פוסטים אחרונים

בדרך למקלט שולחים פקודת קנייה

הסוחר מוול סטריט בוחן את הסנטימנט הכללי בשוק המניות האמריקאי

5תגובות

הפוסט של היום לא יתייחס לאף מניה ספציפית, אלא לשוק המניות האמריקאי בכללו, ולצורך הנוחות אתייחס בעיקר למדד S&P 500. מקובל להניח שהמדד הזה, של 500 החברות הגדולות בשוק ההון האמריקאי (פחות או יותר), הוא המייצג ביותר של מה שקורה בשוק, ובוודאי הרבה יותר מאשר מדדים אחרים כמו הדאו ג'ונס, הנאסד"ק וכדומה.

הסיפור שלנו הוא מה שקורה שם, למניות, שלא מפסיקות לעלות, ותוך כדי כך מתעלמות מכל מה שקורה ברקע. דונלד טראמפ נבחר כנשיא מתוך קונצנזוס שנשיאות תביא לאי ודאות שתהיה גרועה לכלכלה? כמובן שהשוק עולה ב-4.5% בחודש שלאחר הבחירות. הנשיא נכנס לבית הלבן, ומבטיח הורדת מסים, דה-רגולציה והוצאה על תשתיות, אבל מבלי לצרף להצהרות פרטים קונקרטיים כלשהם? כמובן שהשוק עולה בכ-3.5% בחודש שאחרי ההשבעה. הזמן עובר ומתברר שהתוכניות האלה הן עורבא פרח, ושהנשיא כנראה עומד בפני חקירות בהקשר להתנהלותו לפני ואחרי הבחירות? לא נורא, השוק כבר עלה בכ-8.5% מאז תחילת השנה, כשהירידה החדה ביותר היא של 3.2% (!) בשלושת השבועות הראשונים של מארס.

AARON P. BERNSTEIN/רויטר�
להמשך הפוסט

המחלות של ענף התרופות ואיך לנצל אותן

הטלטלות בענף והצמיחה האטית בענף הביומד מחביאות גם הזדמנויות השקעה

12תגובות

בשנים האחרונות תעשית הביומד עוברת  טלטלה מרתקת. יש כאן כל מה שצריך לסיפור טוב – כסף, חיים ומוות, עשירים, עניים, הרבה מאוד טכנולוגיה, מדע ועתידנות, ועוד יותר הרבה פוליטיקה.

סטיבן טפר, אנליסט הביומד של IBI, פתח את הסקירה האחרונה שלו על חברת פריגו, במלים הבאות "הלילה לאחר סגירת המסחר בניו-יורק, הפתיעה חברת פריגו והודיעה שהמנכ"ל החדש ג'ן הנדריקסון מתפטר לאחר שנה בתפקיד".

תרופות
להמשך הפוסט

סופרמרקט בזוס: אל תמהרו להספיד את רשתות הכלבו

הסוחר חוזר ושופך קצת מים קרים על טלטלת המניות שהציתה עסקת אמזון-הול פודס מארקט

2915תגובות

קצת לפני תחילת יום המסחר ביום שישי הופתעו סוחרי וול סטריט לשמוע על העסקה המפתיעה והבלתי צפויה שבמסגרתה תרכוש אמזון (סימול: AMZN) את הול פודס מארקט (Whole Foods Market; סימול: WFM) תמורת 42 דולר למניה, או 13.4 מיליארד דולר. השלמת העסקה תהפוך את אמזון, החברה שבפועל המציאה את האונליין שופינג, לחברה עם נוכחות פיזית בכ-460 נקודת מכירה גדולות ברחבי ארה"ב, קנדה ובריטניה, ובמיוחד באזורים יקרים יותר. הול פודס היא רשת סופרמרקטים שמכוונת למגזר האפסקייל; לא לחינם היא נקראת לפעמים בצחוק Whole Paycheck. זוהי המקבילה של מגזר ה-49-18 בעולם הפרסום.

עוד רבות ידובר על הסיבות לרכישה של הול פודס על ידי אמזון; רוב מה שייכתב יהיה כנראה ספקולציה, במיוחד משום שאמזון לא ממש טרחה לכנס, כנהוג, מסיבת עיתונאים ביום שישי ולהסביר את הרציונל שמאחורי הצעד שלה. ברשותכם, אני לא אתמקד בשאלה הזו בפוסט הנוכחי, בעיקר כי אין לי מה להוסיף בשלב הזה (אולי בעתיד). אני כן רוצה לדבר קצת על מה שקרה מסביב לעסקה הזו בוול סטריט, ועל מה שזה אומר למשקיעים.

ג'ף בזוס
בלומברג
להמשך הפוסט

"הכי גדול, הכי מהיר, הכי יפה": הרעלת האשראי - והסכנה הגדולה

הפחתת הריבית בעולם לרמות אפסיות למשך זמן כה ארוך מאפשרת לאנשים לצבור חובות ולהגדיל צריכה שוטפת - אך ככל שהחובות תופחים, קשה יותר להחזיר אותם ■ נגידי הבנקים בעולם מודעים לבעיה - אבל מתקשים להחזיר את הגלגל לאחור

185תגובות

גם אני רוצה לחטוף, לאכול,לטרוף, לזלול, להקיא את הכל...

גם אני רוצה לשלוף מהשרוול, לצחוק בביטול ולהגיד בזלזול:

מסיבת סטודנטים. סך הלוואות הסטודנטים בארה"ב גדל פי 3 בעשור
Getty Images/iStockphoto
להמשך הפוסט

הקטנת המאזן של הפד: אין צורך להיבהל, אבל צריך להיזהר

הבנקים המרכזיים באירופה וביפן עדיין נוקטים בתוכניות הרחבה אגרסיביות, הכלכלה האמריקאית משתפרת ואפילו כלכלת אירופה מראה ניצוצות של חיות. נקווה שהרגולציה לא תהרוג את ניצני הלבלוב בבורסה הישראלית, ושההגרלות של כחלון לא יגרמו לאפקט הפוך מהמצופה בשוק הנדל"ן

21תגובות

ג'נט ילן העלתה את הריבית בארה"ב ב-0.25% כמצופה, אבל לדעתי היה חלק חשוב יותר בהחלטת הפד הפעם. הבנק המרכזי האמריקאי החליט להתחיל להקטין את המאזן שלו ב- 10 מיליארד דולר בחודש, בכך שלא ימחזר תשלומי קרן מפדיון אג"ח ממשלתיות ומגובות משכנתאות שהוא מחזיק במאזן.

התחלת קיפול המאזן של הפד הוא בשורה פחות נעימה לנו המשקיעים בשוק ההון. זה אמנם סכום קטן מאוד, אבל זכרו, הפד יהיה עקבי. ברגע שהתחיל, הוא ימשיך לקפל את המאזן ויגדיל את הסכום, אם תנאי השוק יאפשרו זאת. מדובר פה ב-QE הפוך. נעלם בשוק ביקוש (אמנם קטן) ופד סופג כסף מהשוק. מדובר פה ברוח נגדית הן למניות והן לאג"ח, כשם ש-QE נתן רוח גבית לשני האפיקים.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן נואמת בבנק הפדרלי
בלומברג
להמשך הפוסט

השווקים רואים שחור. הפד רואה לבן. מי צודק?

מבחינת השוק, הפד צריך להצדיק העלאות ריבית. מבחינת הפד, צריך להצדיק למה לא להעלות ריבית. ולמה אני חושב לקנות דולר ולמכור אג"ח

58תגובות

לפני שבועיים כתבתי על כך שהשוק מסתכל באופן שונה לחלוטין מהפד האמריקאי על הנתונים האמריקאיים. הוכחה טובה לעניין היא החלטת הפד האחרונה בשבוע שעבר ובמסיבת העיתונאים של ג'נט ילן. הכתבים שאלו אותה בין שלוש לארבע פעמים למה הפד ממשיך להעלות ריבית אם הכלכלה 'מאטה' ואם האינפלציה הפתיעה לרעה כמה חודשים ברציפות. ילן הדפה את כל השאלות האלה והבהירה שמבחינת הפד, כל הדברים האלה נובעים מאירועים חד-פעמיים וכי הם מסתכלים יותר על שוק העבודה החזק.

עזבו, בוא נתחיל אחרת: אתמול הלכתי עם אשתי לחנות רהיטים לחפש ספה, כן? כשנכנסנו היא אמרה "בוא נחפש את הספה שאהבנו בפעם הקודמת שהיינו פה". מוזר, מלמלתי לעצמי, אני לתומי לא זכרתי ש"אהבנו" ספה בפעם הקודמת. אולי היא "אהבה". ואני בכלל די אוהב את הספה הנוכחית אז מה אנחנו בכלל עושים פה בחנות?

בלומברג
להמשך הפוסט

מתלהבים מהסייל? יכול להיות שמישהו משלם על כל היופי הזה ביוקר

חברות האופנה מבינות בעצמן כי עליהן להקדים תרופה למכה, וחלקן אף לוקחות את הנושא הסביבתי צעד אחד קדימה

28תגובות

הלחץ על תעשיית האופנה העולמית גובר, כאשר כעת גם מוצרים שנחשבו בעבר ידידותיים לסביבה מתגלים כמזיקים בצורה כזו או אחרת.

תקציר הפרקים הקודמים: לפני 4 שנים 1,129 עובדים קשי יום נהרגו, וכ-2,500 נפצעו, כאשר בניין ששימש בעיקרו לייצור בגדים קרס בבנגלדש. תעשיית האופנה החלה להגיב לדרישה הגוברת מצדם של ארגוני חברה וסביבה להגברת השקיפות וללקיחת אחריות על התנהלות בעייתית של שחקנים בשרשרת הרכש שלה. בעקבות זאת גם חתמו 165 החברות המובילות בתעשייה על אמנה מפורטת, שבמסגרתה התחייבו לקדם את הדאגה לקיימות במסגרת הענף. מאז עולה רף הדרישות בהתמדה מדי שנה, כאשר הארגונים הסביבתיים והגופים המפקחים מבינים שהייצור הזול שבבסיס תעשיית ה-Fast Fashion, לצד האכיפה הרפה של הרגולציה בארצות שונות - ובראשן סין, הודו ואינדונזיה - מובילים לשילוב קטלני במיוחד המצריך מעקב מתמיד.

אלכסנדר מקווין 2017
Zacharie Scheurer/אי־פי
להמשך הפוסט

האם קולקציית הקיץ שלכם מזהמת?

לקראת ה-sale הבא כדאי לדעת אלו מותגים נקשרים בזיהום הסביבה.

הלחץ על חברות האופנה העולמיות מתגבר כאשר כעת גם מוצרים שנחשבו לידידותיים יותר לסביבה מתגלים כמזיקים בצורה אחרת.

תקציר הפרקים הקודמים – לפני 4 שנים 1,129עובדים קשיי יום נהרגו וכ- 2,500 נפצעו כאשר בניין ששימש בעיקרו לייצור בגדים קרס בבנגלדש. תעשיית האופנה החלה להגיב לצורך מצד ארגוני חברה וסביבה להגברת השקיפות מחד ולפעול בתחום שרשרת הרכש שלה. 165 ממובילי התעשייה חתמו על אמנה מפורטת בכדי לשפר את תנאי הקיימות בתעשייה. מאז הרף עולה בהתמדה מדי שנה כאשר ארגוני מחזיקי העניין מבינים כי  הייצור הזול המונע על ידי תעשיית ה- FAST FASHION  יחדיו עם אכיפה רפה של רגולציה בסין, הודו ואינדונזיה מובילים לשילוב קטלני במיוחד המצריכים מעקב מתמיד.

להמשך הפוסט

אמזון, וול מארט ומיקרוסופט - מי תנצח במערכה?

הצמיחה המהירה שמגלה אמזון בקמעונות ברשת ובשירותי מחשוב ענן נתקלת ברבעונים האחרונים בתחרות עיקשת מצד שתי יריבות ענק ותיקות ועתירות משאבים, מזומנים ושטחי מכירה ■ בסביבה עסקית כזאת, התמחור האסטרונומי של אמזון מתחיל להיות בעייתי

20תגובות

ין אסטרטגיה עסקית ואסטרטגיה צבאית יש לעתים קווי דמיון. ניתן לשמוע לא פעם בעולם העסקים ביטויים שנדמה שנלקחו מהעולם הצבאי: מתקפה שיווקית, כיבוש נתחי שוק או הגנה עליהם — כולם משלבים מלים שנלקחו מהז'רגון הצבאי.

אחד השיעורים הראשונים שלומדים בקורס קצינים הוא עקרונות המלחמה. עשרה עקרונות יסוד לניהול של מערכה צבאית. לא תמיד ניתן ליישם את כולם בו זמנית, והם מתנגשים זה בזה.

הצבא הסובייטי בקרב סטלינגרד. ניצחון מוקדם במערכה לא מבטיח ניצחון במלחמה
RIA Novosti / AFP
להמשך הפוסט

אמזון, וול מארט ומיקרוסופט - מי תנצח במערכה?

הצמיחה המהירה שמגלה אמזון בקמעונות ברשת ובשירותי מחשוב ענן נתקלת ברבעונים האחרונים בתחרות עיקשת מצד שתי יריבות ענק ותיקות ועתירות משאבים, מזומנים ושטחי מכירה ■ בסביבה עסקית כזאת, התמחור האסטרונומי של אמזון מתחיל להיות בעייתי

16תגובות

בין אסטרטגיה עסקית ואסטרטגיה צבאית יש לעתים קווי דמיון. ניתן לשמוע לא פעם בעולם העסקים ביטויים שנדמה שנלקחו מהעולם הצבאי: מתקפה שיווקית, כיבוש נתחי שוק או הגנה עליהם — כולם משלבים מלים שנלקחו מהז'רגון הצבאי.

אחד השיעורים הראשונים שלומדים בקורס קצינים הוא עקרונות המלחמה. עשרה עקרונות יסוד לניהול של מערכה צבאית. לא תמיד ניתן ליישם את כולם בו זמנית, והם מתנגשים זה בזה.

הצבא הסובייטי בקרב סטלינגרד. ניצחון מוקדם במערכה לא מבטיח ניצחון במלחמה
RIA Novosti / AFP
להמשך הפוסט

מיי נכנסת לקרב יריות עם אגרופן

תוצאות הבחירות בבריטניה רעות אם אתם בריטים ואיבדתם את העבודה שלכם למהגר חוקי מהאיחוד האירופי. לכל השאר הן מצוינות

5תגובות

לאחר כל מה שנכתב ונאמר על תוצאות הבחירות בבריטניה, להלן עוד כמה נקודות שמצדיקות להערכתנו הרחבה:

 • לפני שנה, כשהבריטים החליטו שהם רוצים לעזוב את האיחוד, היה נדמה שיחסי הכוחות במשא ומתן העתידי על היחסים בין הצדדים פחות או יותר שקולים. מצד אחד, האירופאים הבהירו לבריטים שכשכמעט 50% מהיצוא שלהם מגיעים לאיחוד האירופי, כדאי להם לשמור על יחסים טובים. מצד שני, הבריטים הזהירו את האירופאים שאם לא יבואו לקראתם - הם עלולים לסבול מגל של הצבעות "אירו-סקפטיות" ביבשת ומתהליך דומינו של פרישת מדינות מהאיחוד. כיום, לאחר תוצאות הבחירות בהולנד, צרפת ובריטניה נראה שבאיום הזה יש פחות בשר משהבריטים חשבו. לכן, המסקנה העיקרית מתוצאות הבחירות בבריטניה היא שבשיחות הברקזיט שיתנהלו בשנים הבאות ידם של האירופאים היא בבירור על העליונה.
   
 • בהתאם לרשום לעיל, העליות בשווקים הן תוצאה ישירה של ההבנה כי במצב הפוליטי הנוכחי בבריטניה, תהליך הברקזיט יסתיים ככל הנראה בניצחון של האירופאים. ללא פרלמנט יציב ותומך, בריטניה תתקשה להתייצב על רגליה האחוריות מול הדרישות של האיחוד האירופי ותיאלץ להתגמש בלא מעט נושאים - בעיקר בכל הנוגע להגירה, לחוקי העבודה וליחסי הסחר. מכיוון שהאינטרס של האירופאים הוא שהיחסים בין בריטניה לאיחוד האירופי יוותרו לאחר הברקזיט דומים ככל שניתן לאלו הנהוגים כיום, הרי שמדובר בחדשות טובות מבחינת השווקים הפיננסיים.
   
 • אגב, הסקרים שוב פגעו בול!
   
 • שתי מגמות פנים-פוליטיות בבריטניה תומכות גם הן בתהליך ברקזיט "רך". ראשית, מפלגת השמרנים של מיי צריכה לפחות 13 מושבים נוספים על מנת להקים קואליציה. לרוע המזל, השותפים הטבעיים של השמרנים, מפלגת הליברלים הדמוקרטים, זכו רק ב-12 מושבים. לכן, מיי תצטרך להוסיף לקואליציה מפלגה נוספת והמועמדת המובילה היא מפלגת DUP (Democratic Unionist Party) הצפון אירית, שזכתה ב-10 קולות. אבל מה? אחד העקרונות של ה-DUP הוא לשמור על גבול פתוח בין בריטניה לאירלנד, מה שמנוגד לעמדה הכללית של השמרנים ועומד בקנה אחד עם דרישות האיחוד האירופי. שנית, 12 מושבים מתוך 313 המושבים שבהם זכו השמרנים מגיעים מסקוטלנד. מושבים אלו מהווים סוג של סוס טרויאני במפלגת השלטון שכן נציגי סקוטלנד ידחפו עד כמה שאפשר לתהליך ברקזיט מתון ורך, שיאפשר למדינתם להמשיך ליהנות מהיתרונות של חברות באיחוד האירופי. במלים אחרות, כש-22 מתוך 335 החברים בקואליציה שלך לא רוצים לראות את תהליך הברקזיט יורד מהפסים, כדי רוצה להיות ראש הממשלה מיי תצטרך להתגמש מעט.
   
 • כדי לא להיות אופטימים מדי נציין רק שהדרך עד לסיום תהליך הברקזיט היא ארוכה. בריטניה עשויה להיגרר לתהליך של בחירות נוספות בשנים הקרובות. גם אם הממשל הנוכחי (לאחר הרכבת קואליציה) יחזיק מעמד, הבריטים לא ימהרו למחול על כבודם - כך שהתהליך עצמו צפוי להיות רצוף דרמות ומהמורות.

 

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
POOL/רויטרס
להמשך הפוסט

כל הסימנים מראים: המשיח בדרך!

הריבית הנמוכה מדי גורמת לנו בשוק ההון להמשיך להרוויח,איזה כיף לנו

12תגובות

אירועי השבוע האחרון מחזקים אצלי את התחושה שהמשיח בדרך. סעודיה החליטה להטיל חרם כלכלי על קטאר, בגלל תמיכתה באיסלאם הקיצוני. האם אויבינו הפחות קיצוניים נלחמים באויבינו היותר קיצוניים, או אולי מדינות המפרץ מכירות סוף-סוף בעובדה שעדיף להשקיע בחינוך וטכנולוגיה במקום להוביל את הטרור העולמי? כל הסיפור הזה קרה בדיוק לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סיים את ביקורו בסעודיה. במקרה. האם הקול קול טראמפ והידיים ידי סעודיה? חזק מאוד הטראמפ הזה. גם דאעש די נלחץ אל הקיר בתקופה האחרונה. מה שבטוח, טראמפ מטפל באיסלאם הקיצוני בדרך קצת יותר טובה מהאירופאים התמימים.

אותו טראמפ הכריז על ראש ה-FBI החדש בטוויטר. מסכנים הכתבים הפוליטים של הבית הלבן. הם כבר לא רלוונטים וחסרי סקופים. טראמפ מדלג על אמצעי התקשורת המסורתיים ומדבר את כולנו אונליין בטוויטר. עוד מעט באמת כבר לא נצטרך מהדורות חדשות.

פדיון פטר חמור
גיל כהן-מגן
להמשך הפוסט

למה גברים מרוויחים יותר?

טל וולפסון וליאור תבורי מארחים בפודקאסט את הדס פוקס ממרכז טאוב ומנסים להבין את פערי השכר בין המינים

הנתונים בישראל מראים כי נשים בישראל מרוויחות 32% פחות מגברים. כדי לסגור את הפער, כדאי להסתכל מעבר למספרים היבשים - ולהבין מה בדיוק מסביר את אי השוויון בשכר בין המינים.

הפעם אירחנו את הדס פוקס, חוקרת במרכז טאוב, שבחנה את הנושא לעומק. ניסינו להבין עד כמה פערי השכר נובעים מאפליה בשוק העבודה, במה נשים וגברים שונים ומה משקפים הנתונים בישראל. בנוסף, שאלנו את פוקס איך עושים מחקר כלכלי ושמענו ממנה על ההבדלים בתגובות שהיא קיבלה מאנשי מקצוע לעומת נבחרי ציבור.

עובדים במשרד
GraphicaArtis\#Unified ED / Getty
להמשך הפוסט

השוק שצריך לקחת סטרואידים וזה שצריך לחתוך

דו"ח התעסוקה וההאטה באינפלציה שיכנעו את השוק שהעלאות הריבית בארה"ב יהיו מתונות בלבד

5תגובות

דו"ח התעסוקה

דו"ח התעסוקה של מאי היה מאכזב כשמשק האמריקאי הוסיף "רק" 138 אלף משרות, לעומת צפי ל-185 אלף משרות חדשות. בנוסף, נתוני החודשיים הקודמים עודכנו בחדות כלפי מטה (ב-66 אלף משרות) - כך שבסיכום תלת-חודשי, ישנן בארה"ב 113 אלף משרות פחות מכפי שהאנליסטים ציפו. מצד שני, שיעור האבטלה המשיך לרדת גם במאי והגיע ל-4.3%, הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2001. לא רק זאת, אלא ששיעור האבטלה בהגדרה הרחבה ביותר (U-6) ירד ב-0.2 נ"א ל-8.4%, מה שהביא את הפער בין שתי ההגדרות של שיעור האבטלה לרמה של 4.1% בלבד. פער זה הוא אינדיקטור מצוין להיקף השומנים שעוד נותרו בשוק העבודה האמריקאי, והוא מתקרב והולך לרמות השפל של שנות אלפיים העליזות (כ-3.8% בממוצע). במלים אחרות, שוק העבודה האמריקאי רזה והתחטב - אבל כדי להמשיך בתהליך ולבנות מסת שריר הוא יצטרך בקרוב להתחיל לקחת סטרואידים.

ארנולד שוורצנגר
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

השווקים התאכזבו מנתוני התעסוקה ביום שישי. הסוחר ק' לא מבין למה

הציפייה ליצירת כ-200 אלף משרות בחודש לא הגיונית ולכן האכזבה אינה הגיונית. הפד חושב אחרת לגמרי מהתקשורת וכדאי להקשיב לפד ולא לתקשורת.

21תגובות

שלא כהרגלי, הפעם אין לי כוונה לדבר על טראמפ. פשוט כי הטור הזה נולד במקור על מנת לתקן מה שנחשב בעיניי כעיוותים בסיקור של אירועים או נתונים בשוק ההון. נתוני התעסוקה שיצאו ביום שישי הם דוגמה בולטת לכך.

על פניו, הנתון היה רע, נכון? ציפו ל-185 אלף משרות חדשות וקיבלו רק 138 אלף משרות. ובנוסף נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה בכ-60 אלף משרות נוספות. "דו"ח תעסוקה מאכזב", כך גם כתוב בעיתון זה, שמצטט כתבות שנכתבו בעולם. שוקי ההון הגיבו במכירת הדולר והורדת תשואות האג"ח מתוך מחשבה שהנתון ישכנע את הפדרל ריזרב להאט את קצב העלאות הריבית.

צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
בלומברג
להמשך הפוסט

מי יפוצץ את בועת הריבית

מלחמת המטבעות מתחדשת בצורתה החדשה: מי יסוג ראשון מהמדיניות האולטרא מרחיבה לאחר כל כך הרבה שנים

16תגובות

אנגלה מרקל לא אוהבת את טראמפ, כי הוא רוצה שהיא תשלם את חלקה במימון ברית נאט"ו. אם בוחנים את הנתונים היבשים, טראמפ שוב צודק. ארה"ב מממנת כמעט לבדה את ה"ביטחון העולמי". מרקל היתה כל כך עצבנית אחרי פסגת G7, שצוטטה אומרת כי: "על אירופה לקחת את גורלה בידיה". זו כמובן אמירה קצת לא מציאותית מבחינה כלכלית. מילא גרמניה, אבל איך בדיוק איטליה תיקח את גורלה בידיה?! גרמניה תמשיך לממן אותה, ומי יממן את גרמניה? טראמפ?
 
לאחר שמטבע היורו עשה מהלך התחזקות לכיוון 1.12 מול הדולר, מתחדשת מלחמת המטבעות בצורתה החדשה: מי יסוג ראשון מהמדיניות האולטרא מרחיבה, לאחר כל כך הרבה שנים. האם הפד יעלה ריבית בקצב מהיר ממה שמצפה השוק (הוא בהחלט יכול) ו/או האם יצמצם את המאזן המנופח שלו. מנגד, האם נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, יצמצם את הרכישות המטורפות והמיותרות שלו של אג"ח קונצרני וממשלתי באירופה. לדעתי דראגי ימצמץ ראשון, כי המדיניות שלו בגוש היורו באמת קיצונית מדי לתנאים הכלכליים הנוכחיים. אם אכן כך הוא, זה הופך את שוק האג"ח הממשלתי והקונצרני האירופאי לשורט, ובעיקר את האג"ח הממשלתי של גרמניה ל- 10 שנים הנסחר בתשואה סביב 0.3%.

למרות כל זאת, חייבים לזכור שהנסיגה של הבנקים המרכזיים מהמדיניות המרחיבה תהיה האטית ביותר שביכולתם לבצע ("הם מפחדים"). הבנקים המרכזיים התאהבו באסטרטגיה הזו, וזה יימשך בעתיד הנראה לעין. בועת הריביות בכל מדינות המערב, כולל ישראל, נשארת אתנו, בינתיים.
מה שבהחלט מהווה תירוץ טוב לבנקים המרכזיים לא להעלות ריביות היא האינפלציה הנמוכה בעולם. אין אינפלציה בעולם גם בגלל סיבות מבניות ופחות כלכליות: מהפיכת המידע על מחירים, עליית המודעות הצרכנית ומחירי הקומודיטיס הממותנים. בגדול, אפשר לומר שכיום יש עודף היצע כמעט בכל מוצר
 
בארץ, שימו לב לחדשות מהימים האחרונים בתחום האינפלציה: מחירי הדלק ירדו, מחירי המים יירדו בכ-15% בחודש הבא, השקל ממשיך להתחזק – הלחץ מתמשך כלפי מטה על האינפלציה, עליית מחירי הנדל"ן נבלמה והדבר מחלחל גם אל נתוני מחירי השכירות שבמדד המחירים לצרכן, וישנו סיכוי לא קטן להמשך הורדות מסים של הממשלה בהמשך השנה. מדד מאי צפוי להיות חיובי נמוך, אבל אחר כך...
 
 
 

פסטיבל בועות סבון בסנט פטרבורג
להמשך הפוסט

הכי בבית בעולם? מא׳ ועד כיף? חוויה עולמית? נראה אתכן...

משבר המוניות בנתב״ג מצריך פתרון מצד חברות התעופה

13תגובות

אז מה? הולך להיות תענוג אמיתי למצוא מונית בנמל התעופה בן גוריון. רשות שדות התעופה נותרה ללא זכיין שיתפעל את מערך המוניות מהשדה, מה שיוצר מצב ביניים שבו עשוי להיווצר מחסור בזמינות מוניות בשעת השיא שיוביל להמתנה ממושכת.

כולנו מכירים את תנאי ההמתנה למוניות. אם אתם משפחה עם ילדים, אנשים מבוגרים או סתם עברתם טיסה "מהסרטים" כולכם הייתם רוצים לקצר את השהות במקטע הזה ככל האפשר, וודאי בחודשים הללו.

תור מוניות בנתב"ג
עופר וקנין
להמשך הפוסט

מי גאון של אמא?

בעוד האמריקאים מגיבים לכל התפתחות בממשל טראמפ, מנהלי ההשקעות האקטיביים בישראל חוגגים כבר שנה וחצי ומנפצים את התיאוריה שאי אפשר להכות את המדד

7תגובות

מדדי המניות האמריקאים דילגו חיש מהר על המימוש החד יומי, שקושר לאפשרות שטראמפ יודח מתפקידו. ואכן, מה הקשר?! מינו חוקר שיבדוק את יחסיו של טראמפ ועוזריו עם הרוסים לפני הבחירות. הוא יחקור במשך חודשים, ידווח לקונגרס ובכלל לא בטוח שימצא משהו.

גם אם ימצא, טראמפ לא יוותר בקלות (הוא מאד אהוד, בניגוד למה שמצטייר בתקשורת) וזה גם לא כל כך פשוט להדיח נשיא. אין מה להתרגש. מי שבדק את נתוני הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2017 בחברות S&P, נוכח לדעת שהחברות האמריקאיות הציגו את הגידול הרבעוני המשמעותי ביותר ברווח למניה זה שנים.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה
KEVIN LAMARQUE/רויטרס
להמשך הפוסט

כשהשוק מתנהג כאילו הוא בוב מארלי

השווקים ממשיכים לעלות כי השווקים ממשיכים לעלות. לפעמים הסנטימנט חזק יותר מכל דבר

תגובות

"Don't worry about a thing, Because every little thing gonna be alright"

Bob Marley

בוב מארלי
אי־פי
להמשך הפוסט

פנחס כהן מאתגר: האם קוף עיוור, חירש ואילם יספק יותר טוב ממני סטטיסטיקת תחזיות

האמת היא שהבלוג עוסק במחיר הנפט וברובל, ובלמה פתאום רוסיה היא זו שרוצה לקצץ בתפוקה עוד יותר - אבל פנחס ניצל הפעם את ההזדמנות לענות לטוקבקיסטים

29תגובות

בשבע מתוך עשר המדינות שהן יצרניות הנפט הגדולות בעולם, המטבע אינו חופשי אלא צמוד לדולר. במקרה של סין, הוא צמוד לסל המטבעות של קרן המטבע הבינלאומית - כמחווה פוליטית אנטי-אמריקאית. במקרה של אירן, הצמידות לדולר הוסרה ב-1975, אך ערך הריאל האירני נשלט על ידי הבנק המרכזי.

רק לשלוש מעשר המדינות מטבע הנסחר בשוק באופן חופשי: רוסיה, ארה"ב וקנדה - כשהרובל הרוסי הוא הרגיש ביותר למחיר הנפט, לפחות מאז הסכם אופ"ק ויצרניות אחרות ב-30 בנובמבר אשתקד. גם אם לוקחים בחשבון את היצרניות האחרות שלהן מטבע חופשי, הרובל הרוסי מושפע ממחיר הנפט יותר מכל מטבע אחר. מאז 30 בנובמבר, כשהושג הסכם אופ"ק בווינה, ועד 3 בינואר מחיר הנפט הטקסני עלה ב-10 דולר - 22.10%.

קוף
Biosphoto
להמשך הפוסט