העולם עדיין שרוי בהלם ואינו יודע איך לאכול את החיה הג'ינג'ית החדשה הזו הנקראת דונלד טראמפ, הוא עצמו ממשיך בקו הדוגמטי - עם זאת המאוד כן - וצובע לנו את העולם בשחור או לבן.

הפעם טראמפ הכניס את חברות הפארמה לאזור השחור הפגיע, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. האמת, אחרי הדברים שאמר, נראה שחברות הפארמה עוד יתגעגעו להילרי, שנראית עכשיו בדיעבד כמו מלאך. רק זה היה חסר למניות הפארמה החבוטות, שכבר איבדו הרבה מערכן.

דונלד טראמפ ובני משפחתו לאחר ההכרזה על מועמדותו לנשיאות. יוני, 2015
ברנדן מקדרמיד / רויטרס
להמשך הפוסט

השבץ שטרמאפ גרם למניות הפארמה - והאם סבלנות היא התרופה

הנשיא הנבחר טראמפ ירד אתמול על חברות הפארמה במסיבת העיתונאים שלו - והשוק נטה מיד לשפוך את התינוק עם מי האמבט

4תגובות

נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, קיים אתמול (ד') מסיבת עיתונאים - הראשונה מאז הבחירות. הוא פתח אותה בכמה הצהרות, ואיש לא הופתע (במיוחד לא קוראי בלוג זה) שהוא שילח את חציו לכיוונים ספציפיים ומתוכננים מראש. הנפגעים הפעם היו סקטור הפארמה וחברת לוקהיד מרטין, יצרנית ה-F-35. 

נתחיל עם המטוס, שלגביו אמר טראמפ ש״הוא מאוד מעורב (בשיחות) עם הגנרלים והאדמירלים על הנושא. הפרויקט באיחור רב יחסית לתוכנית, והרבה מיליארדי דולרים מעבר לתקציב. אני לא אוהב את זה (...) אנחנו הולכים לעשות דברים גדולים לגבי ה-F-35 ואולי גם ה-F-18. אנחנו נוריד את העלויות הללו בהרבה״.

דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בניו יורק
בלומברג
להמשך הפוסט

הבנק המרכזי לזיקוקי דינור: השנה החלומית שצפויה למניות הבנקים - ואיך מצטרפים לחגיגה

כל החלקים של הפאזל מצביעים על שנה של חגיגות בבנקים: מסים נמוכים יותר, רגולציה פחותה והרבה כסף

2תגובות

במערכון הזכור לטוב – אם אתם זקנים מספיק - של הגשש החיוור הפקיד מלול, שכל מה שיש לו זה ה-1,500 לירות שאין לו, את הכסף בבנק ״ידוע״ שנמצא ״איפה שסוף קו 1״. ידידו פינטו שומע על זה ומדביק אותו בחששות שמא יבואו העוברים והשבים עם החצ׳קונים ויקחו את הכסף או חלילה הממטרות ירטיבו אותו, ולכן מייעץ למלול למשוך את ההפקדה לפני שהוא ״מביא פח נפט ושורף הבנק״. בניגוד לפינטו ולמלול, שמעוניינים בבנק כדי להפקיד (מלול) ולמשוך (פינטו) את כספם, אני מעוניין במניות הבנקים כהשקעה, והפוסט הבא יסביר למה.

מניות הבנקים קפצו לשיאים חדשים בעקבות בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות. בחודש שאחרי הבחירות עלתה תעודת הסל של הסקטור הבנקאי (סימול: XLF) בכ-21%, בגלל אופטימיזם בנוגע למדיניותו של הנשיא הנבחר וציפיות שהיא תיטיב במיוחד עם המגזר הבנקאי (באותה תקופה עלתה תעודת סל המחקה את מדד ה-SPX ב-5%, שיעור מכובד מאוד אך מחוויר בהשוואה). בחודש החולף דישדשו מניות הבנקים ופחות או יותר עמדו במקום; היו שראו בכך סימן שה-Trump Rally מגיע לקצו, אבל אני חושב אחרת.

אי-פי
להמשך הפוסט

לא לבעלי לב חלש: מתי הבורסה הפסיקה להיות קזינו - ונהפכה ללונה פארק אכזרי

אני מרגיש שמשהו השתנה. המשקיעים פעם היו נוהגים בנהיגה מונעת: מסתכלים קדימה, מזהים סיכון זה או אחר – ונערכים בהתאם. המשקיעים של היום נוהגים במכוניות מתנגשות. הם מתנגשים במשהו, ורק אז מסובבים את ההגה

38תגובות

אפשר ללמוד הרבה על בני אדם מהאופן שבו הם מתנהגים על רכבת הרים. יש את אלה שואהבים לשבת מקדימה, להניף ידיים למעלה ולצרוח בכיף; יש את אלה שיושבים בסוף וצורחים מפחד. אני? אני משותק מפחד בסיטואציה כזאת. ראשית, אני גבוה. לכן, תמיד היתה לי התחושה שאני עומד להתעופף מהמתקן. הייתי מקפל את הברכיים, תוך כדי שאני דוחף את הידית כלפי - ובכך דוחף את עצמי כלפי מטה עמוק יותר אל תוך קופסת הטונה המעופפת.

לפני שאתם מגחכים לעצמכם, חכו - יש עוד. הייתי גם עוצם את העיניים בחוזקה עד כאב ומטה את הראש כלפי מטה. כך, שאין שום סיכוי, שאיכשהו אראה מה קורה. מפעם לפעם הייתי אוזר אומץ ופותח עין למשך חצי שנייה; מתחרט, ועוצם אותה חזק יותר.

רכבת הרים פיננסית
להמשך הפוסט

נשיא מצייץ לא נושך

לבית הלבן ייכנס בקרוב נשיא שיכור מכוח, שמרבה לצייץ לעולם את כל העולה על רוחו ■ אלא שמהר מאוד הוא צפוי להבין כי מה שהצליח בעסקיו הפרטיים, ובהמשך גם סייע לו למשוך בוחרים -לא עובד בכלכלה ■ השחקנים בשוק ההון כבר יודעים את זה

14תגובות

יש ביטוי ביידיש שאומר "האָט ער געזאָגט", ובעברית — "אז אמר". הכוונה היא להקטין את חשיבות הדברים שאמר מאן דהוא. לא לכל אמירה יש משמעות, חלקן הגדול של האמירות בא והולך, ולא משאיר אחריו השלכות מעשיות כלשהן.

איני יודע איך לתרגם זאת בדיוק, אבל אני רוצה להציע ביטוי חדש: "האָט ער גטוויט", כלומר "אז צייץ". הכוונה היא לציוץ במדיה הפופולרית שהיתה נקראת ביידיש עסיסית "טוויטער". נשיא ארה"ב המיועד דונלד טראמפ - שלו קשר משפחתי ליהדות דרך בתו - מרבה לצייץ. לכן הצירוף של "אוטר גטוויט" נראה לי רלוונטי לעניינו.

הפגנת תמיכה בדונלד טראמפ
בלומברג
להמשך הפוסט

האם מתווה הגז עובר למישור הפלילי?

אתמול הגשתי תלונה למשטרה נגד חברות הגז על חשדות להסתרת מידע, הונאה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בערב, בלילה כלכלי, התראיינתי יחד עם יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. עיקרי תשובותיו היו מסרים שקרא מדף שהיה לפניו, בסגנון "הוא מדבר שטויות הוא לא מבין כלום". כך גם תגובת נובל אנרג'י. שום התייחסות עניינית. כנראה ככה זה כשאין תשובות טובות. אני מקווה שההתייחסות של משטרת ישראל תהיה עניינית ותתייחס לעובדות. את מתווה הגז חייבים לחקור. לשם כך צריך גם אתכם. שתפו את הטור הזה. שתפו כדי לשדר את המסר שאת זה חייבים לחקור. התלונה מוצגת לשיפוטכם

17תגובות

לכבוד

תת ניצב מוטי לוי

מאגר לווייתן
אלבטרוס
להמשך הפוסט

מחפשים תשואה? לכו על המניה - במקום על האג"ח של אותה החברה

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. הריבית עדיין נמוכה, ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב. ובישראל: שוק האג"ח הקונצרני גואה

11תגובות

גם 2017 התחילה חזק בשוק המניות. אין מה לעשות, הריבית עדיין נמוכה - ופתאום כולם שואבים עידוד מתוכניותיו הכלכליות של הממזר הכתום שנבחר לנשיאות ארה"ב.

בשבועות הקרובים נצלול לתוך עונת הדוחות בארה"ב, כך שצפוי לנו מסחר קצת יותר סלקטיבי בארה"ב, ויותר חשוב מזה, עם יותר קשר לתוצאות החברות בסקטורים השונים בארה"ב. אבל, אל תטעו, הציפיות לתוצאות מדיניותו של טראמפ ימשיכו ללוות אותנו בשוק עוד חודשים ארוכים. השוק מבין היטב שטראמפ בא לעשות, והוא לא עוד פוליטיקאי. אם טראמפ יעשה, זה בהחלט יכול לדחות את סוף הסייקל במניות האמריקאיות.

קיר מניות
Dreamstime
להמשך הפוסט