פוסטים אחרונים

האם הראלי של טראמפ מתחיל להתעייף

העליות בשערי המניות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו - אלא שהפד הוציא מהן את האוויר

4תגובות

בפוסט הקודם כתבתי כי בעיניי בעוד שסוחרי המטבעות, הסחורות ובטח האג"חים רגישים מאוד לסיכון פוליטי, עמיתיהם סוחרי המניות דוהרים כמו פרי מירוץ עם כיסויי עיניים, שלא מאפשרים להם לראות ימינה או שמאלה – רק למעלה. שיתפתי גם בהערכתי כי כשיישפול האסימון הקולקטיבי לגבי כך שהסיכון הפוליטי והעלאת הריביות הם חלק ממחזור המסחר - ייווצרו התנאים הבסיסיים לתיקון, שיכול להגיע לעד 15% ועדיין להיחשב שוק פרי.

הירידות של יום שלישי היו החדות מאז אוקטובר, לפני הראלי של טראמפ. האם סוחרי המניות מתחילים לחוש כי טראמפ לא יוכל לממש את כל ההבטחות שלו מול הקונגרס? העליות לא התרחשו על בסיס כלכלי, אלא הסתמכו על ביטחון בטראמפ ובהבטחות הכלכליות שלו. כשהפד הביע אדישות לצמיחה הכלכלית של טראמפ, ולא העלה את תחזית קצב העלאות הריביות שלו מעבר לצמיחה העצלנית של 2%, המשקיעים הגיבו כמו ילדים שרוצים ממתק ואבא אומר "לא".

תחרות ראלי דקאר 2016
רויטרס
להמשך הפוסט

על נתיב האבות ומהות הדמוקרטיה

הבתים בעפרה נהרסו, גם עמונה נקברה. חוק ההסדרה עבר והממסד אומר לאנשי נתיב האבות שהם האחרונים, שלא יהיו עוד הריסות, אבל מה הסיכוי שחוק ההסדרה יעמוד במבחן בג"צ? במבחנים ספציפיים כאלה ואחרים? דווקא מקרה נתיב האבות, ההזוי ביותר, יכול להעיד יותר מכל שחוק ההסדרה לא יעזור, כל עוד בג"צ הוא זה שקובע. בשנת היובל להתיישבות אנחנו זכאים לדרוש לבנות בלי להרוס. היום גם צריכים לבחור אנשים ראויים להנהגה, אנשים שיבטיחו שממשלת ימין נבחרת תיישם מדיניות ימנית. זו הרי מהות הדמוקרטיה, לא?

תגובות

מזג אוויר חורפי שרר בחמישי האחרון בהרי גוש עציון. שכונת נתיב האבות בישוב אלעזר. עננים כהים התקדרו בשמיים. קבענו את הפגישה מוקדם בבוקר. אנשים עובדים, צריכים לשמר את שגרת יומם. נפגשנו אני, נציגי חמש מתוך 12 המשפחות שבתיהם מיועדים להריסה בצו בג"צ, ואסתר ברוט ושירה דלפן, שתי תושבות עפרה שמתגוררות בקרוואנים לאחר שבתיהן נהרסו בצו בג"צ. משפחות ברוט ודלפן הניחו לא מזמן את אבן הפינה לביתם הדו משפחתי בעפרה.

הישוב אלעזר הוקם ב-1975 בגוש עציון, 18 ק"מ דרומית לירושלים. בשנת 2001 הוקמה בצפון מערב הישוב שכונה חדשה בשם 'נתיב האבות'. ישבתי עם נציגי חמש המשפחות באותו בוקר. אנשים יפים, עיניהם טובות, מלח הארץ. אודי, מנהל קבוצת חברות, נשוי לנעה, אחות חדר מיון. אורית, מורה, נשואה ליוחאי, יזם נדל"ן. שלומית, מרצה, נשואה למתן, איש עסקים. אברהם נשוי לטלי, רקדנית שהקימה לקת מחול. לכולם בין ארבעה או חמישה ילדים. מתנחלים? כן. בעיקר ישראלים. השכן ממול. ההיא שעובדת במשרד לידך.

נתיב האבות
קרדיט: מירי צחי
להמשך הפוסט

ההזדמנויות שמתחבאות מאחורי הכישלונות של טראמפ

שוק ההון מקדים מאוד את זמנו בתמחור של הדברים "הטובים" שטראמפ יוכל-אולי-לספק. אבל הסוחר ק' חושב שמי שסומך על הנשיא האמריקאי יישאר בסוף תלוי באוויר

2תגובות

משהו טוב קרה השבוע בשוק המניות סוף-סוף ירידה של יותר מ-1% בסגירה היומית! עכשיו, זה לא שאני טיפוס רע מטבעי ומשתוקק לראות את הבורסות יורדות, אלא שזה פשוט משמח אותי שאפשר להפסיק לדבר על כמה זמן עבר מאז שהבורסות ירדו: 90 יום ללא תיקון... 95 יום ללא תיקון... 108 יום ללא תיקון. אתם קולטים שהעובדה שהבורסה בניו יורק ירדה 1.3% נחשבת "חדשות"? כאילו שמשהו השתנה מהותית בתמחור של הנכסים בעולם אחרי הירידות ביום שלישי.

השבוע דורון צור כתב יפה שהסוחרים בשוק מחפשים "סיפור" בעוד אנליסטים מחפשים דברים משעממים יותר כמו תזרימי מזומנים, פחת והון חוזר. אני מסכים אתו לגמרי הרי בכל טור וטור אני מנסה למקד את תשומת הלב במה "הסיפור" הנוכחי והאם הוא הגיוני, האם הוא עומד להתחלף וכו'.

ווילי קיוטי
להמשך הפוסט

המניות באירופה לא מתרגשות מהפוליטיקה, אז נקנה וזהו

שוק המניות האירופי לא מתרגש ממנהיגי הימין וכלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס. ואצלנו, אין מה לעשות, השקל צריך להתחזק

6תגובות

אירופה על הפרק. מבחינת שוק ההון, גם הבחירות בהולנד התגלו כרעש פוליטי חולף. מה יהיה בצרפת? כנראה שאותו הדבר. בפן הכלכלי, כלכלת גוש היורו מראה קצת סימני חיות מאז תחילת השנה. אולי גם אירופה נדבקה קצת בחיידק הטראמפי מעבר לאוקיינוס.

בינתיים, שוק המניות האירופי לא ממש מתרגש ממנהיגי הימין המתלהמים ולא נותן לנו הזדמנות קנייה אמיתית. ייתכן שצריך לקנות גם ככה וזהו. כשהמתח מתפוגג גם תשואות האג"ח ל-10 שנים בגרמניה מגיעות למקום שפוי יותר ועולות לכיוון 0.5%. זה עדיין שורט. אני מזכיר שהאינפלציה בגרמניה (כמו בארה"ב) מתקרבת ל-2%.

תרגול מדיטציה
להמשך הפוסט

הדרבי הדו-יבשתי: איפה יותר כדאי להשקיע

הסיכון הפוליטי באירופה ירד לאחר הבחירות בהולנד, אבל כדאי לשים לב דווקא לנבחרת האמריקאית

5תגובות

עוד לפני תוצאות הבחירות בהולנד משקיעים רבים החלו לפתח העדפה להשקעה באירופה לעומת ארה"ב. מכיוון שאנו מעדיפים את ההשקעה בארה"ב, רצינו לבחון מה, אם בכלל, אנחנו מפספסים?

לכן עשינו סקר קצר ופיקטיבי לחלוטין לגבי הסיבות שבעטיין כדאי להשקיע באירופה. התוצאות לפניכם:

שאלון האם אתם שחקנים קבוצתיים או יחידניים?
להמשך הפוסט

סיפור על בנק נשכח - עם לקח שחבל שאף אחד לא רצה לשמוע

הסוחר מוול סטריט נזכר בבר סטרנס - בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב, שלפני עשר שנים בדיוק סימן את הדרך למשבר הגדול

10תגובות

מה יותר גרוע בשביל בנק מאשר להתרסק ולהיעלם? להתרסק ולהיעלם כשאף אחד לא זוכר אותך. זה מה שקרה לבנק ההשקעות בר סטרנס (Bear Stearns; הסימול שלו היה פעם BSC) שנעלם מן העולם בסוף שבוע רחוק, בדיוק לפני תשע שנים, ב-14 במארס 2008, והיה הסנונית שבישרה על בואו של המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008-09. כמו שאומרים, מעשה שהיה כך היה.

בר סטרנס הוקם ב-1923, שרד את השפל הגדול של 1929, וב-2007 היה בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב (ארבעת הבנקים הגדולים יותר היו ליהמן ברד׳רס LEH, מריל לינץ׳ MER, מורגן סטנלי MS, וגולדמן סאקס GS; רק שני האחרונים שרדו כישות עצמאית את המשבר של 2008-09). כל החמישה פעלו כבנקי השקעות ולא כ-Bank Holding Company, מה שאיפשר להם לפעול מחוץ למסגרת הרגולציה של הפדרל ריזרב או של אחד משלל רגולטורי הבנקאות האמריקאיים, ובאופן אפקטיבי להימנע מרגולציה בכלל. המינוף הממוצע של בנק השקעות היה באזור 35-30; כלומר די היה בירידה של כ-3% בשווי נכסי הבנק כדי למחוק את ההון העצמי שלו. בנקי ההשקעות היו בפועל בנקאים של חברות גדולות, ציבוריות ופרטיות, והרוויחו עמלות שמנות מכל עסקה. במקביל, סיפקו שירותי Sell-side לפירמות ניהול ההשקעות של וול סטריט.

שימפנזה אוטומת את אוזניה
להמשך הפוסט

בתקופות של גאות אפשר למכור הכל: קרח לאסקימואים וחול לבדואים

שוק ההון נחלק לא פעם בין "סוחרים" שמאמצים שפה נלהבת ורגשנית ומחפשים "סיפור", לבין "אנליסטים" שמנסים להתעלם מהרעש המתמיד ולהתרכז בעובדות ובמספרים ■ כאשר הרעש גובר, גם חברה כמו יו.אס סיליקה, שמעבדת חול לצרכים תעשייתיים ונתונה למחזוריות כלכלית, יכולה להיסחר במכפיל רווח 40 ■ אבל הנתונים המספריים וחוקי הכלכלה תמיד ינצחו

6תגובות

לעתים נדמה ששוק ההון דומה לאדם משכיל מאוד הדובר שתי שפות אך סובל מפיצול אישיות, כך שלעתים הוא מחליף את זהותו ואת שפת הדיבור שלו, מבלי להתריע על כך מראש, דבר שמבלבל את אלה המנסים לעקוב אחריו.

השפה הראשונה היא שפת הסוחרים והמסחר. נקרא לה "טריידרית". זו שפה יצרית, מתלהבת ומתאכזבת בקלות, מרובת ריגושים וסופרלטיבים. היא נפלאה לתיאור רגשות אנושיים, יש לה מנגינה קליטה וקצב משלה, והיא עמוסת קלישאות חינניות. זוהי השפה שבה היינו רוצים לקרוא ספרי מתח והרפתקאות או רומנים, או לחלופין — את מדור הספורט. לעתים, כדי להעצים את החוויה אף יותר, אל מעבר לגבולות הלשוניים, השפה הזאת עוברת גם לאמצעים גרפיים, ומלווה את ההמחשה הגרפית במלים דרמטיות כמו "פריצה", "התנגדות" או "תמיכה".

דיונות בסעודיה. כמה כבר אפשר לשלם על חול — המשאב הזמין ביותר בכדור הארץ
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

האחדות שמאיימת לשתק את אירופה

גם אם הגורמים הפוליטיים הקיצוניים לא יצליחו להשתלט על ההובלה, כמו שקרה בהולנד, במדינות רבות קיים סיכוי לממשלת אחדות - ואלו לא בהכרח חדשות טובות לכלכלה

4תגובות

הבחירות אתמול בהולנד הן יריית הפתיחה לשנה עמוסה לעייפה באירועים פוליטיים משמעותיים באירופה. מלבד הבחירות בצרפת בחודש הבא ובגרמניה בספטמבר, ישנה הסתברות גבוהה מאוד שגם הממשלה האיטלקית הנוכחית לא תחזיק מעמד עד הבחירות הבאות, והאיטלקים יחליטו ללכת לבחירות מוקדמות. מבחינת השווקים, החשש המרכזי היה שניצחון של מפלגת החופש היורו-סקפטית בהולנד יסמן את הכיוון לשאר מערכות הבחירות בגוש היורו ויחזק את מארי לה-פן בצרפת, את מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" בגרמניה ואת מפלגת "חמשת הכוכבים" באיטליה.

מפלגת החופש אמנם לא תקים את הממשלה ההולנדית הבאה, אך עדיין ישנה אפשרות שבאחת או יותר מהמדינות בגוש היורו יתקיים משאל עם לגבי החברות בגוש ו/או באיחוד האירופי. למען הסר ספק, מבחינת סיכונים לשוקי ההון העולמיים, ההשוואה בין יציאה של מדינה מגוש היורו ליציאה של מדינה כמו בריטניה, שלה מטבע עצמאי, מהאיחוד האירופי היא כמו ההשוואה צ'יטה רעבה לאוגר מבוית. למרות החשש, נראה שהסיכוי להתממשות התרחיש הזה נמוך מאוד - ולכן יש להמשיך ולהתייחס אליו כתרחיש קיצון. עם זאת, גם במקרה שבו גוש היורו יישאר יציב בשנים הבאות לתוצאות הבחירות בשנה הקרובה עלולות להיות השלכות שליליות משמעותיות על הכלכלה האירופית, דווקא כשזו החלה להתאושש.

אמסטרדם, הולנד
אייל טואג
להמשך הפוסט

כוננות גבוהה: פצצות אטום כלכליות ופרים עיוורים למחצה

פנחס כהן מנסה להבין מה החטא ומה עונשו במצב השוק הנוכחי, וגם מודה: טעיתי

22תגובות

היום (ד') יתרחשו שני אירועים, מינוריים למדי בזכות עצמם, אך בשילוב עם המגמות הנוכחיות הן עלולות להיות פצצות אטום: החלטת הריבית הפדרלית בארה"ב והבחירות בהולנד. האירוע האחרון אף עלול - מילולית - להוביל לפצצת אטום.

שוקי המניות בעולם הוסיפו 71 טריליון דולר במה שמכונה "הראלי של טראמפ" - שיא היסטורי, כשהשיא הקודם היה 70 טריליון דולר ב-2015. השיא הקודם נרשם כתוצאה ממדיניות הבנק המרכזי שעודדה כסף זול והותקפה בחריפות על-ידי טראמפ במהלך הקמפיין. אבל כעת כמובן, שטראמפ כמו טראמפ, היה חייב לשבור את השיא הקודם.

פטרייה גרעינית
רקס
להמשך הפוסט

היסודות של מגוריט זקוקים לחיזוק

על הסיכון החברתי שאליו חשופה קרן הנדל״ן למגורים הראשונה בישראל

תגובות

על קרן הנדל״ן למגורים מגוריט נכתב לא מעט ולאו דווקא בהקשרים חיוביים. היבטי הממשל התאגידי שהתעוררו בחברה בשלהי 2016 עמדו בסתירה לרקורד של הצוות המוביל והעלו, מטבע הדברים, סימני שאלה בנוגע להתנהלות בהמשך.

אתמול (ג') פורסם ראיון עם אייל גבאי, היו״ר של מגוריט, שבמסגרתו הסביר את המודל העסקי של הקרן. בחלק מהתשובה לשאלה מדוע התחום אינו מפותח בישראל ציין היו״ר: "אתה יכול לדמיין את הכותרת שטייקון ישראלי ממוצע יקבל אם יזרוק מישהו מהדירה? לנו אין את הבעיה הזו, כי אנחנו לא טייקון".

יעל אנגלהרט
להמשך הפוסט

הפרה שאינטל רכשה במחיר של עדר

למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות?

27תגובות

דן זיסקינד פעם אמר שלא צריך לקנות פרה בשביל לשתות חלב, אז למה אינטל, שכבר היה לה הסכם עם מובילאיי לפיתוח מכונית אוטונומית, היתה צריכה לכתוב צ'ק של 15 מיליארד דולר ולתת פרמיה של 34% לבעלי המניות הקיימים?

סיבה אחת יכולה להיות שליטה באיכות החלב, קרי לאן הולכים מאמצי הפיתוח וקצב הפיתוח. סיבות נוספות עשויות להיות רצון לחלק גדול יותר בשוק המתפתח במהירות, וגם ניצול יתרות המזומן של אינטל בחו"ל. סיבה ממש טובה לקנות פרה היא היכולת לייצר ממנה עדר, ובמקרה של אינטל יש סיכוי שמובילאיי, אם נישאר בעולם הדימויים הביולוגי, היא מטען גנטי חשוב.

פרה בקיבוץ דורות
אייל טואג
להמשך הפוסט

המטבע שמחכה בסבלנות כדי לזנק מול הדולר

בסימן ״ונהפוך הוא", הסוחר מוול סטריט עוזב את המניות ומבקר ליום אחד בממלכה הבריטית ואצל הפאונד הבריטי

17תגובות

כבר הרבה מאוד זמן שלא דיברתי כאן על השקעה במטבע, אז אולי פורים הוא הזמן הנכון להחזיר עטרה ליושנה. לא שצריך להתחפש כדי לקנות או למכור את הפאונד הבריטי, אחרי הכל - זה היה ההילך החוקי ממש פה אצלנו (בערך, הלירה הארץ-ישראלית היתה צמודה בערכה לפאונד הבריטי) עד להקמת המדינה.

הפוסט של היום כמובן מתייחס לפאונד הבריטי מול הדולר של ארה״ב, לא מול השקל שלנו. הסימול של צמד המטבעות הזה הוא GBP/USD; אבל גם אם אין לכם גישה למסחר במטבעות אתם יכולים לסחור בצמד הזה דרך תעודת הסל FXB (ואפילו נסחרות עליה אופציות!) שמייצגת חשיפה לפאונד עבור המשקיע האמריקאי, כלומר שערה יעלה ביחס ישר לעלייה ב-GBP/USD.

אוהדים אנגלים שותים בירה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

פגע בול: התחזית של באפט ב-1999 לשוק המניות - התממשה במלואה

בסוף שנות ה-90 העליזות צפה באפט כי שוק המניות יניב תשואה של 6% ב-17 השנים הבאות ■ שני העשורים האחרונים התאפיינו בגלי גאות ושפל גבוהים ואלימים בשווקים הפיננסיים - תופעה שעשויה להימשך גם בשנים הקרובות

7תגובות

לפני כשבועיים פורסם המכתב השנתי של וורן באפט למשקיעי ברקשייר התאווי. כמו תמיד, הוא התייחס שם לנושאים רבים, ותשומת לב תקשורתית רבה הופנתה לאמרותיו ולשינויים שביצע בתקופה האחרונה בהשקעותיו.

תשומת הלב שלי הופנתה דווקא לדברים אחרים שאותם אמר בראיונות פומביים, ושזכו לתשומת לב קטנה יותר מהנושאים שאליהם התקשורת נוטה להיתפס, כמו הגדלת ההחזקה במניות אפל או טענותיו נגד דמי הניהול שגובים מנהלי השקעות.

וורן באפט. רוב המשקיעים לא ניחנו בחוסן המנטלי שלו
KEVIN LAMARQUE/רויטרס
להמשך הפוסט

כולם מדברים על מחיר, אף אחד לא מדבר על חולי

איך הייתם מגיבים אם היו אומרים לכם שמאות ואלפי אנשים חולים מדי שנה באלרגיה, אסטמה, מחלות כלי נשימה, מחלות לב, שבץ מוחי ואף סרטן, וכל זאת בגלל בצע כסף? הייתם מזדעזעים? קמים לצעוק? דורשים שינוי? מפחדים שאתם הבאים בתור? הטור הזה הוא בשבילכם

5תגובות

בסוף החודש ימלאו ארבע שנים בדיוק ליום שבו הגז החל לזרום ממאגר תמר אל תחנות הכוח של חברת חשמל. ב-2016, כ-61% מהחשמל במדינה הופק בתחנות כוח שפועלות על גז. השאר הופק בעיקר משריפת פחם מזהם. עדיין. בסרטון שהפיצה נובל אנרג'י, היא הגדירה את הגז הטבעי "מקור אנרגיה נקי וזול". אכן, הגז הטבעי זול להפקה עבור חברות האנרגיה, ועלותו עבורן היא בין 1 דולר ל-1.3 דולר ליחידת חום. לנו (דרך חברת חשמל) הוא יקר מאוד, ומחירו כיום 5.8 דולר ואף עתיד לעלות על פי ההסכם עם חברת חשמל. אבל במאמר הזה נתרכז ב"מקור אנרגיה נקי".

אחד הזיהומים המשמעותיים ביותר לבריאות האזרחים בישראל הוא החלקיקים המסרטנים, שנפלטים בעיקר ממשאיות ומאוטובוסים הממונעים בסולר. הפיח והחלקיקים הנפלטים מתחבורה זו חודרים אל מערכות הגוף של כל מי שנמצא בסמוך - והשפעתם על גרימת מחלות סרטן, לב, שבץ ועלייה בתמותה מתועדת בברור ברפואה המודרנית. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-2,500 אנשים בשנה מתים בישראל טרם זמנם בגלל סיבות הקשורות בזיהום אוויר. על פי משרד הבריאות הישראלי, מדובר במספר שנע בין 2,300 ל-2,400 איש. חלקיקים מסרטנים נפלטים גם משריפת מזוט בתעשייה ומשריפת פחם בתחנות כוח של חברת החשמל, ומתפזרים מהארובות הגבוהות על פני כל הארץ. מרכיב נוסף בזיהום האוויר הוא תחמוצות חנקן וגפרית הפוגעות בריאות של כולנו - ובפרט בילדים. בנוסף, מזהמים אקזוטיים יותר כמו בנזן מסרטן, נפלטים הן מבתי זיקוק והן מכלי רכב ותחנות דלק.

פקק תנועה
ניר קידר
להמשך הפוסט

מחפשים את ההזדמנות הבאה? שימו לב לאירופה

אם השווקים באירופה יירדו באופן חד בגלל נושאים פוליטיים, זו תהיה הזדמנות קנייה. בארץ, כדאי שבנק ישראל יקבל את המציאות ויתרגל לשקל חזק יותר – כל הנתונים הכלכליים טובים מאוד!

7תגובות

הכלכלה הישראלית ממשיכה לייצר נתונים טובים מאוד. לאחר הנתון הגבוה של הצמיחה לרבעון הרביעי 2016, התבשרנו שהעודף בחשבון השוטף עלה לשיא והכנסות המדינה ממסים עולות על כל התחזיות.

לא מקנא בנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שמנסה להחליש את השקל. פלוג תמשיך להיאבק בשקל, אך לדעתי תצטרך להתרגל לרמת שקל חזקה יותר. בנוסף, גם אם יהיה משבר בעולם, הכלכלה הישראלית תתפקד טוב יותר (כמו במשבר 2008). ישראל היא מדינת יצוא שמוכרת לעולם ההי-טק, תרופות ונשק. די מבטיח, גם בתקופות יותר קשות בכלכלה העולמית. הכלכלה הישראלית מתפקדת היטב, למרות קצת שחיתות והרבה ביורוקרטיה ומקורביזם. למעשה, הסיכון הגדול ביותר לכלכלה הישראלית כיום הוא בועת הנדל"ן שהתפתחה פה.

מנהיג מפלגת החירות חירט וילדרס
BART MAAT/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

כשד"ר גולדמן חתך את חבל הטבור של סנאפצ'ט

שבוע אחרי הנפקת סנאפ, הסוחר מוול סטריט מסביר מה קרה במסחר במניה ומה צפוי הלאה

9תגובות

מנהל תיקים ותיק ומנוסה המשיל עבורי פעם, בזמן הנפקת גוגל, את תהליך ההנפקה (IPO) ללידת תינוק. לפני ההנפקה, כשהחברה היא פרטית, היא מוגנת מרוב צרות העולם הגדול, בדיוק כמו העובר שבבטן. היא לא חייבת בדיווח לציבור על כל מה שקורה לה, ובגדול בעיקר לוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה כדי לגדול - אבל לא מחזירה לו הרבה. אחרי ההנפקה, המניה כבר עומדת בפני עצמה, ולוקחת מהעולם את מה שהיא צריכה בשביל לגדול - אבל גם מחזירה לו תמורה בצורה של דו״חות רבעוניים, חלוקת דיווינדים ועוד.

המשל אינו מושלם כמובן, אבל יש בו כמה נקודות מעניינות. אחת מהן היא תפקידו של החתם/בוק-ראנר בהנפקה. יסלחו לי הרופאים והאחיות שיילדו את ילדי, אבל יש מעט מעבודת הקודש שהם עושים גם בתפקידו של החתם מנהל ההנפקה. יסלחו לי, כי הרגע השוויתי אותם לגולדמן זאקס (סימול: GS), למורגן סטנלי (סימול: MS) ולג׳יי.פי מורגן (סימול: JPM) ודומיהן, שתכליתם אחת: להרוויח כסף, וכמה שיותר - יותר טוב.

תינוק מיד לאחר הלידה
ליהי עמיצור לובל
להמשך הפוסט

שיר אהבה בדואי, בביצוע בג"צ

בג"צ בעד חוק ההסדרה או נגד? תלוי למי זה טוב. בג"צ בעד דחיית הריסה ומציאת פתרונות, או בעד הריסה עכשיו ומיד? תלוי למי דוחים ולמי הורסים. תבינו, בג"צ לא קדוש, שופטיו אינם קדושים והם מושא לביקורת כמו כל בן אנוש. אסור לבג"צ לקבל החלטות פוליטיות ואם כך קורה, בראש ובראשונה אוהדיו הם אלו שחייבים לתמוך בשינוי ההרכב שלו.

7תגובות

אבו-קווידר

לפני 85 שנים, קנו עולים יהודים מפרס קרקעות בדרום הארץ, ליד נבטים, על הדרך מבאר שבע לדימונה. 650 דונם שנרשמו על שמם בטאבו. מה שנקרא – קרקע פרטית בבעלות יהודים. הכי ברור והכי חוקי ומסודר.

פינוי עפרה
קרדיט: ארז צדוק
להמשך הפוסט

שנו את המציאות, קחו סיכונים, השקיעו בעצמכן

יש עוד דרך ארוכה כדי שנשים לא תישארנה מאחור בניהול הפיננסים האישיים, אבל השינוי בעיצומו

9תגובות

לפני כארבע שנים הקמנו במסגרת בית ההשקעות IBI את פורום "תשקיעי בעצמך": פלטפורמה המסייעת לנשים להשקיע - בעצמן. לקראת יום האשה ערכנו סקר קצר שבחן עד כמה באמת אנו הנשים משקיעות בעצמנו. הסקר נערך בסיוע חברת כליכול (תודה) בקרב חברות הפורום, כך שאולי הוא לא מייצג את כלל האוכלוסייה, אבל בהחלט מייצג את המציאות האפשרית לכל מי שרוצה.

הכי טוב יחד 

אשת עסקים מדברת בטלפון
להמשך הפוסט

השוק הפסימי והשוק האופטימי שמבלבלים את המשקיעים

כמו שזה נראה כרגע, שוק המניות צופה עתיד ורוד יחסית בעוד שתשואות האג"ח לטווח ארוך משדרות ספקנות גבוהה יותר לגבי המצב הכלכלי-העתידי

2תגובות

בשישי האחרון נאמה ג'נט ילן, נגידת הפד האמריקאי, בשיקאגו. מדבריה אפשר היה להבין שהעלאת הריבית במפגש הקרוב במארס היא עניין סגור, שדחייתו עלולה לבוא רק על רקע הפתעה לרעה בדו"ח התעסוקה בשישי הקרוב (10 במארס) . 

ההסתברות בשוק לעליית ריבית במארס התעדכנה ל-94%, שזה כמעט ודאות גמורה, כך שלמעשה הפד מחויב לעשות את הצעד הזה - ולו כדי לשמור על אמינותו ולמנוע זעזוע בשוק.

מסכות
להמשך הפוסט

מתווכי התרופות שעומדים לבלוע גלולה מרה

266 מיליון אמריקאים מקבלים את התרופות שלהם דרך חברות שמורידות את מחיריהן באמצעות קנייה מרוכזת. עד עכשיו זה היה ענף בריא למדי, אך נראה שממתינים לו לא מעט וירוסים באופק. הסוחר מוול סטריט בוחר בשורט

5תגובות

הפוסט של היום ידבר על קבוצה של חברות שבהן יש לי כרגע שורט מתון. מתון, כי מדובר בחברות המנוהלות היטב, ולמרות זאת שורט - כי הן נתקלו ברוחות אף שיקשו עליהן מאוד להתקדם בדרכן. מדובר בסקטור הנקרא PBM – Pharmacy Benefit Management, וכיוון שהוא לא קיים בישראל, אני צריך קודם כל להסביר בקצרה במה מדובר.

ובכן, כמשתמע משמן, PBM הן חברות שעוסקות בניהול שירותי רוקחות. יש חברות, כמו CVS CareMark (סימול: CVS) שמשלבות הפעלת בתי מרקחת קמעונאיים עם חטיבת PBM, אבל כלל חברות ה-PBM לא בהכרח מפעילות בתי מרקחת במובן המוכר לנו (כלומר מקום שבו אתם ממתינים בתור, נותנים לרוקח מרשם חתום על ידי רופא ומקבלים בתמורה תרופה). בהפשטה, PBM הן חברות שמספקות שירותי רוקחות לתוכניות ביטוח בריאות לסוגיהן כדוגמת מבטחים מסחריים (Blue Cross ,Cigna, וכו'), חברות גדולות שמבטחות בעצמן את העובדים שלהן (ובני משפחותיהם), הממשל הפדרלי (תוכנית מדיקייר משתמשת ב-PBM לאספקת תרופות למבוטחים), ורוב מדינות אר"הב (כשהן מבטחות את עובדי המדינה שלהן דרך ה-State Employee Plans שלהן. למה זה משתלם? כי חברות ה-PBM מנצלות את היתרון לגודל של קבוצת קוני תרופות ומשיגה מחירים נמוכים יותר באמצעות רכישות ישירות מיצרניות התרופות ולא מהמשווקים שלהן (אופציה שאינה זמינה לרוכשים קטנים יותר). הן מקבלות את המרשמים מן החולים או ישירות מן הרופאים, ומנפקות את התרופות לחולים - לרוב באמצעות הדואר.

תרופות, כדורים
להמשך הפוסט