פוסטים אחרונים

לא לומדים: המנופים שקרסו פעם אחר פעם חזרו להתרומם - ולסכן את כלכלת העולם

להמשך הפוסט

המניה שתעלה ככל שהאמריקאים ישרטו לעצמם את המכונית

אקסאלטה, שהיתה בעבר חטיבה של ענק הכימיקלים דופונט היא חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות, ש-42% ממכירותיה הן לחנויות עצמאיות לפחחות רכב ■ מכירות הרכב החדש בארה"ב היו באחרונה הגבוהות מאז יוני 2006, ורווחי החברה צפויים לצמוח השנה ב-25%

תגובות

לפני שאני מתחיל עם הפוסט של היום, הערה טכנית לפרוטוקול. אני מנסה לעקוב אחר הטוקבקים פה למטה ולענות להם, אבל הדרך הטובה ביותר לשאול אותי שאלות (גם לא בנושאי הפוסט הנוכחי) היא בטוויטר. עיקבו אחרי @TM_Hasocher.

היום נדבר על אקסאלטה (סימול: AXTA), חברה תעשייתית העוסקת בציפוי מתכות (coating). מדובר בחברה צעירה יחסית, שהיתה בעבר חטיבה (DuPont Performance Coating) של ענק הכימיקלים דופונט ועסקה בעיקר בצביעת מתכות לתעשיית הרכב. ב-2012 מכרה דופונט את חטיבת ציפוי המתכות לקרן הון הסיכון קרלייל; זו החזיקה באקסאלטה במשך כשנתיים כחברה פרטית, ביצעה שינויים בהנהלה, והכניסה אותה לתחומים חדשים - כמו ציפוי מתכות לתעשייה. בנובמבר 2014 הנפיקה קרלייל את אקסאלטה בבורסה של ניו יורק כחברה עצמאית, ושנתיים מאוחר יותר היא נסחרת במחיר של יותר מ-50% מעל למחיר ההנפקה (19.50 דולר).

פחחות רכב
Dreamstime
להמשך הפוסט

מחירי הדירות יורדים – האינפלציה לא

מי שמצפה שההאטה בשוק הנדל"ן תתורגם לאינפלציה נמוכה יותר צפוי כנראה להתאכזב

מדד ינואר היה משעמם לא פחות מהמדדים הקודמים לו אבל הירידה שנרשמה במחירי הדירות (1.2%, הירידה החדה ביותר ב-10 השנים האחרונות) תפסה בקלות לא מעט כותרות. מהירידה עצמה אין סיבה להיות מופתעים (רק לפני חודש רשמנו פה שאנו מצפים להאטה משמעותית בשוק הדיור) אבל מחוסר ההבנה של חלק מאנשי שוק ההון בקשר לתמסורת בין מחירי הדירות לאינפלציה בהחלט כן. למי שעדיין לא הפנים, מדד המחירים לצרכן לא כולל את מחירי הדירות בישראל. סעיף הדיור מורכב משני חלקים מרכזיים: תת-סעיף שירותי דיור בבעלות (72% מהסעיף) ותת-סעיף שכר דירה (23% מהסעיף). שני תתי הסעיפים הנ"ל נמדדים רק בעזרת חוזי שכירות כאשר הראשון נמדד בעזרת חוזים חדשים ומתחדשים בלבד והשני בעזרת כל מדגם חוזי השכירות של הלמ"ס. על אף שלפעמים נדמה שמחירי הדירות עצמן ומחירי השכירות מתואמים מאוד המציאות מראה שלא כך הדבר. לא רק זאת אלא גם שעיקר השינויים בתקופה האחרונה תומכים בהאצה של העלייה של מחירי השכירות ולא בהאטה. הזינוק בריבית על המשכנתאות מקטין את התשואה שמשקיע רואה מהשכרת הדירה, מה שיוצר לחץ להעלאת דמי השכירות. גם פעולות הממשלה אשר מתמקדות בהוצאת המשקיעים מהשוק תומכות בעליה במחירי השכירות ובעיקר מס דירה שלישית. אפילו אם נניח שכולם צדיקים ולא יגלגלו מיידית את המס לשוכרים, המשוואה פשוטה: פחות משקיעים=פחות דירות להשכרה=שכ"ד גבוה יותר. גם הטיעון המנצח "טוב, כמה כבר אפשר לשלם על שכירות??" הפסיק להיות רלוונטי מכיוון שהשכר ממשיך לעלות בקצב מהיר יותר מהר מהעלייה בשכר הדירה כך שההוצאה על דיור כאחוז מההכנסה של משקי הבית דווקא ירדה. לכן, בשורה התחתונה, סעיף הדיור במדד לא צפוי לרדת אלא להפך, קצב העלייה בו צפויה דווקא להאיץ והוא ימשיך להיות הסעיף האינפלציוני העיקרי בשנה הקרובה.

להמשך הפוסט

אנחנו בטח כן פראיירים: המספרים שמוכיחים - תמר הוא מאגר הגז הרווחי בעולם

חברות הגז טורחות להציג עובדות כאלה ואחרות על מחירי הגז, במטרה לשכנע שהחוזה השערורייתי שעשו מול חברת החשמל ומחירי הגז בישראל הם סבבה.משרד האנרגיה שותף לאגדות הללו במקום לייצג את האינטרסים של הציבור והמדינה

תגובות

בין 220 ל-250 מיליון דולר בשנה - אלו הן עלויות החיפושים, הקידוחים והפיתוח של קידוח תמר (העלויות ההוניות), אם נפרוש אותן לאורך חיי המאגר, כלומר 30 שנה. עלויות התחזוקה השוטפת, לפי הדו"חות, הן כ-130-120 מיליון דולר בשנה - כולל ההוצאות השנתיות על תפעול המתקנים, הוצאות משפטיות וכלליות, וכן הוצאות קידוחי התחזוקה שנעשים אחת לכמה שנים. כך שלמעשה, כשאנחנו מדברים על סך העלויות השונות של פעילות המאגר, נגיע לכ-400 מיליון דולר בשנה.

התפוקה השנתית המקסימלית של מאגר תמר היא 11.5 BCM, ואנחנו די קרובים לשם. (ב-2016 התפוקה היתה 9.53 BCM והיא עולה בכל שנה). כדי להמיר ליחידות חום, נכפיל את הכמות של 11.5 BCM במקדם של 35.31 מיליון, ונקבל 406 מיליון יחידות חום בשנה. כעת נוכל לחשב: מעלויות שנתיות של כ-400 מיליון דולר ותפוקה של כ-400 מיליון יחידות חום בשנה, יוצא שעלות הפקת גז ליחידה חום היא כ-1 דולר.

אסדת קידוח תמר
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

קנו מניות אמריקאיות - ואל תאמינו לכותרות על בלאגן בבית הלבן

השווקים בשיא. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם

11תגובות

מדד S&P כבר הגיע ל-2,350 נקודות. אנשים שואלים אותי אם לדעתי "ראלי טראמפ" נגמר. אני לא יודע! אני רק ממשיך ואומר אותו דבר מאז בחירת טראמפ: השקיעו במניות אמריקאיות. זה גם מה שאני חושב היום. האם יהיה תיקון? לא יודע! כנראה שמתישהו כן יהיה...אבל, בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב תאריך את הסייקל הכלכלי בארה"ב וכנראה גם בשאר העולם.

ג'נט ילן נאמה בשבוע שעבר, ובפעם הראשונה שמעתי אותה משנה גישה. לראשונה אמרה שהסיכון באי העלאת הריבית כבר גדול מהעלאה מוקדמת מדי של הריבית. לשמוע כזה דבר מ"יונה צחורה" כמו ילן זה בהחלט שינוי.

טראמפ
Carolyn Kaster/אי־פי
להמשך הפוסט

בלי קונדום או אספירין: המיזוגים העסקיים הגדולים של 2017 - ואיך אפשר להרוויח מהם

יצרנית דורקס, ממציאת האסיפירין, הבעלים של CNN והרשת החברתית העסקית: הסוחר מוול סטריט נותן סימנים בעסקות הגדולות על שולחן המיזוגים

תגובות

בשבוע שעבר צידדו שני בתי משפט פדרליים בארצות הברית בעמדת הממשל ועצרו את המיזוגים בין אתנה (סימול: AET) ליומאנה (סימול: HUM) ובין סיגנה (סימול: CI) לבין אנת׳ם (סימול: ANTM). השבוע הודיעו החברות על ביטול העסקות ביניהן, ובזאת הושם קץ, לפחות לעת עתה, לשני המיזוגים בתחום ביטוחי הבריאות בארה״ב. זהו זמן טוב להתעדכן במתרחש בתחום המיזוגים בארה״ב - בעקבות פוסט קודם שפירסמתי בנושא - ולראות האם יש הזדמנויות רכישה באחת החברות המעורבות.

אתחיל בסקירה קצרה על ששת המיזוגים שהזכרתי בפוסט ההוא:

קונדומים
להמשך הפוסט

יותר תשואה, פחות סיכון: הוגנות בראייה גלובלית

כתבתי בטור הזה לא מעט על השקעות בחברות הוגנות, על כך שהוגנות משתלמת ומניבה תשואה גבוהה יותר ובסיכון נמוך יותר, הכל מנקודת מבט ישראלית. בשבועות הקרובים אפרסם חמישה פוסטים על השקעה בחברות הוגנות, או בתרגום חופשי ב"חברות אחראיות", מנקודת מבט גלובלית ■ הטורים נכתבים בשיתוף נגה לבציון נדן, מנכ"לית גרין-איי שמתמחה בהשקעות אחראיות

2תגובות

למעלה מ-1,600 גופים פיננסים ומנהלי השקעות בעולם, שמנהלים נכסים בשווי של 64 טריליון דולר, חתומים על אמנה להשקעות אחראיות Principal of Responsible Investment או מה שאנחנו נוהגים לקרוא בבלוג הזה: השקעות בחברות הוגנות. בישראל עדיין אין גוף פיננסי החתום על אמנה זאת, וכרגע ישנה קרן פרטית אחת שמנהלת השקעות בחברות הוגנות.

כששואלים אותי למה להשקיע בחברות הוגנות, אני עונה – למה להשקיע בחברות לא הוגנות? ובכל זאת, בשיחות עם מנהלי השקעות בעולם עולים ארבעה חסמים עיקריים שמדירים משקיעים ממה שנקרא "חברות הוגנות": החשש מפני פגיעה בתשואות, חוסר עניין מצד הציבור, הדעה (השגויה) שחברות לא הוגנות אינן מגלמות סיכון עודף, ושלעשות אנליזה הקשורה להוגנות ולאחריות תאגידית, זה ממש מסובך.

REUTERS
להמשך הפוסט

המשבר הגדול של מדע הכלכלה: טראמפ אנושי מדי

כלכלה היא אמנם מדע חברתי, אבל כלכלנים היו שמחים לו יכלו להכריע בשאלות של מדיניות מוניטרית עבור אוכלוסיה של רובוטים. אבל אז הגיע טראמפ ■ וגם: למה השוק יקבל היום את מנוצ'ין בתרועות?

20תגובות

היום (ג') ומחר ב-17:00 שעון ישראל תעיד יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, בבית המחוקקים - בפעם הראשונה בעידן טראמפ בבית הלבן.

ב-19 בינואר, כמה שבועות לאחר שהפד העלה את הריבית ברבע אחוז, התבטאה ילן כאנליסטית המגדרת את תחזיותיה: מצד אחד היא אמרה שכלכלת ארה"ב עשתה "התקדמות ניכרת" לעבר שתי מטרות של הפד - אינפלציה של 2% ותעסוקה מלאה; ומצד שני אמרה, בהתייחסה להחלטת הריבית הבאה באמצע מארס – ופה הגידור - "המשק אינו בסיכון של התחממות יתר. הפד ימשיך להעלות את הריבית 'בהדרגה'". פתיחה נצית, סיומת יונית. האם הגידור הזה די בו כדי לרצות את שני המחנות בקונגרס?

טראמפ עם 2 תינוקות בוכים
Carlo Allegri/רויטרס
להמשך הפוסט

המניה שמציעה כמעט כל מה שאפשר לבקש (אולי חוץ מקאפקייק שוקולד בבוקר)

בואו נבדוק כמה שווה פלטפורמת המסחר ICE ולמה היא מעניינת כהשקעה ■ וגם על היום הזה בשיקגו שבו ירדתי לקפה, התחברתי לחשבון וראיתי שאני בירידה של כ-35% לאותו היום; התנתקתי, התחברתי מחדש - וראיתי שאני בעלייה של 15%

קל לפעמים לשכוח, כשאתם עסוקים בקנייה ובמכירה של ניירות ערך, שגם הפלטפורמה שעליה אנחנו קונים ומוכרים היא עסק בפני עצמו. כך למשל ICE – Intercontinental exchange (סימול: ICE) היא הבעלים של 23 בורסות ברחבי העולם, כולל היהלום שבכתר, הבורסה של ניו יורק (New York Stock Exchange) שמושבה בוול סטריט מס׳ 11. שני עסקים מתחרים בולטים הם נאסד״ק (סימול: NDAQ) שמפעילה את הבורסה באותו השם שזוהתה בעבר עם חברות הטכנולוגיה – וה- CBOE – Chicago Board Options Exchange, בורסת האופציות והחוזים העתידיים שמושבה בשיקגו (סימול: CBOE).

ICE, הבורסה על הקרח, היא נושא הפוסט של היום. כאמור, אייס היא הבעלים והמפעילה של NYSE האיקונית, שמשכנה בוול סטריט נתן לתעשייה כולה את שמו. כיום הבניין המפורסם הוא משכן בעיקר למחשבים; סוחרי הבורסה כבר אינם עומדים ליד עמודי הכרוזים בבניין הבורסה, אלא ליד מסכי מחשב המפוזרים ברחבי העולם, ותנועת העוברים ושבים ברחוב היא של תיירים או של עובדים במגדלים הסמוכים.

קאפקייקס
Rich Press/Bloomberg News
להמשך הפוסט

10 הדיברות לסוחר המתחיל

תגובות

להיות סוחר בשוק ההון מתגלה לעתים קרובות כדבר לא פשוט בכלל. לכן, ריכזתי עבורכם את עשרת הדיברות שיהפכו אתכם לסוחרים מצליחים:

1. הגדירו מטרה: השלב הראשוני הוא להבין מה המטרה שלכם. תנו לי לנחש - כסף? אז זהו, שכסף הוא לא המטרה אלא האמצעי, והנה תרגיל פשוט שיעזור לכם להבין זאת. מחר בבוקר אראלה ממפעל הפייס מתקשרת אליכם ומבשרת לכם שזכיתם במיליון שקל! וואו! איזה כיף, אז אחרי ה"וואו", "שיואווו" ו"אני לא מאמין/ה" - מה אתם הולכים לעשות עם הכסף? לקנות דירה? לטוס לחו״ל? לקנות רכב? לעזור לילדים? למעשה, המטרה שלכם עונה לשאלה "מה אתם הולכים לעשות עם הכסף?" - אבל כסף לכשעצמו לא מהווה מטרה, אלא אמצעי להשגת מטרות. זאת אומרת שאתם רוצים מיליון שקל כדי לקנות דירה או רכב או כל דבר כזה או אחר, ולא מיליון שקל לצורך הכסף.

רויטרס
להמשך הפוסט

האחות הבכירה של טבע שמוכיחה שאפשר גם אחרת

התלות של אבווי בתרופה אחת גדולה אפילו יותר מהתלות של טבע בקופקסון - ובכל זאת המניה מספרת סיפור אחר לגמרי

11תגובות

הקורא הישראלי מכיר בעת הזאת כמעט בעל פה את הסיפור של מניית טבע. טבע התמחתה בתרופות גנריות וצמחה באמצעות סדרה של רכישות מוצלחות במהלך השנים. במקביל, טבע רכשה את הזכויות למחקר שנערך במכון ויצמן על מערכת החיסון של עכברים שהוליד ברבות השנים את תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. ב-2015 הכניסו מכירות הקופקסון 4.2 מיליארד דולר, שהיו כ-21% ממכירות החברה. ההסתמכות על הקופקסון, שהתחילה לאבד את הגנת הפטנט ב-2016, היתה אחת הסיבות לקשיים שפקדו לאחרונה את מניית טבע (ואף הובילו להתפטרות המנכ"ל ארז ויגודמן).

קל לבקר את טבע על ההסתמכות על תרופה אחת, מוצלחת ככל שתהיה. ייתכן אפילו שהביקורת מוצדקת, אבל הפוסט של היום יעסוק לא בטבע כי אם באחותה הגדולה, ענקית התרופות האמריקאית AbbVie (סימול: ABBV) ששווי השוק שלה (98.5$ מיליארד) הוא כמעט פי שלושה מזה של טבע (33.75$ מיליארד). אבווי נוצרה כספין-אוף של אבוט לאבס (סימול: ABT), שפיצלה ב-2013 את חטיבת המחקר הפרמצבטי שלה לחברה נפרדת, אבווי, ושמרה לעצמה את הפעילות בתחום הציוד הרפואי.

להמשך הפוסט

החידה הגדולה: מי מתדלק את השוק - ולמה המניות ממשיכות לזנק על ריק

זו שאלת טריליון הדולר של שוקי המניות ■ את אחת התשובות המרכזיות אפשר למצוא אצל ענקית הנפט שברון, שממשיכה לצ'פר את בעלי המניות למרות ירידה דרמטית ברווחים

34תגובות

לא מעט משקיעים שואלים עצמם כיצד מדדי המניות בארה"ב שוברים שיאים, בעוד ההכנסות של החברות צומחות בקצב אפסי, במקרה הטוב, והרווחים ותזרימי המזומן החופשיים מעידים על ירידה. מדוע המשקיעים מוכנים לשלם מחירים הולכים ומאמירים על מניות שרווחיותן הולכת ונשחקת?

יש לא מעט הסברים אפשריים לתופעה, והם שונים מאוד זה מזה. אחד ההסברים הנפוצים הוא שהשוק "חוזה קדימה", הוא רואה מעבר לפינה את השיפור ברווחיות, ולכן הנתונים השוטפים אינם רלוונטיים. ייתכן, אבל גם התחזית דורשת הוכחה. גם לפני שנה ושנתיים שמענו את ההסבר הזה - שלא קיבל ביטוי בדו"חות של 2016, והשוק המשיך לעלות. כלומר, יכולת החיזוי של השוק לרווחיות העתיד לא היתה טובה במיוחד בשלהי 2015. מי יודע — אולי ב–2017 ההנחה הזו תתברר כנכונה. נמתין ונראה.

תחנת דלק של שברון בניו מקסיקו, ארה"ב. נתק בין התוצאות העסקיות למחיר המניה
בלומברג
להמשך הפוסט

כשטראמפ מתעטש, שוקי המניות באירופה עולים

אין חדש בשוק המניות בארה"ב: הוא חזק מאוד - גם בגלל הציפיות מטראמפ לשפר את הכלכלה וגם בשל רווחי החברות ■ בינתיים גם שוקי המניות באירופה נדבקים בקדחת טראמפ

6תגובות

טראמפ, כמו איש עסקים ממולח, מתחיל כל משא ומתן בנקודה הכי קיצונית, כדי ליצור לו יתרון אסטרטגי. ועכשיו, הוא לא סתם איש עסקים, אלא הוא נשיא ארה"ב, לכן, הוא גם יכול להרשות לעצמו להציג נקודות פתיחה ממש קיצוניות במשא ומתן. בהמשך הוא יעשה מחוות ויתפשר, גם מול הקונגרס בנושאים השונים וגם מול מקסיקו ושות'.

ועדיין, אין ספק שיש מימד בלתי צפוי בפעילותו של טראמפ. כאיש עסקים, טראמפ רואה בהיותו מהיר ובלתי צפוי יתרון טקטי. פשוט צריך להבין מאיפה בא האיש. למה זה חייב לקרות שהפוליטיקה תשנה אותו לרעה?!

טראמפ,אתמול
JOSHUA ROBERTS/רויטרס
להמשך הפוסט

לאן הולך הדולר, מי ירוויח מכל זה - ומה הקשר לציר רונלד-דונלד

אז איזה טראמפ ינצח? זה שרוצה דולר מוחלש או זה שרוצה צמיחה כלכלית שבאופן מובנה מחזקת את הדולר

10תגובות

טראמפ בעד דולר חלש: טראמפ הבטיח לצווארון הכחול, בסיס התמיכה שלו, 25 מיליון מקומות עבודה. לכן הוא רוצה דולר חלש. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" הוא הצהיר כי "הדולר החזק הורג אותנו". שר האוצר המיועד, סטיבן מנוצ'ין, אמר שבטווח הקצר הדולר החזק יכול לפגוע בכלכלה האמריקאית, ויועץ הסחר שלו, פיטר נבארו, תקף את גרמניה על מניפולציה במטבע שמספקת ליצרניות שלה יתרון בלתי הוגן על היצרניות האמריקאיות; טראמפ עצמו תקף את סין, את יפן ואת האיחוד האירופי על מניפולציה במטבע.

טראמפ בעד צמיחה כלכלית: טראמפ הבטיח להכפיל את הצמיחה ל-4%, "רפלציה", שתחייב את הפד להעלות ריביות בהתאם בכדי לנהל את האינפלציה – מה שיחזק את הדולר.

טראמפ חותם למעריציו על שטר של דולר באילינוי, במארס
אי־פי
להמשך הפוסט

מי שאכזר היום לבעלי חיים שלא יתפלא שמחר ישחטו לו את המניה

הכירו את המדד עם השם המוזר שמשקיעים שמסתכלים קדימה חייבים להכיר ■ ישראל, למרבה הצער, עדיין לא על המפה

15תגובות

למדד ה- Business Benchmark on Farm Animal Welfare יש שם לא קליט בעליל. גם הקיצור שלו BBFAW הוא לא בדיוק מראשי התיבות שיושבים טוב באוזן - ועדיין חשוב לא להתעלם ממנו.

המדד בודק את תנאי המחיה של בעלי חיים בתעשיית המזון (כגון בשר ומוצרי חלב), הוא מתפרסם כבר חמש שנים ברציפות ובודק 99 חברות (יצרני מזון, רשתות הסעדה וקמעונאי מזון) ברחבי העולם (ספוילר: לא כולל ישראל).

פרות באחו
ירון קמינסקי
להמשך הפוסט

לא זיהיתם מי הפראייר במשחק הפוקר הזה? כנראה שזה אתם

הסוחר ק' מתנצל שהוא קצת נעלם בשבועות האחרונים ■ פשוט נולדה לו בת חדשה + היה לו משבר עם החתול + השווקים היו מאד אקטיביים ■ אבל עכשיו הוא כאן לנסות להכניס קצת היגיון בבלאגן

31תגובות

"אם אתה משחק פוקר חצי שעה ועוד לא זיהית מי הפראייר – אז אתה הפראייר"
וורן באפט

שיהיה ברור, אני מתכוון בכך שאנחנו (קולקטיבית, המשקיעים) השחקנים בשולחן. בנוסף יש את התקשורת בתור שחקן, גם האליטה הפוליטית היא שחקן...ועכשיו התיישב בשולחן עוד שחקן בשם דונלד טראמפ.

כלבים משחקים פוקר
קסיוס קולידג'
להמשך הפוסט

הנה זה קורה? העסקים בבריטניה כבר מרגישים את הברקזיט על בשרם

16תגובות

58% מהמנהלים של חברות הנכללות במדד FTSE 500 אומרים שלברקזיט כבר יש השפעה שלילית. 

סקר של BBC מראה שהפאונד החלש מעלה הוצאות לחברות.

גרף פאונד שעתי
להמשך הפוסט

טראמפ מפנק את וול סטריט? אל תרוצו לקנות מניות בנקים

טראמפ החל לפעול לביטול חוק דוד-פרנק. עד כמה הבנקים האמריקאיים מעניינים להשקעה?

תגובות

אמנם דונלד טראמפ הבטיח לפרק את וול סטריט אבל בינתיים, לאחר שמינה לא מעט בוגרי וול סטריט לכוורת שלו והודיע על בחינה מחודשת של דוד-פרנק, נראה שכאשר הנשיא אומר "לפרק" הוא מתכוון ל"לעזור בכל דרך אפשרית". לפי ההיגיון הזה, לאור הכוונה של טראמפ לייבש את וושינגטון נראה שכולנו צריכים לרכוש בהקדם קייקים ומצופים.

למי ששכח, חוק דוד-פרנק הוא חוק של אובמה מ-2010 שנועד לעשות אוברול לסקטור הפיננסי לאחר המשבר. מדובר על חוק ארוך ומסורבל מאוד שספג ועדיין סופג הרבה ביקורת מכל צדדי המפה הפוליטית, בעיקר על חוסר היכולת של הרגולטור לאכוף אותו ועל הביורוקרטיה העודפת שהוא יוצר. במהלך הקמפיין שלו טראמפ הבטיח כי יבטל את החוק (מה שהוביל לתשואה עודפת של 11.1% לסקטור הפיננסי על פני המדד מאז הבחירות) ובסוף השבוע הוא עשה את הצעד הראשון לכיוון כאשר חתם על צו נשיאותי בנושא.

טראמפ מפנק
להמשך הפוסט

מה יכתבו בוויקיפדיה על בריטניה ב-2020?

35 אלף משרות בסיכון, עלייה חדה באי שוויון בין עניים לעשירים, מטבע נחלש ונחלש ונחלש ■ מה יכתבו על בריטניה בוויקיפדיה בעוד ארבע שנים מהיום?

28תגובות

זה מה שתוכלו למצוא על בריטניה בוויקיפידיה (הנתונים נכונים ל-2015):

- מקום תשיעי בעולם ביצוא
- יעד מספר 2 בעולם להשקעות זרות
- מגזר שירותים דומיננטי – 78% מהתל"ג – בדגש על שירותים פיננסיים
- לונדון – המרכז הפיננסי הגדול בעולם

לונדון, אנגליה
בלומברג
להמשך הפוסט

שאפו למי שלא החזיק טבע בשנה האחרונה

כל הכבוד לאלו שזיהו את המגמה ולא החזיקו במניה בשנה האחרונה, למרות משקלה הגבוה במדדים. בינתיים, S&P ממשיך לעלות, טראמפ מצליח להחליש קצת את הדולר וממשיך לקיים הבטחות

9תגובות

בשבוע שחלף פלשה הרטוריקה של טראמפ גם לזירת המט"ח. טראמפ טוען ובצדק שמדינות העולם נוקטות גישה של פיחות יזום במטבעותיהן, המחליש את התחרותיות של החברות האמריקאיות. אני מניח שחצי הביקורת העיקריים של טראמפ מכוונים ליפן ולגוש היורו. בתוך גוש היורו אני בטוח שגרמניה הכי מעצבנת אותו, כי היא הנהנית העולמית העיקרית מהיורו החלש. טוב, טראמפ לא יכול לבנות חומה סביב הדולר האמריקאי, אבל הוא הצליח באמירותיו להחליש קצת את הדולר השבוע. מול המטבע החזק בעולם (השקל), הדולר נחלש משמעותית.

טראמפ מדהים במהירות שבה הוא ממשיך לקיים את הבטחותיו. רגע, זה רע?! אולי אנחנו פשוט רגילים למשהו אחר. נמשכות ההפגנות בעד הגלובליזציה. להפגין בעד הגלובליזציה זה נשמע אצילי, אבל בעשרות השנים האחרונות פירות הגלובליזציה הלכו בארה"ב למאיון העליון או למקורבים הפוליטיים. קשה להתווכח עם הנתונים. אזרחי ארה"ב הצביעו כדי לנסות לשנות את זה. נראה אם טראמפ יצליח.

פסל בסין לכבוד שנת התרנגול
JON WOO/רויטרס
להמשך הפוסט