מנותקים מהמציאות: עובדי רשות השידור יקבלו בונוס של 4 משכורות - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנותקים מהמציאות: עובדי רשות השידור יקבלו בונוס של 4 משכורות

במסגרת הסכם השכר החדש יקבלו הפורשים מרצון הטבה של 300 אלף עד מיליון שקל ■ ההנהלה תקבל גמישות מוגבלת, אך באוצר ממילא לא מאמינים ביכולותיה: "ההנהלה אינה ראויה"

70תגובות

ההסכם הקיבוצי שחתמה רשות השידור עם איגודי העיתונאים ביום ראשון סלל לכאורה את הדרך ליישום הרפורמה ברשות השידור, אם במשרד האוצר אכן יאשרו סופית את הטיוטה.

ואולם, ההסכם גם מעגן ומקבע לשנים ארוכות את חלוקת המעמדות בין עיתונאי ישראל: העיתונאים שעובדים בכלי תקשורת פרטיים, שסופגים קיצוצי שכר וחרב הפיטורים מונחת על ראשם, לעומת העיתונאים ה"מחוברים" של רשות השידור - שזוכים לקביעות, לתוספות שכר ולמענקים.

יוני בן מנחם
אוליבייה פיטוסי

ההסכם, שנחתם כבר ב-2011 וכעת נדרשו השלמות שונות ועדכונים בעקבות חלוף הזמן, מעניק לכאורה להנהלה מעט יותר גמישות לעומת המצב בעבר, ומסדיר את עיוותי השכר הקשים שהיו ברשות עד כה. למרות זאת, בהסכם החדש יזכו עיתונאי רשות השידור להטבות ומענקים, שלפי מומחים לדיני עבודה טובים יותר גם מהמקובל בשירות הציבורי.

לא לחינם באגודות העיתונאים בירושלים ובתל אביב, שבעבר מתחו ביקורת חריפה על הנהלת הרשות, דוחפים כיום בכוח ליישום הרפורמה. במלים אחרות, כל החוליים שהיו ברשות במשך עשרות שנים מקבלים כעת תוקף משפטי, בהסכמת המדינה.

לפי דו"ח השכר במגזר הציבורי ב-2011, רשות השידור נדיבה מאוד בשכר לעובדיה: ממוצע השכר החודשי ברשות הגיע ל-18.4 אלף שקל ברוטו, לעומת 13.5 אלף שקל במגזר הציבורי באותה שנה ו-8,725 שקל במגזר העסקי.

הרפורמה, מאשרים גם גורמים באוצר, לא תסייע להפחית את ממוצע השכר ברשות, אלא להפחית את הוצאות השכר באמצעות פרישה של כ-700 עובדים, ולהסדיר עיוותים קודמים באופן תשלום השכר בעבר. כך למשל, אם בעבר עובד משמרות עריכה ברשות השידור דיווח על מאות שעות עבודה פיקטיביות בחודש כדי להגיע לרמת השכר שאושרה לו, כעת, לאחר התוספות השונות, שכרו יהיה מעוגן בדרגת השכר לה הוא זכאי, והוא ייאלץ להחתים שעון נוכחות.

מרוויחים היטב - גם ללא רפורמה

"זה לא הסכם שנועד להוריד את השכר. הבעיה היא לא השכר, אלא התמורה, וההסכם הזה מאפשר תמורה טובה יותר לשכר - אבל זה כבר תלוי בהנהלה", אומר גורם באוצר.

"גוף חולה שצריך ניתוח חירום"

בשבועות האחרונים נשמעה מכל כיוון ביקורת נגד הרפורמה, בעיקר בשל העובדה שהיא מתמקדת בהסדרת מימון הפעילות של הרשות, אך היא אינה עוסקת בתיקון של החוליים האמיתיים שלה.

חמישה חברי מליאה אף קראו לשר התקשורת, גלעד ארדן, לסגור את רשות השידור ולפתוח אותה מחדש. "בגדול, אנחנו מאמינים ברפורמה, והיינו מעורבים בגיבוש של חלק גדול מההסכמים", אומר גורם באוצר. "בניתוח שלנו, רשות השידור היא גוף חולה וגוסס שצריך ניתוח חירום, והרפורמה נועדה לשנות את נוהלי העובדה הקלוקלים ושעות העבודה הפיקטיביות. ואולם, כיום אנחנו חוששים. רצינו שמי שיוביל את ניתוח החירום יהיה נקי כפיים, ושטובת השידור הציבורי תהיה לנגד עיניו, אבל כרגע יש הנהלה לא ראויה".

בשלב זה באוצר בוחנים את הטיוטות הסופיות של הסכמי הרפורמה, ובוחנים אם להוציא אותה לדרך ב-1 ביוני. באוצר ככל הנראה יאשרו את ההסכם. "ייתנו לזה אור ירוק, כי יש רציפות שלטונית, וכבר חתמנו על הסכם מימון", אומר גורם באוצר. "אבל כשחותכים כזו כמות של עובדים צריך לעשות את זה בצורה הכי נקייה, ולצערנו אין לנו אמון בכוונות של ההנהלה הנוכחית וביכולות שלה להוביל את המהלך הזה. יש תחושה שהכל נקבע שם לפי קומבינות וקליקות".

השר להגנת העורף, גלעד ארדן
מיכל פתאל

מיליון שקל פנסיה

ההסכם כולל תוספת ראשונה של 5% לשכר כל העובדים בגין הרפורמה. תוספת זו תחול רטרואקטיבית מ-2008, כלומר, כל עובד יקבל שלוש־ארבע משכורות עם כניסת הרפורמה לתוקף. מלבד זאת, ההסכם מצמיד את רמת השכר של עיתונאי רשות השידור באופן אוטומטי לשירות הציבורי, וכל העלאת שכר במגזר הציבורי תחול גם עליהם. המשמעות היא ששכר העובדים יזנק מיידית ב-6.25%, ובהמשך ב-1% נוסף. בסך הכל עליית השכר תגיע ל-12.25%.

מלבד העלאות שכר אלה, העובדים יזכרו לצ'ופרים נוספים: בכל שנה רשות השידור תקציב 1.5% מכלל הוצאות השכר שיועברו לעובדים במסגרת קידום דיפרנציאלי בדרגות. סעיף זה אמור להיות כלי בידי ההנהלה לקדם בדרגות עובדים איכותיים. בפועל, הוא מאפשר לה שלא לקדם בדרגה רק 15% מכלל העובדים. המשמעות היא שעובד שמשתכר 
15 אלף שקל בחודש יזכה לתוספת של 2,700 שקל בשנה לשכרו.

בנוסף, בכל שנה תקדיש רשות השידור תקציב של 1% מכלל השכר כמענק לעובדים מצטיינים - ובכל מקרה תחויב לנצל אותו במלואו. כלומר, עובד שהשתכר 15 אלף שקל בחודש יקבל גם מענק של 1,800 שקל בשנה.

מה יקבלו העיתונאים

בנוסף, העובדים יהיו זכאים להטבות כמו קצבת ביגוד בהתאם להוראות התקשי"ר, בגובה 1,500-2,000 שקל, והרשות גם תקים קרן ידע לעיתונאים על חשבונה, שתהיה בהיקף של 0.5% משכר העיתונאים. השורה התחתונה, מסבירים באיגודי העיתונאים, היא שרמת השכר של עובדי הרשות לא תשתנה - ואפילו תפחת ב-3% לעובדים המשתכרים יותר מ-20 אלף שקל.

במקביל, נקבע כי כל ההפרשות השונות, כמו פנסיה וימי מחלה, יחולו על כל מרכיבי השכר, ולא רק על השכר הבסיס. תנאי הפרישה של העובדים שיעזבו את הרשות יהיו טובים במיוחד. עובד מעל גיל 50 שיעזוב את הרשות יקבל גם פנסיית גישור, ובמקביל תימשך ההפרשה עבורו לפנסיה, כך שיקבל בסופו של דבר יותר ממיליון שקל. עובד צעיר יותר שיפרוש עשוי לקבל בסופו של דבר כ-300 אלף שקל.

"אין ספק שזה הסכם הרבה יותר טוב מהסכם רגיל במגזר הציבורי", אומר עו"ד מומחה בדיני עבודה. "זה בא לידי ביטוי גם בפנסיה, גם בתנאי העבודה ובקידום ובנושאים נוספים. מצד שני, זה עושה סדר בעיוותי השכר שהיו ברשות ומעניק להנהלה יותר גמישות".

שקט תעשייתי 
לצד איסור פיטורים

עד כמה הנהלת רשות השידור באמת תוכל להיות גמישה ויעילה בשנים הקרובות? אם בעבר ידי הרשות היו כבולות לחלוטין, וכמעט לא היתה לה אפשרות לפטר אף עובד, כעת יש לה מעט יותר גמישות, אבל היא עדיין תהיה ארגון כבד שיהיה לו קשה לקום מההריסות. כך, במקרה של עובד שיימצא כי אינו מתאים לתפקידו, בהסכם החדש הרשות תוכל לפטרו, אך בתנאים חריגים במיוחד - היא תיאלץ לשלוח לו שתי התראות על ליקויים בעבודתו, בהפרש של לא פחות מחצי שנה, ורק לאחר מכן תוכל להתחיל בהליך השימוע.

לפי ההסכם, לצד שקט תעשייתי שמבטיחים העיתונאים למשך שבע שנים, במשך חמש שנים הרשות לא תוכל לנקוט כלל בפיטורים של עובדים קבועים בשל צמצומים. חמש שנים לאחר מכן תוכל לבצע 
צמצומים, אך רק בהסכמה של איגוד העיתונאים.

ומה בנוגע לניוד עובדים מתחום אחד למשנהו? גם כאן הנהלת הרשות לא תוכל להחליט לבדה כיצד לנהל את כוח האדם. לפי ההסכם, ניוד של עובדי ממדיה אחת לאחרת ‏(למשל מהטלוויזיה לרדיו‏) ייעשה רק בהסכמת העובד.

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם